Vereeniging „Volksonderwijs" N.V. KUESMANNS' Oproep Cursisten. Reisbericht. hopen eerdaags hui cllënteele te Wieringei te bexoeken. TWEEDE BLOEI. )Te Woerden staat bij den heer A. een appel boom in vollen bloei. ARM AFGEBETEN. In den dierentuin te Frankfort a. d. Main heeft Woensdagmorgen een beer een elfjarigen jongen die het dier een boterham voorhield, bij de mouw gegrepen, den arm in den kooi getrokken en dit lichaamsdeel onder den schouder afgebe ten. MOORDAANSLAG OP EEN 19-JARIG MEISJE. Door een messteek gedood. De dader pleegt zelfmoord. In den nacht van Woensdag op Donderdag tus schen 3 en 4 uur heeft te Rotterdam op den Schiedamschedijk een moordaanslag plaats ge had op de 19-jarige Betsy Welt, dochter van een aldaar wonende caféhouder. De dader, de 26-jarige zeeman D. B., heeft daarna een poging tot zelfmoord gedaan en is in ernstigen toestand in 't ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Hij heeft een voorloopige bekentenis afgelegd. B. heeft een half jaar geleden verkeering ge had met het meisje. In Amerika werd hem ge schreven, dat het meisje met een ander ging. Hij is toen als stow-away naar Rotterdam te ruggegaan. Zij was evenwel niet meer van hem gediend. Zij had inderdaad met een ander, den 25-jarigen D. H. v. E. uit Hilligersberg omgang gevonden Zij heeft B. voorgoed de bons gegeven. Na terugkomst van een feestje is het meisje op eenigen afstand van haar woning door B opgewacht, die haar een messteek in de hart streek toebracht. In het ziekenhuis aan den Cool singel kon de dood geconstateerd worden. |Twee surveelleerende politie-agenten vonden bij de Leuvenhaven een man tegen den muui liggen. Nadat zij hem op het politiebureau had den overgebracht, bleek, dat de man hevig bloedde. Later in den nacht is B. in het ziekenhuis aan den Coolsingel overleden. Tevoren had hij be kend den moordaanslag gepleegd te hebben. De verslagenheid is zeer groot. Beiden stonden als zeer oppassende jonge menschen bekend. DE „GRAF ZEPPELIN" BOVEN ONS LAND. De route op 10 October. Het weekblad „Het Leven" heeft uit Fried- richshafen van de Zeppelin-maatschappij be richt ontvangen, dat de tocht van de „Graf Zep pelin" op Donderdag a.s. langs de volgende rou te zal geschieden Friedrichshafen, Keulen, Nij megen, Utrecht, Amsterdam, Den Haag, Rotter dam, 's-Hertogenbosch, Zwolle, Groningen, Friedrichshafen. Echter kan wegens het weer nog altijd de route verandering ondergaan in dit opzicht behoudt zich de leiding, zelfs nog on derweg, alle vrijheid voor. VERVALSCHTE POSTWISSEL. Gisteren is aan het postkantoor te Leeuwarden een vervalschte postwissel aangeboden. Van „een" gulden, 2 ct. was „een honderd en twintig" gemaakt met zóó vaardige hand, dat de truc waarschijnlijk zou gelukt zijn, als het niet de aandacht van den ambtenaar had getrokken, dat de postwissel met een dubbeltje gefrankeerd was. Toen nam hij den brenger even op en onmiddel lijk kreeg hij argwaan. Hij verzocht den man een oogenblik te wachten en waarschuwde ondertus schen den zaalwachter en den directeur. Maar de brenger begon zich blijkbaar een beet je onveilig te gevoelen nu de zaak niet vlot van stapel liep en wist zich ongemerkt te verwijde ren. Evenwel, de ambtenaar had hem zoo goed opgenomen, dat hij aan de politie een duidelijk signalement kon geven en deze was spoedig op het goede spoor. De dader bleek te zijn een 20-ja rig persoon, uit Leeuwarden. Hij had den post wissel ontvangen van een vriend uit Hindeloo- pen en niet alleen het bedrag veranderd, maar den wissel ook gesteld ten name van iemand op Schenkenschans. Dit om de aandacht van zich af te leiden. De KNOOPENFABRIEK te SPAKENBURG. Voor het gemeentebestuur van Bunschoten is te Amersfoort aanbesteed het bouwen van een knoopenfabriek te Spakenburg. Deze fabriek wordt gebouwd met Rijksgeld door toepassing van de Zuiderzeesteunwet. Laagste inschrijver was A.S. v.d. Veer te Grouw, met f 43.300, aan wicn de bouw is gegund. WAT COÖPERATIE VERMAG. Ons coöperatief landbouw - credietwezen; 'n belangrijke factor in het bankwezen hier te lande; hoewel nog slechts 30 jaren oud Het is een bekend feit, dat het coöperatief landbouwcredietwezen (c.a. 1270 Boerenleenban ken, vereenigd in twee Centrales) een groote vlucht heeft genomen. De middelen, waarover het beschikt, zijn aanzienlijk. Sinds 1927 bedroe gen zij ongeveer f 424 millioen. Met „middelen" bedoel ik hier: deposito's (bij de Boerenlecnban ken meestal genoemd spaargelden), creditsaldi in rekening - courant en reserves, aldus schrijft mr. O. Gezelle Meerburg in Economische Statis tische Berichten. De beteekenis van genoemd bedrag komt dui delijk uit, wanneer men het vergelijkt met de middelen, waarmede het gewone Nederlandsche bankwezen werkt. Volgens 'n berekening in de „Raiffeisen-Bode" bedroeg dit per 31 Dec. 1927 on geveer f 1670 millioen. De middelen van de Boerenleenbanken staan nu tot die van de commercieele Nederlandsche Banken in engeren zin als 424 staat tot 1670 of ongeveer als 1 staat tot 4. Tegen al de andere Nederlandsche Banken tezamen vormen de mid delen van de Boerenleenbanken dus 1/4 van het geheele spaarkapitaal in ons land. Deze vergelijking illustreert wel duidelijk, dat de Boerenleenbanken inderdaad een factor van beteekenis zijn geworden in het bankwezen hiei te lande. Wanneer men bedenkt, dat de eerste Boerenleenbank eerst ruim dertig jaar geleden werd opgericht, zal men het met mij eens zijn, dat hare ontwikkeling werkelijk verbazingwek kend is. UITVOERING BESMETTELIJKE ZIEKTEN- WET. De wet gisteren in werking getreden. In de Staatsbladen no. 448 en 447, van 3 Oct. is het besluit vermeld van de inwerking treding van de Besmettelijke - Ziektenwet op 3 Oct. (dus gisteren.) Bij het eerstgenoemde besluit is alistrum inge deeld bij groep B (pokken bij groep A). Het besluit bevat vervolgens o.m. bepalingen omtrent: het aanplakken der kenmerken van besmetting de plaatsen van afzondering en de rapporten daar over; duur van afzondering en waarneming (voor pokkon en alastrim hoogstens 14 dagen); de ver plichtingen van den persoon, die aan toezicht on derworpen wordt; de bevoegdheden van den bur gemeester; het onderzoek; het vervoer van lijken de vernietiging van besmettelijke voorwerpen; rei niging en ontsmetting, enz., rijkstegemoetkomin gen aan personen en rijksbijdragen aan gemeen ten, enz. ENCEPHALITIS te WEESP Te Weesp deed zich bij een vierjarig kind, dat dertien dagen geleden is ingeënt, encephalitis voor. Na consult met een geneeskundige werd het ter verpleging opgenomen in het Burgerzieken huis te Amsterdam. BUITENLAND. Dr. STRESEMANN. f Duitschland's grootste politicus overleden. Groote deelneming. Dr. Stresemann, de rijksminister van buiten- landsche zaken van Duitschland, is Donderdag morgen vroeg te ruim 5 uur plotseling overleden. Een groote slag heeft de Duitsche rijksregee- ring en het heele Duitsche rijk gistermorgen «ze- troffen. Dr. Stresemann is plotseling overleden. Sinds eenige dagen moest Stresemann op bevel van zijn artsen het bed houden wegens een aan val van bronchitis. De ziekte liet zich niet ern stig aanzien, zoodat Stresemann Woensdag voor 3en korten tijd bed en woning verliet om o.a. deel te nemen aan de besprekingen in de Rijks dagfractie van de Duitsche Volkspartij, in ver band met de dreigende regeeringscrisis, als ge volg van de voorgestelde reorganisatie van de werkloosheidverzekering. Hoewel dr. Stresemann spoedig naar huis te rugkeerde, bleef hij toch aan de politieke zaken meewerken en tot laat in den avond van Woens dag heeft hij van zijn bed uit, o.a. medegewerkt aan de verklaringen, die de fractie van de Duit sche Volkspartij, Donderdagmorgen moest afleg gen. Gedurende den nacht verergerde plotseling z'n toestand en onmiddellijk werd nieuwe ge neeskundige hulp ingeroepen. Het baatte echter niet meer Donderdagmorgen te 5.15 uur is dr Stresemann overleden. De laatste uren. Het plotseling overlijden van dr. Stresemann heeft zoowel in politieke kringen als daarbuiten groote deelneming verwekt. Woensdagavond te half elf was dr. Stresemann na een vrij drukken dag nog zeer goed en hoe wel hij reeds te bed lag, onderhield hij zich toen nog voortdurend met zijn familieleden. fPegen 11 uur verergerde de gezondheidstoe stand van dr. Stresemann plotseling en werd hij door een beroerte overvallen. Onmiddellijk waar schuwde de familie de professoren Zoneck en Krauss, die spoedig aan liet ziekbed verschenen. Dr. Stresemann was toen reeds buiten bewust zijn en de geneesheeren waren niet meer in staat, hulp te verleenen. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is dr Stresemann te 5.15 uur zacht ingeslapen. Behalve de geneesheeren waren aan het sterf bed tegenwoordig zijn echtgenoote en zijn zoon. Nadere bijzonderheden. Omtrent het overlijden van dr. Stresemann kan nog gemeld worden, dat, nadat de thans ont «lapene door een beroerte was getroffen, een ver lamming der rechterzijde van het lichaam intrad iTe 5.15 trad de doodstrijd in en te 5.25 uur constateerden de geneesheeren, dat dr. Strese mann was overleden. Behalve de familieleden en de geneesheeren was ook de secretaris van dr. Stresemann, Ber- hard, aan het sterfbed. De doodsoorzaak De als doodsoorzaak vastgestelde beroerte is waarschijnlijk het gevolg van een verstopping in de bloedaderen, waaraan dr. Stresemann reeds geruimen tijd lijdende was, en waardoor hij zeer veel leed. Na het overlijden van dr. Stresemann. Omtrent den opvolger van dr. Stresemann kan op dit oogenblik nog niets gezegd worden. Voorloopig zal de staatssecretaris van buiten- landsche zaken, von Schubert, de zaken in het ministerie van buitenlandsche zaken leiden. Rijkspresident von Hindenburg werden Don derdagmorgen vroeg onmiddellijk in kennis ge steld van het overlijden van dr. Stresemann. Aangenomen kan worden, dat de rijksrege ring nog heden een manifest zal publiceeren. Het bericht van het overlijden van dr. Strese mann verspreidde zich in de hoofdstad slechts zeer langzaam. Van de openbare gebouwen werden Donder dagmorgen vroeg de vlaggen half-stok gelie- schen, in de eerste plaats op het ministerie van buitenlandsche zaken, de werkplaats van dr. Stresemann. Gedurende 5 jaar had de vlag daar niet halfstok gewaaid. De op Donderdagmorgen 10 uur vastgestelde zitting van den Rijksdag had plaats en werd met een toespraak van den president geopend. De teraardebestelling. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot van dr. Stresemann zal waarschijnlijk Zondag of Maandag plaats vinden. Of zij op staatskosten zal plaats hebben staal nog niet vast. Verwacht wordt dat het stoffelijk overschot in den Rijksdag zal worden opgebaard. De rijkspresident, die Zaterdag van Schorf- heide te Berlijn zou terugkeeren, zal thans waar schijnlijk reeds vroeg te Berlijn aankomen. Slachtoffer van trouwe plichtsvervulling. In de dagelijks plaats hebbende ochtendbe spreking van de leiders van het ministerie van buitenlandsche zaken, herdacht staatssecretaris Van Schubert Donderdagmcrgen vroeg de ont slapen rijksminister. Als slachtoffer van de trouwste plichtsvervulling is hij heengegaan, aldus Van Schubert. Dc smart en de rouw in het ministerie van buitenlandsche zaken zijn zeer groot. De deelneming te New-York Het bericht van het overlijden van dr. Strese mann heeft zich te New York ondanks het vroe ge ochtenduur zee* snel verspreid. De bladen geven extra-eiicies uit en in alle kringen ont vangt men het bericht met groote deelneming. Zeppelin-vlucht uitgesteld. In verband mét het overlijden van den rijks minister, zal de vlucht van de „Graf Zeppelin" naar Berlijn, die tegen het einde van deze week zou plaats hebben, waarschijnlijk worden uitge steld. Officieele rouw. De Rijksmiinister van Binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat in verband met het overlijden van den rijksminister van buitenlandsche za ken, dr. Stresemann, van alle officieele gebou wen tot en met Zondag halfstok gevlagd moet wórden. BEGRAFENIS VAN STRESEMANN OP RIJKSKOSTEN. Berlijn, 3 Oct. Het Rijkskabinet hield hedenmid dag onder voorzitterschap van den Rijkskanselier een rouwzitting, naar aanleiding van het overlij den van dr. Stresemann, waarin dr. Muller in warme woorden den doode herdacht en diens werk voor Rijk en Volk huldigde. Staatssecretaris von Schubert gaf uiting aan de diepe rouw, welke het dept. van buitenl. zaken en zijn ambtenaren vervult. ^In aansluiting hierme besloot het Rijkskabinet Gip voorstel van den minister van binnenl. zaken de begrafenis, welke in overleg met de familie Zondagmorgen zal plaats hebben, op rijkskosten te doen geschieden. WOLKBREUK BOVEN BERLIJN. Woensdagmiddag tegen zes uur ontlastte zich boven Berlijn, nadat het reeds den geheelen dag geregend had, een wolkbreuk die talrijke kelder- overstroomingen ten gevolge had. De brandweer moest verscheidene malen hulp verleenen. Het verkeer ondervond grooten hinder. GEMEENTE WIERINGEN. Politie: Gevonden een autoband met velg; een hondenhalsband met penning. Inl. bij den Gem. Veldwachter. Bedankt. De heer J. K. Lofvers, Cand. t.d. H.D. alhier, heeft voor de toezegging van beroep in Hansweert (Zeel.) bedankt. Cursussen Vereeniging „Volksonderwijs," Afd. Wieringen. De cursussen van „Volksonderwijs" verheugden zich verleden jaar in de symphatie der leerlingen en der ouders, en dientengevolge heeft ook nu het bestuur van onze afdeeling be sloten in dit winterseizoen opnieuw de cursus sen in werking te stellen, nadat het zich van de bereidwilligheid der leiders had verzekerd, die zich hiervoor belangeloos desponibel stelden. Zoo is het de bedoeling, dat de handwerkcur- sus voor meisjes, te houden in een der lokalen der O. L. school te H.-hoef, zal aanvangen Woensdag 16 Oct. a.s. des namiddags te 2 uur. Ook de cursus in rietvlechten voor jongens en meisjes zal op dien zelfden datum en op het zelfde uur beginnen. Aangifte tot deelname aan een dezer cursus sen kan worden gedaan, voor de handwerkcur- sus bij Mevr. Witvliet, De Belt, of bij Mevr. M. Koorn-Berkemeijer, Smidsteeg H.-hoef voor de rietvlechtcursus bij den heer Van 't Hof, Belt- straat, of den heer Windsma, Mekkenstuinweg, H.-hoef. /Tevens zal een cursus in figuurzaag- en hout snijwerk worden gehouden, ook in de school te H.hoef en wel des Donderdagsavonds van 6 - uur voor jongens, te beginnen Donderdag 17 October, onder leiding van de heeren Nicolai, Haukes en P. de Vries Sz., de Belt. Aangifte vóói dien datum bij bovengenoemde heeren. Zooals uit bovenstaande blijkt, verschaft „Volksonderwijs" weer genoeg gelegenheid aan de jeugd hun vrije uren nuttig en leerzaam door te brengen. Moge hier weer ruimschoots gebruik van gemaakt worden en vele ouders hunne kin deren aansporen deze cursussen te bezoeken. Ook te Den Oever worden vanwege Volkson derwijs pogingen aangewend cursussen in het 'even te roepen. Slagen deze, dan zal binnen eenige dagen ook daarvoor publicatie geschie den. Nog kunnen wij melden, dat voor de cursisten te H.-hoef en Den Oever van verledenjaar een 'eestavondje wordt georganiseerd in de zaal van N. Kok, en wel a.s. Dinsdag 8 October. Nieuwe Onderwijzeres. Mej. C. Roskam van Den Helder is benoemd tot tijdelijk onderwijze res te H.-hoef met ingang 30 Sept. j.1. Flinke Deelname. Voor de cursussen in vreem de talen hebben zich thans 28 leerlingen opge geven. „De Eendracht" te Oosterland. Tot directeur der kaasfabriek „De Eendracht" te Oosterland is wegens bedanken van den heer C. Maars, wel ke deze functie 26 jaar had bekleed, benoemd de heer M. Heijblok Senior aldaar, die het aan nam. Voor de a.s. wintercursus der vakteeken- scholen onzer afd. der Vereen, ter Bev. van het Vakonderwijs in Westfriesland bestaat veel animo. Te Den Oever nemen 10 leerlingen en te Hip- polytushoef 20 leerlingen er aan deel. Leeraren te Den Oever zijn de heeren Poel en Jasperse en te Hippolytushoef de heeren Schut en Siesling. SUCCES-NIEUWS. Zondag a.s. speelt Succes I haar vierde Comp.-wedstrijd en ontvangt daar voor Nieuwe Niedorp I. Dit is voor Succes we derom een zware tegenstander. N.Niedorp wist Zondag 1.1. van Schagen I maar eventjes mee 70 te winnen, dus Succes zal haar handen wel meer dan vol krijgen. Het zal hier dus Zondag wel weer geducht spannen. Succes II gaat naar Wieringerwaard I en zal het daar ook lang niet gemakkelijk hebben. Succes III gaatnaar Breezand II (Kleine Sluis terrein) en is voPgoeden moed over haar groote overwinning van Zondag, doch Breezand is wel wat zwaarder hoor jongens. Dus opgepast. Alle elftallen spelen om 2 uur. ANNA P AULO WNA. BURGERLIJKE STAND Geboren Alberdina Petronella, d.v. J. van Driel en van D. P. de Vos. Getrouwd Jan Nicolai en Antje Kranenburg. Voor de vacante betrekking van Hoofd der o.l. school I te Kleine Sluis, hebben zich 10 sol licitanten aangemeld. Evenals andere jaren houdt het Leger des Heils haar Nationale inzameling. In deze ge meente zal van 14 tot 19 October worden gecol lecteerd. Voor rekening van den heer H. te Buck zal aan den Middenweg een woonhuis worden ge bouwd door den aannemer A. A. Schouten, al hier. Huiszorg. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van de Vereeniging „Huiszorg" om dit seizoen weer een Fancy Fair te organiseeren. Ook zal daaraan een verloting worden ver bonden. Strijk - orchest A.P. Zondag in Veerburg. Wij vestigen volgaarne de aandacht van de lezers op de advertentie in dit no. voorkomende betreffen de het concert, dat Zondag a.s. door ons Polder- sche Strijkorchest in Veerburg zal worden gege ven. Het mooie programma, dat A.P. telkens op zijn concerten uitvoert is een bezoek overwaard. Allen dus Zondag naar Veerburg. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der gemeente ANNA PAULOWNA maken bekend: dat door die gemeente is aangekocht de boer derij „Ceres" te Breezand; dat zij in de gelegenheid is reeds dadelijk BOUWTERREIN TE VERKOOPEN van de zuidelijke helft dier boerderij; dat mitsdien gegadigden worden opgeroepen zich ter secretarie als zoodanig op te geven, met opgave van de plaats waar een terrein verlangd wordt; dat de niet dadelijk voor bouwterrein uit te geven grond zal worden verhuurd voor één jaar en in verband daarmede de personen die voor huur in aanmerking wenschen te komen worden uitgenoodigd daarvan schriftelijk te doen blij ken, onder opgave van de verlangde grootte en den huurprijs welken men wenscht te betalen. Anna Paulowna, 27 Sept. 1929. 0 Burgemeester en Wethouders voornoemd. LOVINK. De Secretaris, C. KEIJZER. Winkelwijk „Breezand." Voor rekening van den heer Ant Huiberts zal door de aannemers firma Doedens en Schilder een woon- en winkel huis alhier worden gebouwd. DEN HELDER. De heer D. H. Grunwald, die 27 jaar onafgebroken lid van den gemeenteraad was, heeft thans als zoodanig bedankt. .Twee keer is de heer G. gedurende een paar jaren wet houder geweest. Naar wij vernemen, zal hij ook bedanken als lid van den vrijz.-dem. bond. Opvolger in den Raad zal worden de heer Meijer. PREDIKBEURTEN. HERV. GEM. Land in Zicht. Den Oever 10 u. de hr. Lofvers. Oosterland v.m. 10 uur Ds. Van Beek. Doopsbediening. Westerland nam. 2uur Ds. van Beek. Doopsbediening. DOOPSGEZ. GEM. Dinsdagavond 8 Oct. 'sav. 8 u. Doopsg. Zusterkr. EVANGELISATIE H.hoef v.m 10 uur de Heer J. Bosma GEREF. KERK. te DEN OEVER, 's Morgens 10 uur Ds. Dagevos v. d. Amstel. 's Middags 3 uur Ds. Dagevos. Busdienst vanaf Poelweg, Westerland. MARKTBERICHTEN. SCHAGEN, 3 Oct. 1929. Op de heden gehoo- den veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 3 Paarden 150 a 250 4 Stieren 150 a 250 84 Geldekoeien (mag.) 140 a 230 155 Gel- dekoeien (vette) 250 k 440 8 Kalfkoeien 240 k 360 19 Pinken 110 a 175 23 Graskalveren 40 70 23 Nucht. Kalveren 14 a 34 80 Scha pen (mag.) 28 a 36 150 schapen (vette) 34 ff 45 ;734 Overhouders 20 a 30 4 Bokken en gei ten 5 a 18 Varkens (mag.) 28 44 Varkens (vette) per Kg. 0.76 a 0.80 264 Biggen 16 a 24 19 Konijnen 0.70 a 2 133 kippen 0.80 a 1.30 Hanen 0.40 a 1.50 30 K.G. Boter 2.30 2.40 per Kg. EIERVEILING SCHAGEN, 3 Oct. 1929. Aangevoerd 6357 Kipeieren. Prijzen Bruin 8.50 k 9.30 Wit 8.00 a 9.00 Kleine Wit 4.80 a 5.40. EIERVEILING SCHAGEN, 3 Oct. 1929. Aangevoerd 38738 Kipeieren. Prijzen 55-57 Kg. 7.90 a 8.50 58-60 Kg. 8.20 k 8.80 61-63 Kg. 8.60 a 9.10 64-67 Kg. 9 a 9.10 Ongewo- gen wit 8 a 8.60 Bruin 8.90 a 9.20 Klein 5.10 a 6. 1512 Eendeieren 5.90 a 6.10 26 Kal koeneieren 9. ADVEHTENTIëN. CURSUS HANDWERKEN, ('s Woensdags nam. 24 u.) voor meisjes. Aanvang le les Woensdag 16 Oct. Aangifte bij Mevr. Witvliet of Mevr. M. Koorn-Berkemeijer. CURSUS RIETVLECHTEN ('s Woensdags nam. 2—4 u.) voor jongens en meisjes. Aanvang le lei Woensdag 16 Oct. Aangifte bij de heeren Van 't Hof of Windsma. CURSUS HOIÜTSNIJ- of FIGUURZAAGWERK. (Donderdags avonds 6IV2 uur.) voor jongens. Aangifte vóór Donderdag 17 Oct. bij den heet Nicolai te De Haukes of bij den heer P. S. de Vries te De Beidt H.-hoef. ANNA PAULOWNA, Dip. Brinkmann

Wieringer courant | 1929 | | pagina 2