Oe Straf der Zonde 20e Jaargang Dinsdag 19 November 1929. No. 86 BB NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR jSpjpp WIERINGEN EN OMSTREKEN iWIERINGER COURANT» ADVEHTENTIëN: Van 1—5 regels 0.50. fc Iedere regel meer 0.10. rige vrouw M. M. Olsthoorn-Kruik. Het echtpaar woonde op denzelfden weg, waar het ongeluk gebeurde, ongeveer 20 M. daarvan verwijderd. Het lijk van den man is naar het lijkenhuisje te Oegstgeest overgebrachtde vrouw werd, na voorloopig door dr. Timmerman verbonden te zijn, naar het academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd waar zij kort na aankomst is overleden. Het echtpaar laat zes kinderen tusschen 10 en 19 jaar achter. KIND DOOR EEN RAlT GEBETEN. In het Ziekenhuis aan den Coolsingel te Rot terdam is Zaterdag een meisje van 13 maanden G. Huisman genaamd en wonende aan het Piet Heinsplein, verbonden, die door een rat in den linkerpols en de linkerhand was gebeten, terwijl het in de wieg lag. DIREOTEUR-GENERAAL VAN DEN RIJKSWATERS TAAT. Volgens een nota van wijzingen op de Water- staatsbegrooting 1930 ligt het in de bedoeling de aanstelling van een directeur-generaal van den Rijkswaterstaat te bevorderen met ingang van 1 April a.s. Het salaris van dezen hoofd-ambtenaar zou bepaald kunnen worden op 12.000 Voor dit ambt zal in aanmerking worden gebracht de hoofdingenieur J. A. Ringers, directeur-hoofd uitvoerder der M.U.Z. Daar deze bij aanvaarding van de benoeming aanmerkelijk aan inkomsten zou achteruitgaan en op aanstelling van den heer Ringers hiooge prijs wordt gesteld, is het wenschelijk hem eeni- germate tegemoet te komen boven het salaris schijnt den Minister een persoonlijke toelage van 5000 's jaars niet meer dan redelijk. BUITENLAND. EEN GROOT ZWIJGER. Een record van acht weken. De 27-jarige Kasimir Sartschkow, die in 1922 uit Polen naar Berlijn vluchtte om zich aan den militairen dienst te onttrekken en in October van het vorig jaar werd gearresteerd wegens het begaan van tallooze inbraken en oplichterijen, heeft acht weken lang het zwijgen weten te be waren. Ter opheldering van zijn misdaden werd hij voor verscheidene justitieele ambtenaren gebracht. Te Glogan, waar hij in den herfst werd heengebracht, begon hij plotseling volkomen het stilzwijgen te bewaren. Ofschoon de dokters hem voor simulant verklaarden, zoo liet hij de meest verrassende vragen van medegevangenen onbe antwoord met de aanduiding dat hij zijn spraak vermogen had verloren. Zijn bedoeling was, identificatie van zijn persoon en opheldering van zijn vele strafbare daden te verhinderen- (Thans eerst heeft hij bij een nieuw verhoor den mond weder geopend, omdat hij, naar hij ver klaarde, den laatsten tijd door de vrees werd ge pijnigd. inderdaad niet meer te kunnen spreken. Aanvankelijk lag het in zijn bedoeling geduren de de vijf-jarige gevangenisstraf, waartoe hij werd veroordeeld, de rol van den stomme te spelen. WENK VOOR DE HUISVROUW. Om het overkoken van melk te voorkomen, BUREAU Hippolytuskoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. langs den binnenbovenrand van de pan een beetje boter gesmeerd. HET HUWELIJK IN CHINA. In weerwil van alle hervormingen, welke in de laatste jaren in China zijn ingevoerd en trots alle oorlogen die terwille van die hervormingen zijn gevoerd, hangt de Chinees met groote taai heid aan de overoude-gebruiken, welke voor hem in menig opzicht een godsdienstig karakter dra gen. De huwelijken der Chineezen werden tol dusver, in het bijzonder bij het gewone volk, on der merkwaardige omstandigheden voltrokken, die thans bij de wet verboden zijn. De Chineezen werden namelijk reeds voor hun geboorte met el kander getrouwd of liever verloofd, want een hu welijk volgt eerst, als is gebleken, dat de toekom stige mcnschenkinderen, die met elkander ver loofd werden, een jongen en een meisje zijn. Als in twee gezinnen een kind werd verwacht en de beide gezinnen in dezelfde maatschappelijke en financieele positie verkeeren, gaan zij een o- vereenkomst met elkaar aan, waarin wordt vast gesteld, dat, mits de twee jonggeborenen een jongen een meisje zijn, dezen met elkaar verloofd zullen zijn. Als bewiis dat dit verdrag definitief is gesloten, dient den beiden contractanten een stukje van eenhemd. iTegen een dergelijk onzinnig gebruik is de o- verheid nu opgekomen. Voortaan zijn verlovin gen vóór de geboorte streng verboden. De desbe treffende wet stelt er zich evenwel niet mee te vreden, alleen maar een verbod af te kondigen, zij stelt ook een leeftijd vast, beneden welken geen huwelijken mogen worden voltrokken. Van nu af mag in China geen man meer trouwen voor hij het twintigste levensjaar heeft bereikt, geen vrouw voor de voltooiing van haar 14de jaar. WAT VOOR KLEUR VAN OOGEN WENSCHT U Een Parijsche schoonheidsspecialist meent er in te zijn geslaagd, de kleur der oogen willekeu rig te veranderen. Met een kleine, haast pijnloo- ze inspuiting kan hij groene oogen donkerbruin, of bruine vergeetmijnietjesblauw maken. Dat kan een rage worden. Bij elke nieuwe japon de passende kleur van schoenen, haar en thans ook oogen. OP HET PLATTE DAK. Een noodlanding. De vlieger Bob Wark, uit Seattle was, met twee padvinders als passagiers, een vluchtje gaan maken, toen plots z'n motor stil stond en hij naar beneden moest. De eenige mogelijkheid om een behoorlijke noodlanding te maken bood het platte dak van een groot huis in de beneden stad. De landine lukte. Het vliegtuig sloeg wel over den kop maar de inzittenden brachten er behoudens enkele schrammen en builen het leven af. WIJ BREIEN en repareeren alle soorten Wollen Kleeding, Konsen en Sokken, ook de aller fijnste. JAAP SNOR, ZUIDSTRAAT 15, DEN HELDER. Let op den Gelen Winkel. Depots voor Wieringen Hippolytushoef Wed. J. de Beurs Den Oever Jb. Kaleveld. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN LAND- EN TUINBOUW. D. H. Prins Alkmaar. Van twee kaliproefvelden. Reeds eenige jaren zijn door den heer M. Mans handen Pz., tuinbouwer te Onderdijk, Gem. Wer- vershoof, proefvelden aangelegd op zeer goeden zavelgrond met de bedoeling na te gaan in hoe verre op dezen kleibodem behoefte bestaat aan opzettelijke kalibemesting. Deze proefveldon dit jaar twee zijn met groote nauwkeurigheid aangelegd en herhaaldelijk door deskundigen gecontroleerd.. Eerste proef. Het proefveld bestond uit vijf per- ceelen resp. groot 4141 en 4 Are. Tusschen de perceelen bevond zich een strook van ongeveer 1 Meter breedte, die bij den oogst buiten be schouwing bleef, ten einde fouten te voorkomen, die een gevolg kunnen zijn van het z.g. „snoe pen" van het eene perceel door het andere. Alle vijf perceelen werden bemest met 1000 K.G. superfosfaat en 500 K.G. Chilisalpeter per H.A. De perceelen 1,3 en 5 (4 Are groot) ontvin gen resp. 1200, 900, en 600 K.G. Patentkali per H.A. De perceelen 2 en 4, opzettelijk slechts één Are groot aenomen, om eventueele schade zoo gering mogelijk te doen worden, bleven zonder kalibemesting. Patentkali en superfosfaat werden 22 Febru ari toegediend, het Chilisalpeter werd 15 April uitgestrooid. Als proefvrucht werden gebruikt Schotsche muizen met tusschenbouw van vroege roode kool. De oogstcijfers der aardappelen waren als volgtperc. 1 1200 K.G. Pat.kali) 22800 Kg. perc. 3 (900 Kg. Pat.-kali) 22700 Kg. per. 5 (600 Kg. Pat.kali) 17500 Kg. De preceelen 2 en 4 (zon der kali) brachten gemiddeld op 16900 Kg. Alles per H.A. De meeropbrengst bedroeg voor de perc. 1, 3 en 5 resp. 5900 Kg. 5800 Kg. en 600 Kg. De prijs der aardappelen was zeer laag n.1. 2.40 per 100 Kg. Aan kalimest was per H.A. uitgegeven voor de perc. 1, 3 en 5 78.-, 58Vè en 39.-. De winst voor de perc. 1 en 3 bedroeg 141.60 min 78 of 63 60 en 139.20 min 58.50 of 80.70. Op perc 5 werd een verlies geleden van 39.-, min 14.40 of 24.60. De roode kool gaf weinig of geen verschil op de verschillende perc. Tweede proef. De indeeling en de bemesting van deze proef was geheel gelijk aan die der eerste proef. De proefvrucht was weder Schot sche muizen met Deensche Witte kool als tus- schcnvrucht. terwijl bovendien nog enkele stroo- ken gladiolen waren uitgeplant, waardoor dc oogst natuurlijk lager kwam. Patentkali en superfosfaat waren 25 Februari en het Chilisalpeter 15 April gegeven. De oogstcijfers voor de aardappelen waren Perc. 1 20375 Kg., voor perc. 3 19825 Kg., voor perc. 5 19700 Kg. terwijl de gemiddelde opbrengst voor de beide perceelen zonder kali 11200 Kg- bedroeg. Wij vinden dus een meeropbrengst resp. van 9175 Kg. 8625 Kg. en 8500 Kg. Deze aardap pelen brachten 2.80 per 100 Kg. op. De behaalde winsten waren na aftrek der bemestingskoster. (zie Boven) 178.90 183 en 199.-. De oogst van de kool was voor de perc. 1, 3 en FEUILLETON. ss s (9. Neen, maar binnen een minuut of tien zul len wij zijn adres hebben. Ge weet wel, dat me vrouw Cercy in de buurt woont. Mevrouw De Montperry schelde. Een knecht verscheen onmiddellijk. Jozef, zei de Markiezin tot hem, ga eens da delijk naar mevrouw De Cerry en vraag of men je ook het adres kan bezorgen van burggraaf De Sansac. De knecht kwam terug. Hij had zijn boodschap binnen het kwartier gedaan. Mevrouw De Cercy zond haar antwoord aan mevrouw De Montper ry schriftelijk. Zij gaf het verlangde adres en had daarbij de volgende regels geschreven, die de markiezin hardop las „Gisteren zond ik een mijner bedienden naar mijnheer De Sansac, wien ik iets moest vragen Men antwoordde mij, dat hij den yorigen avond vertrokken was voor een lange reis. Het is mij geheel onbekend waarheen hij gegaan is, want hij heeft mij geen kennis gegeven van zijn ver trek, wat ik hem wel een beetje kwalijk neem." De graaf was aan de hevigste ontroering ten prooi opgestaan. Welnu mevrouw vroeg hij op somberen i toon, is u overtuigd - Ik begin te gelooven, dat gij u niet vergist hebt. De Lasserre liep met korte, gejaagde schre den den salon een paar maal op en neer. Daarna, zich weder tot de markiezin wenden-; de, sprak hij Ik ga heen. Wanneer zal ik u terugzien Ik neem tegelijk afscheid van u. O neen, neen. geen afscheid Ik weet het niet. De toekomst is geheel duister. Mijn beste vriend En uw lieve, kleine Lu- cie Ik denk alleen maar aan haar. Gij gaat toch Parijs op staanden voet niet VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. 5 21000 Kg., 20275 Kg. en 15275 Kg. De gemiddel- de oogst der perc. zonder kali bedroeg 10500 Kg. De meeropbrengsten door kalibemesting waren dus 10500 Kg. 9775 Kg. en 4775 Kg. De prijs der kool is niet bekend, doch de oogstcijfers spreken voor zich zelf. Van de gladiolen hebben wij ver der niets vernomen. P. BINNENL. NIEUWS. EEN GEBROKEN DRIJFRIEM. Een landbouwer te Gendringen is bij het ma chinaal dorschen getroffen door een drijfriem, die in tweeën brak. Hij werd met zware inwendige kneuzingen en een versplinterd dijbeen in zorg- wekkenden toestand in het ziekhuis opgenomen. KINDERZIEKTEN. Wegens roodvonk zijn de scholen te Etten, gem. Gendringen, gesloten. De bewaarschool te Aalten is wegens het heerschen van mazelen tot 25 Nov. gesloten. In de gemeente Sittard, Geleen, Lutterade en Krawinkel doen zich tal van gevallen van kinderverlamming voor, waarbij verschillende van ernstigen aard. Sittard zijn bewaarscho len gesloten. PAARDEN OP HOL. Zaterdagmiddag zijn in de Veemarktstraat te Groningen twee paarden, gespannen voor een ge laden wagen, op hol geslagen. Drie wielrijdsters. die niet snel genoeg uit den weg konden komen, renden zij omver. Een van hen, de 24-jarige mej. A. de V., werd in zeer ernstigen toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Een bewoner van de Zeemarktstraat wist met veel moeite de paar den tot staan te brengen. De voerman, die op den bok was blijven zitten, kreeg zen zenuwtoeval. De fietsen zijn geheel vernield. De beide andere meisjes kwamen met den schrik vrij. ERNSTIG ONGELUK TE OEGSTGEEST. Een man en een vrouw onder een losse locomotief van een tram. Beiden ge dood. Een machine van de stoomtram Leiden-IIeem- stede van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg maatschappij, die in de remise te Rijnsbure- in herstelling was geweest, moest Zaterdagmiddag naar Hillegom worden overgebracht. Machinist was W. H. Deen uit Hillegom de chef van den uitvoeringsdienst H. Kok met standplaats Hillegom had eveneens op de machine plaats genomen. Omstreeks half 6 op den Rijngeesterstraatweg nabij Duinzicht aangekomen, zag de machinist op een afstand van ongeveer 6 M. voor de ma chine plotseling van achter de boomen aan de rechterzijde een man en een vrouw te voorschijn komen. Hij kon niet verhinderen, dat beiden wer den aangereden. De locomotief had een doorloo-. pende seinbel, die geregeld signalen gaf. De man kwam geheel onder de locomotief te recht, werd meegesleurd en was onmiddellijk dood .De vrouw werd terzijde van den weg ge smakt en kreeg zeer ernstige verwondingen, vooral aan het hoofd. Het bleken te zijn de 59- jarige bloemkweeker A. Olsthoorn en zijn 49-ja- verlaten Ik vertrek, zoodra ik weet in welke richting ik mijn nasporingen moet beginnen. Mevrouw De Montperry reikte hem de hand, waarop hij een kus drukte. Ik neem nu geen afscheid van u. Ik hoop u, en wel spoedig, voegde zij er met nadruk bh' te rug te zien, want ik koester de hoop, dat gij mij voor uw vertrek nog zult komen bezoeken. Ik durf 't u niet belooven, antwoordde hij, terwijl hij zijn best deed te glimlachen. U zult het adres niet vergeten Pierre Rousseau, 17 Rue de Lyon. Ik zal er aan denken. Graaf De Lasserre had de Rue de Varennes ver laten en de Rue de Bellechasse ingeslagen. Hij stapte vlug door. Al voortgaande liet hij zijn gedachten den vrijen loop. De markiezin De Montperry heeft gelijk, sprak hij bij zichzelven. Er zijn sommige dingen, die ik zelf niet kan verrichten, zooals bijvoor beeld het bedrijf van spion. Ik moet dus noodza kelijk iemand zoeken, die in mijn plaats han delt en doet wat ikzelf niet kan doen. Waar zoo iemand te vinden Hij bestaat. Maar hij behoort tot kringen, die mij onbekend zijn. Er zijn te Pa rijs menschen, die altijd bereid zijn voor geld al les te ondernemen, goed zoowel als kwaad. Graaf Do Lasserre had wel eens hooren spre ken van die geheimzinnige agentschappen, die aan het hoofd staan van een volmaakt ingerich te geheime politie, welke steeds ter beschikking is van hen, die alle bewezen diensten ruim be- loonen. Eensklaps bleef hij staan. 't Is toch doodeenvoudig, mompelde hij. Hoe is het mogelijk, dat ik daaraan niet terstond heb gedacht. Hij sloeg een blik in het rond en bemerkte een koffiehuis. Ik zal daar waarschijnlijk vinden wat ik zoek, sprak hij bij zichzelf. Hij trad binnen. In de vrij ruime zaal stonden een twintigtal marmeren tafeltjes. Hij nam aan een der tafeltjes plaats. Wat verlangt mijnheer vroeg hem een be diende. Het adresboek antwoordde hij. Ziehier, mijnheer sprak hij, de boeken voor den bezoeker op de tafel leggende. De graaf bedankte met een hoofdknikje en bladerde het boek door. Eindelijk viel zijn blik op de volgende regels „Agentschap voor inlichtingen. Schranderheid, bescheidenheid, spoed. Adres de heer Serpin, di recteur, 4, Cité d'Antin XII. Het agentschap Serpin en Co. Des avonds te vijf uur klopte men aan de deur van zijn kamer in 't Hotel. Eindelijk, mompelde hij en hij haastte zicli open te doen. U is zeker mijnheer Serpin Neen, mijnheer. Mijn patroon is niet hier kunnen komen. Ik ben een zijner gemachtigden en hij heeft mij opgedragen mij met u in verbin ding te stellen. Kan ik dan met u het zaakje behandelen, waarover ik mijnheer Serpin heb geschreven. Volkomen. Daar is een stoel, neem plaats, mijnheer De beide mannen gingen zitten. Uw huis, dus ging de graaf voort, belast zich met in het korst mogelijke tijdsverloop dc inlichtingen te verschaffen die men verlangt tegen een vooraf overeen te komen prijs, dat spreekt vanzelf. Juist mijnheer Eergisterenavond heeft een jonge man, burggraaf De Sanzac, die Rue de Londres 14 woont, Parijs onverwacht verlaten, zonder ie mand van zijn vertrek te hebben verwittigd. Hij is vertrokken voor een tamelijk langen tijd, met het plan zich ergens te vestigen. Ik verlang te weten waarheen hij is gegaan. Wij zullen ons ongetwijfeld tegenover zeke re moeilijkheden bevinden. Maar de zaak is van niet veel belang. Dus kan ik rekenen op mijnheer Serpin. Volkomen, mijnheer Voor het overige neem ikzelf op mij op te sporen, wat u weten wil. Hebt gij veel tijd noodig Het is mij niet mogelijk op uw vraag te ant woorden, mijnheer, daar alles afhangt van de omstandigheden, die zich zullen voordoen en de moeilijkheden, die men niet altijd voorziet. Ik kan u slechts de verzekering geven, dat ik reeds met morgen te beginnen, aan het werk zal gaan en met de grootste voortvarendheid handelen. Kunt u mij ook de namen opgeven van enkele personen, die den burggraaf De Sanzac kennen? Neen, daar ik niet in dezelfde kringen als hij verkeerde, ken ik geen zijner vrienden. Misschien zal ik niet in die richting behoe ven te zoeken. Daar trouwens mijnheer De San zac niemand van zijn vertrek heeft verwittigd, kan ook niemand weten waarheen hij is gegaan. Hij heeft klaarblijkelijk zijn reden om te verlan gen dat die plaats onbekend blijft. Dat is zoo klaar als de dag. Wanneer iemand zoo plotseling verdwijnt, moet er voor hem reden daartoe bestaan. Er is dus alle aanleiding om te gelooven, dat de burg graaf de noodige voorzorgen heeft genomen om zich tegen vervolgingen te beveiligen, waaraan hij bloot zou kunnen staan. Daar liggen juist de moeilijkheden, waarvan ik zooeven gewaagde. Maar wees gerust, mijnheerwij zullen die we ten te overwinnen. In den regel hebben wij vrij wat duisterder zaken te behandelen. Dan hebben wij nog slechts over de voor waarden te spreken. fPusschen het agentschap en den cliënt wordt alles mondeling behandeld. Niets wordt opge schreven. Dat is voor den cliënt het veiligst. Men levert hem wat hij wil weten, een geheim voor contant geld en alles is afgeloopen. Ik begrijp dat, sprak de graaf. Wij houden ons dikwijls bezig met dingen, die de grootste voorzichtigheid vorderen. Laat mij nu uw voorwaarden vernemen. Welk bedrag moet ik al dadelijk storten Vijfhonderd francs. Hebt gij een volmacht om die in ontvangt te nemen Ja, mijnheer. De graaf haalde een portefeuille uit zijn zak en nam daaruit een bankbiljet van vijfhonderd francs, dat hij den agent overhandigde. Voor het geval, dat ik u eenige inlichtingen mede te deelen heb, zou ik gaarne weten waar en hoe laat ik u vinden kan. Hier, eiken avond tusschen vier en zes uur. Het kan ook gebeuren, dat u mij iets heeft te melden. In dat geval zou u kunnen schrijven aan den heer Gabiron, ik ben Gabiron, firma Serpin en Co., Cité d'Antin. Afgesproken. En de vertegenwoordiger van de firma Serpin verliet de kamer. DO^ 'ü- (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1929 | | pagina 1