I 20e Jaargang Dinsdag 12 November 1929. No. 84. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Raad van Wieringen. ■WIERINGER COURANT c UITGEVER 1 CORN. J. B08KER, WIERINGEN VERSCHIJNT EL KEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIêN Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytnshoei Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. Vergadering van den Raad der gemeente Wie- ringen op Zaterdag j.1. des nam. 2 uur. Afwezig de Heeren S. de Vries en Jb. Lont de laatste met kennisgeving van verhindering. Na opening en voorlezing der notulen, volgen mededeelingen en ingekomen stukken a. maandstaten der Zeegras-exploitatie, in Septem ber verkocht 4682 pak, in October verkocht 3133 j>ak b. goedkeuring van Ged. Staten wijziging art, 167 politieverordening c. mededecling van den Minister van Waterstaat, dat door het Rijk geen gelden zullen worden gevoteerd voor bijdra ge onderhoud der Gemeenelandsweg, waar in de toekomst voor het grootverkcer Alkmaar-Hel- den-Den Oever van dien weg geen gebruik zal worden gemaakt, terwijl op het oogenblik de gemeente Wieringen door de Zuiderzeewerken belangrijke voordeelen geniet die haar in staat stellen voor het onderhoud te kunnen zorgdra gen. Voorzitter voegt hier echter aan toe, dat B. en W. de pogingen nog niet opgeven en zij nu alle hoop hebben gevestigd op den heer Ringers, die zooals men weet thans aan het hoofd van het Departement van Waterstaat komt en zeer zeker deze kwestie in gunstigen zin voor de Gemeente onder de oogen zal zien. Op een vraag van den heer Lub, of de Minister hier dan al op bezoek is geweest en den weg in cogenschouw heeft genomen, antwoordt voorzit ter bevestigend Zuiderzee-Visscherij-'Tentoonstelling 1930 te Enkhuizen. Het uitvoerend Comité voor de in 1930 te Enkhuizen te houden Zuiderzee-Vissche rij-Tentoonstelling verzoekt hare pogingen to' het doen slagen van die tentoonstelling te steu nen door deel te nemen in het garantiefonds en (of) een bijdrage voor de tentoonstellingskas Naar aanleiding van dit verzoek deelen B. W het volgende mede. Toen in den loop van dit jaar de eerste stappen werden gedaan om bij diverse lichamen belang, stelling voor deze tentoonstelling te wekken, hel ben zij aanstonds te kennen gegeven deze onder neming met sympathie te begroeten, daaraan toevoegende, dat zij bereid waren te overwegen of de gemeente op de een of andere wijze aan die tentoonstelling zou kunnen deelnemen. Blijkens de bijgevoegde circulaire is de opzet van dien aard, dat de expositie een volledig beeld zal ge ven van de Zuiderzeevisscherij en aanverwante bedrijven, zoodat zij uit historisch oogpunt, zeer belangwekkend belooft te worden. H.i. behoor> een belangrijk centrum der Zuiderzeevisscherij als Wieringen daar niet te ontbreken. Anderzijds is het niet van belang ontbloot, dat door deze tentoonstelling naar buiten blijkt van den be langrijken tak van volksbestaan, welke staat te verdwijnen. B. en W. vinden hier genoegzame aanleiding voor te stellen tot dit doel eene bijdrage van 100.- beschikbaar te stellen en ten behoeve van het garantiefonds in te schrijven voor een be drag van ten hoogste 250.-. Tevens vragen zij machtiging om, zoo daartoe e-elegenheid wordt gevonden, de gemeente aan de tentoonstelling te doen deelnemen op de wijze door hen te bepa len, en daartoe een blanco crediet te verleenen. De heer Lub zegt, dat, waar in het preadvies van B. en W. wordt gesproken, dat Wieringen een belangrijk centrum van de visscherij is, en dat is het inderdaad, het hem bevreemt, dat in dat Tentoonstellings-Comité niet één Wieringer zit ting heeft. En wat die 250 voor het garantie- finds aangaat, 'n garantiefonds geniet geen groo- te populariteit, en spr. vreest, dat die 250 dan wel denzelfden weg op zullen gaan als de subsi die. Voorzitter licht toe, wat het eerste punt van •den Heer Lub betreft, dat het juist volgens de circulaire de bedoeling is, dat op de visschers- plaatsen plaatselijke comité's worden opgericht, die voor de expositie der plaats zullen zorgdra gen. Wat de financieele zijre betreft, het is de bedoeling geen grooter bedrag te gebruiken, dan is toegezegd. Voor het reservefonds behoeft men dus niet zoo verschrikkelijk bang te zijn. De heer Lub meent dat dan het garantiefonds overbodig is hij zou alleen 100 subsidie willen geven. De heer Kaan heeft ook niet veel met het ga rantiefonds op en zou willen voorstetllen aan het garantiefonds niet deel te nemen, doch de subsidie op 200 stellen. Met 6 tegen 3 stemmen wordt het voorstel ver worpen, (voor stemden de heeren Lub, M. Kooij en Kaan.) Het voorstel B. en W. 100 subs. en 250 ga rantie komt daarop in stemming en wordt ook verworpen met 6 tegen 3, (voor stemden de hee ren Bosker, (Tijsen en J. Lont.) Dan komt het voorstel Lub, alleen 100 sub sidie te geven, aan de orde en dit wordt aangeno men met 7 tegen 2 stemmen. (De heeren J. Lont •en J. Bosker stemden tegen.) Esperanto. Van de Centrale Esperanto Propa- gande Commissie te Nijmegen het verzoek, om in navolging van de stad Nijmegen, over te gaan tot oprichting van een éénjarige cursus voor hel ondenvijs in de wereldtaal Esperanto, ten behoe ve van leerlingen der hoogste klassen van de la gere scholen en van oudere kinderen. Naar aanleiding van dit verzoek merken B. er. W. op, dat van de oprichting van zoodanigen cursus te Wieringen de wenschelijkheid tot nu toe nimmer is gebleken. Naar hunne meening behoort, als dit onderwijs gewenscht wordt, hier voor het initiatief van particuliere zijde uit door de gemeente geschiedt, al zal nader onder het oog worden gezien of een dergelijk particu lier initiatief van gemeentewege gesteund be hoort te worden. De heer Kaan zou toch B. en W. in overweging willen geven eens te informeeren, wat de kosten van een cursus zijn. Spr. acht het van groot be lang, dat Esperanto als wereldhulptaal doorge voerd wordt. Voorz. meent, dat men in vreemde landen al heel weinig met Esperanto kan bereiken van meer belang acht spr. het volgen van een cursus in moderne talen. De heer Lub wenscht toch in het midden te brengen, dat het esperanto een groote toekomst tegemoet gaat congressen worden gehouden «i de leden in verschillende landen correspondee ren reeds onderling in deze taal. Niemand maakt er echter een voorstel van en zoo wordt het advies van B. en W. goedgek Meer licht. Voorz. brengt een'adres ter tafel van V. Koom J.Vz. en anderen, waarin wordt geklaagd, dat s avonds het Zuidelijke gedeelte van den Gester- weg bijna niet te volgen is, wegens de daar heer- schende duisternis, vooral bij S. Wagemaker Met het oog op het drukke verkeer in dien weg verzoeken adressanten een electr. lantaarn perc. Wed. C. de Wit. Wordt ter afdoening in handen gesteld B. en W. Zeegras-Exploitatie. Naar aanleiding van de voorstellen van raadslid, don heer P. Kaan, ontwikkeld in bij hel zijn schrijven van 30 September j.1. deelen B. en W. het volgende mede. In de eerste plaats stelt de heer Kaan voor te bepalen, dat van het niet-belegde kapitaal dei- exploitatie, dus van het gedeelte van het kapi taal dat telkenjare aangewend wordt tot bèta ling van pakkengelden e.d. en dat dus geduren de een zekeren tijd niet rentegewnd belegd kan worden, eene rentevergoeding te heffen en dit in de gemeentekas te storten. De voorsteller wijst °r op, dat, hoewel daartoe reeds vroeger was be sloten, aan dit besluit blijkbaar geen gevolg i< gegeven. Dat een besluit van die strekking door den Raad zou zijn genomen moeten zij echter ontkennen. Bij de behandeling van een voorstel van den heer Oden tot uitkeering van den winst over den zee- grasoogst. 1927 in de vergadering van 29 Nov. 1927, heeft volgens de notulen de heer Kaan ge zegd „aan het voorstel zijn stem te willen ge ven, doch onder voorwaarde, dat de onkosten worden afgetrokken, dus ook de rente van het kapitaal, waarmede de zaak gedreven wordt", waarop de Voorzitter heeft geantwoord „dat dit ook geschiedt". olgens mededeeling van den Voorzitter moet hier echter een misverstand in het spel zijn ge weest en moet hij de opmerking van den Heer Kaan destijds niet begrepen hebben of althans verkeerd begrepen. De voorzitter had de vraag zoo opgevat dat van de winstuitkeering aan de maaiers de gekweekte rente zou worden uitge zonderd had hij begrepen, dat de Heer Kaan doelde op de gederfde rente, dan had zijn ant woord uiteraard ontkennend geluid, omdat een besluit met die strekking niet genomen was. Zij kunnen overigens niet inzien, dat zoodanig be sluit dan wel zou zijn genomen in de bedoelde vergadering van 29 November 1927. Hetgeen toen door den heer Kaan gesproken is, was toch niet meer dan eene opmerking zijnerzijds, welke hoogstens de opvatting van den spreker zelf kon weergeven, doch geenszins als de meening of het besluit van de geheele vergadering kon wor den aangemerkt. H.i. is dan ook van eene dooi den Raad genomen beslissing op dit punt geen sprake. Komende tot het voorstel, thans door den dm Heer Kaan in zijn schrijven van 30 Septem ber gedaan, troffen zij daarbij niet aan eene mo tiveering daarvan. Zij vermoeden echter, dat de voorsteller als volgt redeneert. Indien men eei\ zaak drijft is het noodig ten einde bekend te wor den met het zuivere resultaat, tegenover de ba ten die hel bedrijf oplevert te stellen alle uitgavei. m verdere onkosten, die daarbij een rol gespeeld hebben. Ook van het kapitaal, dat de onderne mer in de zaak gestoken heeft, behoort dus aan dien ondernemer rente betaald te worden, omdat als het kapitaal van derden zou zijn geleend hetzelfde zou hebben plaats gevonden. Inder daad is dit standpunt in overeenstemming me< de eischen van goed koopmanschap. De voorstel ler wil nu gelijke methode toepassen op de Zee gras-exploitatie. In deze redeneering kunnen zij hem niet volgen, omdat de vergelijking niet op gaat. In het particulier bedrijf, zoo ook in de meeste gemeentebedrijven, geschiedt de kapitaal verstrekking door den ondernemer respectieve lijk door de gemeente. Hier houdt de vergelij king dus op, want bij de zeegras-exploitatie is juist het tegendeel het geval. Het kapitaal van de Zeegras-exploitatie is niet door de gemeente gefourneerd, doch gevormd door het bedrijf zel ve. Er is derhalve geen enkele grond om de ge meente door eene rente-uitkeering, als in het voorstel bedoeld, te bevoordeelen. B. en W. zijn mitsdien van meening, dat zoo danige rente-vergoeding bij dit gemeentelijk be- Irijf niet op haar plaats is. De heer Kaan stelt in de tweede plaats voor te Den Oever een groote loods te bouwen, teneinde daarin het losse zeegras op te bergen en het per sen in eigen beheer ter hand te nemen. De voor steller acht. dit wenschelijk, omdat er naar zijn oordeel gebrek aan pakhuisruimte is en tenge- gaan en kan men niet verlangen, dat dit steeds ivolge daarvan het zeegras te vlug wordt geperst. hetgeen de oorzaak is, dat de qualiteit tegen woordig te wenschen overlaat. Inderdaad wordt de klacht meer dan vroeger vernomen, dat het zeegras van Den Oever te slap is en niet geheel broeivrij, en zij zijn het met den voorsteller eens, dat dikwijls de oorzaak daarvan moet wor den gezocht in het persen van niet geheel uitge werkt zeegras. De heer Kaan wijdt dit echter aan te weinig pakhuisruimte, een conclusie, die zij intusschcn niet kunnen onderschrijven, tenzij door hem wordt bedoeld, dat er te weinig berg ruimte is voor het losse zeegras. Indien men echter zou willen voorzien in voldoende berg ruimte voor al het losse zeegras, dan zou men de beschikking moeten hebben over een enorme loods, veel grooter dan de heer Kaan zich voor stelt. Van Oost-Wieringen kwamen dit jaar min stens 5000 pakken a 100 Kg., een quanium het welk in 2 maanden tijds niet alleen werd bereid doch tevens geheel geperst. Om deze hoeveelheid in lossen toestand op te bergen zou eene ontzag gelijke opslagruimte noodig zijn, om te zwijgen van de noodzakelijkheid om daarin minstens drie, vier persen te plaatsen, wil men beschik ken over eene capaciteit tot persen ten minste gelijk aan die van tegenwoordig. Om te bereiken wat de Heer Kaan wil, is dit echter geenszins noodig. Die bedoeling is n.1. om te voorkomen, dat het zeegras te jong ge perst wordt. Hun komt het voor, dat die bedoe ling op veel minder omslachtige wijze kan wor den verwezenlijkt door een eenvoudig Raadsbe sluit, waarbij bepaald wordt, dat de eerst be schikbare partijen 4 a 5 weken moeten worden opgeslagen vooraleer tot persen wordt overge gaan. Een voorstel daartoe meenen zij echter voorloopig nog niet te moeten doen-, omdat zij vertrouwen, dat de maaiers wel. tot het inzicht zullen komen, dat het in hun eigen belang is het zeegras zoo goed mogelijk te bereiden en het dus goed droog en uitgebroeid ter persing aan te bie den. Bovendien moet in deze zaak voorzichtig heid worden betracht, omdat bij het vroeg inval len van het regenseizoen de tijd te kort zou kun nen zijn toegemeten om een voldoende hoeveel heid tijdig gereed te krijgen, hetgeen voor den handel weer bezwaren zou meebrengen. Op grond van vorenstaande overwegingen ge ven B. en W. de Vergadering derhalve in over weging de voorstellen van don heer Kaan niet aan te nemen. De heer Kaan het woord verkrijgende acht zijn zienswijze, een rentevergoeding te heffen van het niet rentegevend kapitaal, zeer juist. Dat voor do 25 a 30 personen, die aan het wiermaai- en zijn, dit kapitaal voor niemandal zou worden gebruikt, zou een bevoorrechting zijn. Dat onder de onkosten die worden afgetrokken, ook rente behoort, is toch een zuivere zaak. Wat zijn voorstel van de loods betreft, dez- zou op het haventerrein te Den Oever moeten ko men, of er zou een stukje grond voor moeten worden gekocht of in erfpacht. Als men voor de onkosten 1000 per jaar zou berekenen (rente en aflossing) dan zou dus een en ander in een klei ne 20 jaar zijn verdiend. Derhalve een klein be drag per pak dat de maaiers moeten derven, is voldoende om een en ander te dekken. In dat pakhuis zou plaats moeten zijn voor 1000 pakken wier, tevens twee persen met lier. Het zeegras, zou, voor zoover bereid, dadelijk kunnen worden geperst en afgeleverd en dart had mén weer ruim te voor anderen. Men voorkomt, dat jong goed te vroeg wordt geperst, krijgt dus .goede kwaliteit en het kost de gemeente geen cent. De heer J. Lont, Is het de bedoeling van den heer Kaan, dat het zeegras in de loods los wordt opgeslagen De heer Kaan. Ja zeker en het er tevens in te persen. De heer J. Lont. Dat wordt een groote ruzie. In een tijd van drie maanden wordt al het zee gras bewerkt en dat kan onmogelijk zoo vlug in dat eene pakhuis. De lieer Kaan is voor ruzie niet bang. Er wa ren dit jaar niet meer als 12 maaiers te Den Oe ver. 12 vakken in het pakhuis is voldoende voor alle maaiers en ze hebben van elkander geen last De heer Bakker. Als ze de wier maar een week of vier aan de klamp lieten staan, dan had men van broei geen last meer. De heer Kaan. Dat is het nu juist, maar dat doen ze niet soms zoo uit de slooten naar de pers. De heer Lub zegt, dat de heer Kaan even gele den zoo met verbazing keek, toen spr. vroeg, welk kapitaal Kaan toch bedoelde. En spr. vraagt het nu weer. ïs het 't kapitaal van 15000 Voorz. neen, de heer Kaan bedoelt een gedeel te van die 15000 dat als pakkengeld dan voor een tijd onbelegd is. De heer Lub Daar wil u dus rente van trek ken, mijnheer Kaart Voorz. Wij geven een gedeelte pakkengeld aan de maaiers en nemen dat geld derhalve van de Bank af en daar berekenen wij geen rente voot'. B. en W. zeggen nu zoo dat kapitaal is bij elkaar gegaard, men behoeft het dus niet te leenon en derhalve gaat het dus ook niet aan de maaiers iente te berekenen. De heer Lub Dus Kaan wil rente hebben en dit de maaiers laten betalen De beer Kaan Als de gemeente het zelf niet bad, zou ze het toch moeten leenen en er rente voor moeten betalen. De heer Tijsen Het kapitaal is gekomen uit het bedrijf en wordt gebruikt in bet bedrijf en wij meenen dus geen rente De heer Lub Is het niet voor de gemeente een gunst, dat ze het kapitaal gebruiken mag En wat die loods betreftspr. zou er in geen geval accoord mee kunnen gaan, als deze door de maai ers betaald moeten worden. U wilt van die men- schen 10 cent per pak. Maar vraag het aan de Handelaren, of die het willen betalen. De heer Kaan Het kan best zijn, dat die er wat voor voelen. De heer Tijsen De bedoeling van den heer Kaan, wat het pakhuis betreft, is nog zoo slecht niet, maar spr. vreest, dat er door de droogma king niet lang zeegras meer zal zijn. Het water wordt troebel door het werken der baggermolens en het slik komt op het zeegras terecht, dat, alp het laag water i,s, en de zon wat al te scherp schijnt er door bederft. Ook in de toekomst vreest spr. door het binnenwater, dat zand en slik met zich voert, voor de zeegrasbedden het ergste. Daarom moeten we naar een loods niet te hard loopen, en bovendien op de haven is geen plaats en grond te koopen zou een schat van geld kosten. Wat de kwaliteit van het zeegras betreft: het wordt te spoedig opgeperst en dat zit 'm in de handelaren die op een bom alles tegelijk wil len ontvangen, het is echter altijd tegen spr.'s zin geweest, dat van iedere wierdrooger de ge heele oogst tegelijk werd ontvangen de helft was voldoende en dan kon er meer aandacht aan worden besteed, dat de broei er uit was. De heer Kaan. Juist, daar wordt de hand niet aangehouden. En wat het slik betreft, laat ons nu niet voorstellen, dat door de baggermolens de heele zee bevuild en troebel wordt tot heel aan Lutjewaard. En later als de dijk klaar is, is die last dan toch weg. De heer Tijsen. Ja, maar dan komt het zoele water, Kaan De heer Kaan. En de afnemers, die op spoed aandringen krijgen ook de schuld. Maar als de exploitatie niet klaar is, dan moeten die wach ten. dat is een uitgemaakte zaak. De heer Bakker. Ja, het zeegras moet goed af geleverd worden. De Voorz. vraagt of de heer Kaan stemming over zijn voorstelling verlangt. De heer Kaan. Dat zal onnoodig zijn. Ik voel wel, dat ze er toch allemaal tegen zijn. Uitkeering winst gemaaid zeegras oogst 1929. Naar aanleiding van het voorstel van het lid, den heer D. Oden, strekkende tot het weder doen uitkeeren van de winst, voortspruitende uit den verkoop van den oogst 1929 van gemaaid zeegras aan de maaiers, welke aan de maaierij voor dien oogst hebben deelgenomen, deelen B. en W. het volgende mede. Aangenomen, dat met het voorstel wederom wordt beoogd de animo tot het zeegrasmaaien zooveel mogelijk aan te moedigen, kunnen zij zich hiermede vereenigen, waarom zij in overwe ging geven tot dat doel weder een soortgelijks verordening vast te stellen als het vorige jaar. De heer Kaan wil er voor stemmen, mits ziin zelfde voorstel als verleden jaar wordt goedge keurd, n.1. dat de rente bij de onkosten worden berekend. Voorz. Maar dat is zooeven toch verworpen. Maakt u er nu weer een voorstel van De heer Bakker wil het voorstel wel ondersfeu nen. Zoo pas waren er toch twee voorstellen De heer M. Kooij vraagt wat de heer Oden on der winst verstaat. Voorz. Wat er over blijft na aftrek van alt# kosten. De heer M. Kooij Dan kunnen we het geen winst, maar „te min aan de maaiers betaald" noemen. De exploitatie is toch een ding op coö peratieven grondslag Voorz. Coöperatief De heer Kooij Ja, als ik me verkeerd uitdruk moet u het maar zeggen. De gemeente mag geen winst daarvan hebben. Op voorstel indertijd van Kaan kwam 't bedrag in de gemeentekas terecht. De heer Kaan Van mij ik was toen nog geen aadslid De heer Kooij Dan van een ander. Maar als de Exploitatie 7.- voor een pak boekte, kreeg de maaier 6.50 en die twee kwartjes werden ach teraf gehouden. Dat was voorzichtige politiek van onze voorvaderen, maar dan moet men nu oen beetje minder met het woord „winst" scher men. Als het verzoek nu niet ter tafel was geko men, had men die z.g. winst dan niet uitbetaald Voorz. Daar kan ik zoo geen antwoord op ge ven. De heer Bosker Als dit reservekapitaal niet was vergaard, zou men er nu toch voor dienen te zorgen. De heer Kooij Zeker, is het ook goed, dat het er is, maar wat de maaiers vroeger hebben ont beerd, wil Kaan ze nu nog rente voor laten be talen. Het voorstel B. en W. wordt goedgekeurd. Bijdrage in de exploitatiekosten van het cen traal ziekenhuis te Alkmaar. Van de Centraal - Ziekenhuis-Commissie voor de Bijdragende Ge meenten is een schrijven ontvangen, bevattend# een mededeeling omtrent de resultaten, welke het overleg met het Gemeentebestuur van Alk maar heeft opgeleverd naar aanleiding van ee- nige van de zijde der buitengemeenten naar vo- en gebrachte wenschen. De commissie geeft daarbij in overweging het op 24 October 1925 ge nomen besluit tot subsidieering te wijzigen. Ter toelichting deelen B. en W. mede, dat, aan gezien het totaal der door de buitengemeenten toegezegde bijdragen( 9200) minder heeft b«- dragen dan verwacht was 15000,,-), eene ver andering in het verhoudingscijfer waarnaar di# gemeenten in de exploitatiekosten zullen bijdra gen, noodig is gebleken. In plaats van 15000/65000, zal de gezamenlijke bijdrage van de buitenge meenten nu 9200/65000 van het jaarlijksch tekort beloopen, alzoo eene vermindering. De maximum

Wieringer courant | 1929 | | pagina 1