J.R. KEUSS TAB EERLOOS. ITALIANO 20e Jaargang- Vrijdag 22 Maart 1929 No. 23. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Tabaksfabriek De Wakende Leeuw J. K. KBUSS Laat 125 - ALKMAAR. geneeskrachtig en lekker! ■WIERINGER COURA UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT EL KEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hlppolytnshoei Wlerlngen. Teleioon Intercomm- No. 1(. een waarborg voor de kwaliteit. PROVINCIALE „VAN WEEK TOT WEEK RUBRIEK." We krijgen maling aan de winter. Ge huldigde redders. Radio voor de oude menschen. Al gaat het dan ook erg langzaam, we begin nen toch zoetjesaan van den winter af te komen. Wel zal het nog heel wat weken duren, eer de toestand weer heelemaal normaal is, wel zullen vele menschen zelfs den heelen zomer de gevol gen van den langdurigen vorst kunnen merken, maar we zijn nu toch b.v. al weer zoo ver, dat de eilanden op behoorlijke manier, d.w.z. per boot en niet meer per auto of vliegmachine be reikbaar zijn. Dat is een van de dingen, die in dezen winter wel duidelijk gebleken zijn dat een zoo volstrek te eenzaamheid en afzondering als vroeger niet meer mogelijk is. Al de eilanden zijn per vlieg machine te bereiken, als de nood aan de man komt en op al de eilanden heeft men de aller nieuwste nieuwtjes door de radio kunnen hoo- ren. Nu nog enkele verbeteringen aan de vlieg machine waardoor ze het ook zonder groote lan dingsterreinen kunnen stellen, en een draadloos transport van bier, waar vooral Urk mee gebaat zou zijn, en dan hebben we maling aan den win ter. In hoeverre of dat verhaal waar is, dat Urk zoo'n geweldige behoefte aan bier had, durven we hier niet zeggen. Het stond wel wat zwart op wit in de kranten, maar krantenmenschen over drijven wel eens meer. Liegen doen ze nooit., snapt U, alleen maar overdrijven, een heel klein beetje aandikken. Wat wel waar is, is dat men op verschillende eilanden gebrek aan drinkwater begon te krij gen. Niet op Urk, want daar is men modern en heeft een "waterleiding. Juist in verband met de vorstperiode heeft deze zeer goede diensten be wezen en de burgemeester, die indertijd de op richting zeer heeft bevorderd, kreeg daarom zeer waardeerende woorden te slikken. Wat een bur gemeester in den regel niet dagelijks overkomt In verband met deze winterherinneringen denken we ook nog even aan de bemanning van FEUILLETON. No. 13. Roger Laroque wierp driftig het hoofd in den nek. Hoe, riep hij uit, wilt gij inzage hebben van mijn boeken Met welk recht vraagt ge mij dat, mijnheer Met het recht, dat de wet mij verleent. Roger Laroque möest zich inspannen om kalm te blijven. Zijn bruin gelaat nam onwillekeurig een vale tint en tegelijk een dreigende uitdrukking aan. Zijn oogen glinsterden. Hij wachtte een gerui- men tijd, alvorens het woord te nemen. Wat wilt ge, mijnheer vroeg hij toen. Waarom wilt gij hier uw rechten laten gelden Wat ik wil is in de eerste plaats na gaan, uit welk geld en uit welke papieren de sóm van honderd vijf-en-veertigduizend francs bestond, die door u aan Larouette is uitgekeerd. Het kan u niet onbekend zijn, dat Larouette is vermoord en dat men bij hem de daareven genoemde som niet heeft gevonden. Alles doet dus met reden vermoeden, dat dit geld hem ontstolen is op denzelfden dag, waarop hij het op uw kantoor heeft ontvangen. Roger ging naar zijn kassier, zei hem met een paar woorden, wat men van hem verlangde en keerde in zijn kantoor terug. Op hetzelfde oogenblik betrad een oud man neke, geel als perkament, krom en uitgedroogd met spierwit haar, mijnheer Ricardot, de des kundige, het bureau van den jeugdigen, blonder kassier. Naar hetgeen mijn patroon mij daareven heeft medegedeeld, begon Jean Guerrier, wonscht de justitie te weten, uit welk papier en geld de som bestond, welke eergisteren door ons is uit betaald. Juist, mijnheer Uit welk goudgeld, uit wel ke bankbiljetten en uit welke andere geldswaar dige papieren. Niets is gemakkelijker dan datZiehier, hoe drie dagen geleden, dat is op den 28en Juli, de stand van mijn kas was. We hadden toen, zooals ge ziet, niets anders dan goud en bankbil jetten in kas. Geen wissels of effecten. Hij sloeg zijn boeken geheel open voor mijn heer Ricordot, die daarin begon te bladeren. de Insulinde, de reddingboot van Oostmahorn. liet was deze bemanning toch, onder leiding van schipper Toxopeus, die met een paar onderne mende krantenschrijvers het geïsoleerde Schier monnikoog wist te bereiken. En deze zelfde be« manning is thans namens de Noord- en Zuid- Ilollandsche Redding-Maatschappij gehuldigd, niet wegens die tocht naar Schiermonnikoog, waarvan tenslotte geen mensch eenig voordeel had, behalve misschien een of ander verliefde jongeling, die er door in het bezit kwam van een brief van zijn meisje aan de vastewal, maar we gens de mooie staat van dienst, die de Insulinde van 16 tot 23 Nov. j.1. gemaakt heeft. Alle leden van de bemanning kregen een pracht van een medaille met nog een mooie toesprak op de koop toe. Wat ongetwijfeld heel mooi is, hoewel er nog nooit een afgeleefde redder van medailles heeft kunnen eten. Nog van een andere redder kunnen we iets mededeelen, n.1. van den schipper van dé „Do- rus Rijkers", Coen Bot. Deze, die een ongeluk heeft gehad, is zoo juist uit het ziekenhuis ge komen. Thans wordt bericht, dat hij een uitnoo- diging heeft ontvangen, om a.s. Maandag voor de radio te spreken, aan welke uitnoodiging hij vermoedelijk gevolg zal geven. We hebben nog een fadio-nieuwtje, deze keer uit Wieringerwaard. In het tehuis voor ouden van dagen aldaar zal een toestel geplaatst wor den. We maken hiervan melding, omdat een ingezetene van Wieringerwaard het mooie aan bod heeft gedaan, om dit toestel gratis te bou wen en te plaatsen, alleen tegen vergoeding van de kosten der onderdeelen. Natuurlijk is dit aan bod dankbaar aanvaard, hoewel er in den raad toch nog wel eenige bezwaren zijn geuit. Eén van die bezwaren was diteen raadslid meende, dat radiomuziek 's avonds na 8 uur het mooist? was, en dan moesten de oude menschen naar bed. En een ander lid wees er op, dat bij ziekte of sterfgeval radio-muziek minder gewcnscht was. Gelukkig echter, is er niet alle dagen sterf te of ziekte, zoodat deze bezwaren niet al te groot werden geacht. De.oude menschen zullen dus binnenkort de gelegenheid hebben, om bij dans muziek van Daventry de beenen van de vloer te krijgen. BINNENL. NIEUWS. EEN POSTAUTO GESTOLEN. De wagen teruggevonden een geld- trommel met inhond ontvreemd. Een stnkje op z'n Chicago'sch. Woensdagavond tusschen kwart voor 8 en 8 uur is in de Saxen Weimarlaan in Amsterdam tot dusverre ongekend brutaal geval van post- roof gepleegd. Op het aangegeven tijdstip stond een postauto een Citroënwagen, voor het bijkantoor Saxen. Weimarlaan. Reeds waren de zakken met post stukken en de geldtrommel ingeladen toen de begeleidende besteller zich nog even naar bin nen, in het postkantoor begaf. De chauffeur Daar mijnheer Larouette werd uitbetaald in overal gangbare munt, zal het niet zoo gemak kelijk zijii, om door middel van het ontvreemde geld den moordenaar op het spoor te komen. Ik kan u evenwel daaromtrent de meest nauwkeu rige inlichtingen verschaffen. En na enkele seconden te hebben nagldarht, liep bij naar een der kartons met binnengeko men brieven en zocht daartusschen naar de mis sive, die hij meende noodig te hebben. Weldra liad hij gevonden wat hij zocht. Onder de bankbiljetten van duizend franss die het meerendeel uitmaakten van de door ons uitbetaalde som, zei hij, waren twintig of dertig bankbiljetten, die wij per aangeteekende brieven kortelings uit de provincie ontvangen hadden. Zie hier de daarbij behoorende kennisgevingen. Zij bevatten de letters en de nummers der over gemaakte biljetten. Wellicht kan u dat van ee nig nut zijn. Welzeker. Dank u Mijnheer Liétard kwam binnen, doch bleef bij de deur staan. Het was zoomei tot hem als tot dep deskundige, dat Jean Guerrier zich richtte, toen hij zeide Ik mag u ook niet onkundig laten van een bijzonder teeken, door het toeval «veroorzaakt, dat iedereen, gemakkelijker dan letters of num mers, in staat kan stellen, om sommige dier bil jetten gemakkelijk te herkennen. Ei, ei, en welk bijzonder teeken is dat dan, mijnheer Juist terwijl ik bezig was een bundel te maken van bankbiljetten vari vijf honderd francs had een geëmployeerde de onvoorzichtigheid om, toen hij langs mijn lessenaar liep, met zijn elle boog tegen den inktkoker te stooten, met het gevolg, dat er inkt gestort werd en dat een tien tal bankbiljetten, meest alle aan den kant, waar, volgens art. 39 van het Code Penal, met dwang arbeid worden bedreigd zij, die bankbiljetten hebben nagemaakt of vervalscht, min of meer bevlekt werden. Die bijzonderheid is van groot belang, mom pelde mijnheer Liétard. Mijnheer Ricordof, bleef in de boeken snuffe len. Aangezien hij zeer bijziende was en daarbij de gewoonte had, nooit een bril te gebruiken, lag hij met zijn voorhoofd bijna bovenop de cij fers. De stand van de kas van eergistetren komt overeen met de opgave van dit jonge mensch, mompelde hij. Nu de stand van vandaag. Wel een kwartier lang bleef alles stil. Mijn wachtte op het trottoir, begaf zich daarna een oogenblik in bet portiek en draaide zich om, zoodat hij met zijn rug naar de auto kwam te staan en van dat moment maakte een man ge bruik om in de auto te springen, deze op gang te brengen en er met groote snelheid van door te gaan. Volgens den chauffeur van de postauto ge schiedde dit alles met buitengewone snelheid, zoodat de wagen al in de richting van den Am- stelveenschen Weg uit het gezicht verdwenen was voor hij goed begreep, wat er gebeurd was. Onmiddellijk werden de post- en politie-auto- riteiten van den diefstal op de hoogte gebracht. De taak van de postauto bestond hierin, dat de geldtrommels en belangrijke bescheiden van de bijkantoren Van Eeghenstraat en Saxen Wei marlaan en die van het postagentschap op den Overtoom weggehaald en naar het hoofdpostkan toor overgebracht en daar in de kluis opgebor gen moesten worden. In de postauto worden de trommels, enz., opgeborgen in een stalen kast, die van buiten af te bereiken is door een met een Lips- en eci. hangslot afgesloten deur. Deze deur bevindt zich in een der zijwanden van de auto, onmiddellijk naast den chauffeur. Het was half negen toen eenige surveilleeren- de agenten van de rijwielbrigade de gestolen postauto in de Apollolaan bij het August Alle- béplein onbeheerd aantroffen. Commissaris Dijkstra, de directeur van het postkantoor, de heer A. B. van Beers, waren spoedig ter plaatse. Het Lipslot uitgebroken Het onderzoek wees uit, dat het Lipslot van do stalen autokast, waarin de geldtrommels zaten, uitgebroken en het hangslot geforceerd was. Eén der geldtrommels die van de Saxen Weimar laan bleek nog aanwezig te zijn, maar die var Van Eeghenstraat was verdwenen. Hoeveel geld hij bevatte kon niet direct worden vastgeststeld daar een onderzoek van de boeken van het bii kantoor Van Eeghenstraat nog niet mogelijk was. De inhoud werd op 10 mille geraamd, maar eenigerlei zekerheid bestaat er dienaan gaande nog geenszns. De dief had voor het open breken van de autokluis gebruik gemaakt van het chauffeursgereedschap, dat zich onder dr chauffeurszitplaats bevond, de werktuigen lagen nog op de bank achter het. stuurrad verspreid. Ook vond men er een pet, De politiemannen zochten tevergeefs den omtrek af om wellicht nog eenig spoor van den dader t.e vinden van de vinger afdrukken, welke men vond, zouden foto's worden genomen. Een getuige. Er heeft zich tot dusverre één getuige, een te legrambesteller, aangemeld, die gezien heeft dat een man bezig was op het Allebéplein, temidden van de donkere onbebouwde ruimte, die zich hier nog uitstrekt, de auto leeg te halen. Een be paald signalement van den dief kon hij evenwel niet geven. DE VEILIGE BEWAAKTE OVERWEG. Tfoen een trein uit de richting Hilversum Dins heer Liétard liep gestadig door het bureau op en neer, of boog zich nu en dan over den schou der van den ouden heer, wien hij een paar woor den in het oor fluisterde. Wat Guerrier betreft, deze was uii zijn humeur geraakt en eenigszins angstig gestemd. Hij stond tegen het venster ge leund en trommelde tegen de glazen. Eindelijk stond mijnheer Ricordot op, deed langzaam de verschillende boeken dicht en begaf zich naar de commissaris, met wien hij in een hoekje fluis terend een vrij lang gesprek voerde. Beiden gin gen daarop naar het kantoor van Roger Laroque Ik geloof zeker, dat hier eenig gevaar dreigt; zei de kassier in zichzelf, terwijl hij zijn vorige zitplaats weder innam. Mijnheer Liétard opende het gesprek met den chef der fabriek aldus Mijnheer Ricordot heeft uw boeken nage zien. Hij heeft daarin bevonden, wat ons trou wens niet onbekend was, dat uw zaken zoo slecht stonden en dat gij eergisteren, gisteren zelfs, alleen kondet rekenen op een toeval, om. u uit uw financieele moeilijkheden te redden. Dat is zoo, mijnheer, zei Laroque op droevi- gen toon. Ik stond op het punt mijn betalingen te staken. Maar nu ben ik gered. Mijnheer Ricordot heeft inderdaad in uw kasboek op den datum van gisteren een belang rijke som bij de ontvangsten gevonden. Honderd duizend francs en op den datum van heden nog een som van vijftig duizend francs, heiden door u gestort en zonder vermelding van herkomst. 't Is de waarheid, zei Laroque. Waar wilt gij eigenlijk heen, mijnheer Mijnheer Laroque, antwoordde de commis saris na eenig stilzwijgen, wees zoo goed, om o- pen en zonder aarzeling de vragen te beantwoor den, die ik u wil voorhouden. Gij kunt op mijn openhartigheid staat ma ken, mijnheer, zei Roger eenvoudig en in alle oprechtheid, ik lieg nooit. Vanwaar komen de vijftigduizend francs, door u vandaag in uw kasboek gestort Ik heb ze vannacht verdiend met het spel in de club van den koophandel. Goed, we zullen daar aanteekening van houden. En de honderdduizend francs door u op den datum van gisteren, den 29en Juli, in uw kas gedeponeerd Die honderdduizend francs zijn mij ter hand gesteld door Hij hield eensklaps op als iemand, die door de een of andere physieke oorzaak tot zwijgen ge doemd wordt. Hij liet zich neervallen op een stoel en groote droppels zvyeet kwamen plotse- Voor engros bij J. F. v. LIESHOUT, Alkmaar. dagmorgen den overweg bij 't Mariniersplein te Amsterdam passeerde, waren de afsluitboomen niet neergelaten. De machinist van den trein be merkte dit, doch kon eerst stoppen toen de loco motief en twee rijtuigen den overweg reeds wa* ren gepasseerd. Ongelukken hebben zich geluk kig echter niet voorgedaan. De seinhuiswachter heeft verklaard, dat het waarschuwingssein zijn dienst niet heeft ge daan. VACANTIEKAARjTEN -BIJ DE SPOORWEGEN. Hoewel de uitgifte van vacantiekaart.cn bij de spoorwegen als regel slechts geschiedt voor het tijdvak van 1 Juli tot en met 15 September, zul len dit jaar van 29 Maart tot en met 3 April, met het oog op de Paaschvacantie, eveneens vacantie kaarten bij de Spoorwegen worden uitgegeven: EEN DRIELING. Bij het gezin Visser, wonende Emmastraat te Vlaardingen, is een drieling geboren. Moeder en kleinen maken het goed. KLEIN GELD. De wet zegt wel, dat men van centen, hoewei wettig betaalmiddel, er niet meer dan vijf-en- twintig behoeft aan te nemen, maar wat doen als je een vordering komt innen en je schulde naar verklaart enkel centen te bezitten Een koopman uit 'Tilburg kwam, aldus het „Vad." in Oisterwijk voor deze vraag te staan en hij gaf er na eenig nadenken een antwoord op in dé beteekenis dan neem je die maar. En zoo zeulde hij door Oisterwijk naar het sta tion en van 't Tilburgsche station naar huis met een kistje, waarin vijfentachtighonderd centen. En had er zijn vrachtje aan. VAN NELLEN GEWOND. De Delftenaar Van Nellen is Zondag in den wedstrijd NederlandZwitserland toch nog er- ger gewond, dan aanvankelijk werd vermoed. Hij ling op zijn voorhoofd. O, mijn hemel, wat was ik op het punt me daar te laten ontvallen, mompelde hij voor zich heen. De commissaris van het gerecht sloeg hem met de grootste aandacht gade. Ik herhaal u de vraag, die gij niet schijnt gehoord of begrepen te hebben, hernam hij. Van waar komen die honderd duizend francs, die in uw kasboek op den datum van gisteren bij de ontvangsten staan vermeld, zonder opgave van herkomst Roger Laroque streek zich met de hand langs het vochtig geworden voorhoofd. Ik heb het u gezegd, antwoordde hij, van een aan mij ter hand gestelde som, welke iemand mij schuldig was. 't Is zeer aannemelijk. Wie was die „iemand?" Dat is voor u geen belang. Ik vind uw nieuwsgierigheid, ronduit gezegd, een weinig onbescheiden, hoewel gij uit den aard uwer be trekking en uit plichtsbesef somtijds onbeschei den vragen dient te doen. Maar hier kan van geen plichtsbesef sprake zijn en schijnt gij de grenzen der wellevendheid te overschrijden zij het ook uit gewoonte «om de menschen in het ver hoor te nemen. Ik raad u aan, mijnheer Laroque, om min der te redeneeren en mijn vragen zonder eenige terughouding te beantwoorden. En ik ontzeg u het recht, om mij op dien toon toe te spreken. Ik antwoord u niet meer Mijn kassier heeft u de gevraagde inlichtingen verschaft, ik moet u doen opmerken, dat het daar juist elf slaat en dat mijn tijd kostbaar is. Ik zie wel, mijnheer Laroque, dat ge geen rekening houdt met het ernstige van uw toe stand. Met het ernstige van mijn toestand her haalde Roger Laroque, terwijl hij den ander met kennelijke verbazing aanzag. Hoe komt gij er toe mijn toestand ernstig te noemen En wat heeft 'mijnheer de commissaris van het gerecht met mijn toestand te maken Maar ziet gij dan zelf niet in, mijnheer, dat op uw persoon een zwaar vermoeden rust en dat aanwijzingen van groot belang in u den moor denaar van Larouette te doen veronderstellen In mij Wat zegt ge daar, mijnheer Hoe heb ik het nu met u Ik moet u bepaald verkeerd hebben verstaan. Gij hebt mij goed verstaan en goed begre pen. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1929 | | pagina 1