Oe Straf der Zonds 21e Jaargang1 Dinsdag 14 Januari 1930 No. .4 NIEUWS- SN ADVERTENTIEBLAD VOOR {g^y WIERINOEN EN OMSTREKEN ■WIERINGER COURANT» VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. UITGETEB I CORN. J. BOSKXR, WIE BUREAU: Hippolytushoef Wielingen. Teleioon Intercoms. No. 19. ADVERTENTIêN Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. /ÜJk tl I l m ffk R PLAN OM DE NOORDZEE IE DLMPEN. Een brug van Dover naar G-alais In. kringen van Britsche experts wordt thans een geweldig plan, dat door Duitsche ingenieurs zou zijn ontworpen, besproken, en dat hierop zou neerkomen, dat men ter oplossing van het Kanaal-probleem ertoe zou overgaan een ge deelte van de Noordzee te dempen Indien deze plannen werkelijkheid worden zou Engeland mijlen van zijn kust verliezen, tot groot nadeel van hotelhouder - en andere exploitanten van badülaatsen. Ook zal 't geen onbelangrijke probleem worden uit te maken aan wie het vrijkomende land be hoort. Verder kan worden vastgesteld, dat door dem ping van de Noordzee een geweldig stuk land zal vrijkomen, rijk aan mineralen en ruimte biedend aan een bevolking van meer dan twin tig millioen menschen De plannen zijn echter nog niet tot de kleinste bijzonderheden uitge werkt. Want bij de uitvoering van een dergelijk plan rijzen direct tientallen vap groote problemen. In de eerste plaats, op wiens kosten zullen de werken worden uitgevoerd en wie zal het vrij komende land beheeren Volgens liet schema der Duitsche ingenieurs zullen voorts twee reusachtige dammen worden gebouwd. Een dezer dammen zou zich uitstrek ken van Hunstanton (Norfolk) tot de kust van Denemarken, terwijl de andere dam zou loopen van Kent over bpt Kanaal langs België en de Hollandsche kust ter hoogte van Scheveningen. Dover en Calais zullen dan voortaan verbon den zijn door reusachtige bruggen, zoodat een kanaaltunnel voor goed overbodig zal zijn. Tus- schen de dammen strekt zich een nieuw land uit, dat een oppervlakte heeft van meer dan 100.000 vierkante Engelsclie mijlen met een rijkdom aan mineralen en waarschijnlijk rijke olievelden. De meningen van Britsche experts, die om trent deze plannen geïntervieuwd zijn, loopen nogal uiteen. Tjegenover de meening van hen, die de plannen uiterst fantastisch en practisch niet uitvoerbaar achten bestaat ook die van hen, die de mogelijkheid niet zoover in twijfel trek ken. De „Daily Mirror" heeft een onderhoud gehad met een van Engeland's beroemdste ingenieurs. Deze heeft verklaard de plannen ongerijmd te, vinden. De Zuiderzee dempen, aldus deze expert, is FEUILLETON. (24. Maar welke booze geest heeft u dan naar mijn woning, die tot heden zoo rustig was, gedre ven riep de grijsaard met trillende stem. Spreek, welk belang hadt ge er bij, den vrede te verstoren in dit stille verblijf en het geluk van mij en mijn kind te verwoesten Ik heb noch uw geluk, noch dat vdn juf frouw Aurora in het minst verstoord. Gelooft gij dat Ik zie trouwens niet in hoe ik het geluk van een jong meisje, voor wie ik mijn leven zou ge ven, zou hebben kunnen verwoesten. Gij begrijpt dat niet, gij kunt het niet begrij pen, sprak de grijsaard. Sta mij toe hier morgen terug te. keeren om u al de verklaringen te geven, welke gij zult mec- nen te moeten eischen. Ge stelt mijn geluk op de proef riep de vadier van Aurora uit met. schelle stem. Ga toch heen, ga toch heen Nooit zult gij mijn dochter weerzien, nooit, nooit Na zich uit de handen van Francesca te heb ben losgeworsteld, was Aurora naar de tuinpoort geloopen, maar plotseling blijven staan, toen zij de toornige stem haars vader hoorde. Verschrikt, bevend, luisterde zij. De laatste woorden, door den grijsaard gesproken, klonken haar in de oo- ren als het geluid ecner doodsklok en het scheen haar of-zij een heftigen stoot midden in de borst ontvangen had. Haar hart hield op te kloppen voor haar oogen daalde een floers. Zij slaakte «en gesmoorde gil, wankelde en viel roerloos op den grond neer. Mijn dochter, mijn dochter riep de grijs aard, terwijl hij den tuin insnelde. Adrien volgde hem op den voet. Ook hij had Aurora's gil gehoord. Op eenige schreden afstands van de deur be vond de vader zich tegenover zijn dochter, die bewegenloos midden in de laan lag uitgestrekt Hij wierp zich onder het slaken van een kreet kostbaar, doch practisch, doch de helft van de Noordzee droogleggen, behoort tot de onmoge lijkheden. Professor Low, de bekende uitvinder, denkt er anders over. Hij acht de uitvoering wel mo gelijk. Het zal alleen de vraag zijn of de econo mische voordeelen zullen opwegen tegen de ont zaglijke kosten, welke de reuzen arbeid zal ei schen. BINNENL. NIEUWS. EEN SCHENKING VAN f 100.000 VOOR T.B.C.-BESjTRIJDING. Naar het Haarl. Dgbl. meldt, heeft mevr. de wed. Luden, tlians mevr. Edgar Leonard, wo nende in Amerika, wier zoon de 12-jarige Hen drik Jan Luden, een half jaar geleden is overle den aan tuberculose aan het kinderherstellings oord op het Brederodeduin te Bloemendaal van de Haarlemsche Vereeniging voor bestrijding der tuberculose het voorstel gedaan de kosten die overblijven na de subsidies van de gemeen te en de provincie, voor haar rekening te doen komen. Deze kosten zijn ongeveer per jaar 5000 gul den. Het kapitaal van de stichting, die het Jack Ludenfonds zal heeten moet dus ongeveer 100.000 bedragen. NEDERLANDSCHE FILM IN RUSLAND. De Nederlandsche Joris Ivens is heden naai' Rusland vertrokken, waar hij zijn film over de Zuiderzeewerken en verschillende lezingen zal houden. 1 HET VERGAAN VAN DE „HOFPLEIN." Een schriftelijk relaas van den gezagvoerder. Aan een particulier schrijven van den gezag voerder over het ongeluk zijn schip getroffen, ontleent- dc Msb. het volgende In een sneeuwstorm liepen wip met onze boot op de rotsen. T|ot tweemaal toe stootte het schip met het gevolg, dat het grootste deel van de Hof plein vol water liep. We konden nog precies een half uur stoomen naar buiten, doch t,o§n was het gedaan. De machines konden hun werk niet meer doen, daar ook de machinekamer tot de hoogte van buitenboord was ondergeloopen. We waren nu aan storm en zee overgeleverd en we dreven van vier uur smorgens (Zaterdag morgen 4 Januari) in noodweer rond, niet we tend of we op een der buitenste eilanden of nam binnen zouden drijven. We dreven er echter twee mijl binnen langs en hadden toen wat meer ruimte. Er kon echter geen boot uitkomen. Voor middags half elf waren we de kust zoover gena derd, dat we in de booten moesten. Vijf man wilde echter niet in de reddingboot en gingen liever met de kleine boot, omdat ze de redding boot te vol meenden. De kleine boot ging nu eerst buiten boord. Deze boot bleef bij de „Hof plein" drijven met den kop op zee. Ze lag goed, doch bleef maar drijven, terwijl ik de beman- oinig nog gezegd had, om voor den wind te gaan en te trachten de hooge brekers door te komen. Rloen de groote reddingboot was uitgezet heb ik de bemanning in de kleine boot nog gewenkt maar ze bleven drijven. Wij zijn daarop voor van smart op haar, nam haar in zijn armen, richtte haar op en klemde haar koortsachtig aan zijn borst. Daarop drukte hij snikkexid met de teekenen der diepste wanhoop zijn trillende lippen op de wangen, het voorhoofd en de lokken van het kind. De stomme, neergeknield, weende. Zij hield de beide handen van het bewustelooze meisje in de hare en bedekte ze met kussen. De markies leunde tegen een boom, met het hoofd op de borst, niet durvende spreken noch naar voren treden en staarde diepbewogen het hartverscheurend tooneel, dat daar voor zijn oo gen plaats had, gade. Mijn dochter, mijn kind sprak de grijsaard buiten zichzelven. Keer terug tot je bewustzijn Ik ben het, je vader, die je in zijn armen houdt en tegen zijn borst druktO, ik smeek je mijn lieve engel, open de oogen, luister naar mij, ant woord je vader Je hebt niets meer te vreezen ik ben thans bij je om je te beschermen, om je te verdedigen O, miin dochter hoort mij niet meer haar oogen blijven gesloten haar hart heeft opgehouden te kloppen zij is stijf, als ijs zoo koud. Mijn hemel zij is dus dood, dood Hij sloeg een waanzinnigen blik in het rond en ontwaarde den markies. Jij nog hier riep hij met verschrikkelijke stem. Weg van hier, schurk Is het om mijn smart te bespotten, dat je je slachtoffer daar blijft staan beschouwen Maar ga dan toch heen ga heen En daar Adrien onbewegenlijk bleef staan, alsof hij niets gehoord had, brulde de rampzali ge van toorn, en terstond daarop richtte hij zich overeind, sprong met bliksemende oogen op den jongeman toe. Maar eensklaps wierp zich een nieuwe per soon, die op dat oogenblik op den achtergrond gebleven was, in de schaduw verscholen, tus- schen den markies en Aurora's vader. Houd op voegde hij den laatste op een toon van gezag toe. Waartoe zooveel toorn Wees kalm. Bemoei je met dien jongeman niet. Denk alleen aan je "dochter. Hij heeft haar misschien gedood. O, als zij sterft zal ik haar wreken In de eerste plaats, zie haar te redden. Zich daarna tot Adrien wendend, sprak de onbekende tot hem de wind gegaan en met 34 man waaronder de twee Noorsche loodschen in de boot, bob ik haai met goed gevolg door de branding heengestuurd. Het was, wat men in het Engelsch zegt „nar- row escape." Er was juist een boot van Alesund gekomen, die achter de branding op ons wacht te. Van de andere boot met de vijf opvarenden hebben we totaal niets meer gezien. Nog vóór we door de „Jötenheim" waren overgenomen, strandde de Hofplein op de plaats, waar wij pas waren doorgegaan. Zoodra de boot daar zal, zak te het middenschip weg en brak de- boot als een lucifershoutje door midden. We zagen voor- en achterschip plotseling draaien. Ze lagen naast elkaar met voor- en achterschip omhoog en de middenstukken in de diepte. In den tijd van een oogenblik was alles weg en gezonken. Van de vijf leden der bemanning in de kleine boot zijn tot nu toe slechts vier lijken gevonden. De arme kerels zijn jammerlijk verdronken. BEROUW. Onlangs werden ten nadeele van mej. Van Dijk te Olst (O.) een groot geldsbedrag en eenige effecten gestolen. Gistermorgen vond de besto lene de portefeuille met het gestolen geld en de effecten in haar brievenbus terug. OPZETTELIJK VERSTIKT Dezer dagen werd de Haagsche politie er van in kennis gesteld, dat zich te dezer stede een vermoedelijk geval van opzettelijke verstikking mu hebben voorgedaan. Uit een onderzoek bleek, dat een jongetje van eenige dagen oud was o- verleden. De nog jeugdige ouders waren nog niet lang getrouwd hoewel beiden ontkennen meer te weten dan dat zij het kindje dood in het wiegje hadden gevonden, achtte de politie ter men aanwezig een nader onderzoek in te stellen Dientengevolge is een gerechtelijke lijkschou wing bevolen, terwijl inmiddels de vader in hech tenis is genomen. De moeder, die nog niet ge heel hersteld is, werd onder politietoezicht ge plaatst. BUITENLAND. ALLERLEI. WAT DE IJSSNOEPERS VERORBEREN. Het Amerikaansche landbouwinstituut schat het verbruik van verschillende soorten ijs in café's restaurants bij ijsco's enz. op de wereld op 700.000.000 Liter per jaar. In 1928 verbruikten de Vereenigde Staten zelf alleen 285 millioen Liter. Hiervoor was de melkproductie van 1 millioen koeien noodig, terwijl er verder 1001. millioen kilo zout en ongeveer 800.000 fusten suiker voor werden gebruikt. In 1929 zijn er weer 100 nieuwe fabrieken bij gekomen, waarvan de kleinste 70 arbeiders in dienst heeft. HANDITEEKENINGEN GEPRIJSD. Een handteekening van marschalk Foch heeft in Frankrijk op het oogenblik de marktwaar de van ongeveer 250 francs verleden week heeft een handelaar in autografen tenminste een par ticulierbriefje van den generaal getypt, met de geschreven handteekening er onder tot dien prijs gekocht. U is misschien de oorzaak van een onher stelbare ramp mijnheerU moet niet langer hier blijven in tegenwoordigheid van dien onge- lukkigen, verbitterden vader. Verwijder u. De jongeman zuchtte Ik zweer u, mijnheer dat ik mij niets le verwijten heb, antwoordde hij, als ik schuldig ben, dan is het geheel buiten mijn weten. Ik geloof u, maar gjij zult dit den vader van juffrouw Aurora niet aan het verstand brengen. Ik ga heen, mijnheer, maar ik wil niet ver trekken, zonder u te zeggen, wie ik ben. Het is overbodig. Ik ken u. Kent u mij Ja, gij zijt markies Adrien De Verveine. De jongeman kon een gebaar van verrassing niet weerhouden en beproefde de trekken van den persoon, die met hem sprak, te onderschei den. Maar in de duisternis was het hem onmo gelijk diens gelaat, dat daarenboven verborgen was onder den breeden rand van een vilten hoed te zien. De onbekende had Adrien zoetjesaan buiten den tuin weten te brengen. Markies, zeide hij, wilt gij mij toestaan u een raad te geven Ga uw gang mijnheer Kom nooit op La Cordeliére terug. Ik heb juffrouw Aurora lief, ik heb haai lief met geheel mijn ziel als ik haar mag mijn leven wijden dan is het, omdat ik mij tot taak stellende, haar gelukkig te maken, tegelijk o- vertuigd ben mijn eigen geluk te verzekeren. U kunt dit aan haar vader zeggen, mijnheer 't Is goed, ik beloof u uw zaak te bepleiten. O, ik dank u, ik dank u. Maar hoe zal ik kunnen weten Als er reden toe bestaat, wanneer het, oo genblik daar zal zijn, zal ik u bezoeken. Ik zal wachten, vol vertrouwen op uw vrien delijke woorden. Ja, wacht, maar doe geen onvoorzichtige pogingen, die den vader van Aurora zouden kun nen mishagen. Tot nader order moet gij u schik ken naar zijn wil. Ik heb u niets meer te zeggen. Tot wederziens. De onbekende trad den tuin weder binnen en sloot de deur achter zich. Op dat oogenblik zag men een menschelijke De verkooper bood hem tegelijkertijd een brief van twee bladzijden van den vredesman Briand de handelaar bood er tien francs voor. GELUK I Volgens een Franschman moet men, om ge lukkig te worden, hebben 1. Een goede gezondheid 2. zin voor humor 3. een beroep, dat bevalt 4. een verzekerde toe komst 5. een geliefde(n) echtgenoot(e) 6. een vlekkelooze reputatie 7. een inkomen van on- veer 5000 8. opklimming in maatschappelijke positie 9. een fijne huid 10 een goede(n) kok- (kin) 11. persoonlijke elegatie 12. een goede bibliotheek 13. gevoel voor kunst 14. een teint van een jong meisje. Nu weet men het TWEE MAANDEN ALS ARBEIDER IN SOVJET-RUSLAND. Geen land ter wereld zal wel in den spiegel des tijds door partijen van diverse richting zoo verschillend worden beoordeeld als het Russi sche Rijk. Voor de communisten is het 't para dijs op aarde en voor de tegenstanders een wa re hel. Het is daarom, aldus de Metallarbeiter interessant het oordeel te hooren van een man, die door zijn arbeid een paar maanden daar werkzaam is geweest en vrij van vooringeno menheid midden onder het Russische volk le ven kon. In St. Eloy vinden we daarover een zeer interessant relaas. Mijn firma had de order ontvangen, voor RuSr land een aantal electrische machines te bouwen die ter bestemder plaatse door de eigen mon teurs van de firma gesteld moesten worden. Daarbij werd de conditie gemaakt, dat slechts aan die monteurs een pas zou worden verleend, die nog nimmer in Rusland geweest waren. Ook ik werd aangewezen. Mijn pas werd opgezonden doch vier weken gingen er overheen alvorens het vereischte visum verstrekt werd. Bij de grenscontrole was het onderzoek tamelijk scherp in het bijzonder op couranten werd nauwlettend acht gegeven. Voor het overige was men op reis vriendelijk en voorkomend tegen ons. Wat me aangenaam aandeed was de zindelijkheid van de trein. Het wagenmateriaal, de rails en de bovenbouw van den spoorweg was echter aftands, en had reeds lang zijn besten tijd gehad. Later trof het mij overal, dat de verkeersmiddelen, spoorweg, elee trische tram en auto's, minus enkele uitzonde ringen, versleten waren. De bolsjewisten zelf winden daar geen doekjes om en zeggen, dat zulks het gevolg is van kapitaalsgebrek. In Mos kou werden wij aanvankelijk in de binnenstad onder gebracht. Waar echter de plaats van on zen arbeid ver buiten de stad lag, betrokken wij spoedig een gemakkelijker bereikbaar hotel Ook hier was het ons aangenaam een zindelijk onderdak te vinden. Maar daarmede was het ook gezegd. De verzorging inzake voedsel liet veel te wenschen over. Na twee maanden ver blijf had ik een gewichtsverlies van 15 pond. Mijn collega's ging het niet beter. Voor alles was er gebrek aan brood. Er wgis bijna niets an ders dan donker, slecht gebakken roggebrood, hetwelk na enkele dagen zoo tegenstond, dat men er tegen kaakte. gedaante te voorschijn komen van achter een groep olmen en terwijl de markies zich langzaam verwijderde, liep die andere snel door, in de richting van Champigneule en verdween in de duisternis. Het was de burggraaf De Sanzac, de man, die jaren geleden de vrouw van graaf de Lasserre, verleid had haar aan de prooi der ellende had overgegeven, en nu nieuwe boosaardige plannen smeedde. Als onzichtbare toeschouwer had hij de too- neelen, bij de tuinpoort voorgevallen, bijgewoond Terwijl de onbekende Adrien wegzond, dien hij tegen Aurora's vader verdedigd had, was de ze weder bij zijn dochter teruggekomen, wier hoofd rustte op den schoot van Francesca. Hij hief haar in zijn stevige armen op en door de stomme voorgegaan, liep hij naar de woning en legde den kostbaren last op het rustbed in den salon neer. Zonder een oogenblik te verliezen, stak Fran cesca een lamp en de waskaarsen aan. Daarna snel gehoorzamende aan de bevelen van haar meester, bracht zij hem eenige flesschen met me dicijnen. En terwijl hij steeds voortging met steunen, beijverde de arme vader zich zijn doch ter in het leven terug te roepen. Hij liet haar vlug zout opsnuiven en wreef zachtjes het voorhoofd en de slapen. Het gelaat van het meisje was doodsbleek. Mijn God, sprak de grijsaard, door smart o- verstelpt, neem mijn leven als Gij wilt. Maar laat mijn kind leven. Ik heb haar alleen op de wereld. Als Gij mijn kind ontneemt, moet ik ook sterven Na eenige oogenblikken, zuchtte het meisje eventjes en op haar wangen begon zich een licht roode tint te vertoonen. De vader slaakte een kreet van vreugde zijn blik klaarde op. De stomme viel op de knieën met gevouwen handen. Op dit oogenblik trad de onbekende, die klaar blijkelijk een vriend van Aurora's vader was, zon der gerucht te maken den salon binnen. Hij schreed langzaam naar voren. Zijn blikken ves tigden zich op het jonge meisje, dat helder be straald werd door het licht der lamp. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1930 | | pagina 1