J. R. KEU SS TABAK EERLOOS. 20e Jaargang. Vrijdag 24 Mei 1929 No. 38 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Tabaksfabriek De Wakende Leeuw J. R. KUUSS Laat 125 - ALKMAAR. HjÉM HEEREN BMI WIERINGER COURANTS UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. fc. BUREAU: Hippolytnshoef Wlerlnaen. Teletoon Intercomm. Na iï. een waarborg voor de kwaliteit. GEMEENTE WIERINGEN. HEEMRAADSCHAP. Vergadering van Hoofdingelanden van het Heemraadschap YVieringen op Vrijdag 17 Mei 1929 in het lokaal van den heer D. Lont. Aanwezig 16 leden. Voorzitter opent de vergadering. De notulen worden na voorlezing goedgekeurd. Voorzitter doet mededeeling van de volgende ingekomen stukken. Van Ged. Staten een schrij ven betreffende wijziging van het bijzonder re glement, in dier voege dat alle gronden van het voormalig eiland'tot het gebied van het heem raadschap zullen behooren, behalve de zeewater- keerende- en havenwerken van het Rijk en den buiten den o-uden zeedijk gelegen polders en bui tengronden dat het grondbezit vereischt voor leden van het bestuur zal worden vastgesteld op 1 H.A. Het reglement heeft zooals het thans in ont werp is gewijzigd gedurende 1 maand voor be langhebbenden ter visie gelegen, tengevolge waarvan geen schriftelijke bezwaren zijn inge diend. Het zal door Gedeputeerde Staten aan de Sta tenvergadering en vervolgens aan de Kroon ter goedkeuring worden voorgelegd. 2e. een schijven van het P.E.N. inzake aanslui ting van het electrisch gemaal en een stroomle- veringscontract3e. eene mededeeling van den Provincialen Waterstaat inzake een gehouden onderzoek naar de capaciteiten van het elec trisch gemaal. De uitkomsten bleken ruim vol doende te zijn, en de garantje met minstens 10 overschreden, terwijl het stroomverbruik bin nen de gestelde hoeveelheid bleek. De directie van den Provincialen Waterstaat adviseerde tot aanvaarding van de installatie 4e. een verzoek van den Heer Herm. Smit om eenige vergoeding voor het verstrekken gedurende het vorig jaar van een overpad. Op een en ander wordt goed gunstig beschikt. Wordt opgemaakt een aanbevelingslijst ter be noeming van een dijkgraaf. Als no. 1 wordt <™- plaatst den Heer C. Maars, (aftr.), als no. 2 den heer M. Bakker Sz., en als no. 3 den Heer S. J. Koora. FEUILLETON. No. 29. Heeft uw moeder u niet gezegd, dat gij spre ken moest, zooals gij nu doet en zooals gij te Viile-d'Avray hebt gedaan Neen, mijnheer, zij heeft mij niets gezegd Als gij liegt, is dat zeer slecht, vooral, als gij van uw vader spreekt. Was het uw vader niet, dien gij hebt gezien in de kamer van mijnheer Larouette Geen antwoord. Ge moet antwoorden, mijn kind Zeg maar eenvoudig ja of neen. Wederom geen antwoord. Zij zal niet ongehoorzaam willen zijn aan haar moeder, meende Laroque, vooral niet, nu haar moeder dood is Het was een aangrijpend tooneel. Iedereen ge voelde, hoe er in het gedrag van dat kleine meis je iets groots, iets verhevens was. Ieder begreep, dat zij haar vader had gezien, maar dat zij hem niet wilde uitleveren. De president nam Susanne bij de hand, bracht, haar bij de bank der gezworenen en herhaalde aldaar de vragen, waarop het kind reeds geant woord had of beter gezegd, geweigerd had te antwoorden. De aandoening van het publiek was ten top punt. Het meerendeel der juryleden zag bleek en ve len hunner hielden het hoofd afgewend. Laroque, zei de president, wilt ge uw doch tertje zelf ondervragen Neen, mijnheer, dat doe ik in geen geval meer. Men mag haar mijnentwege laten spreken, zooals men dat verkiestHetzij ze zwijgt o? ant woordt, ik zal haar niets meer vragen. Zie uw vader eens goed aan, mijn kind Is hij het, die uw buurman Larouette heeft gedood? Ik weet het niet. Is dat geen leugen van u Neen. Heeft men u nooit gesproken over God cn weet gij niet, dat Hij u straffen zou, als gij een leugenaarster waart Jawel. Komt aan de orde de begrooting over het dienst jaar 1929. De omslag wordt bepaald op 16.- per H.A. Al hoewel veel hoogere bedragen moesten worden uitgetrokken, voor slootwerk, mecnen Dijkgraaf en Heemraden voor-als-nog geen vrijheid te vin den tot verhooging van lasten over te gaan. Voor al waar de toestand der particuliere slooten zoo achterlijk is te noemen is een achtereen verdie pen van de lioofdslooten voorloopig nutteloos. De heer Veerdig wil zich hierbij wel neerleg gen, doch het uitmaken der hoofdslooten is een eerste vereischte en mag ons desnoods niet weer houden de lasten te verhoogen. Bij de post belasting op nortonwelputton van eendenhouderijen, wordt besloten de eendenhou- ders aan te schrijven hunne inrichtingen van betere filterwerktuigen te voorzien, aangezien in het tegenstelde geval de vergunning tot het loo- zen van nortonwater zal worden ingetrokken, en het polderbestuur op kosten der nalatigen het vuil, dat zich uit het uit de eendenhouderijen af- stroomende water in' bestuurs- en particuliere slooten afzet, zal doen verwijderen. Ook de houders der eendenhouderijen in do Westeling, die over zeer slechte filterinrichting beschikken, zullen in 't bijzonder en voor 't laatst worden gewaarschuwd. De vergadering besluit, het uit hunne eenden houderijen uitgezette vuil, dat naar de Gestbur- ge stroomt voor hunne rekening te doen verwij deren. Ook achter de Westerlandermolen is de toestand weer meer dan ergerlijk te noemen. O- verwogen wordt om de vergunning van de ver derop gelegen eendenhouderijen aldaar geheel in te trekken. Wordt besloten de sluiswachterswoning aan de Hoelm met het daarachter gelegen magazijn pu bliek te verkoopen, temeer waar de sluis aan de Iloelm buiten werking zal worden gesteld, en een nieuw magazijn te bouwen bij het nieuwe gemaal aan den Hippolytushoeverdijk. Wordt besloten de Stroeëruitwatering, door het leggen van een tweetal duikers door don ou den zeedijk, om te zetten in een verbindingska naal tusschen de Oeversche- en Stroeërkoog en langs dezen weg ook de Oeverschekoog te bren gen onder het nieuwe gemaal. Wordt besloten wanneer overeenstemming is te bereiken omtrent de jaarwedde, den molenaar van de Stroeërkoog een aanstelling te geven als vaste arbeider. Wordt besloten Dijkgraaf en Heemraden te machtigen tot het aangaan van een kasleening van ten hoogste 6000,- af te lossen tegen het einde van het loopende dienstjaar. Wordt besloten het vermoedelijk tekort van de post slootwerk over 1929 te dekken met het overschot van den dienst 1928. Wordt besloten onmiddellijk na de indijking van de Wieringermeer, waarbij het buitenpeil zal worden teruggebracht tot het peil van Scher merboezem, over te gaan tot stichting van een moderne electrische bemalingsinstallatie in de Westerlanderkoog. Wordt besloten de hoogere kooggedeelten in de verschillende koogen door kistdammen van zomerwater te voorzien. Zijt ge dan niet bang voor de straf hierna maals Neen. Hier begon Susanne te weenen en toen de pre sident haar vroeg, waarom zij dat deed, ant woordde zij op den kinderlijken toon, dien men tot nog toe in de gerechtszaal niet van haar had gehoord Omdat ik paatje zie zitten. Een der gezworenen, zijn aandoening niet lan ger meester, liet zich deze woorden ontvallen Ik geloof, mijnheer de president, dat wij er nu genoeg van hebben. In zijn functie van advocaat, vroeg Lucien de Noirville of het gerechtshof niet de goedheid wilde hebben, hem te verklaren, wat deze woor den te beteekenen hadden. Uitgenoodigd om de woorden, die hij gespre ken had, nader te omschrijven, antwoordde het jurylid, dat alleen het pijnlijk gevoel, dat bij hem veroorzaakt werd door het getuigenverhoor van het kleine kind, hem onwillekeurig die woorden had doen spreken, maar dat hij daarmede vol strekt niet bedoeld had een voorbarig oordeel te vellen over deze zaak zelf. Drie andere jurieledcn, die door een hoofd knik hadden ingestemd met het gevoelen van hun collega, legden een dergelijke verklaring af. De gesproken woorden waren niets anders ge weest dan een uiting van deernis bij dit vreese- lijk tooneel. Men liet Susanne uit de zaal geleiden. Roger bleef zijn onschuld staande houden. Hij antwoordde kort, duidelijk verstaanbaar en eenvoudig. Maar hij was vermoeid, vreeselijk vermoeid, en hij verlangde innig naar het einde hoe de zaak ook mocht afloopen. Toen Lucien de Noirville het woord nam, om hem te verdedigen, heerschte er in de zaal de grootste nieuwsgierigheid met een plechtige stilte gepaard. De zaak van Roger Laroque kwam een ieder zoo hopeloos voor, dat men niet begreep welke snaren de advocaat nog zou kunnen doen trillen, om op de harten der gezworenen te werken. De Noirville begon zijn pleidooi met zachte stem, waarin langzamerhand eerst eenige klank kwam en die eindelijk warm, hartstochtelijk werd, naarmate hij meer en meer tot het gemoed zijner toehoorders sprak. Het was zijn doel niet het onderzoek voet voor voet na te gaan en de zwakke punten daarvan Op verzoek van den heer J. Engel wordt beslo ten bij het uitmaken der tochten zooveel moge lijk is de scherpe bochten weg te werken. Wordt besloten op verzoek van den heer Jn Kooij, de Noordgeesterweg binnendijks te ver lengen tot het erf van den Heer G. Lont op Dam, en hierbij de medewerking van de directie der Zuiderzeewerken te verzoeken. Dit laatste ten opzichte van de langs den dijkweg gelegen berm. Een en ander omdat, vooral bij slecht weer, lioo- ge waterstanden, vorst e.d. de dijkweg niet zon der gevaar is te berijden. Wordt ingegaan op een voorstel van den heer Veerdig, de door de aanleg van den nieuwen koogweg overbodig geworden flonders, te doen verwijderen. De voorzitter dankt de vergadering voor de al gemeene opkomst, cn de medewerking om ver schillende belangrijke besluiten tot stand te brengen, en wil deze vergadering niet sluiten voor en aleer bij zijn groote tevredenheid betuigt omtrent de oplevering van het nieuwe gemaal. De aannemer de Heer Hermans, zoowol als de leverancier der installatie Gebr. Stork uit Hen gelo, komen een woord van lof toe. In het hijzon der wenscht hij hier een woord .van dank ie bron gen aan den opzichter, den Heer Bosker, die niet alleen reeds jaren heeft gewerkt om te konion tot betere ontwaterings-toestandon op het eiland, doch die ook het grootste aandeel heeft gehad aan de tot stand brenging dezer nieuwe bema- lingsinstallatie. Hij hoopt dat deze nog vele vruchten van zijne in dezen zoo omvangrijken arbeid, zal mogen aanschouwen. Ook aan allen die verder aan deze bemalingsinrichting hunne medewerking hebben verleend, wil hij van deze plaats een woord van dank brengen. Temeer daar hij weet dat hij spreekt namens de geheele vergadering. Hierna wordt de vergadering gesloten. GETROUW SCHOOLBEZOEK. Onder presidium van den heer N. Kaan vei- gaderde Dinsdagavond de Ver. ter Bev. van Ge trouw schoolbezoek in 't Hotel van den lieer D Lont met aanwezig slechts 7 leden. Na opening en voorlezing der notulen volgt rekening van den penningmeester den heer Witvliet welke door de heeren Smit cn Windsma wordt nage zien en accoord bevonden met een batig saldo. Met dank aan den heer Witvliet voor zijn keuri ge administratie wordt de rekening goedgekeurd. Nu volgde bestuursverkiezing. De heeren Kaan en Witvliet, beiden aftredend, worden herkozen nemen het aan. Daarna bespreking over de a.s te houden schoolfeesten. Na verschillende dis- cussiën hierover gehouden te hebben wordt be sloten op voorstel van den voorzitter een reisje te maken naar Bergen, Schoorl en Bergen aan Zee, alles per autobus en wel op Dinsdag 25 Ju ni a.s. Ten einde de kosten dezer reis te dekken zullen bij de burgerij lijsten circuleercn voor vrij willige bijdragen, welke lijsten wij bij de burgers aanbevelen opdat vele milde gaven der vereen, in de gelegenheid stellen voormeld te houden schoolfeest te kunnen uitvoeren. Rondvraag niets opleverende sluit voorzitter de vergadering. aan te toonen, zooals misschien wel te doen wa re geweest, neen, hij schetste met groote trekken wie en wat zijn cliënt was cn altijd was geweest; hij beschreef zijn eerlijk leven, geheel gewijd aan zijn gezin en aan zijn arbeid hij stelde de wanhoop voor van Laroque, toen deze zicii zoo plotseling genoodzfcakt had gezien tot het uitbe talen eener som gelds, die hij op dat tijdstip on mogelijk missen kon. Hij v-o-lgde liem van mi nuut tot minuut in zijn doelloos dwalen door de straten van Parijs en in zijn dolle vaart door het oosch van Ville d'Avray, waarbij het hem alleen te doen was geweest, om lichaam en geest beide zoodanig te vermoeien, dat hij niet meer voelen of denken kon. Hij bewees, dat Roger er zoo ver van af was voor zijn persoon aan een beschuldiging te kun nen denken dat hij, zoodra hij gehooid had wie er vermoord was, zelf aan mijnheer Lacroix ging vertellen dat de aanslag hoogstwaarschijnlijk alleen geschied was om te stelen, daar Larouette op den morgen van dien eigen dag een zeer be langrijke som gelds had ontvangen uit zijn kas. Hij toonde verder aan, dat Roger, indien hij den moord had begaan, zeker in de eersle plaats wel gezorgd zou hebben, dat de vrucht'van zijn misdaad, het gestelen geld, behoorlijk verborgen was. En in plaats daarvan kwam hij des morgens op zijn kantoor, vroolijker dan hij in den laatster» tijd geweest was, omdat hij thans de mogelijk heid inzag te ontkomen aan een failliet, aan den ondergang zijner zaak en lachend wierp hij zijn kassier een pakket toe, dat niet minder dan hou derdduizend francs aan bankbiljetten bevatte. Als hij de moordenaar was geweest, had hij dan zoo kunnen handelen Immers neen De meest voor de hand liggende voorzichtigheid had hem in dat geval voorgeschreven uiterst be hoedzaam te werk te gaan, het geld voorloopig weg te houden, het langzamerhand in te wisse len tegen andere bankbiljetten en die bij gedeel ten weder te storten in zijn kas. Maar omdat hij werkelijk onschuldig was had hij al die voorzorgen niet noodig. De advocaat zei nog meer aangaande de her komst van die bankbiljetten en aangaande den geheimzinnigen dibiteur, wiens naam de be schuldigde niet had willen opgeven. Hij deed het voorkomen alsof hij, do advocaat, dit geheim nagenoeg geheel geheel en al al had doorgrond hij zeidé, dat Roger's weigering voort kwam uit kieschheid en dat er sommige zaken &V''IT '"J ECHTF FRIESCHF Jnplaah ran gewone latakf BINNENL. NIEUWS. TIENDUIZEND GULDEN ZOEK. Uit Tietjerk (Friesl.) wordt aan het Leew. Nieuwsbl. gemeld Een duistere zaak houdt in ons dorp de ge moederen bezig. Er gaan verhalen, dat er in dc kas der kerkvoogdij van de Ned. Herv. Kerk een aanzienlijk tekort is. De administrateur R. V. weet hiervoor geen verklaring te geven. De heer Kramer, accountant te Leeuwarden, stelt een nauwlettend onderzoek in. Eenige weken geleden werd het tekort bij toe val ontdekt. De heer V., die reeds 12 jaar de functie van administrateur bekleedt, heeft de gelden der kerk onder zijn berusting. Hij ontvangt de huur penningen van de pachters van de bezittingen der kerk. Voor het bewaren daarvan heeft hij een brandkast in zijn woning. Hij voert het be heer over de inkomsten en de uitgaven. De be scheiden daarvan, rekeningen, kwitanties, enz. worden in een cahier geboekt. De eigenlijke boek houding wordt door den heer Dijkstra, hoofd der bijzondere school gevoerd. De controle bestaat hierin, dat eenmaal per jaar de cijfers van den heer Dijkstra wordort vergeleken met die van den heer V., aan de hand van de kwitanties cn andere bewijsstukken. Gedurende al de twaalf jaren, dat de admini strateur deze betrekking waarneemt, is dc kas echter geen enkele maal geverifieerd. De met de controle belaste kerkvoogden en notabelen heb bon zich wel overluigd, dat dc hoeken met elkaar klopten, doch zij hebben nagelaten, zich er van op de hoogte te stellen of ook werkelijk de aan gegeven saldi in kas waren. Van wanneer het tekort dateert is zeer waarschijnlijk dan ook niet meer na te gaan. Vermoedelijk loopt het over verscheidene jaren. Ongeveer een maand geleden kwam bij V. ie mand, die geld moest hebben uit de kerkvoogdij. V. liad het geld niet naar hij zeide. De man moest ma.ar wachten tot na 12 Mei, als de huurpennin gen weer binnen kwamen. Nu werd evenwel gedurende zekeren termijn de boeken in de kerk voor een ieder ter inzage gelegd. De rekening wees ook ditmaal een belang rijk saldo aan. Dit kwam den persoon, die om geld had gevraagd, doch tot bescheid had gekre gen, dat er geen geld was, ook onder oogen. Hij begreep onmiddellijk dat er iets niet in den haak moest zijn er was een groot overschot, en toch kon een betrekkelijk klein bedrag niet betaald worden. De notabelen werden gewaarschuwd een on derzoek bracht aan het licht, dat de brandkast geheel ledig was. Op 1 Januari moest de brand kast volgens de boeken ongeveer 14.000 bevat- ton. Nagegaan is, wat sedert dien nog is uitgege- van eer bestaan, waarbij een man zoo hij hei waarlijk -verdient den naam van man te dragen liever zijn fortuin en zijn vrijheid ten offer brengt dan datgene te openbaren, wat hij vol gens plicht en gew eten verzwijgen moet. \aag daar hij zelf niets wist en zijn mee- ning alleen berustte op vermoedens liet hij zijn toehoolders begrijpen, dat hier wel een vrouw in liet spel kon zijn en dat een man van eer wel zijn leven, maar nooit den naam eener vrouw mag prijsgeven. En hij stelde ook die vrouw voor, zwak en ang stig, misschien bij de terechtzitting tegenwoor dig, niet durvende spreken met het oog op de wereld, met het oog op haar familie, met het oog op haar kinderen, op wreede wijze geslingerd tusschen twee tegenstrijdige plichten, waarvan de een haar gebood te zwijgen en de andere haar gebood te spreken. Hij was reeds een uur lang aan het woord ge weest cn werd moe. De zitting werd geschorst. Bij het publiek waren de meeningen verdeeld en men kon zelfs zeggen, dat van dit oogenblik af Roger Laroque alle vrouwen op de hand had, daar Lucien de Noirville tot het hart had gespro ken en voornemelijk op het gevoel had gewerkt. Wel wetend, dat het nutteloos geweest zou zijn, zoo hij door argumenten de tegen Laroque bestaande bewijzen had willen ontzenuwen, was de advocaat uitgegaan van het denkbeeld, dat hij moest trachten zijn eigen innige overtuiging over te brengen in het gemoed der gezworenen. In het eerst had hij in zittende houding gespro ken, maar later, zich in zijn bewegingen belem merd gevoelend en ook niet overal goed zicht baar, had hij zich zoozeer door zijn eigen wel sprekendheid laten vervoeren, dat hij plotseling, zonder wankelen, recht overeind was komen te staan en grooter en indrukwekkender scheen, dan men hem ooit te voren had gekend. Al had hij zich de laatste twee jaren niet doen hooren, hij bezat nog al het talent van voorheen, dat hij niet kon nalaten een machtigen invloed uit te oefenen op al degenen, die hem aanhoor den. Reeds in het begin zijner rede had hij dat zelf gevoeld en dit bewustzijn schonk hem een kracht en een zekerheid, die wederom gunstig terug werkten op den inhoud van zijn pleidooi. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1929 | | pagina 1