J. R, nm TABAK EERLOOS. 20e Jaargang- Vrijdag 2 Augustus 1929. No- 57. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ^8 WIERINGEN EN OMSTREKEN Tabaksfabriek De Wakende Leeuw" J. R. Kt£USS Laat 125 - ALKMAAR. (Klooster balsem. WIERINGER COURANTS UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DIN8DAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytnshoef Wielingen. Teleioon Intercomm. No. 19. een waarborg voor de kwaliteit. BINNENL. NIEUWS. VOOR DE ZUIDERZEEVISSCHERS. Een toekomst voor het Breezand Nu de Zuiderzee-visscherij nog hoogstens één vol jaarseizoen door een deel van de visschers in beperkte mate zal kunneq worden uitgeoefend komen van verschillende kanten plannen om die visschers te helpen door hen elders te vestigen als te Oostmahorn, Ilarlingen en Den Helder. De „Visscherij-Courant" oppert nu een nieuw plan. „Men is bezig tusschen Kornwerderzand en Wieringen. op het Breezand, een eiland te ma ken," schrijft het blad. „Dit eiland zal twee ha vens krijgen, één aan de Noord- en één aan de Zuidzijde en zal ruimte bieden voor een vis- schersdorp met toebehooren. Het nieuwe eiland zal een uur varen van Wieringen zijn, met het Westen en Oosten verbonden door een rijweg en door een spoorlijn. „Het is zeer wel mogelijk, dat zich daar een belangrijk visscherijcontrum zal ontwikkelen. Maar dat centrum moet op natuurlijke wijze out staan en groeien. Men kan de inrichting van meet af aan geschikt maken, woningen bouwen, voor een visscher geëigend, de nevenbedrijven gunstig bij de haven gegroepeerd. Er moet daar een vrije afslag komen, havengelden moeten niet geheven worden. Zeer wel waarschijnlijk lijkt het ons toe dat visschers zich daar dan vrijwil lig zullen vestigen. „Een groot belang staat hier mogelijk voor hen op het spel, en daarom is het wenschelijk. dat er spoedig meer van de plannen bekend wordt en de visschers zelf hun volle aandacht wijden aan de plaats waar zij zich later zullen vestigen. „fflot dusverre bemoeien zich daarmee nog slechts buitenstaanders." WATER EN MELK. De Kantonrechter te Breda heeft veroordeeld, den landbouwer v. B. te Tereringon, wegens het vervalschen van melk (er was 23 pCt. water aan de melk toegevoegd) tot 80 boete of 80 dagen hechtenis, conform. FEUILLETON. I No. 48. Die naam stond er niet op vermeld, maai' daarentegen waren er drie regels op geschreven, het fijne schrift eenr vrouw, dat hem opeens deed huiveren, zonder dat hij wist waarom, want het schrift herkende hij als dat zijner moeder en de drie regels waren eenvoudig, drie datums. Op den eersten regel stond 28 Juli 1872 11 Vz uur. Op den tweeden 30 Juli 1872. Op den derden 14 Augustus 1872. Wat beduidde dat Waartoe dienden die drie datums op het portret van den onbekende Waarom vooral had zijn moeder er die datums opgezet Op welke gebeurtenissen konden ze betrekking hebben 28 Juli, 30 Juli, 14 Augustus 1872. Wat was er toen gebeurd Raymond ging zitten nadenken, of het hem mogelijk was dat geheim te doorgronden. Het gelukte hem niet en hij wierp de fotografie we der in de kast. Wat gingen hem dat portret en die datums ook aan Ze hadden allicht betrek king op een geschiedenis, die hij niet kende en die zich niettemin heel eenvoudig zou verklaren. Alles wat hij gevonden had omtrent het pro ces van Roger Laroque bond hij nu tot een bun del tezamen. Daarbij viel eensklaps zijn oog op een artikel van de Gazette des lYibunaux met den datum 14 Augustus 1872. Dat was de derde datum, die vermeld stond op de keerzijde der fotografie. Dat werd vreemd Die overeenkomst trof hem., Uit nieuwsgierigheid, in het eerst zonder eeni- ge bedoeling, begon hij te lezen, maar dadelijk daarop kwam er een trilling in zijn vingers, als of hij de koorts had hij werd bleek en het sche merde hem voor de oogen. Wat hij ontdekte, of liever wat hij zich herin nerde, toen hij het verslag misschien voor de tiende maal onder de oogen kreeg, was, dat de eerste datum, die van 28 Juli, de datum was van de misdaad van Ville d'Avray het uur zelfs, halftwaalf, was dat, waarop de moord op Larouette werd gepleegd. Wat hij tevens ontdekt had, was dat de twee de datum, 30 Juli 1872, overeenkwam met dien. waarop Roger Lnropue was gearresteerd. Wat THEEPOT OMGETROKKEN. Het 1-jarig kindje van den heer G. J. te Raams donksveer, trok een pot kokende thee van het vuur, waardoor het den inhoud over het lichaam kreeg. Naar het gasthuis overgebracht, is het knaapje aan de gevolgen overleden. DE WARE RECORDZWEMMERS. Onze zwemmers en zwemsters, die zich soms zoo sierlijk en snel door het water bewegen, mo gen nog zooveel records vestigen zij zullen het evenmin met de eigenlijke bewoners van het! natte element kunnen opnemen, als de mcnsch ooit met een snel renpaard om het hardst kan loopen. Nu is het ons weliswaar nog niet gelukt; visschen voor wedrennen af te richten, zoo als dit bij paarden of honden het geval is, maar door lange waarneming is het natuurkundigen ge lukt, de snelheid der voortbeweging van verschil lende vischsoorten althans ongeveer te bereke nen. Ziet men in bergachtige gebieden het voort snellen der forellen, dan schijnen zij geoefende recordzwemmersmaar andere waterbewoners overtreffen ze toch. In ieder geval kan men van een forel zeggen, dat zij tenminste 30 K.M. per uur aflegt. Deze prestatie wordt evenwel door de zalm in de schaduw gesteld. Deze dieren schij non bliksemsnel door het water te schieten en het is een zeer bescheiden schatting, wanneer men de snelheid van de voortbeweging op onge veer 50 K.M. per uur aanneemt, zelfs wanneer de visch tegen den stroom opzwemt. Sommige groote zeevisschen bewegen zich met een verbazingwekkende snelheid voort. De bruinvisch legt per uur volgens de mede- deelingen van een Engelschen zoöloog 60-80 K.M. per uur af. Megalops atlanticus, de reuzenlia- ring, die men aan de kusten van Florida en Mexico hengelt, is nog veel sneller. Deze visch wordt 200 pond en nog meer zwaar en is geheel met spieren bezet zijn bewegingen zijn zoo snel en hij komt in het water zoo schielijk voor uit, dat de snelheid van dit dier op ll/z K.M. per minuut kan schatten. Maar van de grootste snel heid in het water zal men toch wel bij de zwaard visch moetenspreken. Deze buitengewoon sterke visschen halen alle andere zeedieren in en deze snelheid van voortbeweging maakt ze tot ge vreesde vijanden van andere dieren, die in haar water leven. Het is stellig niet overdreven, wan neer men beweert, dat de zwaardvisch 125 K.M. per uur gemakkelijk aflegt; dat is meer dan twee maal zoo snel als de prestatie, die een op ren nen afgerichte windhond ten hoogste kan vol brengen. VLIEGEN ONDER KERKDIENST. De gemeentebesturen van Rhoon en Hoogvliet; hebben gezamenlijk besloten een adres te rich ten tot den Minister van Waterstaat, betreffende het hinderlijke luchtverkeer op Zondag, veroor zaakt door de vliegtuigen die van het nabijzijnde vliegveld Waalhaven te Rotterdam opstijgen. Bij de laatstgehouden groote vliegfeesten van dit terrein af was het bijna ondoenlijk om in de kerken in deze gemeenten de godsdienstoefenin- hij zich eindelijk nog te binnen bracht, was dat de derde datum die was van Rogers veroordee ling tot levenslange galeistraf. Na dit te hebben ontdekt, begreep Raymond de Noirville nog niets, maar werd hij niettemin gekweld dooj- een onbestemd gevoel van angst. En dezelfde vraag, die hij vroeger reeds had ge daan, kwam met verdubbelden aandrang bij hem op, maar nu onder een anderen vorm Waarom staan die drie datums daar op de keerzijde van de fotografie, die van de misdaad, die van de arrestatie, die van het vonnis Hij vond natuurlijk het verlangde antwoord niet, maar achtte het raadzaam de bedoelde fo tografie op te bergen in zijn portefeuille. Voor hij daad deed, beschouwde hij nogmaals het portret. Wie is dat vroeg hij zich herhaaldelijk af. En na een zeer lange en aandachtige beschou wing, mompelde hij 't Kan niemand anders zijn dan Roger La roque Ja, het was wel degelijk Roger Laroque Ray mond kon er bijna niet aan twijfelen. Maar waar toe die drie datums Als ze van de hand zijns vaders waren, zouden ze nog eenigszins ver klaarbaar zijn, maar waarom had zijn moeder die datums op dat portret geschreven Zij moest Laroque dus ook van nabij gekend hebben Waarom had zij nooit over hem gesproken Hij dwaalde verder den geheelen dag door het bosch. Somber en stil keerde hij huiswaarts. Wat deert u, mijn jongen vroeg zijn moe der hem, gevoelt ge u niet wel Ik heb wat hoofdpijn, dat is alles, zei hij, om toch iets te zeggen. Ik meende toch, dat ik je zeer vroeg heb gehoord. Ja, ik had allang het voornemen de nagela ten papieren van vader, die zooals u weet, in dc oude eikenhouten kast liggen, eenigszins te rangschikken. Daarmede ben ik gisteren en eer gisteren en vanmorgen vroeg voor het laatst bezig geweest. En opeens na een vrij pijnlijk stilzwijgen Ik heb onder al die oude documenten ook een portretje gevonden, met datums op de keer zijde. Ik meende dat het uw schrift was, ziehier. En hij toonde haar het portret van Roger La roque. Dc uitwerking was ontzettend. Julia werd zoo bleek als een doode en had nauwelijks de kracht meer een stoel te bereiken Op het eerste gezicht had zij Roger gekend en het portret was daarop uit haar hand gevallen Zij beefde over al haar leden en de blik, dien zij gen te houden. IN EEN ROEIBOOT OVERLEDEN. De schipper, die gewoonlijk de bezoekers aan den Scheurpolder overzet van Hoek van Holland werd j.1. Donderdag, toen hij een dame over bracht, halverwege de rivier onwel. De dame heeft toen zelf de boot naar den wal van Rozen burg geroeid. Daar aangekomen bleek, dat de man reeds was overleden. Het lijk is overge bracht naar Hoek van Holland. CONCOURS VOOR KOETSWERKEN. 142 wagens te Hilversum. Nu de inschrijving voor het concours van koets werken, georganiseerd door de K. N. A. C. op Zaterdag 10 Augustus op het gemeentelijk sport park te Hilversum, gesloten is, kan gemeld wor den, dat er 142 automobielen van verschillende merken zijn ingeschreven. VREEMDE ZIEKTE |TE ROTTERDAM. Twee sterfgevallen. Woensdag is in den loop van den dag bekend geworden, dat zich tengevolge van de heerschcn- de alastrim twee sterfgevallen hebben voorge daan bij jonge patiëntjes, die in het groote zie kenhuis werden verpleegd. Naar de directeur van het ziekenhuis, dr. II. Burgerhout, meedeel de, is in het ecne geval bij de alastrim longont steking gekomen, in het andere geval is de dood naar alle waarschijnlijkheid uitsluitend tenge volge van de nieuwe ziekte ingetreden. In het geheel worden thans zesten patiënten in het zie konhuis verpleegd. Dit. zijn allen goedaardige gevallen ook hebben zich onder het verplegend personeel gevallen van besmetting voorgedaan. Ook werd navraag gedaan bij den waarnemend directeur van den G. G. D., dr. L. W. v. Beunin gen van Helsdingen, in verband met den loop van de ziekte. Volgens dr. v. Beuningen zijn er alleen in de stad 25 a 30 gevallen, waaronde) geen enkel zwaar geval. Hierbij zijn niet gere kend de patiënten, die in liet ziekenhuis aan den Coolsingel zijn opgenomen. Ook in de omgeving van Rotterdam doet de ziekte zich voor, voo: zoover bekend geldt het hier ng slechts éen ge val. De waarn.-directeur van den G. G. D. raadt vaccinatie ten zeerste aan. Hij is voorts van plan iedere week een communiqué te verstrek ken, waaruit het verloop van de ziekte zal blij ken. SLAPTE. De directie der Ijzergieterij en Emailleerfa briek „Vulcaansoord" te Doetinchem heeft aan de besturen der metaalbewerkingsorganisatios medegedeeld, dat 150 arbeiders om de andere week buiten werk moeten worden gesteld we gens slapte in het bedrijf. DE LANDARBEIDERSSTAKING. Men meldt uit Winschoten De landbouwers hebben het bemiddeling* voorstel-Buiskool met 371 tegen 76 stemmen ver- op haar zoon sloeg, was nagenoeg de blik van een krankzinnige. Moeder, moeder, riep Raymond verschrikt. Hij viel voor haar op de knieen, vatte haar beide handen en kuste ze. Ze scheen het niet te bemerken. Groote droppels zweet kwamen op haar voorhoofd. En Raymond was niet minder ontdaan dan zij. Zijn vreeselijke vermoedens drukten hem zwaarder nog dan tevoren. Het was, alsof alles Jiem ontzonk. Het was, alsof zijn armen zich vruchteloos uitstrekten om ergens een steun te vinden. In een afgrond verzonken al zijn illusies, zijn genegenheden, zijn verwach tingen, zijn leven zelfs. En zijn moeder uitte niet een enkel woord. Raymond was genaderd tot een punt, waarop hem iedere leugen van haar kant welkom ware geweest. Hij had dringend behoefte om gerust gesteld te worden. Eindelijk begreep zij wellicht, wat er in dal verontrustte gemoed kon omgaan. Zij scheen kalm te worden. Zij beproefde te glimlachen. Die vreeselijke hitte heeft mijn zenuwen overstuur gemaakt, mompelde zij. Hij haastte zich een venster open te zetten, zoodat de frissche morgenwind het vertrek bin nendrong. |Tot tweemaal toe haalde zij met volle teugen adem. Wat zei je daareven ook weer vroeg ze toen. Hadt ge het niet over een oude fotografie? Hij raapte het portretje op en gaf het haar op nieuw in handen. Zij had nu de kracht het vast te houden eri den schijn aan te nemen van het te beschouwen. 't Is goed, dat ge mij dit portret komt terug bezorgen zei ze. Ik begrijp niet, hoe het tusschen die oude stukken kan zijn verdwaald geraakt, 't Is iemand van onze familie, die vreeselijk onge lukkig werd. Ge hebt op die drie datums gelet, nietwaar De eerste, die van 28 Juli, is de da tum van zijn huwelijk met een jonge dame, die hij reeds lang beminde, op den 30, twee dagen later, stierf zijn vrouw en twee weken later was hij krankzinnig, krankzinnig van smart en wan hoop. En wat is er geworden van dien armen man Waar is hij nu Nu. is hij dood Met ware verlichting haalde Raymond adem. Dat verhaal scheen de waarheid te zijn en in dit geval waren al zijn donkere vermoedens ge weken. Waarom zou het niet waar zijn 't Klonk alleszins aannemelijk. Hij strekte de hand uit naar het portret. rammen en Kwetsuren wbndeo, brem d.blaren er> huidaandoeningen ge. nezen zonder l»fc_ iee^ens rr>et den piLjo. ■ötillendeo, zuls/erenden AKKer'ó „Cteen ^goad zoogoed" (Adv. in Blokschrift.) worpen. Van de arbeiders waren slechts acht voor het voorstel Buiskool. Met 1918 tegen 33 stemmen werd het hoofdbe stuur gemachtigd, de onderhandelingen voort te zetten. KIND UIT EEN RAAM GEVALLEN. Woensdagmiddag te Amsterdam omstreeks vier uur is op den Haarlemmerdijk een vierja rig jongetje door een raam van de eerste verdie ping op straat gevallen en kwam juist voor een vrachtauto terecht. Het kind werd door dat voer tuig overreden en was onmiddellijk dood. Het kind was ziek en lag in een bedje dat voor het raam was neergezet. De moeder was even voor een boodschap uitgegaan en in dien tus- schentijd was het kind op den rand van het bed je voor het raam gaan staan. Het verloor het evenwicht en viel door het dichte raam, met het gemelde noodlottige gevolg. Het lijkje werd per ziekenauto naar een der ziekenhuizen vervoerd. AUTO MET VEE (TE WATER. De bestuurder in de modder gestikt. Gistermorgen is onder Zoetermeer een met koeien beladen vrachtauto, op weg naar de markt te Rotterdam, van den Bleiswijkscheweg te water gereden. De wagen kwam op zijn kop in de vaart te staan. De bestuurder, de 27-jarige J. van Luyken uit Zoetermeer, heeft nog kans gezien het portier te openen, doch op het oogenblik dat hij de auto zou verlaten, sloeg deze om, doordat de koeien Voor engros bij J. F. v. LIESHOUT, Alkmaar. Ik zal het in het album doen, zei hij. Julia gaf de lotogralie over, doch daarbij beef de haar hand weder. Raymond deed wat hij gezegd had, doch alvo rens het stukje karton in de gleuf te schuiven, hield hij het portret vlak voor zich, zeggend Hoe vreemd 't ls of er een gat in het papier is, dicht bij het hart van den ongelukkige Hebt ge dat wel gezien, mama Het zal bij het verhuizen hier of daar tegen een spijker zijn gedrukt, zei ze heesch. Verder werd over die zaak niet meer gespro ken. Toen Raymond de hoeve had verlat en, om naar het station te gaan, bleef Julia uren achter een met het album voor zich zittend. Het portret oefende op haar een onoverwinnelijke aantrek kingskracht uit. Eindelijk bezweek zij voor de verzoeking sloeg het album open en beschouwde de afbeelding van Roger. Vervolgens, in de dwaze hoop, dat het vernie tigen van het portret ook haar gewetenswroe ging zou kunnen doen ophouden, nam zij het portret uit het album en verbrandde het aan een kaars, door haar met dat doel aangestoken. Veertien dagen later was Raymond weder op Méridon. Een van zijn eerste bezigheden was het album te doorbladeren. Waarom (Twijfelde hij opnieuw Neen, de beweging was bijna werktuiglijk. Zie eens aan, dacht hij, het portret is er uit! Raymond, wat praat ge daar in uzelf, vroeg Julia. Ik zoek naar het portret, mama, van dien ongelukkigen man, van wien ge mij die vreese lijke geschiedenis hebt verteld, maar ik vind het niet meer. O, is het dat Ja, die fotografie wekte al te droevige herinneringen op, ik heb ze verbrand. Raymond boog het hoofd. Het gevoel van twijfel was opnieuw ontwaakt. VI. Eenige dagen na dit tooneel begaf Raymond zich naar Maison-blanche. Hij had wel gezegd, dat hij niet in dat huis, waar hij zijn hart had; achtergelaten, zou komen, dan wanneer hij iets? goeds te verrichten had, maar het was zijn twij fel, die hem er heen had gevoerd. Hij moest zekerheid hebben. Susanne was op het kasteel. Hij verzocht een; onderhoud met haar. v(Wordt vervolgd^

Wieringer courant | 1929 | | pagina 1