DIENSTBODE, IJKHEDEN niet noodlg J. SCHOORL Pz. TARAX - KLIERSIROOP Gevraagd een flinke bij S. LONT W. F. GORTER Is Uw ZENUWSTELSEL ondermijnd Is Uw MAAG niet in orde Uw EETLUST niet goed Hebt Ge last van NIER- of GALSTEENEN Lijdt Ge aan ASTMA of BRONCHITIS RHEU- M ATI EK BLOEDARMOEDE SLAPELOOS HEID Uw STOELGANG niet in orde Laat de gezondheid Uwer kinderen te wenschen over KLIERACHTIGHEID BEDWATEREN Slech te SPIJSVERTERING? Heeft U al veel gepro- beert en GEEN baat gevonden dan heeft U zich nog niet gewend tot JACOB VISSER de welbekende KRUIDKUNDIGE. Doe het nog HE DEN, vul onderstaande bon in, schrijf mij over Uw gezondheidstoestand, ik zal dan voor U de kruiden samenstellenen teleurgesteld wordt Ge niet meer. Hierlangs afknippen. Aan den Geneeskrachtige-Kruiden-Handel van Jacob Visser, Daniël Willinkplein 12, Amsterdam. Mijnheer, Zend mij zonder verplichting inlichtingen over Uw kruiden, ik ben lijdende aan Naam Adres Leeftijd BON uit de WIERINGER COURANT. Wendt D tot een belasting consulent, wiens werk het vertrouwen heeft van de belasting-autoriteiten. Wendt U dus tot het Accountantskantoor te Schagen. De genezende werking van doet zich door het geheele lichaam gevoelen en is niet tijdelijk, doch van blijvenden aard. Wacht U voor namaak! Vraagt steeds TARAX! Wettig gedeponeerd Prijs per flacon f 2,50. Voor Engroa fa, Qebr, Rotgans Schagtn voor zoo spoedig mogelijk Den Oever, Wieringen. Beëedigd makelaar, Schagen, T«L No. 13, belast zich met bet opmaken van boedelscheidingen, suc cessie, Memories (naar eigen schatting) koopacten, ruilin gen, huurcontracten, enz. en het verstrekken van gelden onder hypothecair verband. Geeft advies in belastingaangelegenheden. Zitdag te Hippolyfnshoef ten huize van N. KOK aan de Nieuwstraat, iederen Zaterdag van 102 uur. GEMEENTERAAD VAN WIERINGEN. Vergadering van den Raad op Zaterdag j.1. nam. 2 uur. Aanwezig alle leden. Voorz., burgemeester Kolff, memoreert bij de opening grootsche feiten, die kort geleden heb ben plaats gehad, zoo o.a. de opening van de nieu we school te H.hoef en de officieele opening der gemalen tot droogmaking van de Wieringer Meer. Voorz. verwondert zich echter, dat daarbij niemand van het gemeente- of polderbestuur te Wieringen is uitgenoodigd. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Mededeelingen en ingekomen stukken. Ingekomen zijn de volgende stukken Van het uitvoerend comité der Zuiderzeevisschery- tentoonstelling te Enkhuizen een dankbetuiging voor het beschikbaar gestelde subsidie van Ged. Staten het besluit tot herziening der regeling van de jaarwedden van Burgemeesters, Secreta rissen en ontvangers waarbij Wieringen is in gedeeld in de 5e klasse verder van Ged. Staten het besluit tot goedkeuring van de kasgeldlee- ning bij de Maatschappij voor Gemeentecrediet van 100.000.- van de wijziging der verordening op de heffing van keurloon wegens de keuring van vee en vleesch de besluiten tot verdaging der beslissing ten aanzien van de gemeente-be grooting, dienst 1930 en van het besluit tot aan koop van grond voor schoolbouw te Den Oever de maandstaten der zeegras-exploitatie over de maanden December 1929 en Januari 1930 in De cember zijn verkocht 1000 en in Januari 400 pak ken. Met den eigenaar van perceel Beltstraat 47a den heer Kraan is 't gelukt verlaging van huur prijs noodslachtplaats te verkrijgen en wel van f 300 op 200; Het gemeenteverslag over 1928 en verslag volkshuisvesting over 1929 wordt aange boden. Van het laatste noemt voorz. eenige cij fers, o.m., dat in dat jaar 109 woningen zijn be schikbaar gekomen. Verder worden aangeboden het jaarverslag commissie van advies werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling en jaar verslag adviescommissie voor bouwontwerpen en uitbreidingsplannen over 1928 - '29. Tevens een boekje van den bond voor Zuigelingenver zorging. Alles wordt voor kennisgeving aangen Verzoek Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur betreffende teeltverbod van sommige aardappe- lensoorten. B. en W. schrijven hieromtrent: Onder dagteekening van 30 Aug. j.1. richtte het hoofdbestuur van de Alg. Vereen, voor Bloem bollencultuur tot ons het verzoek te willen bevor deren, dat, in navolging van hetgeen te Anna Paulowna was geschied, ook in deze gemeente 'n verbod wordt uitgevaardigd tot het telen van be paalde aardappelsoorten, bekend onder den naam van Bravo, Kampioen, De Wet of Bintje, zulks ter voorkoming van de wratziekte. Onder mededeeling, dat wij het gewenscht ach ten omtrent deze aangelegenheid door Uw Collo ge een uitspraak te laten doen, mogen wij ten aanzien daarvan het volgende opmerken. Het invoeren van het bedoelde teeltverbod wordt o.i beheerscht door liet antwoord op de vraag of de daaraan verbonden voordeelen op wegen tegen de nadeelen, die de landbouwers er van ondervinden. Naar onze meening hebben, voor wat Wieringen betreft, de nadeelen de over hand. Zijn die voordeelen voor da gemeente An na Paulowna met haar belangrijke bloembollen cultuur evident, voor deze gemeente is deze fac tor grootendeels te verwaarloozen. Dc aardappel- teelelers zullen van het verbod daarentegen veel hinder en ongerief ondervinden, in het bijzonder omdat het juist de soorten Bravo en Eigenhei mers zijn, die hier veel verbouwd worden. Boven dien is ook geen gering bezwaar, zooals*ook door den Plantenziektenkundigen Dienst wordt toe gegeven, dat voldoend geschikte vervangers voor genoemde soorten op het oogenblik nog ontbre ken. Sommigen betwijfelen voorts of de uitvaar diging van het verbod, hetwelk niet gemakkelijk te handhaven wordt geacht, voldoende zal zijn om de wratziekte te doen verdwijnen. Op deze gronden stellen wij U voor, in overeen stemming met het ingewonnen advies der afdee- ling van de Hollandsclie Maatschappij van Land bouw, niet tot de invoering van het gevraagde teeltverbod over te gaan. Een beschouwing omtrent het vraagstuk, ont vangen van den Plantenziektenkundigen dienst te Wageningen wordt ter kennisneming overge- !egd. Het advies B. en W. wordt goedgekeurd. Een verzoek van de Vereeniging voor Chris telijk Nationaal Schoolonderwijs om een voor schot op vergoeding in gevolge art. 101 der La- geronderwijswet (leermiddelen, enz.) wordt om praeadvies teruggevoerd naar B. en W. De Vermakelijkheidsbelasting. Komt ter tafel een schrijven van de S.D.A.P.- raadsfractie om de vermakelijkheidsbelasting in dien zin te wijzigen, dat meerdere vrijstelling voor vereenigingen ten algemeenen nutte werk zaam. wordt gegeven. Zulks ter voorkoming, dat die vereenigingen tot dekking der kosten, genood zaakt worden telkens bal na te geven. Wordt om praeadvies naar B. en W. teruggevoerd. Vaststelling jaarwedde van den gemeente - op zichter en aanvulling zijner instructie. B. en W. brengen hierbij in herinnering het in de vergadering van 26 Januari 1929 genomen be sluit tot vaststelling van de jaarwedde van den gemeenteopzichter op f 2000.-, waaraan de bepa ling was vastgeknoopt, dat dit besluit uitslui tend zou gelden voor één jaar, ten einde onder vinding op te doen met betrekking tot de wijze, waarop, en den ijver waarmede de opzichter ge durende dat jaar zijne betrekking zou vervullen De resultaten nu van dezen proeftijd zijn naar hunne meening bevredigend te noemen. Over vertraging in de uitvoering der verschillende op drachten hebben B. en W. geen klachten meer het werk wordt geregeld en tot hun genoegen uit gevoerd, zoodat zij meenen te mogen vertrouwen dat deze wending ten goede van blijvenden aard zal zijn. Ten einde ook den betrokkene niet lan ger in het onzekere te laten omtrent zijn financi- eele vooruitzichten, stellen B. en W. voor thans omtrent de in 19j29 voorloopig vastgestelde rege ling van zijn salaris een definitief besluit te ne men en dit in werking te doen treden 1 Jan. a.s. In7 verband met de omstandigheid, dat bij de ze regeling de opzichter uitsluitend werk voor de gemeente mag verrichten, zal het noodig zijn zij ne instructie dienovereenkomstig aan te vullen met een nieuw art. 16a. B. en W. stellen voor daar toe het ontwerp-besluit te bekrachtigen. Wordt goedgekeurd zonder hoofd, stemming. Vaststelling Instructie Gemeentebode. De heer Oden wil spreken over art. 14 der in structie (verlofregeling). Spr. herinnert zich. dot 'n jaar of acht geleden een voorstel werd inge diend en aangenomen, betreffende rechtspositie personeel; dit betrof 12 dagen vacantie voor het personeel Onder burgemeester Peereboom werd dit art. alreeds niet in toepassing gebracht en moest men om 'n paar dagen verlof verzoeken Doch de ambtenaren kunnen zeggen: Wij wen schen niet met een petje onder de arm mogen we asjeblieft verlof ..maar we hebben recht op verlof. Spr. stelt daarom deze motie voor: De Raad der Gemeente Wieringen, in verga dering bijeen besluit gemeente-ambtenaren en werklieden 12 dagen verlof per jaar te verlee- nen. welke dagen kunnen worden genomen na overleg met den Burgemeester en onder be houd van salaris, en gaat over tot de orde van den dag. Op de vraag van den heer Kaan of de gemeet.e- bode heelemaal geen recht op verlof had, ant woordt voorz., dat hij het kon aanvragen. de motie werd zonder stemming aangenomen. De heer Lub. Bij ontslagaanvrage moet de ge meentebode nog 6 weken zijn functie vervullen! Maar als hem ontslag gegeven wordt, is er dan geen onzeggingstermijn Voorz. Dat hangt van omstandigheden af. In sommige gevallen is onmiddellijk ontslag nood zakelijk! Doch in gewone omstandigheden is het niet de bedoeling om1 hem plotseling te ontslaan. De instructie wordt thans vast gesteld. Ook de instructie voor den conciërge wordt na artikel's gewijze hehandeld te ziin, en nadat ook hierin de verlofregeling is gewijzigd, vast gesteld. Herziening jaarwedden der ambtenaren ter Secretarie. B. en W. dêelen mede, dat nu de salarisverhoo- ging van den Burgemeester, den secretaris en den ontvanger haar beslag heeft gekregen, het noodig zal zijn eveneens de jaarwedden van het secretariepersoneel aan eene herziening te onder werpen. Deze jaarwedden toch dienen in zekere verhouding te staan tot die van genoemde func tionarissen, maar ook anderzijds is er alle aan leiding eene verhooging van die jaarwedden in overweging te nemen, ten gevolge van de buiten gewoon sterke toename der werkzaamheden. De ze toeneming is van dien aard, dat de ambtena ren hunne uiterste krachten moeten inspannen om een tijdige afdoening der zaken te verzeke rende en plicht, waarvan zij zich op lofwaardige wijze kwijten. De belangrijke taak, die ook op hunne schouders rust, om een zoo goed mogelij ken gang van het bestuur der gemeente te verze keren en toepassing te geven aan den steeds voort gaanden stroom van nieuwe wetten en voorschrif ten, doet hen recht geven op eene bezoldiging, evenredig aan het belang van het werk, dat zij hebben te verrichten. B. en W. stellen daarom voor die jaarwedden, met ingang van 1 Jan. 1930, te verhoogen en te bepalen voor den len ambtenaar op 21200.-, met vier 2-jaarlijksche verhoogingen elk van 100.-, tot 2600.-, (thans van 1800 tot 2200.-) en voor den 2en ambtenaar op 1400.- met gelijke ver hoogingen tot 1800.- thans van 1000.- tot 1400.-. In vergelijking met gelijksoortige gemeen ten zijn de aldus bepaalde salarissen stellig nog niet aan den hoogen kant. Een schrijven is ingekomen van den Ned. Bond vgn Gem. Ambtenaren, handelende over hetzelf de onderwerp. Daarin wordt gewezen op de ge broken verhouding, nu de salarissen van burge meesters, secretarissen en ontvangers werden herzien en die van de overige ambtenaren niet Nog wordt op de bijzondere omstandigheden voor de ambtenaren te Wieringen gewezen, door de Zuiderzeewerken teweeg gebracht. Groote to>ena me der bevolking, dus ook meer administratie; In dit schrijven wordt voorgesteld het salaris van den le ambtenaar te brengen van f 2400 op f 2800; van den 2e ambtenaar van f 1800 op 2200; tevens vergoeding voor diploma's tot 'n max. van f 200. Voorz. De Bond van G.A. wenscht dus nog 'n hooger salaris dan het voorstel van B. en W. Op de vraag van den heer Oden, of de verhoo gingen 1 Januari 1930 ingaan, wordt bevestigend geantwoord. Het voorstel B. en W. wordt aangenomen De heer Lub stelt voor om 'n maximum van f100 - voor diploma's te geven, (voor 1 dipl. f 50.) De heer M. Kooij: Dat wordt 'n soort knabbelen. De heer Oden: Het is een soort prikkel tot ver kriiging van diploma's. Voorz. Die premie bestaat in vele gemeenten. Bij stemming wordt het voorstel Lub afgewe zen met Bosker, Oden, Lub, Tijsen en de Vries voor; en Kaan, J. Kooij, M. Kooij, Jb. Lont, Jn. Lont en Bakker tegen. Het voorstel B. en W. wordt aangenomen. Voorziening in de behoefte aan kasgeld. Aangezien de stand der kasmiddelen dit toeliet, is de kasgeldleening groot f 27000.-, toegestaan bij besluit van 27 November d.a.v. no. 95 niet op genomen. Daar versterking van de gemeentekas thans inmiddels noodig is geworden, verzoeken B. en W. hun opnieuw te machtigen de benoodig- de gelden te leenen, in verband waarmede zij er op wijzen, dat de volgende uitgaven van buiten gewonen aard nog zijn te doen of ten deele reeds gedaan: aanbouw van 2 lokalen school Ooster- land, zijnde rond f 15000.-; aankoop van grond tot dat doel, rond f 1000,-; buitengewone herstel ling van het schoolgebouw te Westerland, rond f 2500.-; aanbouw lokaal aan de school te Wester land, vermoedelijk ongeveer f 7500.-; aanleg en vernieuwing van diverse gedeelten klinkerbestra ting, vermoedelijk ongeveer f 10.000; tot. f 36000. De plaatselijke Coop. Boerenleenbank heeft zich bereid verklaard genoemde som tijdelijk te verschaffen, tegen 'n rente, berekend naar 4 3'4 proc. 's jaars met een afsluitprovisie groot 13 proc. Aangezien deze condities billijk worden ge acht, stellen B. en W. voor hen te machtigen, naar gelang van behoefte dit bedrag bij haar op te nomen en 't geheel af te lossen vóór 31 Dec. a.s. Wordt goedgekeurd zonder hoofd stemming. Benoemina gemeentebode en conciërge. Deze functies worden gecombineerd op een per soon. De aanbeveling van B. en W. luidt: 1. K. .Tongejan, Anna Paulowna; 2. A. Veerdig Sz 3. T. Bakker Vz., beiden te Wieringen. Bij le stemming worden uitgebracht op A. Veer dig, 5, op T. Bakker 3. op S. C. Kooii 2 en op K Jongejan 1 stem; dus geen meerderheid. Bij de 2e stemming A. Veerdig 6, T. Bakker 3 en S. C. Kooij 2 stemmen. Benoemd: A. Veerdig. Commissie v. toezicht op het lager onderwin Op 1 Januari j.1. moest volgens rooster als der Commissie van toezicht op het lager on( wijs aftreden de heer J. Kuiper. Ten einde de menstelling der Commissie in overeenstem] te doen zijn met de wettelijke voorschriften art. 184 der L.O.-wet 1920) zal het noodig in deze vacature te voorzien door benoeming een vertegenwoordiger uit de catagorie ondei zend personeel der bijzondere lagere schol zoodat de heer Kuiper niet herkiesbaar is. Tier vervulling der vacature hebben B. en mitsdien de eer, na gepleegd overleg met de c( missie, ter benoeming aan te bevelen den heei Juisting. Aangezien het overige, aan de bijzoi re school te Den Oever werkzame, onder wijzt personeel nog niet den meerderjarigen leef heeft bereikt., is het niet mogelijk eene aanbe ling van 2 personen in te dienen. Voorz. brengt den heer Kuiper een woord dank voor alles wat hij als lid der commii heeft gedaan. Bij de nu volgende stemm wordt de heer S. Juisting met 9 stemmen noemd. 2 Briefjes kwamen blanco uit de bus. RONDVRAAG. De heer Bosker geeft in oven ging het notulenlezen af te schaffen. Onderz* kan door de leden altijd geschieden. Het lezen vervelend en duurt lang. De heer Kaan meent, dat als de 11 raadslei ze moeten nalezen het veel langer duurt, als de secretaris het doet De heer Lub vindt voorlezen niet vervelend Voorstel is al meer ter berde gebracht, maar Raadsleden voelden er niet voor. De heer M. Kooij mag ze graag hooren De heer Bosker krijgt geen steun en trekt d halve zijn voorstel in. De heer Oden geeft in overweging om het Ti puttenstelsel te herzien, om een einde te mak aan den onverdragelijken stank. Er zijn v klachten, 't Komt bepaald door de closets. Voorz. Een ander systeem riool met zijtakk is zeer duur, maar ik zal het met den opziclj bespreken. Het komt echter niet door de clos< maar van de rommel, die in de putten wordt gooid. Closets mogen immers alléén aangeslof worden als er septie-tancs zijn De heer Oden bra ngt een klacht over van to gers uit de Klieftstraat over de over den v> groeiende doornheg bij perc. van wijlen Wed. Dijkshoorn. Zal in worden voorzien De heer Oden vraagt hoe het komt, dat wa B. en W. in principe waren tegen het loopen n steunlijsten, 14 dagen na 't geval Oldersma werd geweigerd1) wél met 'n lijst werd geloopei Voorz. Ieder geval wordt op zich zelf beo* deeld. Hier betrof het iemand, die buiten z schuld niet was verzekerd Daarom werd een uitzondering gemaakt. 1 Den heer Lub is gevraagd of hondenkeuring ook om Oost of West kunnen plaats hebben. Voorz. Hiervoor komt een dierenarts. Om keuring op één dag af te doen is de bestaande geling gemakkelijker. Zoo mogelijk zal echt met de wensch rekening worden gehouden. De heer Jb. Lont brengt de klacht van omw nenden over, dat baldadige jongens de begrai plaats te H. hoef als speelplaats gebruiken. Voorz. vindt het treurig, dat de kinderen nl meer respect voor de begraafplaats hebben, zal zooveel mogelijk op worden toegezien en oi het hoofd der School zal er mee in kenis word gesteld. Controle is 'savonds heel moeilijk Op 'n vraag van den heer M. Bakker of W. 1 tog nog electrisch licht kan krijgen, zegt vooi dat pogingen bij het P.E.N. zijn gedaan. Bij me aansluitingen wordt, de prijs lager. Verder is f niet veel aan te doen. De heer M. Kooij klaagt over de straatverlic ting aan De Haukes. bii de direct.iekeet wel! al 4 weken stuk is. Er wordt slecht voor gezorg Voorz. heeft den liinwerker aangeschreven De heer M. Kooij wil verder dat 'n lantaarn 1 't complex keeten a.d. Poelweg geplaatst wor* Zal onderzocht worden. De heer Kaan bepleit pogingen om bij het n ken van 'n afwateringskanaal door het Waan je een ziikanaal naar De Hoelm te verkrijgen. Verder vindt de heer Kaan het ergerlijk, dat op beide Kerstdagen bal werd toegestaan. Ef avond bal is meer dan genoeg. Het zijn toch Chr telijke feestdagen. Voorz. zal er rekening mee houden Sluitin

Wieringer courant | 1930 | | pagina 4