20e Jaargang. Dnisdag 30 April 1929. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN !No, 32 jtjjgftiiOUS. ■WIERINGER COURA UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN Van 1—5 regels Iedere regel meer 0.50. 0.10. BUREAU: Hippqlytushoef Wier in gen. Telefoon Intercomm. No. 19. BINNENL. NIEUWS. DIRECTEUR-GENERAAL Zuiderzeewerken. Met ingang van 1 Mei 1929 is dr. ir. 11. VVort- man inspecteur-generaal van den Rijkswater staat met verlof, directeur-generaal der Zuider zeewerken op zijn verzoek eervol ontslagen uit 'slands dienst, met dank voor de vele gewichti ge diensten gedurende een reeks van jaren in verschillende betrekkingen den lande bewezen en is benoemd tot directeur-generaal der Zuider zeewerken ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler, thans hoofdingenieur bij den Dienst der Zuider zeewerken. De heer Victor Jean Pierre de Blocq van Kuf feler werd te Rhenen geboren 22 Maart 1879. Hij bezocht eerst de H B. S. te Amersfoort en stu deerde daarna te Delft, waar hij in 1900 het di ploma van civiel ingenieur verwierf. Op 11 November 1900 werd hij als adjunct-in genieur van den Rijkswaterstaat werkzaam ge steld bij de verbetering van de haven van Delf zijl, op 1 Februari 1901 benoemd tot adspirant- ingenieur en klom achtereenvolgens op tot hoofd ingenieur. Op 1 Mei 1919 kreeg hij als zoodanig onbepaald verlof en werd geplaatst bij den dienst der Zuiderzeewerken, waar hij thans a's Hoofdingenieur werkzaam is. Gedurende zijn ingenieursloopbaan is de heer De Blocq van Kuffeler o.a. werkzaam geweest bij den aanleg van tramweg en havens op de Zuid-Hollandsche eilanden in het arrondisse ment Hoorn op het bureau van den hoofdinge nieur directeur der Groote Rivieren te Den Haag en in het arrondissement der Geldersche Vallei te Zutphen. HULDIGING IR. DR. H. WORTMAN. Er heeft, zich een huldigingsoomité gevormd om 30 April a.s. den directeur-generaal der Zui derzeewerken, ir. dr. H. Wortman, die op dien datum den Rijksdienst verlaat, te huldigen. Er zal een recepte worden gehouden 's mid dags half vijf in het gebouw van het Kon. Insti tuut van ingenieurs te 's-Gravenhage. Tevoren zal er een bijeenkomst zijn in het bureau van de Zuiderzeewerken aan de Zeestraat, waar de in genieurs en ambtenaren van het bureau af scheid zullen nemen. Na de receptie is er een diner in hotel Witte Brug. STROOPERIJ MET EEN AUTO. Men schrijft uit Amersfoort aan het U. D. Het was wel een bijzonder ongewone jachtpar tij, die de Rijksveldwacht een der laatste nach ten meemaakte in de bosschen van het landgoed De Treek onder Leusden. Reeds bestond het vermoeden, dat de auto, die al eenige nachten in de Treeker bosschen gesignaleerd was, daar iets kwam djoen, dat het daglicht niet mocht zien. TTen slotte is men er achter gekomen wat het doel van deze nachtelijke ritten was. Enkele jachtopzieners hadden zich met een rijksveld wachter in hinderlaag gelegd, en het toeval wil de, dat de auto, en fonkelende Chrysler, juist stopte bij de plaats, waar de hinderlaag was. Het gezelschap bestond uit drie dames en drie hee- ren. Een van de heeren nam een sierlijk wandel stokje mee het bosch in, doch dit onschuldig FEUILLETON. No. 23. En ik ben het, Henriëtte, ik ben het, dien men nu be schuldigt van moord en dien gij niet verdedigen wil O, ik ondervind wel dat het noodlottig toeval waaraan ik niooit tevoren had geloofd, bijna onwederlegbare bewijzen van schuld tegen mij vereenigd heeft. Er zijn in die zaak sommige dingen, die dóór mij onmogelijk verklaard kunnen worden, maai gij, Henriette, die mij kent, die mij hebt liefge had, die mijn leven hebt medegeleefd, gij kuni niet blijven hangen aan den schijn. Zij luisterde. - Hij sprak met zooveel teederheid, met zooveel aandrang, dat zij zich zeker door zijn woorden had laten meesleepen, als zij den ongelukkige niet had gezien in dien vreeselijken nacht De herinneringen aan hu*n liefde door hem ge roepen, droegen er slechts toe bij, om haar ver achting voor hem te vermeerderen, omdat zij daarin op dit droevig oogenblik nietts anders zag dan de blijken van zijn verregaande huiche larij. Hij durfde nog van liefde spreken, de eerlooze! Welke diepe afgronden verborg dan toch het hart van dien man Henriëtte kon niet twijfelen, haar overtuiging kon niet aan het wankelen worden gebracht. Zij kende nu al de verschillende aanwijzingen, door het voorloopig onderzoek aan het licht ge komen het op handen zijnde failliet, de uitbe taling aan Laroaiette, de onmogelijkheid van La- roque, om te zeggen, hoe hij vóór, tijdens en na den moord zijn tijd had besteed, het vinden van de ontvreemde bankbiljetten in de kas van La- roque en al het overige, maar wat zij nog meer wist dan de justitie, was de thuiskomst van Ro- ger, toen de misdaad volvoerd was. Zij had hem gezien met angstig gelaat, met verwarde klee ding, was er dan voor haar nog eenige twijfel mogelijk Blijft gij zwijgen, Henriette Hebt gij dan geen medelijden met mijn tranen, met mijn be den wandelstokje bleek bij nader onderzoek niets anders te zijn dan een z.g. stokgeweer, een ge maskerde buks. De auto was zóó geplaatst dal de sterke koplichten liet bosch inschenen. Het was dus al spoedig duidelijk, wat dit nachtelijk bezoek te beteekenen had.Een fantastische strooptocht, waarbij de autolantaarns fungeer den als lichtbakken. Natuurlijk werd er proces verbaal opgemaakt tegen het verraste en onthul ste jachtgezelschap, en de Chrysler-wagen werd in beslag genomen. De burgemeester van Leusden, die met het ge val in kennis was gesteld, had de welwillend heid, het gezelschap met zijn eigen auto naai het station Amersfoort te brengen, vanwaar zij de terugreis naar hun woonplaats Hilversum konden voortzetten. GOED AFGELOOPEN. Te Zwijndrecht is Zaterdagmiddag een schoor steenbouwer, wonende te Appingedam, van den twintig meter hoogen schoorsteen der Jurgens- fabrieken gevallen. Hij kwam in een vat modder terecht en had volgens den te hulp geroepen geneesheer geen uiterlijk waarneembare kwet suren, doch is ter observatie in het R.K. Zieken huis te Dordrecht opgenomen. SfTOOMBOOT IN Z.W.-STORM. Op de Zuiderzee. Men meldt uit Lemmer De stoomboot „Stad Zutphen", kapt. Weissenbach, varende in beurt- dienst van Sneek op Zutphen is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag op de Zuiderzee door een Z.W.-storm overvallen, waardoor het schip slagzij maakte. Om verder overzetten te voorko men werd een gedeelte der lading over rboord geworpen. Men ging ten anker doch de anker ketting brak waardoor het schip bij Kuinre aan den grond liep, waar de bemanning een heel moeilijken nacht, doormaakte. Zaterdagochtend werd het schip hieropmerkt en vijf visschers voeren ter assistentie uit. Na een deel der lading overgenomen te hebben werd het schip vlot en het kwam ongeveer zeven uur te Lemmer binnen. VERONTREINIGD ZUIDERZEEWATER Klachten over vischbederl. Gedurende de laatste weken klagen de visch- venters te Huizen (N.H.) steen en been over het vischbedrijf. Zij wijten dat aan vervulling van van het water der haven, waarop een riool zou uitmonden. Als gevolg daarvan zou de visch welke nadat die op den afslag gekocht is, in ka ren levend gehouden wordt tot den volgenden dag, een op carbol gelijkende lucht en smaak aannemen. De vischventers hebben zich reeds en den raad is een adres aangeboden. Een door B. en W. ingesteld onderzoek heeft, naar wij vernemen uitgewezen, dat van vervui ling der haven geen sprake kan zijn. Het afval water wordt met een buisleidjng buiten de Noor- derpier in zee gepompt. In de haven mondt een nooduitlaat uit, welke ook bij vrij sterken regen val niet werkt en door de hooge plaatsing van den dorpel alleen water kan uitlaten, wanneer het pompgemaal vrij langen tijd defect zou zijn. Haar lippen bleven voortdurend gesloten, haar starende blik zei niets anders dan KomediespelLeugens Hij sprong op met gebalde vuisten, maar zich plotseling bedwingend sprak hij op bijna afge meten toon Henriette, ge start mij in het verderf Ge bemint mij niet meer, ge hebt mij zeker nooit liefgehad Welnu, ge moet het weten, ik heb u lief, ik blijf u liefhebben ondanks alles. Ik zal u zelfs beminnen, als een onteerend vonnis mij treftZelfs op het schavot zal ik mijn liefde voor u niet verloochenen Dat zal uw straf, dat zal mijn wraak zijn. Hij liep eenige oogenblikken in het kabinei van mijnheer Lignerolles op en neer, ten prooi aan de hevigste smart. Ik heb gedaan, wat ik kon, mijnheer, zei hij tegen den rechter. Maar deze antwoordde, met een oogwenk op Susanne, die op haar moeders schoot zat Er waren twee getuigen, Laroque, uw vrouw en uw dochtertje. Roger begreep den wenk. Er bleef hem nog één hoop het kind zou misschien tot spreken te brengen zijn. Hij nam Susanne van Hënriëtte's knieen en kuste het kind herhaaldelijk. Zich hierop tot mijnheer de Lignerolles wen dend, fluisterde hij Ik geloof, dat het beter is, als mijn vrouw ei niet bij blijft. De rechter knikte toestemmend en Henriette, die Rogers woorden had opgevangen, wendde zich uit eigen beweging naar de wachtkamer. Roger nam nu Susanne onder de armpjes, als of hij haar gelijk hij zoo dikwijls had gedaan in gelukkiger dagen boven zijn hoofd wilde tillen, terwijl hij haar glimlachend toevoegde Heb jij je paatje niet meer lief, mijn schat? Het kind zag hem als in verbijstering aan. Ze was zoo veranderd, dat iemand, die haar voor het begaan der misdaad had gekend, haar nu bijna niet meer herkennen kon. Niets was er overgebleven van haar schalkscn- heid van voorheen, van haar lieven lach, van de teedere en toch vroolijke uitdrukking harer oo- gen. Susanne, Susanne, mijn lieve, kleine engel, antwoord dan toch. Ge weet nog wel, niet waar, dat je voor mij op je verjaardag die lieve toe spraak hebt opgezegd, waarin voorkwam Pa- Wij vernemen verder, dat de klachten over vischbedrijf niet alleen te Huizen worden ge hoord, maar op verschillende plaatsen van den Westwal. Het water der Zuiderzee zou door een of andere oorzaak aan frischheid hebben inge boet. De rijksinspectie stelt een onderzoek in. BOEFJE. Te Rotterdam is een 13-jarige jongen aange houden, die een winkelier aan den Nieuwen Bin nenweg aldaar had opgelicht, voor een doos bon bons. Gebleken is, dat de jongen denzelfden dag zich aan een soortgelijk misdrijf had schuldig gemaakt, ten nadeele van den handelaar in speelgoederen S., eveneens aan den Nieuwen Binnenweg gevestigd. Daar heeft hij verteld voo: een bepaalde firma te komen, om speelgoed op zicht te halen. Hij heeft voor circa 12 aan speelgoed meege nomen. Waar hij dit heeft gelaten is nog niet bekend, want hij weigert inlichtingen te geven. Reeds op 5-jarigen leeftijd is hij wegens diefstal van een zakje geld van een wagen, met de poli tie in aanraking gekomen. Ondanks zijn jeugd bleek hij al hardnekkig te kunnen ontkennen. Het onderzoek in de zaak betreffende het speel goed wordt nog voortgezet. VROUW DOOR HAAR MAN VERMOORD. In een vlaag van waanzin. In den nacht van Zaterdag op Zondag lieeft in een perceel aan de Korte Zomerkade te Haarlem een 38-jarige schilder zijn eveneens 38-jarige vrouw vermoord. De schilder, die den laatsten tijd zenuwpatiënt was, heeft waarschijnlijk in een oogenblik van overspanning gehandeld. Hij heeft de daad ge pleegd, door de vrouw met een mes den hals slagader door te snijden. Daarna heeft hij ge tracht zichzelf van het leven te berooven, dooi middel van gasverstikking. In dit voornemen blijkt hij niet te zijngeslaagd. Na deze poging tot zelfmoord heeft hij een van zijn beide kinde ren, een driejarig meisje, naar een eveneens in Haarlem wonende zwager gebracht. Daar heeft hij op kalme wijze wijze medegedeeld, dat hij zijn vrouw vermoord had. De zwager heeft toon onmiddellijk de politie gewaarschuwd, die den man later in den nacht op de Zomervaart heeft gearresteerd. Justitie en politie hebben onmiddellijk een uit gebreid onderzoek ingesteld, waarbij o.m. in het huis van den man een sterke gaslucht werd waargenomen. Het lijk van de vrouw is naar het St. Elizabeths .gasthuis overgebracht. Nader meldt men nog dat, de politie bij het onderzoek een in elkaar getrapte deur vond, terwijl op een raam in de achterkamer geschre ven was „blijf bij je broertje, ik ga me verdrin ken in de Ringvaart." De man is den vorigen zomer als kellner weiT zaam geweest in Bioemendaal, doch moest eeni- gen tijd geleden reeds bij zijn ouders in Bloemen daal een rustkuur ondergaan, daar hij toen reeds gëheel in de war was. Zondagmiddag had hij nog met zijn zwagei een groote wandeling gemaakt. Er was toen niets aan hem te merken. Sinds jaren leed hij aan zwaarmoedigheid. Volgens de buren heeft de man meermalen ernstige aanvallen van krankzinnigheid gehad en reeds verschillende malen getracht zijn vrouw te vermoorden. Bij het verdere onderzoek heeft de maii ge zegd zich niets van het geval te herinneren. DE REIS VAN DE KONINGIN. Donderdag vertrek naar Zwitserland. De koningin en de prins stellen zich voor Don derdag a.s. naar Zwitserland te vertrekken voor het gebruikelijke verblijf van eenige weken in het buitenland. Zooals gemeld wordt, heeft de koningin het voornemen om te Bern een bezoek te brengen aan den Bondsraad en zich den volgenden dag naar Mantana te begeven. De prinses zal zich aan haar studies te Leiden blijven wijden en de vrij dagen op het einde der week bij de koningin- moeder doorbreng i. STAKING ONDER LANDARBEIDERS. In Oostelijk Groningen. De leden van den Modernen Landarbeiders- bond in Oostelijk Groningen hebben besloten met ingang van 1 Mei in staking te gaan. UIT DEN TREIN GEVALLEN. Zaterdagavond is tusschcn Helenaveen en Amerika een heer uit Venlo uit don coupé van trein 2827 gevallen. Er werd aan den noodrem getrokken en de chef in Amerika werd in ken nis gesteld van het ongeval door de reizigers. Bij nader onderzoek werd de zwaargewonde tusschen de sporen gevonden. Hij is door het personeel van don goederen trein, die juist in aantocht was, naar Helena veen vervoerd en vandaar naar Venlo gebracht DE EIERINVOER IN ENGELAND. Naar het Ned. Weekblad van Kruidenierswa ren verneemt, ondervinden verschillende Nedei- landsche exporteurs in eieren groote moeilijkhe den bij den import in Engeland. Honderden kis ten zijn bij aankomst door de Engelsche douane in beslag genomen wegens onduidelijke stem peling. paatje-Hei, ik ben nooit gélukkiger dan wanneer ik u ombelzen mag Ik weet, uat u toegevend voor mij is en iederen dag houd ik meer van u, omdat ik iederen dag hei beter leer begrijpen hoe goed u voor mij is Weet je dat nog wel, lie veling?.... Het was 's morgens, toen je den vorigen avond zoo laat met mama op het balkon hadt gestaan. Ik was bij het eten niet thuis ge komen. Het schijnt dat je mij dien dag toch nog gehoord hebt, maar heel laat. Weet je wel, dat je met mama den weg op keek, of ik ook aan kwam. Kom, dat moet je toch weten, is 't niet Ja, pa, ik weet het ook, sprak liet kind heel zoetjes. Roger maakte hierop een beweging van blijd schap. Hij loosde een zucht van verlichting. God dank Dat had Susanne alvast toegestemd, dat herinnerde zij zich. Nu zou er meer moeten vol gen. En toen, ging hij voort, toen heb mij het kleine huisje tegenover het onze zien binnen gaan. Je weet wel, dat huisje bij die groote kas- lanje-boomen Ja, het huis van mijnheer Larouette. JuistJij hebt mij dat huis zien binnen gaan, naar 't schijnt, nietwaar Daarop heb je mij in de kamer gezien,, waarvan het venster openstond, je hebt mij Larouette zien aanvallen, gezien hoe ik mijn handen om zijn hals sloeg, hem op den grond wierp en hem doodde Het kind zweeg. Antwoord, kindliefUw paatje smeekt "het u Ik heb niets gezien, antwoordde zij op zach ten toon. Wat heb je dan gezien Want zoo veel is zeker, dat je iets moet gezien hebben Ik heb niets gezien en niets gehoord. Je liegtdat is je al meermalen gezegd, en ik herhaal het nu je liegtDat is heel slecht Ik gelast" je te spreken, en zoo je dat niet ver kiest te doen, zal Ik jo straffen Om te begin nen, zeg ik je, dat je mij nooit meer zult zien, nooit, begrijp je En je zult daar spijt van heb ben, dat verzeker ik je, want je zult geen speel goed meer hebben, geen kruiwagentje, geen schopen hark, om in den tuin te werken, geen bloemen en geen mooie poppen, zoo groot, als je zelf bentDat alles zal je worden afgenomen, omdat je arm bent geworden en papa is er dan ook niet meer, om ander speelgoed voor je t koopen. Je zult niets, niets meer hebben van al BUITENLAND. DE GRENS DOOR DEN KOESTEL. Een groteske van de Duitsche „kleinstaterij" wordt uit het plaatsje Pabstarf gemeld. Dit ligt Brunswijkschen Kreitz Ilelmstedt. In het gebied van dezen Kreits liggen niet minder dan 17 Prui sische enclaven, waarvan er eenige niet grooter dan een flinke kamer zijn. De grenzen loopen geheel willekeurig en doorsnijden zelfs gebou wen. Voor Berlijn een gemeente werd had men op den Nollendorfplatz een café, waarvan een gedeelte in Berlijn, een ander in Schoncberg en een derde te Charlottenburg lag. Bij Pabstarf is het iets dergelijks, doch het gaat hier niet om gemeenten, die aan elkaar zijn gegroeid, maar om Staten. liet nest telt 1330 inwoners, waarvan er 1067 Bnunswijkers en 263 Pruisen zijn. Natuur lijk hebben ze elk een gemeenteraad en een bur gemeester. Door die dwaze grens ontstaan kwes- teis, een doctorsdissertatie waardig. Zoo beeft een koopman zijn winkel op Brunswijksch ge- bied, terwijl zijn woning en het grootste gedeelte je iraaie kleeren, van je hoeden met blauw sa- ujn hut en van je mooie jurkjes, want je zult neel arm w orden En waarom Omdat je papa niei gehoorzaam hebt willen zijn Spreek op, Kindje! Je moet spreken.... Ik gelast bet je. au! je spreken, ja of neen O, papa, papa, ik word zoo bang spreek op, zeg ik, spreek op Je waart op het balkon, wat heb je gezien wat heb je ge hoord Als je niet gehoorzaam wilt zijn, neem ik je mee en blijf je met mij in de gevangenis. In een akelig donker hok, waar allerlei leelijke beesten op je afkomen, waar je 's nachts allerlei spooksels zult zien, waar je weer wakker wordt gemaakt, als je pas in slaap bent gevallen. Kom aan, spreek op. O, papa heb medelijden. Waarom zou ik medelijden hebben, nu je te koppig bent, om mij iets te zeggen Ik heb je niet lief meer als mijn kind. Neen, je bent mijn meisje niet meer, hoor je wel Wat is dat voor een kind O, dat is een vreemd schepseltje, dat wij uit liefdadigheid hebben grootgebracht, maar dat we weer op straat zullen zetten, omdat zij ongehoorzaam werd en omdat zij voor al on ze blijken van goedheid niets anders dan on dank over had Ga heen, je bent niet waard, dat iemand je liefheeft In zijn drift schudde hij Susanne op ruwe wij ze heen en weer en het arme kind liet alles met zich doen, zonder zelf een klacht te uiten. Eens klaps zette hij haar voor zich neer. Susanne verloor het evenwicht en viel op haar knieën. In een aanval van woedde hief Laroque de handen omhoog. Het verstand begaf hem, zooals het Su sanne, zooals het Henriëtte begaf, want hun ze nuwen waren vreeselijk overspannen en zoo dit hartverscheurend tooneel nog langer had moe ten duren, zouden zij alle drie er krankzinnig bij zijn geworden. Roger althans was op het punt, alle bezinning te verliezen. Voor zijn aangebeden kind had hij ncxoit iets anders gehad dan zoete woordjes en liefkozingen en haar hardnekkige tegenstand bracht hem tot razernij. Hij zou haar kunnen slaan, mishandelen. En 't was, alsof Susanne dat zelf verwachtte, want zij boog deemoedig het hoofd en Roger zelf hoorde niet meer, hoe zij op zachten toon om vergiffenis smeekte. Toen stortte er eensklaps een vrouw tusschen hem en het kind. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1929 | | pagina 1