J. R. KEURS TABAK EERLOOS. ITALIANO 20e Jaargang. Vrijdag 5 April 1929. No. 26. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Tabaksfabriek De Wakende Leeuw J. R. KhUSS Laat 125 - ALKMAAk. r«'. Zwijndrecht is Woensdagmiddag het ze venjarig zoontje van M. Munter, wonende al daar, onder het spelen beklemd geraakt tus- schen twee wagons der Rotterdamsche Tram maatschappij. Hij werd ernstig aan den onder buik gewond en is in den afgeloopen nacht in het ziekenhuis te Dordrecht overleden. geneeskrachtig en lekker! ■WIERINGER COURANT UITGEVER COBN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIêN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: HIppolytushoef Wierlnpen. Telefoon Intercomm. No. II. een waarborg voor de kwaliteit. BINNENL. NIEUWS. DRONKEN AUTOBESTUURDER. Op den Vlokhovenscheweg te Eindhoven werd de 18-jarige onderwijzer A. van Tjhuyl, die per rijwiel reed, d-oor een luxe auto, die over den weg zigzagde, aangereden. Van Thuyl bekwam ernstige verwondingen o.a. aan de bors*1 en werd in zorgwekkenden toestand naar zijn wo ning gebracht. Bij het onderzoek der politie bleek, dat de remmen der auto niet in orde wa ren, terwijl de autobestuurder bovendien onder invloed van sterkedrank verkeerde. Procesver baal is opgemaakt. IN EEN LIFTKOKER GEVALLEN. In het Rusthuis voor Ouden van Dagen te Leiden is een dame in den liftkoker gevallen, waarbij zij zwaar is gewond. In hoogst beden kelijke toestand is zij naar het Diaconessenhuis overgebracht. KLIM NIET OP EEN WAGEN Een jongen overreden en gedood. Het elfjarig zoontje van den heer II. Hovinga te Oostwold, gemeente Leek, dat achter op een wagen was geklommen, sprong daar af juist op het moment, dat uit tegenovergestelde rich ting een leege autobus van de Eerste Leekster Auto Maatschappij passeerde. De jongen werd overreden en in zwaar gewonden toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen ge bracht, waar hij spoedig na aankomst overle den is. GEVAARLIJKE SPEELPLAATS. URAGISCH ONGEVAL. Donderdagmiddag heeft zich te 's-Gravenhage een diep tragisch ongeval voorgedaan. In een nieuwe straat in het Laakkwartier, waar door de aannemersfirma Bos uit Groningen riolee- ^ingswerkk was uitgevoerd, was men in het ri- FEUILLETON. No. 16. Ik neem trouwens het geld alleen aan als een leening. Ik zal voortaan verstandiger we zen. Zij verliet het magazijn en zond iemand weg, om een rijtuig voor haar te halen op de Place du Palais-Royal. En toen Julia goed en wel thuis was, kwam een man van een forsche gestalte, dezelfde die in het Louvre zoo ijverig den geillustreerden catalogus had zitten bestudeeren, bij den con ciërge aankloppen om te vragen, wie daar thuis was gekomen. En de conciërge antwoordde,zonder een zweem van wantrouwen Mevrouw de Noirville, de vrouw van den advocaat. Veertien dagen later bracht Roger Laroque zelf de beloofde honderdduizend francs de jonge vrouw was gered. VI. Ernstige gebeurtenissen hadden er op dit tijd stip in Frankrijk plaats. De noodlottige maand Juli van het jaar 1870 was aangebroken en den 15en van die maand verklaarde het keizerlijk gouvernement den ooi- log aan Pruisen. In die eerste dagen van Augustus begonnen de eerste en betreurenswaardige nederlagen. De nieuw in dienst getredenen werden naai het kamp van Chalons gezonden, waar ook het legercorps van Mac-Mahon terugkeerde, om ge reorganiseerd te worden en de ontvangen ver sterkingen in te lijven. Toen gebeurde het, nauwelijks een maand na de oorlogsverklaring dat twee mannen zich in elkanders nabijheid bevenden, die het toeval bij hetzelfde corps had geplaatst, n.1. bij het 6e re giment jagers te paard. Diemannen waren Roger Laroque en Lucien de Noirville. In de wereld hadden zij elkander met vorme lijke beleefdheid gegroet, zonder dat de een zich tot den ander had aangetrokken gevoeld. fljoen Roger den advocaat bemerkte, ontstel de hij en trad onwillekeurig een paar passen ooi bezig naar een defect te zoeken. Door bedwel mende gassen geraakten eenige werklieden ver suft, doch door moedige hulp konden zij weer naar boven worden gebracht, w'aar zij weer bij kwamen. Helaas moesten de aannemer H. Bos uit Groningen en de uitvoerder van dat werk Wiersma, die zich weer voor controle in het ri ool bevonden en die vermoedelijk door een stroom water zijn meegesleurd, dit ongeval met den verstikkingsdood bekoopen. Pogingen hen nog te redden faalden. Brandweer en de genees kundigen dienst waren ter plaatse voor het ver- leenen van bijstand. VALSCHE STEMPELS. Te Delft is proces-verbaal opgemaakt tegen een koopman, wegens het plaatsen van valsche goed keuringsstempels op vleesch. Het stempel, de inkt, het stempelkussen en eenige van de op het vleesch voorkomende stempelafdrukken werden in beslag genomen. WETHOUDER MET EEN BIJL BEDREIGD. Tijdens het spreekuur van den wethouder voor sociale zaken van Arnhem, den heer Meijer, be vond zich onder de menschen, die hem wat te vragen hadden, een berucht individu. Toen deze man met den wethouder alleen was, nam hij een uiterst brutale houding aan en vroeg om geld. De heer Meijer trachtte hem te kalmeeren, doch de man haalde van onder zijn jas een bijl te voorschijn en dreigde den wethouder daarmede den schedel te zullen inslaan. Met veel moeite gelukte het den wethouder en den man wat tot bedaren te brengen en hem met een paar gulden de deur uit te krijgen. Het zeer ongunstig bekend staande individu werd door de politie gearres teerd en naar het huis van bewaring overge bracht. ONVEILIGHEID IN NOORD-HOLLAND. In Alkmaar wekenlang het arbeidsterrein van een paar inbrekers geweest, die zich toegang tot verschillende perceelen verschaften, waar van bekend was, dat de bewoners afwezig wa ren, thans worden herhaaldelijk inbraken uit de noordelijker gelegen dorpen gemeld. Maandagavond tusschen 9 en 10 uur, toen de bewoners afwezig waren, hebben een of meer inbrekers een bezoek gebracht aan de woning van den heer M. Borst te Noord-Scharwoude. Men heeft geprobeerd de brandkast mede te nemen, doch daar deze zich in de porceleinkast bevond, liet een der inbrekers een bord vallen De inbrekers lieten toen hun buit in den steek, zoodat niets vermist werd. GEMEENTE WIERINGEN. BURGERLIJKEN STAND der gemeente Wieringen over MAARTi 1929. Geboren Jeannette, d.v. M. Lont en M. de Haan Janna, d.v. F. Bos en M. Orsel Teuntje, d.v. J. Hartog en D. E. Bakker Hendrikus Jan, z.v. P. Doesburg en N. Smit Johanna, d. v. C de Leeuw en K. Lemstra Cornelia, d.v. C. Met selaar en JT. DovesHerman Simon, z.v. F. terug, maar Lucien, die den ander eveneens her kenci had, kwam met uitgestrekte handen op hem toe. Mijnheer Laroque riep hij. Ook in dienst, zie ik Wij zullen dus tezamen uitrukken Dien avond, uitgestrekt op een bos stroo, met tal van vreemde soldaten om hem heen, kon Roger niet slapen. Het was hem te moede, alsof er hier meer dan een bloot toeval in het spel moest zijn. Hij be schouwde de ontmoeting met Julia's echtge noot als een bedreiging als een straf in de toe komst. Het gemeenschappelijk leven, de gevaren, waaraan zij blootstonden, de duizend moeilijk heden van dien veldtocht, zoo dapper verduurd, dat alles bracht die twee telkens nader tot el kander in spijt van Roger, in het eerst de toe nadering trachtte te keeren, met een beklemd hart. en met een schuldig geweten, en die tus schen Lucien en hem, altijd het beeld van de schuldige .vrouw zag. Iedere handdruk van Noirville joeg hem een schaamteblos op het gelaat en nochthans voel de hij zich onwederstaanbaar tot hem aange trokken. Iedere dag leerde hij de zeldzame hoe danigheden van dien man, zijn oprechtheid, zijn degelijkheid en vooral zijn edel hart meer waar deeren. Op het bivouak, in hun hut of in hun tent, verzuimden zij nooit een gelegenheid om in elkanders nabijheid te zijn en dan vloog de tijd voorbij onder aangenamen kout. Met blijdschap gaf Lucien zich aan die vriend schap over. Hoe had hij ook in de verste verte kunnen vermoeden, dat die man, zoo rechtschapen en zoo dapper, hem had bedrogen Roger had zich langer tegen die vriendschap verzet, ja zelfs gepoogd haar te bestrijden. O, als hij Lucien vroeger gekend had, zooals hij hem nu had leeren kennen Hoe gemakke lijk ware het hem dan geweest, om weerstand te bieden aan de betoovering, die hem slechts voor een korten tijd had bedwelmd. Uit den grond zijns harten kwam menig maal de wensch bij hem op, dat de oorlogskansen hem de gelegenheid mochten verschaffen, om zich voor Lucien op te offeren. Maar het toeval scheen in dat opzicht niet hem, maar integendeel Lucien te willen begun- itigen, want bij een verkennings-patrouille, don dag vóór den veldslag bij Sédan, op eenige kilo meters buiten de Fransche voorposten, in de richting van Mouzon, waar zich het vijandelij Doesburg en |T, Bakker Derk, z. v. R. Blok en J. Veling. Ondertrouwd J. Smid en M. Kooij P. Kis- temaker en J. Kreijger A. van der Haven en J. Kop. Getrouwd J. Smid en M. Kooij. Overleden Jac. Ruijter, oud 71 jaren, weduw naar van G. de wit(te Alkmaar) P. Tijsen, oud 75 jaren, weduwnaar van V. Omis G. Mostert, oud 79 jaren, weduwe van S. Snooij C. Wage- maker, oud 77 jaren, weduwe van J. Lont W. Breet, oud 85 jaren, echtgenoot van J. ter Keurst Vergadering van den gemeenteraad op Zater dag den 6 April a-s. des namiddags ten twee uur AGENDA: 1. Notulen. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. 3. Voordracht tot wijziging en aanvulling der verordening op de keuring van waren. 4. Praeadvies omtrent het verzoek van eeni ge grondeigenaren tot vergoeding van de grond- strooken, welke bij het op de oudtijds bekende breedte brengen der hoofdwegen daaraan zijn toegevoegd. 6. Voordracht tot vaststelling eener nieuwe verordening tot aanwijzing van de stemlokalen voor de stemdistricten. 7. Voordracht tot het aangaan eener geld- leening. 8. Voordracht tot vaststelling eener 2e sup- pletoire begrooting dienst 1928. 9. -Voordracht tot uitbreiding van het school gebouw te Westerland. 10. Voordracht tot bepaling van het verme- nigvuldigingscijfer voor de heffing der plaatse lijke inkomstenbelasting over 1929-1930. 11. Voordracht tot uitbreiding van het school gebouw te Oosterland. 12. Voordracht tot het in gebruik nemen van hulplokalen voor het geven van lager onder wijs. 13. Voordracht tot uitbreiding van het on derwijzend personeel met enkele tijdelijke leer krachten. 14. Samenstelling der stembureaux voor de verkiezing der leden van de Tweede Kamer dei Staten Generaal. 15. Benoeming van een lid der Commissie van toezicht op het lager onderwijs. 16. Benoeming van 7 leden der Commissie tot wering van schoolverzuim. 17. Benoeming van 6 leden der Commissie van advies voor de werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling. NIEUWBOUW. Door den aannemer S. Blau- zal in de Elft een woonhuis worden gebouwd voor rekening van den heer Chr. Guldemeester en aan den Koogerweg voor rekening van den Heer S. Ottens. Door den Hoofdinspecteur van den Arbeid is aan de Mij. tot Aanneming van Z.Z.W. ten behoeve van het uitvoeren van baggerwerken overwerkvergunning verleend tot en met 31 Dec. 1929. De arbeidsduur is vastgesteld op 10 uur per dag en 55 uur per week. ke leger had opgesteld, werd Roger aan het hoofd getroffen door een geweerkogel, welk schot hem bewusteloos deed neerstorten. Een groot aantal blauwe dragonders had de patrouille ontdekt en zette ze achterna. Roger was midden op den weg neergevallen. Men dacht dat hij gesneuveld was. In elk ge val zou hij toch verloren zijn, want weldra moest zijn lichaam onder de hoeve der Duit sche paarden verpletterd worden. Lucien wilde hem niet aan zijn lot over laten en keerde terug naar de plek, waar hij moest liggen. De kogels floten hem om de ooren. De dragonders naderden in gestrekten draf. De advocaat was een sterk man. Hij tilde Roger van den grond, legde hem op het zadel, wipte zelf achter hem gaf zijn paard de sporen en reed pijlsnel weg. Het peloton Fransche javvrs had zijn gang vertraagd, om hun makker af te wachten en zoo noodig bijstand te bieden. Men bemerkte in de verte aan den zoom van een klein bosch na bij de Maas, de roode pantalons van een der linie-bataillons dat zich aldaar en tirailleur had opgesteld. De Pruisische dragonders maakten halt, de den nog een of twee salvo's en verdwenen met losse teugels. Een uur later kwam Roger Laroque weder bij kennis. De kogel had hem slechts een geringe ver wonding toegebracht, zoodat het waarschijnlijk de schok was geweest, die kern het bewustzijn had doen verliezen. Hij kon weder zijn paard bestijgen, dat zijn berijder verloren hebbend, door een der jagers nog juist bijtijds was opgevangen. Roger was somber gestemd en hield de wenk brauwen saamgetrokken. Lucien, zei hij bevend en ihnig ontroerd, ik ben u het behoud van mijn leven verschul digd. De hemel weet, dat ik bereid ben u den zelfden dienst te bewijzen en mijn leven voor het uwe op te offeren. De advocaat glimlachte, terwijl hij hem broe derlijk de hand drukte. Ik geloof u, Roger Wat ik gedaan heb voor u, zoudt gij ook voor mij doen. Laten wij daar niet meer over spreken, bid ik u. Het zijn van die dingen, welke zoo dikwijls in den oor log voorkomen. Roger sprak er inderdaad niet verder van. Hij was en bleef droevig gestemd. Voor engros bij J. F. v. LIESHOUT, Alkmaar. Aan den aannemer P. Kleerebezem is ten be hoeve van de schoolbouw te H.-hoef eveneens overwerkvergunning verleend van 2 April tot en met 14 September. Arbeidsduur 9! - uur per dag en 53 uur per week. Op 16 en 17 April zal voor deze ocmeent de herkeuring van trekhonden worden gehou den. De dienstplichtige van de lichting 1929 Jan Hermans zal op 1 Mei a.s. te Den Helder bij de le Schoolcompagnie van het Reg. Kustart. wor den ingelijfd. De dienstplichtige G. Bakelaar is opgeroepen om op 12 Augustus te Den Helder op te komen voor herhalingsoefeningen en de dienstplichti ge J. de Jong op 13 Juni te Eede. Loop der bevolking over Maart. Ingekomen personen J. C. Hoekstra van Epe H. Ph. Meij er van Medemblik P. Leijcn en gezin van Cal- lantsoog N. Meering van Bellingwolde H. v. Sabben en gezin van Kattendijke J. Lassche van Emmen P. F. Mouton van Medemblik J. Dekker van Sluis S. van der Veen en gezin van Vlagtwedde J. Jonk van Groningen A. P. F. L. Goudkuil van Apeldoorn G. J. Veger en gezin van Scheemda \Y. J. Ronda van Gronin gen I. A. van Roo en gezin van Groede Mej. W. P. van Roo en Mej. P. W. van Roo, beiden van Schoondijke R. Bcrghorst en gezin en Jb. Berghorst, allen van Oldebroek Jb. van Keu len van Oldebroek II. van Ekeren van Scha gen A. Koops van Borger P. Jansen en gezin van Haarlemmermeer Mej. M. Mikeska van Bussum P. G. Weeke en gezin en II. Stubbe en gezin van Wedde J. Siemens van Oude Pekel i Mw. R. A. Maaskant, geb. Schwantje van Rot terdam J. C. Ringeling en echtgcn. van Mcdem blik E. Kuiper en gezin van Vlagtwedde Mej. J. ten Bokkel van Wieringerwaard H. Jonker van Anna Paulowna H. Hekman van Nieuwe Pekela G. Korthuis van Gieten II Snaken borg van Onstwedde Mej. M. S. A. Glaser van Maar zijn vriendschap voor De Noirville groeide des te meer aan en ook van zijn kant had Lucien, na dit avontuur, Roger nog meer lief. Het werd één September. Het gevecht om Sédan begon bij het aanbre ken van den dag. Het Fransche leger werd ingesloten door vier of vijf honderd kanonnen, die van alle kanten van alle heuvels en uit alle vooruitspringende gedeelten van den boschrand dood en verderf braakten. We zullen dien slag niet beschrijven. We zullen ons des te meer bezighouden met de twee ons bekende personen, die er aan deel namen. Roger en Lucien behooren bij het 6e 'regiment jagers, dat deel zal nemen aan de charge, die met nog twee of drie oorlogsfeiten van dezelfde soort een eeuwigen dage geroemd zullen worden Het was een heldhaftige zelfopoffering, die den mensch vergroot en die een straal van hoop doet schitteren in den somberen nacht van ne derlagen en vernederingen. Het was een plechtig oogenblik. Roger en De Noirville klemmen hun knieën tegen dë flanken hunner paarden, die de ooren spitsen en snuivend adem halen. Ze zijn naast elkander in één gelid. Roger, zegt Lucien, we gaan den dood in Ik geloof het met u, antwoordt Roger met een zware stem. O, ik zal zonder spijt sterven met do over tuiging, dat ik mijn plicht heb gedaan. Maai' ik heb een vrouw, ik heb twee zoons, als ik sterf en gij in leven blijft, Roger, wilt ge mij beloven, dan bij hen mijn plaats in te nemen Mijn vrouw is helaas wereldsch en lichtzinnig van aard. Ik Vrees, dat zij de opvoeding van de kinderen zou kunnen verwaarToozen. Maar gij zult voor hen een vader zijn, nietwaar Als ik dat maar weet kan ik gerust en tevreden sterven. Roger werd zeer bleek, terwijl hij antwoordde Ik beloof het u. Maar ik heb ook een vróuw en een kind, een meisje Als ik sterf en gij m leven blijft, zult ge hen dan troosten en bescher men - Als een broeder Ik dank u. En nu, daar wij misschien bei den zullen sneuvelen, laten wij elkaar omhel zen, Lucien (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1929 | | pagina 1