FIJNPROEVERS RODDE POOL 63 Cl. GELE POOL 55 ct. rookeD Roode of Gele Pool omdat ze met ons zeggen Er is niet beter. PER HALF PONO U ruet feieHj* ZUIDERZEE-STEUNWLT. Het Tweede Kamerlid de Heer Duys heeft den minister van Waterstaat de volgende vra gen gesteld Is de minister niet van oordeel, dat, indien niet alsnog ten spoedigste wordt ingediend het door hem toegezegd wetsontwerp tot herziening van de Zuiderzee-steunwet, de mogelijkheid, om dit wetsontwerp nog vóór het uiteengaan der Kamer te kunnen behandelen, zoo goed als uit gesloten moet worden geacht Kan de minister mededeelen, of inderdaad dezer dagen de indiening van dit wetsontwerp kan worden tegemoet gezien HET EERSTE KIEVITSEI. De boerenknecht J. Baak te Voorhout, kreeg van H. M. de Koningin-Moeder een gift van 10 voor het eerste kievitsei Haar gezonden. PROPAGANDA VOOR NEDERLANDSCHE BLOEMBOLLEN. De Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer meldt, dat gedurende veertien dagen tot eind April de L.-en N.E. Railway in zijn West End Bureau, Regentstreet, Londen (een der best ge legen kantoren) een etalage heeft gemaakt van bloembollen, van platen en brochures betrek king hebbend op de bloemenvelden in ons land. Dit propaganda-matriaal gezonden door de Alg. Ned. Vereen, voor Vreemdelingenverkeer, (A.N.V.V.), zal worden uitgereikt door een Hol- landsche jongedame, op verzoek van de L. en N.E.R. in Volendamsch costuum, die tevens de gewenschte inlichtingen zal verstrekken over het bezoeken van Nederland. MAN VALT VAN 10 METER HOOGiTE OP EEN KLEIN KIND. Woensdagavond halfzeven was de 32-jarige havenarbeider C. A. Baars op het dak van de woning van zijn vader aan de Gouvernestraat 3 te Rotterdam bezig met het plaatsen van een antenne. Hij verloor het evenwicht en is toen van 10 meter ho.ogte uit de dakgoot gevallen. Juist kwam op dat oogenblik de 23-jarige mej. C. J. Stougie-Elsacker, den kruidenierswinkel van H. J. Oelrich, die beneden in hetzelfde pand is gevestigd/ uit met haar dochtertje Neeltje van 13 maanden op den arm. Baars viel rakelings langs het hoofd van mej. Stougie doch sleurde in zijn val het meisje mede, dat met het hoofd op de stéenen kwam. Ook B. bleef ernstig ge wond liggen. Snel werd de Geneeskundige Dienst gewaar schuwd, terwijl de kleine middelerw ijl naar den politiepost aan den Diergaardesingel werd ge bracht. Zoowel Baars als het kleine kind werden daar na per auto van den Geneeskundige Dienst naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Baars is met zware inwendige kneuzingen ter verpleging opgenomen, terwijl de kleine, die een bloeduiestorting in het achterhoofd bleek te hebben bekomen, weder naar huis werd ge bracht BRAND. De broedmachine. Gisternacht ontstond brand in een perceel aan den Soesterweg te Amersfoort, bewoond door de familie Kamerbeek. Er kwamen ongeveer 200 kuikens in de vlammen om, terwijl de materi- eele schade vrij aanzienlijk was. De geleden scha de wordt door verzekering gedekt. De oorzaak is, dat de kunstmoeder van de broedmachine in een onbewaakt oogenblik in brand geraakte. ANNA PAULOWNA. Holl. Mij. van Landbouw, Afd. Anna Paulowua Op de vergadering, in Veerburg gehouden, is naar aanleiding van 'n mededeeling van 't Hoofdbestuur besloten om zich met de pluimvee houders te Breezand in verbinding te stellen tot eventueele oprichting van 'n Pluimvee - com missie, die dan met de Centrale Commissie van 't hoofdbestuur zou kunnen samenwerken. Omtrent het verzoek van de Afd. Anna Pau- lowna aan 't Hoofdbestuur om medewerking bij de bestrijding der wratziekte, door bij de regee ring op verbodsbepalingen aan te dringen, ant woordde het hoofdbestuur, dat 't zich bij de Centrale Commissie om advies heeft gewend, doch dat er tevens bij de kwestie niet zoo'n haast is, omdat dit jaar toch daarin niets meer gedaan kan worden. Vele leden waren over deze houding van het hoofdbestuur slecht.te spreken, praten van laks heid en slapheid en drongen aan dat spoed moest worden gemaakt en 'n nieuw verzoek aan 't hoofdbestuur diende gericht. Dit zal gebeuren fTpt afgevaardigde naar de Alg. Vergadering van Hooi. Noorderkwartier werd gekozen de heer Van Balen Blanken en tot afgevaardigde naar de Alg. Verg. der Holl. Maatpij. de heer C. D. Rezelman. Beiden nemen 't aan. Dat 'n vertegenwoordiger van 'n fabriek voor bindgaren (voor zelfbinders) bij de leden is rond geweest en veel orders heeft ontvangen, staat ve le leden niet aan. Is dus van 't jaar aanbesteding van dat garen overbodig, 't volgende jaar zal dat zoo niet gaan en weer aanbeseding plaats hebben Voor de bestrijding der wratziekte wordt een subsidie van ten hoogste 50 gulden uitgetrokken al gelooft men, dat dit bedrag, waar er veel samenwerking is, wel niet noodig zal zijn. De aftredende Bestuursleden Raap en Van Balen Blanken worden bij acclamatie herkozen Bij de rondvraag wordt besloten tot een excuï- sie naar het aardappelveld der Friesche Maat schappij, waarvoor zich bereids verscheidene le den opgeven. HET LISSE VAN HET NOORDEN. Breezand in opkomst. Wij lezen in het Hbld. Over eenige weken is de tijd weer daar, dat de bloembollenvelden hun schitterende kleuren ten toon spreiden, en lief hebbers uit alle oorden dès lands maken zich dan op, om deze intense pracht te aanschouwen. De groote trek is dan naar Haarlem en omstre ken, waar de bollenteelt al van ouds op groote schaal wordt uitgeoefend. Minder bekend is het misschien, dat speciaal in West-Friesland, in de streek van Breezand de bollenteelt de laatste jaren een enorme vluch heeft genomen. Meer dan 600 H.A. bollen van allerlei soort zijn dit jaar daar uitgezet en steeds grootere oppervlakten worden in de toekomst voor deze teelt bestemd. Reizigers, die thans met den trein van Alkmaar naar Den Helder door deze streek komen en nog eenige herinnering hebben aan de tijden van pl.m. 20 jaar terug, staan versteld over de algeheele verandering, die hier heeft plaats gehad. Zulke uitgestrekte velden met bollen, zoo'n bloemenweelde zou men hier in het Noorden van West Friesland niet ge zocht hebben. Wat Philips wist te scheppen een algeheele verandering van het eertijds een voudige stadje Eindhoven iets dergelijks heb ben de bollenkweekers hier tot stand gebracht. Breezand is een plaatsje, gelegen in het Wes telijk gedeelte van den Anna Paulownapolder. Deze polder is in 1847 bedijkt en heeft een op pervlakte van ruim 5000 H.A. Door het Oude Veer, een water dat ook na de bedijking bleef be staan, is de polder gescheiden in een Oostelijk deel, bestaande uit vruchtbare zavelgronden, en een Westelijk deel, dat grootendeels uit barre zandgronden bestaat, waarop zich met heel veel moeite enkele vee- en tuindersbedrijven konden staande houden. Deze gronden waren zóó weinig vruchtbaar, dat in de moeilijke jaren van den landbouw van 1880 - 1890, vele landbouwers en veehouders hun bedrijf van armoede moesten verlaten, om in de stad als voerman of iets dergelijks een minder armoedig bestaan te zoeken. In dien tijd waren deze gronden bijna voor niets te krijgen. „Voor de lasten" had men ze nog te duur. Na de moeilijke tachtiger jaren is hierin veel verbetering gekomen door de toepassing van hulpmeststoffen en door de waterinlating uit 't Noord-Hollandsch Kanaal, waardoor in tijden van droogte voldoende hoeveelheden water kon den worden ingelaten, om de gewassen tegen verdrogen te beschermen. Toch steeg de ver koopwaarde niet boven de f1200 a 1500 per H.A. Deze prijs werd nog besteed in 1910. Thans wor den deze zelfde gronden verhandeld voor f6000 tot f7000 per H.A.; ja zelfs zijn prijzen van f10.000 per H.A. besteed. Vanwaar deze geweldige ommekeer in zoo'n korten tijd. In de eigenlijke bollenstreek om Haarlem werd door de gestadige uitbreiding der bollencultuur na de mobilisatie goede grond duur (f20.000 tot f30.000 per H.A.) en bovendien steeds moeilijker te verkrijgen. Geen wonder, dat enkele pioniers hun blikken naar elders richten om daar een bedrijf te beginnen. De keu ze van deze eerste voortrekkers viel op de zand gronden om Breezand en in 1913 ongeveer werd aldaar het eerste bloembollenbedrijf gesticht door den heer A. v.d. Berg Gzn. Het grofkorrelige zand met een hoog kalkge- halte, het zeeklimaat en de gunstige stand van het grondwater, waardoor verdrogen van het ge was niet voorkomt, waren eigenschappen, wel ke voor het welslagen der bollencultuur zeer be vorderlijk waren en voor denzelfden prijs, die in de eigenlijke bollenstreek voor 1 H.A. werd be taald, waren hier 10 a 12 bunders te verkrijgen. Dat de resultaten buitengewoon goed zijn, be wijst wel, dat thans pl.m. 600 H.A. in gebruik zijn, waarop de cultuur met succes wordt uitge oefend. Dit oppervlak wordt nog steeds grootev, en de uitbreiding zal niet eerder ophouden vóór alle beschikbare gronden rondom Breezand voor dit doel in gebruik zullen zijn genomen. De bollen uit Breezand zijn in den handel zeer gewild. Op deze nieuwe gronden komen geen ziekten van beteekenis voor, terwijl het hooge kalkgehalte een waarborg is, dat op deze akkers de cultuur jarenlang met succes kan worden voortgezet. Moet in de oudere bollenstreken veel geld aan arbeidsloon worden uitbetaald om den grond te driediepen, d.w.z. om den ondergrond boven te brengen, hier kan men nog wel jaren deze soms noodzakelijke onkosten besparen, het. geen aan de bedrijfsresultaten zeer ten goede komt. Dat de zaken goed gaan, moge verder blijken uit het respectabel aantal groote bollenschuren, dat daar in de laatste jaren is gebouwd. Voor 'n leek lijken dit wel even zoovele fabrieken ge weldige gebouwen als het zij n— waaronder er verscheidene zijn, die meer dan een ton hebben gekost. In het afgeloopen jaar 1928 zijn zeker voor meer dan een millioen gulden aan bollen schuren en woonhuizen gebouwd. Het laat zich dus aanzien, dat zich hier in Holland's Noorden een bedrijf aan het ontwikkelen is, dat in de toe komst zeer e-roote afmetingen zal gaan aanne men. Breezand is op weg om te worden „het Lisse van het Noorden "I In den loop der jaren deed zich de behoefte ge voelen, om een eigen veiligsgebouw te bezitten, teneinde daarin een zelfstandige veiling te ex- ploiteeren. In 1928 is deze gesticht door de voort 'varendheid van eenige kweekers. Men was nu 'in het vervolg niet meer afhankelijk van Lisse, waarheen vóór dien tijd de bollen ter veiling moesten worden opgezonden. De veiling voorziet dus wel in een behoefte en wanneer men de omzetcijfers beziet, lijdt het geen twijfel meer, of straks zal heel Breezand zijn bollen naar het nieuwe veilingsgebouw zen den. Dit gebouw beslaat een oppervlakte van 500 M2 en biedt plaats voor 4000 kisten bollen. Millioenen bollen worden hier jaarlijks ver handeld. De prijzen zijn natuurlijk sterk afhan kelijk van de soort en van vraag en aanbod. Er zijn er van 2 tot 6 cent per stuk - normale prij zen dus - maar er worden ook bollen verhan deld van 30 cent, 50 cent en één gulden, ja zelfs voor f 100 per stuk. De export gaat hoofdzakelijk naar Amerika, maar ook naar Scandinavië, En geland, Duitschland, enz. De bollenteelt vraagt veel arbeidskrachten. In het eertijds armoedige dorp Breezand werken op 't oogenblik meer menschen, dan in den gehee- len Oostpolder met z'n prachtige groote land bouwbedrijven te zamen! Aan loon wordt per jaar pl.m. f 1000 per H.A. uitbetaald, hetgeen 'n belangrijk bedrag is over de 600 H.A., die nu in cultuur zijn. Het behoeft geen verwondering te wekken, dat ook de middenstand ten zeerste ge baat is met den ommekeer, die zich hier in onke le jaren heeft voltrokken. Blijft de cultuur zich in dezelfde mate ontwik Leien, dan zal de geheele streek nog zeer in be teekenis vooruitgaan. Dat hierin vertrouwen be staat, blijkt wel uit het feit, dat kort geleden 'n combinatie van eenige kweekers 'n complex gronden heeft aangekocht in den naburigen pol der Koegras, pl.m. 140 H.A. om ook daar de teelt inganb te doen vinden. GEMEENTE WIERINGEN. Door den heer C. Brugman, fouragehande- laar te Westerland is van den heer D. Blaau- boer te Westerland een perceel bouwterrein aan den Koningsweg aangekocht en zal door den aannemer J. Kooij aldaar een burgerwoon huis op worden gebouwd. Het „Excelsior" Brandbluschapparaat. Een Geslaagde Demonstratie. Woensdagmid dag kon men achter 't dorp Hippolytushoef een geweldige rookzuil ontwaren Naderbij gekomen zag men op het terrein van Bruul 'n vuurzee. Het bleek 'n demonstratie te zijn van de Ned. fabriek van brandbluschapparaten. 'n groote hoop licht ontbrandbare stoffen n.1. asphaltpapier bestreken met teer werd overgo ten met 'n groote hoeveelheid benzine en toen in brand gestoken. De vlammen laaiden gewel dig, maar toen werd het apparaat in werking ge steld en in minder dan geen tijd was het vuur gedoofd. Nog werd de proef herhaald met 'n massa opeengestapelde kisten met houtwol. E- ven spoedig moesten bij de werking van het schuim-brandbluschapparaat de vlammen het onderspit delven. De vloeistof welke uit het ap paraat werd gespoten was wel zeer doeltreffend en de bediening geleek ons uiterst gemakkelijk. Bovendien is de vulling en de controle der appe raten door de fabriek op-'n serieuse en kosteloo ze wijze voor de afnemers ingesteld. De autoriteiten gaven op het terrein van hun belangstelling blijk. Naar men ons meldt zijn reeds verscheidene apparaten hier geplaatst. Gevaarlijke individuen langs den weg. Toen Zaterdagavond 'n drietal dames van Wester land van de uitvoering van „Volksonderwijs" le Hippolytushoef huiswaarts keerden, werden zo. onderweg door 'n kerel lastig gevallen, die hun trachtte van de fiets te sleuren. Nabij Westerland trad de kerel zoo brutaal op, dat bij de woning van 'n familielid gekomen, een der dames deze uit 't bed riep en in diens huis vluchtte. De booswicht riep echter de rui ten er uit te zullen snijden en kraste inderdaad met 'n scherp voorwen) over 't glas ook tracht te hij 't slot van de deur te bew,erken. De eige naar van 't huis, de heer S. stond met 'n bijl klaar, dat, mocht de kerel binnenkomen, hij zich kon verweren. ^""'TPS Zoover kwam 'I echter niet, want ten slotte werd alles rustig en scheen hij zich verwijderd te hebben. Tpen een der dames zich weer waag de op weg te begeven, sprong hij haar echter plotseling weer voor de fiets en ijlings keerde zij dus terug. Toen was 't een paar ionge mannen, die 't brute optreden van den belhamel hadden gezien, doch blijkbaar ook voor hem bevreesd waren, toch al te kras en dienden hem een p -k 'slaag toe. Eindelijk was nu de weg vrij en kon den de dames diep in den nacht toch nog hun woning bereiken. Ofschoon de andere mannen de naam van den kerel niet wilden melden, ver moedt men, dat 't iemand is, die werkzaam is te Van Ewijcksluis. Ook van andere burgers vernamen we, dat 'snachts personen om 't huis loopen met welke bedoelingen weet men natuurlijk niet. maar voor jonge meisjes is 't niet raadzaam zich 's a- vonds alleen meer op weg te begeven. Bij de boeren worden 's morgens dikwijls in schuren en hooibergen mannen aangetroffen, die daar de nacht hebben doorgebracht. Meestal blij ken dit echter werkloozen te zijn, die van elders gekomen, geen werk konden krijgen en toch er gens moeten bivakkeeren. Dezen hebben natuur lijk niets kwaads in den zin. Maar men kan niet ontkennen, dat hier alles benijdenswaardige toestanden heerschen. Volksonderwijs. Den Oever. Evenals te Hippo lytushoef is ook de uitvoering van 't kindertoo- neelspel „De Kleermaker en zijn Kabouters" Dinsdag j.1. te Den Oever een succes geworden. De zaal was bijna geheel geheel bezet met be langstellenden, toen door den voorzitter van Afd. Wieringen „Volksonderwijs" 't welkom werd uitgesproken en uiteengezet hoe leerzaam 'n spel als hedenavond voor 't kind is tegelijk met opbouwende inhoud, wordt welbesprekend- heid en vrijmoedigheid geleerd. Dit mooie kin derspel met zang en dans (schrijver J. Buma) brengt zeker elk onder bekooring. Spr. achtte zich gelukkig nu zoovelen te kunnen toeroepen steunt 't streven van „Volksonderwijs", steunt onze openbare lagere school, 't instituut bij uit nemendheid, waar naastenliefde ons wordt voor gehouden en waar de grondslag voor onze ont wikkeling wordt gelegd. Steunt en zend uwe kinderen naar de openbare school waar we ver draagzaamheid leeren en waardeering tegenover elkander. Met de wensch, dat dit 'n aangename en tegelijkc nuttige avond zou worden en „Volks onderwijs" veel nieuwe leden zou oogsten, open de spreker de uitvoering. Dan hoort men de reine zang van kabouters en elfen reeds achter de coulissen, terwijl de kleermaker Hans Pik en z'n vrouw bezoek van den lakei des Konings ontvangen en met hun grappige onderdanigheid en nieuwsgierigheid de zaal doen daveren van 't lachen. Dan de Koningin met haar elfen en de Koning met zijn kabouters in 't bosch, waar zij elkandet ontmoeten en de wreedheid der menschen be spreken, die bloemen en vogels mishandelen 't was 'n behoorlijk tafereel en de zang en dans bracht 't publiek in vervoering. Hoe koddig was weer 't tooneel toen de kabou tertjes vluchten bij de nieuwsgierigheid van Griet, en Hans met angst werd vervuld voor zijn te verwachten stokslagen. En dan 't slot, als Kabouters en Elfen zich al len verzamelen in v- Hans' kleermakerij, 'n ron de dans maken en 't afscheidslied zingen, 't doek is reeds gevallen en nog steeds daveren de bravo's in de zaal om de kleinen terug te roe pen en nogmaals dank te brengen voor 't geno- tenè. Vanzelfsprekend gold dit applaus ook de d&- mes, Mevrouw Van 't Hof en Mej. Gr. Bosker, die week aan week repetities met de kinderen heb ben gehouden, om tot deze uitvoering te komen Onze Afdeeling „Volksonderwijs" heeft dus wel suctes met deze avonden gehad moge dit ook met. haar „Huisvlijttentoonstelling" zoo zijn, die met de Pinksterdagen te Hippolytushoef wordt gehouden. Men weet dat in afgeloopen 'seizoen te II.-hoef en Oosterland handwerkcur- sussen zijn gehouden. De op deze cursussen ver vaardigde goederen zullen op de tentoonstelling worden ingezonden, alsook de vervaardigd? werkmandjes, bloemenmandjes en papierman den op de rietvlechtcursus te H.-hoef, die zoo juist is beëindigd. Natuurlijk worden behalve deze voorwerpen, bok andere huisvlijtproducten ingewacht, van particulieren, zoowel van hier als van elders. Hierover zullen echter nog nadere publicaties volgen. MARKTBERICHTEN. SCHAGEN, 18 April 1929. Op de heden gehou den veemarkt waren aanvoer en prijzen 3 Paai den 175 k 250 2 Stieren 140 k 270 98 Gelde koeien (mag.) 140 a 270; 98 Geldekoeien (mag.» 140 a 320 91 Geldekoeien (vette) 250 a 425 50 Kalfkoeien 210 a 370 15 Pinken 75 a 140 269 Nucht. kalveren f 10 a 20 378 Overhouders 31 a 40 28 Varkens (mag.) 40 a 55 155 Var kens (vette) per Kg. 0.84 a 6.88 184 Biggen 22 a 32 14 Konijnen 0.50 a 3 34 Kippen 1 a 3 15 K.G. boter 1,80 a 1.85 per K.G. EIERVEILING SCHAGEN, 18 April 1929. Aangevoerd 155262 Kipeieren. Prijzen 55-57 Kg. 5.30 58-60 Kg. f 5.30 a 5.40 61-63 Kg. J 5.60 a 5.70 64-67 Kg. 5.70 a 6.20 Ongewogen Wit 5 a 5.40 Bruin 5.40 a 5.80 Gem. 5.10. 15355 Eendeieren 4.60 a 4.70 40 Kalkoeneie icn 9.90 a 10,70 26 Reiger eieren 2.80 108 Kievitseieren 18 a 20. EIERVEILING HELDER, 18 April 1929. Aan gevoerd 14849 Kineieren. Prijzen Bruin 5.40 a 5.80 Wit 5.00 a 5.60 Aangevoerd 85 Eend- eieren 4.90 per 100. Het succes van onze vcetbalvereenigir.gci? „Succes" door beiden kampioen te worden, n.1. Succes I van de 2e klasse N.II.V.B. en Succes Hvan de 4e klasse, bracht ons er toe deze flinke strijders in beeld te brengen. Hierboven dan 't elftal Succes I: staande van links naar rechts Jb. Koorn, C. Kroon, H. Geij- sen, Jn. Lont en Th. Deijs; zittend: D. Nieuwbuurt, A. Zwanink, P. ten Bokkel, A. Bugel ,.Tb. Smit en Jn. Koorn. Tevens daarbij de voorz. D. Oden en Jb. Bruul, bestuurslid. Succes II: staande van links naar rechts S. Slikker, M. Bugel, N. Halfweeg, H. Lont, C. v.d. Slikke, R. Bugel. Zittend: J. Koorn Sz., J. Kroon, Jb. Oden, Jb. Liemberg en D. Breet.

Wieringer courant | 1929 | | pagina 2