J. R. KËUbS TABAK EERLOOS. 20e Jaargang- Vrijdag 19 Juli 1929. No- 54.5 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Tabaksfabriek De Wakende Leeuw" J. R. KEUSS Laat 125 - ALKMAAR. IC I oo al-erbalse.m. ■WIERINGER COURANT» UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTI8N Van 15 regels Iedere regel meer 0.50. 0.10. BUREAU: Hippolytnshoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. een waarborg voor de kwaliteit. LAND- en TUINBOUW. D. H. Prins, Alkmaar. Een merkwaardig kali-proeiveld. Het blijkt mij meer en meer, dat ofschoon in de Ivleibouwstreek van ons gewest (Friesland) al heel wat kali wordt gebruikt, er toch nog een aantal hoeren en gardeniers zijn, die de betee- ken is van de kali voor onzen intensieven land bouw niet of niet voldoende inzien, zoodat zij óf het gebruik van kali op kleigrond geheel achterwege laten, óf wel deze meststof in te ge ringe hoeveelheid uitstrooien. Een merkwaardig voorbeeld van den nadeeli- gen invloed van het weglaten der kali op den stand van het aardappelgewas levert het proef veld van den heer S. Beiiners te Hijum. Dit is aangelegd op zwaren kleigrond en bevindt zich op eenigen afstand van den weg Hijum-Hallum. Volgens verklaring van den proefnemer was op dit stuk land nog nooit kali gebruikt. Het proefveld bestaat uit drie perceelen, die alle krachtig bemest zijn met superfosfaat en zwavelzuren ammoniak. Het middelste deel heeft geen kali ontvangen, het westelijk perceel is bemest met patentkali, naar 1200 K.G. per H.A. en het oostelijk perceel met patentkali naar 600 K.G. Verbouwd wordt op dit proefveld een nieuwe aardappelvariëteit, die door d< proefnemer zelf is aangekweekt en waaraan hij den naam van „Mato" heeft gegeven. Op 29 Juni heb ik in gezelschap van dc heeron Muntinga uit Zwolle en Stienstra uit Leeuwar den een bezoek aan dit proefveld gebracht. Bij de eerste beschouwing stonden wij eigenlijk paf van de sterke werking, die de kali hier had ver toond. Op het perceel zonder kali hadden de aardappels, zooals bij kaligebrek geregeld het geval is, een donkere kleur. De planten waren veel zwakker ontwikkeld en men kon nog gemak kelijk tusschen de rijen doorzien. Behalve door de veel krachtiger ontwikkeling der aardappels, die met 1200 K.G. patentkali waren bemest, on derscheidde dit perceel zich ook daardoor, dat de grond reeds geheel bezet was. Van het per - ceel met 600 K.G. kali kan hetzelfde worden ge zegd, met dit verschil, dat de ontwikkeling min der krachtig en de bezetting minder dicht was Onze verbazing over de zeer sterke werking der kali was zóó groot, dat al heel spoedig na de beschouwing de vraag over onze lippen kwam Wat is hier gebeurd Zooals te verwachten kon de proefnemer daarop geen ander antwoord ge ven, dan dat de meststoffen waren uitgestrooid volgens de gegeven voorschriften. Hij kon ge lukkig nog wat meer doen, namelijk verwijzen naar het overige gedeelte van het perceel aard appels. Vlak naast het proefveld stond een akker Munstersche en daarnaast een akker De Wetten. Ook deze aardappels hadden geen kali in dc be mesting gekregen en de achterlijke stand kwam geheel overeen met dien van het proefveld-per ceel zonder kali. Ik maak van het waargenomene op dit proef veld opzettelijk melding, omdat ik het geschikt acht om ieder, die nog niet voldoende overtuigd is van de noodzakelijkheid ecner flinke kalibe- mesting bij de aardappelteelt, ook op kleigrond, van de dwalingen zijns weegs te bekeeren. Dit proefveld bezien en de kali noodzakelijk achten beteekent in mijn oog hetzelfde. (Leeuwarder Courant 6 Juli 1929). A.R. Wij voegen hier nog het volgende bij Op 15 Juli j.1. bezochten wij het zeer uitgebrei de kaliproefveld te Hedel in den Bommeler waard. Dit proefveld, beteeld met 16 verschil lende gewassen en voor het derde jaar ingericht gaf een zoo buitengewoon sprekend beeld van kaliarmmoede voor het gedeelte, dat zonder kal' was gebleven, dat ieder die dit ziet wel tot de overtuiging moet komen, dat ook onze kleigron den van kalimest moeten worden voorzien, wil men goede oogsten verwachten. Wij hopen te zijner tijd op mededeelineen om trent dit proefveld terug te komen P. FEUILLETON. No. 45. Ja, zei de boerin ,toen ik daar buiten met het waschgoed bezig was, dacht ik, dat mijnheer Raymond mijn huisje binnenging. Maar hij is zeker weer weggegaan, terwijl ik met mijn rug hier naar toe stond. Weet u, wat ik voor het naast denk, juf frouw hernam de boerin. Dat hij u in de verte heeft zien aankomen en het hazenpad gekozer heeft. Hé, waarom vroeg Susanne, die zich on noozel hield. Verjaag ik hem dan on sinds wan neer Ja, hoe zal ik dat zeggen, juffrouw Tus schen schrik en schrik bestaat nog veel ondier scheid. Als ik het u maar ronduit mag zeggen ik heb zeer. goed gemerkt hoe mijnheer Ray mond u met heel andere oogen aanziet dan de heele wereld en neem mij niet kwalijk juf frouw u zou ook niet van ons geslacht moe ten zijn, als u dat niet allang had gemerkt. Hij nog eens, vergeef mij het woord hij heeft u liefWelnu, juist omdat hij u zoo lief heeft, kan ik mij begrijpen, dat hij uw bijzijn ontvlucht Denk maar eens na, juffrouw! U is rijk,- heel rijk, heel rijk zelfs. Gelooft u niet, dat een arme jongen, die u bemint, daardoor wordt afgeschrikt O, hij zal nog wel eens een rijk man worden, dal geloof ik vast, maar voorhands bezit hij niete anders dan zijn talent en zijn aandeel in de hoe ve Méridon, dat is te zeggen precies genoeg om van te leven. Onder zulke omstandigheden is het waarlijk niet te verwonderen, dat mijnheer Ray mond, die trotsch is, er bitter onder lijdt dat hij, wat fortuin betreft, bij lange niet als uws gelij ke kan worden beschouwd. Susanne was opgestaan en liep heen en weer. Ze was ten prooi aan een hevige gemoedsaan doening. Ziet u, hernam de boerin, nog altijd bezig het waschgoed op te vouwen en met één oog al Susanne's bewegingen volgend, ziet u, juf- frouNv, dat heb ik nu meenen te raden. Wat drom mei, een vrouw als ik heeft toch niet voor nie mandaal een paar goedde oogen in het hoofd Is u het niet met mij eens Plotseling bleef Susanne voor de boerin staan heeten. Zooals gebruikelijk werden de klokken geluid, terwijl op het naast de kerk gelegen kerk hof de beaardingsceremoniën werden verricht Plotseling vloog een klepel van een der klokken door de galmgaten van den toren naar buiten en kwam met kracht op het kerkhof terecht, waar het projectiel zich diep in den grond plant te. Het mag een wonder heeten, dat geen der tal rijke aanwezigen op het kerkhof, die in de on middellijke nabijheid stonden van de plaats, waar de klepel neerkwam, werd getroffen. AAN HET DWALEN GERAAKT. Woensdag werd te Bedum een 6-jarig meisje dwalend aangetroffen. Het bleek afkomstig te zijn van Groningen. Ze was 's middags om half- twaalf van huis gegaan om salade uit een win kel te halen. Toen ze het er niet krijgen kon, ging ze naar een anderen winkel, waardoor ze vermoedelijk is verdwaald. Loopende is het kind met twee slakroppen onder den arm in Bedum gekomen. Van hier is ze 's avonds om 7 uur weer naar Groningen gebracht. Op hel politiebureau wachtte de vader haar reeds op. De beide sla- kroppen hield ze nog steeds in haar armpje ge kneld die waren voor moeder. EEN HISTORISCH SLACHTOFFER. De moerbeienboom, die indertijd door Jacob? van Beieren geplant is in den tuin van het slof Ostonde te Goes en die gedurende eeuwen een der belangrijke historische overblijfselen was welke Goes aan vreemdelingen te toonen had heeft, vermoedelijk door den laatsten strengen winter, den dood gevonden. BINNENL. NIEUWS. GOEDKOOPE AARDAPPELEN. Als iets, dat sinds mcnschenheugenis niet is voorgekomen, kan worden gemeld, dat prima estlandsche nieuwe aardappelen voor 2 cents per Kg. nauwelijks een kooper vinden. De arbeid van het rooien pacht, bemesting, enz. nog bui ten beschouwing gelaten kwam er deze week lang niet uit. VAN HET DAK GEVALLEN. iT)e Nieuwer-Amstel is iemand bij het aanbren gen van een antenne-mast van het dak van zijn woning gevallen en op een plat terecht gekomen. Hij werd met een schedelfracteur en inwendige kneuzingen opgenomen. BLOEMKOOL. De bloemkool is in den voorzomer vrij duur gebleven en ook in het verder gevorderde seizoen bleven de prijzen als die van onder het glas ge kweekte. Het warme weer heeft de bloemkool- prijzen doen vallen. Zaterdag kocht men reeds voor 10 ets. goede bloemkool. De oorzaak daar van is de snelle oogsttoeneming en de groote in vloed van de zon. KLEPEL UIT KERKKLOK GESLAGEN. Bij de begrafenis van oud-pastoor Krijnen te Hoogemierde (N.-Br.) had een merkwaardig on geval plaats, dat bijzonder goed afgeloopcn mag Heeft mijnheer De Noirville u gevraagd in dien geest tegen mij te spreken zei ze op ui terst koelen toon. Catharine Liet van schrik het servet, dat zij bezig was op te vouwen, vallen. Zij sloeg haar handen ineen en stamelde op een toon, waaruit zoowel droefenis als yerwijt sprak O, juffrouwjuffrouw De roode gordijnen van de alkoof bewogei, zich als door een windvlaag. Catharine en Susanne bemerkten dit niet. Zij hoorden ook niet den nauwelijks bedwon gen zucht uit diezelfde alkoof. Denkt u dan, juffrouw, dat mijnheer Ray mond, als hij u sommige dingen te zeggen had, mij daartoe als tusschenpersoon zou gebruiken? Wanneer ik u zeg, dat hij u liefheeft, doe ik dal uit eigen beweging, omdat ik het meende te hebben geraden aan de wijze, waarop hij ziel over u uitliet, aan den toon, waarop hij uw naain uitsprak, aan duizend kleinigheden, die een mensch zoo niet kan oververtellen, maar die dan toch wel degelijk een beteekenis Jiebben Maar, hernam Catharine, ik sta echter vol strekt niet in voor zijn Liefde en het kan best zijn dat ik mij vergist heb. Als u daar boos over wordt, juffrouw,, moesten wij er in het vervolg maar liever niet over spreken. Susanne was weder gaan zitten, en verbrak eindelijk het al te lange stilzwijgen met op ee- nigszins bevenden toon te vragen Je denkt dus, nietwaar, dat hij., mij lief heeft en dat hij., ongelukkig is? Nu, nu, juffrouw, misschien was mijn mee ning wel een beetje al te gewaagd. Ik had wel opgemerkt, dat mijnheer Raymond al geruimen tijd stiller en droeviger was dan hij vroeger placht te zijn. Maar daarop een ongelukkige liefdesgeschiedenis te bouwen, was wel wat al te sterk, dat zie ik nu ook heel goed in. Ik ge loof, dat ik maar het verstandigst doe, met i te bekennen, dat ik mij vergist heb. Ja, mijnheer Raymond is stiller, veel meer in zichzelf ge keerd dan vroeger maar hij staat dan ook op het punt den gewichtigsten stap van het leven te doen. Den gewichtigsten stap van het leven Ja, hij gaat trouwen Trouwen Hij riep Susanne, eensklaps verbleekcnd. Ja, ja, met een jonge Parijsche dame. Nu hij heeft er den leeftijd voor, nietwaar En hel moet zelfs een heel goede partij zijn, die hij GEMEENTE WIERINGEN. Vergadering van den Gemeenteraad op Za terdag 20 Juli a.s. des namiddags twee uur. AGENDA 1. Notulen. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. 3. Aanbieding van de gemeenterekening dienst 1928 en van de rekening en balans der Zee gras-exploitatie over het dienstjaar 1928-1929 4. Voordracht tot uitbreiding van den ophaal dienst van huisvuil te Den Oever. 5. Voordracht tot verhooging van het crediet voor buitengewone herstelling van het schoo1 gebouw te Westerland. 6. Praeadvies nopens het verzoek van de afd. Alkmaar der Ned. Ver. van Staatsburgeres sen om voor benoeming van een lid van het College van Regenten voor het Centraal Zie kenhuis te Alkmaar als no. 1 op de voor dracht een vrouw te plaatsen. 7. Preadvies nopens het verzoek van de Ver voor Christelijk Nat. Schoolonderwijs oir. beschikbaarstelling van gelden voor de stich ting van eene bijzondere lagere school te Den Oever. Voordracht tot het doen aanbrengen eener klinkerbestrating op den Gasthuisweg er de gedempte Gasthuissloot. Voordracht tot het verleenen van een ere diet wegens herziening van den ligger der doet. Zoo spreken de menschen hier er althans over. In 't eerst moet hij van dat huwelijk niets hebben willen weten en ronduit tegen zijn ma ma gezegd hebben, dat hij weigerde. Dus eerst heeft hij dan toch geweigerd En toen «j* Ja, toen schijnt hij zich te hebben bedacht want nu gaat hij trouwen Nu gaat hij trouwen herhaalde Susanne, werktuiglijk. Wat deert u, juffrouw U ziet zoo bleek Ik bleek Och je droomt Zij stond op, wankelde, moest zich vastgrij pen aan de tafel en viel weder op haar stoel neer, daar zij anders misschien op den grond zou zijn gevallen. De boerin beschouwde haar half met medelij den, half met nieuwsgierigheid. 't Is hier zoo warm, hernam Susanne, vindt ge dat zelf ook niet Weineen, 't is hier heel frischjes, want de buitendeur staat nog op een kier. Susanne werd plotseling door een onbegrijpe lijk gevoel van zwakheid overvallen, haar armen vielen machteloos langs het lichaam neder, en zonder dat zij het beletten kon, sprongen haar de tranen in de oogen. Hij gaat trouwen, herhaalde het arme kind bij zichzelf, hij gaat trouwen Welnu, des te beter, des te beter! Ja, ja, het is het beste maar. De oogen Meld zij gesloten, maar tusschen de wimpers door biggelden de tranen langs haar wangen. Catharine kon het niet langer aanzien. Zij knielde bij Susanne neder. O, o, wat zijt gij trotsch riep zij, ge hebt hem lief cn durft dat niet eens aan uzelf beken nen Ik heb moeten liegen, om u die bekentenis te ontlokken Want ja, dk heb gelogen O, er is wel sprake geweest van een rijk huwelijk, maar mijnheer Raymond heeft dat, zonder zijn moeder daarvoor eenige reden op te geven, ook dadelijk van de hand gewezen. Ziet u, dat heeft hij mij zelf verteld. Ja, hij heeft geweigerd Stel u gerust Susanne bedaarde. Zij wischte haar oogen af cn weende niet meer. O, Catherine, zei ze op half bestraffenden toon, ge weet niet, hoe verkeerd ge hebt gehan deld, mij de bekentenis van mijn geheim te ont lokken. 't Is waar ik heb Raymond lief maar zweer mij, zweer mij, bij alles, wat u dierbaar is, dat hij het nooit zal weten doorgeloopcri plcKkjso, önoetter», cLoorl acKr^ngn ^/an de Kuid worden dadelyK» ^p- zacKt er» genezen door AKKcfó „Geen goud zoogoed. (Adv. in Blokschrift.) wegen. 10. Benoeming van een lid der Commissie van Advies voor de werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling. HET DRAMA TE DEN OEVER. Zooals in ons vorig nummer werd vermeld, zijn verleden week op 'n avond twee meisjes aangerand en wist de dader te ontkomen. De politie deed inmiddels ijverige nasporingen en vond ter plaatse een stuk sigaar waarom 't bandje met merk „Kosmos" nog zat, en die door t meisje hem uit de mond was geslagen. Dade lijk werden alle sigarenwinkels afgevraagd, die dit merk op dien avond had verkocht en inder daad vond men de winkel, waar een jonge man, welks signalement overeenkwam met de be schrijving van de persoon, die men verdacht, dien avond 5 sigaren had gekocht. Onmiddellijk begaf de politie zich naar de baggermolen „Botlek", doch de schipper ver klaar de halsstarrig de jonge man, de 18-jarige Willem Bons uit Sliedrecht, nog niet aan boord was gezien. Des niettegenstaande werd alles af gezocht, en men vond zijn blauw werkpak, en in een der broekzakken nog drie sigaren van 't merk „Kosmos." De knieën van de broek waren afgeschuurd en 't vijlsel van tegels, zooals op 't pleintje voor de nieuwe Gereformeerde Kerk voorkwamen, zat er nog aan. Tevens waren rafels van 'n blauwe werkbroek op de tegels gevonden, waar de aan randing had plaats gehad. De aanwijzingen waren dus sterk, doch waar was de verdachte De klompen van den jongeman ontbraken, en toen men den volgenden dag er een bij de molen zag drijven kreeg men 't angstig vermoeden, dat Worth a crown. De orlgineele pepermunt IO ets. p»r rol QOcts.per ons Voor engros bij J. F. v. LIESHOUT, Alkmaar. Catharine wilde iets antwoorden, geheel on der den indruk van den zonderlingen ernst, waarmede zij ditmaal was toegesproken, toen beiden plotseling hevig ontstelden en beiden een kreet van schrik slaakten. Daar stond Raymond, bleek als een doode, met vochtige oogen en toch, met een onbeschrij felijke uitdrukking van stralende gelukzalig heid op zijn gelaat. Smeekend strekte hij zijn beide armen uit. O, Susanne Susanne Ik was daar., ik heb alles gehoord Maar Susanne deinsde als verontwaardigd tot op den drempel terug. Haar gelaat had opeens een vreeselijk harde uitdrukking gekregen, haar oogen glinsterden onder de toornig saamgetrok ken wenkbrauwen en de lippen waren vast ge sloten. Zij had bij het binnenkomen haar' kar- xVats op de tafel gelegd. Zij nam ze nu weder op, als voelde zij behoefte aan eenig wapen en met een stem, door drift en opgewondenheid telkens schokkend, zeide zij Dat was hjier dus een hinderlaag Alles was afgesproken werk. Er werd hier met mij kome die gespeeld, heel goed Natuurlijk, hij heeft u er ook voor betaald Wat u betreft, mijnheer, ik noem uw gedrag laag en laf En haar karwats doorkliefde de lucht tus schen haar en hem. Susanne, om 's hemels wil, Susanne riep Raymond, als versteend van ontzetting. Maar, mijn lieve, beste juffrouw Farney, riep Caterine, ik verzeker, ik bezweer u bij al wat heilig is, dat ik niet wist, dat daar iemand was Laat als 't u blieft mijn paard zadelen Oogenblikkelijk En achteruitloopend, altijd door Raymond in 't oog houdend, verliet zij het huisje. Maar Susanne, bad Raymond, luister dan toch Met een paar woorden is immers alles opgehelderd Maar als een zweepslag, neen, oneindig die per trof hem een enkel woord, dat hem naar het hoofd werd geslingerd. Ellendeling Verpletterd zonk Raymond ineen en begroef zijn gelaat in.beide handen. Weinige minuten later verwijderde Susanne zich in galop. De hevige scène in het wachtershuisje had nauwelijks een minuut geduurd. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1929 | | pagina 1