Raad Anna Paulowna. Boerenleenbank In de Kerstmisweek warden de zittingen gehouden BIJVOEGSEL WIERINGER COURANT. 20 December 1929. RAAD ANNA PAULOWNA jX Woensdag. Voorzitter: Burgemeester Lovink Secretaris: de lieer Keijzer. Onze Vroedschap dus weer bij elkaar I De laatste vergadering van het jaar. Een stemming onder de Edelachtbaren zoo iets als op Oudejaarsavond, kalm en gelaten En toch waagden, o, snoodaards, de heeren Van den Berg, Komen, Lubbert en Kuiken te laat in deze gewijde stonde binnen te stappen EnlJiji, voorzlitter en secretaris gingen even goed hun gang met opening en notulen en de laatste open zetel kraakte juist onder het neer- plakkend gewicht van pa Kuiken, toen voorz aan zijn eerste gerecht begon op te scheppen Ietwat onsmakelijk aardappel - wratziekte Hij vertelt dan, dat hij een vergadering in Alk maar heeft bijgewoond over de kwestie der be kende aardappelwratziekte had bezocht. Daar bij bleek, dat de bloembollenkweekers graag daartegen 'n verordening hadden, doch ande ren waren er weer tegen, zoo b.v. bouwers uit De Streek, die veel vroege muizen verbouwen, 'n soort dus, die ook valt onder die, welke in de verordening wordt genoemd als besmettelijk Doch in de vergadering is het gelukt de ver schillende partijen tot elkander te brengen. De heer Komen zegt in Bloembollencultuur te hebben gelezen, dat 't besluit van Ged. Staten tegen de verordening niet is bekrachtigd, zoo dat onze verordening dus door de Kroon is goed gekeurd. Voorzitter beaamt, dat dit inderdaad zoo is en hij dankt dan ook de heer Komen, die deze verordening hier eigenlijk in het leven heeft ge roepen en wenscht, hem geluk met 't succes. Voorz. deelt nog mede, dat 'n dankbetuiging is ingekomen van de menschen Nieuwe Meer weg voor het plaatsen van een lantaarn. Verbetering van spanning in het Electtr. net. Om tot die verbetering te komen, deelt de di recteur van het Electrificatiebureau der veree- niging van Ned. Gemeenten mede, dat dit kan worden ondervangen door zeer zware koperlei dingen te gebruiken, of meerdere transfforma- torstations. Dit laatste is wel 't meest afdoende, maar duur Want deze moet het P.E.N. bou wen, en dat lichaam is ver van goedkoop De heer Kuiken geeft 'n lange zucht i De klachten over 't licht zijn niet van de lucht De heer Koorn. In de Kleiweg is 't heel slecht: De voorzitter beurt de harten weer wat op door te resumeeren, dat liet net zich met do storm buitengewoon goed gehouden heeft Maar andermaal komt de droefheid over hel vroede gezelschap en wel door het Koninklijk besluit dat de forenscnaanslag opgelegd aan M van Kampen is vernietigd. Een beweegreden daartoe was, dat Van Kampen geen 90 dagen in Anna Paulowna heeft verblijf gehouden. Voorzitter betwijfelt sterk of dit wel waar is De heer Koorn heeft 't met ergernis gelezen Waar blijft de wet in dezen Gaat men die nou maar gebruiken Om belasting te ontduiken De heer Stammes strooit olie op Koorn's woest bruischende golven. Ontduiken mag je niet zeggen. De wet is eenmaal zoo enne De heer Koorn: Nou, 'n raar wetje Van Kampen was hier veel meer als 90 dagen Voorz. Ik geloof het ook wel, maar bewijzen N Is er een die dat kan, we nemen hein direct mee naar Den Haag De heer Koorn: 't Zijn schrille contrasten De heer Kuiken: 'n Mooie wet is dat Van Kampen is hier altijd zoo wat De heer Komen wil de menschen er geen per soonlijk verwijt van maken. Die forensenwet is uit de booze en als er een door kan sluipen kan ik hem geen ongelijk geven. Ook de voorzitter is dat roerend met spr eens en persoonlijk heeft hij ook niets tegen v Kampen. Maar de wet is er en nu vindt hij het jammer, dat de Raad van State maar steeds zwaarder eischen stelt. Voorzitter leest vervolgens nog een schrijven van het Polderbestuur van Anna Paulowna, waarin het verklaart zoo noodig in 1930 werken voor werkverschaffing te willen doen uitvoeren indien de gemeente 50 proc. in de kosten bij draagt. De heer v.d. Ham krijgt 'n heel eigenaardig go voel bij deze mededeeling, want 2 Dcc. heelt hij 'n conferentie met het Polderbestuur gehad et: toen zei de Dijkgraaf, dat werkverschaffing niet noodig zou zijn, want er was heel wat werk en nu is door dat bestuur besloten f3600 voor werk verschaffing uit te trekken. Was dat bij de con ferentie aan ons bekend geweest, dan had een bespreking dienen plaats te vinden over het loon, want de Polder is nu in een hoogere werk loonklasse ingedeeld dus dan dient ook hooger loon bij werkverschaffing uitgekeerd te worden Het blijkt dus dat de zaak reeds voorbereid wi> en de organisatie is met een kluitje in het riet gestuurd. Voorz.: Uw protest hoort hier niet thuis. En ofschoon B. en W. ook liever hebben, dat er van werkverschaffing geen gebruik behoeft te wor den gemaakt, toch kan de voorzorg geen kwaad. Kuiken: Voor zwakke menschen is het zeker goed.. Die staan sterken soms in den weg. Geen Spouwmuur voor een schuur 1 Het voorstel wijziging Bouw- en woningver ordening drukt de heer Kuiken zwaar op liet hart, waai* spouwmuren verplichtend worden gesteld. Moet dat nu ook voor schuren Voorz. We hebben het over woningen. De heer Kuiken vindt 't voor woningen een best ding. maar hij zou 't, toch even duidelijker willen hebben, dat het voor schuren en koestal len niet behoeft. Ik wil het toch zoo beschouwen Als 't wet is, kun je je er aan houwen I De heer Komen vraagt wat 'n gewone arbei derswoning door spouwmuren meer zal kosten De Heer Stammes heeft bij 'n metselaar geïn formeerd; Dit zal nooit meer bedragen ?.ls f 180 en dan behoeft men niet te betingelen of te be doeken; het behang kan zoo op de muur De verordening wordt goedgekeurd. De heer Keuris breekt 'n lans veer zielszieken! B. en W. willen afwijzend beschikken op een verzoek van de Centrale vereeniging ter behar tiging der Maatschappelijke belangen van ze nuw- en zielszieken, om toe te treden als lid De heer Keuris vindt echter, al hakt Het lid maatschap er nog al in, dat het lijden van die menschen er toe noopt, als er half wat gedaan kan worden, het moet gebeuren. Voorz. Het ligt op den weg van het Rijk. De heer Keuris. Maar als het Rijk het nu niet doet? Misschien kunnen we eens zien wat ande re kleine Gemeenten doen en 't voorstel aanliou den tot 'n volgende vergadering. Voorz. meent, dat B. en W. altijd nogal een royaal standpunt tegenover de lijdende mensch lieid innamen. Maar hij wil 't verzoek dan voor loopig voor kennisgeving aannemen. Goedgek. Geen aftrek van salaris onderwijzers meer De heer Keuris trekt ook hiervoor van leer Ja, niettegenstaande de heer Keuris thans kaal onder de neus is, geeft hij blijk, dat hij wel zijn snorharen, maar niet zijn weetje heeft verloren. Bij het voorstel om adhaesie te betuigen aan een adres aan den betrokken Mv nister om het Bezoldigingsbesluit Burgelijke Rijksambtenaren 1928 zoodanig te wijzigen dat geen aftrek meer zal plaats hebben van de jaai wedden van het onderwijzend personeel, het welk in plattelands gemeenten werkzaam is. zegt de heer Keuris, dat ambtenaren op liet plat teland veelal meer uitgaven hebben als in de stad. Voor studie b.v. hebben ze heel broerde rei zen te doen en er is zeer veel reden om het voor stel aan te nemen. Het werd dan ook door de va dertjes gegeten als koek. Dan komt het neusje van de zalm ter tafel het voorstel tot vaststelling van 'n exploitatie plan voor gronden behoorende tot de boerderij rCeres- en de behandeling van een verzoek van de Woningbouw vereeniging. De heer Komen tornt er aan of de grond daar 'n cultuurwaarde heeft van f 15000 per H.A. zoo als in het advies is vermeld. De waarde voor 't doel, dat kan f15000 zijn, maar De heer Jonker is bang voor gokken De heer Jonker is geen tegenstander van het plan, Maar waar de grond aan landarbeiders be neden de prijs gegeven zal worden, levert het dan geen gevaar voor 'n handeltje op Dat zoo iemand 't met 'n zoet winstje verkoopt.? De gemeente legt er 1000 halve guldens bij en als een speculant die nou tracht op te strijken Voorz. Dat is inderdaad 't gevaar van verkoop! De heer Vander Ham zit ook vel van 't Ceresplan Hij had er zoowaar de nachtmerrie van Hij heeft bij andere verkoopep door de Gemeen te gedaan gezien hoe 't ging en ziet hier nu ook het gevaar van 'n handeltje. Er is ook wat voor erfpacht te zeggen, dan houdt de gemeente zijn bezit en de kooper krijgt 'n heele lap grond En dan kan Van der Ham heelemaal niet goedvinden, dat 36 woningen voor Volkshuis vesting zouden verrijzen, terwijl het gedeelte, dat aan particulieren verkocht zou worden veel en veel grooter is. Dat is heelemaal verkeerd. Met die 36 woningen is toch niet alle behoefte van de baan. Daar kunnen we niet mee mee gaan. Met 'n paar jaar is wellicht alles ver kocht en is er voor Volkswoningen niets meer Voorz. Wij verschillen niet zooveel. Alleen, laat ik U dit zeggen: er is nog grond in over vloed. Wij hopen, dat bij die 36 woningen er nog 36 komen. In de eerste plaats woningbouw, doch in de 2e plaats ook wat aan particulieren verkoopen, om wat kosten te dekken. Met erfpacht loopt de praeses niet hoog. Wel licht komt in de toekomst alles aan de gemeen schap, maar dat beleven wij niet meer O jé, dat is het vuur ontstoken v.d. Hams idealenbloed geraakt aan 't koken! Dat is in strijd met uw eigen daden, roept hij uit Dan zouden we zulke dingen niet doen Idealisme hebben we wel en voorzitter zeker ook wel Overigens zegt spr., als niet aan die 36 woningen gehouden zal worden vindt hij de begrooting van het plan gunstig. Voorz. Wij zijn nooit met gunstiger cijfers bij den Raad gekomen, alsdat het werkelijk is. De heele zaak kost nu f130.000. De heer Komen heeft 'n woord van waardce- ring voor 't mooi overzichtelijk uitgewerkt plan. Spr. is er echter niet voor bindende bepa lingen in het leven te roepen wat betreft die plaatsjes. Wie zal zeggen hoeveel die grond o ver 10 jaar waard is. Die zich verbeteren kan moet men niet vastbinden. En de wegen, die ge legd worden, krijgen wc die in eigen beheer of de Polder Voorz. Voorloopig zelf. Komen: Het is alles heel mooi, doch een slu» tendc rekening zullen we maar niet over spre ken. Voorz. Dat zou te mooi zijn. Dat behoeft niet Geen jakkerende grappenmakers door Geres! De heer Komen vraagt of door de nieuwe buurt een pad of een weg komt. Voorz. Geen verkeersweg Een pad voor voet gangers en fietsers en kinderwagens zegt 'n stem uit de vergadering De heer Van der Ham voelt ook voor 'n ver keersweg in 't nieuwe gebied niets. Zulke grap nemakers er met motor of auto er doorheen te jakkeren Niks noodig. In Nederland wordt 10.000 K.M. rijwielpaden gemaakt De heer v.d. Berg heeft 't nog eens over he'. verkoopen van plaatsjes. Dat zou toch nog zoo gemakkelijk niet gaan en wel even stroppen. Voorz. Wij kijken ook wel uit aan wie we het geven. 't Zal zoo'n vaart niet loopen. De heer Komen wil nog eens hakken cp 't pad Hei staat armelijk in een nieuwe stad 1 Hij wil aan de Oostkant van 't terrein "n weg De heer Stammes: Is dat nou zoo noodig Maar zie: voor Komen komt hulp dagen Ook Rezelman wil voor die weg zn leven wagen! De heer Rezelman zegt: ik wil door het ter rein ook een weg; echter heeft hij nog iets. Het is hem opgevallen, dat de weg en de rioleering die zal worden gelegd zeer veel kost. 'n Bedrag van flO.OOO alleen voor rioleering Kan ook dat niet wat minder En wat de weg betreft: hij wil die niet smaller, doch 'n gewone grindweg is voldoende. Zooals nu met trottoirs komt ie op ruim f46000 per KM.; 'n enorm hoog bedrag En 't terrein voor gymnastiek, kan dat niet op 't voorterrein Voorz. Nee, daar is 'n half bunder voor noodig De heer v.d. Ham is voor 'n goede' weg De heer Keuris maakt zijn rekening En brengt die thans in 't geding 1 Hij heeft begrepen, dat in het Noorden het ter rein voor Volkswoningen is gedacht. Zijn frac tie zou verder willen gaan; ook het middenvak daarvoor bestemmen; aan iedere zijde 20 is 40. Aan de Noordwestzijde naar de Zandvaart zou den er 26 kunnen staan. En als de Inspecteur zijn plan van kleine terreinen wordt doorge voerd, dan komt waar er nu 8 kunnen 9 wonin gen, dus een achtste meer en zoodat 'n 12-taJ bij. Men kwam dan aan 'n 140 woningen en dat zou spr. op het plan vast willen leggen. Rij particuliere bouw zou soms hier en daar 'n hoekje uitgesneden worden; men krijgt dan een gebroken geheel en ook dat wil spr. voorko men. Dan geeft spr. 'n becijfering wat er voor oppervlakte voor Volkshuisvestingbouw en wat voor particulier beschikbaar kon worden ge steld. Zijn plan zou tot eenig verlies lijden doch dan kwam het goed voor den dag. Voorz. Laten we 't plan nu aannemen zooals het hier voor ons ligt. De Raad blijft toch opper machtig in laatste instantie. Wij willen er ook geen kazernebouw van maken; 't hindert niet, of hier en daar 'n particuliere woning tusschen de volkswoningen staat. De heer Keuris. Kazernebouw wil ik ook niet! En wat de kosten betreft, die vielen niet mee volgens Rezelman, ik dacht dat het nog al ging Mijn berekening was in d'r tijd f180.000. Ik kwam aan f2 per M2 en dat is het nu ook zoo wat.. En dan: nu geen smalle wegen. Rezelman. Ik heb niet gezegd smalle, doch 'n grindweg. U moet me goed verstaan Voorz. Laten we nou niet prutsen en neemt 't nu zoo aan. Als woningbouw .meer noodig is, welnu, dan kan ze dat krijgen. De heer Keuris. Dan ga ik er mee accoord. Wat ons nu te wachten staat Belasting op riool en straat De heer Komen oppert 't denkbeeld om wel licht 'n water-, riool- of straatbelasting in te voeren voor het nieuwe terrein. Dat kan de kos ten van onderhoud en schoonhouden wat dek ken. En dan wil spr. inplaats van een pad, be slist een weg! Van der Ham wordt nijdig als een spin I Roept: het is groote onziin 1 Ik zal er mijn stem nooit voor geven Voorz. roept Van der Ham tot de orde. Van der Ham trekt - onzin - terug en hier na wordt het plan ongewijzigd goedgekeurd. Dan wordt de heer Baken als administrateur van het grondbedrijf aangesteld, op 'n voorloo- pige jaarwedde van f100. Blijkt het er later niet voor te kunnen, dan zal wat moeten worden bij gepast; de heer Baken vondt f100 heel weinig Een tijdelijke geldleening van f 165000 wordt goedgekeurd. Een verzoek van den Polder tot het yerleenen van 'n bijdrage van 50 proc. der kosten geraamd op f50.000, verbonden aan het verbeteren van de wegen vanaf de coupure tot de Kooij en aan brengen van 'n stofvrij wegdek daarop wordt goedgekeurd. Voorzitter zegt, dat de Dijkgraaf meende, dat 't maken van trottoirs hier moeilijk was. Koorn. Heeft 't Polderbestuur dus al ja gezegd? Voorz. Ja zeker. De trottoirs komen er. Komen. Hoe komt het met de doorritten? Stammes. Daar worden de trottoirs wat lager gemaakt. Het levert dus geen bezwaar. De heer Komen bepleit voor de Spoorbuurt "n trottoir aan twee kanten; daar is aan weerszij den van den weg bebouwd. De heer Stammes. Bij Swaerts zal 't niet kun nen, doch een vast plan hebben we nog niet. Op 'n vraag van den heer Komen of dié trot- loirs in eigendom aan den Polder overgaan, an- woordt voorz. bevestigend. 'n Eerste bijdrage geven wij en anders niet. De heer Kuiken geeft nog 'n wenk om het wa ter van den weg naar de nieuwe rioleering af te voeren: de heer Komen zou ook gaarne zien dat particulieren zouden kunnen aansluiten. De heer Rezelman heeft bezwaar dat de ge meente voor de helft zal bijdragen in nieuwe hekwerken en grondwerk voor particulieren Voorz. Wij willen gelijkvormige hekken heb ben. 't Bevordert 't aanzien der gemeente. De heer Rezelman. Het trottoir is ook al ten dienste van de menschen, die daar wonen De heer Stammes: Nou, nou. nou Voorz. Nee, nee, Rezelman, het is een loop- straat voor ieder, ook voor schoolkinderen De heer v.d. Ham treedt in het vuur Tegen 'n loon van 35 cent per uur 1 De heer v.d. Ham gelooft, nu de Gemeente 50 procent van de kosten in de wegverbetering bij draagt, zij ook wel wat over het uit te betalen loon te zeggen zal hebben. Hij hoopt dat B. en W. gelegenheid zullen geven tot overleg, want 35 cent per uur is te laag voor grondwerk en het sjouwen met teerketels. De organisatie hoopt de deur van B. en W. geopend te vinden. Volstrekt is het 't plan niet de boel in 't honderd te jagen! Er kan niet langer gewerkt worden als 8V2 a 9 uur per dag, dat wordt 3.00 en dat is geen loon. Spr. gelooft dat er nog wel 'n conferentie met Dijkgraaf en Heemraden ook wordt aange vraagd. De vorige maal stond ik alleen en kon er toen niet over spreken. Voorz. Ja, toen vroeg u conferentie aan met het Polderbestuur zender 't gemeentebestuur er in te kennen, en nu komt u er hier mee Doch zorg van uw' kant dat er gewerkt wordt; als ze 't verdienen, dan zal er ook worden betaald. De heer v.d. Ham. Wij gingen toen ter confe rentie inzake werkverschaffing maar werden met een kluitje in het riet gestuurd. De heer Raven verzoekt evenals de heer Ko men trottoir in de Spoorbuurt aan twee zijden Als 'n advocaat kan geurig praten, Maar in de Stoomweg blijven de gaten I De heer Keuris. Is er ook 'n plan voor de Stoom weg;? want die is ook heel slecht en daar is druk doorgaand verkeer Wieringen Helder. Voorz. De Stoomweg is niet op gerekend. Spr. hoopt, dat deze heelemaal Rijksweg zal worden. Keuris. Als die achter den dijk langs komt, heb je daar 'n d. .nders beetje aan.% De Visscherij tentoonstelling krijgt 50 pop Het voorstel om 'n bijdrage van f 50 te geven voor een te houden Zuiderzee - visscherij - ten toonstelling te Enkhuizen en voor f50 deel te ne men in het garantiefonds wordt aangenomen. Ook de aanvragen om 'n voorschot ingevolge de Landarbeiderswet van Johan Jager te Den Helder en W. de Jong te Zijpe wordt goedgek. De heer Koorn. Die komen ook al weer van an dere plaatsen. Gaat dat nu altijd zoo maar door? Voorz. Al wonen ze elders, zulke menschen werkten hier jaar op jaar. Lid van de Schoolverzuim - balie. jTpt lid der Commissie tot Wering van School verzuim wordt benoemd de heer G. 't Hart. Ze waren de kluts kwijt 1 Wegens periodieke aftreding werd tot lid van het bui^erlijk Armbestuur benoemd in plaats van den heer R. Dekker, welke zich niet meer beschikbaar stelde, de heer Van Genderen ter wijl de heer P. List werd herkozen. De heeren v.d. Ham en Keuris bevreemd het, dat de heer Stipriaan niet op de voordracht kwam om verkozen te worden. Die woont nu in de wijk van den heer Dekker en is zoo maar zeker aangewezen Voorz. Als de heeren 't wijzigen willen, moe ten zij het weten. De heer Stipriaan blijft, waar hij ook in de Gemeente woont, Armvoogd. Wilt u hem dus verkiezen, dan zou hij eerst moeten bedanken en dan kan hij weer op de voordracht De heer Keuris zoekt in z'n duister brein en roept dan: Voorzitter, het begint te dagen I Wij hebben een blunder geslagen 1 Aan het Witte Kruis wordt f300 subsidie toe gestaan voor het zwembad over 1929 Het Witte Kruis heeft 'n gelukje van f 100. De heer Van der Ham wenscht er de aandacht op te vestigen dat op de begrooting 1928 'n post van f200 voorkwam voor gratis zwemmen. Pas is nu f300 toegekend, omdat het zaakje verge ten was. Maar de vergissing geeft het Witte Kruis f100 voordeel. RONDVRAAG De heer Jonker zou gaarne 'n artikel in de politieverordening zien opgeno- voor verbod van arre- en priksleden op 't ijs. Voorz. gelooft niet dat het noodig is. Op afge bakende banen mogen ze niet komen. Jonker. Ja, dat weet ik, maar zooals in Bree- zand is het feitelijk 'n verkeersbaan en dan kun je er weinig mee aanvangen. Voorz. belooft onderzoek. De heer Keuris vraagt 'n lichtpunt op de hoek Verbindings - dijk Wieringen - Balgweg. Daar is 'n trap en afrit en zeer gevaarlijk Zal naar worden gekeken. De heer Raven klaagt ook over 'n donker lot, Het licht in den Oost Polder is kapot 't is pas hersteld en nu zit men weer in donker. Voorz. zegt gramstorig: waarom dan niet e- ven bericht gestuurd. Dan is het zoo klaar De heer Komen zegt naar aanleiding van het droevig ongeluk, dat de verlichting op het stati on zeer slecht is. Hij wil volstrekt niet beweren dat 't daardoor gekomen is, maar vooral als de trein van kwart voor acht voorstaat is het op 't perronnetje donker en is oversteken van de lijn levensgevaarlijk. Voorz. is het er volkomen mee eens. het is 'n oertoestand. Bij harde wind waait de boel uit. Er moet verbetering komen De heer Kuiken hoopt bij de groote dingen, Dat de belasting niet zoo hoog zal springen En hij wil het Polderbestuur dank zeggen voor het initiatief tot verbetering der wegen. Ho, ho, roept v.d. Ham, 'k ben er absoluut tegen Die hulde komt ons eigenlijk toe En nadat nu Keuris nog heeft gepleit dat de terreintjes voor Volkswoningen noodig '9 meter moeten zijn, sluit voorzitter met de hoop dat de belangrijke besluiten werkelijk bloei en wel vaart mogen afwerpen. Hij wenscht de leden van den Raad en ook de pers een gelukkig kerst feest en een zalig uiteinde van het jaar GEMEENTE WIERINGEN. Lezing Ds. Barger in het -Chr. Tehuis. Gis teravond hield Ds. Barger de door ons aange^ kondigde lezing over „Een menschwaardig be staan". De spreker vond bij zijn optreden, de om standigheden in aanmerking genomen, tamelijk veel toehooders. Nadat de heer Bosma van Hip- polytushoef de bijeenkomst met gebed en le zing eener psalm had geopend, begroette hij de aanwezigen en sprak de wensch uit, dat deze a- vond een vruchtbare zou mogen zijn. Ds. Barger ving nu op zeer onderhoudende wij zo het eerste gedeelte zijner lezing aan en be pleitte aan den hand van verschillende voor beelden het schoone beginsel der geheelonthou ding. Onder ademloos toehooren verhaalde hij de geschiedenis van Gösta Berling, den tragi - schen held uit het boek van Selma Lagerlöf. In de pauze gaf de heer Ooyevaar, onderwij1- zer aan de Chr. School, een proeve van orgel spel, waarbij hij zichzelf tegelijker tijd op inge- nieuse wijze op den mondharmonica begeleidde De heeren Dokter en van Otteloo zingen daar na een lied, waarna Ds. Barger zijn lezing voort zette aan de hand der vragen die hem door den heer Dokter en cand. Winter gesteld wer den. Ds. B. zette op met voorbeelden geillus- treerde wijze uiteen, dat het beginsel der ge heelonthouding ontspruit aan het gebod des Heilands. De naaste lief te hebben als ons zelve. De ervvaringen, die Ds. Barger tijdens zijn pre dikant-zijn in Antwerpen en nu als geestelijk verzorger in de Rijkswerkinrichting te Hoorn, brachten hem er toe geheelonthouder te worden Menscjhelijke wrakken, tallooze heeft hij ont moet. Vooral het in aanraking komen met de kinderen van ouders, die drankzuchtig waren, hebben veel indruk op spreker gemaakt Dik wijls waren zij epileptisch of ideoot. Spr. drong er op aan, dat ieder zich de bange nood klaar zou indenken, die de drankzonde meebrengt, en daaruit de conclusie voor zich zelf te trekken. Met het zingen van een psalm en een korte toespraak van den heer Bosma we?d dezen leerzamen avond besloten. Te Oosterland Maandag 30 Dec. v.m 10-1 uur en nam. 2-6 uur. Dinsdag 31 Dec. alleen v.m. 10-1 uur. Te Hippolytushoef Vrijdag 27 Dec. van v.m. 10-len2-6u Zaterdag 28 Dec. van v.m. 10-len2-6u. Het Bestuur verzoekt aan le. alle rekening-couranthouders hun boekjes in te leveren en zoo noodig door storting te zorgen niet boven hun maximum te komen 2e. alle voorschotnemers hun rente tot 31 Dec. en indien nog noodig. hun verplichte aflossingen te voldoen. 3e. Alle Spaarders om hun boekjes ter controleering in te leveren. N. B- Komt allen, maar niet op 't laatst s, v. p De rentevoet is: vanaf 1 Jan. 1930: voor spaargelden (los) 3 84 proc. Voor spaargelden 1 jaar vast 1 4 08 proc. Voor voorschotten 5 proc. Scheepshypotheek 6 proc. Loopende rekening: crediet 4 proc. Debet 5.25 proc. HET BESTUUR,

Wieringer courant | 1929 | | pagina 3