J. R. KEDSS TABAK Eü&iiOOS. 20e Jaargang Vrijdag 9 Augustus 1929. No. 59. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Tabaksfabriek L)e Wakende Leeuw" J. R. KEUSS Laat 125 - ALKMAAR. KJoosier-bal-sem. mWIERINGER courant UITGEVER COKN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN: Van 1—5 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytoshoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. een waarborg voor de kwaliteit. DE STAND VAN DE ZUIDERZEEWERKEN. DE AFSLUITING. Aan het „Driemaandelijksch Bericht" ontlee- nen wij het volgende Kunstwerken beoosten Wierinnen. De bruggen en aanslagbalkon van gewapend beton voor het Oostelijk stel uitwateringsslui zen werden gestort. Begonnen werd met het bekistingswerk van pijlers en landhoofden van de draaibruggen. De werken op het Kornwerderzand. Met de voorbereiding van de geheele voltooi ing van de kunstwerken in den afsluitdijk op het Kornwerderzand werd een begin gemaakt. De aanleg van den afsluitdijk tusschen den sluisput op het Kornwerderzand en de Friesch? kust kwam gereed. Beteugelingsdam in de Middelgronden. De afsluitdijk tusschen den sluitput op het Kornwerderzand en de Friesche kust werd in hoofdzaak over de Makkummerwaard gebouwd terwijl dit jaar aangevangen is met den bouw van den dijk op het Breezand, ongeveer midden tusschen Wieringen en het Kornwerderzand. Het ligt in het voornemen dit jaar aan te van gen met den bouw van een dijksvak op de pla ten beoosten Wieringen tusschen het Gaatje en de Vlieter. De verschillende dijksvakken zullen nu gelei delijk worden uitgebouwd tot aan de diepe geu len, waarin de beteugelingsdammen werden ge maakt, zoodat ten slotte op deze dammen de sluiting zal plaats hebben door het opwerpen van een keileemdam tot boven water. De beteu gelingsdammen zullen derhalve in den winter vóór de sluiting zijn blootgesteld aan de dan bij stormvloeden te verwachten zeer sterke stroo mingen in de sluisgaten en daaraan weerstand moeten kunnen bieden. De plaats, waar de beteu gelingsdam in de Middelgronden gemaakt zal moeten worden, ligt reeds vast door de ligging van de werken op het Kornwerderzand. Eiland on Breezand. Zooals reeds is vermeld, zal dit jaar ook woi - den gemaakt een eerste gedeelte van den afsluit dijk op het Breezand, ongeveer midden tusschen Wieringen en het Kornwerderzand; dit dijksvak zal in de volgende jaren naar beide zijden uit- gebouwd worden. FEUILLETON. No. 50. Hing zijn levensheil niet inderdaad van de oplossing van dat raadsel af Wat hem vooral onder alle voorvallen in dit proces aantrok en sterk op zijn verbeelding werkte, was de ontknooping van het rechtsge ding. Eensklaps te midden van zijn pleidooi, toen Lucien in het vuur zijner rede was, toen hoogst waarschijnlijk de rechters.cn de gezworenen een ernstigen twijfel begonnen te gevoelen aan de schuld van den beklaagde en Laroque nog geen oogenblik van zwakheid had gehad en al les met den meesten nadruk had ontkend eensklaps gebeurde er iets zoo ontzettends, dal allen, die daarvan getuigen waren, de schrik om het hart sloeg. Lucien de Noirville zonk ineen en stierf. Hij had zijn zwakke krachten overschat. En onmiddellijk daarop was Roger Laroque opgestaan, onder den uitroep Zoekt niet verder Ik beken Ik ben schul dig Raymond had zich dat geheele tooneel laten beschrijven door een paar vrienden van zijn vader en wat de „Gazette des Tribunaux niet had kunnen zeggen, of althans niet gezegd had, was hem bekend geworden. Er was een bode binnengekomen en deze had De Noirville een brief ter hand gesteld. Was het niet juist den inhoud van dien brief geweest, die al dat kwaad had doen ontstaan Wat stond er in dien brief Werd door dien brief niet op eens de vreeselijke waarheid onthuld En was het niet joiist de waarheid geweest, die den ad vocaat had doen bezwijken Over zijn werktafel gebogen in zijn studeer kamer van de rue de Donal te Parijs, dacht Rav mond aan al die dingen. Hij hield zijn oogen gesloten, het hoofd door de beide handen ~e- steund, om beter zijn gedachten bijeen te kun nen houden. Hij doorleefde op dat oogenblik, na twaalf jaar, het geheele tooneel, dat hij even levendig voor oogon had alsof hij het persoonlijk had bij gewoond. Ten behoeve van de uitvoering van deze be langrijke werken op grooten afstand van be staande havens is ter plaatse haven- en opslag ruimte onontbeerlijk. Met den bouw van het eerste 1 km lange dijksvak zal daarom gepaard gaan de aanleg van twee havens, een aan dt> noord- en een aan de zuidzijde, welke van de noodige terreinen voorzien zullen worden. Ook met de uitvoering van deze werken werd een aanvang gemaakt. DE DROOGMAKING. Aanleg dijk Wieringen-Medembiik In den dijk Wieringen-Medembiik was nog overgebleven een noordelijke opening, lang 4742 m en een zuidelijke opening, met uitzondering van het in 1928 niet voltooide dijksvak bezuiden de Oude Zeug, lang 1462 m. Met de dit jaar uit te voeren werken van don dijk Wieringen-Medembiik werd een krachtig begin gemaakt. De Amstelineerdijk. De Minister van Waterstaat heeft vastgesteld, dat het te sparen boezemmeer binnen den af sluitdijk van het Amsteldiep, den naam van Amstelmeer zal dragen en de dijk, welke de Wieringermeer tegen dit meer zal beschermen, dien van Amstelmeerdijk. De leidammen van het buitenkanaal van de keersluis bij de Oostpunt werden voltooid. Het afwerken van den Amstelmeerdijk ging geregeld voort. De dijk langs de nieuwe haven bij De Hau- kes, alsmede het zuidwaarts aansluitende vak over eene lengte van rond 1000 m, kwamen ge heel gereed. Verbinding Wieringermeerpolder met de haven van Medemblik. De uitvoering van de te bouwen schutsluis be westen Medemblik werd, zoodra de vorstperi ode geëindigd was, weder met kracht voortgezet. Zooals bekend, wordt deze sluis in verband met de daarover te maken spoorwegoverbrug ging in twee gedeelten gebouwd. Het eerst uit te voeren, aan de Wieringermeerzijde gelegen, deel van de sluis kwam gereed en werd grootcndeels aangeaard. De ontgraving van het tweede sluisgedeelte werd hierna aangevangen en grootendeels vol tooid. De voor de uitvoering voorgeschreven bronbemaling werd gesteld, terwijl na het slaan van proefpalen met het heien van de paalfun- deering werd aangevangen. Met de uitvoering van het tusschen de beide sluizen te ontgraven kanaalpand werd aangevangen. Met het baggerwerk tot het vormen van de hoofdkanalen in den Wieringermeerpolder werd, zoodra de weersomstandigheden hiertoe gunstig waren, weder aangevangen. Met het baggerwerk tot het vormen van de hoofdkanalen in den Wieringermeerpolder werd zoodra de weersomstandigheden hiertoe gun stig waren, weder aangevangen. Met de uitvoering van de te maken terp in den Wieringermeerpolder werd met kracht begon nen. Aan de Oostzijde reikt de terp reeds boven water en werd met de verdediging en afwerking een aanvang gemaakt. BINNENL. NIEUWS. O, hoeveel zou hij er niet voor geven als nu iemand hem was komen zeggen De brief, waaraan gij denkt, is daar Eensklaps stond hii op. Een lichtstraal ging hem door het hoofd. Hij mompelde in zichzelf 't Is mogelijk Ja, ja, 't is mogelijk Wat bedoelde hij Waarop hadden die woor den betrekking Hij stak een kaars aan en begaf zich daarme de naar een donker vertrekje, waar allerlei klee ding van hem aan een kapstok hing. Zonder zoeken nam hij uit een hoek onder andere kleeding verborgen, een advocaten-man tel van den kapstok. Hij beschouwde dien mantel met vrees doch tevens het vereering, want het hart zijns vaders had immers onder dat kleed geklopt en helaas ook opgehouden te kloppen. Als een heilig aandenken had Raymond dat kleedingstuk bewaard. Hij wilde advocaat worden en had meermalen bij zichzelf gezegd Bij de eerste ernstige crimineele zaak die mij wordt toevertrouwd, zal ik dit kleed dragen Het zal mii geluk aanbrengen. Hij had den mantel nog niet aangehad. Waarom kwam hij hem nu uit zijn donkeren hoek te voorschijn halen Hij bracht het kleedingstuk in zijn studeer kamer. Daar ging hij zitten met den mantel op zijn knieën. Hij durfde niets meer Het licht brandde slechts flauw en de buiten lucht, die door het geopende venster naar bin nen drong, deed de kaarsvlam beven. Hij stond op en deed het venster dicht. Hii wilde alleen zijn hij had, ware het mogelijk geweest, zich nog meer willen afzonderen, in een onderaardsch gewelf, waar hij zeker had kunnen zijn door geen menschelijk oog te zul len worden bespied. Hij had tot zichzelf gezegd Mijn vader had dien mantel aan, toen hij stierf. Wie weet of de brief zich niet nog daarin bevindt Daarvan wilde hij zich overtuigen. Maar hij beefde en de hand, die den eersten zak ging doorzoeken, trilde alsof ze op het punt ware een slechte daad te plegen. NietsOndanks zichzelf, haalde Raymond verlicht adem. O, sommige waarheden zijn zoo verschrikke lijk, zoo smartelijk, dat de twijfel oneindig ver- HET NIEUWE KABINET. De benoeming spoedig te verwachten. Naar verluidt, hebben de pogingen van den Minister van Staat, jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck tot vorming van een extra-parle mentair Kabinet een gunstige uitkomst gehad. Naast jhr. Ruys de Beerenbrouck, die nevens het voorzitterschap van den Raad van Minis ters, de portefeuille van Binnenlandsche Zaken en Landbouw op zich nemen zal, zal het Kabinet bestaan uit Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, Buiten- landsche Zaken Mr. J. Donner, Justitie Prof. drs. R. H. Woltjer, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen Jhr. mr. D J. de Geer, Financiën Mr. dr. L. N. Deckers, lid der Tweede Kamer, Defensie Mr. P. J. Reymer, lid van de Eerste Kamer en burgemeester van Hilversum, Waterstaat Mr. T. J. Verschuur, voorzitter van den Raad van Arbeid te Breda, Arbeid, Handel en Nijver heid. S. de Graaf, Koloniën. De benoeming is spoedig te verwachten. PASSAGIER PLOTSELING OVERLEDEN. Toen de stoomboot van de Mij. Eensgezind heid Woensdagmorgen bij aankomst aan de ka de te Purmerend meerde, kwam men tot de ont dekking, dat een der passagiers dood tusschen de anderen gezeten was. Doordat de menschen nogal dicht op elkaar gezeten hadden, had nie - mand iets van dit tragische voorval bemerkt. Men denkt, dat de man door een beroerte getrof fen was. De naam van dezen passagier is tot dus ver onbekend. TWEEHONDERD KIPPEN VERBRAND. Door onbekende oorzaak ontstond brand in de kippenren van de wed. van Eekelen te Roo sendaal. Twee honderd kippen vonden den dood in de vlammen. OUDERDOMSRENTE. De rentekaart krijgt voor den arbeider hoe lan ger hoe meer beteekenis. Zoo kan door een wijziging van de Invalidi teitswet thans bij de vaststelling van het aantal rentezegels, dat noodig is om ouderdomsrente te krijgen, rekening worden gehouden met de we ken gedurende welke door ziekte of gebrek aan werk niet is geplakt. Tot tien Juni 1929 moest men voor het verkrij gen van het recht op deze rente het bepaalde aan tal zegels kunnen aantoonen. Wat is echter gebleken Dat velen dit niet konden en op de toekenning der ouderdomsren te moesten wachten, totdat het tekort was inge haald. Op deze wijze hebben in 1928 bij een der grootste Raden van Arbeid 245 verzekerden een totaal bedrag aan rente van pl.m. 40.000 ge mist. Dat zal nu, dank zij de laatste wetswijziging /\ambeien X3e er-» de_Jc.uA»C v4rcAwyr-»co dadclLjK^en -spoedig VaegioK de gene. z.iog nnet den zuiveren, den en vferzacV-d-enden AKKer's „Geengoud zoogoed. (Adv. in Blokschrift.) in veel gevallen beter worden. Voortaan kan, indien in de weken, waarover geplakt is, gemiddeld meer dan 25 cent per week is betaald, het meerdere worden aangewend voor de weken, gedurende welke door ziekte of gebrek aan werk niet is geplakt. Als men b.v. 100 zegels van 50 cent geplakt heeft, dan kun nen deze 100 zegels geldey voor 200 weken, mits over 100 weken wegens ziekte of gebrek aan werk niet is geplakt. BUITENLAND. „LADY LITWINOI." Een Moscovisch schandaal. Het communistische kamp te Moscou is opge wonden en het middel-mikpunt voor aller ver ontwaardiging is de vrouw van den volkscom missaris Litwinof, den voornaamsten man na Tsjitsjerine. Wat heeft zij gedaan Wel, zij heeft een artikeltje geschreven in een Duitsch „bourgeois-blad", nll. het „Berliner Ta- geblatt, zoo'n babbeltje van „De indrukken van een Russische vrouw uit Berlijn". Zij schreef, rekening houdend met het Duitsche publiek dat haar zouden bespionneeren „Het is een boei end schouwspel, zooals de Berlijnsehe voorna me wereld 's morgens paard rijdt onder de kas- tanjeboomen van de Tiergiarten. Strak zijn de heeren, en hun monocle's zitten „tadellos", on berispelijk. En hoe waardig en zelfbewust ge dragen zich de hen begeleidende dames Men waant zich in die 18e eeuw." De „Roode Banier" schreeuwt hier over moord en brand en schrijft „Die dames en heeren zijn bloedhonden en moordenaars, lady Litwinof Lady Litwinof schreef „Majestueus glijden dc auto's met indolente sjieke dames af en aan." En de „Roode Banier" interrumpeert„Auto's van geld-wurgers, lady Litwinof". Gij hebt u laten verblinden. Gij zijt niet waard communiste te zijn. Weg met u. Als uw man u niet uit de partij gooit, zullen wij het doen. 'n Parasiet ben je, vrouw Litwinof, je moest in de boeien gesla gen en gekerkerd worden. De Sowjet van Mos- kou zal je Mores leeren kieselijker mag heeten en toch heeft men rust noch duur voordat de waarheid ontdekt is. Er bleef nog een zak. En toen Raymond daarin zijn hand had gesto ken, was het hem. alsof hij door een adder gebe ten werd. Daar was een ineengefrommeld stuk papier, dat de toppen zijner vingers hadden aangeraakt. Hij vermande zich en bracht het papier te voorschijn, maar toen dit gebeurd was, durfde hij het niet ontvouwen. Het papier was geel geworden en droeg nog de sporen van de eerste hand, die het in woede en wanhoop had verkreukt. Eindelijk met het angstzweet op het voor hoofd, besloot Raymond dan toch het papier te ontvouwen. En hij las, hij las de doodaanbrengende regels, die daarop stonden geschreven. Er was geen handteekening. Dergelijke brie ven worden nooit onderteekend. Toen hij alles gelezen had, ontzonk het papier aan zijn machtelooze vingers en zag hij doode- lijk bleek. Al het goede, dat in hem was, scheen opeens hem ontvloden te zijn. Het was, alsof hijzelf de getuige was bij den dood zijner ziel. Hij weende niet, daarvoor was zijn smart te groot. Het was vernietiging, die hem had getrof fen. Hij zat daar onbeweeglijk, alsof hij sliep, maar nochtans met starende oogen en met piepende borst. Moeder, moedermompelde hij, na een lang stilzwijgen. Hij had haar altoos zoo lief gehad En ze was misdadigZij was het, die zijn vader had ge dood Hij kwam tot de ontdekking, dat hij in plaats van liefde niets dan afgrijzen voor haar moest hebben. Daarom was het dus, dat zij de fotografie van Roger Laroque had vernietigd Hij zocht niet te doorgronden, of zij bovendien nog de hand had gehad in de misdaad van Ville d'Avray. Daaraan dacht hij zelfs niet. En in het holst van den nacht, het lichaam geschokt door hevige koorts zat hij nog altijd te mijmeren. Indien zijn moeder Laroque nog had liefge had op den dag der terechtstelling, had zij hem niet laten veroordeelen, meer veel eer zichzelf opgeofferd. Er moest dus vóór dien tijd aan hun verhouding een einde zijn gekomen en Julia nam wraak En de datums, welke op die wraak betrekking hadden, had zij geschreven op de keerzijde van het portret, alsof de kans niet mocht bestaan, dat zij die ooit had kunnen ver geten En dat gat in het karton, ter hoogte van het hart, het was ontstaan door een dolksteek. Roger Laroque had de waarheid gezegd. Su- sanne had niet gelogen haar vader was onschul dig. De schuldige was Julia. En het was niet alleen die zekerheid, welke hem zoo bitter deed lijden, maar ook het onher stelbaar verlies van het voorwerp zijner liefde. Want Susanne was voor hem verloren voor altijd. Hoe was hun verhouding op eenmaal veran derd Eerst weigerde Susanne Raymond de Noirvil le te bekennen, dat zij hem liefhad, weigerde zijn vrouw te worden, omdat zij haar vader schul dig waande. Heden was 't Raymond, die er niet aan mocht denken om met Susanne voor het echtaltaar te treden.om zijn moeder En de jongeman zag in de naaste toekomst allerlei hartverscheurende tooneelen en smar telijke verklaringen, die niet te vermijnen wa ren, die hij niet ontvluchten ken en waarvan de dood alleen hem zou kunnen verlossen. VII. Het was niet alleen, omdat hij fortuin had ge maakt en naar Frankrijk terug verlangde, dat Roger Laroque Amerika had verlaten, hij had een plan in het hoofd, een bepaald doel voor oogen. ftoen zijn vonnis was uitgesproken, vroeger nog, toen hij in staat van beschuldiging was ge steld, had hij gezegd Er is een schuldige, ik moet boete doen voor hemMaar vroeg of laat zal ik hem vinden. Zal ik hem ontmaskeren. Hij bezat, zooals men weet, geduld en geest kracht. Tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld, beproefde hij al spoedig uit Nieuw-Celedonië te ontvluchten, wat hem inderdaad ook gelukte Vervolgens moest hij zich een vermogen, een aanzienlijk vermogen, zien te verwerven, omdat hij wel wist dat het geld, bij alles de groote hef boom mag heeten, terwijl hij onmachtig zou we zen, als hij arm cn berooid zijn goed recht wilde verdedigen. (Wordt vervolgd,)

Wieringer courant | 1929 | | pagina 1