ten. Zij trad als secretares van haar vader op en in deze qualiteit was zij van alle vertrouwelijke! correspondentie, die haar vader ontving- op de hoogte. Zij heeft verklaard dat hij vele jaren vóór 1914 den datum van den oorlog met Duïtsch land heeft voorspeld, terwijl hij in 1916 den da tum van den wapenstilstand voorspelde. Ilij voorspelde ook de aardbeving, die in 1927 de we reld teisterde. In 1926 verklaarde hij aan zijn dochter „Mijn arbeid zal in 1929 ten einde loo- pen", en in den zomer van dit jaar verklaarde hij, dat in December „een schaduw" haar pad zou kruisen. (Toen miss Cynthia al niet meer aan de voorspelling dacht, werd haar vader, ec- nige dagen geleden, op het ziekbed geworpen, waarvan hij niet meer zou opstaan. IN HET JACHTVELD AANGESCHOTEN. Twee jagers uit Retranchement, die op een jachtveld op Belgisch grondgebied met een lichtbak waren gaan jagen, werden beiden ge troffen door schoten. De eene, die aan den arm verwond was, vluchtte op Nederlandsch gebied, terwijl de andere jager voorover op den grond viel. Toen deze later niet thuis was gekomen, dacht zijn'kameraad dat hij was doodgescho ten en deed hij aangifte bij de politie. Men vond hem met een stukgeschoten knie op den grond liggen en bracht hem naar Retranchement o- ver, doch later op medisch advies naar het zie kenhuis te Oostburg. De ongelukkige bleek een zware beenbreuk te hebben bekomen. NOODLOTTIG KINDERSPEL. Zijn zusje opgehangen. fTe Warnsgate heeft zich een treurig voorval afgespeeld. De 14-jarige John Graherd was aan het spelen met zijn zesjarig zusje. De jongen bond het meisje daarbij een touw om den hals, dat hij aan een haak in den zolder bevestigde. Zoo heesch hij het kind omhoog. Dit spelletje schijnt hij eenige koeren te hebben herhaald, want volgens verklaringen van de buren hebben zij lang achtereen geschreeuw van het arme meisje gehoord. (Toen de ouders thuis kwamen vonden zij het meisje in hopeloozen toestand op den grond liggen, terwijl de jogen uit angst de woning verlaten had. Door kennissen, die den jongen op straat aantroffen, is hij naar het ou derlijkhuis teruggebracht. liet kleine meisje ifc naar een ziekenhuis vervoerd. Men vreest voor haar leven. GOUDEN TANDEN ALLEEN VOOR ARBEIDERS. De Russische machthebbers hebben beschikt dat goud alleen mag dienen, om den invoer van het land te betalen en dat dus ook tanden en kiezen slechts dn het uiterste geval met goud mogen worden geplombeerd of van een gouden mantel voorzien. Natuurlijk komen voor gou den tanden in de eerste plaats leden van de communistische partij en op grooten afstand andere arbeiders in aanmerking. Niet-proleta- riërs mógen slechts dan gouden tanden of vul lingen laten maken, als ze gouden horloges, rin gen of andere voorwerpen aan den staat afleve ren. De tandarts krijgt dan slechts zooveel goud, als de staat bij het smelten heeft gewon nen. ter. De overheid steunt het werk in toenemende mate. Het Rijk, de provincies, de gemeenten steu non de uitzending door subsidies en een zestal provincies geeft een extra subsidie voor de zoo doeltreffende winterverpleging, maar het over- gi'oote deel der kosten wordt uit vrijwillige bij- uragen bestreden. Het Rijk oefent voortdurend toezicht uit en ook Amsterdam, dat ruim steunt, verricht in- specteerende arbeid. Nederland heeft een eigen stelsel, 'nll. particu lier initiatief gesteund en onder toezicht van de overheid. Dit stelsel en het Centraal Genootschap zelf zijn in het buitenland bekend en worden ge waardeerd, niet zelden bewonderd. En ten slotte heeft Nederland een groote or ganisatie, een middelpunt van propaganda, van leiding en voorlichting voor iedereen. Een terugblik geeft voldoening aan de grox> te schare, die onverpcdml werkt voor het zwak ke kind. Reden tot gezamenlijk feestvieren is er niet, waar het 25-jarig bestaan van het Centraal Ge nootschap nog voor een paar jaar is herdacht. Dubbele reden echter is er om vooruit te zien. Meer dan 500 gemeenten blijven nog in ge breke om zwakke kinderen te zenden naar de heerlijke tehuizen, om de verzorging op zoo hoog mogelijk peil te brengen. Het aantal afdeelingen, of waar dit niet kan, het aantal plaatselijke Comité's van uitzending moet het aantal gemeenten evenaren. Welnu, laat dan elke afdeeling zijn energie verdubbelen. Laat in alle gemeenten, waar nog niets wordt gedaan, nieuwe comité's worden gevormd. Laat het geld vloeien. Laat aldus Nederland in enkele jaren aan de spits staan. Laat ons land dan de onbetwiste eerste plaats innemen in de verzorging van het zwakke kind en daardoor meewerken tot volksgezondheid en -geluk. A. C. BOS Egmond aan Zee, 31 Dec. 1929. INGEZONDEN STUKKEN. VIJF EN TWINTIG JAREN VERPLEGING. Op 31 December is het 25ste verpleeg jaar ten einde van het Centraal Genootschap voor Kin- derherstellings- en Vacantiekolonies. Het Centraal Genootschap werd na geruimen tijd van voorbereiding definitief opgericht in een tijd, toen de belangstelling voor kinderuit- zending ver beneden peil was. Enkele steden bezaten verdienstelijke comité's van uitzending naar de z.g\ vacantiekolonies, maar Nederland was toch een dier meest achter lijke landen op dit gebied. In 1905 verpleegde het Centraal Genootschap in een uiterst primitief huisje te Egmond aan Zee. in 3 groepen totaal 33 kinderen. In 1929 verpleegde het in tien groote en volgens alle tegenwoordige eischen ingerichte huizen 5719 kinderen met totaal 249390 verpleegdagon. Die tien huizen hebben tezamen een capaciteit van 1050 bedden. Totaal werden in 25 jaar opgenomen 70.000 kinderen met ruim 2.5 millioen verpleegdagen. Intusschen werden, al of niet als gevolg van de stelselmatige en nooit verslapte propaganda van het Centraal Genootschap een vijftigtal zuster verenigingen opgericht met wie het Centraal Genootschap steeds vriendschappelijke betrek kingen onderhoudt, terwijl het Centraal Genoot schap zelf klom tot 415 afdeelingen. Vanwaar die snelle, soms overrompelend snelle groei Door de organisatie. Het werk der uitzending, verpleegkosten verzamelen, overleg mot ouders, brengen en halen enz., is gedecentraliseerd in de afdeelingen. De verpleging L gecentraliseerd in handen van het Hoofdbestuur. Dooi- de milde opvatting. Als de ouders het wenschon wordt gebeden en gedankt, gaan de kinderen onder geleide naar de kerk hunner richting, doen hun morgen- en avondgebeden en wenschen de ouders tenslotte een tehuis huiten het Centraal Genootschap, op confessioneele grondslag, dan vordert het Centraal Genootschap toch de uitzending, omdat liet belang van liet zwakke kind staat boven het belang van eigen organisatie. En ten slotte doordat overheid en publiek de achterstand zagen en omdat de Nederlander, hoe voorzichtig ook, op den duur geen achter stand duldt. Er is veel bereikt in die 25 jaar. Nederland neemt, in aantal een eereplaats in in Europa, al staat liet dan nog niet aan de spits. De primitieve tehuizen van vroeger zijn geper fectioneerd, zoowel die van het Centraal Genoot schap als van zusterverenigingen. Meermalen is door bevoegde buitenlanders het gehalte der verpleging geroemd. De verzorging is in handen gekomen van vak-menschen. liet Centraal Ge nootschap heeft 140 directrices, adjuncts, ver pleegsters en geleidsters, van wie 86 in vasten dienst en de rest in opleiding. Goede dienstvoor waarden, pensioen, ziekenverzorging, vacan- ties enz. brengen het arbeidsresultaat en do va kkennis omhoog. Het zwakke kind wordt niet meer enkel 's-zo- mers, maar ook des winters geholpen, juist den tijd, dat hulp het meeste noodig is. Het voorbeeld van hygiënisch leven hij tien duizenden kinderen, gesteund door de kmisver eenigingen, school-artsen, wijkzusters, enz. be gint te werken. De arbeid draagt reeds vruch ten en steeds wordt de oogst der hygiëne groo- BINNENL. NIEUWS. AANBESTEDINGEN Z.Z.-WERKEN. Vanwege de Zuiderzeewerken is aanbesteed het onderhoud van lc rijkswerken op Wielingen 2e. van rijkswerken op Wieringen met uitzonde ring van het gedeelte tusschen de dijkpalen 114 en 132 3e. de nieuwe buitenhaven en om ring dijk, sluisput nabij Den Oever en andere voltooi de Zuiderzee-werken aldaar, alsmede verschil lende grond- en kunstwerken, behoorende tot de rijkszeewerken tusschen de dijkpalen 114 en 132 tot den afsluitdijk tusschen de Noord-Holland- sche kust en het eiland Wieringen en tot het Balgzandkanaal tusschen Van Ewijcksluis en Oost-Oever gedurende 1930. Laagste inschrijver was P. Doves te Wieringen voor 1 5000, voor 2 3050, voor 3 34.650, voor massa 42700. Vanwege de Zuiderzeewerken is aanbesteed het onderhouden gedurende 1930 en 1931 van I Wieringermeer met toebehooren, 22 zeedijk proefpolder nabij Andijk met toebehooren. Laag ste inschrijver P. Daalder te Alkmaar voor I 87.400, voor II 16.200, voor massa 103.600. HET GEVAARLIJKE SMOKKELEN. Een smokkelaar gedood en een gewond. Dinsdagmiddag passeerde onder Haanrade (L.) onder de gemeente Kerkrade een auto, gela den met smokkelwaar. De Duitsche politie som meerde de chauffeur te stoppen, docli deze gaf daaraan geen gevolg en reed in snelle vaart door. Een der beambten zag nog kans op de treeplank van de auto te springen en trachtte de auto te doen stilstaan. De chauffeur verhin derde dit, waarop de beambte gebruik maakte van zijn wapens en den chauffeur een doodelijk schot toebracht. Ook op de andere vier inzit tenden loste hij schoten. Een hunner werd in de borst getroffen. Deze man is naar het hospi taal te Kerkrade overgebracht. De drie anderen wisten te ontkomen. De auto is in beslag geno men. KINDERVERLAMMING. Te Eelde (Gr.) is een derde geval van kinder verlamming geconstateerd bij een jong meisje. KIND VERDRONKEN. In het gezin van de familie Pijnenburg te Waalwijk is een meisje van vier maanden in een bad verdronken. Het kind heeft in het bad de stuipen gekregen, waarop de moeder naar de buren is gesneld. Bij haar terugkeer vond zij de kleine verdronken. BOERDERIJ AFGEBRAND. Veertig runderen en vijf paarden omgekomen. Woensdagavond is te Brantgum (Fr.) de boer Jerij van P. P. Bosch Jr. afgebrand. Al het vee veertig runderen en vijf paarden zijn verbrand. MOEDER MF/T DRIE KINDEREN IN EEN WATERPUT. Oudejaarsdag viel het 2-jarig kindje van F. e Princenhage in een waterput, van ongeveer V/-2 meter diepte. De moeder sprong haar kind na. 'Twee ande- ■e kinderen, van vier en vijf jaar, volgden het voorbeeld hunner moeder. De moeder nam het jongste in de armen en, zich met rug en beenen tegen de wanden van den put vastklemmende en met de twee andere kinderen op haar lichaam, riep de moedige vrouw om hulp. Eenige buren brachten allen behouden op het droge. KAPEL DOOR STORM VERWOEST. Uit Schoonebeek wordt aan de Nederlander gemeld De storm van Zondag j.1. heeft de ka pel van de Evangelisatie dezer gemeente in hof Nw. Schoonebeekerveld geheel vernield. Toon 's middags de koster de kachel zou aan maken voor de Godsdienstoefening, werd het op het veen opgetrokken houten gebouw door den wind ongeveer een halven meter verschoven. Een volgenden windstoot dreef het boven een sloot, waar het door den wind werd opgenomen en uiteen geslagen. JFot een afstand van 100 M. werden de stukken meegevoerd. De kachel van het bestuurskamertje vond men op een af stand van 60 M. terug. Persoonlijke ongelukken zijn gelukkig niet te betreuren. De godsdienst- oefenj>>^:ou half drie, een half uur na de ramp zijn\ v gangen. Dif _Aoor de Evangelisatie een groote tegen slag,Maar zij hiermee het gebouw voor gods dienstoefening en vereenigingsleven verliest Een andere lokaliteit in deze afgelegen veen- streek staat niet ter beschikking. KOKENDE KOFFIE GEDRONKEN. Toen in het gezin van M. v. B. aan den Olie molen te Helmond de moeder juist een kan kot fie had gezet, wist een twee-en-een-half jarig kind onverwachts de koffiekan te bereiken en dronk door de tuit een f linken slok van den kokenden drank. De arme kleine kreeg vreese- lijke brandwonden en hoewel onmiddellijk ge neeskundige hulp werd ingeroepen, is het kind onder hevige pijnen bezweken ANNA PAULOWNA. BRAND. Heden Donderdag ongeveer 12 uur brak'er brand uil in de groote boerenhoeve, ei gendom van de firma Gebr. Nieuwenhuis en be woond door J. de Ridder in den Meer Het vuur, aangewakkerd door den storm, maakte alles spoedig met den grond ge lijk. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor Verzekering dekt de schade RECHTSZAKEN. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 30 December 1929. DIEFSTAL VAN EEN RIJWIEL. De 23-jarige arbeider KI. P., wonende te An na Paulowna, thans niet betalend logé in het huis van bewaring te Alkmaar had rekening en erantwoording af te leggen, ter zake van een door hem op 1 December te Anna Paulowna ge- pleegden diefstal van een rijwiel, eigendom van een aldaar wonenden arbeider, die de fiets onbeheerd had geplaatst tegen den muur van een door hem bezocht café. De verdachte, die ook in andere opzichten niet gunstig bekend staat, erkende bet feit en beweerde zeer nuch ter het rijwiel noodig te hebben gehad om naar zijn werk te gaan. Hij is reeds eenmaal voor waardelijk veroordeeld, welke straf op hem is ten uitvoer gelegd. Tegen hem werd gevorderd mede op grond van zijn tamelijk treurige anti- cedenten (ook de jongemeisjes zijn voor hem beslist onveilig), 5 maanden gevangenisstraf. Mr. Belonje, verdediger van verdachte, wees op omstandigheden in het voordeel van ver dachte en wenschte alsnog een voorwaardelijke straf voor te stellen, waartegen de officier zich evenwel op grond van het voorgevallene mei betrekking tot verdachte, krachtig verzette, na welke repliek pleiter althans een zeer c1 cm en te strafoplegging verzocht. .Tenslotte werd ver dachte veroordeeld tot 4 maanden gevangenis straf. 'weg. [Dprcas e n hevi»^^ gp.ar vei" school te ILhoef zal plaats vinden op Zaterdag 4 Januari a.s., vóórmiddags half elf. Uitslag aanbesteding uitbreiding school te esterlanü, gehouden op 31 December door het Gemeentebestuur. Ingekomen 12 biljetten, welke de volgende inschrijvingen bevatten Naam en woonplaats inschrijver. Bedrag. a b glas- en in massa schilder- zonder gl. werk. en schil derwerk. 8450 8453 GEMEENTE WIERINGEN. OUDEJAAR EN DE GEVERFDE BRIEVENBUS. Stil verlaten om het hoekje Der kaasfabriek te Oosterland Woont de „Ontvangster" van de brieven Van allerhande rang en stand. Doch in 't laatst van maand December Is het bij d' Ontvangster druk, Dan is Zij bemiddelaar van Vriendschapswenschen en Geluk. Dan is haar kantoor zoo waar te klein Om haar cliënts te kunnen bergen Och, ze kunnen van die oude Opoe Toch ook niet te veel gaan vergen. Doch.,'k moet thans iets openbaren, Wat men aan „Opoe" had gedaan En wat menig brief- en kaartverzender Heden kwam zeer duur te staan. „Opoe" was reeds langen tijd Zeer onooglijk en verweerd En nu heeft men haar op Oudejaar Dik met menie ingesmeerd En die nu een brief kwam posten Of wat kaartjes of zoo iets, Maakte met dat goedje kennis En dat was verbazend vies Jas, mouw, brief en kaart en hand, Alles werd er mee besmet Waarom waarde postbestuurders Daarop 'n weinig niet gelet Gij wist toch, dat in deze dagen Opoe-bus druk bezoek ontvangt, Terwijl anders uren, dagen, maanden. Zij haast ongebruikt daar hangt. Vele brieven zijn bedorven, Vele jassen zijn besmeurd Zulk een handeling, waarde heeren, Wordt terdege „afgekeurd" M.J.B. Een Jubileum. Heden Vrijdag 3 Januari is 't 25 jaar geleden, dat de heer S. Lont. Pz. als or ganist der Doopsgezinde Gemeente (e Wierin gen vast werd aangesteld. Zeker zal het den plichtgetrouwen jubilaris vandaag niet aan blijken van belangstelling ont breken. Tegen een tweetal eigenaars van honden is in verband met de kort geleden gewijzigde poli tieverordening proces-verbaal opgemaakt we gens het onbeheerd op den weg laten loopen van deze dieren. De officiëele opening van de nieuwe O. L.- J. Klein Cz., Wieringen 475 P. Doves, Wieringen 478 Gebr. Boerscn, Wieringen 8790 P. Doorn, St. Maartensbrug 8800 J. S. Nieuwbuurt, Wieringen 345 J. C. de Vries, Wieringen 8795 S. Blaauboer, Wieringen 8665 W. A. Ran, Den Helder 335 8570 J. Keesman Cz., Schagen 9435 C. Rutsen, N. Niedorp 8500 N. en J. Lont, Wieringen 535 J. D. Kooij, Wieringen 648 8643 Perceel b is gegund aan den laagsten inschrij ver J. Klein Cz. de gunning van perceel a is aangehouden. Kijkavond „Dorcas". j.1. Donderdagavond erd in de benedenzaal der Ned. Herv. Kerk te ippolytuslioef vanwege d,e Naaivereeniging een kijkavond gehouden van de door vaardigde kleedingstukken. Zeer velen hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt en een kijkje genomen. Een reuzen- collectie goederen van allerlei aard, bijna 200 stuks, lagen uitgespreid en de bezoekers roem den de kwaliteit en voorraad Na afloop van het bezichtigingsuur werden van deze collectie 140 stuks onder 35 behoeftige gezinnen verdeeld. Allen namen dankbaar hun nieuwjaarsgeschenk aan. Wij kunnen niet. nalaten de leden van Dorcas en baar volijverig bestuur hartelijk dank te zeg gen voor hun mensclilievend werk en voor de vele moeiten, welke zij hieraan besteden en te vens een woord van dank aan allen, die Dorcas financieel voor dit werk steunen. SUCCES NIEUWS. Het programma voor a.s. Zondag luidt Succes IH.R.C. III Aanvang 2 uur. Breezand ISucces II Aanvang 2 uur. Helder dSucces a Aanvang 12 uur. Succes 3 is wederom vrij. Politie: Gevonden een ring met sleuteltjes en een manchet van een damesmantel. Inl. bij den Gem. Veldwachter. PREDIKBEURTEN. HERV. GEM. Ds. Van Beek, geen dienst. Land in Zicht. Den Oever 10 u. de hr. Lofvers. DOOPSGEZ. GEMEENTE Zondag 5 Jan. voorm. 10 uur Ds. Milatz van IJmuiden. EVANGELISATIE H.-hoef voormiddags 10 uur de Heer Bosma. MARKTBERICHTEN. SCHAGEN, 2 Jan. 1930. Op de heden gehou den weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 3 Paarden 150 a 200 2 Stieren 300 a 400 4 Geldekoeien (mag.) 150 a 280 70 Geldekoeien (vette) 250 a 480 4 Vaarzen 100 a 180 3 Graskalveren 50 a 100 23 Nuch teren kalveren 15 a 30 30 Schapen (vette) 40 a 36 144 Overhouders 26 a 36 3 Bokken en geiten 6 a 14 6 Varkens (mag.) 30 a 44; 23 Varkens (vette) per Kg. 1.80 a 1.82 67 Big gen ;20 a 30 21 Konijnen f 1.50 a 2.50 24 Kippen 1.75 a 3 116 Kg. Boter f 1.90 k 2.05. EIERVEILING, SCHAGEN, 2 Jan. 1930. Aangevoerd 55063 Kipeieren. Prijzen 48-51 Kg. 5.80 k 6,00 52-54 Kg. 6 a 7 55-57 f 6.60 a 7.50 58-60 Kg. 6.90 a 7.80 61-63 Kg. 7.50 a 8.10 Ongewogen Wit f 6.20 a 7.80 Bruin 7 a 8 Klein 5.50 a 6.00. 165 Eendeieren 7.40 a 7.80. EIERVEILING, HELDER, Jan. 1930. Aan gevoerd 4920 Kipeieren. Prijzen Bruin f 7.10 a 7.70 Wit 6.90 a 7.80 Klein 6.00 a 6.80. sWie een dagelijkse^ middel wenschl fer opwekking en verkwikking, kan pepermunl niei missen w v-'C - 1 J A j WorJI. w a crown Voor engros bij J. F. v. LIESHOUT, Alkmaar. BRIEF van HARM aan TEUN I Wieringen datum postmerk. Waarde TEUN. Het ken wel niet aars, of ik moet beginnen, ook names Trui, jou en je wijf hartelijk te file- celreeren met 't Nieuwejaar; we zelle maar ho pe, dat we de moed er weer magge inhouwe Trui, die vanzelf, as ze goed in d'r humeur is, overal 'n grapke van maakt, had voer jullie al 'n brievekaart klaar schreven met het riemke Op Nieuwjaars - evend De bakker sloeg z'n wijf Al met heete pale Zoo deerlijk op heur lijf. Het wijf kroop in de oven, De bakker achterna Ze ware erg bestoven Ik wenschk jullie 'n zalig Nieuwejaar Ze zeit: zoo'n riemke zeië we vroeger thuus ok altijd op Maar ik hew de kaart verscheurd, want ik zeg, ze benne in de Polder nog al op de letter en ik wil gien drokte* met de kennisse hew. Op Nieuwejaar liekt aars alles wel te maggen. 'n Jong mokkel wenschte me veul zegen en gaf me toch 'n zoen, m'n jongen, dat 't. klapte Enne, en Trui stong er bij Ik griezelde er van. Maar het lieve matje merkte op, dat ze verlejen jaar' met ongs naar Hagebeck weest was en deerom mocht ze me nou wel 'n flappert geve. Tïui nam '1 warachies ok van de lollige zij op en zoo liep 't malle geval met 'n sisser of liet was bij ongs an 't end van 't jaar aars heel wat warmer as de voerige keer. De rooie haan was niet van de lucht, 'n oud liuus is op Wiering bijkans niet meer te vienden; ze lieke allegaar wel op de vurige liest te staan Ocri tes kom je uut de kooi en den hoor je ut: nou, d'r is er vannacht weer ien opruumd Maar 't is broerd voer de menschke, wie er boeltje in rook de lucht ingaan is, en nou zon- ger hewwen en houwen op street staan. Ja, da's broerd. We moete allegaar maar 's in ongs die- zuk voele, of we d'r niet wat in hewwe, dat we misse kenne. En zokke benne d'r wel, die wat over hew we, ja, zokke benne d'r wel. 'k Zag er ochtes met nieuwe jaar teminsten bij ongs an durp ien op street in de goot rollen, die te veul an 'm zelf besteed bad! Hij had er last van. Hij was „zat!" Je kon wel an 'm zien, dat 't gien gewone -zatte- was; hij was wat verlegen met z'n slappe figuur

Wieringer courant | 1930 | | pagina 2