iRBJ nieuws- en advertentieblad voor EERLOOS. 20e Jaargang. Dinsdag 6 Augustus 1929. No. 58 wieringen en omstreken «W1ERINGER COURANT* UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN BINNENL. NIEUWS. MOORD TE HEERLEN. Zaterdagavond halfelf is de 44-jarige J. W. Pil len, vader van zes kinderen, in een café te Bruns sum vermoord gevonden. Deze moord geschied de door den 29 jarigen Dautzenberg uit Amstei- rade, die ongunstig bekend staat en dien avond reeds met verschillende menschen twist had ge zocht. Met Pillen echter had hij niets onaange naams gehad. De moord geschiedde met een jachtgeweer. De getroffene kreeg op een af stand van 3 meter de volle lading in den rug. Na het plegen van zijn daad is de moordenaar gevlucht. Politie en marechaussée zijn direct op zoek geweest en hebben den dader Zondagmid dag ten huize van zijn schoonzuster te Nieuwen- hage, gearresteerd. Het geweer en de doos met patronen zijn eveneens ten huize van die schoon zuster gevonden. Hijzelf is Maandagmorgen naar Brunsum overgebracht en met het lijk gecon fronteerd. VAN DE DUO GEVALLEN. Een jongedame gedood. Zondagavond reed de heer J. Hurkmans, wo nende te Eindhoven, per motorfiets met mej. Cl. Wissing, eveneens woonachtig te Eindhoven, op de duozitting op den weg tusschen Valkens- waard en Leende. Tengevolge van den slechten toestand van dezen weg werd mej. Wissing van de duo geslingerd, waarna de motorrijder kwam te vallen. De jongedame was op slag dood, blijk baar tengevolge van hersenschudding. De heer Hurkmans bekwam lichte kneuzingen aan ge laat en armen. Het lijk van mej. Wissing is naai Leende vervoerd om vandaar naar Eindhoven te worden getransporteerd. EEN SIGNAALHOORN TEGEN HET HOOFD. ,Tle Nieuwenhagerheide stapte S. uit een auto bus. T[oen hij de straat wilde oversteken om zijn woning te bereiken, passeerde een auto van Iv. uit Waubach. S. kreeg den uitstekenden signaai hoorn tegen het achterhoofd en werd in ernsti- gen toestand naar het hospitaal gebracht. HAAR SPRAAK VERLOREN. In het in de nabijheid van de oostgrens van Limburg gelegen dorpje Hastenrath bij Gangelt kreeg een vrouw bij een zwaren bliksemslag een zenuwschok. Zij verloor de spraak. EEN WOESTELING. Verschillende bewoners van den Molenweg en omgeving te Maartensdijk werden Donderdag in hun slaap gestoord door een vreeselijk ru moer. Het volgende heeft zich daar, naar het Utr. Dgbl. meldt, afgespeeld ITle ru|im middernacht werd door een bewoner van dien weg de hulp ingeroepen van den chef veldwachter dezer gemeente voor de vrouw van v. d. H., die in haar woning door haar man, die in beschonken toestand was thuisgekomen, met een mes was bedreigd. De vrouw was intusschen in nachtgewaad bij buren binnengevlucht. Toen de chef-veldwachter den man op den FEUILLETON. r No. 49. Roger Laroque vertoefde reeds enkele weken te Parijs. Hij scheen het zeer druk te hebben, we zullen weldra weten waarmee. Susanne zag dadelijk aan Raymond's gelaat dat hij iets ernstigs op het hart had. Wat is er, Raymond vroeg zij. Is u een ongeluk overkomen Hij was verplicht te veinzen. Wat zou hij haar ook hebben kunnen zeggen Neen, zei hij, ik heb alleen een inlichting van u noodig. Waarover Spreek Gij hebt zeker niet meer een portret van uw vader van twaalf of vijftien jaar geleden Mijnheer Laroque zal wel niet zoo onvoorzichtig zijn geweest in zijn omstandigheden een derge lijk portret te bewaren Ja, dat zou zeker onvoorzichtig van hem zijn geweest. Gij hebt dus niets van dien aard, bepaald niets Tpch wel Toen mijn.oom Bénardit mij var Ville d'Avray haalde, om niet hem naar de Ar denne te gaan, koos hij onder de dingen die hij voor mij mede wilde nemen, ook de portretten van mijn vader en moeder. Die portretten zijn denkelijk te Val-Dieu gebleven en men heeft ze mij daar ook nooit laten zien, want mijn oom en mijn tante waren, evenals mijn vader, overtuigd dat ik door de ziekte, die mij bijna ten grave had gesleept, de herinnering van mijn vroeger leven verloren had. Maar dat is nog niet alles. Ikzelf was in het bezit van een klein medaillon, dat mama mij gegeven had met een verkleind por - tret van mijn vader, naar het albumportret ge maakt. Toen ik nog heel jong was, wist ik dat portret voor iedereen te verbergen en nu nog zou nie mand het weten te vinden. Maar hoe veranderd hij ook is, ge kunt er toch nu nog eenige gelijke nis in bespeuren. Wil ik het even voor u halen Als ge mij tenminste genoeg vertrouwt. Susanne. O, mijn vriend Zij ging heen en kwam enkele minuten daar na terug met een klein medaillon,-dat zij Ray mond ter hand stelde. VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. Molenweg ontmoette, bleek hij zoo onder den invloed van sterken drank te zijn, dat hij door het dolle heen was en zich heftig tegen zijn ar restatie verzette, welke noodig was om de rust op den Molenweg en in de woning te herstellen. Na 'een korte worsteling, waarbij hij een bewo ner die hulp verleende, een trap tegen den buik gaf, wist v. d. H. zich los te rukken. Hij begaf zich naar huis en kwam even later met een ge opend mes wederom naar buiten. Het mes, dal hij achter zijn rug verborgen hield, werd nog tij dig door den veldwachter opgemerkt, v. d. H. maakte met het mes een stootende beweging in de richting van het hoofd van den veldwachter, die, zooals begrijpelijk is, verder geen afwachten de houding aannam, maar v. d. H. trachtte te overmeesteren, hetgeen hem na zeer veel moeite gelukte. Inmiddels was de Rijksveldwachter V. verschenen en bleef v. d. H. zich tegen beiden verzetten. Met zeer veel moeite werd hij overge bracht naar het arrestantenlokaal. Tegen hem zijn 2 processenverbaal opgemaak' n.1. wegens dronkenschap en wegens poging tof doodslag c.q. zware mishandeling. Na door den burgemeester verhoord te zijn, is hij ter beschik king gesteld van den Officier van Justitie te Utrecht en is hij aldaar, na verhoor voorloopip ingesloten. DE KOLONIE „DE PLOEG." Naar uit Eindhoven aan het Hbld. wordt ge meld, zijn de terreinen van de communistische kolonie „De Ploeg" te Best bij Eindhoven, S5 H.A. groot, verkocht aan de firma Van den Boo- men en Derplijn te Eindhoven voor de som van f 95.000. ..liet Volk" weet van deze kolonie te vertellen dat deze „onderneming" aan. verschillende geld schieters, waaronder een „geestverwante" uit Den Haag, in den loop der jaren, een strop van i uim vier ton heeft opgeleverd. EEN VOORDRACHT VAN METAAL. Voor de benoeming van een onderwijzeres aan de openbare school te Adorp stonden op de voor dracht de dames Staal, Stuiver en Brons. Het geen een der raadsleden de opmerking deed ma ken, dat de voordracht wel van metaal was. EEN RAADSELACHTIG GEVAL. Rijd even voor mij naar Rotterdam. Vrijdagmorgen half 10 zette de bankier H. C. II., wonende Rozenburglaan, zijn auto neer op liet; Beursplein voor de Groote Sociëteit Amicitia. ^locn hij na een kwartier terugkwam, was zijn auto verdwenen. Maar tot zijn groote verbazing werd de wagen om 2 uur bij hem aan huis be zorgd door den 24-jarigen chauffeur A. J. W. v. D., die hem het volgende vertelde. Van D. had in Rijswijk aan een passeerenden automobilist ge vraagd of hij mee mocht rijden naar Rotterdam Dit was hem toegestaan en onderweg had Van D. verteld, dat hij chauffeur van beroep was. Toen men in Delft was aangekomen, zei de onbekende automobilist tegen hem Rijd voor mij naar Rotterdam en wacht dan in de Henegouwerlaan Eén oogopslag was hem voldoende, om Roger Laroque uit het portret te herkennen den Ro ger Laroque n.1., wiens portert hij vijf of zes da gen geleden had gezien, want die beide portret ten waren wel degelijk van één en denzelfden persoon. Welke zonderlinge geschiedenis had zijn moe der hem dan verteld En waarom had zij gelogen Waarom ook had zij zooveel haast gemaakt het portret te vernietigen En dan die drie datums, zoo noodlottig voor Roger Laroque, wat konden ze anders beteeke- nen O ja, Raymond de Noirville stond ongetwijfeld aan den vooravond van vreeselijke ontdekkingen Hoe lieftallig en teeder Susanne ook was, het gelukte haar niet de wolk van het voorhoofd van den jongeman te verdrijven. Hij zag niets dan afgronden om zich heen. Tevergeefs poogde Susanne hem te doen glim lachen. Tevergeefs ondervroeg zij hem. Hij maak te haastig zijn verontschuldiging en verliet hët kasteel. En terwijl hij voortliep, trillend of hij de koorts had, herhaalde hij telkens weder Waarom Waarom Des avonds zat hij op Méridon weder tegeno ver zijn moeder. De ongelukkige vrouw voelde het, dat er iets buitengewoons moest omgaan in het hart van den jongeman. Het maal was bijna stilzwijgend genuttigd. P/ierre, geheel vervuld van zijn liefde voor Susanne, verwijderde zich tegenwoordig nage noeg altijd van zijn moeder en van Raymond en hij was het zeker niet, die eenige vroolijkheid bijzette aan den kleinen familiedisch. Na afloop van den maaltijd bleef de jonge ad vocaat met Julia een oogenblik alleen. Na eenig zwijgen zeide hij, zoo goed mogelijk het beven zijner stem onderdrukkend Ik weet niet hoe het komt, maar voortdu rend moet ik denken aan die vreemde geschie denis, welke gij mij eenige dagen geleden hebt verteld. Zij beproefde hem met eenige bevreemding aan te zien. Welke geschiedenis vroeg zij. Die van den armen jongen, wiens portret ik tusschen de oude papieren van vader gevon den heb. Zij rilde en zag haar zoon onderzoekend zoo niet achterdochtig aan. Maar Raymond hield de oogen neergeslagen. ADVERTENTIëN: Van 1—5 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. op me. Hoewel Van D. dit vreemd vond, voldeed hij aan het verlangen, doch toen hij anderhalf uur gewacht had, ging hij den inhoud van den wagen eens inspecteeren en vond papieren ten name van den bankier H. Hij besloot toen naar het daarin genoemde adres aan de Rozenburg laan te rijden, waar hij tot zijn niet geringen schrik vernam, dat hij met zijn gestolen wagen had rondgereden. Naar den dief wordt een on derzoek ingesteld. DE KABINETSCRISIS. De vorming van een extra-parle mentair kabinet. De koningin heeft Zaterdagmorgen ten paleize Soestdijk jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck ontvan gen, die heeft medegedeeld, dat hij niet geslaagd was in het vormen van een parlementair rechtsch kabinet. De koningin heeft hem thans opdracht gege ven tot vorming van een extra-parlementair kabinet. Jhr. Ruys de Beerenbrouck heeft ver zocht ook deze opdracht in beraad te mogen hou den. BEZOEK VAN BROOKLYN (AMERIKA) AAN BREUKELEN. Herinneringen aan oude betrekkingen tus schen de Vereenigde Staten en Holland kan men in tal van Amerikaansche instellingen vinden. Dikwijls is de kennis van deze historische fei ten en herinneringen het monopolie van de schoolgaande jeugd. Wat echter iedere Ameri kaan, al heeft hij het nog zoo druk, opvalt, er waaraan hij duidelijk den ouden invloed var Holland waarneemt, dat zijn de tallooze Hol landsche plaatsnamen en andere namen, vooral in de onmiddellijke omgeving van New York. Soms is de Hollandsche herkomst van de namen al heel gemakkelijk te herkennen. De stad Brooklyn met zijn meer dan 2 milli- oen inwoners, dankt haar naam aan het kleine stadje Breukelen aan de Vecht met een paar dui zend inwoners. Bij gelegenheid van een uitstapje naar het vasteland van Europa van de „Munici- pal Club of Brooklyn" zal zij een officieel bezoek brengen aan zijn zusterstad in Holland. Het ge zelschap, waaronder mr. J. J. Byrne,, burgemees ter van Brooklyn en Mr. J. B. Creigton, president der Vereeniging, zal met speciale autobussen van Amsterdam naar Nieuwersluis gaan, hier zullen zij aan boord van een stoomboot aan de Vecht langs varen. Zij zullen Breukelen met haar oude baksteenen huizen bezoeken. Het gezelschap zal officiéél worden ontvan gen door den burgemeester van Breukelen op het gemeentehuis. De burgemeester van Brook lyn zal dan een vlag aanbieden van Brooklyn en een van de Vereenigde Staten. Hierna zal het gezelschap een bezoek brengen aan het kasteel Nyenrode, een orgelconcert in de kerk bijwonen, waarna de lunch gebruikt zal worden te Kweekhoven aan de Vecht. DE AMERIKAANSCHE RECHTEN OP BLOEMBOLLEN. Naar de Ned. Amerdkaansche Kamer van Trouwen, hernam hij, een meisje innig lief hebben, den gelukkigsten droom zijns levens ver vuld zien en dan zijn jonge vrouw te moeten verliezen, haar te zien sterven in den glans van haar schoonheid en jeugd. O, het is ontzettend en ik begrijp zeer goed dat die jongeman zulk een groote ramp niet lang heeft kunnen overlc ven Hoe heette die ongelukkige Voor de tweede maal voer Julia een huivering door de leden. Haar zwarte oogen, anders zoo dof, glinsterden even en haar blikken kruisten die van Raymond. Zij aarzelde even en antwoordde Hij was een verwijderde bloedverwant van uw vaders kant en droeg ook denzelfden naam. Hij heette Jean de Noirville. En zij, die jonge vrouw Was uit een oud geslacht van zeer bemid delde kooplieden, de Laserre's zij heette Mar guérite Ge hebt waarschijnlijk wel eens hooror spreken van de groothandelaars Laserre, niet waar Neen, nooit Ik geloof ook, dat die geheele familie uitge storven is. Daar Raymond hierop niets zeide en in gedach ten verdiept scheen, haalde zij ruimer adem. Hij geloofde schijnbaar alles, wat zij hem had gezegd. Het was trouwens geen verzonnen ver haal geweest. Alles was waar gebeurd, maar zij had het gebeurde alleen overgebracht op Laro que. Bij het regelen van die oude documenten, zeide Raymond, heb ik al die stukken in handen gekregen, betreffende den geheimzinnigen moord van Ville-d'Avray en ook de aanteeke- ningen van mijn vaders pleidooi. Bij het nalezen poogde ik de herinneringen van mijn jeugd we der op te wekken en mij voor te stellen hoe die Roger Laroque er moet hebben uitgezien. Het was mij toen werkelijk alsof ik mij zijn gezicht voor den geest kon brengen. Gij hebt hem na tuurlijk gekend, nietwaar Ja, zei ze op zwakken toon, hij was, zooals gij weet, een groot vriend van uw vader. Zij had den elkander in den oorlog beurtelings het leven gered. En terwijl ik mij die trekken voor den geest Wacht, hernam Raymond, verbeelde ik mij, dat hij de man moest zijn geweest, wiens portret ik tusschen de oude papieren gevonden had. Maar dat was een dwaling, zooals ge nu weet. 't Is wel mogelijk, maar wat die dwaling BUREAU: Hippolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. Koophandel mededeelt, zouden volgens een uit New York ontvangen telegram, de invoerrech ten op bloembollen, die door het Huis van Afge vaardigden aanmerkelijk zijn verhoogd tul pen waren van 2 op 6 dollar gebracht thans in het voorstel van de Senate Fin. Committee zijn teruggebracht op de rechten, die goldenin de tariefwet van 1922. PROVINCIAAL NIEUWS. CARL HAGENBECK IN DEN HELDER. Het Circus Carl Hagenbeek uit Stellingen, dat op 30, 31 Augustus en 1 en 2 September eenige gastvoorstellingen in Den Helder zal komen ge ven, heeft dit jaar voor de zevende maal het vaste circusgebouw in Scheveningen bespeeld. Het circus, dat zoowel in de verschillende pro vinciesteden als in Scheveningen een ongekend succes oogstte, is eind Februari van zijn succes volle tournée door Argentinië en Brazilië terug gekomen, waar het gedurende 15 maanden in de grootste steden met het verwendste publiek avond aan avond voor een uitverkocht huis zijn enorme vertooningen afgewerkt heeft. Wij twijfelen er dan ook niet aan, dat ook te Den Helder geen enkel plaatsje onbezet zal blij- ven, waar de naam Carl Hagenbeek reeds garan deert, dat alles perfect zal zijn, immers moet deze onderneming een reeds bijna 50-jarige re putatie hooghouden. In 1887 werd het circus Carl Hagenbeek in Hamburg opgericht, reeds toen werden met ongelooflijke energie groote overzeesche reizen ondernomen in 1893 was het Circus de sensatie van de wereldtentoonstelling van Chicago, in 1904 de clou van die St. Louis. In 1910 werd een koene tocht door Zuid-Anleri- ka gewaagd, die nu met een nog veel grooter succes herhaald is. Met hetzelfde programma bereist Hagenbeek nu Holland, een schat van dieren met zich voe rend de edelste paarden, de fierste leeuwen en tiu?ers, de vurigste zebra's, de levendigste zee leeuwen, de mooiste olifanten en beren tej*wijl deze dressuurnummers worden afgewisseld door de vermetelste acrobaten en de geestierste clowns. De grootste sensatie van het circusprogram vormt echter het optreden van de Somalisgroep, het vrome, mystieke, wilde volk uit Afrika dat in de manége zijn krijgsspelen zal vertoonen. Den Helder en omgeving staat een aantal on geëvenaarde modelvertooningen te wachten het zal dan ook wel storm loopen. UITKEERING UIT HET WEGENFONDS. Volgens beslissing van Ged. Staten opgeno men in Prov. Blad van 26 Juni zullen onder staande gemeente- en polderbesturen een be drag uitgekeerd krijgen uit het wegenfonds Gemeente Alkmaar 9000 Waterschap Dé Beemster 7300 Gemeente Bergen 6950 Ge meente Broek op Langendijk 50 Gemeente Castricum 3400 Waterschap de 30 Gemeen schappelijke Polders op .Texel 850 Ambacht des te aannemelijker maakte, waren de drie da tums op de achterzijde der fotografie, die over eengekomen met de dames van de misdaad te Ville-d'Avray, van de arrestatie van Roger La roque en van zijn veroordeeling tot de galeien. En toevallige overeenkomst, anders niet. Gij zult mij moeten toestemmen, dat dit al zeer vreemd is. Ja, vreemd mag het heeten. Maar zijt ge wel heel zeker, dat het niet het portret van Laroque was Zou ik u dan hebben voorgelogen Willens en wetens hebben voorgelogen Waarom :Met welk doel Ik heb die drie datums er immers zelf opgezet, 't Is mijn schrift. Als zij alleen be trekking hadden op de drie noodlottige tijdstip pen in het leven van Laroque, met welk doel zu ik ze dan daar hebben geschreven Antwoord mij op uw beurt Ja, wat ik zeide heeft inderdaad slot noch zin, zei hij met een gemaakt lachje. Zie in al mijn vragen niets anders dan de uiting van een ziekelijk brein, dat reeds gedrukt wordt door het voorgevoel van naderend onheil. Een man mag niet toegeven aan zulke som bere voorgevoelens, Raymond Ge doet mij veel, zeer veel verdrietIk ben zoo ziekelijk en zwak, ge moest mij die al te wreede aandoeningen be sparen, mijn kind Zie eens, hoe zwak ik ben Het was inderdaad bedroevend om aan te zien, hoe haar leden beefden en hoeveel zij scheen te lijden. Zij had gehoopt, dat Raymond haar een woord van troost zou toespreken, doch zijn lippen ble ven gesloten. Hij was elders met zijn geest en zocht de waar heid te ontdekken, die helaas maar al te veel voor de hand lag. Zij heeft gelogen dacht hij. Zij liegt mij nog altijd voor Waarom Dat moet ik weten, en ik zal het weten En Julia, die een vaag begrip scheen te hebben hetgeen er bij hem omging, sloot haar oogen, als ware het zoodoende mogelijk, het schrik beeld niet te zien, dat zich op dit oogenblik ver hief tusschen haar en haar meest beminden zoon. Dagen en nachten bracht Raymond door met het bestudeeren van alle stukken, die betrekking hadden op de zaak van Roger Laroque. Hij prentte zich ook de schijnbaar minst beduiden de zinnen in het geheugen en besteedde aan dat alles een zorg of zijn eigen leven er mede ge moeid ware. Ut (Wordt vervolgd^»

Wieringer courant | 1929 | | pagina 1