ken, den vorigen zomer in korten tijd in Arn hem en omgeving gepleegd, n.1. drie te Arnhem, twee in Oosterbeek en één in Lunteren. Bij de ze inbraken is hoofdzakelijk geld gestolen. Heden zal de rechtbank te Arnhem moeten beslissen over de verlenging van de gevangen houding van den verdachte met dertig dagen. Het strafregister van den verdachte. De verdachte van den moord op mej. Koper- berg te Bennekom heeft indertijd gewoond in de gemeente Vries bij Assen en van hem werd be weerd, dat hij reeds op 15 a 16-jarigen leeftijd te Rhee bij Vries den openbaren weg onveilig maak te en destijds verdacht werd van aanranding van een onderwijzeres. Op Vrijdag 24 October 1919 werd bij de wedu we Boerma aan den Zwartwatersweg te Assen op. klaarlichten dag ingebroken. II. werd later als de dader aangehouden. Bij die gelegenheid was een kast met een spade opengebroken en waren een kistje met 75 benevens eenige sie raden ontvreemd. De Asser Crt. schreef, dat de inbreker daarbij zeer brutaal was opgetreden. Terwijl hij n.1. in huis was, kwam er een bakker aan de deur. Bru taalweg deelde de inbreker hem mede, dat e» „vandaag niets noodig" was, waarop de bakker wegging. Voor dezen diefstal werd H., die toen ook reeds te Ede woonachtig was en daar vooral de Veluwe onveilig gemaakt moet hebben, niette genstaande hardnekkig ontkennen in Jan. 1920 door de Asser Rechtbank veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf, tot welke straf hem eveneens het Leeuwarder Gerechtshof in hooger beroep veroordeelde. Een groot aantal andere vonnissen heeft hij reeds achter den rug, o.a. één wegens aanran ding der eerbaarheid, waarbij hij te Arnhem veroordeeld werd tot IV2 jaar gevangenisstraf. Indertijd was er tijdens zijn verblijf in het Huis van Bewaring te Assen geen slot voor hem veilig. Vijf zes hangsloten werden achtereen volgens door hem vernield naar hijzelf zeide met de tanden zoodat er tenslotte een smid bij te pas moest komen, die de deur op doeltref fender wijze verzekerde. HOOG BEZOEK AAN ZAANDAM. Zaterdagmiddag heeft prins Hendrik met zijn zuster, de groothertogin van Oldenburg, bij zijn tocht door Noord-Holland een bezoek gebracht aan het Czaar Petershuisje te Zaandam. De prins was vergezeld van zijn adjudant en den oudge zant van Rusland Poustochky. Het gezelschap werd ten gemeentehuize door burgemeester -Ter Laan ontvangen, waar eveneens de thee werd ge bruikt. STRIJD IN DE SCHIPPERSWERELD. Een aantal schippers hebben ook te Zwolle een schippersbeurs opgericht, om te komen tot hoo- gere vrachtprijzen. De bevrachters willen echter niet op de eischen ingaan, met het gevolg, dat een deel-van de schippers thans staakt. Een an der deel echter blijft tegen de geboden lagere prijzen lading aannemen. De stakers varen met een motorboot rond om de werkwilligen des noods 'met geweld te beletten lading in te ne men. Herhaaldelijk moet de politie tusschen- beide komen. De vorige week werd een schipper van zijn eigen loopplank gewipt en werd zijn anker buiten boord gegooid. Zaterdag trok een vijftigtal stakers naar schip per Visser, die bezig was lading in te nemen. De toevallige aanwezigheid van politie voorkwam, dat het tot handtastelijkheden kwam. Hetzelfde deed zich gistermorgen weer voor. DOOR ZIJN EIGEN MOLEN GEWORGD. De 38-jarige gehuwde landbouwer R. Barels te Oosterbroek gemeente Eelde (Gr.) is bij het smeren van zijn watermolen aan het Noord Willemskanaal om het leven gekomen. Zijn loshangende das werd door de rechtopstaande as gegrepenen opgewonden, waardoor de man werd geworgd. MOTORFIETS - ONGELUK. In Zeist is Zondagmiddag een motorfiets, waarop de Zeistenaren v.d. Brug en Kraay za ten, tegen een telefoonpaal gebotst. Beiden wer den tegen den grond geslingerd en bleven be wusteloos liggen, de een bloedend uit neus en mond, de ander met een wond aan den slaap en vermoedelijk schedelbreuk. Levensgevaar schijnt niet buitengesloten. Spoedig werden de slachtoffers per ziekenauto naar het ziekenhuis te Zeist overgebracht. EEN TREURIGE DOOD. Zaterdagavond hoorden te Zwolle de buren van zekeren Brus, een 62-jarigen ongetrouwden man, die een paar bovenkamertjes bewoonde, een slag, en Brus roepend: O, o, ik ga dood Daar Brus nog al misbruik maakte van ster ken drank, werd er niet veel aandacht aan ge schonken. Eerst gisteravond werd de politie ge waarschuwd. Deze brak de deur open en vond het lijk van Brus in een van de twee vertrekjes waar een onbeschrijfelijke vervuiling heersch- te. Ofschoon Brus door Armenzorg gesteund werd, vond men een bedrag van ruim f 20 in een splinternieuw pak. GEVAARLIJKE INBREKERS. Het revolverschot in de garage. De autohandelaar J. de Graaf, wonende aan den Rotterdamschen weg te Delft bemerkte Zondagavond omstreeks 9 uur, terwijl hij met zijn gezin in de huiskamer zat, dat zijn beide honden onrustig werden, terwijl hij gestommel in de nevens zijn woning staande garage hoof de. Hij begaf zich daarheen en zag in het licht der maan twee personen, waarvan er één, ter wijl hij nog in dc deuropening stond, hem toe- iep „Sta of ik schiet," tegelijkertijd klonk een hot waarvan de kogel op ongeveer 5 cm van hoofd van De Graaf in de deurpost sloeg politie, die onmiddellijk na telefonische "eeling ter plaatse kwam, onderzocht de ats, doch de inbrekers hadden inmiddels :en door het forceeren van een zijdeur te nemen waarbij zij nog over een 2 n muur zijn geklommen. 'ijkt, dat de bezoekers goed op de 'an de situatie en er blijkbaar op L *1, dat de heer de Graaf, zooals A nd, afwezig zou zijn. Een der N zich in de werkplaats bevon- •^r De Graaf herkend. PROVINCIAAL NIEUWS. MOTOR - ONGEVAL te SPANBROEK. Te Spanbroek reed Zondagmiddag een ver loofd paar uit Hauwert. de heer Butter met mej. Kaper, per motorfiets. Door het leegloopen van de voorband vielen beiden, waarbij het meisje zich ernstig kwetste. Zij bleef bewusteloos en had een ernstige hersenschudding, waaraan zij in de ziekenverpleging te Hoorn is overleden. NIEUWE NIEDORP. Ongeval. Bij het sloo- pen van de tram SchagenWognum, bij het sta tion Nieuwe Niedorp, waren losse arbeiders be zig een lorrie met een hefboom voort te bewegen. Een van het vroegere personeel waarschuwde hen daarvoor en nam zelfs den stok af zij gin gen toen hetzelfde werk met de voeten doen, Maar van den arbeider Veldman werd een been ernstig gewond. Het werd op twee plaatsen ge broken. FABELACHTIGE PRIJZEN VOOR NARCIS- BOLLEN. Welke hooge prijzen besteed worden aan be- naalde soorten bloembollen, moge blijken uit het feit, dat dezer dagen iemand aan een firma te Sassenheim heeft verkocht een partij narcis sen (bicolor) genaamd Mad. van Waveren, groot ■20 bedden voor de som van 100.000. Wanneer men weet, dat één bed narcissen on geveer 360 tot 420 bollen bevat, naar gelang er 6 of 7 op een regel geplant worden, kan men zelf narekenen, dat een narcisbol komt op bijna 12 per stuk, staande op het land. SCHAGEN. Door het Gewest Noord-Holland van het Kon. Ned. Gymnastiekverbond werd aan P. Tammer te Schagen een diploma toege kend als gymnastiekleider bij het K.N.G.-Ver- bond. ANNA PAULOWNA. POLITIE. Verloren een bruine kinderporte- monnaie met eenig geld Aan komen loopen een bruine hond. Gevonden een dop van col- lings patentas een fluweelen kinderjurkje. In lichtingen ter secretarie. De keuring van dienstplichtigen der lich ting 1931 uit deze gemeente, zal plaats hebben te Schagen op 24 Maart 1930. Door de bewoners van den Grasweg (van Middenweg tot Koegraszeedijk) en de bewoners van den Middenweg (van Driebruggen tot Gras weg) is een verzoek gericht aan den Raad om te willen bevorderen dat hun perceelen ook van waterleiding worden voorzien. Den heer A. A. Schouten, aannemer alhier, is de bouw opgedragen van het woonhuis, welke ingevolge de Landaibeiderswet voor W. Breidcr aan den Balgweg zal worden gebouwd. Het grasgewas van den Verlengden Meer weg is door den Anna Paulownapolder ver huurd aan den heer L. Voorthuijsen Pzn., voor den tijd van drie jaren. Door den heer A. P. Kossen, timmerman te van Ewijcksluis, is een aanvraag ingediend in gevolge de Hinderwet om twee electromotoren te mogen plaatsen, respectievelijk van 3 en 4 P.K., en tot het verplaatsen van een electromo- tor van 2 P.K. in zijn werkplaats. Door B. en W. zijn in de maand Februari de volgende bouwvergunningen verleend aan P. Meijer, H. Tiessen, M. J. Rozenbroek en Jb. Ra ven tot het bouwen van een woonhuis aan de N.V. v.h. J. Onderwater Co. te Overveen tot het bouwen van een woonhuis met bloembollen schuur aan G. van den Berg tot het bouwen van een bloembollenschuur met pakplaats aan N.V. Zandbergens bloembollenbedrijf, te Oegst- geest tot het bouwen van een bloembollen- schuur aan Jb. Stins tot het bouwen van een garage aan P. Kramer te Heemstede en C. van Zijverden Co. te Hillegom tot het bouwen van een gedeelte aan een bloembollenschuur en aan wed. P. Busé tot het bouwen van een schuur. EEN BOFFER. Den heer D. Lemstra, Spoor- buurt had het geluk op een lot van de verloting verbonden aan den feestavond der Rijvereeni- ging Anna Paulowna, de hoofdprijs, een zeer lux hoofdstel, te winnen. Goed afgeloopen. Zondag j.1. liep van de auto van den heer K. te Kleine Sluis een wiel af. Ge lukkig kwam dit ongeval goed af, dat wel te dan ke# valt aan de zeer kalme gang. Voetbalvereen. A. P. Tot onze groote verbazing hebben we vernomen, dat de v.v A. P., de voor been zoo sterke ploeg, zich uit den Bond hebben teruggetrokken, wegens te weinig ambitie en ledental. Breezand speelde voor de Competitie tegen H. R.C. 4 te Helder en won met 80. Feestavond Rijvereen. „Anna Paulowna." Zaterdagavond hield de Rijvereeniging Anna Paulowna een feestavond in de zaal van Slikker De zaal was goed bezet. Vele blijken van belang «telling en waardeering vielen de vereeniging en leider ten deel. Tevens werden ter afwisseling voordrachten en cabaretliedjes ten beste gege ven. De vereeniging oogstte met dezen feesta vond groot succes en wij hopen ook, dat de Rij vereeniging immer meer in bloei mag toenemen. BREEZAND. Voor rekening van J. J. A. Verre- sen zal aan den Nieuwen Meerweg een bloembol lenschuur worden gebouwd. De heer G. de Beurs architect te Den Helder, heeft opdracht dit per ceel te bouwen. WIERING EN. Gezellige avond. De Ned. Vereen, tol Afschaf fing van Alcoholhoudende dranken Afd. Wie- ringen hield Zaterdag j.1. een gezellige avond in de Concertzaal van den heer Bruul H.hoef. '11 150 Belangstellenden bestaande uit leden en introducees vulden de zaal. Na een korte inleiding van den voorzitter, den heer Mazure werd overgegaan tot dc too- neel-opvoering van „Hel van Miles Malleson. Dit stuk, dat zware eischen aan de spelers stelt, werd op zeer verdienstelijke wijze voor 't voetlicht gebracht. Ook het daarop volgend blij spel en declamatie en zang met medewerking van de J.V.O. (Jeugdbond voor Onthouding) ver wierf een hartelijk applaus. Ongeveer te halftwaalf keerde ieder recht vol daan huiswaarts. Uitvoering Mandoline Vereeniging. Zaterdag gaf de Mandoline Vereeniging Oost Wieringen een openbare uitvoering onder directöe van den heer^. Bruul in de zaal van den heer Jurrie Lont te 'Den Oever. De zaal was flink bezet en de aanwezigen hebben volop genoten van het mooie concert der mandolineclub. De muziek was beschaafd, vol en zuiver. Ook de voordrach ten, ten beste gegeven door een paar welwillen d> dames en heeren oogstten groot succes en brachten de lachspieren danig in beweging. Deze avond was 'n avond van roem voor de vereeniging en van genot voor de bezoekers. Zaterdagavond half negen hield de voetbal- vereeniging „Succes" een algemeene vergade ring in Concordia. Aanwezig slechts 13 leden. Voorzitter Oden opent met een hartelijk wel kom en zegt dat er een onderhandsche aanbe steding is gehouden tot het maken van de afras tering om het voetbalveld, zijnde een halve me ter hoog, waarbij de aannemer S. Blaauboer de laagste inschrijver was voor 145.-. Voorz. vraagt goedkeuring aan de vergadering De heer H. Lont meent, dat de vereeniging de ze onkosten wel kan besparen, omdat een afras tering niet zoo dringend noodig is. Vooral met het oog, wanneer Succes eens in de N.V.B. komt spelen dan komt de vereeniging voor grootere uitgaven te staan. Daar de vereeniging er financieel nog al aar dig voorstaat wordt toch maar besloten de afras tering te laten maken. Tevens zullennog eenige andere kleine werk zaamheden op het terrein in orde worden ge bracht. Is aan de orde benoeming elftal-commissielid. Hiervoor wordt gekozen de lieer J. Baijs Pz., wel ke met zijn benoeming in kennis zal worden ge steld. Aan den heer Adr. van der Welle is opgedra gen het nieuwgemaakte veld met een zwaar ijze ren blok te rollen. Als officiëele datum voor de opening van het nieuwe terrein wordt voorloopig vastgesteld 13 April. Getracht zal worden hieraan eenige fees telijkheden te verbinden en tevens zal een flin ke sterke club van buiten worden uitgenoodigd om dien dag een wedstrijd te spelen. Als aspirantleider werd gekozen de heer P. Kooij, welke zijn benoeming aannam'. Op voorstel van Nieuwbuurt wordt besloten om voortaan geen thee meer te schenken aan bezoekende clubs, waar de Successers ook geen thee krijgen, bijv. aan Oudesluis, Wieringer- waard, Anna Paulowna enz. Tevens zal er op de Algem. Vergadering van de N.H.V.B. eens o- ver worden gesproken. Verder geen bijzonders rneer aan de orde zijn de, wordt de vergadering gesloten. Men meldt ons dat onze plaatsgenoot de heer J. K. Lofvers cand. tot de H. D. en werk zaam onder de Zuiderzee-arbeiders volgens het laatste nr. van het weekblad der Ned. Herv. kerk zich beschikbaar stelt om elders tot predikant te worden beroepen. Aan Cand. Jb, Jonker voorganger van de Ger. Kerk en Christ. Tehuis te Den Oever is we gens ziekte een tijd. verlof verleend. Uitslag der openbare verkooping van een woonhuis met erf, benevens een perceel water tezamen groot ongeveer 870 \P2. te Den Hoelm be- hoorende aan het Heemraadschap Wieringen en j.1. Zaterdagavond door Notaris Obreen in 't Hotel Lont gehouden. Kooper werd de heer Nan Lont Elbz. voor 1607.-. Op de kiezerslijst voor deze gemeente ko men voor het jaar 1930-1931 voor 2787 kiezers voor de /Tweede Kamer, 2619 voor de Provinci ale Staten en 2450 voor den Gemeenteraad. De keuring voor den dienstplicht zal dit jaar voor deze gemeente plaats hebben te Scha gen in het koffiehuis „De Posthoorn" op 26 Maart a.s. fl)en bate van de gemeente Wieringen is wederom gewetensgeld gestort, thans een be drag van 40.-. Bij het Gemeentebestuur is, naar aanlei ding van een desbetreffend verzoek om inlich tingen, thans bericht ontvangen, dat de gepro jecteerde spoorlijn de nieuwe school te Hippoly- tushoef niet zal raken. Naar wij vernemen, zullen binnenkort de uren van openstelling der hulppostkanloren al hier uitgebreid worden. Het kantoor te De Hau kes zal voor den post- en telegraafdienst een V2 uur per dag meer worden opengesteld, voor den telefoondienst 2 uur meer het kantoor te H.-hoef voor den telefoondienst 4 uur meer het kantoor te Den Oever voor den post- en telegraaf dienst 1 uur meer. SUCCES NIEUWS. Sparta I van Schagen was wederom verhindert om op het Succesterrein te verschijnen en daarom werd er een oefenwed strijd gespeeld tusschen Succes I en II, welke door Succes I met 42 werd gewonnen. NEDERLANDSCH BIJBELGENOOTSCHAP. Een afdeeling Wieringen-Anna Paulowna Uit Den Oever, het centrum van veler belang stelling tegenwoordig, komt een goed bericht. Onder vertegenwoordiging van verschillende kerken uit Wieringen en Anna Paulowna met Breezand, hoopt men op Maandag 17 Maart a.s. om 3 uur een samenkomst te houden in het ge bouw „Land in Zicht". Daar zal dan onder me dewerking van den Secretaris van het Hoofdbe stuur, getracht worden, een zelfstandige afdee ling van het Genootschap te organiseeren voor bovengenoemd terrein. Des avonds half acht, staat dan nog een openbare propaganda-avond op het programma, waarvoor de Kapel is aange vraagd. Verschillende sprekers hebben daarvoor hunne medewerking toegezegd, wier namen nog wel gepubliceerd zullen worden. Het kan dus een goede Bijbeldag worden. Nieuwe Winkel. Hippolytushoef is weder een moderne zaak rijker geworden, n.1. het nieuwe sigarenmagazijn van den heer J. C. de Haan in de Nieuwstraat. Doet het mooie gebouw, dat is geplaatst door aannemer firma N. J. Poel, onder architectuur van den heer S. Vis van Oudkar spel, het van buiten reeds goed aan, ook de rui me sigarenwinkel, zeer luxieus en van alle com fort voorzien is een sierraad en bekoort het oog van de bezoekers. Zaterdag, bij de opening werd het moois nog verhoogd door 'n aantal bloem stukken. Wij wenschen den heer de Haan harte lijk geluk met zijn nieuw pand. INGEZONDEN STUKKEN. Wieringen, Maart 1930. Mijnheer de Redacteur. Zoudt u het onder staande als ingezonden stuk willen plaatsen U doet er mijn inziens een goed werk mee. ONRUST OP STROE. Dat Stroe zeer afgelegen is, weet ieder wel; maar dat van die afgelegenheid veel misbruik gemaakt wordt, is zeker nog niet veel bekend. Ik wil hier echter eenige staaltjes er van aan halen, daar de brutaliteit dezen winter meer dan erg is. Het is toch gebeurd bij een ouden vee houder, dat een nieuw hek des nachts doormid den gezaagd was. En overdag is het zelfs bij verscheidene menschen nog niet vertrouwd, dat ze hun gereedschappen buiten laten staan. Zoo is het verdwenen; spitter of schop en meer van die ding er Dan des avonds door Stroe gaan fiet sen is ook al niet raadzaam. Dat ondervonden ook twee menschen; die zouden samen ergens hee n en even mekaar afhalen. Ze kwamen bui ten en de fietsbanden bleken stukgesneden En dan wordt bij sommige lieden de deur o- pengeworpen en loopt de dader heen met ach terlating van een zijner klompen. Of nog schan delijker is weer een ander feit: des avonds half negen wordt dan de deur open geworpen en stuk ken hout binnen gegooid; en als de bewoner ver schrikt gaat zien wat er gebeurt, gooien ze de lamp stuk en de bewoner krijgt een emmer wa ter naar zijn hoofd en de keuken geheel onder water en dan denken de helden dat niet ge zien worden; och al is het nog zoo donker; men behoeft ze zeker niet zoo ver te zoeken. Maar Stroe wordt met dat al 'n oord met zenuwachti ge menschen. Het is te hopen dat de politie hier op Stroe eens 'n oogje in het zeil gaat houden, en dat aan die schanddaden een einde komt. Vriendelijk dank voor de plaatsing, Een Inwoner van Stroe. GEMEENTE - NIEUWS ZIJPE. SCHAGERBRUG. Het bericht in ons vorig nummer, betreffende de candidaten voor Hoofd Ingelanden van het Waterschap Zijpe en Ilaze polder eischt eenige verbetering en aanvulling. Candidaten voor de Egalementspartij zijn de heeren K. Zeeman, TI. Dignum en H. Swan en reserve-candidaat de heer P. Veeken. Candidaten voor de Contribuabele partij zijn de heeren J. van der Oord, J. Kampen, H. Dig num en H. Swan. WAARD en GROET. Bij de herstemming voor 2 Hoofd-ingelanden van den polder Waard en Groet, werden 89 stemmen uitgebracht. Gekozen werden de heeren P. Koomen en C. Kaan. SCHAGERBRUG. Daar de bij de operetteveree- niging Euphonia alhier in studie zijnde operette, dit jaar door ziekte in de gezinnen der medespe lenden, niet zal worden opgevoerd, heeft men be sloten de repetities voorloopig niet meer te hou den. In September a.s. zal men wederom, zoo de omstandigheden gunstig zijn, een aanvang ma ken met het instudeeren eener operette. OUDESLUIS. Aan de O.L.S. alhier is een Schoolvoetbalclub opgericht, die in Schagen „uit' zal komen tegen soortgelijke vereenigingen Er was veel animo om deel te nemen. De leider, de heer W. de Vos, onderwijzer, heeft de training op zich genomen en Woensdagmid dags worden de jongens geoefend. De voetbal- vereeniging DOSKO stelde welwillend haar speel veld en spelmateriaal ter beschikking, waar voor haar een woord van dank en hulde zij ge bracht. AUTO - ONGEVAL. Op den Riiksstraatweg tusschen Deventer en Rathmen reed gisteren een auto, bestuurd doo** de echtgenoote van een bankdirecteur te Deven ter bii het inslaan van een zijweg tegen 'n boom Het dochtertje van de bestuurster, dat achter in den wagen zat. vloog door de tusschenruit van de auto en werd zwaar aan het hoofd door de glasscherven gewond. Hevig bloedende werd het kind in een woning binnengedragen en voor loonig verbonden tot medische hulp verscheen. De bestuurster bracht het er met den schrik af. NA NEGEN JAAR. In 1921 werd ten nadeele van de firma D. de Rijk. te Arnhem, 'n automobiel gestolen. De au to werd in Duitschland opgespoord en een der daders, een Nederlander, aangehouden. De twee de dader, een Duitscher, bleef onvindbaar. De Nederlander weigerde diens naam te noemen. Hij zelf had nog twee jaar gevangenisstraf te goed, werd te Duisburg gevangen gezet en tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld. Na eenigen tijd gelukte het hem te ontsnap pen. Hii vluchtte naar Nederland en wist zonder te worden herkend te Haarlem als stucadoor aan het werk te komen. Door toevallige omstandig heden kwam dezer dagen zijn identiteit aan het licht. Hij werd gearresteerd en naar het Huis van bewaring te Arnhem overgebracht. NEKKRAMP Bij een 20-jarigen jongeman te Katwijk aan Zee die enkele dagen geleden den militairen dienst had verlaten, is nekkramp geconstateerd. De patiënt is in het Academisch ziekenhuis te Lei den opgenomen. PREDIKBEURTEN. GEREF. KERK. te DEN OEVER. Chr. Tehuis te Den Oever Vrijdag 14 Maart 's av. half acht Ds. Tollenaar van Den Helder. Bidstond voor het gewas. Busdienst om 7 uur van den Poelweg Westerland.

Wieringer courant | 1930 | | pagina 2