STER-TABAK ver eenigen afstand meegesleurd. Het kind werd vrij ernstig gewond. Na ter plaatse verbonden te zijn, werd het met denzelfden trein naai* Utrecht gebracht, waar het in het ziekenhuis is opgeno men. GAAT ZIJ NAAR INDIë Het Vad. schrijft ïn den laatslen tijd nemen de geruchten, die gewagen van een aanstaand bezoek van Prin ses Juliana aan Nederlandsch Oost-Indië, meer vasten vorm aan. En ook wij hebben reden om aan te nemen, dat al is er dan nog geen abso luut vaststaande beslissing gevallen in een nabije toekomst dat bezoek vermoedelijk kan worden tegemoet gezien. Wij hebben daaromtrent eenige bijzonderhe- heden vernomen, die wij geen vrijheid vinden oin mede te deelen, maar die er toch wel op wijzen, dat met een aanstaande reis der Prinses naar Indië in bepaalde kringen rekening wordt gehou den. UIT DE RECHTZAAL VERWIJDERD. De civiele zitting van het kantongerecht te I.eiden had Woensdag een ongewoon en rumoe rig verloop. Iemand, die was gedagvaard voor huurschuld, hield een lang en weinig zakelijk betoog ondanks herhaalde aanmaningen van den kantonrechter. Zoo beschuldigde hij ook den deur waarder van het construeeren van een meineed. |Toen de deurwaarder dreigde hem het woord te zullen ontnemen, maakte de man een geweldig misbaar, waarop de kantonrechter gelastte hem uit de rechtszaal te verwijderen. In het daarop volgende vechtpartijtje tusschen den weerspan nige en den deurwaarder bleef de laatste in de meerderheid. De rust keerde spoedig weer. VERBRAND. Terwijl de ouders afwezig waren, is het vier jarig dochtertje van den heer Van Weperen, hoofd der O. L. school te Westgeest, in een pot met kokend water gevallen en aan de gevolgen overleden. Het kind was aan de zorgen van een buurmeisje toevertrouwd. RUMOERIGE RAADSVERGADERING. In de Woensdagavond gehouden raadsverga dering te Woemerveer, werden tijdens de behan deling van het agendapunt „Herziening salaris sen gemeentepersoneel" door het lid Rond (Ker- mispartij) eenige beleedigingen geuit aan het adres van het lid Klokman (S.D.A.P. en zijn frac tiegenoten. De heer Klokmans gooide zijn drink glas naar het hoofd van den heer Rond. Het glas miste zijn doel en sloeg tegen den wand aan scherven. Een der ambtenaren verslaggevers werd bijna getroffen. TREURIG. 1)oen de landbouwer M. v. d. B. te Eindhoven bezig was met het verwijderen van rupsennesten uit een pereboom, viel de snoeischaar uit zijn handen. De schaar trof het 9-jarig zoontje van v. d. B., dat onder den boom stond. De knaap werd zeer ernstig aan het hoofd en Schouder verwond. Zijn toestand baart zorg. DOODSLAG TE LEEUWARDEN. Woensdagmorgen ontstond ruzie tusschen hel echtpaar K., wonende aan de Boomkenslaan te Leeuwarden. De twist liep zoo hoog, dat de man een kort slagersmes greep en zijn vrouw een steek in het hart toebracht, waarna zij onmid dellijk overleed. Hierna bracht de man een ernstige wonde aan de borst toe. Hij is ter verpleging in het Stadszie kenhuis opgenomen. Nader seint nten, dat de 39-jarige vrouw, 'n tijd was weggeweest, pas bij haan man, den woonwagenbewoner F. K., was teruggekeerd. Er ontstond oneenigheid. Zonder dat de buren iets bemerkten heeft den man zijn vrouw met een kort slagersmes in het hart gestoken. Het 7-jarige dochtertje van K. kwam naar een van de buren J. Feenstra, gesneld met de mede- deeling, dat vader en moeder elkaar hadden doodgestoken. Feenstra ging daarop kijken en vond den man en de vrouw in het. huis, waar zij sinds enkele dagen wonen, op den vloer liggen. De onmiddellijk ontboden geneesheer kon geen hulp meer bieden. De man was ernstig aan do borst gewond. Zijn toestand is echter niet levens gevaarlijk. UIT DE OUDERLIJKE MACHT ONTZf-T. Het Haagsche gerechtshof heeft den adjudant- onderofficier Z. uit Leiden, die uit godsdiensti ge overwegingen zijn kinderen niet naar school zond en die deswege reeds verschillende malen door het militair gerechtshof is veroordeeld, met zijn echtgenoote uit de ouderlijke macht ontzet. AANRANDING BIJ BENNEKOM. Eén dame vermoord, eén gewond Gistermiddag wandelde mej. Boerwinkel met haar vriendin, mej. T. Koperberg, verpleegster, wonende te Arnhem, 21 jaar oud, op den Breukc- lerweg achter Bennekom. Ter hoogte van een dennenboschje stond een als heer gekleed per soon, die de dames aansprak en ze vervolgens aanviel. Mej. Boerwinkel kreeg met een dolk mes sneden over de handen, waarna zij de vlucht nam. Zij ontmoette den jachtopziener, den heer Rozenboom, aan wien zij het voorge vallene meedeelde. Deze waarschuwde de eoli- tie van Bennekom'. De veldwachters Wien en Wassink begaven zich naar de plaats van het gebeurde, waar zij een bloedspoor aantroffen en spoedig het lijk van mej. Koperberg vonden. Na in het zieken huis te zijn verbonden, kon mej. Boerwinkel zich naar huis begeven Intusschen werd ge tracht met behulp van een politiehond getracht den dader te ontdekken. Fcn aangehoudene werd door mej. Boerwinkel niet herkend -m moest worden losgelaten Ook een tweede per soon, die aangehouden werd, kon zijn alibi be wijzen. Mej. Boerwinkel heeft het signalement van den dader kunnen opgeven. Het parket uit Arnhem is ter plaatse verschenen. PROVINCIAAL NIEUWS. ft DE MARKT VAN DEZEN WEEK. SCHAGEN. De staking onder de loons'lagers aan het abatoir te Amsterdam is opgeheven. In het bedrijf en op de handel heeft deze stilstand van weinig invloed geweest. De vleeschhandel begon in het begin der week met stug duur. In Den Haag waren het vooral de Deensche koei en, die den handel en vooral den afzet belemmer den. Er waren uit Denemarken 130 levende koeien aangevoerd, waarvan de goede waar 0.8*2 a 0.86 per Kg. opbracht. Van de beste kwali teit liep de prijs tot 0.90. Ook te Amsterdam waren weer Deensche beesten. Deze waren iets duurder 0.9t2 0.95 per Kilo. Naar Frankrijk gingen eenige melkkoeien. Een handelaar te SCHAGEN zond ze naar het Zuiden. Naar Italië gingen eenige kalveren. Graskalveren waren stug. Nuchtere kalveren zijn 25 cent per Kilo te- ïuggegaan. Het gebruiksvee verkeerde bij een toenemende aanvoer in een flauwe stemming. Bij een drukke markt te Leeuwarden (J100 stuks) liepen de prijzen terug. Magere-gelde, met wat vleesch waren nog al te verkoopen. Al les wat hier boven gezegd is, was ook van toe passing op SCHAGEN. Kalfkoeien iets minder; Overhouders ook, zoo mede vette varkens, vet te koeien f 1.10 a 1.15 per kilo. OTERLEEK. Woensdagmiddag kwam de schakelwachter, de heer M. Kruithof, werkzaam in het P.E N - schakelstation alhier, in aanraking met de 50.000 volt stroom aan zijn been. Zijn been werd danig gebrand en Kruithof ge-, raakte buiten kennis wat echter van korten duur was. Dr. Heringa, die spoedig ter plaatse was, oordeelde overbrenging per ziekenauto naar 't ziekenhuis te Alkmaar noodzaktlijk. WINKEL. Door liet Gemeentebestuur van Winkel, is de gelegenheid opengesteld voor de ingezetenen, ->m door hun tusschenkomst pootaardappelen te betrekken van die soorten, waarvan de teelt niet bij verordening verboden is. Beschikbaar wor den gesteld: Bevelanders, benevens Roode Star. pijprookers, die meenen, dat het te veel moeiteis om telkens een pijp testoppen. Laat hen het eens prooee- ren met Dan zullen zij het stoppen van een pijp niet langer lastig vinden, maar het be schouwen als voorberei ding tot een heerlijk genot. GEMEENTE WIERINGEN. BEKENDMAKING. ZUIDERZEESTEUN WET. Burgemeester en Wethouders van Wieringen brengen namens de Generale Commissie Zuider- zeesteunwet ter kennis van belanghebbenden ingevolge de Zuiderzeesteunwet, dat de Com missie evenals vorige jaren bereid is te bevorde ren, dat zoons van belanghebbenden in de gele genheid worden gesteid om opgeleid te worden aan de Zeevaartschool te Schiermonnikoog. In aanmerking komen jongens, die de lagere school doorloopen hebben, bij voorkeur niet ouder zijn dan 16 jaren en met goed gevolg het toelatings examen voor de bovenvermelde Zeevaartschool hebben afgelegd. Aanvang van den nieuwen cur sus September 1930 aanvragen om tegemoetko ming voor deze opleiding voor 1 Juli a.s. Nadere inlichtingen ter secretaris en bij den correspondent der arbeidsbemiddeling, alsmede >p het Bureau der Generale Commissie, Rokin 49. Amsterdam. Wieringen, 127 Februari 1930. Burgemeester en Wethouders voorn., L. C. KOLFF. De Secretaris VAN DUIN. O.K.K. De mandolineclub O.K.K. dir. de heer P. Jongkind zal op een nader in de maand Maart te bepalen datum te Wieringerwaard een con cert van de zangvereen. „Apollo" aldaar met ha re schoone muziek opluisteren. De Prov. Stierenkeuring ter bev. der rund- eefokkerij zal alhier plaats vinden op Donder dag 127 Maart a.s. De heer Alb. Veerdig Sz. heeft zijne benoe ming als gemeentebode-concierge aangenomen. De heer J. H. Eeden alhier komt voor als no. 3 op de voordracht voor onderwijzer aan de -J. L. School te Oudeschild op Tjexel. Door de N.V. Directie der P. Sluis' Pluimvee- en Vogelvoederfabrieken te Weesperkarspel was Dinsdagavond j.1. een filmavond georganiseerd in Hotel de Haan alhier welke ten doel had haar bedrijf en de werking daarvan te demonstreeren. De vele aanwezigen in de zaal waaronder veel pluimveehouders zullen geen spijt gehad heb ben van hunne tocht naar de Haan. De film was in alle deelen keurig verzorgd en liet een beeld zien van de fabrieken te Weesper karspel en IJmuiden. Machtig waren de machines waarmede in Weesperkarspel het graan tot ochtendvoeder wordt verwerkt alzoo in IJmuiden de visch tot poedervorm wordt gemaakt Fraai waren de opnamen van een hoenderpark nabij Apeldoorn waarbij wij het leven van de kippen van nabij beschouwden. Gezonde en zin delijke hokken en verder de behandeling der kippen bij ziekten enz. Velen zullen thans ook inzien dat kippenhou- den lang geen gemakkelijke taak is. Pluimvee moet evenals den mensch een behoorlijke ver zorging hebben. Zindelijkheid is een der vereisch ten waarbij tevens een behoorlijke en deugdzame voeding. De_behandeling van het voeder was te zien op de filin^p hot doel der firma om reclame te maken voor hare producten heeft zij zeer zeker bereikt terwijl zij tevens aan de aanwezigen een genot vollen en leerzamen avond heeft verschaft. ROODVONK. In hetgezin van den heer K. de .Tong te Smerp is een geval van roodvonk gecon stateerd^ ERNSTIG ONGEVAL. Door het plotseling weg zakken der spoorrails geraakte in de sluisput van de Amst. Ballast Mtpij. te Den Oever een lo comotief onderstboven. De machinist., de heer Spreeuw kon er niet tijdig genoeg uitspringen en zat in de machine. Door groote tegenwoordigheid van geest wist hij het vuur te dooven en de steeds draaiende wielen tot stilstand te brengen. Spoe dig toegeschoten hulp verlosten daarna de ma chinist uit zijn netelige positie, welke wonder boven wonder geheel ongedeerd was. NIEUW BOUW. Door den aannemer den heer J. C. Klein zal de oude boerenstolp van den heer Jac. Engel Mz. aan de Koningstraat te Hip polytushoef gesloopt worden en 2 nieuwe huizen voor in de plaats komen. Door deze sloop en her bouw van een woonhuis en een woon- en win kelhuis zal de Koningstraat een groote verfraai ing ondergaan. Tjot notabel bij de Ned. Herv. Gemeente van Hippolytushoef en Westerland is door stemge rechtigde lidmaten herkozen de heer O. J. Bos- ker te Hippolytushoef die zijn herbenoeming accepteerde. Alhier is opgericht een afdeeling van de bouwvereeniging „Patrimonium" met. 30 le den. Het bestuur is samengesteld uit de heeren J. Bosma, voorzitter S. Juisting, Secretaris, J. Kieft, penningmeester, R. Donkerbroek en J. Ploeger leden. Wegens vertrek van den heer J. Ooijevaar naar Amersfoort is tot tijdelijk onderwijzer aan de Christelijke School te Den Oever benoemd de heer J. Winter te Amsterdam. Uitvoeringen Harmonie. Men verzoekt ons te melden, a.s. Zaterdag en Zondag zal de muziek- vereeniging Harmonie uitvoeringen voor haar kunstlievende leden geven. Behalve een concert zal worden opgevoerd het bekende tooneelspel Dokter Klaus. Wegens de uitgebreidheid van het programma zal PRECIES te half acht met de uitvoering worden aangevangen. De bezoekers gelieven daar rekening mede te houden. De zaalopening is 7 uur. SUCCES - NIEUWS. Zondag 2 Maart zal een aanvang worden gemaakt met de Gouden-kruis wedstrijden, uitgeschreven door den N.H.V.B. Beide S.-elftallen nemen aan deze wedstrijden deel Succes I zal Zondag a.s. haar eerste wed strijd spelen en ontvangt daarvoor Sparta I van Schagen. Zooals uit de laatste comp.-wedstrijd is gebleken wegen partijen gelijk tegen elkaar op. zoodat het beslist een mooie wedstrijd zal wor den. Tevens zal Succes I haar eerste wedstrijd spelen op het vergrootte terrein, welke nu op de volle breedte en lengte is gebracht. Het is nu in één woord gezegd een pracht terrein. MEERVOUDIGE STRAFKAMER te ALKMAAR" Nieuwe Zaken. Openbare zitting van Maandag 24 Febr. BEZWAREN TEGEN EEN VEROORDEELING IN EERSITE INSTANTIE. De eerste verdachte, die was uitgenoodigd voor de meervoudige strafkamer te verschijnen was de 23-jarige heer Willem Br., ex-koopman te Am sterdam, die door den kantonrechter te Helder was veroordeeld omdat hii op 2 Juli te Wieringen op den Westlanderdijk met een door hem bere den motorrijwiel had voortgetrokken een drie- wielig transportrijwiel, door een touw aan den motor verbonden, welke transportrijwiel zooda nig slingerde, dat gevaar voor de veiligheid werd teweeggebracht. Er werd volgens den verbalisant brigadier Witvliet, met een snelheid van onge veer 25 K.M. gereden. De apellant in persoon tegenwoordig, ontken de met een snelheid van 25 K.M. te hebben gere den, terwijl hij voorts het gevaar van de veilig heid niet wenschte aan té nemen. De officier op perde de vraag of het slingeren van het trans portrijwiel was te wijten aan de manier van rij den van den motorrijder. De verbalisant Wit vliet oordeelde dat zulks wel het geval was. Als getuige a decharge werd gehoord de boter- handelaar Cornelis Breeuwer te Den Helder, een broeder van appellant, welke op het transportrij wiel zat. Deze schatte de snelheid van den motor op 15 K.M. Appellant bleef bij zijn ontkentenis wat betrof de rijsnelheid en het slingeren. Brigadier Witvliet verklaarde nog dat de weg in Casu hellend afliep, wat getuige C. Breewer echter tegensprak. Hoewel de officier in 't algemeen den brigadier Witvliet gelijk gaf met zijn nauwlettende ver keerscontrole, kon in dit geval spr. niet aanne men het gevaar, waarop de dagvaarding met zoovele woorden doelde en wel door het ten laste gelegde slingeren. De officier was van meening dat dit slingeren niet zoo hevig was geweest Voorts bleven onbeantwoord de vragen was de ze slingering gevaarlijk voor het verkeer en wie veroorzaakte dit slingeren. Dit alles komt niet voldoende uit in de dagvaarding en derhalve re- quireerde de officier vernietiging van het vonnis en vrijspraak voor den appellant. DIEFSTAL VAN RIJKS PUIN I De los-arbeider en klein-aannemer Arie D. wo nende te Hippolytushoef verscheen als verdach te naar aanleiding van het feit, dat hij op 21 en 2*2 Januari telkens wederrechtelijk had wegge nomen een hoeveelheid puin, van den afsluitdijk te Wieringen, welk puin eigendom was van den staat der Nederlanden. De goede man achtte zich niet van schuld be wust, doch het bleek, dat verdachte reeds na de toeëigening van den eersten wagen met iiad*uk was gewaarschuwd door den opzichter Klos. De heer Arie D. werd gesignaleerd als financieel zwak, niet geheel afkeerig van van spiritualia en van eenigszins wankelbare eerlijkheid, zooals kon blijken uit de puingeschiedenis. Eisch 30 boete of 30 dagen. Vonnis 25 boete of *25 dagen ANNA PAULOWNA. Naar wij vernemen is het grasgewas aan den toegangsweg naar het spoorwegstation in eigendom van de gemeente, verpacht aan den hoogsten inschrijver, A. Blaauboer Pzn., alhier. Een Jubileum. Naar we vernemen bestaat he den Vrijdag de R.K. Boerenleenbank 25 jaar. De herdenking heeft feestelijk plaats in de zaal van den heer Kossen, Spoorbuurt. ONGELUK. Auto in volle vaart in den diepen wegsloot gereden. Woensdagmiddag 12 uur onge veer reed de heer P. Schoute uit Breezand met zeer groote snelheid in den Grasweg. Plotseling begon hij te slingeren met gevolg, dat de auto een electrische lichtmast even raakte, waardoor de voorruit sprong, en S. een glasscherf in 't ge laat kreeg. Hierdoor verloor hij zijn stuur volko men en kantelde in de diepe wegsloot. S. bekwam een paar diepe sneden in het gelaat, doch verder s het ongeval vrij goed afgeloopen. De wagen werd danig beschadigd. Goed aigeloopen. Dinsdagmiddag geraakte een paard en wagen van den heer v. K. in den Gras- veg te water, doordat het dier schrok. Met man en macht had men de drenkeling spoedig op het droge, zonder persoonlijke ongelukken. Vuilverwijdering De gemeenteraad van Den Helder heeft aangenomen een voorstel van B. en dier stad om hen te machtigen een over eenkomst aan te gaan met ons gemeentebestuur inzake de vuilverwijdering alhier. Voorgesteld werd de in deze gemeente opgehaalde vuilnis af te geven aaii den reinigingsdienst der gemeen te Den Helder en de opgehaalde beer kosteloos in de putten op het gemeentelijk beltterrein te storten. Als vergoeding voor het afnemen der vuilnis zal dc gemeente Anna Paulowna een be drag van 35 cent per kub. M. betalen; de opge haalde beer wordt gratis geleverd. Als vergoe ding voor het gebruik der electrische hijschkra- nen en voor het stroomverbruik, enz. betaalt Anna Paulowna jaarlijks f *200, terwijl deze ge meente voorts voor haar rekening neemt de ri sico voor hoogere kosten bij gesloten water enz. Gecontracteerd wordt voor een tijdsduur van 10 jaren. Eenige discussie ontstond over de door de gemeente Anna Paulowna te vergoeden kos ten. Overigens vereenigde de raad zich met de voorstellen. i Uit het verslag van den Correspondent der Arbeidsbemiddeling, de heer J. Baken, ontleenen wij het volgende Op 1 Januari 1928 stonden 89 werkzoekenden ingeschreven. In den loop van 19*28 meldden zich nog 181 werkzoekenden, teza men 270, waarvan in 1928 werden geplaatst in correspondentschap 36, elders 2, en uit anderen hoofde werden afgevoerd 165, zoodat op 31 Decem ber 1928 nog 67 werkzoekenden stonden ingeschre ven. 1929 opende dus met dit aantal. Ingeschre ven werden in 1929 299 werkzoekenden, geplaatst werden in correspondentschap 68, elders 6, afge voerd werden uit andere hoofde 182, zoodat op 31 December 1929 nog stonden ingeschreven 110 werkzoekenden. BREEZAND. Naar we vernemen, heeft de heer Van Iloexem zijn benoeming tot lid der Commis sie tot Wering van Schoolverzuim, aangenomen BREEZAND. Voor rekening van Gebr. Captein, alhier, zal aan den Verlengden Stoomweg een bloembollenschuur worden gebouwd door den aannemer S. Tli. Reeuwijk, te Sassenheim. BREEZAND. In het gezin van L. R., Balgweg, is een geval van besmettelijke ziekte, roodvonk, geconstateerd. PROVINCIAAL NIEUWS SCHAGEN. Jan Borst van Breezand, leerling machinist bij de tram Schagen-Wognum, gaat naar Alkmaar. SCHAGEN. De bekende revue-schrijver en hu morist, de heer Jan Buisman, treedt in het ver volg op met don heer Jan Wiggers. Deze twee heeren, door iemand genoemd „De Tholen en Van Lier van Noord-Holland", zijn een tweetal krachten, die een avond gezellig we ten te maken. SCHAGEN. De gemeente Schagen telt voor 1930 2283 kiezers voor de He Kamer, 2150 voor de Provinciale Staten en 2033 voor den Raad. SCHAGEN. Op de Schager Eierveiling waren op Donderdag 27 Februari ver over de honderd duizend eieren. Dat is dus de eerste mijlpaal die gepasseerd is. SCHAGEN. Het verwerkingsgebouw voor den Kring Barsingerhorn, staande in de Gemeente Schagen, zal op Maandag 10 Maart worden geo pend. De Commissaris der Koningin in deze pro vincie heeft te kennen gegeven de opening te zullen bijwonen. MARKTBERICHTEN. Schagen, 27 Febr. 1930. Op de heden gehouden w eekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 17 Paarden f 150 a 425; Gelde keoien mag. f 140 a 310; 57 Gelde koeien vette f 250 a 400; 26 Kalfkoeien f 260 a 390; 4 Pinken f 40 a 100; 353 Nuchtere kalveren f 10 a 20; p(21 Overhouders f 28 a 38; 42 Varkens mag. f 35 a 60; 44 Var kens vette per KG. f 0.77 a 0.79; 100 Biggen f 25 a 35; 27 Konijnen f 0.75 a 3.-; Kippen f 1 a 2.25; Boter f g.30 per KG. Eierveiling Schagen 27 Febr. 1930. Aangevoerd 115945 Kipeieren. Prijzen per loo stuks 48 tot 51 Kg. 4.30 a 4.80; 52-54 kg. 4.50 a 4.80; 55-57 KG 4.60 a 4.90; 58-60 kg. 4.80 a 5.30; 61-63 kg. 5.20 a 5.90 64-67 kg. f 5.70 a 5.90; Ongewogen Wit 4.50 a 5.10; Ongew. Bruin f 5.- a 5.80; Klein f 4.30 a 4.50; 2562 Eendeieren 4.80 a 4.90. ETERVEILING, HELDER, 27 Febr. 1930. Aangevoerd 11652 Kipeieren. Prijzen Bruin 5.80 6.00 Wit 4.80 a 5.90. Eendeieren 4.80.

Wieringer courant | 1930 | | pagina 2