EERLOOS. J. R. 8EÜSS TABAK 20e Jaargang Vrijdag 17 Mei 1929 No. 37 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Tabaksfabriek De Wakende Leeuw J. R. KBUSS Laat 125 - ALKMAAR. !«Mheeren-bmi ■WIERINGER COURANT UITGEVM CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. l ADVERTENTlëN: Van 1—5 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: HippolytushoefWierü»n«n- Telefoon Intercomm. No oen waarborg voor de kwaliteit. PROVINCIALE „VAN WEEK TOT WEEK RUBRIEK." Wie gedurende een heel winterseizoen ter wil le van weekoverzichten iedere week naarstig het nieuws uit den omtrek heeft nagespeurd, Krijgt aan het eind van zoo'n seizoen wel eens den in druk, dat er in Hollond's Noorden iets niet ii orde is. We kunnen dien indruk misschien liet best omsclirijven door te zeggen, dat onze streek op geestelijk gebied achterlijk is. Vermoedelijk halen we ons met deze uitdruk kmg de verontwaardiging van enkele lezers op den hals, daar niemand graag, zichzelf of zijn omgeving voor achterlijk hoort uitmaken. Maar er zij dadelijk bij gezegd, dat we niet bedoelen achterlijk op verstandelijk gebied. Wat dat be treft, kan onze streek zeer behoorlijk voor den dag komen. Er is een steeds toenemend inzicht, dat een behoorlijk onderwijs met flinke vakoplei ding als aanvulling tegenwoordig onontbeerlijk is. En als het op vakbelangen aankomt, dan zijn ook de ouderen met minder goede opleiding drommels goed present en weten zij met hun tijil mee te komen. Neen, in dat opzicht hebben wc geen klagen. Maar wat wij zooeven bedoelden, is dit op het gebied van vereenigingsleven, voor zoover niet in verband staande met directe belangen, is de belangstelling over het algemeen beneden peil. Noch ten opzichte van volksontwikkeling ot kunst, noch op maatschappelijk of kerkelijk ge bied laat Holland's Noorden iets behoorlijks zien Er is een eigenaardige laksheid, iets van „ik be moei me niet met al die dingen" een geestelijke lauwheid en onverschilligheid, die onprettig aan doet. Meermalen hoorden wij het al zeggen door menschen, die uit andere streken hierheen kwa men, dat juist die onverschilligheid op ieder ge bied hun zoo eigenaardig voorkwam. En voor zoover wij zelf durven vergelijken, is onze streek ook inderdaad een unicum. 't Is waar, aan uitvoeringen, concerten, feest avonden e.d. hebben we allerminst gebrek. Maar vraagt men zich af, of dit alles helpt, om de men schen in aanraking te brengen met goede kunst en ze te ontwikkelen, dan moet daarop het ant woord luiden het helpt een bedroefd klein beet je. Het meeste, wat wordt gepresteerd, staat FEUILLETON. XII. No. 28. Lucien de Noirville kwam meermalen bij Ro ger Laroque voor den dag waarop deze voor het gerechtshof moest verschijnen. Hij had zoo gaarne de redenen gekend van Ro gers onverklaarbare stijfhoofdigheid en het ge heim, dat hij zoo hardnekkig verzweeg, willen doorgronden. Maar Roger bleef onhandelbaar in spijt van alle overredingsmiddelen door Lucien aange wend. De dag der terechtzitting naderde. Lucien had zich niet vergist, toen hij voorspeld had, dat half Parijs zich op dien dag naar Ver- sailles zou begeven om hem te hooren pleiten. De dagbladen, die nauwkeurig al de bijzonder heden van dit geding aan hun lezers bekend maakten, hadden, zooals vanzelf spreekt, ook melding gemaakt van den innigen vriendschaps band, die er tusschen den beschuldigde en zijn advocaat bestond. Aangezien de politie van haar kant eveneens sommige belangrijke punten uit het onderzoek had medegedeeld, hadden de dagbladen het pu bliek vrij goed ingelicht en wist men thans alge meen dat Roger zeker bet voornaamste punt van de beschuldiging tegen hem niet had kun nen verklaren, hoe hij weder in het bezit was ge komen van de gestolen bankbiljetten. Men wist tevens dat hij beweerde die bankbiljetten te heb ben ontvangen van een derde en dat hij halsstar rig geweigerd had om dienaangaande een naam te noemen of eenig licht te verspreiden. Op die bijzonderheid waren heel wat geschie- denisjes gebouwd, waarvan sommige niet zoo ver van de waarheid verwijderd bleven. Het publiek had hier natuurlijk een ruim veld van gissingen en zelfs in de meest onwaarschijn lijke meeningen was het toch de vrouw geweest, altijd weer de vrouw, die de hoofdrol speelde. De gerechtszaal was geopend. Langzaam en ondersteund door een zijner col lega's trad de advocaat van Roger Laroque bin nen. juist hoog genoeg, om er geen kwaad van te zeg gen. De nutsvereenigingen en dergelijke, die in dit opzicht vaak goed werk gedaan hebben, raken de belangstelling kwijt we wezen reeds eerder op de radio als de schuldige daaraan. Waarmee niet gezegd is, dat deze vereenigingen nu wel kunnen verdwijnen, integendeel, als ze zich er op gaan toeleggen, om eigen krachten te vormen en daarmee voor den dag te komen, kunnen ze heel mooi werk doen. Als het dan ook maar goe de dingen zijn, waarmee vioor den dag wordt ge komen. Als men nu gaat tegenwerpen, dat het op de winteruitvoeringen toch in den regel niet ont breekt aan belangstelling, dan is het antwoord daarop ditdie belangstelling is er doorgaans niet, om wat er gegeven wordt, maar die belang stelling wordt verooi'zaakt door het gebruikelijke „bal na." Dat hebben we altijd één van de treu rigste dingen gevonden, niet dat bal op zichzelf, maar dat het zonder een bal niet mogelijk is de menschen, speciaal de jonge menschen bij el kaar te krijgen. Als je dan leest, hoe b.v. een propaganda-avond voor Staatspensionneering wordt gegeven met eerst een redevoering over het droevig lot van de oudjes van dagen en daar na een bal, om het verdriet te verzetten, dan is dat een aanklacht, niet tegen de menschen, die zoo'n avond op touw zetten, die moeten wel, maar tegen de menschen, die zooiets noodig maken. 't Is jammer, maar 't is tevens een feit, dat on ze streek, overigens zoo „verlicht", op dit groote levensgebied nog maar zoo'n duister nachtpit je vertoont. Hier ligt nog een heel groote taak voor allen, die voelen, dat een landstreek er nog niet is met bloeiende bedrijven en welvarende bevol king. Speciaal het jongere geslacht met zijn be tere opleiding moet zijn plicht voelen. Want vooi de jeugd past heelemaal niet die houding van „ik bemoei me niet met dit en met dat". Een cigaret- je, een meisje, een voetbalwedstrijd, een motor fiets, zijn heel amusante dingen, maar tenslot te is er toch nog heel wat gewichtigers in de we reld te koop. Een jeugd zonder idealen is heele maal geen jeugd. Wat meer belangstelling voor gewichtige dingen en wat minder onverschillig heid, dan gaan we in de goede richting. ONS LICHAAM EN ONZE GEZONDHEID. De zwarte muts en toga deden de fijne bleek heid van het magere en lijdende gelaat nog meer uitkomen, maar ook de donkere oogen, waaruit het scherpe verstand straalde. Hij kwam niet zon der moeite in zijn bank, plaatste zijn krukken naast zich en vestigde op het publiek een kalmen en eerlijken blik. Toen Roger Laroque werd binnengeleid stak Lucien beide armen naar hem uit, zich steuneno tegen zijn lessenaar, om overeind te blijven en ten aanschouwe van alle aanwezigen omhelsde hij hem tot tweemaal toe. Alle gesprekken hielden als bij tooverslag op. Die eenvoudige uiting van broederlijke vriend- schans een stil en tevens luid protest tegen een onwaardige beschuldiging, sprak ook duidelijk tot allen, die daarvan getuigen waren. De Noirville had het van te voren reeds tegen Julia gezegd Zoo ik geen andere middelen heb om hem te verdedigen zal ik hem ten aanzien van het ge- heele publiek omhelzen en zweren dat hij niet schuldig is Na het voorlezen van de acte van beschuldiging door den ambtenaar van het openbaar ministe rie werden de getuigen binnengebracht. Roger Laroque zag hen langs dejury gaan, sommigen om een wettelijk verhoor te onder gaan, anderen om inlichtingen te verschaffen, allen voor ons bekende personen, die in dit ver haal een min of meer belangrijke rol vervullen. Niemand haatte den beschuldigde. Allen wier pen integendeel, als zij vóór moesten komen, een blik van medelijden en belangstelling op hem. Roger luisterde bedaard, nagenoeg onverschil lig, naar de verschillende verklaringen en iede- ren medelijdenden blik beantwoordde hij met een welwillend glimlachje. Maar plotseling begaf hem zijn bedaardheid die wel ecnigszins gemaakt mocht heetcn, toen de president gelastte - Laat Susanne Laroque, de dochter van den beschuldigde, binnenkomen Hij richtte zich als door een schok in zijn volle lengte op, zoodat hij op eenmaal nog grooter scheen dan hij inderdaad was. Hij bracht de beide handen tegen de slapen en het was duidelijk te zien, hoe hij over het gehcele lichaam beefde. Hierop boog hij zich als nederge- drpkt dooir een al te zwaren last. en viel weder neder op zijn bank, met het hoofd ter aarde ge bogen. Bij het bevel van den president der rechtbank om Susanne Laroque te doen verschijnen, was er levendigste omzetting van stoffen plaats heeft,' waarbij groote hoeveelheden water en zuurstof van het spiervleesch worden verbruikt, zoo valt het licht te begrijpen, hoe noodzakelijk en ge wichtig voor ons de stofwisseling en haar gesta dig onderhoud door de opname van veel water en de inademing van zuivere lucht is. Het water maakt het grootste deel van onze inkomsten en uitgaven uit. De opname van wa ter is een behoefte, omdat onze inwendige stof wisseling; dat noodig heeft, namelijk wanneer wij door een rijkelijk maal veel voedingsstoffen opgenomen en daarbij oplosbare zouten gebruikt hebben, die door hun oplossing de vochten des lichaams verdikken. Bij een geringer gebruik van water, neemt de hoeveelheid zweet, urine en speeksel af, het lichaam wordt minder mollig, met andere woorden mager. Die te weinig water drinkt, vermindert met het vetgehalte ook de voeding des lichaams. Het water bedraagt 80 pCt. of vier vijfden van ons lichaamsgewicht. Vandaar zijn groote beteekenis als voedingsmiddel. Vele lieden, die uit een slechte gewoonte, zich van het gebruik van water genoegzaam onthouden, zou den vrij wat meer aan voedingsstoornissen on derhevig zijn, indien niet het water gelukkig in al onze dranken rijk vertegenwoordigd ware. Vandaar, dat magere bureaucraten, in 't alge meen personen met een zittende levenswijze, waaronder bejaarde dames, een levendig be geerte naar soep hebben. Het is ook het eenig nut, dat de soep haar aanbrengt. Vele mannen vergenoegen zich met bier in de plaats van wa ter. Gebruikten zij nu maar een lichtsoort, goed gegist, en zuiver gebrouwen bier, dan zou dit zoo kwaad niet zijn, maar boven, wat tegonwoor dig onder al die soorten van buitenlandsche en nagemaakt-e binnenlandsche bieren verkócht wordt, is zuiver water nog te verkiezen. Hetzelf de kan gezegd worden van de lichte wijnsoorten. Drinkwater. Indien men iemand vraagt, wat wel van zijn lichaam het zwaarste is, dan wed ik tien tegen een, dat men niet aan het water zal denken, maar antwoordt„Wel onze beenderen." Maar vergeet dan niet, dat een mensch, die zoowat 70 kilogram weegt, slechts 9 a 10 kilogram gewicht aan beenderen bevat, derhalve omstreeks een tiende van het geheele gewicht. Rekent men nu voor het gewicht van de huid en van het vet 7 ki logram, voor het hart en de klieren 10, dan blijft er voor de waterrijkste bestanddeelen van ons lichaam, namelijk het bloed, 5 a 6 en voor het spiervleesch 30 a 40 kilogram over. Derhalve be staat meer dan de helft van ons gewicht uit spier vleesch. Daar nu kennelijk in het spiervleesch de PROVINCIAAL NIEUWS HEEMSKERK. Zaterdagavond keerde de voer man van Lieshout uit Heemskerk met paard en wagen huiswaarts. Op den Alkmaarschenweg schrok het paard van eene auto, waardoor het een zijsprong maakte en tegen een telefoonpaal botste. Door den schok viel de voerman van den wagen. Hij werd bij den Heer Borst binnengedra gen waar onmiddellijk ingeroepen medische hulp uit Beverwijk het eerste verband legde. De man had een hoofdwonde bekomen, doch kou na, ge holpen te zijn, naar zijn huis gebracht, worden, BEVERWIJK. Het verkeer aan beide oevers van het kanaal te Velson werd Zondagmiddag onderhouden met een kleine en een groote pont De opstopping van auto's was dientengevolge in het late middaguur zoo geweldig dat deze pon ten met groote moeilijkheden te kampen hadden om het verkeer te verzwelgen. Beverwijk. Aan de bloemenmarkt is op 't oo- genblik de inbreng van Narcissen gesneden op het open veld geweldig. De prijzen per 100 vari- eeren tusschen de 40 en 80 cent. Beverwijk. Aan de bloemenmarkt verscheen Maandag reeds de eerste Japansche Ires „Susia- na." 'TEXEL. De felle strijd, die gedurende een paar jaar de gemoederen der Texelsche landeigenaren in beweging heeft gebracht, zal nu wellicht ge ëindigd zijn. In de polderbesturen waren twee stroomingen vóór en tegen electrische bemaling vooral in pol derbestuur van Waalenburg werd een hevige strijd gestreden. Dit bestuur besluit tenslotte tot oliebemaling, doch Ged. Staten verwierpen dit besluit, dat slechts met één stem meerderheid was aangenomen. t Polderbestuur ging hierop in beroep bij de Kroon. Woensdagmorgen heeft een stemming plaats gehad voor een heemraad van Polder Waaleu- L-urg en de candidaat der voorstanders voor elec trische bemaling, de heer L. Lange veld, werd ge kozen met 53 stemmen, terwijl de heer L. Roeper de candidaat der „oliebemaling" 47 stemmen verkreeg. Waarschijnlijk zal nu 'tt beroep bij de Kroon worden ingetrokken. HEERHUGOWAARD. jTJoen Woensdagmorgen met de vee-auto van den heer Peetoom te Winkel een tweetal vette koeien naar Alkmaar zouden worden gebracht, schijnt nabij café „De Hengst man" alhier de chauffeur het stuur kwijt geraakt te zijn, waardoor de auto tegen een paal der straatverlichting liep, welke als een rietje af knapte en vervolgens tegen een boom. Het voor ste gedeelte is vrijwel geheel uit elkaar geslagen. De chauffeur en de koeien kwamen er betrek kelijk goed af. De dieren werden met de auto van den heer Jonker verder naar Alkmaar ver voerd. SCHAGEN. De melkprijs alhier is op 13 cent gebracht dat is een cent beneden den laags«ten prijs in 1928. een gemompel door de heele zaal gegaan. Het scheen dan ook inderdaad afschuwelijk om een meisje een kind nog te willen dwin- een beschuldiging tegen haar eigen vader uit te spreken Het was het recht van den president, maar een zeer droevig recht Er liep een rilling van angst, van schrik en van afkeer door het publiek. Er ging zelfs een stem op, een vrouwenstem die eener moeder ongetwijfeld welke verklaar de Neen, neen, zoo iets moest niet mogen plaats hebben Dat moest verboden zijn De president richtte zich halverwege op in zijn zetel en rimpelde het voorhoofd. Het was een schraal man, met een glad ge schoren gezicht, met koele scherpe oogen, een wel wat te grooten neus en een breeden mond, waarvan de lippen in het geheel niet te zien wa ren. Terwijl het ontevreden gemompel aanhield, riep een vertoornde stem, een stem van een man ditmaal Het is mogelijk, dat Laroque een misdaad heeft begaan, maar het is ook een misdaad, dat de wet een kind kan verplichten om getuigenis af te leggen tegen zijn vader. Ik zal genoodzaakt zijn, de zaal te doen ont ruimen riep de president. Het gemompel verzwakte en hield eindelijk op, totdat er een volkomen bijna plechtige stilte heerschte. Susanne werd binnengeleid. Toen zij haar vader zag, bleef zij verbaasd staan, en zij moest gedwongen, bijna gedragen worden, om verder te kunnen komen. Onder het publiek was er menige vrouw, die letterlijk haar hart vasthield van deernis. Nagenoeg werktuiglijk stak Roger Larouqe de armen uit naar zijn kind, maar het was hem thans niet vergund haar te omhelzen. De president ondervroeg Susanne persoonlijk. Mijn kind, zei hij, kont gij den man, die daar zit Gij herkent hem natuurlijk 't Is uw vader, nietwaar Susanne knikte toestemmend. Houdt ge veel van uw vader Ja. Waar is uw moeder Dood. Wie heeft haar dioen sterven Ik weet het niet. Hebt gij niet van het balkon van uw liuis een man de woning van Larouette zien binnen- r 0'r^aa^s uantftwonc lalraA! BINNENL. NIEUWS. ERNSTIGE VECHTPARTIJ. Een drietal jongens uit Linschoten kregen ru zie met een drietal boerenknechts uit Lange Ruige Weide. De twist liep zóó hoog, dat men handgemeen werd, waarbij zekere S. van G. uit L. R. Weide, een revolver trok en hiermede op den 20-jarigen Van Eik uit Linschoten schoo'. Van Eik werd onder het oog geraakt. De politie heeft den dader gearresteerd. HIKZIEKTE. Zekere S., uit De Lier, is tengevolge van de hik- zicktc overleden. dringen en dezen zien vermoorden, terwijl hij bezig was, zijn geld te tellen Het kind zweeg. Hoe was die man gekleed Ik weet het niet. Gij moet in hem uw vader hebben herkend, anders hadt gij niet geroepen Papa Papa Is dat niet zoo Neen. Gij liegt, want Victoire, de. kamenier, heeft zelf gehoord, dat gij uw papa geroepen hebt. Het kind zweeg. De president meende haar ecnigszins te moeten geruststellen. Ge zijt een vlug en verstandig meisje, dat weet ik wel, en ge begrijpt ook heel goed, niet waar, dat wij u geen kwaad willen dooii Ant woord nu eens verstandig. Ge hebt iemand in de kamer van Larouette gezien, een man Hoe was die man gekleed Leek hij op uw vader Ik weet het niet. Hebt ge hem herkend Was het uw vader Ik weet het niet. Maar uw moeder heeft hem herkend, uw arme moeder, die dood is Ilebt, gij uw moeder niet iets hooren zeggen Hieldt ge niet heel veel van uw moeder O ja Maar kindlief, herinnert ge u dan niet, dat gij een man hebt gezien en herkend Ik heb niemand gezien. Toen wendde de president zich tot den beschul digde. Het stilzwijgen van dat kind kan alleen in uw nadeel worden uitgelegd of meent gij van niet Helaas, mijnheer, ik heb haar gebeden en gesmeekt om toch te spreken. Het heeft mij niet mogen baten. Waarschijnlijk omdat zij zelve inzag, dat hetgeen zij te zeggen had, u nog meer zou bezwa ren, dan haar hardnekkig stilzwijgen. Mijnheer de president, wilt u haar eens vra gen, wie haar gezegd heeft, om zoo te spreken, als zij doet Toen die vraag onder een anderen vorm aan het kind was overgebracht, antwoordde zij zon der de minste aarzeling en goed verstaanbaar Niemand Vraag haar, hernam Roger, of het niet haar moeder was. Heeft uw moeder u niet iets gezegd, kindje? Wat heeft ze u gezegd Niets (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1929 | | pagina 1