De Straf der Zonde 20e Jaargang No. 82. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTEN TlëN Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10 BUREAU: Hippolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. SAMENWERKING IN NOORD HOLLAND'S NOORDEN. Wie de laatste jaren de economische ontwik keling in Noord-Holland's Noorden heeft ge volgd, zal tot de erkenning moeten komen, dat vele veranderingen zeer zeker in gunstigen zin. Was onze streek nog voor luttele jaren een vrijwel voor ieder onbekend terrein, dit is thans wel heel anders geworden. Verschillende oorza ken hebben er toe medegewerkt, dat men meer belangstelling is gaan koesteren voor de Noord punt van ons vaderland. Gemakkelijk is dit ze ker niet gegaan en wij mogen hier gerust con- stateeren, dat die meerdere belangstelling zeker is gegroeid, door dat ook economisch dit deel belangrijker is gaan worden. Maar zeker niet in de laatste plaats mag hier geconstateerd worden, dat er een keerpunt is gekomen, omdat de bewoners individueel en ook samenwerken de groepen en verecnigingen begrepen hebben, dat er een ander geluid moest worden gehoord, dat men zélf de hand aan den ploeg moest slaan en zoo heeft men dan ook een groote activiteit aan den dag gelegd. De bloembollencultuur in Breezand, die men zeer waarschijnlijk binnen enkele jaren zal uit strekken tot Koegras, terwijl ook het eiland Texel reeds uitgestrekte bloembollenveldon heeft, ontwikkelt zich sterk en is er oorzaak van, dat de omstreken van Den Helder in bloe; toenemen. Hoe belangrijk b.v. voor Texel deze cultuur is, moge blijken uit het feit, dat jaar lijks 500.000 Ko bollen daar verhandeld worden Wieringen staat in het brandpunt van de be langstelling door de Zuiderzeewerken en hc* actieve Gemeentebestuur van dit schiereiland zal er zeker voor zorgen, dat ook de Wie ringel'? zullen profiteeren van hun geografisch gunst ger positie. In Den Helder wordt een groote energie aan den dag gelegd om Zeebad Huis duinen tot bloei te brengen en bedriegen de voorteekenen zich niet, dan zal deze badplaats zeker een goede toekomst tegemoet gaan. D< Koog op Texel, is ook al door de eigenaardig: en speciale bekorting die deze Noordzeebad plaats biedt, de laatste jaren zeer in trek. In Au gustus 1928 werden naar Texel vervoerd 14.752 passagiers en 3904 rijwielen. Dit alles, het is bekend, maar het is goed, dai eens samengevoegd herhaald wordt, Wat hici in deze streken nog al eens mankeert onder de bewoners, dat is het vaste vertrouwen in een goede toekomst. Maar al te lang is ons Noorden vergeten in de groote pers, maar al te lang be stond er'zoo bitter weinig belangstelling. l,:ur zamerhand is men bij het boeken van de eerste successen wat meer vertrouwen gaan stellen in de plannen, die gericht waren op de ontwikke ling van het Noorderkwartier. Maar wat boven al van groot belang, is te achten, dat is, dat men is gaan inzien, dat samenwerking van verschil lende Gemeenten en groepen van de bevolking een eerste voorwaarde is om vooruit te komen. Bij officieele gebeurtenissen zag men in de laat ste jaren veel meer dan voorheen bijeen de hoof den van de diverse Gemeenten en autoriteiten FEUILLETON. (5. Geen der zeldzame bekoorlijkheden van Hé léne de Noirmont ontging graaf De Lasserre. Tpcn men een weinig later den salon verliet om een wandeling in het park te doen, totdal het etensuur zou slaan, bood de graaf Hélëne den arm. U heeft een heerlijke stem, sprak hij tot het jonge meisje en u zingt betooverend. Het is een voorrecht u te hooren. Ik weet, dat u een'goed musicus is, Maar u overdrijft wel wat mijn zwakke verdiensten. Mejuffrouw hernam de graaf met warmte, u bezit een zeldzame eigenschap die ik tenhoog ste op prijs stelbescheidenheid. Voor het eerst van zijn leven toonde De Las serre zich beleefd, vriendelijk en voorkomend jegens de dames. Gedurende den maaltijd was hij bijzonder opgewekt. Men ging laat naar bed doch de graaf sliep niet. In weerwil daarvan, was de graaf aan slapo loosheid ton prooi, tot aan het aanbreken van den dag. Hij hoorde altoos de muziek in zijn ooren ruischen. Onophoudelijk stond Héléne's beeld hem voor oogen. Soms zag hij haar mnt schoone witte vleugels aan de schouders vastge hecht als een serafijn, steeds hoorde hij haar zingen „De liefde alleen schenkt waar geluk." De graaf stond op, kleedde zich, verliet zijn kamer en ging in het park een sigaar rooken en wandelen. Toen hij vermoedde, dat mevrouw De Montperrey op was, keerde hij naar het kas teel terug. VIL Graaf en Markiezin. Al op, waarde graaf, zeide de markiezin. Ja, en reeds heb ik wat gewandeld, in uw park. Laten wij dan nu gaan zitten en wat praten. Ik zie aan uw gezicht, dat het plechtig uur is in de verschillende deelen van ons district. Wel werd dus wat meer voeling met elkander ge houden, maar een zekere band bestond er nog niet. de oprichting van het Departement Den Helder en Omstreken van de Ned. Maatschap pij voor Nijverheid en Handel was het mogelijk, dat in één verband samen kwamen inwoners van de verschillende gemeenten, die wellichl zoo op het eerste oog tegenstrijdige belangen hadden, doch die toch allen aan één ding be hoefte hadden, om vooruit te gaan, aan samen werking. Voor het eerst namen in één Bestuur zetting vertegenwoordigers van den Ilelder- schen Handel met de Burgemeesters van 'Texel, Anna Paulowna en Wieringen. Juist werden in die eerste periode uitgenoodigd de Hoofden van de grootste naburige Gemeenten, omdat in de eerste jaren van het bestaan van het niewste Departement van de aloude Maatschappij de behoefte werd gevoeld om nauw contact te heb ben met de gemeentebesturen. Langzaam maar zeker breidt ook het ledental zich uit in deze Gemeenten. Wanneer de tijd dan daar is, dal volgens de onverbiddelijke wet der Maatschap pij die Burgemeesters hun mandaat moeter neerleggen, dan staan er anderen uit die Ge meenten klaar om hun taak over te nemen en in het Bestuur van het Departement hun plaai selijkc belangen te vertegenwoordigen en naar voren te brengen. Wij meenen te mogen zeggen, dat de oprich ting van het Departement in een behoefte heeff voorzien. Men wachtte op een organisatie, waar in plaats was voor samenwerking van dc groot ste Gemeenten uit den kop van Noord-Holland Het blijkt nu reeds, nu het Departement nauw lijks 1 jaar bestaat, hoe nuttig en vruchtdra gend die samenwerking kan zijn. Het Dcpartt ment behartigt niet alleen de belangen van De Helder, maar komt ook op voor de speciale be langen van onze naburige Gemeenten, en wor den ook resultaten bereikt. Op velerlei gebiet' is het Departement werkzaam, al is het nie- altijd mogelijk in de diverse stadia van voorbe reiding publiciteit aan plannen te geven en voor uit te loopen op te verwachten gunstige beslis singen. Ook in de Maatschappij treedt het Departe ment actief op. Zoo heeft b.v. het rapport var het Departement, samengesteld na prearadvie- zen van de Heeren Zuidervliet en Nijpels zen de aandacht getrokken op de Algemeene Verga dering, waarin dit o.a. behandeld werd, waar van dan ook, door den betrokken rapporten? blijk van werd gegeven. Zoo tracht men hier door eigen kracht en ini tiatief en zoo noodig met steun van het IToofê bestuur van de invloedrijke Maatschappij voor Nijverheid en Handel veel te bereiken voor de economische opbloei van Noord Holland's Noor den, waarvan Den Helder wel het centrum vormt. (Alleen van Wieringen komen jaarlh'ks door de beide busdiensten 100.000 passagiers van en naar Den Helder). Meer en meer begint men in te zien, dat de bewoners van al deze Ge meenten elkander noodig hebben, dat onze be langen in groote lijnen volkomen paralel loo pen en dat alleen door eendrachtige samenwer king de bloei van het geheele district kan wor den bevorderd. Voor de behartiging van de toekomstplannen van ons Noorden staat het Departement Den Helder en Omstreken op de bres en zeker zal veel nuttige arbeid kunnen worden verricht, omdat het Departement geboren werd door behoefte aan energieke samenwerking. M. A. GRUNWALD BINNENL. NIEUWS. KINDERVERLAMMING. Te Baflo (Gr) is het twaalfde geval van kin derverlamming geconstateerd. EEN NEDERLANDER DOODGESCHOTEN. Door de Duitsche douane Zaterdagavond is op de Duitsche grens, nabij de gemeente Sittard, een Nederlandscli motor rijder, die op het eerste halt-roepen der Duit sche douane-beambten niet stopte, door een hunner door een karabijnschot op slag doodge schoten. De kogel had den motorrijder in de hersens getroffen. De man had vermoedelijk door het geronk het haltsignaal niet gehoord. DE ZUIDERZEEPOLDERS. Het rapport van het Nederlandscli Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw. DE CONCLUSIES. De Stedebouwkundige. Raad van het Neder landsch Instituut voor Volkshuisvesting en Ste debouw heeft een commissie inge steld, die een rapport moest uitbrengen over de stedebouwkundige vraagstukken, welke uit de droogmaking van de Zuiderzee voortkomen, en daarbij mede aandacht moest schenken aan den verwachten invloed van de oplossing dier vraag stukken op het landschap van het te winnen grondgebied. Het resultaat van den arbeid der commissie is neergelegd in een rapport, waaraan wij de volgénde conclusies ontleenen De stedebouwkundige grondslagen Gesteldheid en waterstaat. De bodem van de Zuiderzeepolders zal weinig hoogteverschil ver tooncn hij glooit vlak. De groote polders wor den in afdeelingen onderverdeeld. Iedere af- deeling zal een eigen afwateringskanaal behoe ven. Dit kanaal moet in hot laagste gedeelte van den polder liggen bij regelmatig naar an dere afdeelingen afglooiende afdeelingen wil dit zeggen op de grens der afdeeling. Bedrijf. Het bedrijf wordt het best gediend door een stelsel van rechthoekige verkaveling als aangegeven in het rapport-Lovink. Toepas sing van dit. stelsel eischt niet, dat alle kanalen en wegen zich daaraan aansluiten. Afschuining der kavels heeft voor het bedrijf geen bepaald bezwaar. Verkeer. De afwateringskanalen kunnen als scheepvaartkanalen doen. Ze behooren een lang rechtlijnig verloop te krijgen. Bochten op niet te korten afstand van elkaar leveren geen be- zwaar op. Bruggen en sluizen zijn zooveel mo- aangebroken, waarin ge uw hart wilt uitstorten. Welnu, mevrouw, ik heb een ernstig be sluit genomen. Bij u, graaf, is alles altiid ernstig. Wat is er gaande Ik verlang te trouwen. De markiezin zag hem met een paar groote oogen strak aan. Daarna sprak zij glimlachend: Kom, is het heusch waar Ja. Nu, dan had ik wel gelijk, toon ik gisteren bij mijzelf zeide, dat ge wel geheel veranderd waart. 't Is waar, een totale omkeer is in mij tot stand gekomen. Beste vriend, sprak zij met een beetje goed hartige spotternij in de stem, wat er gebeurd is, moest geschieden. Ik ben alleen maar ver baasd, dat decrisis niet eer plaats had. Daarna van toon veranderende, ging zij voort Ik wensch u geluk, dat gij eindelijk gaa< denken als ieder ander mensch. Ik ben blij dat ge uw afzondering vaarwel zegt. Gij hebt op mij gerekend, ik voel mij gevleid en vereerd door uw vertrouwen. Gij wilt trou wen. Heel goed Ik zal alles doen wat in mijn vermogen is om een lieve, waardige levensge zellin voor u te vinden. O, u is goed, heel goed Wanneer ik iemand mijn vriend noem dan meen ik dat ook. Dus, zooals afgesproken is, ik ga aan het zoeken naar de aanstaande gravin Do Lasserre. Ik geloof, dat ik haar reeds gevonden heb O, maar dan heb ik niets meer voor u tr doen. U kunt integendeel veel voor mij doen. Dat begrijp ik niet best. Ik zou de gelukkige sterveling zijn alc jonkvrouw Héléne de Noirmont mijn hand en naam wilde aanvaarden. Héléne de Noirmant ï'riep de markiezin uit Maar gij kent haar ternauwernood. Wat doet dat er toe, als een enkel oogon- blik voor mij voldoende is geweest om haar te beminnen Nu, als de geleerden eenmaal beginnen, loopen zij verschrikkelijk hard van stal. Gc treedt mijn kamer binnen, een jong meisje zingt Ge luistert. Ge kijkt haar aan. Zij bloost, slaat de oogen neer en krak ge staat in lichterlaaie U heeft met een enkele potloodstreep den gelijk te vermijden. Ook de wegen zullen over groote afstanden rechtlijnig moeten doorloopen. Bochten op niet te korten afstand van elkaar leveren ook voor deze geen bezwaar, bezitten zelfs eenige voordeelen. De wegen worden on derscheiden in hoofdverkeerswegen en lokale wegen. Het profiel der hoofdverkeersweg',i moet zijn berekend op de eischen van het moder ne verkeer. Afzonderlijke fietspaden zullen niet mogen ontbreken. In sommige zal een afzon derlijke, eigen baan voor tramweg moeten wor den gelegd of gereserveerd. Tervermijding van bruggen behooren de hoofdverkcerswegen zoo veel mogelijk langs de afwateringskanalen te worden gelegd. Nederzetting der bevolking. Op het ontstaan van ten minste 36 nederzettingen, grooter dan de meeste Hollandsche dorpen, moet worden gerekend op een onderlingen afstand, welke niet grooter zal zijn dan acht km. De boerderijen zullen verspreid liggen, waarschijnlijk omdat de bedrijven niet te klein zullen zijn, op vrij grooten afstand van elkaar in hoofdzaak aan de lokale wegen. De landarbeiderswoningen zullen ten deele in en nabij de dorpen zijn aan treffen, ten deele verspreid. Tuinbouwbedrijven zullen bijeenliggen. Ontspanning. Voor de aanwezigheid van na- tuurruimte, zooveel mogelijk over de polders verspreid, moet worden gezorgd. In de eerste plaats is aan bosschen, plassen en boezemwa ter te denken. Bij elke nederzetting zal aan ont spanningsterrein behoefte bestaan, als wandel dreven en voor de beoefening der sport. Het toekomstige Zuiderzeelandscbap. In de Zuiderzeepolders zal een landschap ont staan, dat in veel opzichten overeenkomst zal zal toonen met dat van het verdere Holland. Vlak, ver zich uitstrekkend land onder vochtig licht, zal het van nature de gift der schoonheid ontvangen. Als menschenwerk in grooten maat staf op een gebied dat weinig aanknoopingspun- ten geeft, tot stand gebracht, met volledige in achtneming van de eischen, welke bedrijf, ver keer, vestiging en ontspanning stellen, zal het in anderen verschijningsvorm groeien dan het oudere Holland. Doelbewust ingrijpen in den opbouw van het land zou noodig zijn bij de plaatsing van ge bouwen en opstaand hout zal leiding moeten worden gegeven. Het nieuwe landschap zal de wijde ruimte van het Zuid-Hollandsche landschap niet be zitten wellicht zal hier en daar een gedeelte de voor den Beemster zoo typische geslotenheid vertoon en. /Terwille van dit uitzicht zal niet de overdadi ge beplanting der wegen wachtwoord moe ter zijn, hier en daar een laan, dan over groote lengten uitzicht, dan over bescheiden afstand. In hoofdzaak zullen boomgroepen op de boer derijen het land markeeren. Zwaarder dan ze veelal bij nieuwe behuizingen uitvalt, zullen ze behooren te zijn. Kunnen deze groepen worden samengevat, met plaatselijke wegbeplanting worden aangevuld, dan beteekent dit verster king der massa's, forsche tegenstelling tot de juiste door de samentrekking ruimer wórden- stand van zaken uitnemend geschetst. Maar hebt ge wel den tijd genomen er eens rijpelijk over na te denken Dat heb ik gedaan. Graaf, u is de verwonderlijkste man, dien ik ken. Ik weet, dat ik wat zonderling ben maar ik moet mij wel van de anderen onderscheiden. Mijn hemel, hoe makkelijk is het een wilde te temmen, hervatte de markiezin. En zij begon luidkeels te lachen. U spot met mij, mevrouw In het geheel niet. Maar kijk, ge zijt zoo kluchtig. Dat is waar. Verliefd op mijn jaren Kom, kom. Men is nooit te oud om zich te beteren. Nu word ik weder ernstig. Ge hebt niet van noode mij te zeggen, wat ge van mij vei wacht. Ik weet met welke gewichtige zending ik belast ben. Maar voor alle dingen moet ik u verwittigen, dat juffrouw De Noirmont geen cent medekrijgt. Ik kan u zelfs zeggen dat zi: arm, heel arm is. Maar dat vind ik heerlijk riep de graaf. Zij was van vaders- en moederszijde wees op den leeftijd van acht jaar. Haar vader had slecht zaken gedaan en zich te gronde gericht. Een oom, kolonel De Nooirmont, een goed man. nam haar tot zich. Hij plaatste haar op de bes te kostschool van Tours, waar zij nog een jaar geleden was. Toen de kolonel zijn pensioen nam, kwam zij terug van de school en bleef zij bij hem. De kolonel is ongetrouwd, maar hij heeft eigen fortuin. Hij en zijn nicht leven stil letjes van zijn pensioen en ik geloof niet, dat zij er wat van overleggen. Dikwijls heb ik mij afgevraagd wat er van het arme kind zou wor den als zij haar oom, die eenige bloedverwant is, kwam te verliezen. Wonen zij ver van hier Te Vaucreux, een half uurtje van Bression Ik zal straks laten inspannen en haar een be zoek brengen in uw belang. Dank u. Natuurlijk kan ik niets belooven. Ik weet niet, welk antwoord ik u zal mede brengen. Daar is iets in mij dat mij zegt, dat gij zult slagen. Laten wij dit eens aannemen. Gij trouwt haar dus. Heel goed en gij zijt de gelukkigste man ter wereld. Maar daarna Daarna Ja, na uw huwelijk Wat zijn uw plan nen Wat zult ge doen Ik zal mijn vrouw liefhebben. Daar twijfel ik niet aan. Maar op welke wijze zult ge haar liefhebben En hoe zult ge uw levenswijze inrichten Zooals iedereen. Nu, dat is een heel rekbaar antwoord, her nam de markiezin met een schalksch lachje. Maar het is reeds iets, dat ge niet voor u en uw vrouw een heel bijzondere manier van leven hebt uitgedacht. U plaagt toch altijd. Weineen. Ik ben een beetje ongerust, en daar ik belang stel in uw gelukZult ge uw appartement aanhouden in de Rue du Dragon, waar het zoo muf ruikt en de spinnen rustig haar webben weven op de hoogste planken uwer boekenrij Ik zal een groot huis koopen. Dat is uitstekend. Dus zult ge er ook een aantal bedienden er op na houden. Zooveel als er noodig zijn. Rijtuigen en arden Ja. Ge zult dus uitgaan en menschen zien Het zal wel moeten. Best. Ik zie met genoegen, dat ge allerlei goede plannen hebt. Daarenboven, mevrouw, zult gij er zijn, om mij te raden. Ik hoop, dat gij dat niet zult noodig heb ben. Hoeveel bedraagt uw vermogen Dat weet ik zoo niet. Och kom Ik heb me daarover nooit het hoofd gebro ken. Mijn notaris, een dood eerlijk man, beheert mijn zaken. Toen ik mijn moeder verloor, bezat ik zoowat drie millioen. Sinds heb ik heel wat overgelegd en moet mijn kapitaal dus wel aan merkelijk vergroot zijn kortom, ik geloof wel, dat ik rijk genoeg ben om een zekeren stand op te houden en mijn vrouw niets te weigeren. Al bezat ge minder, zoudt ge nog veel kun nen doen. Maar pas op, wees op uw hoede tegen ouden hartstocht. Ik eisch wel niet dat gij uw edele studie geheel zult laten varen, het is goed, het is noodig, dat een man wat te doen heeft en werkt. Maar als ge getrouwd zult zijn, vergeet dan niet, mijn vriend, dat ge meer behoort aan uw vrouw, dan aan uw boeken. (Wordt vervolgd.) WIERINGER COURANT-

Wieringer courant | 1929 | | pagina 1