niewe zaak adverteerd, en om hem te verras dagt ik om bijzijnde gedigje in u blad te laat ver skijn, als u zoo goedwillig wil zijn om dat op te neme bij voorbaat dankend, A. J. Vellema. Ik stuur dat gedigje in Afrikaans; misskien is dat aardiger; u zal mij vergeef, dat ik zelf nie meer mij eige taal zonder foute kan skrijf, ik bier al 28 jaar in die land is. Ik stuur u \.»k een boekie van mij eige gemaakte grappies; jammer, het is sleg gedruk en baye (vele) foute, moe nie 'n perd wat jou gegee is in de bek kijk nie. Beste groette en wense van u onbeken de vrind, En nu volgt het gedichtje: NUWE SAAK GEOPEN. Geluk wense aan Wieringe met nuwe winkel saak, die mij neef Van den Boogaard bij jul het oop gemaak Kijk tog die mooy kanaries en die goudvis, moenie praat. die winkel is 'n pronkstuk in Wieringe ze straat. Die siervoëls en kotjies verig, this 'n prag maar die woord „aquariums nee, daar mot ik oor lag t En dan die voël voertjie Van die beste kwaliteit; die eens bij Boogaard koop het seker nooyt nie spijt Moenie praat, van die prijs nie, die prijs staat almal aan die een vra' net die ander Waar krij hij dat vandaan En wil jij mooy hoor sing gaan in die a'ant (avond) dan hoor dan sing nie die kanaries maar Piet met vrou, in koor Misskien, dat u later kan krij, als ik mij nie vergis Vleermuis en Witmuise, Koggelmander en Akkedis Ons wens geluk en voorspoed Aan Pieter, die ou seun dat Wieringe, en omtrek hom rykelik ondersteun Beste wense Piet en Anna Van oom Arie, ver van hier Kus mij Sussie Bet, jou moeder. Gelukwens almal (en plysier. Mij onbekend, Wieringer Vrinde, Jong en oud, arm en rijk Groette van 'n onbekende maar van ouds van Beverwijk. Ook uit het boekje met gedichten van den heer Vellema willen we 'n rijm opnemen, om dat uit deze versjes blijkt, dat men in Transvaal niet houdt van gepoederde dames: NATUURSKOON. Die mooiste vrou Sy is gewis Wat blank en ongepoeier is, Natuurlikheid is mooi en skoon, En deugdelik as dit in ons woon. Maar, as die vrou haai* poeier gaat, Bedrieg sy mans met haar gelaat Wil, die vrou haai' man behaag, Natuurskoon is dit wat hij vraag Met hart en siel bemin hij haar. 'n Skoon gesig en glad van haar Geen poeier, hoe mooi ook van kleur, Geen pronkjuweel of valse geur Ag Kyk hoe in die oue tyd, Poeier geen mens ooit het verleid Eenvoudig, nederig, en skoon Iloe edel as dit in ons woon Wat mens ook van jou uiterlik seg. Maak dit tog nooit met poeier reg 'n Weduvrou van dertig jaar, Gepoeier, met gekleurde haar, 'n Jonkman spreek haar vriendlik aan Hy wou met haar ten huwelik gaan. Ilaar witte kleur en nooie wange, Haar te trou was sy verlange. Sondag weer ontmoet hy haar. Met poeier was sy nog nie klaar. Die jongeman ken haar nie meer. So 'n vrou het hy tog nooit begeer. Hy spreekt haar aan „Geen poeier vrou Wil ek in my lewe trou der stuk beloopen wordt. Dus die ééne el meer te nemen, doet u twee keer zoo lang met den heelen looper. Geen schimmel op jam. Om te voorkomen, dat jam gaat schimmelen, weekt men de perka menten ronde papiertjes, waarmee men de potjes afsluit, vooraf in melk. BUITENLAND. DE GEVANGENE, DIE ZIJN KIND LIEFHAD Een grauwe binnenplaats van een woonkazer ne te Berlijn. Om en op de vuilnistonnen spelen kinderen. Wel een dozijn. Daar komt een klei» ne naar beneden met een pop in de armen. Een pracht van een pop. Vol bewondering staat de heele kinderschare om de pop en de gelukkige kleine eigenares heen en eindelijk weerklinkt een luid gejuich als wordt besloten de pop tot prinses te verheffen. De vaders zijn wel allen sociaal-democraten of communisten de kinde ren verheffen een mooie pop tot vorstin. Het gejuich trekt de aandacht van de vrouw van den kroegbaas uit het voorhuis en zij ziet de kinderen, ziet de kleine eigenares en de prach tige pop. En zij weet, dat de vader van het kind in de gevangenis zit en schraalhans keuken meester is in de woning van één kamer op de vierde verdieping achter. Wangunst is een menschelijke eigenschap en de vrouw van den kroegbaas keert terug in de kroeg en maakt een schampere opmerking over het kind van den tuchthuisboef, dat een pop bezit, die ten minste 50 mark moet hebben ge kost. Dat interesseert den politie-agent, die juist voor een bekeuring in de kroeg is en hij gaat naar de binnenplaats, ziet de prachtige pop en maakt plotseling einde aan de kindervreugde, neemt het kind aan de hand en laat zich naai de woning vier hoog achter brengen. Daar ziet hij in de armelui's boel ook nog een zware zil veren kandelaar. Een onderzoek wordt ingesteld en de vader komt opnieuw voor den rechter. Hij bekent, dat hij van zijn vrouw een brief in de gevangenis had gekregen, waarin ze hem vertelde hoe de kleine telkens naar hem vroeg en erg naar hem verlangde. Ze had gezegd, dat vader moest te rugkomen en haar voor haar verjaardag een pop moest geven. Toen was de man uitgebroken en had een pop gestolen bij een nieuwe inbraak Had ook den kandelaber meegenomen, verder niets en had zich den volgenden dag weer bij de gevangenis aangemeld. Zijn kind had een pop op haar verjaardag. Had hij dien kandelaar maar laten staan. Nu werd hij tot een supplemantaire straf van 6 maanden veroordeeld. DE VROUW DIE 300 DIALECTEN SPREEKT De school voor de Oostersche studiën te Lon den telt onder haar professors een vrouw, prof. A. Werner, die er zich op beroemen kan, waar schijnlijk meer talen te kennen dan eenig an der mensch. Zij kan in niet minder dan 300 dialecten do- ceeren. Door haar grondige kennis van 3 sleu- teltalen van de z.g. Bantugroep en haar bekend heid met drie andere talen dezer groep, is zij in staat te onderwijzen in alle dialecten van de circa 300 volken, die het uitgebreide vasteland van Afrika bewonen ten zuiden van den eve naar. Prof. Werner, die beschreven wordt als een beminnelijke grijze dame, heeft een veelbewo gen leven achter den rug, Na een schitterende loopbaan aan Newham College, was zij tien jaar in de journalistiek, waarna zi> drie jaar in Afrika doorbracht. Later deed zij twee jaar lang onderzoekingen onder de kuststammen van Britsch Oost-Afrika. Zij is niet alleen grondig op de hoogte met de Afrikaansche talen, ook de meeste Europeesche talen kent deze geniale vrouw heel goed. Zoo verklaarde zij Hollandsch, Fransch en Duitsch en Italiaansch zeer goed te kennen, terwijl zij in Spaansch, Portugeesch, Zweedsch en Deensch evenmin een vreemde is. Veertig jaar lang heeft zij aan taalstudie gewijd, waarbij zij bovendien nog tijd vond voor litterair werk. GEMEENTE WIERINGEN. Voor een stampvolle zaal hield de heer C. ^Thomassen van Bussum voor onze afd. der S.D.A.P. j.1. Zaterdagavond in he café van den heer Jb. Duijnker te Westerland een politieke lezing over de ontwapening en het staatspensi oen dat door de afschaffing van het militairis me zoo ruimschoots kon worden ingevoerd. Aan dachtig werd spreker gevolgd. Na afloop bracht een collecte voor de stakende landarbeiders in Groningen nog ruim 6.- op. rend in het offensief en wist een 3—0 voorsprong te maken. Direct na de rust kregen de S.-ers het wind voordeel en de tweede was nog geen minuut oud of v. d. Slikke zend een kei hard schot in welke door de K.-keeper tegen den grond wordt geslagen en de toestormende Jn. Lont maakt voor Succes no. 1. De K.F.C.-ers breken verschei dene malen gevaarlijk door doch tegen de harde wind in weten zij het S.-doel niet te vinden. Uit een S.-aanval weet D. Kooij de K.-keeper voor de 2e maal teverschalken 32. Nu wordt er hard gewerkt van beide kanten en weet K.F.C. ein delijk 42 van te maken, welke stand onveran derd blijft. Het geheel was wel een spannende wedstrijd doch veel mooie spelmomenten gingen door de harde wind verloren. V.V.M.P. Woensdagavond speelt V.V.M.P. van Den Oever haar derde nederlaagwedstrijd en wel tegen A.B.C. van De Haukes, op het ter rein aan de Poelweg. V. beschikt op het oogen- blik over een prima elftal en geven wij dan ook voor deze wedstrijd wederom de beste kansen. Een Nieuwe Voetbalclub. Op initiatief van de heeren ir. J. P. Mazure en J. K. Lofvers is te Den Oever een voetbalclub van Zuiderzeewerkers op gericht. 23 Led»»n traden reeds dadelijk tot de nieuwe vereeniging, die de naam draagt van: „Flevo", toe. Onze beste wenschen voor „Flevo!" „Land in Zicht!" Men is te Den Oever met de bouw begonnen van 't gebouw „Land in Zicht", waarin onder lei ding van den heer J. K. Lofvers Cand. t.d. H.D., samenkomsten en conversatie avonden voor Zui derzeewerkers zullen worden gehouden op Herv. grondslag. REIZEN en TREKKEN. Wij ontvingen van den uitgever A. J. Wuestman te Harderwijk een handig gidsje voor hen, die de Veluwe in de vacantie wenschen te bezoeken. Deze gids, toegelicht met tal van foto's van de mooiste plekjes op de Veluwe, wordt op aan vrage door den uitgever gratis toegezonden en is zeker een goede leiddraad en onmisbaar voor hen, die naar de Veluwe een uitstapje maken en daar van het schitterende natuurschoon wil len genieten. BINNENL. NIEUWS. EEN LIEFDESDRAMA. Gistermiddag is te Eindhoven een zekere mej. Bartels door een ongunstig bekend staand indi vidu ten huize van haar moeder met een mes in de borst gestoken. Zij was onmiddellijk dood. De indringer heeft ook de moeder aangevallen en in den arm gewond. Daarna heeft hij zich bij de politie aangemeld. Het betretf hier vermoedelijk een liefdesdra ma. RIJWIELMERKEN. Met den verkoop van rijwielmerken voor het dienstjaar 1 Augustus 1929 tot 31 Juli 1930 zal op 16 Juli op de post-, bij- en hulpkantoren, poststations en postagentschappen worden be gonnen. SCHIP IN NOOD. Zaterdagmiddag werd het ijzeren tjalkschip Pax (schipper B. Boontjes) van Sneek, geladen met lijnzaad en bestemd voor Akkrum, voor de haven van Lemmer door een stormbui overval len. Het schip geraakte hierdoor uit zijn koers en was niet in staat op eigen kracht binnen te komen. De noodvlag werd geheschen en vis- schers snelden te hulp. In samenwerking met de sleepboot „Vooruit" (kapitein Duiker) kon het schip later worden binnengebracht. OP DEN TREIN GESCHOTEN. Vrijdagavond is op den trein, die te acht uur uit Nijmegen in de hoofdstad arriveerde, op naar schatting een 150-tal meters voorbij het station Ede, een schot gelost. De kogel verbrij zelde het portierraampje van een derde klasse coupé, waarin gezeten waren de heer Jan ten Kate uit Haarlem en nog een andere passagier. De beide heeren, die er gelukkig met den schrik afkwamen, hebben te Driebergen onmiddellijk den hoofdconducteur van het gebeurde op de hoogte gesteld, die proces-verbaal heeft opge maakt. EEN KOE GESTOLEN. fTe Baambrugge is van den veehouder C. Ver- hoeff uit de weide een 4-jarige melkkoe gesto len, ter waarde van pl.m. 250. ANNA PAULOWNAI Verder bleek er iets vast te zitten op de lote rij. W'aar zijn de overgebleven loten gebleven Een stem uit de vergadering zei De afdeeling heeft ze gekocht, terwijl de opposanten daarte gen weer ingingen met „Maar niet betaald." Als resultaatvan deze vergadering werd on derstaande verzoekschrift tot het Bestuur van de Holl. Mij. van Landbouw gericht Ondergeteekendcn, allen inteekenaars op het Waarborgfonds Landbouwtentoonstelling 1928, bijeen in een vergadering, gehouden, op 17 Juni 1929 in het Wapen van Medemblik te Medem- blik, verzoeken beleefd doch dringend, na uitvoe rige discussies heden avond gehouden, om in een openbare vergadering uitgeschreven door de Holl. Mij. van Landbouw Afdeeling Medem blik, velledige overlegging van rekening en ver antwoording betreffende de algemeene onkosten van bovengenoemde Landbouwtentoonstelling en verloting, teneinde hen te overtuigen waar door het geheele bedrag van het waarborgfonds moet worden gestori. (levens verzoeken ondergeteekenden verder eventueele rechterlijke aanmaningen en vervol gingen tijdelijk stop te willen zetten. Het stuk werd door een 30-tal deelnemers van het waarborgfonds onderteekend. ELECTRISCH GEDREVEN VEEHOUDERS BEDRIJF EN PLUIMVEEHOUDERIJ. De Commissie voor Landbouwcoöperatie uit den Bond van op Landbouwcoöperatie ven grond slag werkende zuivelfabrieken zal, op verzoek van en in samenwerking met het Provinciaal Electrticiteitsbedrijf in Noord-Holland, trachten om een veehoudersbedrijf en een kippenhou- derij, gelegen in een gemeente in Noord-Holland waar de stroomvoorziening rechtstreeks vanwe ge het P.E.N. plaats vindt, of in die gemeenten welke in de naaste toekomst daarbij aangeslo ten zullen zijn, zooveel mogelijk electrisch in te richten. Wat het veehoudersbedrijf betreft ligt het in de bedoeling het bedrijf zooveel mogelijk elec trisch te drijven, n.1. verlichten, melken, wa terpompen, gierpompen, hooiopjagen, koeken- breken, bietensnijden, koeienknippen, roskam men, stofzuigen, ventileeren, veevoerkoken, wa terverwarming, enz., terwijl voor de huishou ding alles zooveel mogelijk electrisch zal wor den gedreven. Ook voor werkzaamheden op het land zal nader overwogen worden wat gedaan kan worden, b.v. onderbemaling enz. Wat de kippenhouderij betreft zal zoovee1 mogelijk profijt worden getrokken van de electri citeit voor broedmachines, kunstmoeders, ver lichting, verwarming, eierschouwing, enz. Het installeeren der machines en artikelen geschiedt door en voor rekening van het P.E.N en deze blijven het eigendom van het P.E.N. De proefnemers verbinden zich om het bedrij' met zorg en overeenkomstig de aanwijzingen van het P.E.N. en de commissie uit te voeren en toegang te verleénen aan allen die belang stellen in de proefnemingen en deze in te lich ten over de proeven, overeenkomstig de overeen gekomen aanwijzingen. Voor dezen arbeid worden zij op nader over een te komen voorwaarden vergoed. Veehouders en kippenhouders, die bereid zijn voor deze proefnemingen in aanmerking tc komen, worden verzocht zich hiervoor aan tf melden, met opgave van woonplaats, grootte van het bedrijf en inlichtingen, die ter beoor deeling van het bedrijf van belang zijn, bij d-r secretaris van den Bond, den heer G. Nobel, te Lutjewinkel. Verkorting van eersten oefentijd voor hen di< geloot hebben lichting 1931. Ingevolge de wijzi gingen in de dienstplichtwet wordt dit jaaJ voor het eerst, niet meer door de ingeschreve nen zelf geloot, maar centraal uitgemaakt wel ke naam in de verschillende gemeente no. 1 is Dit zal officieel bekend worden gemaakt. Vermoedelijk zal de loting voor de lichting 1931 op zoodanige tijdstip plaats hebben, dai jongelingen geboren in 1911, ook na de lotinf nog een verbintenis kunnen aangaan bij hel vooroefeningsinstituut tot verkrijging van ver korting van diensttijd. Gelegenheid tot aanmel ding bestaat tot en met *21 September a.s. Bij een met goed gevolg doorloopen van d< oefeningen, welke zooveel mogelijk in overleg met belanghebbenden, hoofden van scholen er< werkgevers worden geregeld, krijgt men eer vermindering van eerste oefening van 4 maan den. Belanghebbenden kunnen de meest uitge breide inlichtingen krijgen voorwat betreft dr provincie Noordholland benoorden het IJ bi den Commandant van het Landstormverbaw Alkmaar Gasthuisstraat No. 1 (v.m.. R.O.G.) te Alkmaar. MOORDAANSLAG TE BEVERWIJK. Maandagmorgen werd te Beverwijk een vrouw die reeds eenigen tijd van haar man weg was door dien man bezocht. Zij woonde met haai drie kinderen bij een andere man. Bij het be zoek is waarschijnlijk een woordenwisseling ontstaan, waarbij de vrouw een mes greep, en haar man zeer ernstig verwondde aan de hals. Zij liet daarop het mes vallen, dat toen door den man opgenomen werd, die vervolgens zijn vrouw een groot aantal steken toebracht. Hoe wel zwaar gewond, wist zij toch nog buiten tc komen, waarna zij in een woning werd binnen gedragen. Een der buren ging onmiddellijk in het huis, waar het misdrijf zich afgespeeld had en vond daar in de keuken den man, badend in het bloed. Hij poogde zich den hals af te snijden. Het mes werd hem afgenomen, de ontboden ge neeskundige achtte overbrenging naar het Roo de Kruis-ziekenhuis noodzakelijk. Daarheen werd ook de vrouw gebracht, die later aan de gevolgen overleed. Het parket uit Haarlem heeft ter plaatse een onderzoek inge steld. GEMEENTE WIERINGEN. GEDICHTEN van een TRANSVALER. Velen onzer lezers zullen met ons zich nog de Boeren-Vrijheidsoorlog herinneren; hoe leef den wij toen mee met deze zoo nauw aan ons verwante helden. T/oen we nu dezer dagen een brief uit Zuid Afrika ontvingen, met het vrien delijk verzoek tot opname van eenige dichtrege len, waren wij hier dadelijk zonder aarzelen toe bereid, voor de aardigheid laten we hier een ge deelte van z'n brief, waarin zijn verzoek vervat volgen Standerton (Zuid Afrika) 29-4-'29. Editeur Wieringer Courant. Weled. Heer. Ik ontving u geëerd blad per zoon van mijn zuster P. v.d. Boogaard, welke in u kolomme z'n 'n Vrou wat haai* so poeier wit, Verborge is wat onder sit. En poeier leer ons gou verstaan Meesal is sy 'n pronk-pouhaan. Net Egtheid kan 'n man bekoor. Goud se Kleur gaan nooit verloor. So wil U dan by egtheid hou As U 'n brawe man w,il trou. Dan trou die man wat hy bemint. Geen poeier het sy oog verblind Die Liefde sal ook nooitnie slyt Geen poeier het sy oog verleid Laat hier die versies U tog leer Om nooit meer poeier aan te smeer. Geen geld vir pronk of valse skyn Dan sal j' jou man bekoorlik syn. So, vrou en dogter, weet U plig Geen pronk of poeier in d' gesig EVEN UITKNIPPEN. Vlekken op spiegel. Hardnekkige vlekken op een spiegel, die niet willen wijken voor brand spiritus, verdwijnen dikwijls door een paar druppels kamfer op een zachte stofdoek. Wasschen. Vet gekleurd goed niet te weeken vóór het wasschen. Wasch de kleedingstukken in een warm sopje, spoel ze uit en hang ze zoo gauw mogelijk te drogen. Voeg bij het spoelwa ter een lepel azijn, om de kleur op te halen en gebruik geen blauwsel. Traplooper. Het is een goed idee, om traploo per altijd een el langer te nemen, dan noodig is om de trap geheel te beleggen. Daardoor kunnen we den looper van tijd tot tijd opschuiven (naar onder of naar boven) zoodat er telkens een an J.1. Zondagmiddag werd door de federatie Hollands Noorden van de Bond voor Staatspen- siionneering op het sportterrein van den heer Bruul te H.-hoef de 5e of laatste ringlanddag ge houden. Om 2 uur werd met verschillende afdeelingcn van buiten met vaandels en banieren en de mu- ziekvereen. „Apollo" van den Oever voorop een rondgang door H.-hoef gedaan. Vervolgons naar het sportterrein waar door de heeren K. Dilling van Rotterdam, Ds. W. D. M. Baar van Alkmaar en C. Thomassen van Bussum, de groote voor deden van het Staatspensioen werden uiteen gezet. Trots het ruwe weer woonden ongeveer 350 personen deze landdag bij waarvan 150 er voor van buiten met bussen en auto's waren o- vergekomen, zoodat de landdag als goed ge slaagd kan worden beschouwd. Aan „Apollo" die tijdens de pauze voor goede muziek zorgde, werd nog een extra bedankje gegeven. Nieuwe kerken. Met de bouw van de katho lieke hulpkerk en het gebouw voor de kerkdien sten enz. op Gereformeerden grondslag te Den Oever schiet men vlug op, zoodat deze binnen afzienbaren tijd in gebruik kunnen worden ge nomen. DOOPSGEZ. GEM. Vrijdagavond 8.15 uur Doopsgezinde Jongeren kring. Op dezen avond zijn tevens alle V.C.J.B.- leden welkom. SUCCES-NIEUWS. Zondag speelde Succes I een vriendschappelijke wedstrijd tegen een K.F.C.-combinatie uit Koog a. d. Zaan. De hevige wind, welke bijna van doel tot doel stond deed een hevige afbreuk aan het spel. K.F.C. welke eerst voor de wind speelde was dan ook voortdu Concert Harmonie „Concordia." Zooals aan gekondigd was, zou Zaterdag de Harmoniever- eeniging „Concordia" van Breezand een concert geven voor 't kerkgebouw te Kleine Sluis. Ech ter, wegens het ongunstige weer werd het pro gramma afgewerkt in de Groote Tent van Veer- burg. Jammer was de belangstelling bijzonder klein. Wij ontkennen niet, dat het weer alles be halve aanlokkelijk was, doch niettegenstaande dat, hadden meerderen kunnen opkomen. Een beetje meer waardeering heeft „Concor dia" toch wel verdiend. Matiné „Kunst en Eer." Zondagmiddag gaf de mandolineclub „Kunst en Eer" een matiné in de zaal van Slikker. De opkomst was, weersom standigheden in aanmerking genomen, bijzon der goed te noemen. De vereeniging oogstte met de gegeven nummers veel succes. Het bal, dat na afloop in de danssalon van Benema werd gehouden moest later in de zaal van den heer Slikker worden voortgezet. De storm toch had aan de tent zulk een vernieling toegebracht, dat men haar moest ontruimen. Voor het bal in de zaal was echter ook veel am bitie. Spoorbuurt. Stuurloos. Maandagmorgen wei gerde plotseling de stuurinrichting van de auto van den bierbottelaar, den heer Verver, De stuu». looze wagen liep tegen een boom zonder echter ernstige beschadiging te bekomen. Ook de be stuurder bleef ongedeerd. Vliegtuig geland. Vrijdagmiddag tegen 5 uur maakte een vliegtuig, afkomstig uit Soesterberg een noodlanding op het land van den Heer Va der in den Oost Polder, wegens een klein defect

Wieringer courant | 1929 | | pagina 2