IIMOOS. J. R. KEUSS TABAK 20e jaargang Vrijdag 3 Mei IV20 Nu, 33 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Tabaksfabriek De Wakende Leeuw J. k. KbUSS Laat 125 - ALKMAAR. ■WIERINGER COURA UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. RUREAU: Hippolytushoei Wlerlngen. Teleioon Intercomm. No. II. een waarborg voor de kwaliteit. BUITENLAND. EEN PROCES OM KATTEN. Te Parijs stond een vrouw terecht wegens de vergiftiging van 20 katten. Het was niet ineens geschied, maar in verloop van tijd en haar buur vrouw, een kattenhoudster, had haar aange klaagd. Beklaagde werd echter vrijgesproken, in de eerste plaats, omdat het geen kleinigheid is, naast iemand te wonen, die er geregeld vijf kat ten op na houdt en in de tweede plaats wegens gebrek aan bewijs. DE GRIEP HEEFT GELD GEKOST. De griepepidemie te Berlijn, welker bestaan zoo hardnekkig werd geloochend tot bij de zie kenhuizen zelfs noodbarakken moesten worden opgericht, heeft de stad 161.720 mark gekost, die nu achteraf nog moet worden toegestaan. Deze som was noodig voor den aankoop van 22 barak ken van het Roode Kruis, voor de aanschaffing van nieuwe instrumenten en de tijdelijke uitbrei ding van het autopark van den reddingsdienst met 6 auto's. MOBILISATIE DER KINDERWAGEN FABRIKANTEN. De bond van kinderwagen fabrikanten te Bir- mjngham is ten zeerste verontrust door de da ling van het geboortecijfer. Daar moet iets tegen worden gedaan, vinden zij in welbegrepen eigen belang. En dus werd besloten, dat voor het ze vende kind van een gezin een kinderwagen gra tis «al worden verstrekt. Nu zal het geboortecij fer in Engeland wel weer flink stijgen. VERGIFTEN. Onder vergiften verstaat men die stoffen, wel ke onder normale omstandigheden in zeer kleine hoeveelheden in het lichaam van mensch of dier gebracht, schadelijk zijn voor de gezondheid en in vele gevallen zelfs den dood veroorzaken. Soms kunnen vergiften ook heilzaam werken, zoodat zij in de geneeskunde veel worden ge bruikt, natuurlijk in zeer kleine hoeveelheden. Langzamerhand kan een lichaam wennen aan een bepaald vergift. Denken we maar aan roo- ken en aan 't gebruik van alcohol. Wie voor de eerste maal rookt of voor den eersten keer ster- ken drank gebruikt, voelt heel spoedig daarna FEUILLETON. No. 24. Het was Henriëtte. Ook zij was op haar knieën neergevallen. Zij sluit Susanne verschrikt in haar armen, maar onder het vallen uitte zij te gen Roger een paar woorden, die alleen door hem verstaan worden. Sla ons maar, zooals je 't dien ander liebl gedaan Maar zijn toorn was gebroken. De opgeheven armen, de gebalde vuisten zon ken langzaam neder op de beide hoofden, die liij jaren achtereen slechts met kunnen bedekt liad. Zijn krachtige vingers woelen een oogcriblik door de blonde haren van de moeder eri van het kind en hijzelf wordt week gestemd bij die laat ste lieikozing. Neen, neen, zegt hij, ik zal u heiden niet slaan, want ik heb u lief. God weet hoe lief ik u heb Maar de arme man begreep zelf, dat ook deze toestand niet langer mocht gerekt worden. Hij gaf mijnheer De Lignerolles een kenw. De griffier nam mevrouw Laroque eerbiedig bij den arm en geleidt haar weg, terwijl Susanne zich nagenoeg voortsleept en haar moeder niet losliet. Roger volgt het drietal met zijn oogen. En als moeder en kind aan zijn gezicht zijn onttrokken, voelt hij geen grond meer onder zijn voeten, 't is hem, alsof hij door de aarde verzwol gen wordt, en hij zinkt met een zwaren slag, be wusteloos, halfdood tegen den grond. X. Het gerechtelijk onderzoek werd gedurende eenige dagen zonder hindernis voortgezet en bracht niets nieuws aan het licht. Op alle vragen van mijnheer De Lignerolles, antwoordde Laraque Ik ben onschuldig. Ik zal mij niet meer ver dedigen. Hij gaf zich zonder eenigen weerstand over lan zijn wanhoop en aan het noodlot, dat zijn ondergang scheen te hebben bepaald. Zoo de justitie nog had kunnen twijfelen aan de bedwelmende uitwerking daarvan. Doch zoo dra iemand eraan gewend is, kan hij de verdoo vende uitwerking veel beter verdragon. Er zijn zelfs bergvolken, die hun lichaam langzamer hand hebben gewend aan een tamelijk groote dosis rattenkruid en er bijna niet zonder kunnen. Ook is het bekend, dat dronkaards niet plotse ling zonder alcohol kunnen. Vergiften zijn van de oudste tijden af bekend. Waarschijnlijk werden ze in voorhistorische perioden reeds gebruikt, om er wapenen mee te bestrijken. Men heeft tenminste beenen lanspun ten gevonden, voorzien van kerven, die men als gifthouders moet beschouwen. De meeste volken hebben in den ouden tijd vergiftigde wapenen gebruikt, vooral giftpijlen. Een zeer gevaarlijk vergift o.a. is het sap uit de monnikskap. Het vergift, dat uit het sap ge trokken wordt, werkt zoo hevig, dat een vijfde deel van een milligram reeds sterke ademsha- lingsbelemmering veroorzaakt. In het Himalaya- gebergte groeit evenwel een monikskap, Aconri- um inrox, welker vergift nog veel verschrikkelij ker uitwerking heeft. Een olifant, die door een met dat gif bewerkte pijl getroffen wordt, doet nog slechts enkele schreden en valt dan dood neer. Deze dood is een verstikkingsdood, doordat de ademhalingsspieren verstijven, zoodra het git ui hei moed komt. Ook worden er, bijv. in Indië, onderscheidene slangenvergiiten gebruikt, het gif van sommige duizendpootcn en schorpioenen en uit de rug stekels van bepaalde visschen. In Japan is bet gif uit de lever van Tetrodon stellatus bekend. Het gevaarlijkst zijn de vergiften, die het hart verlammen. Verlamming der ademhalingsorga nen is soms nog te overwinnen door langen tijd Kunstmatige auemhaling toe te passen, maar hartverlamming is dadelijk doodelijk. Het zwaarste vergif dat hartverlamming ver oorzaakt, komt van den Japansche gilboom, die op Java vrijwel uitgeroeid is vanwege het ge vaar, maar op Ceylon en in Acbter-Indië veel vuldig voorkomt. Deze boom bereikt een omvang van 9 meter en een hoogte van 75 M. Door insnij dingen in den schors verkrijgt men een wit melk sap, dat donker wordt, zoodra het een oogenblik fUui de luciii blootgesteld is. Dat melksap bevat antiorine, waarvan een duizendste deel van een gram in vijf minuten een hond doodt. De wilde stammen in die streken gebruiken het zware vergift, om er hun pijlspitsen mee te bestrijken, die zij uit een blaaspijp of met een boog weg schieten. Een eigenaardig vergift weten de Indianen in Columbië te bereiden uit een inheemsche kikker. Zij steken den kikker een stokje in de lengte door het lichaam en houden het dier daarna dicht boven een vuur. Dan komt er een geelach tige vloeistof te voorschijn, waarin zij hun pijlen doopen. Dat gift veroorzaakt bij menschen bra kingen, diarrhee, een siddering van het geheele lichaam en eindelijk den dood. Een plant in Midden-Afrika, de Euphorbia TirucaÜi, die tot de famiiie der wolfs melkacli- tigen behoort, levert daar het gif voor de pijl punten. Deze plant wordt er ook veel gebruikt voor hagen rondom de hutten, om te beletten dat onwelkome gasten binnen dringen. Zij zouden hun naakte lichamen wonden aan de stekelige planten. Het gebruik van vergiftigde pijlen is bij wilde volken in zwang. Zij zijn vooral daardoor gevaar lijk voor de indringende blanken. Beschaafde volken bedienen zich niet van zulke wapenen. Die wijzen zulks af als barbaarsch, wat evenwel niet weg neemt, dat de beschaafde naties ge staag bezig zijn, de vreeselijkste gifgassen te be reiden, waarmede in oorlogstijd geheele legers vergiftigd kunnen worden, ja zelfs de burgerbe volking van een stad of een dorp gevaar loopi, in haar geheel gedood te worden. zijn schuld, ware Roger wellicht gered geweest, maar de bijzonderheden, waaronder de misdaad was gepleegd, de aanwijzingen van het onder- ,zoek in de rue Saint Maur, het getuigenverhoor en de zeer onvolledige verklaringen van den be schuldigde zelf, dat alles werkte helaas te za men, om Laroque schuldig te doen schijnen en had mijnheer De Lignerolles tot een onwrikbare overtuiging gebracht. De rechter van instructie zond derhalve al de stukken van het proces naar het paeis van jusi- titie te Parijs, vanwaar het hevelschrift kwam, dat Roger Laroque zou terechtstaan voor het Hol van Assises te Versailles, omdat de misdaad was gepleegd in het departement Seine er-Ojse. Henriette vernam dat besluit uit de bladen. Zij had zich, als 't ware, opgesloten in haar ka mer en verkeerde in een toestand van geestelijke afmatting. Zij gebruikte nu en dan eenig voedsel, dat haar gebracht werd, maar zij sprak geen woord en be moeide zich zelfs niet met Susanne. Nu en dan kon zij het kind aanzien, of zij het volstrekt niet herkende, met zooveel verbazing, alsof zij zich niet kon voorstellen wat dat vreemde meisje daar deed. Op zekeren morgen stond zij niet als gewoon lijk op. Zij bleef te bed liggen met een marmerwit ge laat, zonder beweging, schijnbaar bewusteloos. Toen de beide vrouwelijke dienstboden haar niet zagen zij, die anders het eerste van allen op was kwamen zij in haar kamer en waren getroffen, door haar zwak uiterlijk. Zij riepen dokter Martinaud er bij. Deze behandelde haar, maar zonder vëel hoop. Hij verklaarde weldra, dat mevrouw Laroque verloren was en waarschijnlijk nog maar enkele dagen te leven had. Na eenigen tijd kwam Henriëtte weder bij en dankte den dokter met een droevigen glimlach. Zijzelve maakte zich ook geen illusies meer. Alvorens te sterven, wildd zij in elk geval de toe komst van Susanne verzekeren. Zij schreef enkele regels met een reeds beven de onleesbare hand, aan een ouden oom, den broeder van haar vader, Adrien Bénardit, die een ijzerfabriek had nabij Monthermée in de Ar dennen. Susanne zou haar moeder verliezen, en naar alle waarschijnlijkheid zou Roger veroordeeld worden, daarom wilde Henriette het kind be zorgd zien bij oom Adrien, een eenvoudig, braaf DE STRENGE WINTER. In verband met de langdurige en ernstige kou de, die de werkgelegenheid zeer belemmert, heelt de Minister van Arbeid besloten, aan verschil lende groepen van werkloozenkassen, met name voor landarbeiders, bouwvak-, transport- en fa brieksarbeiders, een verhooging van subsidie toe te zeggen. Daarvoor wordt op de aanvullende begrooting 1929 uitgetrokken 1.550.000, waar van de helft door de betrokken gemeenten aan het Rijk wordt terugbetaald. (Middelenwet.) MLT HET GELD VAN EEN BAAS OP STAP. Dinsdagnacht bemerkte een op den Coolsin- gel te Rotterdam surveilleerende agent van po litie, dat een jongmensch, dat daar met een ac- tentasch onder den arm liep, op zijn nadering erg vreemd begon te doen. Hij hield hem aan, waarop de jongen hem al spoedig vertelde, dal hij in Amsterdam ten nadeele van zijn patroon 25 had verduisterd en met dit geld naar Rot terdam was getrokken. Na overgebracht te zij i naar het bureau, waai- bleek, dat hij de 17-jari- ge W. J. T, S. was, is hij Woensdagmorgen naar Amsterdam op transport gesteld. ZUIDERZEEWERKEN. Vanwege den Rijkswaterstaat werd Woens dag aanbesteed het maken van een kanaal ter verbinding van den Wieringermeerpolder met de haven van Medemblik met bijkomende wer ken in de gemeente Medemblik. Laagste inschrij ver was C. Klos te Baarn voor 81.400. WIJZIGING LEERPLICHTWET. De heer Tilanus heeft een amendament inge diend met de bedoeling om vast te leggen dat een kind^ dat zeven jaar leerling is geweest van een lagere school of van twee aaneensluitende scholen, waarvan de klassen een leertijd van 7 jaar omvatten, en deze zeven leerjaren heeft doorloopen, bij het bereiken van don dertienjari gen leeftijd de school mag- verlaten. BINNENL. NIEUWS. GEMEENTE WIERINGEN. Onze plaatsgenoot de heer T. Barelds welke onlangs te Amersfoort voor het vervullen zijner militaire dienstplicht heeft geweigerd zijn bur- gerkleeding met de militaire te verwisselen en en eerlijk man, van wien haar vader dikwijls ge sproken hau, doch dien zij slechts tweemaal in naar leven had gezien. Na den brief te hebben geschreven, wachtte zij de komst van haar ouden biechtvader en maak te zjch tot sterven gereed, terwijl zij haar oogen trachtte te verzadigen in het aanschouwen van haar kind, waarvan zij voor altijd gescheiden zou worden, en dat, met het vroegrijpe doorzicht, hetwelk de smart verleent, alles zóó had inge richt, dat zij het vertrek harer moeder niet meer behoefde te verlaten. Ze verpleegde haar moeder met een onbeperkte toewijding, wakend, wanneer Henriette sliep: opdat haar rust niet verstoord zou worden, zor gend, dat zij op de bepaalde tijden den voorgc schreven drank innam, haar hoofd ondersten nend, onder het drinken, haar nu en dan de lip pen bevochtigend, het hoofdkussen goed leggend en niet wijkend van haar sponde. En de moeder dankte haar voor al die teedere zorgen met een blik van eindelooze erkentelijk heid, maar tevens vol van bittere droefenis. Dan vlijde het kind zich op het ziekbed en fluis terde Henriette in het oor Als u mij liefhebt, maatje, dan moet u ook weer beter worden. JULIA. Mevrouw Julia De Noirville had gedroomd van wraak en zij zou gewroken worden, meer volko men misschien dan zijzelve het had gewild. Tegen Roger Laroque had zij gezegd, dat zij behoorde tot een ras, dat altijd in uitersten ver viel. Het gemengde Sjfaansche en Arabische bloed, dat haar door de aderen vloeide, had haar een op bruisend karakter gegeven, een gloeiende ver beeldingskracht en een schier ontembare dorst naar vermaak en weelde, maar dat alles had on dergeschikt kunnen worden gemaakt aan haar liefde voor den man harer keuze. Zij was even wel zonder tegenstand aan al haar hartstochten overgeleverd gebleven, omdat zij Lucien nooit had liefgehad. Wreek mij en doe het goed had zij Luver- san toegeroepen, nadat het verbond tusschen de twee afgesloten was. Eenige dagen later ontmoette Luversan haar op een landelijk bal, het laatste van het seizoen, dat gegeven werd in de rue de Chanaleilles. Het was bijna één uur in den nacht, dus ongeveer an alzoo dienstweigeraar was is door den krijgs raad veroordeeld tot 10 maanden gevangenis straf en is daarvoor reeds overgebracht naar de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen. Ter gelegenheid van de 20ste verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana woei j.1. Dinsdaa alhier van rijks- en gemeentegebouwen, M. U. Z. gebouwen en schepen benevens van enkele par ticuliere en andere gebouwen de Nederlandsche driekleur. Voor de werkzaamheden der M. U. Z., is een groote kotterzuiger in de werkhaven gearri veerd, welke zoowel klei en zand kan opspuiten. Wegens het vertrek naar Callantsoog van den Heer H. J. Schut, is in zijn plaats tot tijde lijk onderwijzer aan de school te Oosterland aan gesteld de Heer F. Jaspers uit Leiden, en wegens het vertrek van Mej. N. Wiegel naar Barsinger- horn, voor enkele dagen als onderwijzeres aan de school te H.-hoef Mej. L. J. Wiessner van Den Helder. Herhalingsoefeningen. De dienstplichtigen J. Poel, W. Mostert, M. Tijsen, R. Kat, S. Klein en C. J. Kroon, allen behoorende tot het 21e Reg. Inf., zijn opgeroepen om op 8 Augustus voor 17 dagen op te komen te Amersfoort, terwijl de dienstpl. A. Buma en J. de Wit, beiden van het zelfde Regiment, zijn opgeroepen tegen resp. 22 en 1 Augustus. De dienstpl. G. M. van Hoorn van het 17e Reg. Inf. is opgeroepen tegen 29 Augustus te Vonlo en de dienstpl. R. Tuin van het le Reg. Inf. te gen 8 Aug. te Assen. Op Dinsdag j.1. hield de R.K. kiesvereeiiii- ging! „St. Hippolytus" eenc algemeenee verga dering bij S. Veerdig. De Heer A. Zomerdijk, voorzitter, sprak een woord van welkom tot de aanwezigen, in 't bij zonder aan den Zeereerw. heer Pastoor, en wijst verder op de komende actie bij de a.s. verkiezin gen. Onder de ingekomen stukken wordt behan deld de stemming voor de candidatenlijst, welke per circulaire aan de betrokken kiesverenigin gen was bekend gemaakt. In onze parochie zal deze gehouden worden op 5 Mei a.s., in gebou-A S. Veerdig, bovenzaal, des nam. tusschen 3 en 5 uur. Alle leden der R.K. Kiesvereeniging worden verzocht aan deze stemming deel te nemen. Voor het waarnemen van het stembureau, op dien dag, worden benoemd A. Zomerdijk, voorz., M. Kap- tein en J. Glim, leden, De Zeereerw. Heer pastoor verzocht het bestuur krachtige propaganda te maken voor de candi- daten. Na bespreking wordt besloten bij het derhalf uur te Ville d'Avray Larouette was ver moord. Luversan zag zeer bleek, doch overigens was er niets aan hen te bespeuren. Zijn voorkomen was onberispelijk. Toen hij in een der donkere lanen Julia kon naderen, stelde hij haar stilzwijgend een pakket bankbiljetten ter hand. Wat is dat vroeg zij verrast. Dat zijn de honderd duizend francs, die gij Laroque schuldig zijtMorgen vroeg moeten zij, zonder mankeeren, weder in zijn bezit zijn. Ik heb gehoord, dat hij voor het oogenblik in groote geldelijke moeilijkheden zit. Dat doet hij ook. Ik zal hem dus redden. Is dat mijn wraak t Ge stort, hem in 't verderf. Ik begrijp het niet, zei ze, maar gij zegt het, en ik geloof hetIk kan niet weigeren, omdat gij mijn geheim kent en mij daardoor in uw macht hebt. Het is mij overigens bekend, dat ge hem haatIk haat hem eveneens Hetzelfde belang verbindt ons. Zij verborg het ontvangen pakket in den zak van haar japon. Luversan groette mevrouw De Noirville, ver scheen weder op het bal en richtte, zoo lang Julia daar bleef vertoeven, niet verder het woord tot haar. Den voleenden morgen verliet zij, onder eenig voorwendsel, op een voor "haar ongewoon uur haar woning aan de rue de Rome. Zij riep het eerste het beste huurrijtuig aan en bep"af zich daarmede naar het huis van Roger Laroque, op den boulevard Malesherbes. Roger was daar juist aangekomen. Het overige is bekend. Er verliepen twee of drie dagen. Door iemand, die zoowel met Roger als mei Lucien de Noirville bevriend was, vernam laatst genoemde de arrestatie van Roger en diens op zending naar Versailles, onder de verdenking van diefstal en moord. Maar dat is onzinnig riep de advocaat uit, neen, erger dan dat, het is dom Roger een dief en een moordenaar, het is me een fraaie historie! En zonder een oogenblik te verliezen, begaf hij hij zich naar het parket, waar hij verwezen werd naar den commissaris voor de gerechtelijke za ken. Mijnheer Liétard bevond zich in zijn kabinet. Hij verstrekte mijnheer de Noirville alle ver langde inlichtingen. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1929 | | pagina 1