EERLOOS. 20e Jaargang- Dinsdag 16 April 1929.Mo. 28. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN «WIERINGER COURANT* UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN LAND- EN TUINBOUW. D. H. Prins, Alkmaar. Het gebruik van kunstmest. Bij de bemesting der land- en tuinbouwgewas- sen heeft men hoofdzakelijk te letten op vier voedingsstoffen, n.1. stikstof, fosforzuur, kali en kalk. In den stalmest zijn deze vier stoffen aanwezig, zij 't dan ook niet steeds in dezelfde verhouding. Oogen schijn lijk zou men dus kun nen volstaan met het gebruik van stalmest, im mers daardoor geeft men de planten het noodi- ge voedsel. Wij zeggen oogenschijnlijk, want i zoo eenvoudig is de zaak niet. Wij hebben ook rekening te houden met ande- re factoren, als den bodem, het gewas, dat ci -j het vorige jaar op geteeld is en dat van het jaar, waarin opnieuw bemest wordt. Er zijn nll. gron den, die arm zijn aan stikstof, andere, die ge brek hebben aan Jtali of fosforzuur of kalk. Er I zijn gewassen, die veel stikstof behoeven (in 'net I algemeen de bladgewassen), andere hebben meer J behoefte aan kali (o.a. de wortel- en knolgewas- B sen en de peulvruchten.) Gebruikt men nu uit- I sluitend stalmest, dan is het geval niet denkbeel dig, dat het te telen gewas te weinig stikstof, L kali of fosforzuur ontvangt, tenzij men de hoe veelheid stalmest zoo groot neemt, dat de stof, waaraan de meeste behoefte bestaat, ook vol- 1 doerïde aanwezig is. Maar dan is het gevolg, dat er van andere voedingsstoffen te veel gege- ven wordt. Dit kan in den regel geen kwaad. maar is absoluut onnoodig. Men zou kunnen spreken van water naar de zee dragen. Het is begrijpelijk, dat de practische land- ot, J tuinbouwer hiermede rekening houdt en in don l vorm van kunstmest het plantenvoedsel in de J juiste verhouding toedient. Bovendien is door j de enorme uitbreiding van land- en tuinbouw J de voorraad stalmest in de verste verte niet vol- doende om aan de behoeften te voldoen. Daarbij i komt nog, dat de meeste stalmest wordt gepro- I duceerd bij de veehouders, die dezen mest ge- I bruiken op hun hooiland. Er wordt wel eens beweerd, dat in den tuin- I bouw de stalmest niet gemist kan worden. Zij, 1 dit meerden, verwijzep wij naar de jarenlange voortgezette proeven in Groningen door Dr I Sjollema, waarbij gebleken is, dat men wel on I' gestraft gedurende een reeks van jaren kunst mest kan gebruiken, zonder zijn toevlucht te ne men tot stalmest. Zoo ook bleek dit te FredeWks- oord, waar mede lange jaren uitsluitend kunst mest werd gebruikt bij allerlei tuinbouwgewas- sen. Ook wordt wel gewezen op de humes in den f stalmest, die in kunstmest niet voorkomt. Dit, i« I juist, maar. volgens onderzoekingen van Dr. I Sjollema is aan het licht gekomen, dat het hu- musgehalte van den grond met het gebruik van I uitsluitend kunstmest of uitsluitend stalmest geen noemenswaardig verschil ooleverde. In den regel werkt kunstmest ook vlugger 'dan stalmest. Wij denken hierbii o.a. aan Chili- salpeter, Patentkali en Superfosfaat. In den tuinbouw geve, men bii voorkeur na- FEUILLETON. No. 19. Den avond van de terugbetaling was Rogei schier wanhopig. Tot op ,t laatste oogenblik was hem nog een zweem van hoop bijgebleven, dat Larouette vat baar zo.u zijn voor een voordeëlig aanbod bij gedeeltelijke afbetaling. Des namiddags om drie uur had hij zijn kan toor verlaten en was van dat oogenblik af door Parijs aan het dwalen gegaan, zonder te den ken waarheen, loopend waar het toeval hem leidde, beproevend om door lichamelijke ver moeienis zijn onrustige gedachten te vergeten. Zoo was hij eindelijk aan het station van Saint Lazaire gekomen. Het sloeg tien uur. Hij had niet aan eten gedacht, maar voelde ook geen honger. Hij werd alleen verteerd door een brandenden dorst. Hij ging een café binnen om zijn dorst te les- schen en nam den eersten den besten trein naar Ville-d'Avray, waar hij een half uur later aan kwam. Hij had zijn vrouw niets medegedeeld omtrent zijn geldelijke moeilijkheden, daar hij tot het laatst nog de hoop had gevoed, dat hij ze zou kunnen te boven komen. Nu was het oogenblik daar, dat hij zich ver plicht zag haar te bekennen, hoe de ondergang onvermijdelijk was geworden van het oude huis dat haar vader hem in voorspoed had nagelaten. Hij zag er tegen op als tegen een berg, om Hen- riette te moeten voorbereiden op de schande en op de armoede die voor de deur stonden. Hij durfde echter niet naar huis gaan. Ilij wil de pijnlijke bekentenis nog altijd verschuiven en was beducht, dat Henriëtte de waarheid zou le zen op zijn ontdaan gezicht, want het was hem niet mogelijk, zich te beheerschen. Zijn hoofd gloeide als vuur. Hij dwaalde door het bosch achter zijn huis. zonder bijna iets te zien, gelijk hij dat te Parijs had gedaan. Nu en dan bleef hij staan en uitte onsamen hangende woorden. Mijn arme vrouw Mijn arme Suzanne Een oogenblik stil gestaan hebbende, hervatte VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. tentkali bieten kunnen ook bemest worden met kalizout, welke stof ook bij granen, voederbieten en op grasland gebruikt wordt. Aardappelen geve men liever patentkali dan kalizout. Dc laatste stof schijnt een minder gunstigen invloed te hebben op de kwaliteit. Wat de stikstof aangaat, staat bij ons het Chi- lisalpeter steeds bovenaan. Vooral in den tuin bouw is dit de aangewezen stikstofmest. Op zeer kalkrijke gronden kan ook zwavelzure ammoni ak gebruikt worden. Dit laatste is ook het geval met superfosfaat. Overigens is het slakkenmeel zeer goed te ge bruiken, als het vroegtijdig wordt uitgestrooid. In het klein wordt ook wel gebruik gemaakt van oplossingen om mede te begieten. Men losse daartoe niet meer dan 5 Gram in totaal per Li ter water op. Hiervoor worden aangewend pa tentkali, Chilisalpeter en superfosfaat, drie ge makkelijk oplosbare stoffen. In den tuinbouw, waar meermalen twee of drie oogsten worden geteeld, zijn men niet zui nig met de meststoffen. Een practicus geeft aan 1400 K.G. patentkali, 1400 K.G. superfosfaat en 700 K.G. Chilisalpeter, welke laatste stof ook wel in 2 of 3 keeren wordt gegeven. BINNENL. NIEUWS. AANKOOP LEGERPAARDEN. De Remonte-Commissie voor den aankoop van Leger-, Marechaussee- en Politiepaarden kocht op haar tournee in de Betuwe 28 stuks aan, alle warmbloed, welke Vrijdag in Tiel werden ont vangen. Prijzen pan 500 tot 600 per stuk. IN EEN MESiTPUT GESTIKT. Het 6-jarig zoontje van den arbeider Gr., te Ierseke, is bij het spelen op een erf van een plank in een mestput gevallen. Het knaapje werd eenigen tijd later levenloos te voorschijn gehaald. VORSTSCHADE. Van deskundige zijde vernemen wij, dat de schade aan de bloembollen te Hillegom tenge volge van de vorst vrij belangrijk is. In de Haar lemmermeer is de schade aan de narcissen zeer groot. Geheele velden worden daar .-aangetroffen, waarop de teelt als verloten kan worden be schouwd. GENEESKUNDIG ONDERZOEK. Van een dienstweigeraar Het Tweede-Kamerlid de heer K. Ter Laan heeft aan de ministers van Justitie en van De fensie de volgende vragen gesteld Is het juist, dat de dienstweigeraar Johan Jurriaans, die in het begin van Dec. 1928 inge sloten werd in de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen, herhaaldelijk heeft gevraagd om een geneeskundig onderzoek en dat dit eerst na ongeveer vier en een halve maand plaats gevon- hij zijn waanzinnig voorthollen en sloeg een voetpad in, dat op hakhout uitkwam, waar hij struikelde, zijn handen bezeerde en zijn kleeren scheurde, zonder het te bemerken. Hij liep maar steeds verder, als voortgejaagd door die eenige gedachte Eindelijk niet meer voortkunnend, viel hij op een bank, klappertandend van koorts. Hij was nu genaderd tot den boschrand, bij den vijver. De maan goot haar zilverlicht over het effen watervlak. Zijn blik bleef alleen gevestigd op een lief huis aan de andere zijde van het meer, waarvan de tuin met gazons en boschpartijen zich zacht glooiend tot aan den oever uitstrekte. Daar rustte zijn kleine Susanne daar wachtte hem ongetwijfelt, niettegenstaande het verge vorderde uur, zijn lieve vrouw. Daar waande sinds* lang zijn blijdschap, zijn liefde en zijn geluk. Zou hij nu dat alles moeten verliezen Hij wild» zijn vrouw en kind wederzien. Hij ging naar huis, opende de deur en trad l innen. Er heerschte overal nachtelijke stilte. Ze slapen natuurlijk, mompelde hij. Hij luisterde aan Henriëtte's kamer. Niets. Toen begaf hij zich naar zijn eigen kamer cn viel daar machteloos cn vermoeid, op den stoel aan zijn schrijfbureau neder en verborg het ge laat in de handen. In die houding was het, dat Henriette en Su zanne hem zagen. Hij ging niet bed, sliep niet en bleef den gehee len nacht in droevige mijmering verzonken. Hij had den moed niet om Henriette den ondergang van zijn huis te bekennen. Morgen dacht hij. Laat ik haar ten minste nog één gelukkigen dag gunnen. Maar hij had er behoefte aan, van Henriette te hooren, dat zij hem liefhad, dat ze hem zou blij ven liefhebben, wat er ook gebeurde Toen hij omstreeks negen uur met den trein naar Parijs ging, was de moord op Larouette gepleegd nog niet bekend Te Parijs gekomen ging Rogei* allereerst naar zijn huis op den boulevard Malesherbes. Hij had daar eenige werken over kunst van tamelijk groote waarde en hij dacht zich daarvan te ont doen, omdat hij van alles geld wilde maken. Hij kon daar nauwelijks een half uur geweest zijn, toen de conciërge bij hem kwam met een vrij lijvig pakje in een enveloppe en met een brief, een en ander voorzien van zijn adres, be- ADVERTENTIëN: Van 1—5 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. den heeft Is het juist, dat, toen eindelijk Jurri aans werd opgenomen in het militair hospitaal te 's-Gravenhage, de dokter, die hem aldaar be handelde, de verklaring heeft afgelegd, dat de opneming veel te laat was geschied Zijn in geval van bevestigende beantwoor ding van één of beide bovenstaande vragen do ministers bereid, hun verontschuldiging aan te bieden aan de nabestaanden van Juriaans en zijn zij bereid, hun alle kosten te vergoeden, die door het overlijden van Juriaans zijn veroor zaakt, het overbrengen van het lijk naar Am sterdam inbegrepen SMOKKELAAR DOODGESCHOTEN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft een kommies een Tilburgschen dranksmokke laar nabij de Belgische grens onder de gemeen te Goirle met een revolverschot in het hoofd ge troffen. De man, die zeven liters 100 alcohol vervoerde, was onmiddellijk dood. Het lijk is overgebracht naar het gesticht van de paters op Nieuw Kerk. GEMEENTE WIERINGEN. Een Excursie van „Bouwat." Zaterdagmiddag maakten de cursisten van Bouwat een excursie naar de sluiswerken ten Oosten van Den Oever onder leiding van den heer Van Meurs, leidend opzichter bij v.n. werken. Dat deze middag goed benut was moge uit het volgende blijken. Al reeds eerder was naar deze werken een tocht ondernomen en het bleek de cursisten alras hoe het werk, trots de langdu rige winter, flink opgeschoten is. Onze geachte wethouders, de heeren Bosker en Tijscn, vereerden de cursisten door hunne tegenwoordigheid en te oordeelcn naar de be langstelling waarmede zij de uitleggingen volg den van den heer van Meurs zullen ook zij wel een aangename middag gehad hebben. De tocht leidde dan eerst naar den schutsluis. De onderbouw is van gewapend beton en de bovenbouw van stampbeton. Later wordt een en ander met grond aangevuld waardoor een hech te verbinding tot stand gebracht wordt, terwijl bovendien nog het voordeel is dat door dc ruim ten, met zand aan te vullen een niet geringe be sparing plaats heeft. De sluis, welke 173 M. lang is en 12 M. breed bevat drie stel deuren. De heer van Meurs wees op de constructie van de ver binding der deuren aan den sluiswand, op de schutgelegenheid voor kleinere schepen. Nadat nog even de verschillende taatsen-, waarop de deuren, zullen draaien bezichtigd waren, was deze excursie afgeloopen. De Heer M. Bosker dankte, namens de cur sisten, de heer Van Meurs voor zijn uiteenzet tingen en de heeren Wethouders voor Minne bo langstelling. De heer Bosker, als wethouder, dankte de lieer Van Meurs voor zijn duidelijke uiteenzetting en voor de leerzame middag die door „Bouwat" was georganiseerd. zorgd door een gesluierde dame, die, volgens dén congierge, nog jong en schoon moest zijn. Een blik was Roger voldoende, om het schrift te herkennen. Ook had de brief het eigenaardige parfum, dat Roger nog niet vergeten was. Zijn eerste opwelling was van toorn. Wat wilde zij nu weder, die vrouw Moest zij hem dan overal vervolgen Hij liep den conciërge achterna, om alles terug te geven, zooals hij het ontvangen had, maar Julia was reeds weg. Toen opende hij met een driftige beweging het eerst den brief. Hij was van dezen inhoud ,IIemand, die uw netelige toestand kent en die vroeger door u geholpen werd, wil u nu te hulp komen door het geleende terug te geven. Gij zult in de andere enveloppe de honderddui zend francs vinden, die men u schuldig was. Ziedaar de wraak. Vaarwel Toen hij het lak van het grootere pakket wil de verbreken, beefden zijn handen zoodanig, dat hij even moest ophouden. Zijn gelaat en zijn, voorhoofd werden brandend heet. Met zijn mes je sneedt hij het couvert los. Het was waar. Hij droomde nietDe begeleidende brief vertelde geen leugens. De bankbiljetten vielen om hem heen. Zoo was dan haar wraak een edele wraak Roger was er van ontdaan, in spijt van zijn blijdschap, in spijt van de grootere kans hem geschonken, om zich uit zijn geldelijke moeilijk heden te redden. Zijn misstap drukte hem zwaar der dan ooit op het hart, zonder hoop, dien ooit te kunnen vergeten of de stem van het verwij tend geweten het zwijgen te kunnen opleggen. Voor Julia bestond er misschien geen beter mid del, om haar fout goed te maken, dan op zulk een wijze Roger van den ondergang te redden En in zijn verontrust gemoed, keerde met ver. dubbelde kracht het dikwijls geuite denkbeeld terug Dóór welk offer zal ik mij ooit in eigen oogen kunnen zuiveren Hij verscheurde de brief van Julia en verbran de hem, opdat ieder spoor ervan zou vernietigd zijn. Hierop borg hij in zijn portefeuille de hon derdduizend francs, die hij op zulk een wonder dadige wijze gelijk hij het. noemde ontvan gen had en bracht ze onmiddellijk naar de rue Saint Maur. Jean Guerrier had alles in zijn kas gelegd, zonder het na te tellen. Maar dat was niet Mies. Om het werkloon te kunnen uitbetalen en om de wissels, die reeds den volgenden dag konden aangeboden worden, te kunnen voldoen, had Laroque nog ongeveer vijftig duizend francs noo dig. Hij was eerst voornemens om zich opnieuw BUREAU: Hippolytushoef Wierlngen. Telefoon Intercomm. No. 19. Ongelukkige val. De timmerman Nic. Bou- werk uit Alkmaar, werkzaam bij de sluisbouw „Trio" te Den Oever viel j.1. Vrijdagnamiddag vermoedelijk door een misstap van een 8 meter hooge peildermuur en kwam op de betonnen vloer der sluis terecht. Spoedig toegeschoten hulp vervoerde de man per brancard naar de ziekenbarak. Terstond aanwezige medische hulp constateerde hersenschudding en verwon dingen aan hand, hoofd en rug, zoodat dadelijke overbrenging per auto naar 't ziekenhuis te Alkmaar noodig was. Nog steeds werkloosheid. Bii de sluisbouw der Mtpij. „Trio" zijn 34 arbeiders wegens overcom pleet ontslagen. Wel jammer voor die menschen want waar zouden ze hier ander werk moeten vinden, daar bij de Arbeidsbeurs nog 160 werk- loozen zijn geboekt. Tot notabel der Ned. Herv. Kerk van Hip- polytushoef en Westerland werd Zondag na af loop der morgengodsdienstoefening herkozen de periodiek aftredende heer D. Minnes te II.hoef, die zich deze herbenoeming liet welgevallen. Een ongeluk. De arbeider R. Pais, werkzaam- bij de M. A. Z. te De Haukes, kwam zoodanig te vallen dat hij zich direct onder medische lïuip moest stellen. Een zwaar gekneusde knie werd geconstateerd en rustkuur voorgeschreven. „Nieuw Leven." Door verschillende omstan digheden is de uitvoering der looneelvereeniging „Nieuw Leven" een week vervroegd en zal nu in plaats van op 28 April op 21 April a.s. in Con- cordia plaats vinden. „Apollo" Den Oever. De uitvoeringen voor hare kunstlievende leden gegeven door de mu- ziekvereeniging „Apollo" zijn schitterend ge slaagd. Zaterdagavond voor de gehuwden was er weinig, doch Zondagavond, de avond voor de jongelui was de zaal van den heer Jurrie Lont geheel bezet. Muziek en tooneel werden keurig weergegeven en vooral het tooneelstuk „Ella de Vondelinge" oorspronkelijk historisch drama in 5 deelen viel een prachtopvoering ten deel, zoo dat het de aanwezigen voldoening schonk. Een gezellig bal na besloot beide avonden. „De Tijdgeest." Zaterdag 13 April j.1. hield de Coöperatieve Verbruiksvereeniging „De Tijd geest" van Winkel in 't Hotel van den Heer M. de liaan te Hippolytushoef een algemeene dis- tricts-leden vergadering. De voorzitter de heer Velders <uit Schagen opende met een hartelijk welkom en deelde mede dat de bedrijfsleider door omstandigheden was verhinderd, zoodat hij op zich genomen had de vergadering te pre- sideeren. Spr. betreurde de geringe opkomst, slechts een 16-tal leden, maar in een ander op zicht hebben wij toch ook niet te klagen, daar het onze eerste ledendistrictsvergadering is. Uit voerig zette spr. uiteen het doel en streven der Coöperatie, daar de Tijdgeest hoofdzakelijk een democratie's standpunt inneemt. Aangezien het te wenden tot de vrienden, die hem den vorigen dag hadden afgewezen, daar het nu een veel geringer bedrag gold, doch hiertegen kwam zijn trots in verzet. Hoewel hij geen speler was, wilde hij voor een enkele maal zijn geluk beproeven vast besloten, om zoo hij verloor, het spel onmiddellijk op te geven. Met dat voornemen wagen zich zoovele menschen aan de groene tafel, die toch blijven doorspelen, als zij verliezen, maar Roger, die geen hartstochtelijk speler mocht heeten, zou zich bij 'een betrekkelijk gering verlies zeer ze ker dadelijk hebben teruggetrokken. Ilij speelde en won won in het oog loopend veel. Onder de omstanders was iemand, die telkens zijn geld zette zeer groote sommen inderdaad op de tegenpartij van Roger cn die derhalve voortdurend verloor. Het was eeh heer, die eerst kortelings in de club van den Koophandel was ge-introduceerd. Roger kende hem althans niet. Men noemde hem Luversan. Die naam was hem geheel onbekend en toch meende hij den drager van dien naam vroeger meer te hebben gezien. Hij dacht een oogenblik na en gaf het toen op, te meer, daar hij al zijn aandacht had te wijden aan de kaarten. Onder het spel trad iemand, die door Laroque ook was genoemd tegen den commissaris als een zijner medespelers, namelijk baron de Cé, de zaal binnen en ging regelrecht naar Luver san, die met den rug naar hem toegekeerd stornl Hij klopte hem gemeenzaam op den schouder, zeggend Gij hier, mijn waarde Roger, nu, dat ge beurt niet dikwijls. Maar toen Luversan zich omwendde, bemerk te de baron zijn vergissing en maakte zijn ver ontschuldiging. Pardon, mijnheer, zei hij, ik hield u voor mijnheer Laroque. Wel, dat neem ik u volstrekt niet kwalijk, mijnheer, antwoordde Luversan welwillend glim lachend, diezelfde vergissing heeft reeds meer dan eens op de Beurs plaats gehad. De twee mannen hadden elkander beleefd ge groet en de partij was doorgespeeld, zonder dat Roger zelf iets van de vergissing had bemerkt. Van de club komend, waar hij vijftigduizend francs had gewonnen, spoedde hij zich naar het station. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1929 | | pagina 1