EERLOOS. 20e Jaargang- Vrijdag 31 Mei 1929. No. 40 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN J. R. KEÜÜS TABAK Tabaksfabriek De Wakende Leeuw J. K. KHUSS Laat 125 - ALKMAAk. HEERENBAAI PU ■WIERINGER COURANT» VERSCHIJNT ELKEN ADVERTI SNTIëN: BUREAU s UITGEVER DINSDAG en VRIJDAG. Van 15 regels 0.50. Hippolytnshoei Wlerln«»n. CORN. J. BOSKER, WIERINGEN ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. Iedere regel meer 0.10. Telefoon Intercomm. No 19. een waarborg voor de kwaliteit. BINNENL. NIEUWS. EEN GEVAARLIJKE VONDST. De beambte van de posterijen, H. B., te Oss, die verhuisd was, bracht zijn tuin in orde. Voor de afrastering van zijn hofje groef hij een gat voor een paal en stiet met de schop op een haru voorwerp toen hij het bekeek, meende hij het te doen te hebben met een granaat en niet we tend of deze al dan niet geladen zooi zijn, waar schuwde hij de politie. Weldra waren de opper wachtmeester der marechaussees en de inspec teur van politie ter plaatse. Het bleek een gela den granaatkartets te zijn, ontdaan van de huls. In de heide bij het schietterrein van de burger wacht heeft de politie onder militair toezicht het projectiel laten ontploffen. Men verkeert geheel in onzekerheid, hoe de granaat in de bebouwde kom der gemeente een 60 c.M. onder den grond in het achtertuintje is verdwaald geraakt. Daags te voren was op de plaats, waar de granaat be graven lag, nog eenige vuilnis verbrand. ONGELUK BIJ MILITAIRE OEFENINGEN. Woensdagmiddag heeft bij de militaire oefe ningen van het 12de regiment infanterie in de Appélbergen bij Groningen tijdens een zooge- naamden stormloop een soldaat een bajonet in het hoofd gestootcn van een kameraad. In ern- stigen toestand werd deze overgebracht naar het academisch ziekenhuis te Groningen. HET ROODE STREEPJE. Het Hbld. vertelt het volgende, evenwel zon der plaatsaanduiding te geven Een Herv. Gemeente heeft sinds kort een pre dikant van rechtsch-etische richting, die dezer dagen een ringbeurt moest vervullen in een van de omliggende plaatsen, waar de bevolking zeer „zwaar" is. Dominé kwam aan in stemmig zwart, met hoogen hoed, maar.er liep een rood rood streepje door zijn das De oudste ouderling maakte den predikant erop opmerkzaam, dat dit in het oog der gemeenteleden een bezwaar zou zijn, wanneer de voorganger zoo den kansel betrad. Een der ouderlingen wist raad. Na eenige ver- geefsche pogingen slaagde hij erin, bij een der ge- mecntcnaren een witte das te leenen. Daarmee getooid kon de predikant zijn preekbeurt ver vullen. FEUILLETON. No. 31. Bij het lezen van dien noodlottigen brief was zijn hoofd zoo zwaar op zijn borst neergevallen, dat hij eensklaps dat hij eensklaps ongesteld scheen te zijn geworden. De gendarmes, die achter Roger stonden, wil den hem te hulp schieten. Maar hij weerde met een flauwe beweging van de hand alle hulp af. 't Is niets, zei hij, 't is niets En zijn blik zocht den blik van den vreeselijk bezorgden Laroque. Ellendeling, zeiden zijn lippen zonder eenig geluid, ellendeling I Roger Laroque had een gevoel, alsof hij ster ven ging. Met gnoote oogen, groot van schrik en ontzetting zag hij naar Lucien op. Wat zegt g;e stamelde hij. Ik zeg, antwoordde Lucien, zich over het spreekgestoelte naar hem heen buigend op zeer gedempten, bijna onverstaanbaren toon, ik zeg, dat gij honderdmaal eerloozer zijt dan de laag ste en ellendigste dieven en moordenaars Lucien Ik zeg, dat onder alle schurken op de we reld, gij de meeste verachting verdient Ik zeg, dat gij de geliefde van Julia zijt ge weest Lucien Durf het ontkennen en zie mij aan Roger had liever duizend dooden getrotseerd dan dien vernietigenden blik van diepe veront waardiging. Hij begroef zijn gelaat in zijn handen. Daardoor alleen bekende hij zijn fout. Dit alles zoolang om weer te geven, had in werkelijkheid niet meer dan vier of vijf minu ten geduurd. Sinds vier of vijf minuten had Lucien als ad vocaat gezwegen. Maar zoo groot was de bekoring, die van zijn woorden uitging, dat niemand zich verwonder de over de ontstane stilte. Men hoorde hem in zijn verbeelding nog. VIER R.K. PRIESTERS UIT ééN GEZIN. In de St. Bavokerk te Heemstede heeft Zondag zoo meldt „De Tijd", de heer Adrianus van Hou ten zijn eerste mis opgedragen, en wel met assis tentie van zijn drie broeders, die eveneens pries ter zijn. Het hoofdaltaar was keurig versierd met veel groen en bloemen. Van den toren en van verscheidene particuliere woningen wap perde de driekleur. TRAGISCH. Te Oss heeft zich een sterfgeval voorgedaan onder bijzonder tragische omstandigheden. Ter wijl de 17-jarige zoon van den heer W. van Vlij men, aldaar, in de Wetering aan het zwemmen was, zonk hij op een gegeven moment in de diep te. Aanstonds werden reddingspogingen in het werk gesteld en het gelukte ook vrij spoedig den jongeman op te halen. Hij was echter reeds be wusteloos. Omstanders meenden, dat hij reeds overleden was en onder dezen waren vermoede lijk wat al te actieve menschen, die direct het dorp ingingen en de ouders van den jongen van het geval in kennis stelden. Toen men de moe der van den jongeman vertelde, dat haar zoon zooeven verdronken was, schrok de vrouw zoo- hevig, dat zij ineen zakte en weinige oogenblik- ken later overleed. Intusschen waren bij den drenkeling weer de levensgeesten opgewekt en na eenigen tijd kon hij zich reeds per rijwiel gezond en wel naar huis begeven. Men kan zich zijn droefheid voorstellen toen hij vernam, dat de tijding van zijn verdrin king den dood zijner moeder tengevolge had ge had. De verslagenheid in het stadje is algemeen. DE LANDARBEIDERSSTAKING. Een treffen met de politie. De burgemeester van Finsterwolde heeft een verbod van samenscholingen afgekondigd. Vier stakers zijn door de maréchaussee bij oploopcn gewond, een kreeg een schot in de buik. STAPHORSTER BOERTJE. De Arr. Rechtbank te Alkmaar heeft Dinsdag uitspraak gedaan in de hooger beroepzaak van het z.g. Staphorster boertje, die door den Kan tonrechter te Den Helder wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde tot een boete van 400 was veroordeeld. Zooals wij reeds meldden, had de officier van Justitie te Alkmaar bevestiging van het vonnis van den kantonrechter geëischt. De rechtbank heeft beklaagde veroordeeld tot 200 boete of 30 dagen hechtenis. WREEDE GEBRUIKEN. „Dat doene wie altied Op 25 April zag de commies der belastingen H. Mulder op de schapenmarkt te Nunspeet, dat een koopman uit Barneveld een lam van een week of zes beetpakte, het tusschen zijn knieën klemde en toen met zijn handen een stuk van de staart afdraaide met been en al. Het afge draaide stuk van de staart wierp hij weg. Natuur lijk liep het bloed uit het stompje van de staart en het lam wrong zich van de pijn. Het eenige antwoord, dat de koopman gaf op de veront Men wist ook, hoe lijdend hij was, en hoe hij toch, als door een wonderwerk van zijn geest kracht, de zware taak kon volbrengen, die hij alleen uit zuivere vriendschap op zich had geno men. Men wachtte gelaten op hetgeen hij verder zou spreken. Lucien begreep zelf, dat hij pleiten moest, dat hij voor het minst zijn rede diende af te sluiten. Zoo hij langer zweeg, zou hij de nieuwsgierig heid, de verbazing gaande maken. Maar spreken, pleiten, was hem dat mogelijk Wat kon hij nu zeggen Hij bezat geen kracht meer, om zich staande te houden. De dood sloop door zijn aderen. Hij had een gevoel, alsof er in zijn binnenste, vlak bij het hart, iets scheurde en hij bracht snel zijn zakdoek aan zijn lippen. Als hij dien zakdoek weer wegneemt, is deze vol bloed. Hij verbergt hem dadelijk. Niemand heeft het opgemerkt. Maar iedereen ziet naar hem om of tracht dat althans te doen. En het blijft altoos stil, omdat men nog altoos wacht. Hij kan zich niets meer herinneren van de zaak, waarvoor hij hier staat. Twee dingen slechts belieerschen al zijn gedachten: zijn vrouw en het verraad van zijn vriend Wat zal hij doen Hem verdedigen Moest hij hem niet veeleer beschuldigen Het uitroepen tegen den president, tegen het gehee- le gerechtshof, tegen de gezworenen, wier oogen hij voelde dat zelf op pijnlijke wijze aan dachtig en vragend op hem gericht bleven Ziet ge dien man daar Ik geloofde in hem, ondanks al uw bewijzen, ondanks hemzelf. Niet een oogenblik heb ik getwijfeld aah zijn on schuld. Welnu, dat alles is veranderd. Ik lever hem aan u over. Ik beschuldig hem nu zelf van een misdaad, waarvoor de wet al te toegevend is daar ze vaak met één slag het leven vernietigt van twee menschen. Ik lever hem aan u over cn alles, wat ik gezegd heb, wat gij gehoord of be grepen mocht hebben, trek ik hierbij terug De woorden, waarmede ik gepoogd heb, u te ontroe ren, de gebaren, die ik scheen te doen uit den aandrang mijner ziel, de argumenten, die gij meendet dat voortkwamen uit de volheid van mijn hart, dat alles was niets dan hol en ledig redenaarstalent, zonder meer. Niets van dat al waardigde protesten was, dat ze dat altijd zoo deden en dat je van die lange staart niets dan last had. De gemeente-veearts G. Geerdink, als deskun dige gehoord verklaarde dat dit een buitenge woon ruwe en pijnlijke manier was, maar dat het gelukkig, voor zoover hem bekend, anders nooit voorkomt. De verdachte werd veroordeeld tot 20 boete. BALDADIGHEID. Baldadigheid, die een fiets, een auto, een pui, twee brooden, een snees eieren en 33 pond margarine kostte. Dinsdag heeft een heer uit Overschie zijn autc> eenige oogenblikken onbeheerd laten staan in de Beierlandsche laan. Twee jongens, aldus vertelt de „N. R. Crt." brachten den motor op gang, scha keiden den wagen in en gingen er van door. De auto reed eerst tegen een bakkerswagen op, wel ke werd omgeworpen. JTwee brooden gingen hier bij verloren en een van de spatborden van de auto werd ingedrukt. De wagen reed daarna te gen een winkelhuis op. Voor de pui van dit pand stond een fiets, welke totaal werd vernield. De pui werd zwaar beschadigd. Van de auto is de vooras gebroken, de koplampen zijn vernield, het rechtervoorwiel is gebroken, het andere spat bord is in elkaar gedrukt, de motor is zwaar be schadigd en de stuurinrichting is defect. In den wjinkel lagen 33 pondspakken met margarine, welke totaal werden bedorven en een snees eie ren, die alle gesneuveld zijn. De jongens zijn on bekend gebleven. STAKENDE WERKLOOZEN. Dinsdagavond hebben de Rotterdamsche sta kers onder de in de Drentsche venen te werk ge stelde werkloozen onder voorzitterschap van den heer De Noyer vergaderd. De voorzitter heeft een uiteenzetting gegeven van het conflict, waarna het woord zou worden gevoerd door het raads lid G. van Burink. Hiertegen maakte een staker bezwaar, die liever den heer Minest van het P.A.S., hoorde spreken. De discussies over dit probleem verliepen met eenig rumoer ,maar toen de heer Van Burink, die inmiddels aan zijn rede was begonnen, een briefje gewerd, waaruit bleek dat de vakcentrales het conflict leidden, trok de spreker zich in het belang van de stakers, terug. Hij verliet de zaal met vele volgelingen. Hierop betrad de heer Menist het podium, met de bedoe ling te gaan spreken. Er ontstond een groot tu mult, zoodat de politie om erger te voorkomen de zaal liet ontruimen Woensdagochtend hebben de besturen van vakcentrales een bespreking ten stadhui ze ge had met den wethouder en den directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon. Naar aanleiding van deze besprekingen meenden de vakcentra les, dat er alleszins aanleiding bestaat om het werk te hervatten. DRINKWATERGEBREK. Vijf cent voor een emmer water. Men schrijft uit Middelharnis Het gebrek aan drinkwater wordt op Goeroe en Overflakkee met den dag nijpender de regen les was oprecht en waar 1 Ik geloofde er zelf niet aan Alles was gelogen En terwijl zijn oogen weder dwaalden naar Ro ger Laroque, prevelden zijn lippen andermaal O, die ellendeling Mijnheer de Noirville, zei de president, ver wonderd over het langdurig stilzwijgen, wilt u zoo goed zijn te vervolgen Wij luisteren. Hij moest wel verder gaan Met een schier bovenmenschelijke poging richt te hij zich weder op. Daar hij nog altijd het noodlottige briefje dat hem de oogen had geopend in zijn hand hield, frommelde hij het ineen en verborg het in den zak van zijn toga. Hij wilde niet dat iemand buiten hem daarvan zou kennis dragen. Zijn schande moest althans verborgen blijven. Weder tes-en zijn lessenaar geleund, trachtte hij een weinig tot zichzelf te komen. Daartoe was 't hem voldoende, eerst een blik rondom zich te slaan. Voor zich ziet hij de justitie van het land, ver tegenwoordigd door mannen, die hij voor het meerendeel kent, ook in hun tekortkomingen en dwaasheden, maar die in dit oogenblik ecu zonderlinge majesteit hebben, want het zijn geen gewone menschen meerzij hebben nog tekort komingen noch dwaasheden, zij vertegenwoor digen een principe, iets heiligs, iets goddelijks de RechtvaardigheidDe president in zijn roode toga is voor hem het beeld van het Recht, van iets, dat boven alles en ieder staat en dat als het ware de nieuwe godheid is in de tegenwoordige maatschappij, n.1. de Wet Hij huivert. 't Is niet meer tot menschen dat hij het woord richt. Zij, die daarginds gezeten zijn de gezwo renen hebben een onbeperkte macht zij be slissen met een enkel woord over dood en leven Ziedaar hetgeen De Noirville voor zich ziet. Achter hem is een banale nieuwsgierigheid, ge mengd misschien met wat aandoening en gevoel dat weldra zal vergeten zijn. Over hen bekom mert hij zich niet. Maar bij hem, vlak bij hem, bewaakt door twee gendarmes met onbeweeg lijk gelaat, zit een man te wachten op de beslis sing over zijn leven. Alles is gereed, om over dien man het oordeel uit te spreken. En hij, Lucien de Noirville, is daar, om hem te verdedigen. Het is zijn plicht, omdat hij zichzelf heeft aan bakken zijn totaal uitgeput, de welputten geven of in het geheel niet of weinig water meer, ter wijl bovendien het water uit de welputten zeer schadelijk geacht kan worden voor de gezond heid. Oude Tonge is thans^het eerste tankschip met water gearriveerd. Daar dronk men vorige week zelfs slootwater. Nadat eerst het schip ge deeltelijk was leeg verkocht, heeft men de rost van 't water met de motorbrandspuit in de regen bakken van kerk en scholen gepompt. JTe Ouddorp, Goeroe en Stellendam wordt het meeste water aangevoerd uit Ouddorp opge pompt met een Nortonpomp. In die gemeenten rijdt men met vrachtauto's langs de huizen en wordt het water voor 5 cent per emmer verkocht De andere gemeenten krijgen veel water per tram aangevoerd uit Hellevoetsluis. De politie moet er aan te pas komen om de orde te bewaren als zoo'n wagon met water is gearriveerd, want t gebeurd meermalen dat men anderhalf uui moet wachten alvorens men een emmer water kan koopen. De gemeenteraden van Middelharnis en Som- melsdijk hebben bij de behandeling van de wa terleidingplannen in 1926, de uitvoering daarvan tegen gehouden. Thans hebben in beide gemeen ten en enkele raadsleden den burgemeester ver zocht een spoedeischende vergadering uit te schrijven ten einde deze dringende quaestiê tot een oplossing te brengen. AANGESTEDING. Vanwege den Rijkswaterstaat is aanbesteed het verhoogen en verzwaren van den Frieschen zeedijk tusschen Zurig en Harlingen. Laagste inschrijver was J. P. Broekhoven te IJmuiden voor 1.167.400. ECHTE FRIESCHE Jnpfatibs vangewone (abokf BUITENLAND. EEN GERAFFINEERD MISDADIGER. Februari jl. werd te Parijs een acht-en-twintig jarige chauffeur gearresteerd, André Rimbault, wegens diefstal. Hij had zich ook nog voor een oplichterij te verantwoorden en werd naar het commissariaat van politie geleid. Daar wist hij in een onbewaakt oogenblik een paar spelden in te slikken, zoodat hij naar het hospitaal moest worden overgebracht, 's Avonds deed hij het voorkomen of hij ontzaglijke buikpijnen leed, en verzocht zich even te mogen verwijderen. Toen hij zich afgezonderd had, klom hij uit een klein raampje, liet zich in den tuin van het hospitaal zakken en verdween. Eenigen tijd hield hij zich schuil bij een vriend in de Chalons-sur-Marne, daarna keerde hij naar Parijs terug om werk te zoeken. Hij begon met een vrachtautotje te stelen en het voor 4500 geboden voor die taak. Roger heeft slechts één hoop, die op Lucien. Als die hoop hem ontzinkt, is hij verloren. De plicht spreekt luider bij hem dan alle smart dan zijn woede, dan zijn schaamte. Mijne heeren van het gerecht, begint hij op nieuw, mijne heeren van de jury. Zijn stem is zeer veranderd. Het geluid is heesch, bijna niet te verstaan. Men staat versteld over dien algeheelen omkeer, fluistert en ziet elkander aan. Rust nog een oogenblik, mijnheer De Noir ville, vermaant de president. De advocaat geeft met een enkele beweging te kennen, dat hij geen rust noodig heeft. Hij strijd tegen de vermoeienis, tegen zijn smart, tegen den naderenden dood. Want hij gevoelt, dat het met hem afloopt, dat hij er niet meer bovenop komt, dat weldra de dood hem uit zijn lijden verlossen zal. En de plicht roept hem met luider stem toe Gij hebt niet gedwaald Al is die man ook schuldig tegenover u, al heeft hij uw huis be» smet en het overschot van uw leven vergiftigd, daarvoor staat hij hier niet terecht. Hij staat hier terecht als de moordenaar van Larouette. En gij weet het, dat hij aan die misdaad onschul dig is Zult gij nu het gewicht van uw eigen grieven in de schaal gaan leggen en hem laten veroor- deelen, omdat hij de geliefde van uw vrouw is geweest Ge hebt hem voor onschuldig gehou den. Gij doet het nog. Hij is onschuldigWelnu, verdedig hem dan ook. Verscheur uw hart met uw woorden en sterf als een held, nu gij toch moet sterven Geef een edel voorbeeld en eindig uw leven fier, met een tevreden hart, opdat ge uzelf hiernamaals niets zult te verwijten hebben! Hij zal dus pleiten, maar hij is doodelijk ge troffen en het zijn de laatste ademtochten die hif met zijn laatste woorden uitblaast. Hij spredfct. Men rekt de halzen om te hooren wat hij zegt. Hij is bijna niet te verstaan. Men houdt zijn a- dem in. Hoe dicht ook zijn gestoelte bij het gerechts hof staat de helft van hetgeen hij zegt, dringt, niet tot den president of de gezworenen door. De president zegt op vriendelijken toon Zoudt ge uw stem niet een weinig kunnen verheffen, als u dat niet te veel inspanning kost Hij beproeft het, doch tevergeefs. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1929 | | pagina 1