J. R. KEUSS TABAK EERLOOS. 20e Jaargang. Vrijdag 26 Juli 1929. No. 56. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Tabaksfabriek De Wakende Leeuw" J. R. KLUSS Laat 125 - ALKMAAR. KI ooslerbaUem. WIERINGER COURANTS UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. Sj ABONNEMENTSPR"S per 3 maanden 1. AD VERTENTIëN Van 15 regels Iedere regel meer 0.50. 0.10. BUREAU: Hippolytushoei Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. een waarborg voor de kwaliteit. BINNENL. NIEUWS. B ADKOLTSEN-BLROOVLR. Te Scheveningen is Dinsdag een man gearres teerd, die de dader bieek te zijn van de diefstal len, diie Zondag in verschillende badkoetsen te Zandvoort zijn gepleegd. Er werden enkele por- temonnaies op hem gevonden, die door Zand- voortsche gasten als hun eigendom werden her kend. AUTOBUS-ONGELUK BIJ UTRECHT. Vijl zwaar, drie licht gewondeii. Dinsdagmiddag om ruim half drie is op den Biltschenvveg nabij de Kerklaan bij Utrecht een ernstig autobus-ongeluk gebeurd. Een autobus van den dienst UtrechtDoorn, rijdende in dc richting De Rilt, moest plotseling uitwijken voor een in dezelfde richting rijdenden wielrijder, die plotseling den weg overstak. De bus botste tegen een paal van het elcctrische net en werd aan een zijde geheel opengereten. In totaal werden acht passagiers gewond, van wie drie snijwonden in het gezicht kregen, terwijl vijf zeer zwaar gewond werden. Vier hunner hebben een zware- hersenschud ding hun toestand is des te erger door wonden aan gezicht en voorhoofd. Een auto van den ge neeskundigen dienst en van de Emma-kliniek te Utrecht hebben de vijf zwaar gewonden naar de Rijksklinieken in Utrecht vervoerd. Eén slachtoffer overleden. Nader vernemen wij, dat één der zwaargewon den, een drie-jarig meisje, overleden is. DE EX-KROONPRINS. De ex-kroonprins heeft Donderdagmiddag Zandvoort, waar hij sinds eonige dagen logeert, weer verlaten. Woensdag is daar prins Eitel Friedrich aangekomen, die cenigen tijd te Zand voort zal blijven. TOCH NOG GERED. Maandagavond viel bij de Westerdoksluis te Amsterdam een 11-jarig jongetje van den hoogen walkant te water. Een vriendje, dat er bij was, begon hulp te roepen. Dat hoorden een politie agent en een beambte bij den havendienst, die zich beiden gekleed te water begaven. Zij verkre gen daarmee echter geen resultaat, omdat de bodem daar erg modderig is. Duiken hielp niet, FEUILLETON. No. 47. Toen zij op 't kasteel waren en zij de deuren gesloten had, vertelde Susanne alles, wat haar vader haar had gezegd. Zij verheelde daarbij niets van de geschiedenis, waarbij die onbekende vro-uw zulk een heillooze rol had gespeeld. Roger Laroque had Julia de Noirville niet ge noemd en Raymond kon natuurlijk uiet weten, dat zijn eigen moeder die vrouw was geweest Hij had voor haar den diepsten eerbied, die al leen door zijn genegenheid voor haar geëvenaard werd en een kwaad vermoeden kwam in liet ge heel niet bij hem op. Het was dus een vrouw, zei hij eindelijk, die de eer, bijna het leven uws vaders in handen had En zij heeft niets gezegd Hoe laaghartig Raymond, denk aan haar eigen schande, die zij door te spreken had geopenbaard Bedenk, dat zij een echtgenoot, misschien ook kinderen had. Wie was het Heeft hij u haar naam ge noemd Maar Raymond, dat kon hij immers niet doen, hij, die vroeger alles en alles heeft opgeoi ferd, om dat geheim niet te verraden! Neen, neen, die naam zal nooit over zijn lippen komen Roger Laroque is in elk opzicht een man Mijn vader had wel gelijk hem lief te hebben, ik acht hem er des te meer om. Wederom zweeg Raymond en wederom verviel hij in nadenken. Waarover peinst gij toch zoo, mijn vriend Ik denk aan iets zeer eenvoudigs, Susanne Daar uw vader niet schuldig is, moet een ander dat wel zijn, de man, dien gij in 't huis van La- rouette hebt gezien, dien man zoekt uw vader hier, dat wil ik van mijn kant eveneens doen. Ik ben advocaat, ik heb tal van vrienden op 't pa leis van justitie en aan de prefectuur. Ik zal krachtig gesteund worden. O, vrees niet, ik za' voorzichtig zijn, ik zal aan u denken. Maar dat is nog niet alles, Susanne, ik heb er een voorge voel van, dat die vrouw, die gewezen vriendin van uw vader, van zeer nabij in de geheele zaak moet zijn betrokken geweest, dat zij de medeplich tige was in de misdaad. Wat zij gedaan heeft, omdat in het water niets te zien was. en het knaapje bovendien in de modder reeds terstond geheel was weggezakt. Bemerkende dat de pogin gen niet hielpen, haalde men daarop een dreg en slaagde met behulp van dat voorwerp erin het knaapje uit de modder te trekken. Hoewel het drenkelingetje reeds ongeveer tien minuten met het hoofd onder de modder moest hebben geze ten, poogden de agent en de beambte, daarbij ge holpen door personeel van den inmiddels gealar meerden Geneeskundigen Dienst, toch nog de levensgeesten op te wekken. Daarmee bereikten ze feitelijk niets toch hielden ze vol en mochten na 18 minuten werken, het genoegen smaken het jongetje te hebben gered. Het kind wist heele- maal niet wat er met hem gebeurd was en klaag de over pijn in den rug. Het werd naar het Bin nengasthuis vervoerd en daar ter verdere behan deling opgenomen. Ook de agent, die in het sterk gashoudonde water was gedoken, moest daarheen gebracht worden, doch kon, na behandeld te zijn. huiswaarts gaan. VASTE DAGEN VOOR HUISBEZOEK. De verjaardagen. De predikant der Hervormde Gemeente te Jorwerd (Fr.), ds. W. P. Stratingli, heeft aan zijn gemeente medegedeeld, dat hij voortaan bij de leden huisbezoek zal doen op de verjaardagen. Te dien einde is een geboortedataregister van alle inwoners aangelegd. Op deze wijze heeft ds. S., buiten ziekenbezoek en bijzondere gelegenhe den om, in alle gezinnon ten minste een paar kee ren per jaar te komen. Tevens bestaat het voor deel hierin, dat de predikant op dien dag niet de huisvrouw druk in de werkzaamheden vindt Naar de omstandigheden van het betreffende gezin zal de predikant het huisbezoek op den middag of op den avond verrichten. DE STAKING IN OOSTELIJK GRONINGEN De vrees voor brandstichtingen. Op de vragen van den heer Braat Is het den minister bekend, dat door een spre ker in een vergadering in de stakingsstreek Oos telijk Groningen is meegedeeld, hoe men in In- dië graanvelden in brand steekt door ratten uit te rusten met brandende voorwerpen en zoo de velden in te jagen Is de minister bereid, tijdig maatregelen te treffen om de hooi- en graanvelden in die sta kingsstreken goed te kunnen bewaken, ten ein de dergelijke branden te voorkomen heeft dc minister van justitie geantwoord 1. Dat de in deze vraag bedoelde mededeelin- gen is gedaan, was deii ondergeteekonde niet bekend. Bij onderzoek is gebleken, dat een der revolutionnaire stakingsleiders in Oostelijk Gro ningen zich inderdaad in den aangegeven zin moet hebben uitgelaten. 2. Uiteraard zal, voor zoover practisch doen lijk, door de politie de noodige aandacht aan de ze zaak worden gewijd. Intusschcn moge de ondergetcekende zich ver oorloven op te merken, dat hoe minder in het openbaar over dergelijke uitlatingen wordt g' zegd, hoe beter zulks is. Het geven van meerdere ruchtbaarheid aan mededeelingen als de onder havige, welke vermoedelijk door den geachten steller van de vragen, niet zonder grond, als ver kapte opruiing is beschouwd, is aan hen, die van een dergelijk vernietigingsmiddel gewagen, ze ker niet onwelkom. En het vorderen van maatre gelen, als in de vraag bedoeld, kan toch zeer ge reedelijk langs anderen weg bereikt worden. PROVINCIAAL NIEUWS. kan wel een lage wraakoefening zijn geweest. We moeten tot eiken prijs die vrouw trachten op te sporen. Als ge mijn raad wilt hooren. Raymond, ant woordde zij met een gevoel van angst, spaar dan die vrouw, zoo gij haar op uw pad ontmoet Be denk eens, als zij moeder mcht zijn, hoe verschrik kelijk het zou wezen haar uit te leveren aan haai rechters, haar voor de wereld met smaad en schande te overdekken. Mijn vader zou dit niet willen, daar ben ik zeker van Spaar haar, Ray mond We zullen zien als het zoover is. Ik wil in- tusschen mijn tijd niet verliezen. Ik zal mij al dc stukken, tot dat rechtsgeding behoorend, laten voorleggen en kalm alles bestudeeren. Vertrouw mij gerust Daareven hebt ge mij ontvangen met te zeggen, dat gij gelukkig waart, welnu, Susan ne, ik ben ook gelukkig, want weldra, dat zweer ik u. zult gij mijn vrouw zijn. De hemel geve het, mijn vriend Tot wederziens, Susanne In weken zullen we misschien elkander niet zien, want ik wil niet hij u terugkomen zonder de een of andere goede tijding, vertrouw op mij. Ik heb u lief. Hierop ging hij heen. Van dien dag af had Raymond slechts éen denkbeeld. De vader van haar, die hij liefhad, moest voor iedereen, voor de geheele wereld, in zijn eer her steld worden. Als hij, Raymond, daarvoor al zijn krachten inspande, werkte hij dan niet tevens aan zijn ei gen geluk Te Parijs, zoowel aan de prefectuur als aan het paleis van justitie, verschafte men hem alle gewenschte inlichtingen. De zaak Laroque was bij ieder nog in levendi ge herinnering. Met uitzondering van mevrouw Laroque en van Lucien de Noirville waren alle personen, die naarin een meer of minder belang rijke rol hadden gespeeld, nog in leven en gemak kelijk te vinden. Zoo althans verbeeldde Raymond zich. Het kostte hem inderdaad dan ook weinig moeite hen op te sporen, met uitzondering, even wel van de kamenier Victoire, die spoorloos scheen te zijn verdwenen. Mijnheer Lacroix, de commissaris van politie te Versailles, was reeds sedert jaren de collega geworden van mijnheer Liétard, den commissa ris bij 't gerechtshof en zijn naam was reeds een paar maal genoemd als opvolger van den tegen- SCHAGEN. Turnwedstrijden. Vijftigjarig jubi ieum Lycurgus. iTer gelegenheid van haar vijf tigjarig bestaan had de bekende turnvereeniging Lycurgus te Schagen gymnastiekwedstrijden georganiseerd, waaraan door een groot aantal vereenigingen werd deelgenomen. De jubileumviering werd Zaterdag ingezet met een eereavond, waarop de Nederlandsche keurploeg medewerkte. Het fraaie turnwerk de zer gymnasten had bijzonder veel belangstelling en werd op hoogen prijs gesteld. Zondag werden verschillende wedstrijden ge houden, waaraan een groot aantal vereenigingen deelnam. De uitslagen luidden als volgt Marschwedstrijd. Simson Koog a. d. Zaan 62 p. Ie prijs; Hercules Hygiea, Oudkarspel, 59'- p., 2e prijs D.O.K.E.V., Anna Paulowna, 56 p., 3e prijs Be Quick, Bergen, 55V& P- 4e prijs. Driekamp dames 6-tallcn. Dindua. St. Maar tensbrug, 142Vz P-, le prijs; T.A.V.E.N.U., Heei- Hugowaard, 135V£ p., 2e prijs. Driekamp heeren 6-tallen. U.D.I., Dirkshorn 141!<> p. le prijs Simson, Koog aan de Zaan 1281/_> p., 2e prijs. Driekamp dames 12-tallen. D.O.K.E.V., Anna Paulowna, 273 p., le prijs. Driekamp heeren 12-tallen. Hercules, Oudkars pel, 262!2 p., le prijs Sparta, Winkel, 2371/. p 2e prijs. Heeren 1500 M. hardloopen. Joh. Pennekamp Anna Paulowna, 4.35 6/10 min. le prijs IJ. Jongs ma, Hoorn, 10.28 8'10 minuut, 2e prijs. Heeren 3000 M. hardloopen. IJ. .Tongsma, Hoorn 10.28 8/10 miin. le prijs J. Pennekamp, Anna Paulowna, 10.29 8/10 min. 2e prijs. Dames estafette 4 x 80 M. Olvmpia, Wieringcr- waard, 47 sec. le prijs D.O.K.E.V., Anna Pau lowna, 47 4/10 sec. 2e pr. Heeren estafette 4 x 100 M. Z.S.C., Burgerbrug. 50 2'JO sec. le prijs; Lycurgus, Schagen, 51 1/10 sec., 2e prijs. De medaille aangeboden door het koninklijk huis werd als Vereeniginesorijs gewonnen door D.O.K.E.V., Anna Paulowna. DOOR ZIJN AUTO VERGIFTIGD. De heer K. B. te T]wisk, die met zijn auto tus- schen Abbekerk en Benningbroek reed, werd ongesteld. Hij stapte uit de auto en ging aan den kant van den weg zitten, waar hem een familie lid, dat per auto voorbijkwam, aantrof. Deze bracht hem onmiddellijk thuis, waar geneeskun dige hulp werd. ingeroepen. De dokter stelde vergiftiging vast, een gevolg van de inademing van vergiftige dampen, door de auto geprodu ceerd. De patiënt maakt het thans goed. KOEDIJK. Het hevig onweder van Zondagmor woordigen chef der veiligheidspolitie. Tot de levenden behoorden ook de oude heer De Ferrand, de rechter en de vriend van den ad vocaat Luc. de Noirville, mijnheer De Lignerol- les, die de zaak te Versailles had geleid en rech ter was te Parijs, Jean Guerrier, de kassier van Roger Laroque, die tegenwoordig kassier was van de bank Terrenoire en van wien het gerucht liep, dat hij spoedig in het huwelijk zou treden met de dochter van een der chefs-de-bureau, die door mijnheer Terrenoire zelf met een rijken bruidsschat zou begiftigd worden. Ook waren er nog Tristot en Pivolot, twee ori- gineele typen van politiemannen. Bij het aandachtig nalezen had Raymond al die namen ongeschreven met de noodige kentee- kenen, welke betrekking hadden op dc inlichtin gen, die ieder hunner konden worden gevraagd. Reeds vroeger had zijn moeder hem herhaalde lijk verteld, hoe zijn vader indertijd placht le werken. Hij wist, dat Lucien de Noirville, als deze een zaak van gewicht had te behandelen, zijn plei dooi langzamerhand voorbereidde door het ma ken van allerlei aanteekeningen en door afschi if ten te laten nemen van documenten, die hem ook maar zijdelings van dienst konden zijn. Hes zoogenaamde dossier van „de zaak Laroque" moest met tal van andere papieren, behoorlijk gerangschikt, zich bevinden in een groote kast op de hQeve Méridon. Raymond nam zich voor ook die stukken te verzamelen en te bestudeeren, teneinde daaruit de denkbeelden zijns vaders Ie kunnen nagaan. Toen mevrouw de Noirville haar appartemen ten van de rue de Rome verliet, om de aan haar zonen vermaakte hoeve te gaan bewonen, was aan het inpakken van die kast, in de haast van het verhuizen, niet de noodige zorg besteed en nadat ze eenmaal op Méridon stond, had, twaalf jaar lang, niemand, om zoo te zeggen, er meer naar omgezien. Bij zijn overkomst Raymond kon twee of drie dagen op Méridon blijven begaf hij zich naar de kamer, waar de bewuste kast stond en plaatste daarbij een tafel, om alles behoorlijk ie kunnen rangschikken. Het vertrek, waar hij nu was, werd slechts zelden betreden en bevatte dan ook niet veel meubels een ledikant, een tafel, een paar ge wone stoelen, een commode en de bedoelde kast. uit eikenhout vervaardigd en van een enorm groot slot voorzien. Beenwonden v4lcn -e>u.Y<i<eler~> ren. lang rr»et verouderde been. wónden, die mncicir niet genezen willen. NJeern daardoor nu eend AK<èr-S „Geen goud zoo goed" (Adv. in Blokschrift.) gen heeft nog al wat schade aangericht in onze gemeente. Toen Maandagmorgen de landbouwer D. de Waal met zijn zoon en arbeider een akker kool kwamen wieden, bemerkten zij dat een groot gat in den grond was geslagen en dat on geveer 500 a 600 planten plat tegen den grond verzengd lagen. Paal en lichtleiding werden be schadigd in de koolschuur bij N. Beets, kleeding- stukken op het bleekveld bruin gezengd en bij anderen lichtbolletjes gesprongen. Over persoon lijke ongelukken hoorde men niet. Ook bij J. Kooij kwamen dergelijke ongevallen voor. DIRKSHORN. Zondag tegen den middag ont lastte zich boven onze gemeente een vrij zware donderbui, waarbij hagelsteenen vielen ter groot te van duiveneieren, vermengd met stukken ijs. Het vee rende angstig door de weide, terwijl een paard door steigeren en achteruitslaan protes teerde tegen de bekogeling. Te Tuitjehorn, aan de grens der gemeente werd door den bliksem getroffen een door den heer Ligthart bewoond dubbel boerenhuis, hetwelk in korten tijd geheel afbrandde. BERGEN. ITpjdens het onweder dat zich Zon dagmorgen boven deze gemeente ontlastte, werd een koe, grazende op een weiland op het Zane- geest en eigendom van den veehouder K., door den bliksem gedood. Eveneens sloeg de bliksem in een hooihoop van den heer Bruin in den Oudburgerpolder, alsmede op de electrische leiding van het perceel van den heer Houtkooper, aldaar. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. ALKMAAR. Droevig ongeval. De ongeveer 70- jarige P. Bellis, verblijvende in het Diaconiehuis aan de Nieuwesloot te Alkmaar, vertoefde dezer Voor engros bij J. F. v. LIESHOUT, Alkmaar. Het was Mei en heerlijk weder, zoodat het zonnetje door het eenige venster, dat het vertrek bevatte, helder en warm naar binnen scheen. Raymond sloeg de beide deuren der kast open en zag stapels papier voor zich in vrij groote wanorde, geel geworden en met stof bedekt. Daar lagen nu de resultaten van de onderzoe kingen van den advocaat, die zich op jeugdigen leeftijd reeds zulk een grooten naam had weten le verwerven, wiens loopbaan plotseling door den wreeden oorlog was gestuit, die zwaar ver minkt uit den strijd was teruggekeerd en die nog eenmaal een pleidooi had willen houden, om zijn vriend en wapenbroeder te willen redden, bij wel ke poging hij zelf den laatsten adem had uitge blazen. Stuksgewijze kreeg hij al de gegevens voor het pleidooi van zijn vader. In elk stuk, bijna op elke bladzijde en vooral tusschen de regels door, las hij de telkens wederkeerige vraag van den ad vocaat Welk geheim schuilt er toch in het leven van Roger Hoe kwam hij aan al dat geld en waarom noemt hij zijn debiteur niet Een vrouw heeft in dit alles dit een noodlottige rol gespeeld. Maar waarom En wie is die vrouw Mijn vader vergiste zich niet, mompelde Raymond er was wel degelijk een vrouw in het spel. Maar wie Eindelijk was de kast in haar geheel nagezocht Er lagen op de planken nog maar enkele losse blaadjes, waarvan sommige achter de planken waren doorgezakt tot op den bodem der kast. Daar Raymond alles wilde nagaan, nam hij ook die laatste papieren zeer voorzichtig weg, opdat ze niet zouden scheuren. En onder die papieren vond hij een portret. Hoe was dat daar gekomen Het was verbleekt en geel geworden, zooals de inkt van de papie ren. Het portret stelde een jonge man voor met een krachtig, verstandig voorkomen, donker van gelaat, omstreeks dertig jaar. Raymond kende dat gezicht niet. Hij had het bij zijn weten nooit tevoren gezien. Zijn vader was het niet, kon het niet zijn, want van hem bestond een groot por tret en verscheidene album-portretten, waarop dit in de verste verte niet geleek. Het portret zag er zeer slecht uit en in het mid den of nagenoeg in het midden was zelfs een gat. alsof men het zoo ergens aan een spijker had opgehangen. Dat dacht hij eerst. Hij keerde het om, teneinde den naam van den fotograaf te zien (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1929 | | pagina 1