EERLOiS. 20e Jaargang.Dinsdag 15 October 1929.No. 76. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HWIERINGER COURANT» VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. York uit kan ik honderd keukens en kamers zien en toch sla ik daarbij geen blik in een goed gezinsleven. Op de vensterbank ligt een hoop bruine en witte papieren zakken, gele kartonnen doozen met meel, rijst, bloem, kaas, slagroom en jam, naast conserven en sausen en uitstekende melk in perkamenten flesschen. De raamkozijnen zitten onder het stof en de vensterruiten hebben een min of meer grrijzen sluier. Er is niemand, die behoefte schijnt te hebben (om van het ge noegen der zindelijkheid niet te spreken), deze aangelegenheid in het reine te bren gen. Hier vertoont zich het dagelijksch New Yorksche leven. Alles is weg, de woning is ledig. Vader, dochters en zoons zijn naar hun zaken, de kinderen naar school of naar een bijna weel derige bewaarplaats voor kinderen, de moeder, als zij niet verdient, is meestal ook niet thuis. Zij zou den geheelen dag alleen zijn, want het zou bij niemand opkomen, 's middags thuis te eten. Ik heb in geen enkele andere stad zooveel vrouwen op straat en in de lunchrooms, de res taurants, de bioscopen en andere openbare lo kalen gezien als te New York. De ontbijttafel dekt ieder lid van het gezin zelf voor zich. Mannen in overhemdsmouwen, met de krant onder den arm, komen 's morgens te voorschijn en beginnen, met enkele papieren zakken uit den hoop te visschen en de melkfles- schen open te maken. Dan gaan zij eenige minu ten huiselijk bij den gashaard zitten, lezen de krant en drinken hun chocolade. Na hen komen, half slaperig, de dochters en het spel begint van voren af. Vervolgens komt mama en begint zich twintig jaar jonger te maken. Lippenstift, zij den kousen, korte rokjes, tot er van de geheele mama niets meer over blijft dan een girl, zooals men ze bij honderdduizenden op straat vindt. Reeds vroeg in den morgen loopen zij met de donkere fluweelen hoedjes met glinsterende garneering rond op schoentjes met hooge hak ken, kauwen haar gummi, dat men in ontelbare automaten voor een cent kan krijgen, lezen vluchtig de krant voor 2 centen werpen ieder blad, dat zij hebben doorgevlogen, eenvoudig op straat weg. De lippen overrood geverfd, afge vend bij de geringste aanraking, de bleeke wan gen met rouge verhelderd, de vingernagels rood gelakt, terwijl de nagels aan de randen zelf ver waarloosd zijn, zoo leven deze vrouwen den dag doorkoel, koud, zonder belangstelling voor iets. Niets windt haar op, van alles zijn zij op de hoogte. Terwijl dat alles voor den Amerikaan vanzelf spreekt, is 't voor den Europeaan eenigszins grappig, waar te nemen, hoe het gezinsleven op niets uitloopt hoe de man zich met de baby be zighoudt, terwijl de moeder aan het winkelen is of zich bevindt in inrichtingen, waar zij aange naam wordt bediend. Er zijn restaurants uitsluitend voor ladies, of tafels uitsluitend voor dames, en deze dames zijn maar al te dikwijls moeders, wier kinderen in bewaring zijn gegeven 's morgens bij een soort kindergarderobe en 's avonds worden af gehaald, om den volgenden morgen weder met hongerige magen in de kinderbewaarplaats te worden afgegeven. Het hoogtepunt van het girl-bestaan vindt men aan het weekeinde. Dat is Zaterdag en Zondag, meestal ook Maandag. Dan bereiken de levenslust en het verlangen naar vermaak het toppunt. Wij begrijpen het niet, als de vrouw des hui zes een zelfstandige factor wordt, los van huis houdelijke dingen als zij, opgetooid als een jong meisje, naar de stad gaat voor haar genoe gen, vier uren lang in de variété-bioscopen zit, terwijl thuis de wanorde door een reeks per uur gehuurde dienstboden een beetje wordt opge ruimd. Wij begrijpen het niet, als het gezin, het hoogste en heiligste goed, uit zijn verband wordt geruktals de zorgende hand van de moeder ADVERTENTlëN: 'Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. ,.T\ niet wordt gevoeld, bij wie de kinderen geen toe vlucht vinden voor hun kleine verdrietelijkhe den, maar ook geen deelgenoote in hun spelen. Misschien behoort dat bij New York, zooals de wolkenkrabbers, die lichtend in den nacht staan; als de razende ondergrondsche spoorweg met zijn donderende sneltreinen als het dolle spel der electrische lichten aan den Broadway en de verbluffende opschriften van de berichten in de kranten. De grap van een wezenlijk, krachtig leven, waarin men wordt meegesleept, een le venswijze, die zegeviert. De girl-mama valt niet op. De bruine en de witte papieren zakken op de vensterbanken zijn een alledaagschheid de ongehoorde technische nrichtingen hebben de menschen tot gemak zucht verleid en het tempo van deze stad laat hen niet los om tot bezinning te komen. liet, ge voel voor dingen is verloren gegaan en onafge broken ziet men in de lunchrooms de meisjes en de moeders zitten, om haar sandwiches te eten: een kwartiertje naar een van de duizend dan cings gaan, om gauw even met een vriendin een fox te dansen en een Chineesch menu half te verorberen. De dollar heerscht: men kan zich dat alles per- mitteeren. Er zijn sensaties, er zijn gemakken, er is weelde men kan zich dat alles koopen. Soms komt de man zwijgend een oogenhlik in opstand tegen dat leeg gezinsleven, maar de vrouw zegeviert. Zij gaat met een stopwoord langs deze groote waarde van het leven heen Ik laat mij niets bevelen door niemand En zij steekt het gauwgummi weer tusschen de tanden, leest haar kranten en tijdschriften, verft zich de lippen met vuurroode stift, legt rouge op haar wangen, lakt haar vingernagels en.gaat de stad in. Girl-mama Moeder en toch een eeuw ervan af! BINNENL. NIEUWS. EEN ONEERLIJKE BOEKHOUDER. Te Zwolle is aangehouden een 42-jarige boek houder-kassier van het gemeentelijk electrici teitsbedrijf der gemeente Achtkarspel en voort vluchtig wegens fraude in de administratie. Hij had te Zwolle een motorrijwiel gestald en toen de boekhouder uit Nijmegen te Zwolle kwam, om met zijn motorrijwiel naar het Noorden te vertrekken, werd hij op verzoek van den burge meester gearresteerd. Bij zijn arrestatie werd 20 op hem gevonden. Hij bekende een bedrag van 10.000 te hebben verduisterd. DOOR ELECTR. STROOM GEDOOD. p*e Wormerveer is Zaterdagmorgen de bank werker S. Kooy, in dienst bij de firma Gebr. Klinkenberg, terwijl hij in de fabriek der N.V. Kon. Pellerij „Mercurius" werkzaamheden ver richtte met een electrische boormachine, in aan raking gekomen met den electrischcn stroom, waardoor hij op slag werd gedood. De verslagene is een gehuwd man van 23-ja- rigen leeftijd en laat een vrouw en kind achter. SCHELPENZUIGER GEKAPSIJSD. Bij Zoutkamp is de schelpenzuiger „Dollard" thuisbehoorende te Delfzijl, die bezig was on der Rottum schelpen te zuigen, Vrijdagmiddag gekapsijsd. Aan boord bevonden zich vier per sonen, die zich ternauwernood konden redden. De schipper, Dusser, kon zwemmende den sloep bereiken, waarna hij de andere personen kan afhalen. DE PRODUCTITEIT VAN HET BARNEVEL DER RAS. Bij den te Barncveld gehouden achtsten leg- wedstrijd van Barnevelders, uitgaande van de G.-O. Maatschappij van Landbouw, en die ge duurd heeft van 15 October 1928 tot en met 10 BUREAU: Hippolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. October 1929, heeft de toom 6 hennen en reser ve hen) van G. van Zwieten te Voorthuizen, den eersten prijs behaald. Deze kippen hebben in to taal 1286 eieren gelegd, met een gemiddeld ge wicht van 63 gram per ei, en een totale waarde vertegenwoordigende van 97.30. De tweede prijs viel ten deel aan den toom van mej. de Smits, te Nunen (N.Br.), welke hennen 1278 eieren hebben gelegd, met een ge middeld gewicht van 61 gram en een waarde van 91.90, terwijl de toom van E. Druijff, te Voorthuizen, den derden prijs heeft gewonnen. Van deze kippen zijn 1184 eieren geraapt, met een gemiddeld gewicht van 61 gram en een waarde van 85.50. Voorts werd de winterprijs, uitgeloofd voor de hennen, die van 15 October tot 1 Februari voor de grootste waarde aan eieren hebben gelegd, toegekend aan den toom van den eersten prijsi- winner G. van Zwieten, terwijl de prijs voor de kip, die gedurende den geheelen wedstrijd het grootste aantal eieren produceerde, ten deel viel aan A. v. d. Heg, te Lunteren, wiens hennetje niet minder dan 263 eieren legde. KINDERLIJKJES OPGEGRAVEN. Misschien wel levend begraven. Vrijdag hebben arbeiders, die bezig waren met graafwerk ter hoogte van den driehoek, welke gevormd wordt door den Dordtschen straatweg en den nieuwen en den ouden Groe- ne-Hilledijk, een doos gevonden, waarin de lijkjes van een pasgeboren tweeling, een jonge tje en een meisje werden gevonden. Het eene kind was in een oude rok, het andere in een stuk deken gewikkeld. Naar alle waarschijnlijk beid is de doos van Donderdag op Vrijdag begra ven en zoover het onderzoek heeft uitgewezen is het niet onwaarschijnlijk te achten, dat de kinderen levend begraven zijn. De commissaris van politie van het bureau Nassaukade, Dordrecht, verzoekt allen, die iets hieromtrent zouden kunnen mededeelen, zich tot dat bureau te wenden. DIEVERIJ. De manufacturier B. uit Nieuwpoort kwam Woensdagavond met zijn auto den Zijdeweg te Nieuw-Lekkerland oprijden. Zijn auto geraakte defect en de bestuurder was niet in staat de wagen op gang te krijgen. Hij sloot de deuren af en ging per fiets naar huis. T|Oen hij Donderdagmorgen zijn auto wilde afhalen, kwam hij tot de ontdekking dat men een deur had opengebroken en 18 dekens en 9 paar schoenen had meegenomen. EEN STOOTBLOK VERNIELD. Een kranig rangeerder. Zaterdagochtend reed te Veencndaal op het stationsemplacement een goederentrein tijdens het rangeeren door een stootblok. Een rangeerder moest eenige wagens terug laten zetten. Dit gebeurt meestal met de locomo tief los voor den trein. Zoo ook hier, Tijdens dit terugzetteiVgeeft de machinist op een sein even volstoom, zoodat. de wagens een harden duw krijgen en verder uit zichzelve, dus zonder locomotief, doorrijden en ten slotte door een stootblok worden opgevangen. Waarschijnlijk is het sein te laat gegeven of de stoot te fel ge- geweest, in elk geval reden de zes of zeven wa gons met zeer groote vaart. Een van de op het emplacement werkende rangeerders, Van Velt- huizen, zag direct het gevaar in. Hij liet zijn werk in den steek holde met de snel rijdende wagens mede, sprong er in vollen gang op en zette uit alle macht onder het rijden een der remmen aan. De gang was echter te groot. Uit gevaar voor eigen leven sprong de rangeerder er in volle vaart af. Met een doffe slag greep de achterste wagen het stootblok, dat als een lucifers- doosje in elkaar werd gedrukt. De wagons UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN DE WEGENBELASTING. Vóór half October moet, zooals bekend, elke auto gewogen zijn. Voor de eigenaren brengt die weging altijd een teleurstelling mee, omdat de on^aven omtrent de zwaarte van den wagon, hun indertijd door de fabriek verstrekt, altijd mis blijken. De fiscus is n.1., schrijft de „Tele graaf" ineens tot de conclusie gekomen, dat als men naar de letter van de wet berekent de we- gcnbelastingschroef voor auto's nog eens met gemiddeld 5 a 6 procent kan worden aange draaid. Die schrijft n.1. voor, dat berekend wordt het gewicht van den wagen, zooals die op den weg rijdt. Dus het zuivere gewicht, plus het water van den radiator, en de benzine in de tank. Gevolg..zoo goed als heel Nederland valt in den vervolge in een hoogere klasse der wegen belasting. Wagens die 840 wogen, wegen nu 860, die van 1530 ineens 1560, wat telkens zes gulden scheelt. Bureaucratisch moge dit zeer zuiver en zelfs democratisch klinken.... in de practijk is het dit niet. Het beteekent voor grootere luxe-wa gens vaak niet meer dan 4 a 5 procent toename. voor de kleinere wagens een toename van 6 a 8 procent op de oude belasting. En dus vooral voor den kleineren man fnuikend. Over het algemeen is de auto in Nederland in vergelijking met an dere landen als Amerika reeds veel te zwaar be last. Het aandraaien van de belastingschroef weer met gemiddeld 6 procent is een nieuwe domper op den kooplust en op den durf zich een auto aan te schaffen. Wij behoeven niet meer aan te voeren van welk enorm economisch belang motorfractie voor een land is, vooral nie' sinds het paard zoo goed als verdween. Hoe meer auto's in een land, hoe sneller zijn opbloei is, al was het alleen al door tijdsbesparing en doordat de man met den motor als hulp of hij groenteboer, slager dan wel notaris of dokter is. zijn tijd verdubbelt. Het blad vervolgtMaar de wetgevers, die nog altijd uitgaan van het principe, dat dc au- te is luxe voorwerp is, smoren iets gewichtigs in den kiem. Duizenden nieuwe auto's worden per jaar ingevoerd, duizenden geruild, en weer verkocht die nog uitstekend een vijf of tiental jaren dienst kunnen doen en die overgaan in de handen van den minder kapitaalkrachtigen man, van den kleineren man, die evengoed recht heeft de kracht van een motor voor zijn zaken en welvaart te spannen, als de grootere. Er staan duizenden op „de grens" om dit te kunnen doen. Ze aarzelen alleen nog voor de kosten. Niet van aanschaffing, die ineens vol daan wordt maar vooral van belastingen zoo wel wegen- als personeele, die telkens terugko men. Door die nieuwe wetstoepassing worden vooral kleine automobielen getroffen. Duizen den zouden een tweedehands en soms derde handswagen kunnen koopen voor bedragen, die reeds beginnen met 200, waarvoor al heel bruikbare oude wagens te krijgen zijn.Daar voor moiet vaak honderd gulden gezamenlijke belastingen worden betaald. Het eerste, de aan koop, zou gaan, het tweede (ieder jaar) niet. Dus is men verplicht zich verder af te matten met bakfietsen, handwagens, langzame trammetjes of arme magere paarden. Dit is het logisch gevolg, en het practische re sultaat van de nieuwe weging en van de ver hoogde belasting VOOR DE DAMES. De Girl-mama. In een correspondentie uit New York in het Neues Wiener Journal lezen wij de volgende zedeschets Van een venster van mijn woning in New FEUILLETON. No. 69. (Slot.) De zekerheid, dat voortaan Raymond de Noir- \ille haar zou toebehooren, dat zij hem voor al toos had weergevonden, had op Susanne's toe stand een betere uitwerking gehad dan al de teedere zorgen, waarmede men haar had om ringd, veel meer zelfs, dan de behandeling vol toewijding van den zeer bekwamen geneesheer. 't Is waar, zij herstelde langzaam, maar voort durend, zonder achteruitgang. Het geluk bracht weder blijdschap op dat lieve verbleekte gelaat. Alleen een wolk van droefenis kwam op haar voorhoofd, wanneer Raymond, zelf bedroefd en in rouw over zijn moeder, bij haar zat. Zij had het wel begrepen, dat Raymonds moe der sympathie voor haar had gevoeld en zij be treurde dan ook haar dood, alsof zij haar langer en veel beter had gekend dan nu inderdaad het geval was. Het huwelijk was tot den winter uitgesteld, zoowel met het oog op Susanne's herstel als op den rouwtijd van Raymond. Tegen het einde van October zou het voltrok ken worden. Tusschen den dood van Julia en dat huwelijk kwamen twee gebeurtenissen voor, die wij niet stilzwijgend willen voorbij gaan. De eerste was het vertrek van Pierre. Veertien dagen na de begrafenis van mevrouw De Noirville en toen de zaken der nalatenschap wettig geregeld waren, verklaarde Pierre aan Raymond, dat hij vast besloten was, niet alleen Méridon, maar ook Frankrijk, ja Europa te ver laten. Vruchteloos beproefde Raymond hem van dit plan terug te houden of althans de rede nen voor dat plotseling vertrek van hem te ver nemen. Hij wilde niet, door zijn liefde voor Su- sanne te bekennen, het geluk van Raymond ook maar eenigszins verstoren. Het gelukte Pierre de Noirville, om onder leiding van Savorgna de Brazza deel te nemen aan een zending naar de Congo staten. Hij vertrok met zijn geheim in het binnenste van zijn hart begraven. Glimlachend nam hij afscheid van Raymond, verzekerd dat hij hem gelukkig achterliet, want de liefde van Susanne zou weldra alle jammer van het verle den hebben weggewischt. Hij vertrok zelfs zon der haar te hebben wedergezien. De tweede gebeurtenis waarvan wij hier bo ven spraken, had betrekking op Roger Laroque en op het eerherstel, waarvan hij had gedroomd Doch de herziening van zijn vonnis was wij hebben dat met enkele woorden aangetoond langs wettigen weg onmogelijk, daar de man, die Larouette werkelijk had vermoord, zijn von nis door den dood was ontkomen. Later, toen de medeplichtigheid van Julia de Noirville kon worden vastgesteld, had Laroque evenwel toch herstel van eer of althans de her ziening van zijn vonnis kunnen eischen, maar de geschandvlekte man met het edele hart had er de voorkeur aangegeven, zich op te offeren tot aan het eind. Nu mevrouw De Noirville gestorven was, kon Roger, al had hij op zijn edelmoedig besluit wil len terugkomen, niets meer aan de zaak veran deren. Hij ging er derhalve eindelijk toe over gratie aan te vragen. En op denzelfden dag, dat het hoofd van den staat het besluit tot gratie- verlcening onderteekende, bevatte het staats blad de volgende beknopte, naar nochtans veel beteekenende mededeeling „Mijnheer Roger Laroque, fabrikant en groot handelaar en mejuffrouw Susanne Laroque, zijn dochter, wonende op Maison blanche, nabij Li- mours (Seine et Oise) worden mits deze gerech tigd om nevens hun wettigen naam ook dien van Farney te voeren" Een half jaar later werden Raymond en Su sanne in den echt verbonden. Dienzelfden mor gen kwam er een brief van Pierre uit Afrika, die, blijkens den datum reeds drie maanden te voren was afgezonden. Hoewel de inhoud van dat schrijven niets on rustbarends bevatte, werd Raymond de Noirvil le bij het lezen door een nameloos angstig voor gevoel gekweld. En op den dag van zijn huwelijk, kort na het lezen van dien langen brief, misschien wel op hetzelfde uur, waarin hij Susanne Farney voor het echtaltaar geleidde, in het wit gekleed met een mirtenkrans en een langen bruidssluier ge tooid, stierf Pierre tengevolge van hevige koort sen, die zijn sterk gestel hadden ondermijnd. Maar het duurde zeer lang, eer het droevig be richt van zijn dood in Frankrijk bekend werd. Ver van alles wat hem lief en dierbaar was, blies hij den laatsten adem uit, maar hij deed het met een glimlach op de lippen en met het reine beeld van Susanne voor oogen. De dood was voor hem een gewin. En wat hij stervend pre velde, vatte in korte woorden alles te zamen, wat er omging in zijn hart Susanne, Raymond, ik heb u zoo lief gehad. Dit gebeurde nagenoeg in hetzelde oogienblik, waarop Raymond zachtkens den trouwring schoof aan den vinger zijner gade. Daarginds •tierf de broeder en zwager eenzaam en verlaten. Mier dachten Raymond en Susanne, in de vol heid van hun geluk, slechts aan zichzelven en vergaten de geheele overige wereld, om alleen in hun liefde te leven. En Roger, de geschandvlekte, dat toonbeeld van zelfverloochening, beschouwde het jonge paar met verteederden blik. Hij betreurde niets meer en hij verlangde niets meer, omdat hij die twee kinderen zoo innig gelukkig vereenigd zag. Eerst een jaar later werd het sterven van Pier re hun bekend. Dat treurige nieuws bereikte nen, toen Susanne moeder was geworden van een frisschen knaap. Dat kind ontving den doopnaam van zijn oom, wiens nagedachtenis vooral bij Raymond de- Noirville in een schier heilige vereering bleef bestaan. EINDE.— Volgend nummer beginnen wij ons nieuw feuilleton „DE STRAF DER ZONDE." Gezien het succes, dat wij met ons vorig feuilleton bij onze lezers hadden, hopen we, dat dit ook met ons nieuwe boeiende vervolgverhaal het geval zal zijn. RED.

Wieringer courant | 1929 | | pagina 1