De Straf der Zoié T 21e Jaargang. Vrijdag 7 Februari 1930. No. 11. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR |f|||§f WIERINGEN EN OMSTREKEN HEERENBAAI NGER COURANTS V E R S C 11 IJ N T ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. UITGEVER t CORN. J. B08KER, WIERINGEN BUREAU: Hippolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. GNS LICHAAM EN ONZE GEZONDHEID. De Papegaaienziekte. i Sedert Nieuwjaar is uit verschillende deeleii van Europa melding gemaakt van een ziekte, die in ieder geval verband schijnt te houden met kort tevoren geïmporteerde en door de desbe treffende personen aangekochte papegaaien. Opmerkelijk is het verder, dat de tot dusver waargenomen ziekte gevallen (ongeveer 40) on der vrijwel gelijke verschijnselen (longontste king) zijn verloopen. De papegaaien, die de ziek- le op hun geweten schijnen te hebben, zijn alle uit Zuid-Amerika afkomstig en einde 1929 te lii.n.burg ingevoerd een groot aantal dezer dieren heeft op reis of kort na de aankomst ziek icverschijnselen vertoond en een gedeelte der vogels is aan die ziekte gestorven. De papegaaienziekte is in de veterinaire we ttenschap bekend onder den naam Psittacose. De verwekker is een staafje uit de paratyphus-B groep, die ook op den mensch kan worden over gebracht. Dat een verdere overbrenging van I 'mensch tot mensch voorkomt, behoort, volgens berichten uit het ziekenhuis te Altona tot do mogelijkheden. De ziekte doet zich voornamelijk I bij de papegaaien voor, wanneer zij in andere klimatologische omstandigheden worden ge bracht en zijn blootgesteld aan de kwellingen I van de zeereis het verloop kan snel zijn, maar ..ook chronisch. De ziekteverschijnselen bestaan uit droefgees tigheid, uitvallen van de veeren, gebrek aan eetlust enz. De dieren toonen grooten dorst te hebben en zij zijn niet in staat, zich staande te houden. In Chronische gevallen treedt vermage ring in. afscheiding uit neus en oogen en kort ademigheid. De tijd van de infectie van een dier tot zijn dood kan varieeren tusschen drie I dagen en verscheidene weken, de ziekte duurde - bij da gevallen met doodelijken afloop drie to* I vijf dagen. De overbrenging van het eene dier op het andere geschiedt door de uitwerpselen de ziektekiemen zijn daarin steeds aangetroffen Voor de infectie van don mensch door zieke papegaaien staan verschillende wegen open Vele vogelliefhebbers hebben do in hygiënisch opzicht niet te verdedigen gewoonte, zich stuk jes suiker en andere versnaperingen door de dieren uit den mond te laten nemen, zoodat de snavel in aanraking met de lippen komt. Een andere mogelijkheid van overbrenging der ziek te schuilt in de kleine huidwonden. die ontstaan wanneer men zich in dén vinger laat knijpen. Het is dus voor bezitters van pas geïmporteer de papegaaien aan te bevelen voorzichtigheid in acht tc nemen bij hun omgang met de vogels en de handen na de dagelijksche schoonmaak van de kooi goed met zeep te wassclien. EINNENL. NIEUWS. WIJ BREIEN en repareeren alle soorten Wollen Kleeding, Kousen en Sokken, ook de aller fijnste. JAAP SNOR, ZUIDSTRAAT 15, DEN HELDER. Let op den Gelen Winkel. Depots voor Wieringen Hippolytushoef Wed. J. de Beurs Den Oever Jb. Kaleveld. WERKLOOSHEID IN FRIESLAND. Pogingen tot werkverschaffing. Onder de arbeiders te Grouw is, voor het eerst sinds lange jaren, werkloosheid, die een beden kelijke a meting begint aan te nemen en waar door het burgerlijk armbestuur voor veel grootere uitgaven komt te staan. Tot de werk- loozen behooren boerenarbeiders en lossewerk lieden, in dienst bij de groote houtindustrie van de firma Halbertsma, hier het „Houtjesfa briek" genoemd. Deze fabriek met een groot vast personeel heeft tevens vele losse arbeiders in dienst in den drukken tijd van hout-lossen -la den. Daar de firma een flink loon betaalt, ko men woonschepen erheen, waarvan de bewoners bij de houtfabriek los werk krijgen. Het is in laatsten tijd in de houtzaken niet druk, zoodat deze losse arbeiders thans geen werk hebben Mede door de aanschaffing van sneller werken de machines, zijn aan de fabrieken werklieden ontslagen, die reeds geruimen tijd bij de firma Halbertsma in dienst waren. Daar ook elder;- geen werk te krijgen is, zijn de woonschepen met hun bevolking, waaronder groote gezinnen in het dorp gebleven. Deze lieden moeten thans ondersteund worden. Naast, deze categorie van werklieden zijn ei ook boerenarbeiders zonder werk. Do resultaten van het vechoudersbedrijf zijn van dien aard dat de boer zooveel mogelijk op bezuiniging ir zijn exploitatie uit is en losse werkkrachten onl slaat, als hij die die eenigszins kan missen. En in dat bedrijf is het nu de slapste tijd, zoodal thans hier een toestand heerscht, dien men tot nogtoe niet kende. Om werk te verschaffen, is men van gemeen tewege begonnen met het rooien van boomei langs de wegen, waarbij in verschillende ploeger een halve week om de beurt wordt gewerkt. Ui' den aard der zaak zal deze wijze van werkver schaffing niet lang kunnen duren. Er moet dus naar werk elders worden omgezien, 't Gemeent.» bestuur wendt ook pogingen aan, werkloozen geplaatst te krijgen bij de werkverschaffings maatschappij door grondontginning, de N.V. ,De Drie Provinciën." EEN GIFT VAN PRINSES JULIANA. Ter gelegenheid van Haar eere-promotie hecP H. K. TT. Prinses Juliana een bijdrage geschon ken aan cle vereeniging „Het Kompas" ter be jhartiging van de geestelijke en zedelijke belan den van de Zuiderzee-arbciders aan de Friesche kust. DE ZOMERTIJD. Van 15 Mei tot 5 October BijK. B. is bepaald, dat de vervroeging met een uur van den wettelijken tijd zal aanvangen op 15 Mei en zal eindigen op 5 Oct. 1930. ZUIDERZEE-&TEUNWET. Herbenoemd in de generale commissie, be doeld in art. 3 der Zuiderzee-steunwet 19*20 tot lid en voorzitter mr. G. Vissering te Amsterdam tot lid en onder-voorzitter H. B. Defoer te Am sterdam tot lid ir. V. J. P. de Blocq van Kuffe FEUILLETON. (31. Ik heb je gewezen op de droevige vruchten van je noodlottige denkbeelden, hernam Van Ossen. Ik ben je vriend, ik moest het doen, het was mijn plicht. Ik alleen misschien kon de vrijheid hebben je de waarheid ronduit te zeg gen. Ja, de verstandelijke toestand van je doch ter is hartverscheurend. Het verstand is echter niet geheel vernietigd. Zij denkt, ik wil niet zeg gen dat zij nadenkt, maar zij heeft herinnerin gen. Bedrieg ik mij niet, dan is Aurora aange tast door een hersenaandoening, die genezen kan. Ja, indien je het wilt, kan zij genezen. Il< houd mij overtuigd, dat men haar de vermogen.- kan teruggeven, die zij voor altijd schijnt verlo ren te hebben. Wat moet ik doen Spreek. O, geen offei zal mij te zwaar zijn. Spreek. Ik bid je, geef mij raad Ben je waarlijk tot elk offer bereid Ja. Al wat je mij zeggen zult dat ik moe' dóen, zal ik doen. Welnu Ziehier een dier zaken. Ik vraag ie terug te keeren in de maatschappij, waaruit je jezelf verbannen hebt en de plaats te herne men, die je toekomt. Graaf De Lasserre verhief zich van zijn zetel vaalbleek, sidderend. Nooitnooit zei hij schor. En toch zei je me zooeven dat je bereid waart tot elk offer, sprak Van Ossen met een gedwongen lachje. Neen, neen. Dat kun je niet van mij vergen Dat zou mfeer dan wreed zijn, hernam de graaf verbijsterd. k Van Ossen zag hem met diep medelijden aan V. De Raad. Na verloop van een oogenblik was De Lasser- re wat bedaarder geworden en ging weder op de bank zitten. Willem, zei hij. Je hebt me vreeselijke woor den doen hooren. Mijn hart heeft een nieuw-: wonde ontvangen. En toch dank ik je er voor, dat je met die vrijmoedigheid hebt gesproken. O, ik ben bereid mijn millioenen te schenken aan hem, die mijn kind redden zal. Zeg, moet ik haai- aan den een of anderen geneesheer toe vertrouwen Als het noodig is, zal ik de kracht vinden verwijderd van haar te leven, zes maan den lang, zelfs een jaar, als het moet. Aurora is niet krankzinnig. Den hemel zij dank, neen Het is dus nutteloos haar aan 'n beroemden geneesheer toe te vertrouwen. Maar 't is dringend noodig, dat zij zoo spoedig moge lijk van hier gaat. Het is nog niet te laat, hoop ik. Maar het is tijd, dat zij een beetje, dat is langzamerhand en met behoedzaamheid, in het maatschappelijk leven worde ingeleid. Je doch ter moet een onderwijzeres hebben, die noch te ong, noch te oud is, die sedert lang haar sporen heeft verdiend, een persoon van vertrouwen. Ja. Maar waar die zeldzame parel te vinden? Wees gerust. Wij zullen haar vinden. Ja, zij bestaat. Kent gij haar Ik ken haar, en wij hebben haar zelfs bij de hand. Tpen ik een jaar of acht geleden Neder land verliet om mij met mijn gezin te Parijs te vestigen had ik het geluk de persoon te vinden, waarover ik zooeven sprak. Zij heeft met ons ge leefd als lid van het gezin, gedurende zeven en ?en half jaar. Dat zegt alles. Het is een toon beeld van een onderwijzeres het is de vertrouw bare vrouw, die je dochter noodig heeft. Zij heet Mevrouw Durand. Mevrouw Durand zal de onderwijzeres mij ner dochter worden. Je zult haar meedeelen welk een onmetelijken dienst ik van haar ver wacbt. En nu iets anders, hernam de Hollander. Je kunt je dochter te Parijs niet alleen met een onderwijzeres en een dienstbode laten wonen. Dat is waar. Trouwens, ik wilde je dat juist zeggen. Velen en.de onderwijzeres zelve ook, zou den het vreemd vinden. Bij ontstentenis van een bloedverwant moet er bij je dochter nog een vrouw zijn van rijper leeftijd, van goede familie, met beschaafde manieren, die b.v. voor haar Ier te Den Haag A. B. Brouwer te Amsterdam; mr. A. van Doorninck te Den Haag L. F. Duy- maer van T|\vist te Den Haag Ant. Folmer te Den Iiaag H. J. De Groot te Den Haag F. K. J. Heringga te Den Haag C. Kes te Volendam Tjh. C. P. M. Kolfschoten Le Edam W. Nieuw- boer Wzn. te Spakenburg H. Pollema te Lem mer P. Visser Jzn. te Marken mr. J. Westhoff te Den Haag. WAAR DE 100.000 VIEL. Het nummer 899 uit de Staatsloterij, waarop leze weck de 100.000 is gevallen, werd verkochi te Den Haag. De helft van het lot bleef in de re- rientie, bet andere deel ging naar Gennep RADIO OP REDDINGBOOTEN. Wie des avonds bii het haardvuur zit te luis teren naar de vroolijke wijsjes, welke uit der luidspreker springen, denkt er doorgaans nie* aan, dat de radio ook in minder rustige omstan digheden haar taak heeft te vervullen, o.a. dooT de veiligheid te bevorderen in do lucht of op zee, en zelfs aan moeilijk reddingswerk actie* deel te nemen. Op de reddingboot „Dorus Rijkers" van d N. en Z. Hollandsche Reddingsmaatschappij heeft de N.S.F. een radio-ontvangtoestel ge olaatst. dat de bemanning in staat stelt, van den wal af aanwijzingen te krijgen omtrent de ligging van het schip, dat in nood is. Binnen kort zal op een boot van de maatschappij „Bran claris" eenzelfde installatie worden geplaatst. Er is zoowel voor luidsprekers als hoofdleïe foons gelegenheid tot aansluiting, terwijl he1 toestel veerend in een metalen frame is gehan gen. merkelijk goedkooper wordt, daar het ineens kan plaats hebben en een bijzondere verpak king overbodig wordt. BUITENLAND. PAPEGAAIENZIEKTE. Op het Deensche s.s. „Louisiana", dat Maan dagmiddag te Kooenhage aankwam, zijn 6 le ien der bemanning ziek geworden onder ver schijnselcn, die aan typhus doen denken. Mer gelooft dat het hier gevallen van papegaaien ziekte betreft. De „Lousiana" kwam uit Brazilië en had 30 papegaaien aan boord, die alle naai de serum inrichting tc Kopenhagen werden o- vergebracht. De 6 zieke matrozen werden in het ziekenhuis opgenomen. FABRIEKSDIRECTEUR AFGERANSELD. In de mëtaal fabriek Henneberg te Warschau hebben zich Woensdag naar aanleiding van he' ontslag van 3 arbeiders ongeloofelijke tooneelen afgespeeld. Het geheele, uit ongeveer 150 man bestaande fabriekspersoneel viel den directeur Nowowiejski aan, wierp hem een zak over het hoofd en roste hem geducht af. Daarna werd hij op een wagen gesmeten en van het terrein van de fabriek weggevoerd. De overige leden der directie waarschuwden terstond de politie en «loten de fabriek. DRIJVENDE GARAGES. De Amerikaansche automobielfabrieken be sloten, voor het transport van hun auto's naar Duitschland een eigen vloot in dienst te stellen. De schepen worden geheel tot drijvende garages verbouwd, waardoor het transport aan tante kan doorgaan. Die vrouw is al gevonden, zei De Lasserre. die sedert een oogenblik. in gepeins verzonken scheen. Zij woont Rue Poncelet. Het is een we duwe van vijf-en-veertig jaar. Haar moeder was een vriendin van de mijne. Ik heb je niet te zeg gen dat ik op mevrouw Delorme kan rekenen. Zij zal mij gewis den dienst niet weigeren, dien ik mij voorstel haar te vragen. Daar ben ik van overtuigd. Ziezoo, wat ik zoo al bij mijzelven overlegd heb, loopt won derlijk goed van stapel. Dat is een gunstig voor teeken. Laten wij het beste hopen. Ik zal vanavond niet naar Corvisier schrij ven maar morgen vroeg ga ik naar Parijs. Daar ik mevrouw Delorme moet gaan opzoeken, zal ik insgelijks mijn notaris gaan spreken. Dat is beter dan een brief. Volkomen juist. Vader en dochter. Op dat oogenblik ging de deur van het salon, waar de beide vrienden zaten te praten, open en Aurora trad binnen. Nog meer dan vorige dagen scheen het jonge meisje te mijmeren. Haar blik, haar gelaat, droe gen den stempel van een niet te beschrijven ge druktheid. Zij groette Van Ossen met een hoofdknikie, ging langzaam naar haar vader en stak hem haar voorhoofd toe, waarop de grijsaard een kus drukte. Het oogenblik is gekomen om haar van alles te onderrichten,, fluisterde Van Ossen den graaf in het oor. Ik laat je met haar alleen En hij verwij derde zich. De Lassere sloot zijn dochter in zijn armen en haar vast tegen zijn borst klemmend, bedekte hij haar voorhoofd en wangen met kussen. O, u houdt dus altijd nog van uw kleine Au rora sprak zij. Dien avond laatst heeft u zoo erg geknord. Het is waar, ik heb mij boos gemaakt. Ik had ongelijk. Laten wij er niet meer over spreken. Laten wij er niet meer over spreken, her haalde zij als een echo En toch blijf je treurig als ik je omhels. -- Daar zit hier iets, sprak zij, haar hand te gen haar voorhoofd drukkend. Ik weet niet wat het is, .ik kan het niet zeggen. ECHTE FRIESCHE 20-50ct. per ons («•It In Yisnssn.ftpmhn «n pnite* ^Vraajfi ï/wWuttotier h pak/* /MP MEXICO. EEN POKKFN-EPIDEMIF. Meer dan 600 dooden. Volgens een bericht uit Jonacatepec in den staat Merolos zouden daar 200 menschen, meest kinderen, zijn overleden tengevolge van een pok ken-epidemie, die sedert twee weken in deze streek woedt. In het naburige district Axochio- pan zouden zelfs meer dan 400 personen aan de ziekte ten offer zijn gevallen. RIN-TIN-TIN GAAT MET PENSIOEN. De bekende herdershond-filmster Rin-tin-tin zal, na voor den 12den keer de hoofdrol in een film' te hebben vervuld, Los Angelos verlaten en zich metterwoon in Engeland vestigen om er een rustigen ouden dag te genieten. Rin-tin-tin is 12 jaar oud en kan op een welbesteed leven terug zien. DE „VEENDAM" BEHOUDEN te HALIFAX. Na een zeer stormachtigen overtocht. De „Ass. Press" meldde uit Halifax, dat het Nederlandsche s.s. „Veendam" aldaar na een buitengewoon stormaebtigen overtocht met 3 dagen vertraging is aangekomen. De kapitein deelde mede, dat de golven tot 30 meter hoog over het schip heensloegen en het ruim van de derde klas geheel hebben overstroomd. De lui ken werden door het geweld van de golven in gedrukt. In den eetzaal stond het water vier voet hoog. Alle losstaande voorwerpen werden meege sleurd, ook de vleugel stond geheel onder water. Eenige reddingsbooten werden zwaar bescha digd. Veerluig ruiten werden ingedrukt. De kaartzaal, die zich twintig meter boven den waterspiegel bevindt, werd geheel verwoest Zij vatte hem bij de hand en trok hem. mee naar de canapé, waarop zij gingen zitten. Aurora bleef een oogenblik in gedachten ver zonken; daarna plotseling het hoofd opheffend vroeg zij: Vader, heb ik een moeder Het was of de graaf een hevigen stoot tegen de borst kreeg. Maarstamelde hij. Het zijn toch niet alleen de kleine vogeltjes die een moeder hebben, sprak Aurora. De graaf was in groote verlegenheid. De woor den-: je moeder is dood, lagen hem op de lippen. Maar daar viel hem eensklaps iets in, dat die woorden terug hield. De groote oogen van Aurora op de zijne ge richt bleven hem ondervragen. Ja, antwoordde hij, je hebt een moeder. De blik van het kind verhelderde. Ik heb een moeder, riep zij op een niet we der te geven toon uit. De rampzalige vader voelde al de wonden van zijn hart openrijten. Vader, hernam Aurora, terwijl zij zachtjes haar hoofd op den schouder van den graaf liet glijden, daar ik een moeder heb, waarom is zij niet bij m'ij Ditmaal scheen de graaf zeer aangedaan. Met onvaste stem antwoordde hij Je vraagt mij waarom je moeder niet hier bij je is, Ik kan het je niet zeggen. Waarom niet Omdat er dingen zijn, die je niet begrijpen zoudt, dingen, die je niet moet weten. Ik zou mijn moeder zoo liefhebben En je zoudt mij niet meer liefhebben Jawel, jawel, altijd, altijd hernam zij, haar armen om, zijn hals slaande. Welnu, luister dan. Ik heb een zeer belang rijk besluit genomen. Zóó Je zult hier niet langer blijven. Zij keek hem met groote, verbaasde blikken aan. Over eenige dagen zullen wij dit huis ver laten en ik zal je bij je moeder brengen. Het meisje klapte in de handen, wat bij haar altijd het teeken van groote vreugde was. Waar is mijn moeder Te Parijs. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1930 | | pagina 1