Os Straf der Zonde 20e Jaargang Dinsdag 26 November 1929. No. 88. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR BipBI WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANT» UITGEVEN CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. AD VERTEN TIëN Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytnshoei Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. BINNENL. NIEUWS. DE VOETGANGERS. In de Tweede Kamer heeft mevrouw v. Itallie- v. Embden aangedrongen op beveiliging van den voetganger op de Rijkswegen. Het werd tijd, zegt de Amhemschc Courant. (Lib.) De voetganger is in onzen tijd de vogel vrij-verklaarde, op wien alle modernste snelver- voermiddelen worden losgelaten Woestrijdende wielrijders laten hem salto's maken, dronken automobilisten kraken hem tusschen hun ma chine en een boom, sneltrein-locomotieven ma ken hem op onbewaakte overwegen tot gehakt en straks heeft hij nog een goede kans om bui ten op de hei of in bosschen een vliegmachine op het hoofd te krijgen. En als die wielrijder nu maar rechts heeft gehouden en die auto niet harder dan een geoorloofd gangetje van b.v. een zestig, zeventig K.M. per uur heeft gereden en die sneltrein-locomotief netjes heeft gefloten, voor zij zich op den argelooze stortte, dan mag dit allemaal. Dan heet zooiets een ongeluk, waarvoor den bestuurder geen schuld treft" en 't mankeert er nog maar aan, dat de voetganger proces-verbaal krijgt omdat hij zich heeft laten overrijden Wij voetgangers zijn ten slotte een kudde lam meren. Wij vinden het heel normaal om overre den te worden en zijn heel dankbaar als wij er het leven afbrengen. Dat wij oudste rechten heb ben op den weg, dat ons geslacht daar al heer en meester was, toen de eerste fiets nog geboren moest worden en de oudste Ford nog als erts in 'n blikmijn lag, schijnen wij vergeten te zijn. IIoc anders te verklaren, dat wij zoo gedwee den nek buigen voor al deze jeuigdige indringers en bun de meest malsche deelen van ons lichaam bie den om er gehakt of fricandeau van te maken Waarlijk wij zijn te goedmoedig geweestWij hadden al deze duivelsche uitvindsels van den beginne af van den weg moeten bannen. Wil men wielrijden Best, maar doe het dan op je eigen weg. Koop grond, leg er een bereidbaar pad op aan, zet er desnoods een groot bord „ver boden voor voetgangers" bij, vier daar je harts tocht bot. Autorijden Uitstekend, maar dan op speciale autowegen, liefst boven den beganen grond, opdat we geen last er van hebben op kruispunten. Sneltreinen, Pullmancars Rhein- gold-expres Toegestaan, mits onder den grond Stel ai voor, dat wij voetgangers die toch een maal onbeperkt heerschers waren op aarde, de ze tactiek gevolgd hadden van den beginne af, wat zou onze wereld thans een paradijs zijn. Wij zouden kunnen wandelen, waar en wanneer wij wilden, in het tempo, dat ons lustte. Tal van WIJ BREIEN en repareeren alle soorten Wollen Kleeding, Kousen en Sokken, ook de aller fijnste. JAAP SNOR, ZUIDSTRAAT 15, DEN HELDER. Let op den Gelen Winkel. Depots voor Wieringen Hippolytushoef Wed. J. de Beurs Den Oever Jb. Kaleveld. FEUILLETON. Burggraaf De Sanzac Die naam is mij niet onbekend. Hoeveel bedienden houdt hij er op na Drie. Niet meer O, wat dat betreft, hij kon er meer hebber., want hij heeft een mooi vermogen maar als men ongetrouwd is. O, is mijnheer De Sanzac ongetrouwd Zoo'n heer zou ik juist willen hebben. Ja, ik zou gelukkig zijn als ik in zijn dienst kwam, en indien ik mij durfde aanmelden.... Op dit oogenblik zou het niets baten, en het zou maar tijdverlies zijn. Het schijnt, dat mijnheer De Sansac niet te Parijs is hij is naar het buitenland. Het loopt mij niet mee. Maar u zult toch niet weigeren mij aan zijn bedienden aan te be velen Volstrekt niet. Zoodra ik den koetsier zie, zal ik hem over u spreken. Het zou beter zijn, als gij dit den kamer dienaar deedt. Ja, als ik de gelegenheid ben. Maar mijn heer Lodovic komt hier zelden, en ik spreek niet zoo vrij met hem als met den koetsier. Ik zou hem wel eens willen ontmoeten, dien mijnheer Ludovic. Hoe ziet hij er uit 't ïs een lange, blonde magere man, stijf en recht als een kaars, die altoos als een nota ris, met een witte das loopt een bleek gelaat, met twee stompjes van rossige bakkebaarden. Aan die beschrijving heb ik genoeg, dacht Ga brien. Al pratende had men de flesch leeggedron ken. Maar Gabiron wilde op zijn post blijven en bestelde dus een andere. Van dit oogenblik af werd de kastelein aan houdend gestoord. Telkens kwamen er klanten die wat bestelden en weggingen en door ande ren vervangen werken. Van tijd tot tot kwam de koffiehuishouder even bij zijn nieuwen klant zettezijn glas aan de lippen en verwijderde zich terstond, zeggende Verschoon mij. De zaken... vraagstukken, die thans vrijwel onoplosbaai zijn, zouden dan eenvoudig niet bestaan, we had den geen verkeersagenten en geen straten, die naar één richting bereden mogen worden, we behoefden niet ons leven te wagen, telkens als wij een straat dwars willen oversteken en onze zenuwinrichtingen zouden we grootendeels kun nen sluiten, omdat onze zenuwen geen knauw meer zouden krijgen op straten, wegen en plei nen. Dat alles zou het geval zijn geweest als wij, voetgangers, in tijds beseft hadden wat de ge volgen zouden worden van het moderne snelver keer. Maar dat hebben we nu eenmaal niet. Wij hebben, wat men noemt, onze kans gemist en thans is het onherroepelijk te laat. Laat mevrouw van Itallie-v. Embden gerust een poging doen om ons in stand te houden on geveer zooals men in Noord-Amerika, de laatste bisons beschermt. Helpen doet het toch niet meer. Het ras der voetgangers is ten doode op geschreven, dag aan dag worden de gelederen ren gedund en de tijd zal komen, waarop men de laatste voetgangers bijeen zal brengen in een veilig reservaat om hen als rariteit nog eenigen tijd aan het nageslacht te kunnen toonen. KIND GESTIKT. In een woning aan de overkant van het IJ te \msterdam is een meisje van 8 maanden tenge volge van verstikking om het leven gekomen. De moeder had het kind in het ledikant te slapen gelegd. Het kind heeft zich toen slapende omge draaid en kwam met het aangezicht op een kus sen te liggen met bovenvermeld gevolg. ONGELUK MET JACHTGEWEER. Te Ubbena kwam Zaterdag een jager van de jacht, vergezeld van zijn hond. Een andere hond kwam op deze af en tusschen beide ontstond een vechtpartij. De jager sloeg éen der honden met de kolf van zijn geweer, met het gevolg dat het schot afging en den man in het onderlijf trof. Zwaar gewond werd hij naar het ziekenhuis te Assen vervoerd en bleek bij aankomst aldaar te zijn overleden. GAS VERSTIKKING. Zaterdagmiddag heeft zich in perceel Ruijs- daelstraat 13 te 's-Gvavenhage een geval van gasverstikking voorgedaan. In dit huis woont sedert eenige weken een familie, bestaande uit man, vrouw en dochtertje van negen jaar. Toen dit meisje Zaterdag omstreeks twaalf uur uil school thuis kwam, werd haar niet opengedaan. Denkende, dat haar moeder een boodschap was gaan doen, heeft het kind eenigen tijd voor de deur gewacht. Toen dit wat lang duurde, trok dit de aandacht van de buren, die zich met het geval bemoeiden. Door de gleuf van de brievenbus nam men een sterke gaslucht waar. Men waarschuwde den huisbaas, die in de buurt woont. Deze forceerde de deur. Boven gekomen trof men in de keuken de vrouw des huizes aan, zittend op een stoel. Daar in het vertrek een sterke gaslucht hing, Gabiron's oogen waren niet van de straat af gewend. Ik moet hem vandaag te zien krijgen, sprak hij bij zichzelf. En hij wachtte. Eindelijk, even voor zessen, zag hij in de deur opening van no. 14 een lang, uitgemergeld li chaam verschijnen, met blepk gelaat, rossige bakkebaardjes en een witte das om den hals. Dat is hij, sprak hij zachtjes. Hij stond op, betaalde zijn vertering en ging heen, den koffiehuishouder toeroepende Tot morgen. De kamerdienaar sloeg den hoek der Rue d'Amsterdam om. Gabiron snelde hem na kwam juist bijtijds om Ludovic het postkantoor der Rue d'Amsterdam te zien ingaan. Hij was hem poedig op de hielen. De kamerdienaar naderde een der loketten dat openstond. Heeft u, vroeg hij aan den ambtenaar, een brief voor den heer L. J. P. posterestante, Rue d'Amsterdam Eenige seconden verliepen er. Ja, mijnheer, hier is er een Gabiron, welke ook het postkantoor was bin nengegaan, hoorde het en een floers kwam hem voor de oogen. Kon hij zich maar van dat kost baar stuk meester maken Hij vloog Ludovic na, die het kantoor had verlaten. Zijn hoofd gloeide, zijn hart bonsde hevig. Wat hij moest te weten komen, stond in dien brief. Daarvan was hij zeker. Maar hoe dien in handen te krijgen Welk middel zou hij bezigen? Hij zocht, hij zocht en was verbaasd, dat zijn anders altijd zoo vruchtbare verbeelding er geen vond. Zich op Ludovic te storten, hem onderstboven te werpen en gebruik te maken van het eerste oogenblik zijner verrassing om hem den kostbaren brief te ontnemen en er mee op den loop te gaan, dit denkbeeld dat een oogenblik bij hem opkwam, verwierp hij terstond. Twee politieagenten wa ren toch in de buurt. Hij liep door, verwoed op zichzelven, tandenknarsend, met gebalde vuis ten, steeds Ludovic in het oog houdend, veel van het toeval verwachtend. Door zag hij eensklaps op de straat iets wits vallen. Het was klaarblijkelijk een stuk papier, dat uit de handen van den knecht viel. Gabiron verloor het niet uit het oog. Hij versnelde den pas, bleef staan, bukte en raapte haastig het pa piertje oo, dat hij in zijn zak stak. Het was de ineengefrommelde enveloppe van den brief. Een opende men de ramen en waarschuwde de poli tie en den Geneeskundig Dienst. Toen deze ter plaatse kwamen, bleek de vrouw reeds overle den te zijn. PLOTISELING OVERLEDEN. Tyjen de 52-jarige G. Uitbeijerse een dag bij zijn schoonzoon te Zegveld bij Woerden had doorgebracht, ging hij vandaar per autobus te rug naar Oudewater. Na even te hebben gere den, gevoelde hij zich onwel en verzocht den chauffeur te stoppen. Na de bus te hebben verla ten, zakte hij ineen en gaf den geest. EEN INVAL IN DE KEETEN VAN WERKLOOZEN TE GIETHOORN. Tien rijksveldwachtes, drie marechaussees en een gemeenteveldwachter hebben Donderdag avond 5 uur onder leiding van den burgemeester van Giethoorn een inval gedaan in de kampen van de Haagsche en Utrechtsche werkloozen aldaar, naar aanleiding van het vermoeden, dat deze wapens voorhanden hadden, zonder daar toe gerechtigd te zijn. Alle keeten werden ondci zocht en de bewoners gefouilleerd. Bij een dei- koks werden drie geweren in beslag genomen. FAMILIE-VEETE. Bewoners afgeranseld en het hnis geplunderd. In een familie te Schaphalsterzijl meente Win sum (Gr.) heerschte sedert eenige jaren een groote oneenigheid, die steeds feller werd. Vrij dagavond trokken vier leden der familie naar het huis om er den boel op te scheppen. Zij wer den niet toegelaten, rammeiden met een paal de deur van het huis open, gaven de bewoners een flink pak slaag, plunderden het huis en trok ken af met een paard, een koe, een naaimachine en een en ander huisraad. De politie heeft pro cesverbaal tegen de roovers opgemaakt ONDER EEN AUTOMOBIEL. Vrijdag is te Limmen het vierjarig pleegzoon- tje van den heer Docter, dat op de brug tusschen Limmen en Castricum speelde, door een vracht auto uit Castricum gegrepen en onmiddellijk gedood. ZEELIEDEN VERDRONKEN. Op den Atlantische?* Oceaan. Bij aankomst te Sydney, (Br. N. Amerika^ heeft de gezagvoerder der „Stad Vlaardingen". de heer Wordman, in zijn scheepsverklaring medegedeeld, dat de bootsman en drie matrozen door een geweldige vloedgolf op den Atlanti- schen Oceaan overboord geslagen en verdronken zijn in den namiddag van 17 Nov. j.1. Een vierde matroos, die gewond werd, is naar het ziekenhuis te Sydney overgebracht. „De Stad Vlaardingen", die in Nederland zee had gekozen, kwam in een orkaan terecht, die enorme golfslag veroorzaakte, waardoor de ploeg der bemanning, die opdracht had ge kregen, schade te herstellen, die het schip bij een vorige stortzee had opgeloopen, overboord sloeg. De officieren op de brug van het schip oogenblik later ging hij op een der banken van het park voor de kerk de la Tranité zitten. Zien de, dat hij geen onbescheiden blikken te duch ten had, haalde hij het papiertje uit den zak. Het waren twee stukken van een enveloppe. Hij bracht de stukken bij elkander en las het a- dres. Maar dat boezemde hem geen belang in. Hij moest het poststempel weten. En ziet, daar stond hetMcntone. Wat een uitkomstEen zucht van verlichting ontsnapte hem. De twee stukken papier sloot hij zorgvuldig in zijn portefeuille. Ziezoo, mompelde hij, ik heb het lapje "van duizend verdiend. En het is het toeval, het toe val alleen. Men moet altoos op het toeval reke nen. Welnu, het is geschied, ik heb het ontdekt. De burggraaf is te Mentone. Ha Ha 't ls geen slimmerd, die Ludovic. 't Is waar, hij kon niet vermoeden, dat er iemand achter hem liep, die het stukje papier zou oprapen, dat hij wegwierp. En nu, laat mij nu mijnheer Rousseau gaan op zoeken. Hij stond op en wilde heengaan. Maar eens klaps bracht hij de hand aan het voorhoofd en bleef staan. Zachtjes, Gabiron, zachtjes, sprak hij bij zichzelf. Ik ben buiten kijf op het spoor, maar, maarWelnu, niets bewijst nog, dat mijnheer De Sanzac te Mentone zijn verblijf heeft geves tigd. Ik ken dat land, het is mooi genoeg om er zes maanden, en zelfs een jaar op een aangena me wijze door te brengen maar onze burggraaf is er misschien maar even geweest, niet langer dan noodig was om zijn brief te schrijven en een kijkje op de zee te nemen. Over Mentone gaat de weg naar Genua en elders. Nu kan ik niet zeggen, dat mijnheer De Sanzac het plan niet heeft naar Genua, Napels, of Venetië te gaan. Misschien zou de Graaf tevreden zijn met de enveloppe, maar Gabiron is geen oplichter. Hij wil werken en zijn geld eerlijk verdienen. Men heeft net zoo goed als een ander zijn gevoel van eigenwaarde. Men wil ook zijn goeden naam niet verspelen. Na die overwegingen ging de eerzame Gabiron inplaats van naar de Lyon, zijn observatiepost weder innemen in het kleine koffiehuis in de Rue de Londres. Te half elf zag hij Ludovic het huis verlaten en de richting der kerk de la Trinité inslaan. Hij was in een oogwenk op straat en volgde hem. Wat, te drommel, moet hij hier vroeg hij, zijn stap verhaastende, want ook Ludovic scheen dachten niet anders, of „De Stad Vlaardingen" zou een prooi worden van de woedende golven, het schip kwam echter geleidelijk weer boven water en kon zijn tocht voortzetten. De gekwetste zeeman werd bedolven onder een deel der tuigage, hetgeen hem er voor be hoedde, eveneens van boord te worden gespoeld. Daar het ongeval op 17 November plaats vond, houdt het noodweer, dat „De Stad Vlaardingen" teisterde, hoogstwaarschijnlijk geen verband met de 1.1. Maandag opgetreden aard- en zeebe ving. BUITENLAND. EEN SPILZIEKE LYONNAISE. Buitensporige aanschaffing van mode artikelen. Een niet al te goed gesitueerd handelsman te Lyon (Frankrijk) kreeg onlangs een rekening thuis van een groot modemagazijn ten bedrage van.... 71000 francs. Het bedrag vertegenwoor- ligde de inkoopen van zijn echtgenoote. Hij wei gerde te betalen, daar zijn vrouw hem nergens in had gekend en geheel zonder zijn medeweten zoo buitensporig aan het koopen was gegaan. De directie van het modemagazijn diende toen een aanklacht tegen hem in. De zaak is nu voor de civiele rechtbank behan deld, en het modemagazijn is er niet goed afge komen. De rechter meende dat men in het ma gazijn had moeten begrijpen dat de spilzieke da me haar boekje te buiten ging, en dat het onge hoord was het bedrag harer rekening zoo hoog te laten oploopen. Daar het inkomen van den heer des huizes niet meer dan 75000 francs 's jaars bedraagt, werd berekend dat de vrouw dan niet meer dan ongeveer 8500 francs voor haar toilet mag besteden. Het modemagazijn mag niet concludeeren dat de echtgenoot stil zwijgend in de aankoopen zijner vrouw heeft toe gestemd en deze laatste kan niet ter verantwoor 'ine worden geroepen om te betalen als zij de toestemming van haar man niet had om de goe deren te bestellen. Daar echter de goederen inderdaad geleverd zijn, werd de echtgenoot veroordeeld tot beta ling der utiliteitswaarde, welke op 9600 francs werd geschat. 1 STAD DOOR SPRINKHANEN BEDEKT. Volgens een bericht uit Tanger heeft zich Zaterdag boven de hoofdstad van Marokko een sprinkhanenzwerm van 38 K.M. lengte neergela ten. In een uur was de geheele stad en de om geving door een laag sprinkhanen bedekt. ONTSNAPT. Gehaaide bandieten aan het werk. Naar Duitsche bladen melden zijn Donderdag uit het krankzinnigengesticht Buch 2 roofmoor denaars, de 34-jarige Georg Garde en de 33-jarige Walter Liesegang, ontsnapt. Beiden waren tot 15 jaar tuchthuisstraf veroordeeld, doch werden sedert eenigen tijd in het gesticht verpleegd daar zich bij hen verschijnselen van krankzinnigheid hadden voorgedaan. Woensdag hebben zij met spoed te maken. Achter de kerk is een straat, die leidt naar de Rue Blanche. Daar was een staanplaats van huurrijtuigen. Ludovic nam er een voor vier personen. Gabiron hoorde hem nog juist tot den koetsier zeggen Naar de magazijnen van het Louvre. Het rijtuig reed heen, en Gabiron nam een coupé en gaf denzelfden last aan den koetsier. Het gaat goed, sprak hij bij zich zelf. Ik ge loof wel, dat ik vanavond uitnemend ingelicht zal wezen. De brief is van den burggraaf, dat is niet twijfelachtig. Hij heeft zijn trouwen dienaar opgedragen allerlei zaken te zenden, die deze gaat koopen in het Louvre. Meer dan ooit is het thans een vereischte Ludovic niet uit het oog te verliezen. Niet minder dan twee uren besteedde de ka merdienaar voor het aankoopen van allerlei be- noodigdheden. Zij waren nogal van belang, want Gabiron zag achtereenvolgens een dozijn pakken aandragen die het rijtuig bijna geheel vulden. Toen de aankoopen gedaan waren, keerde de kamerdienaar naar de Rue de Londres terug en nam Gabiron zijn observatiepost weder in. Doch nadat alle pakken uit het rijtuig waren weggehaald, bleef dit voor het huis staan. De koetsier had zijn pijp aangestoken en liep al rookende het trottoir op en neer, terwijl zijn paarden aten uit een zak haver, dien elk hun ner aan den hals had hangen. Dit beduidde, dat de kamerdienaar nog iets in de stad te doen had.. Bijna twee uren verliepen er. De paarden had den hun laatste korrels verorberd en de koetsier zijn derde of vierde pijp opgestoken. Eensklaps werd een raam op de eerste verdieping geopend en een vrouw, de keukenmeid van den burg graaf zonder twijfel, riep den koetsier en wenk te hem naar boven te komen. Deze haastte zich om hieraan te voldaan. Ilij kwam een oogenblik later te voorschijn, beladen met een zeer grooten koffer, dien hij met behulp van den portier op het rijtuig zette. Ik begrijp het al, mompelde Gabiron, de in koopen van sinjeur Ludovic gaan vanavond met den trein weg. Een tweede kist, door den koetsier gedragen, daarna een derde en nog een vierde werden op de koets geladen. Op elke kist wees een vierkant wit plakkaat de plaats van een adres. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1929 | | pagina 1