;de Blad Dinsdag 17 December 1929. No 94. Wi NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR IS WIERINGEN EN OMSTREKEN «WIERINGER COURANT» WIERIN GEN. VERGADERING GEMEENTERAAD jp he- den Dinsdagmiddag 3 uur. Afwezig de Heer S. de Vries. Na opening en notulen volgen mededeelingen en ingekomen stukken: Ingekomen zijn: Het procesverbaal van kas- opneming; bij den gemeenteontvanger; In kas was f 8391.97; Idem van de Zeegras - Exploita tie. Hier was in kas f 10531.27; de maandstaat der Zeegras-exploitatie over November. Ver kocht zijn 787 pakken. Van Ged. Staten bericht van goedkeuring der geldleening van f 27000 aan te gaan bij de Boerenleenbank en van het besluit tot uitkeering der winst van de zeegras exploitatie oogst 1929, aan de maaiers. Al deze stukken worden voor kennisgeving aange nomen. Verder van Ged. Staten uitspraak op 't beroep door het bestuur van de Vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te Wieringen, ingesteld tegen het besluit van den Raad, waarbij afwijzend is beschikt op een door dat bestuur krachtens art. 72 der Lageronder- wijswet 1920 ingediende aanvraag om de benoo digde gelden uit de gemeentekas te ontvangen voor de stichting van een bijzondere lagere school te Den Oever. Ged. St. overwegen in dit besluit, dat volgens het stelsel der Lager onder wijswet de medewerking tot stichting slechts mag worden geweigerd, wanneer niet aan de in art. 73 dier wet omschreven vereischten is vol daan; dat de door appellant tot den Raad der gemeente Wieringen gerichte aanvrage aan die eischen voldoet; dat mistdien ingevolge art. 75 2e lid, der bovengenoemde wet, de Raad ten on rechte de gevraagde medewerking heeft ge weigerd. Ged. Staten beslissen in verband hier mede, dat de medewerking tot de stiïhting van de bijzondere school te Den Oever behoort te worden verleend B. en W. geven de strijd niet op I Stichting bijzondere lagere school Den Oever De kennisneming van de beschikking van Ge deputeerde Staten dd. 13 Nov. j.1. waarbij is be slist dat medewerking tot de stichting van de bijzondere lagere school te Den Oever behoort te worden verleend, heeft geen wijziging vermo gen te brengen in het standpunt van B. en W. dat zoodanige schoolbouw in strijd is met het algemeen belang Ged. St. gronden hun uit spraak op de letter der wet, zonder de questie te bezien uit een oogpunt van publiek belang B. en W. meenen te moeten voorstellen van de ze beslissing in beroep te gaan bij de Kroon. De raad gaat accoord met het advies van B. en W Actie tot wijziging van het Bezoldigingsbe sluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1928. Met de strekking van het door het Comité der Vereenigingen van Burgemeesters en Secreta rissen in de Kantons Hoorn, Purmerend, Alk maar en Scliagen tot den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen en tot de Twee de Kamer der Staten-Generaal gerichte adres dd. 20 Nov. j.1. kunnen B. en W. zich geheel ver eenigen. De belangen van het onderwijs ten plattelan- de worden door de gesignaleerde bepaling van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksamb tenaren inzake den standplaatsaftrek geschaad Volkomen terecht wordt door het Comité be toogd, dat voor de bewering, dat het leven op het platteland goedkooper zou zijn dan in de steden, niet de minste redenen bestaan. Wel is de standplaatsaftrek voor Wieringen van iets mindere beteekenis dan voor de meeste platte landsgemeenten, omdat deze hier 4 pCt., in die andere gemeenten 8 pCt. van het salaris be draagt, doch niettemin achten B. en W. het zeer wenschelijk de ingezette actie te steunen. Zij stellen dus voor de gevraagde adhaesie te betuigen. Wordt goedgekeurd. Aankoop van grond voor bouw eener O- penbare Lagere School te Den Oever. Ingevolge een doci r den Raad genomen be slissing tot stichting van een Openbare Lagere school te Den Oever hebben B. en W. stappen gedaan tot het verkrijgen van een terrein. Zij meenen, dat voor vestiging van deze school het meest in aanmerking komt liet aan den heer M. Bakker Sz. toebehoorend perceel grond Sectie A. no. 192, groot 95 Aren en gele gen even bezuiden den hoek, v elk<i geve rmd wordt door Hof- en Zeestraat eener- e.n de ge dempte Gasthuissloot anderzijds. Hoewel een terrein van deze oppervlakte voor schoolbouw niet geheel noodig is, mee- nn B. en W., dat het toch wenschelijk is het stuk grond in zijn geheel aan te koopen, omdat het niet benoodigde gedeelte geve egelijk weer als bouwterrein van de hand kan worden ge daan. B. en W. zijn van oordeel, dat de door den eigenaar gevraagden prijs, n.1. f 12.500.-- ver meerderd met de kosten van overdracht, kan worden aanvaard. Doe r de sterke vraag naar bouwterrein toch is de prijs van den grond te Den Oever zoodanig gestegen, dat men niet veel goedkooper terecht zal kunnen komen Het bedoelde perceel is bovendien zeer gunstig gelegen. Mitsdien stellen zij voor tot den aankoe ;p als vorenvermeld tegen den gevraagden prijs te besluiten. Lub Hebben B. en W. pogingen aangewend, om het goedkooper te krijgen. Voorz. De heer Bakker vroeg eerst meer, doch op ons pogen is hij tot deze prijs gekomen. De Heer Jb. Lont. Maar het antwoord aan den heer Lub voor pogingen ander terrein. Voorz. Dat hebben B. en W. niet gedaan, om dat dit terrein ook met het oog op het uitbrei dingsplan van het dorp Den Oever gunstig ge legen is. Wordt goedgekeurd. Nog steeds gebrek aan dubbeltjes. 'Voorziening in de behoefte aan kasgeld. Aangezien nog eenigen tijd zal verloopen vóór ten beho eve van den schoolbouw te Hip polytushoef een vaste leening kan worden ge sloten, zal de bij de N.V. Maatschappij voor Ge- meentecrediet te Amsterdam opgenomen kas- fëeldleening van f 100.000.— voorloc. pig moe ten worden verlengd na 1 Januari a.s., op wel ken datum de tegenwoordige overeenkomst ein digt. De geldgeefster is daartoe bereid tegen 'n rente van 5 proc. 'sjaars (thans 43/4 proc.) Aan gezien deze rente billijk is, stellen B. en voor hen te machtigen een nieuwe leening tot gemeld bedrag met deze maatpij. te sluiten, af te lossen vóór of op 30 Juni 1930 De heer Kaan vraagt of de leening soms niet bij de boerenleenbank kan worden geplaatst. Voorz. antwoordt dat het hier een verlenging betreft. Wordt goedgevonden. Regeling jaarwedden van den bode en van den conciërge. Na de beslissing van 20 Juli j.1., waarbij goed keuring is gehecht aan het voornemen om geen nieuwen gemeenteveldwachter te benoemen, heeft thans ook de Commissaris der Koningin in deze provincie zich hiermede vereenigd, met dien verstande, dat deze eene definitieve be slissing zal nemen na een proeftijd van een jaar. Er zal dus thans eene nadere regeling moe ten plaats hebben van den salarieering van den bode, omdat deze betrekking eene geheel op zich zelf staande zal worden. Waren B. en W. aanvankelijk van gedachte te moeten voorstellen de jaarwedde te bepalen op hetzelfde bedrag, dat de gemeenteveldwach ter tot nu toe geniet, bij nadere overweging komt het hun juister voor en meer in overeen stemming met den aard der werkzaamheden, dit bedrag te splitsen en te bepalen op 1000.- voor den bode en 200.- voor een te benoemen conciërge, die tevens belast is met het schoon houden van het raadhuis. Het ligt in de bedoe ling beide betrekkingen door één persoon te doen vervullen. B. en W. stellen voor, ingaande 1 Januari a.s. a. de jaarwedde van den gemeentebode na der vast te stellen op 1000.-, met vier 2-jaar- lijksche verhoogingen van elk 50.- klimmen de tot 1200.-; b. aan den bode toe te kennen eene toelage van 25.- per jaar voor het ge bruik van een rijwiel c. in te stellen de betrek king van conciërge van het raadhuis en daar aan te verbinden eene vaste jaarwedde van 200.- met het genot van vrije woning. De heer Jb. Lont. Ged.# Staten geven geen fiat deze zullen over een jaar beslissen. Dan kon 't dus zijn, dat we twee personen moesten aanstellen. We komen tot 1800 voor bode. Dan misschien 3600 voor twee personen. De Heer Kaan zou het geen bezwaar vinden iemand als bode-concierge te benoemen, maai eventueel die te kunnen belasten met veldwach- tersdiensten. Voorz. Wanneer de toestand blijft als heden, acht ook de Commissaris van de Koningin een gemeenteveldwachter overbodig. Wijzigt zich de toestand en gaan meerdere rijksveldwachters weg, dan zouden we toch de functie bode en veldwachter niet kunnen ver eenigen. Overigens kunnen B. en W. zich wel met 't voorstel van den heer Kaan vereenigen. Als er een gemeenteveldwachter moet komen, dan zal het ook zijn geheele persoon eischen. De Heer Kaan. We komen dus in een schuit je, mijnheer de voorz. Ook de heer Jn. Lont is hiervoor. De heer Bakker is bang, dat we over een jaar dan toch een veldwachter benoemen moeten. We kunnen 't nu goed met de rijksveldwachters hebben. Maar als dit eens veranderd De heer Lub. 't Salaris van de bode wordt nu verdiend door twee personen man en vrouw verstaat dat goedOok de vrouw helpt hier druk mee. Dan is 't salaris, zooals de heer Kaan wil, wel wat laag. De heer Kaan zegt nog eens, dat de bode ook eventueel politiediensten moet verrichten. Ovei loon heeft hij niet gesproken. De Heer Lub. Ja maar een buitengewoon poli tieagent vraagt ook salaris. Voorz. brengt 't voorstel B. en W. in stem ming. Wordt met 6 tegen 4 stemmen verworpen. Kaan. U hebt toch een ander voorstel. Voorz. Wel nee. Ons voorstel met dat van u er bij, is verworpen. De heer Kaan. Maar dan is het verkeerd be grepen. Voorz. Dan brengen we 't nog eens in stem ming, dus met 't voorstel van den heer Kaan er bij, dat door B. en W. is overgenomen. Wordt aangenomen met den heer Oden tegen. Steun aan werkloozen in den winter '29-1930 Naar aanleiding van de door de Soc.-Dein. fractie ingediende voorstellen inzake te verlee- nen steun door de gemeente aan werklooze ar beiders tijdens deze winter, deelen B. en W. me de, dat de strekking over het algemeen hun in stemming heeft, behoudens het volgende. De gedachte in het voorstel, dat 'n gemengde Commissie de steun zal beoordeelen wat bedrag aan ongeorganiseerden zal worden verleend, is in strijd met de wet. Dergelijke steun kan slechts worden verleend met inachtneming van de be palingen der armenwet. Art. 30 dezer wet draagt te verlenen onderstand uitsluitend aan B. en W op indien er geen Armbestuur is. Niettemin zijn B. en W. van oordeel dat een dergelijke Commissie, nuttig werk kan doen, doch dan uitsluitend met adviseerende bevoegd heid. Het voorstel zal dienovereenkomstig gewij zigd moeten worden, in welk geval zij gaarne van hare diensten gebruik zullen maken. van en wachttijd vóór tot ondersteuning van on georganiseerden wordt overgegaan en het stel led van deze ondersteuning op ee^ lager bedrag dan die van georganiseerden. Ook deze betreffen maatregelen, welke een integreerend bestand deel uitmaken van de bevoegdheid tot regeling der ondersteuning, welke de wet in hunne han den legt. Indien de Raad echter door aanneming van een motie met die strekking een bepaalde uitspraak doet, zullen zij stellig met dat gevoe len rekening houden. Tien slotte zouden B. en W., met betrekking tot de voorgestelde verleening van een toeslag op de uitkeering uit de werkloozenkassen aan georganiseerde arbeiders iets minder ver willen gaan dan de voorstellers. Er is hd. geen reden dezen toeslag op een hooger bedrag te stellen dan in den afgeloopcn strengen winter. Zij ge ven dan ook in overweging den toeslag weer te bepalen op 2.- vermeerderd met 0.50 per kind, voor gehuwden en op 1.- voor ongehuw- den. Bovendien zouden B. en W. willen gehand haafd zien de beperking, dat uitkeering plus toe slag een bedrag van 5.- per week niet zullen overschrijden. De geldigheidsduur van deze re geling ware te stellen op een tijdvak van 1 De cember tot 1 Maart a.s. Resumeerende stellen zij voor, met inachtne ming der bovengenoemde wijzigingen, de voor stellen aan te nemen. De heer Lub. Naar aanleiding van het advies van B." en W. blijkt ons, dat die Commissie wei nig reden van bestaan zou hebben. Wij trekken dit voorstel Commissie dus in en wenschen de volgende motie in te dienen: De Raad, gehooid het advies van B. en W. inzake het voorstel van den heer Lub en anderen betreffende werkloo- zensteun, geeft als zijn meening te kennen, dat ook voor ongeorganiseerden een wachtgeld tot steuntrekking moet worden ingesteld van min stens 14 dagen na het ontslag. De heer M. Kooij. Bestaat nu geen wachttijd na 't ontslag. De heer Oden. Ik geloof niet dat er een vaste wachttijd bestaat bij het Gemeentebestuur. Bij de georganiseerden is dit wettelijk geregeld. Daarom vragen wij voor ongeorganiseerden nu ook een wachttijd. De heer J. Lont kan zich niet zoo erg met die voorstellen vereenigen, om zoo maar kwakke loos steun te verleenen. Daar zijn ook visschers en kleine neringdoenden, en die kunnen voor zoo'n steunregeling storten. De heer Lub. Verleden jaar zijn er ook vis schers geweest. Voorz. De heer Lub heeft gezegd, dat zij 't voorstel „Commissie" intrekken. Dat betreuren B. en W. wel immers 't advies van zulk een commissie is zeer veel waard. B. en W. stellen het zeer op prijs, dat die Commissie komt. De heer Bakker. Vergoed het Rijk ook voor ongeorganiseerden Voorz. Verleden jaar wel, doch dat was een bijzonderheid maar nu zeker van dit jaar niet. De Heer Jb. LontGezien het verschil in steun, dat de georganiseerden en ongeorgani seerden ontvangen, vindt de pressie, om op de ze manier menschen tot de organisatie te bren gen, niet goed. De heer Oden. Wij willen juist een aanmerke lijk verschil in de toeslag hebben. De heer Kaan. Is dit wel de goede weg De heer M. Kooij vindt de toeslag op uitkee- ringen voorbarig ook de heer Kaan is van de zelfde meening, als er nood komt kan men altijd nog toeslag geven. De heer Lub vindt, dat juist vóóraf een rege ling moet worden vastgesteld. Voorz. vindt ook, dat het zelfs voor een ad vies-Commissie moeilijk zou zijn te bepalen, of er nood in een gezin heerscht ja dan nee. Hij wil dan het voorstel van B. en W. nu in tweeën in stemming brengen ten eerste n.1. betreffen de de toeslag voor georganiseerden ten tweede de Commissie voor Advies. De heer Oden zegt, dat het de bedoeling van zijn fractie is, niet alleen toeslag voor georgani seerden, doch ook voor ongeorganiseerden. Voorz. Dit staat toch niet in uwe motie ver meld De heer Tijsen vindt eigenlijk toeslag in een ezin van een georganiseerde, waar de behoefte niet dringend is, niet goed. De heer Lub. De georganiseerden geven juist blijk te zorgen voor den kwaden dag. Het geval kwam toch voor, dat de uitkeering aan een ongeorganiseerde boven die van een ge organiseerde kwam. Dat kan toch niet de be doeling zijn. De heer Oden. De heer Tjjsen wil zeker in hoogen nood als er geen brood meer op tafel is De Heer 'Tjjsen. Als 't noodig blijkt, zal ik de eerste zijn die er voor is. De heer Lub U zou 't toetreden tot de organi satle op deze wijze niet bevorderen. De heer Tijsen kan zich niet voorstellen, dat menschen, die de contributie wél kunnen beta len, geen lid van de organisatie worden. Spt zou 't liefst zien, dat allen georganiseerd waren Voorzitter sluit nu de discussiën en zegt hel voorstel B. en W. nu in tweeën te zullen split sen en dus eerst in stemming zal brengen het voorstel omtrent steun en toeslag voor georga niseerde werkloozen en dan vervolgens het in stellen eener commissie van advies. Het eerste voorstel wordt verworpen met tegen 2 stemmen (Ook de wethouders stemden tegen het voorstel van B. en W De wettelijke steunregeling zonder toeslag voor georganiseer den blijft dus gehandhaafd. Omtrent ongeorga niseerden werd niets beslist. De Commissie van advies werd met 9 tegen 1 stem aangenomen. (Oden tegen.) De voorzitter wil nu een commissie van raadsleden, plus een georganiseerde en 1 onge ting te nemen. De heer Kaan bedankt, is niet goed met de toestanden op de hoogte de heer Oden bedankt er ook feestelijk voor de heer Lont zou ook haast bedanken,doch er zal toch een Com missie moeten komen. Voorz. B. en W. zullen zich nog eens in ver binding stellen met de raadsleden om tot een Commissie te geraken. RONDVRAAG. De heer Oden wil in de Belt, als er steen genoeg over is. de bestrating door trekken tot b.v. een 100 M. voorbij den Mek- kenstuin. De heer Tijsen vindt dit geen bezwaar en Voorz. vindt ook, dat men maar zoover mogelijk moet gaan. De heer Oden vraagt aan den Voorzitter, waarom deze geen toestemming wilde verlee nen tot het collecteeren met een lijst voor gezin Oldersma en toen toezegging deed, dat de Ge meente zoo noodig steun zou geven, of dit reeds is geschied. Voorz. zegt, dat toch jaren terug is besloten zoo weinig mogelijk toestemming voor collectie- lijsten te geven. Spr. heeft al een paar malen aan Oldersma gevraagd wat uitkeering in brand schade enz. deze had gehad doch tot heden heeft spr. nog geen antwoord ontvangen. De heer Kaan. Is het bekend wat uitkeering hij zal krijgen Voorz. Wel is mij bekend, waarvoor hij verze kerd was, maai' niet wat hij zal krijgen. De heer Oden. Vraagt of voorz. naders kan zeggen omtrent verbetering van den slechten weg. Voorz. B. en W. zullen volgend jaar met voor stellen komen om den weg in zijn geheel goed aan te pakken. De heer Kaan zou gaarne boombeplanting bij de nieuwe school zien aangebracht. Voorz. gevoelt veel voor aanplanting der hoo rnen door kinderen te doen geschieden. De heer Bosker vindt vooral boombeplanting aan de Noordzijde zeer goed, ook met het oog op de luwte. De heer J. Lont vraagt verbetering hek Stroe- ërkerkhof, liefst met betonpalen en harmonica gaas. Ook aan het huisje dient 'n slot gemaakt, waar nu de brandzeilen er in zijn ondergebracht. Zal voor worden gezorgd. Hierna sluiting. Bijeenkomsten in het Chr. Tehuis Den Oever. Naar wij vernemen zal a.s. Donderdag een ge zellige avond in het Tehuis plaats vinden. Deze avond wordt aangeboden door de N. C. G. O. V. en als spreker treedt op Ds. G. Barger van Hoorn met het onderwerp „Een menschwaardig be staan." Voorts staan voordrachten en muziek cp het programma. A.s. Vrijdagavond Groote Kerstuitvoering der Chr. gemengde zangvereeniging, Dir. de heer A. Kraak. Door het zangkoor worden meerdere kerstzangen uitgevoerd. Bovendien optreden van het trio Dokter, van den Helder met piano, viool, cello,. Voorts wordt een muziekstuk ten beste gegeven op twee orgels. Cand. H. J. Win ter zal een Kerstverhaal voorlezen. Allen harte lijk welkom. Beide samenkomsten vangen 8 uur aan en zijn gratis voor ieder toegankelijk. (Ongecorrigeerd.) Een tweede punt, waarover B. en W. eerie op organiseerde arbeider. Voorz. verzoekt de hee merking wenschen te maken, is het bepalen ren Oden, Jb. Lont en Kaan in de Commissie zit

Wieringer courant | 1929 | | pagina 3