ANNA P AULO WNA. Die was te hard. In de loo^ van de vorige week botste de bestelauto van firma Zomerdijk uil Schagen tegen de betonnen afschutting aan de Oudesluis. Met een verbogen vooras en verbrij zelde spatborden is de wagen weggesleept. Een drenkeling. De bestelwagen van de firma Grunwald uit Den Helder kwam de vorige week in de sloot langs den Grasweg terecht. Met be hulp van firma Nic. Jonker was de wagen spoe dig op het droge. Een moedige redding. Vrijdagmiddag zag een voorbijgaand meisje tot haar groote schrik een paar kinderhandjes in de Molenvaart bewegen. Ze waarschuwde den heer Keppel, die zich ge kleed te water begaf en het kind nog net wist te grijpen. Het bleek het dochtertje van den heer Visser te zijn. Hoewel het kind tamelijk onwel was, vernemen we, dat haar toestand thans goed is. Verdronken. Vrijdagochtend is aan de Van Ewijcksluis de 70-jarige P. K., wonende 111 Breo zand, noodlottig verdronken. Het slachtoffer h gisteren begraven. iTooneelwedstrijd. Zondag werd de 2e wed strijd, uitgeschreven door Ormenio gespeeld in de kleine zaal van Veerburg. De zaal was geheel gevuld. Voor 't voetlicht trad op Wormerveer met „Peggie m'n Kind." In 't kort willen we schrijven alsdat het stuk pakkend was. Een daverend applaus oogstte genoemde vereeniging. Een druk gezellig bal besloot den avond. STORM. Zondagnacht heeft dc storm in onze gemeente danig huisgehouden. Vele pannen en schuttings zijn omver en afgewaaid. Ook vele ruiten ziin vernield. Ook weer heeft het telefoon en electrischnet het zwaar te verantwoorden ge had. De nieuwbouw van de groote bollenschuur en woonhuis van den heer B. in den Koningsweg Breezand, die juist bijna onder de kap was. is grootendeels vernield. Balken, planken, kortom de geheele bovenbouw is vernield. De aannemer, die niet verzekerd is tegen stormschade, heeft minstens een tegenslag van 1000 gulden. Loop der bevolking over het jaar 1929. Op 1 Januari 1929 telde deze gemeente 4817 inwoners (2611 m. en 2206 v. personen). Gedurende het jaar 1929 werden 75 jongens en 62 meisjes geboren, terwijl 13 m. en 11 vr. personen overleden. 3 Kinderen werden als levenloos aangegeven. Er vestigde zich 310 m. en 269 vr. personen en er werden 237 m. en 202 vr. personen afgeschre ven. Het aantal inwoners bedroeg dus op 1 Janu ari 1930, 5070, teweten 2746 m. en 2324 vr. perso nen. 52 huwelijken werden voltrokken. Het jaarlijksch onderzoek voor de gewone dienstplichtigen der landmacht van de lichtin gen 1918 en 1921 zal plaats hebben in de maand Juni van dit jaar. Plaats en tijd van het onder zoek zullen nader bekend gemaakt worden. De herijk van rnaten en gewichten zal vooi deze gemeente plaats vinden op 23 en 24 Juni 1930. De verkoop van kinderpostzegels ten bate van het misdeelde kind heeft in totaal 188.- opgebracht. Een aantal dames hebben voor den verkoop van de zegels zorg gedragen. Naar wij vernemen is Mej. D. Smit, alhier, aangewezen als telegrambestelster voor dit kan toor. Door den heer J. de Visser, te Callantsoog, is een aanvraag ingediend ter bekoming van een plaatsje ingevolge de Landarbeiderswet. Door hem is een perceel land gekocht van den heer D. Pranger, gelegen aan den Schoiweg. POLITIE. Gevonden een defect nikkelen horloge, een slinger van een auto, een oud hee renrijwiel en een ploegijzer. Verloren een bank biljet van 10.-, een bruin fietstaschje met ge reedschap. Inlichtingen ter secretarie. BURGERLIJKE STAND Geboren Nicolaas Johannes, z.v. J. A. Tromp en van A. H. Ursum. Overleden Pieter Kok, o«.d 70 jaar, echtgenoot van T. de Wilde Moor, eerder van N. Hoek. BREEZAND. Voor rekening van den heer Jan Keppel, alhier, zal een woonhuis worden ge bouwd aan den Koningsweg, naast het bestaan de perceel. Aannemer J. Iloep is met den bouw belast. BREEZAND. NIEUWS. Zondag speelde Bree zand I voor de Comp. tegen H. R C. 4 en won met sprekende cijfers, 110. BINNENL. NIEUWS. EEN BUITENGEWOON ZWARE STORM. ZONDAGNACHT. Op de Vliehors en op de Eierlandsclie gronden schepen gestrand. Belangrij- treinvertraging op de lijn Rotterdam Amsterdam. Te Siddeburen (Gr.) een molen omgewaaid. WINDSNELHEID VAN 40 METER PER SECONDE. Achter den vuurtoren van Dc Cocksdorp op de Eierlandsche gronden is Zondagnacht het Letlandsche stoomschip „Skauts" gestrand, een boot van pl.m. 200 a 300 ton. Het schip zit in een ongunstige positie. De reddingboot van „De Cocsdorp" verleende hulp; om half elf Maandagmorgen was zij bij het schip. Tjalkschip op den dijk geslagen. Tijdens den storm van Zondagnacht is het tjalkschip „Nieuwe Zorg" van schipper J. B. Gulien van Amsterdam bij Elburg op den dijk geslagen. Het vaartuie zit geheel droog. De op varenden zijn aan boord. Het zal zeer veel moeite kosten om de tjalk weer in het zilte nat te brengen. Het lichtschip „Terschellingerbank." Het lichtschip Terschellingerbank heeft Zon dagnacht zijn anker met ketting verloren, waar op het reserve-anker werd geworpen. Het licht schip ligt nog op zijn oude plaats. Sleepschip gezonken. Zondagdacht omstreeks twee uur is het Duit- sche sleepschip „Elizabeth", schipper G. Schol weerth, geladen met kolen, bestemd voor RoV" terdam, tengevolge van den storm bij Lobith volgeslagen en gezonken. De opvarenden wer den gered. Het schip ligt in het vaarwater 150 m uit den oever bij km-bord nr. 4. Booten der Zuiderzeewerken gehavend. Bij het stormweer van Zondagnacht zijn ver schillende booten der Zuiderzeewerken te Me- demblik deerlijk gehavend. De sleepbootcn Wou trina" en „Vlaardingen" (eig. Van Dijk. te Dord recht en Volkers te Sliedrecht) werden tegen den Koggendijk geslingerd en zijn gezonken. Herhaaldelijk klonken noodsignalen en uit Me- demblik werd hulp geboden. Langs toegeworpen lijnen konden met groote inspanning alle opva renden worden gered. Een korenmolen omgewaaid. Maandagmorgen ongeveer 5 uur is van den korenmolen van den heer Swabedissen te Sidde buren (Gr.) de bovenkap gewaaid en op het daar naast gelegen huis van den eigenaar, terecht ge komen. De molen is grootendeels vernield; het huis kwam er nog al goed af. Het geheel vormt een groote verwoesting De bewoners kregen geen letsel. Twee jongens sliepen in een bed dat op slechts eenige voeten afstand stond van de plaats waar de molen op he t huis is terecht, ge komen. INBESLAGNAME van BOTTERS Drie rijksveldwachters zijn van Enkhuizen naar Urk vertrokken om daar te assisteeren bij de inbeslagname van twee Noordzee-botters. Deze inbeslagneming is een gevolg van de wei gering der eigenaars dier botters om hun op grond van de bepalingen van de Zuiderzeesteun wet vereischte voorschotten op tijd terug te be talen, hoewel zij daartoe financieel wel in staat zijn GEMEENTE WIERINGEN. Burgerlijke Stand over December 1929. Geboren: Grietje, d.v. J. Wigbout en M. Wieg man; Nicolaas Hendrik, z.v. W. II. Klos en D. E. Luyt; Johanna Wilhelmina, d.v. G. H. Rasch en M. Balvers; Geert, z.v. A. Oosting en T. Hooi veld; Jannetje Anna Maria, d.v. J. Keij en C. Soomers Janny d.v. M. Deutekom en R. Goos Jan, z.v. J. Drenth en G. Hummel. Getrouwd A. Tieks en A. Kuiper j. Lont en M. Mulder. Overleden P. Dekker, oud 71 jaren, weduw naar van E. Mulder S. M. Duijn, oud 54 jaren, echtgenoote van W. J. Haalakker T, Vorver, oud 69 jaren, weduwe van A. Dijkshoorn (te Alkmaar) D. Mulder, oud 38 jaren, echtgenoot van G. Ruijter. Loop der bevolking over December. Ingeko men personen Mej. A. P. Schuijff van Alkmaar B. A. Bons en gezin, van SliedrechtD. J. P. Le- gro van Wonseradeel H. Oosterbeek van Me- demblik P. Bok en gezin van Den Helder Joh Kieft en gezin van Alkmaar C. Rosmolen en gezin van Zierikzee E. Lont geb. Dekker van CollantsoogJ. Wouda en gezin van Mcdem- blik; B. Klip en gezin van Zwijndrecht; N. Lont van Anna Paulowna A. Kuiper en gezin van Den Helder S. D. Jolis van Amsterdam L. D Koop geb. Bergonje van Den Haag o. van de? Schaar geb. Heslinga van Menaldumadeel J. Smit van Barsingerhorn P. Kieft van Zuid en Noord-Schermer J. Huitema en echtg. van Me- demblik L. Nieuwenburg en gezin van Ilarlin- gen P. Mosk en gezin van Den Helder P. J. Venema en gezin van Amsterdam A. B. Mast en gezin van Amsterdam A. J. Weidema geb. Kramer van Alkmaar. Vertrokken personen B. J.. Drenth en gezin naar Medemblik Mej. K. Plagmeijer naar Mid- delstum J. A. van Housselt naar Stompwijk A. Rottier naar Vlissingen I. Loer naar Delfzijl J. van Ham naar Oosterwijk W. Numan en ge zin naar Medemblik Joh. Uijterwaal en gezin naar Utrecht L. Schepers en gezin naar Vel- sen J. de Vries naar Emmen C. Botter geb Zomerdijk naar Heemstede C. Korthuis naa» Gieten A. II. J. Keppel naar Wieringerwaard C. TJheunen en gezin naar Putte A. Moes naai Emmen A. Minderhoud naar Wonseradeel J. A. Balhan en gezin naar Amsterdam J. Fa her en gezin naar Tietjerksteradeel H. Ver biest en gezin naar Woensdrecht. Het aantal sollicitanten naar de betrek king van boae-congierge bij het raadhuis be draagt 40, waarvan 31 Wieringer ingezetenen en 9 van buiten de gemeente. Het aantal concenten voor de kustvissche rij, dat afgegeven is gedurende het jaar 1929, be draagt 242. Loop der bevolking over 1929. Bevolking op 1 Januari 1929 4510 Geboren 116; gevestigd 888; Totale vermeerdering 1004; tezamen 5514 Overleden 38, Vertrokken 444, to tale vermindering 482. Bevolking op 31 Decem ber 1929 5032. Het aantal in de gemeente in 1929 voltrokken huwelijken bedroeg 50. Gedurende het jaar 1929 zijn 80 bouwver gunningen verleend. Door bouw en verbouw is de woningvoorraad gedurende dat jaar met 109 woningen vermeerderd. DOOPSGEZ. GEM. Vrijdag 17 Januari 's av. 8 uur Jongerenkring. Een Ongeluk, dat goed is afgeloopen. Gistera vond, toen de vrachtauto van den heer P. Bak ker, bestuurd door zijn zoon Cor, geladen met mais vanaf De Haukes kwam en naar richting Den Oever ging, raakte hij in de z.g. Westeling, bij hel passeeren van andere auto's te veel aan den kant van den weg. De wielen zakten weg iti den slappen bodem, de wagen helde over en kantelde ten slotte in een ondiepen sloot. De twee inzittenden kwamen met de schrik vrij en met behulp van vrachtrijder Poel werd de auto weer op 't begaanbare pad gebracht. 'n Paard en een stoomfluit. Zaterdag j.1. was de groentenboer S. Zomerdijk op "net Oeversche havnplein met paard en kar om eenige bussen zuurkool van het stoomschip IJselmeer af te ha len. Opeens klonk destoomfluit waardoor het paard schrok en op hol sloeg. Er kwam geluk bij het ongeluk, want het voorstel van de kar kwam tegen de vrachtauto van O. J. B., waardoor het voertuig omsloeg en het woeste dier kon wor den gegrepen. De zuurkool werd weer opgeladen en vergenoegd stapten paard en voerman huis toe. Voortaan liever 't paard afspannen De Storm heeft huisgehouden. Dc storm van j.l. Zondagnacht heeft ook te Den Oever aardig *'ekeer gegaan. Ongeveer 3 uur 'snachts barstten trossen van de Oeversche visschersvloot los, en dreven 'n tiental visschersvaartuigen dc groo te werkhaven binnen en liepen tegen de st.ee- nen dam veel schade op; o.a. werden stuurpen- nen, zwaarden en klampen vernield. Met behulp van motors van andere visschers werden de schepen weer naar veiliger ligplaats teruggebracht. Bij de Zuiderzeewerken zijn eenige bakken ge zonken; ook 'n baggermolen te Kolhorn. Persoonlijke ongelukken zijn hier niet voor gevallen. SUCCES-NIEUWS. Zondag speelde Succes II haar 13e Competitiewedstrijd en wel tegen Wie ringerwaard I, de sterkste club uit afdeeling D, 2e klasse. Om ongeveer 2 uur wordt begonnen en W. heeft het windvoordeel, en zit al direct voor het S.-doel, doch de S.-verdediging is /pri ma in orde en weet mooi weg te werken. De Successers spelen een goede partij, doch haar aanvallen gaan deels verloren door buitenspel, wat heel jammer was. Aan de andere kant een paar corners op S.-doel welke geen gevaar ople veren. Even hierna weet Succes weer net op tijd te redden ten koste van een corner, welke na een strubbeling voor S.-doel door Schreuder in een doelpunt wordt omgezet 0—1. Schreuder is even hierna weer geducht in actie en rent op het S.-doel af, doch de ver uitgeloo- pen S.-keeper loopt hem onderstboven en weet zoodoende prachtig te redden. Nu krijgt S. een opgelegde kans vlak voor het W.-doel, doch Slikker glijdt uit en de W -keeper zendt de bal retour. Nu komt W. weer in actie en Schreuder deponeert no. 2 in het S.-deel. Kort hierop is het rust. Nu krijgt S. het windvoordeel en denken wij dan ook dat S. wel gevaar-lijker zal worden doch dit is niet het geval. Succes speelt integendeel heel wat minder dan voor de rust alleen de verdediging bleef zeer intact en weet menig aan val te onderbreken. Een der Successers wordt wat al te hardhandig bewerkt en een penalty volgt, doch wordt jammerlijk niet benut. Kon hierop weet Roel een vliegend schot in te zen den, doch de W.-keeper was goed op z'n post en weet erger te voorkomen. Nu is \Y. weer eens aan de beurt en goed combineerend trekken zij op het S.-doel af en weten de S.-keeper voor de 3e maal te passeeren 03. Na nog wat heen en weer getrap fluit scheidsrechter voor het. laatst en heeft W. weer twee kostbare puntjes in de wacht gesleept. Jammer dat „onze Cor" niet in de gelederen was, want die had irf deze tamelijk forsch gespeelde wedstrijd verdienstelijk werk kunnen verrichten. De aangekondigde wedstrijden van Succes a en Succes 3 zijn niet doorgegaan. Succes I was naar Nieuwe Niedorp en verloor met 48. V.V.M.P.-NIEUWS. Zaterdagmiddag werd op het terrein van bovengenoemde vereeniging een voetbalwedstrijd gespeelt tusschen het M.U.Z.- elftal ^n een Flevo-Comb. Het terrein was door de regen zeer glad en op sommige plaatsen lagen plassen op het veld. Voor de rust wist het M.U.Z.-elftal door Ilare- maker, Haafakker en Geijsen de stand op 30 te brengen, na rust maakte Flevo eerst 2 tegen- punten 32, waarna Geijsen en Haremaker de stand op 72 wisten te brengen. Eind goed al goed, vijf minuten voor het einde sprong onder groote vroolijkheid de bal en floot de scheidsrechter het einde, van deze wedstrijd, die meer op waterpolo dan op voetbal leek. GEMEENTE - NIEUWS ZIJPE. SCHAGLRBRUG. Door den storm van Zon dagnacht is in de kerk een geheel raam, met roeden en ruiten, er uit gewaaid, door den druk \an den wind van binnen af, terwijl ook eenige luiten van de consistoriekamer ingewaaid zijn. liet groote reclamebord var» de firma Philips, geniaalst op het land van den heer Ligtliert, aan het begin van het dorp, is mede geheel tegen den grond gewaaid. De brokstukken lagen meters verder verspreid. Ook van het gymnastieklokaal van de nieuwe school sneuvelden talrijke pan nen, terwijl eenige schuttingen van particulie ren vlak tegen den grond lagen. SCHAGERBRUG. De operette-vereeniging „Euphonia" alhier zal op Zondagen 16 en 23 Fe bruari a.s. hare gewone jaarlijksche uitvoerin gen geven in de zaal van den heer Broer. Ten tooneele zal worden gevoerd de schitte rende operette „Madame Sherrie." BURGERVLOT'ERUG. Het „Nut" alhier zai op 15 en 16 Februari wederom een tweetal gezel iige avonden organiseeren. Naar ons ter oorc kwam belooft het voor deze avonden een mooi programma te worden. BURGERLIJKEN STAND Ingeschreven van 10 t.e.m. 13 Jan. Geboren Wilhelmus, z.v. N. Boersen en A. Kooijman Cornelis Alida, d.v. G. J. W. de Moei en J. J. de Greef. Ondertrouwd Cornelis Kossen, grofsmid, 21 jaar, en Maartje Buik, 24 jaar beide alhier Jo hannes Jacobus Pot, 47 jaar, caféhouder te Me demblik en Maria Gerarda Ligthert, 47 jaar. zonder beroep alhier. Overleden Trijntje Volkers, 75 jaar, echtge noote van Jan van Zonen. SCHAGEN. De afdeeling van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw alhier zal een twee tal lezingen organiseeren ten behoeve van den pluimveehouders uit dezen omtrek. Als spreker treedt op de heer B. van Asperen Vervenne, dis- tricts-assistent bij de pluimveevoorlichtings dienst te 's-Gravenhage, met het onderwerp „De Moderne Pluimveehouderij" en de heer P. de Boer, veearts te Schagen, met het onderwerp „Dc ziekten onder het pluimvee." De vergade ringen worden gehouden op 15 en 22 Januari a.s. des avonds half acht in café „De Beurs", te Sche gen en zijn voor een ieder toegankelijk. „De ondergeteekende, D S. Schippers, kin derarts te Amsterdam, verklaart bij deze, dat hij het rooken voor schoolkinderen allerverder- felijkst vindt." Dr. S. SCHIPPERS. Het Koloniale vraagstuk. Zaterdag en Zondag kwam een buitengewoon congres bijeen van de S.D.A.P., dat stelling nam ten opzichte van het koloniaal vraagstuk, met name het zelfbestuur voor Iudië. z.eer liepen de meeningen op dit congres uit een; de een riep: dadelijk los van Holland, andc ren, o.a. de lieer Albarda achtte daarvoor de tijd nog niet gekomen. iemand, die onpartijdig tegenover dit vraag stuk staat, schrijft daaromtrent: In de laatste jaren zijn in Indië aan heel wat misstanden een einde gemaakt en, al krijgen we nog steeds levendige beschrijvingen van de wijze, waarop de koelie onder de „poena le sanctie" dat wil zeggen onder een arbeids contract, dat den inlander onder strafbedrei ging gedurende een bepaalde gecontracteerde periode tot arbeid verplicht leeft, wie op de hoogte is, weet, dat deze koelies een hemel op aarde hebben in vergelijking van vroeger en dat ze op Deli heel wat meer welvaart genieten, dan in de dorpjes, waar ze vandaan komen. Het is toch een feit, geen verstandig menscli zal kunnen volhouden, dat de Nederlandsche heerschappij in Oost-Indië enkel tot schade van den inlander heeft gestrekt. Niet alleen, dat de bevolking onder het bestuur van hun eigen vor sten vermoedelijk heel wat harder lot zou heb ben gehad, maar de weg naar de technische be schaving, die het kapitalisme aan alle landen en volken zal brengen, is door het Nederlandscli Bestuur zeer veel korter geworden dan hij zou zijn geweest, als de inlanders aan hun eigen lot waren overgelaten. Wie bovendien een weinig thuis is in de kolo niale litteratuur weet, dat 't dwaasheid is le meenen, dat de rijke Indische eilanden vrij van vreemde overheersching zouden zijn gebleven, als de Hollanders driehonderd jaar geleden niet hun stoute tochten waren begonnen. Dan wa re deze landen eenvoudig door een andere mo gendheid ingepikt. En, als dan vast staat, dat Nederland met zijn kolonisatiemethodes de vergelijking met Fran krijk en Engeland glansrijk kan doorstaan hoe is ons koloniaal beleid nog kort geleden niet geprezen door den Franschen socialist Thomas, die een bezoek aan ons Indië heeft ge bracht dan moet men toch wijsgeerig genoeg zijn, om te bedenken, dat men de dingen heeft te nemen, zooals ze zijn en dat het nog wel er ger had gekund. Juist, omdat Nederland een klein land was, heeft het zich niet de weelde kunnen veroorloven brutaler en eigenmachtige} in zijn koloniën op te treden dan in de lijn van dc tijdsopvattingen geoorloofd w^s. Ik voel er niets voor ons land daarbij zwarter te maken, dan redelijk is. Wij Nederlanders hebben wat ai te sterk de neiging, om de gebreken van 't eigen land te breed uit te meten. Ook uit een oogpunt van koloniaal beleid maken wij geen slecht fi guur. De nieuwe tiid. De Oosterlingen, zelfs de besten, beginnen zich te verzetten en droomen van een vrij en on afhankelijk volksbestaan. Zij zouden, al was morgen, willen opstaan en de westerlingen hun land uitjagen, waarvan dezen op onrechtmati ge wijze bezit hebben genomen. Men zou geen geschiedenis moeten 1 ebben be studeerd, om dit gevoel niet te begrijp n en tot op zekere hoogte niet te waardeeren Er loopen er hier immers ook, die roepen dos van Holland, maar de wereld is met idealisme en dweperij niet in het goede spoor te houden. Indien onze regeering deed, wat zij vroegen, zou Indie dan vrij blijven Een dwaas, die 't denkt. Indië zit vol Japanscht spionnen, die de situatie aan alle kanten bestudeeren, die volko men op de hoogte zijn van land en volk, van verdedigingsmiddelen, scheepvaart en bedrij ven en op de dag, dat wij heen zouden gaan, zou het overbevolkt Japan zijn slag slaan en de eer ste tientallen van jaren zou ons Indië onder worpen blijven aan vreemden wil, evenals vroe ger en niemand zou gelooven, dat 't Japanschc juk zachter zou zijn dan 't Hollandsche. Maar verondersteld, wij Hollanders werden weggejaagd en er kwam geen nieuwe overheer scher Zou Indië, zooals 't nu is, daar zij bij spinnen En nu wil ik niet eens spreken van de Dajaks op Borneo of de Papoea's op Nieuw- Guinea. die nog maar aan de drempel van de beschaving staan en die zonder leiding dien drempel nog in geen eeuwen zouden overschrij den. Neen, ik wil het meest beschaafde deel van Indië nemen: Java. Dit eiland is vier maal zoo groot als Neder land en heeft meer dam 35 millioen zielen. Als deze menschen een stulcje brood hebben ik geef graag toe, dat de boterham dun is hoe komt dat dan Doordat Nederlandsche onderne mingen voor duizenden arbeidsgelegenheid heb ben geschapen, waarin althans meer kan wor den verdiend dan de inlander met eigen middelen zou kunnen winnen. Waren deze ar- beidsgelegenheden er niet. dan zou hongers nood op Java een even gewoon verschijnsel zijn als b.v. in China, waar de veel te dichte bevol king dadelijk aan den hongerdood is prijsgege ven en aan burgeroorlog er bij, als de oogsten mislukken. Wie den Javaan aan een betere boterham wil helpen, zal dezelfde middelen moe ten gebruiken, die onze welvaart in West-Euro pa heeft doen stijgen. Wij genieten oneindig meer welvaart ook de arbeiders dan onze grootouders. Dat danken wij aan de machines, die gezorgd hebben, dat er meer geproduceerd wordt, zoodat er ook meer te verdeelen is. En nu is 't waar, dat de een meer krijgt dan de an der en dat de arbeider minder krijgt als de on dernemer, maar men hoeft toch ook niet te ver geten, dat de arbeider minstens over tweemaal zooveel gebruiksgoederen beschikt dan zijn grootvader. Welnu, zoo zal ook de machine en de tech- niekverbetering op landbouwgebied op Java de bodemopbrengst moeten opvoeren, wil er meer welvaart mogelijk zijn. Waarbij dan de Javaan zal moeten zorgen, dat niet het leeuwenaandeel van de verhoogde opbrengst verdwijnt in de wij de zakken van den kapitalist. Maar wie moet deze technische ontwikkeling brengen en leiden Zal dat de Javaan zelf kun nen Of is daarbij hulp uit het Westen onont beerlijk

Wieringer courant | 1930 | | pagina 2