EERLOOS. Dinsdag 22 April 1929. No. 30. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN ■WIERINGER COURANT UITGEVER CORN. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTlëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytnshoef Wleringen. Telefoon Intercomm. No. 19. VARIA. GEHEUGEN „Het geheugen is dat ding, waarmee je verge ten kunt", heeft een spotter eens gezegd. Het is wel iets wonderlijks, het geheugen. Bij den één werkt het zoo volmaakt, dat hij alles onthoudt, wat hij eens heeft gehoord of gezien. Bij den an der werkt het zoo slecht en traag, dat hij er alle moeite mee heeft, iets goed heeft te onthouden. Sommige menschen bezitten een wonderlijk geheugen. In de geschiedenis zijn daarvan talrij ke voorbeelden bekend. De Griek Tremistocles kende alle namen van de inwoners van Athene, in zijn tijd veertigdui zend. Een koning van Perzië, Cyrus, kende alle na men en wist zich de gelaatstrekken voor te stel len van de dertigduizend soldaten, die zijn leger vormden. Seneca onthield tweeduizend woorden, die hem werden voorgelezen. Bqvendien kon hij ze in dezelfde volgorde nazeggen. Georges Cuvier onthield alle^s, wat hij eenmaal had gelezen, en wist zelfs de bladzijde van het boek aan te geven, waar het stond. De koning van Pontus, Mithridates, sprak al le talen zijn zijn groot rijk, alles bijeen twee en twintig. Cesar dicteerde vier brieven tegelijk aan zijn secretarissen en als hij niet werd afgeleid, zelfs zeven. Thomas van Aquino kende den geheelen Bijbe van buiten, terwijl de kluizenaar Gregorius Lo- pez wellicht het sterkste geheugen bezat, da* ooit heeft bestaan. Alle boeken, die hij eens had gelezen, kende hij van buiten. Baratier, reeds op 19-jarigen leeftijd gestor ven, had ook een bijzonder gehangen en een uit nemend verstand. Toen hij vier jaar oud was, sprak hij reeds Fransch. en Duitsch, op zijn vijf de jaar Latijn en op zijn zevende Grieksch en Hebreeuwsch. On zijn tiende jaar schreef hij werken over de Joodsche kerkelijke geschiede nis. Ten hij veertien jaar oud was, werd hij lid van de Academie van p<M*lijn en had toen reed een methode uitgevonden, om den afstand op zee te berekenen. Verschillende van zijn werken zijn nóg altijd van beteekenis. ECHTSCHEIDING IN SPANJE. Het was den Spanjaard, die redenen meende te hebb-an om de echtelijke trouw van zijn wede helft te betwijfelen, tot voor korten tijd 'vergund om korten metten te maken met zijn vrouw. Hij kon haar eenvoudigweg.vermoorden, zon der zelf de minste straf op te loopen Lang, heel lang heeft men de oude wétten van het land in eere gehouden. Reeds in de zevende eeuw was de vrouw, die haar man in don steek liet voor den een of anderen aanbidder, overge leverd aan de „genade" van de beleedigde partij De echtgenoot mocht haar dooden, verminken, opsluiten of de deur uitzetten, al naar hij vcr- I koos. De overheid liet hem volkomen vrij Eerst in 1876 kwam er een wiiziging in dez< wel zeer barbaarsche opvatting. De echtgenoot 4 die zijn vrouw „en flagrant délet" betrapte, on die uit razernij zijn mes trok of zijn revolver afvuurde, moest, of hij wilde of niét, de stad verlaten, als het slachtoffer den aanval niet ó- vcrleefde. Liep de dame in kwestie alleen een- paar ongevaarlijke verwondingen op, dan be moeide de politie zich niet met de zaak. De vrouw des huizes mocht echter niet zoo eigengerechtigd optreden, als zij haar man van ontrouw verdacht. Alleen als hij zi»n woning openstelde voor zijn uitverkorene, zonder zich aan de protesten van zijn echtgenoote te storen, had de vrouw recht om zich te beklagen. Thans zijn een paar nieuwe verordeningen uitgevaardigd, die de Spaansche vrouw beter beschermen. Indien een man zijn wettige vrouw en haar „medeplichtige" betrapt, indien hij dus onom stootbare bewijzen heeft «van het ontoelaatbare van haar gedrag, kan hij in zijn eerste opwelling van woede beide onverlaten vermoorden of ver wonden, maarhij zal zich deswege moeten verantwoorden voor het gerechtshof. Als de man zijn vrouw verdenkt en haar in een vlaag van jaloezie eenig letsel toebrengt, kan hij tot vijf-en-twintig jaren tuchthuisstraf worden ver oordeeld indien blijkt, dat de vrouw niéts op naar geweten heeft. Beroofd hij een onschuldig! vrouw van het leven, dan moet hij deze daad waarschijnlijk zelf met den dood bekoopen. Andere tijden, andere zeden. BUITENLAND. FEUILLETON. No. 21. Was het dan Julia de Noirville, die Larouette had vermoord Maar dat denkbeeld was zoo onzinnig, dat hij zich tevreden stelde met de schouders op te ha len. En toch had zij op zekeren dag tot hen» ge zegd Zoo u ooit een ongeluk treft, denk dan maar dat ik er niet vreemd aan ben. Op mijn debiteur, zei Roger, kan evenmin als op mij de verdenking rusten en het is vooi het gerechtelijk onderzoek van geen belang hier een naam te weten. Ik heb vroeger reeds uitdruk kelijk geweigerd om dien naam te noemen en gij zoudt mij de moeite kunnen besparen, om die weigering te herhalen. Gij stort uzelf in het ongeluk, dat zeg ik u. Dat is een zaak tusschen mij en mijn gewe ten. Mijnheer de Lignerolles scheen een oogenblik na te denken. Daarop ging hij voort Er bestaat nog een ander bewijs van schuld Laroque, waarover niemand tot nog toe met u gesproken heeft en dat bewijs is onwederlegbaar, verpletterend en daarbij van zeer smartelijker) aard. Zeg het mij hoe eer hoe liever, mijnheer, want. dat. bewijs zal ik denkelijk gemakkelijker kunnen te niet doen dan de andere, die, ik beken' het u ronduit, ook mijn begrip te boven gaan. Welnu, luister dan gij zijt gezien op liet. oogenblik, waarop gij het huis van Larouette binnen tra ad t, kort vóór den moord. Ik Ik riep Roger, die zijn ooren niet ver trouwde. Ge zijt gezien op hel oogenblik, waarin de misdaad door u bedreven werd. Ik Heeft men mij gezien Wie dan Twee personen, een vrouw en 'een klein meisje. Een vrouw Een klein meisje Haha riep Roger lachend ën blijkbaar verlicht. Dat is iets. wat mij geruststelt en dat eindelijk aan het licht zal brengen, dat. ik niet de schuldige ben Die, MOETEN ZE OOK AAN DE KETTING LIGGEN Tii het. gebied van de spoorwegdirectie Stut- gart der Duitsche Rijksspoorwegen heerscht het gebruik, om voor kinderen spoorkaartjes af te geven, waarop „Ilondekaart" staat. Hierover) heerscht groote verontwaardiging en men vraagt zich af, of kinderen, die op een honden kaart worden vervoerd, nu ook aan riem of ket ting moeten liggen en in den zomer een muil korf moeten dragen. BEROEPSBESEF DER BEDELAARS. Te Boedapest heeft de nationale vereeniging der bedelaars geprotesteerd tegen det feit, dat aan de stedelijke gratis spijzigingen ook in toe nemende mate menschen uit beroepskringen deelnemen, die niet-officieel onder de bedelaars zijn opgenomen als daar zijn werklooze leeraren studenten, arme letterkundigen, enz. De bede laarsbond wenscht, dat de stad op andere wijze voor deze lieden zorgt, daar hun deelneming de spoeling voor de echte bedelaars steeds dun ner wordt. ERNSTIG ONGELUK MET een DRAAIMOLEN T,e Losonosz bij Presburg brak de as van een draaimolen, juist toen deze met groote snelheid ronddraaide. De draaimolen zakte geheel in el kaar en een der schuitjes werd onder de menig te geslingerd, tengevolge waarvan een vrouw met haar kind werd gedood. Voorts werden zes kinderen zwaai- gewond, een jongen zelfs levens gevaarlijk. In het gedrang van de vluchtende die door een paniek was aangegrepen, werden nog tal van vrouwen en kinderen onder den voei vrouw en dat meisje hebben den moord zien be gaan, nietwaar Welnu, laat ze hier komen en iaat ze mij eens goed aanzien Dan zullen zij u wel zeggen, dat ze in mij den moordenaar niet herkennen. De confrontatie zal inderdaad plaats heb ben. 1 i i, Waarom niet nu, op spaanden voet Wan neer die twee getuigen mij hebben gezien, is de zaak beslist. Ik ben onschuldig ze zullen in mij niet den moordenaar herkennen. En als zij dat hebben verklaard, zal het u, mijnheer de rechter, niet langer vrijstaan om mij achter slot en gren del te houden. Ik ben nu reeds vier en twintig uur in de gevangenis. Ik heb frissche lucht noo- dig om tegen mij zelf te kunnen zeggen, dat ik een eerlijk man ben en nooit iets heb gedaan, waarmede ik dien naam zou hebben verbeurd. Want al zeg ik nu honderdmaal tegen mijzelf, dat ik onschuldig ben, ik bloos van schaamte o- ver de verdenking die op mij gevallen is. Ik vind het nu reeds onteerend, dat men mij heeft kun nen verdenken. De rechter duidde met zijn oogen een wacht kamer aan, die op zijn kabinet uitkwam. Binnen enkele minuten zal uw verlangen be vredigd worden, zei hij. Ik verzeker u, mijnheer, antwoordde La roque glimlachend, dat iedere minuut wachlcns mij een uur lang zal schijnen. Eindelijk, zie ik dan toch een schemering van hoop En hij verliet het kabinet tusschen de beide gendarmes. Niet ver van den rechter van instructie zat aan een kleine tafel de griffier, een oud, gerim peld mannetje met een witten baard. Deze had gedurende het verhoor de vragen en het zakelijk deel der antwoorden opgeschreven. Mijnheer de Lignerolles doorliep nu dat stuk, om zich te ver zekeren, dat. er niets in vergeten was. Hierop zei hij tot den griffier Laat mevrouw Laroque binnenkomen, maar alleen. De griffier stond op en begaf zich naar de wachtkamer en leidde vol eerbied Henriette binnen. Den vorigen avond had zij van den rechter van instructie voor haarzelf en voor Susanne het be velschrift ontvangen, om dien morgen aan het paleis van justitie te Versailles als getuige te verschijnen. Daar zij wist, dat haar man gearresteerd was, verwachtte zij ook die oproeping. Zij begaf zich derhalve naar Versailles, wel geloopen en gewond. Een onderzoek der antori teiten toonde aan, dat de draaimolen in uiterst bouwvalljgen toestand verkeerde. De eigenaar is in hechtenis genomen. DE PRINS SPRAK EN DE COMMUNISTEN HUILDEN. De Prins van Wales is in Engeland zeer popu lair, en iederen dag gebeurt er iets, waardoor die populariteit toeneemt. Zoo staan thans de bla den vol over een gemoedelijke samenkomst die del Prins heeft gehad met den communistcnlei der Cook in het Mansion Ilouse te Londen. De Prins liad een lunch bijgewoond, tijdens welke hij de arbeiders bedankte voor hun belang rijke bijdragen voor het Fonds ter leeniging van den nood onder de mijnwerkers. De communist Cook sprak toen in antwoord „Wij zijn den Prins veel dank verschuldigd Hij heeft den troon dichter bij het volk gebracht door de wijze waarop hij zich het lot der imiin werkers heeft .aangetrokken. Tk)ch wij zuil.'-: hem niet besmetten. (Gelach). Laten we blij zijn, dat de armsten onder cm van hem het besef gekregen hebben; dat er om hen gedacht wordt. Zijn redevoering met Kerst mis heeft ons allen zeer ontroerd. Ik luistert)-: naar u Koninklijke Hoogheid, met twee andere communisten, en eerst wilden we lachen spotten. Maar toen u eindigde, hadden wij tro nen in onze oogen, en wij offerden alles wat wij bij ons hadden in het fonds, dat u had gesticht voor onze arme kameraden. Gij badt een prach tig beroep op ons gedaan Engeland is toch wel „eenig in de wereld EEN RECORD IN DE WALVISCHVANGST. De walvischvaarder „C. A. Larsen" is te New York aangekomen met een lading traan van in het Zuidpoolgebied gevangen walvisschen. De bemanning had 800 walvisschen gedood en de lading bracht niet minder dan vier en een had millioen gulden op. In één week waren 57 wal visschen gevangen en tot traan verwerkt, het geen een record beteekont. AUTOBUS IN EEN RIVIER. Drie dooden, 20 zwaar gewonden Bij Santarem is een autobus met 25 passagiers van een brug uit 30 m hoogte in de rivier gesto? i Drie personen kwamen orn, 20 werden zwaar ge kwetst. ERNSTIG BOUWONGELUK IN AMERIKA. Vier dooden, vijf vermisten. Zaterdagochtend brak tijdens de werkzaam heden aan het 24 verdiepingen hooge nieuwe gebouw van de Western Union in het zuidw ten van New York een kraan, waaraan ijzeren balken werden opgeheschen, ter hoogte van de elfde verdieping. Vier arbeiders werden gedood vijf werden onder de brokstukken bedolven en konden nog niet worden bevrijd. Verscheidene personen werden gewond. SPORT. SUCCES-NIEUWS. Succes 2 speelde j.L Zon- vreeselijk beangst, maar niettemin onwrikbaar, in het eenmaal genomen besluit. Op weg naar het station had Susanna haar gevraagd Waar moeten wij heen, mama Naar Versailles, mijn kind, waar men u op nieuw veel zal doen lijden. Wees niet bang, mama, ik weet wel wat ik zeggen moet. Bijna geen enkel woord werd tusschen moe der en kind gewisseld en Henriette hield voort durend haar arm om Susanne's hals geslagen. Onwillekeurig streelde daarbij de jonge vrouw het voorhoofd en de blonde lokken van het lief tallige kind. 'Toen de griffier haar bij mijnheer de Lignerol les bracht, scheen zij geen droppel bloed meer in de aderen te hebben, zoo doodelijk bleek ztvg zij. Haar schoone oogen lagen diep in luin kassen en zij bewoog haar handen nu en dan als eer, zinnelooze. Mijnheer de Lignerolles zelf schoof een stoe' voor haar bij. Zij liet er zich op neervallen. De taak, die ik nu hel) te vervullen is zeer moeilijk en pijnlijk, mevrouw, begon de rechter. Gij weet natuurlijk de redenen, die mij dwingen u een verhoor af te nemen. Ik wil evenwel dc wreede ondervraging, die ge al eens hebt moe ten doorstaan, niet opnieuw beginnen,' daar mijn heer Lacroix mij dienaangaande reeds voldoen de heeft ingelicht. 't Is te minder noodig, mijnheer, daar ik niets anders zou kunnen doen, dan u woord voor woord herhalen, hetgeen ik aan mijnheer Lacroix reeds heb gezegd. Neen mevrouw, voor u en voor uw man wil ik hopen, dat uw antwoorden nu duidelijker zul len zijn dan toen, want uw weigering om iets te zeggen omtrent den moord op Larouette, is het vonnis van Laroque. Zeg mij dat gij uw echtgenoot niet hebt her kend in den moordenaar, dat is genoeg en geef mij dan een persoonsbeschrij ving van den waren moordenaar, maar blijf toch niet bij uw bewering, dat ge geen getuige zijt geweest van het moordtooneel. Maar dat is juist de waarheid, antwoordde de moedige vrouw in haar heldhaftige stijfhoof digheid. Wij zullen u confronteeron met uw kamer meisje, mevrouw Victoire werd binnengeleid. Een oogenblik aarzelend om te spreken in het bijzijn harer deig fe Anna Paulowna tegen A.P. 2 en wist al daar in een goed gespeelde wedstrijd té winnen met. 9—0. I-Iiermee heeft Succes 2 ongeslagen--het - kampioenschap N.H.V.B. 4e klasse behaald. Ze hebben twaalf wedstrijden gespeeld en allen ge wonnen met 74.5 punten. Zondag 28 April a.s. zal te De Haukes hei nieuwe voetbalterrein van A. B. C. (dat zijn ledea-i van de aldaar vertoefende arbeiders der Am- sterdamsche Ballast Compagnie) dié eeav volet- balclub hebben opgericht, geopend worden des nam. 2 uur. Sucées 2 heeft zich bereid verklaard dien middag tegen A. B. C. te spelern Zaterdag 11 Mei a.s. zal des avonds in „Con- cordia" te Ilippolytushoef vanwege Succes een feestavond worden gehouden ter eere van het 5-jarig bestaan en tevens doordat Succes I en II beiden het kampioenschap in hun respectieve lijke klassen h'ebben behaald. Medewerking is gevraagd aan de tooneelclub van de M. U. Z. te Den Oever en de cabarettier de heer M. Kooij alhier; Wij twijfelen er niet aan of dezen zullen hieraan voldoen, .zoodat ze een gezellige avond vojor de deur staat. BINNENL. NIEUWS. AUTO TE WATER. Door een concurrent in de wielen gereden. Zaterdag reden twee groote vrachtauto's van een grossiersfirma in groenten, komende van de Amsterdamsche groentemarkt op den Muider- straatweg tusschen Ilakkelaarsbrug en Naarden, toen de vrachtauto van een concurrent wilde voorbijrijden. De achterste auto werd zonder ongelukken gepasseerd, de tweede werd echter in de wielen gereden, maakte daardoor een zwaai naar rechts en raakte in de Muidervaart. De twee inzittenden werden met moeite uit het water gered. Veel groenten ging verloren, ter wijl de wagen later door een takelauto werd op- gevischt. SCHEVENINGEN BEREIDT ZICH VOOR VOOR OP DEN ZOMER. Men is Scheveningon begonnen de toebereid selen voor het a.s. zomerseizoen te treffen. De tentjes beginnen reeds te verrijijzen, terwijl het strandplankier reeds nagenoeg gelegd is. Bin nen eenige weken zal Scheveningen weer haar zomeraspcct hebben aangenomen. FRANKRIJK WEER AAN DE MARKT. In Friesland zijn eenige Fransche veekooplie- den aangekomen, die opdracht hebben 350 stuks eerste qualiteit Friesch rundfokvee te koopen voor uitvoer naar Frankrijk. DE OOM ZOU HET WEL BETALEN Een te Roermond wonende negentienjarige jongeman B. was Donderdag naar Antwerpen gegaan, waar hij bij een autoverhuurder een au to met chauffeur huurde. vroegere meesteres want Victoire bezat geen slecht karakter had zij zich toch spoedig ge noegzaam hersteld, om datgene te verklaren, wat zij, volgens plicht en geweten, verklaren moest. Herhaal eens voor mevrouw Laroque, meis je, zei de rechter, wat gij voor het eerst tegen mijnheer Lacroix en later tegen mij hebt gezegd En Victoire, schuchter, herhaalde zij wat in den bewusten nacht was gebeurd en hoe me vrouw en de kleine Susanne 't schot moesten ge hoord hebben. Nog steeds bleef Henriette hardnekkig ontken nen, ook na de verklaring van 't kamermeisje. Welnu hernam de rechter, gij dwingt mij pijn lijker middelen toe te passen, cn aan den grif fier gaf hij het bevel laat de gearresteerde hier brengen. I;ij Eenige seconden,.... de deur werd geopend, cn Roger verscheen voor vrouw en kind. Hij slaakte een kreet, vloog op z'n kleine meid toe m bedekte haar gelaat met kussen. „Henriet te" riep hij, „o redt mij. Zeg, dat ik onschuldig hen. O, gij weet het, dat ik zulk 'n misdaad hiet zou kunnen begaan." De rechter kwam tusschenbeide. Welnu, me' vrouw, gij zult wellicht in staat zijn dc: onschuld van uw man te bewijzen. Gij hebt gehoord van uw kamermeisje, dat gij en uw kind, een man hebben moeten zien, die t huisje van Larouette insloop en hem doodde. weer zweeg Henriette en beet zich op de lip pen tot bloedens toe. Roger trad op haar toe. Hij nam haar beide handen, begon ze te streelen en zeide toen, zoo als men een kind pleegt aan te spreken Zeg de waarheid, lieve Is 't waar, dat; ge mij gezien hebt Ge hebt dat ontkend, ,is hot niet Tot het laatste oogenblik hebt ge volge-i houden, nietwaar, dat ge geen getuige waart ge weest van het moordtooneel En Susanne heeft dat eveneens gezegd Vruchteloos heeft men u beiden herhaaldelijk in het verhoor genomen; Maar nu, mijn lieve vrouw, én mijn kleine zoete Susanne, nu moet ge alles zeggen Wees maar niet bang, om alles te vertellen, wat gij gezien mocht hebben, daar ik niet schuldig ben. Men heeft tegen mij de zwaarste vermoedens, maar wie weet of uw getuigenis niet juist, mijn on- schuld aan het licht zal brengen Hij had de handjes van Susanne in de handen van Henriette gesloten en bedekte die alle vier met kussen. (Wordt vervolgd.) ,nr

Wieringer courant | 1929 | | pagina 1