BIJVOEGSEL „WIERINGER COURANT." 9 APRIL 1929. VERVOLG RAAD VAN WIERINGEN De Heer Oden heeft met vreugde de cijfers ge hoord betreffende de belastingopbrengst, maar nog blijder zou hij zijn geweest als B. en W. met het door Lub in het vorig jaar gedane voorstel waren gekomen, om den aftrek voor noodzake lijk levensonderhoud te verhoogen. Thans is die aftrek 600 voor gehuwden en 400 voor onge- huwden. Daardoor valt een boerenknecht of dienstbode, die drie gulden in de week met den kost verdient, al in de belasting. De tijd is nu ge komen om de aftrek te verhoogen en spr. stelt daarom voor, de aftrek te brengen op 800 en 600, resp. voor gehuwden en ongehuwden. Voorz. wil dit voorstel aanhouden tot de rond vraag. De Heer Oden vindt het beter om het nu te be handelen, omdat aanneming van zijn voorstel invloed kon hebben op het vermenigvuldigings- cijfer. Voorz. gelooft niet, dat dit veel verschil zal ge ven, doch wil het vdorstel om praeadvies naar B. en W. zenden. De Heer Lub wil dan het voorstel betreffende het vermenigvuldigingscijfer aanhouden. Voorz. Dat kan niet. Vóór 1 Mei moet dat be slist zijn. De Heer Oden zegt, dat er in 2 jaar 640 aansla gen meer zijn gekomen. Dat is een bewijs, dat de inkomsten sterk toenemen. Voorz. zegt, dat hij niet kan beoordeelen, welke gevolgen het voorstel Oden zou hebben, doch hij gelooft niet, dat het invloed zal hebben op het vermenigvuldigingscijfer. De verdere behande ling van het voorstel-Oden wordt tot de rond vraag uitgesteld. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen het vermenigvuldigingscijfer wordt dus 0.6 Plaatsgebrek ook aan school Oosterland. Door het 7e leerjaar en de steeds voortgaande vestiging van personen wordt ook het aantal schoolgaande kinderen steeds grooter. Het aantal bedroeg op 16 Maart 1928 166; 16 Juni 174; 16 Sep tember 174; 16 December 187: 16 Maart 1929 190 en begin April 1929 ongeveer 230. Het schoolgebouw kan na de uitbreiding 240 leerlingen bevatten. Komen er nog eenige leerlin gen, dan is er weer geen plaats. B. en W. willen dus voorstellen over te gaan tot aanbouw van 'n 6e lokaal. De kosten zullen vermoedelijk gesteld kunnen worden op circa f7500. Zij teekenen hierbij aan, dat een minderheid in hun ooilege den aanbouw van het nieuwe lokaal ontraadt, omdat, waar vrij zeker binnenkort een nieuwe aanvrage om gelden voor den bouw eener bijzondere school te Den Oever is te verwachten, de behoefte aan zoodanig zesde lokaal bij de tot standkoming van bedoelde school vermoedelijk niet meer zal bestaan. De Heer Jb. Lont merkt op, dat de minderheid in het College, die den aanbouw niet noodig acht dus wel bijna verzekerd is, dat er een bijzondere school komt. Voorz. antwoordt dat het plan er is. Zelfs wordt gezegd, dat er al terrein aangekocht is. Officiëele stappen zijn nog niet gedaan, doch menschelijkei wijze gesproken, zal dat toch binnenkort gebeu ren. Veel kinderen uit Den Oever zullen dan naar de bijzondere gaan, ook wegens den kleinen af stand. De Heer Jb. Lont is bang, dat er nu misschien een lokaal gebouwd zal worden, wat later leeg komt te staan.. Hij is overtuigd, dat de school te Den Oever volloopt. De Heer Kaan meent, dat al komt er aan Den Oever een tweemansschool, de school te Ooster land toch nog dicht bevolkt zal blijven. De Heer Lub vraagt, of hij uit de school mag klappen, n.1. of hij iets mag meedeelen uit een gesprek, dat hij hedenmorgen met den voorzitter had. Daarbij is hem gebleken, dat de minderheid van het college te Den Oever een openbare school wil bouwen, doch indien de Christelijke school er komt, aan deze b.v. drie lokalen wil afstaan. Voorz. beaamt dit. De minderheid ziet ook Den Oever als toekomstig belangrijk centrum, waar alle wegen, spoorwegen en kanalen samenkomen en waar dus toch een school moet komen. Een deel van die school kon dan tevens voor de Chris telijke worden afgestaan. De Heer Oden vraagt, of dat dan door de Chris- telijken geaccepteerd zal worden. Voorz. ze moeten er, althans volgens mijn in lichtingen, genoegen meenemen, mits er een af zonderlijke ingang is. De school te H.-hoef wordt daarom ook ingericht met twee ingangen. De Heer Jn. Lont gelooft wel, dat met een der gelijke oplossing genoegen zou worden genomen. De Heer Oden Maar hoelang zitten we dan nog in die misère. Voorz. We hebben nu drie hulplokalen. Over een paar maanden zijn de twee nieuwe lokalen klaar, maar het lokaal van Koster zal nog gerui- men tijd in gebruik moeten blijven. Weth. 'Tjjsen wil nu maar doorzetten. Wordt er gebouwd aan Den Oever, dan bevorderen we de komst van de bijzondere school. De Heer Jb. Lont Neen, dan bevorderen we, dat de kinderen niet naar de Christelijke school gaan wegens den kleinen afstand. Voorz. vat de de meening van den Raad als volgt samen Er zal onderzocht worden of het plan van de minderheid mogelijk is. Is de uitslag van dit onderzoek negatief, dan zal nog een lo kaal worden aangebouwd. Aldus wordt" besloten. De Raad in Verontwaardiging. Aangezien aan de school te Oosterland behoef te aan plaatsruimte bestaat willen B. en W. tijde lijk nog 'n tweetal hulplokalen in gebruik nemen, 't Kerkbestuur der Herv. Gem. Oosterland heeft Zich bereid verklaard 't kerkgebouw daarvoor be schikbaar te stellen tot 1 Juli voor 'n som van f120 terwijl kosten van schoonhouden, 'verwijderen van de banken voor elke godsdienstoefening enz. voor rekening der gemeente komen, 't Catechisa tielokaal wil 't kerkbestuur niet langer kosteloos in gebruik geven. Vanaf 1 April bedingt 't een huurprijs van f 15 per week, terwijl 't Gemeentebt stuur 't gebouw zoo spoedig mogelijk van binnen en buiten dient te schilderen. Hoewel het beta len van 'n vergoeding voor het gebruik B. en W- billijk voorkomt, schijnt hun de eisch dat het ge bouw ook aan de buitenzi: te van gemeentewege moet worden geverfd min>'iir juist. Niettemin zal men zich er bij neer moeten leggen. Voorts verzoeken B. en W. machtiging om als hulplokaal te huren de tooneelzaal met tooneel van Koster te O.land, die hiertoe bereid is tegen 'n huurprijs van f20 per week. De Heer Jb. Lont had tot heden gedacht, dat aan het Oosteind Christelijke menschen woon den, maar ze zijn nu toch wel verdwenen. De Heer Oden wijst er daartegenover óp, dat de gemeente het catechisatiegebouwtje al zoo lang in gebruik heeft. Doch hij vindt de huur ook zeer hoog. Er wordt gebruik gemaakt van de onmacht der gemeente zij moet wel. Voorz. meent, dat er ook wel eens een ander geluid mag worden vernomen. Het afstaan van de kerk is geen eenvoudige zaak en men moet blij zijn, dat het kerkbestuur zoo welwillend is. De Heer Lub gelooft ook, dat aan de zaak een bedroefd beetje is te veranderen, maar hij vindt ook de handelwijze van het kerkbestuur zeer on christelijk. Nu in de laatste maanden wil men de gemeente er nog flink voor laten opdraaien. De Heer M. Kooij. Mogelijk is dat terugwerken de kracht. De Heer Oden vindt ook het lokaal van Koster zeer duur. De Heer Jb. Lont zegt, dat Koster het liever niet doet. De Heer Kaan vraagt, of het lokaal van Koster niet gemist kan worden. Er zouden dan twee onderwijzers in de kerk kunnen. Dat is geen ide- aal-toestand, maar er moet geroeid worden met de riemen, die we hebben. Voorz. waarschuwt, dat er niet moet beknib beld worden op het onderwijs. Twee onderwij zers in de kerk zou niet vruchtdragend zijn. De Heer Jb. Lont meent dat Inspecteur Dun de opmerking van den Heer Kaan ook heeft gemaakt Hij zei er bij, dat het zoo zou kunnen, als er geen andere mogelijkheid was, maar aanbevelenswaar dig achtte hij het niet. Daar de Raad algemeen van oordeel is, dat be knibbelen op de huurprijzen niet wenschelijk is, wordt de gevraagde machtiging zonder hoofdelij ke stemming aan B. en W. verleend. De Heer Jb. Lont We krijgen zooveel bittere pillen te slikken, deze kan er nog wel bij. Meer tijdelijk onderwijzend personeel Bij ingebruikneming van de hulplokalcn te Oos terland is de aanstelling van 2 tijdelijke onderwij zers noodzakelijk. Eén komt reeds aanstonds voor Rijksrekening; de tweede vanaf 1 Jan. 1930. Ook te Westerland is een tijdelijke onderwijzer wenschelijk, wiens jaarwedde voor rekening der gemeente komt. B. en W. zullen krachtens art 56 der L.O.-wet den Minister verzoeken, dat de jaar wedden van de ten laste der gemeente aan te stel len personen reeds vanaf hun infunctietreding door het Rijk worden vergoed. De machtiging wordt verleend. Leden stembureaux voor de verkiezing der le den van de 'Tweede Kamer. Conform de aanbeveling worden benoemd: in stemdistrict I: burgem. voorzitter, leden de hr. Lub en Jb. Lont Dz.; pl.verv. leden de hr. Van 't 3of en Br. Kat; in stemdistrict II: voorz. de lr Bosker; leden de hr. P. Kaan en S. de Vries; pl. verv. leden N. Engel en N. J. Poel; in stemdistrict III: voorz. de hr. D. Oden; leden de hr. M. Kooij Pz en J. Kooij Cz.; pl. verv. leden D. Koorn en D. Blaauboer; in stemdistrict IV: voorz. de hr. M- Bakker; leden de hr. J. Lont Cz-. en D. Minnes; pl.verv. leden de hr. C. Koorn Vz. en K. Maaskant in stemdistrict V: voorz. de hr. J. Tijsen Jz.; le den de heeren W. Hermans .Jz. en L. Spaander, pl. verv. leden de hr. J. Kuiper en C. Maars. Commissie v. Toezicht Lager Onderwijs Ter aanvulling van vacature Mw. G. Kaan-Lont wordt uit de aanbeveling van B. en W. (no. 1 Mw. T. Kat-Scheltus; no. 2. Mw. G. Kaan - Koorn) be noemd met 7 st. Mw. Kat. 3 st. werden op Mw. Kaan uitgebracht. Alles is Vergankelijk, ook de zittingstijd van de leden der Commissie tot wering van schoolver zuim. Allen moeten aftreden. Ter benoeming van de 7 leden doen B. en W. de volgende aanbev.:" a, categorie verzorgers van op 'n lag. school inge schreven kinderen; vacature J. Kooij Cz. 1 J. Kooij Cz.; 2 J. W. Ruitenburg; vacature N. Bak ker Sz. 1 M. Gorter 2 Jn. Poel Az.; vacature W- Jansen: 1 W. Jansen (aftr.) 2 N. Kaan; b. categorie onderwijzers b.h. lager Onderw.: vacature L. Spaander: 1. L. Spaander (aftr.) 2 J. Kuiper; vacature Van 't Hof: 1 Van 't Hof (aftr.) 2. Mej. E. F. de Wit; c categorie niet tot de verzorgers v. schoolgaande kinderen of onderw. pers. behoorende: vacature N. J. Poel: 1 N. J. Poel (aftr.) 2 J. N. Bruul; vacature C. F. van Duin: le C. F. van Duin (aftr.) 2. A. Zomerdijk. v Benoemd worden respectievelijk J. Kooij Cz. met 6 stemmen tegen 4 op J. W. Ruitenburg M. Gorter met 7 stemmen tegen 3 op J. Poel Az. N. Kaan met 7 stemmen tegen 3 op W. Jansen L. Spaander met 6 stemmen tegen 4 op J. Kuiper A. H. J. van 't Hof met 9 stemmen tegen 1 op Mej. E. F. de WitN. J. Poel met 7 stemmen tegen 3 op J. N. BruulC. F. van Duin met 7 stemmen tegen 3 op A. Zomerdijk. De benoemden, voor zoover aanwezig, nemen hun benoeming aan. Voorz. brengt een woord van dank aan de aftredenden. Ook de Commissie van Advies Werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling moet haar biezen pakken. Alle leden moeten aftreden. E- doch B. en W. bevelen de aftredenden wederom aan: als werkgevers de heeren O. Bosker, J. Klein Cz., en M. Bakker Sz.; als leden-werknemers: de heeren T. Bakker, J. P. Wigbout en A. Vroone. Benoemd worden resp. O. Bosker met 8 st. 1 st. op C. J. Bosker; 1 op J. C. Klein.) J. C. Klein met 7 st. (1 st. op N. Kaan; 1 op M. Bakker en 1 op S. Blaauboer.) M. Bakker met 7 st. (1 op G. Pop pen; 1 op J. van Zweden; 1 blanco. T. Bakker met alg. st. J. P. Wigbout met 9 st. (1 op W. Hollander); A. Vroone met 6 st. (2 op D. Stijgstra; 2 op J. Omes.) RONDVRAAG. Voorz. deelt mede, dat als op zichter bij den schoolbouw te Hippolytushoef is aangesteld de Heer M. Deutekom tegen een sala ris van 200.- per maand en vraagt den Raad, de gelden daarvoor toe te staan. De Heer Jb. Lont vraagt, wat er gebeurt, als de raad het nu eens niet goedvindt. De Heer Lub zegt, dat er over deze zaak al meer gesproken is. De Raad had er in gekend moeten worden. Hij vindt de zaak niet in den haak, wil de benoeming nu niet meer te niet doen, doch hoopt, dat zulke dingen niet meer gebeuren. De Heer Jb. Lont vraagt, waaruit gebleken is, dat de in den Raad destijds bedoelde persoon niet de capaciteit had. Deze had het toezicht mis schien geaccepteerd voor 100.- per maand. Ycorz. zegt, dat er veel technische kennis noo dig is. B. en W. zijn niet over één nacht ijs ge gaan, doch hebben de kwestie uitvoerig met Saai besproken, terwijl ook inlichtingen zijn gevraagd aan den Burgemeester van Heiloo. De Heer Jb. Lont zegt, dat de heer Saai dus nog al wat invloed heeft. Doch hij weet niet, wat de Wieringer candidaat Boersen, presteert. Deze handelwijze is „bij verstek veroordeelen." Weth. Bosker wijst er op, dat b.v. de Centrale verwarming niet gemakkelijk is. De heer Lub zegt, dat het schijnt, alsof Wierin- gers niet capabel geacht worden. Voorz. vraagt, of de Raad zich met de handel wijze van B. en W. kunnen vereenigen. De Heer Lub Noodgedwongen. De Heer M. Bakker klaagt over de vele losloo- pende honden. Speciaal Den Oever loopt geheel vol. Voorz. zegt, dat het toezieht niet zoo heel een voudig is. Klachten hebben hem nog niet bereikt. De Heer Jn. Lont is het met Bakker eens. Als er klachten komen, is het al te laat. De Heer Lub vraagt of dg Gasthuisweg al vol doende doorgezakt is om bestraat te kunnen wot den. Voorz. antwoordt, dat het voorstel binnenkort in den Raad komt. De Heer Lub zegt verder, dat aan den Water weg twee menschen wonen, Alb. Duijnker en Nic. fTakes, die de waterleiding aangevraagd hebben, doch daarvoor 60 gulden per jaar moeten betalen. Zij wonen op een afstand van 160 meter van het einde van het net. Kan de gemeente hier niet eens over schrijven, om te probeeren, verbetering te bereiken Voorz. zegt toe, er over te zullen schrijven. De Heer Oden vraagt, in verband met de toe nemende bebouwing van Zandburcn, of de rio- leering niet kan worden doorgetrokken. Voorz. zegt onderzoek toe. Oden verzoekt verder om het hek voor het raad 'huis 1 Meter achteruit te verplaatsen. Voorz. zegt, dat er ng wel heel wat erger plaat sen zijn. Oden meent, dat de gemeente het goede voor beeld moet geven. Hierna komt weer in behandeling het voorstel Oden tot verhooging van den aftrek voor noodz. levensonderhoud. Voorz. wijst ®p de wetswijziging in zake de fi- nanciëele verhouding. Daarbij zal ook de kwes tie van den aftrek geregeld worden. Voor dit jaar komt het voorstel te laat. De heer Oden zegt, dat dit geen reden is, om het voorstel in te trekken. De belastingdruk voor inkomens beneden 2000 gulden is tamelijk zwaar. Voorz. Voor 1 Mei kan het niet meer, omdat op de wijziging goedkeuring van de Kroon noodig is. Oden zegt, dat als de wetswijziging dan niet wordt aangenomen, we meteen klaar zijn voor het volgend jaar. Hij vraagt op zijn voorstel prae advies. De Heer J. Kooij vraagt nog enkele inlichtin gen over de bijdragen, die de eigenaren moeten betalen voor de behekking langs den weg in ver band met de verbreeding. Tevens noemt hij ook nog een geval van iemand op Dam, die ten opzichte van de waterleiding in hetzelfde geval verkeert als de zoo even genoem de personen. Hierna sluiting der openbare vergadering.

Wieringer courant | 1929 | | pagina 3