De Straf der Zonde 2le Jaargang Vrijdag 2l Maart 1930 No. 22 HU NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN inSStlHEEREN-BAAI „DRAGON" ■WIERINGER COURA VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN BUREAU: Hippolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTI8N: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. ECHTE FRIESCHE 20'50 ct per ons BINNENL. NIEUWS. AUTO-ONGEVAL TE KAATSHEUVEL. Woensdagmorgen werd te Kaatsheuvel zekere L. Varsteeg, een varkenskoopman uit Wijk en Aalburg1, toen hij uit een slagerij komend, waar hij zaken had gedaan, den weg overstak naar zijn vrachtauto, aangereden door een personen auto, bestuurd door den heer Van Gent. Versteeg werd tegen den grond geworpen, waarna de au to hem dwars over het lichaam reed. Het slacht offer werd de woniing van den slager binnen ge dragen. In verband met het feit, dat er vermoe delijk inwendige verbloedingen hebben plaats gehad, mocht de man niet worden vervoerd. Zijn toestand is vrij enrstig. DE 100.000 NIET GEVALLEN. Een der nieuwe driemotorige Fokker-vliegtui gen van de Luchtvaart Afdeeling, bestuurd door sergeant-majoor Van der Griendt, geraakte Woensdagmiddag in zware stortbuien. Het he melwater sloeg in de carburateurs, tengevolge waarvan kort na elkaar de beide zijmotoren stopten. Op dat oogenblik bevond de machine zich op op ongeveer 300 m hoogte boven de Zaanstreek Bij een noodlanding zou het kostbare toestel on getwijfeld ernstig zijn beschadigd. Ondanks het zeer slechte zicht slaagde de vlie ger er in, het vliegtuig op den middenmotor via Haarlem) naar Schiphol te brengen, waar nog juist genoeg hoogte over was, om veilig het ter rein binnen te komen. Het was een kranig stukje werk van den popu- lairen „Piet" en zijn bemanning, en tevens een mooi bewijs van de goede vliegeigenschappen van het toestel, dat vrijwel volgeladen was. „Als Piet het niet zoo netjes had gedaan" aldus sprak een der mecaniciens dan was de 100.000 vandaag in den IJ-polder gevallen." Wij willen in het midden la ,ten, of 100.000 voor een Fokker met 3 Lynxen de juiste prijs is. Het doet ook niet veel ter zake. De hoofdzaak is, dat .de I.T-polde( Woensdag zijn buitenkansje heeft misgeloopen, dank zij do kunde van den Nederlandschen vliegtuigbouwer en het koelbloedig „luchtmanschap" van Neder landsche vliegers. JONGEN ONTVOERD OP EEN MOTORFIETS. De maréchaussée te Wassenaar betrapt den dader in de duinen. De „N. R. Crt." meldt Drie iongens speelden gistermiddag in het Faagsche Bosch. Een man op een motorfiets stopte bii de kinderen en vroeg, of zij het niet aar dig zouden vinden om achterop een eindje mee te roden. Een der jongens, 1 jaar oud, in de Schenk.straat wonende, zei graag en ging op de duo zitten. De man gaf vol gas en verdween in de FEUILLETON. SS (21- Verschrikkelijke herinneringenDe tranen vergetend, die zij sedert heeft vergoten, is het haar of zij wederom dienzelfden dag, een der smartelijkste van haar bestaan, opnieuw door leeft. De gewaarwordingen, die zij gevoelt, zijn dezelfde. Haar lichaam siddert, haar hart bloedt, zij is als verbrijzeld. Op dat oogenblik ontrukte een beweging van Aurora haar plotseling aan haar droomen. Zonder te weten waarom, verborg zij haar ge laat in de gordijnen van het bed. Was Aurora ontwaakt Behoedzaam stak zij het hoofd vooruit. Neen Aurora sliep nog. Zij beschouwde het weder het lieve, frissche gelaat van de veelgeliefde en keer de toen tot haar herinneringen terug. Zij ontvluchtte de villa van Mentone, zooals zij het huis van De Lasserre ontvlucht was en be vond zich tegenover het onbekende, alleen, ver laten, bijna zonder geld en middelen van bestaan, met haar smart, haar hartzeer, haar wroeging, haar berouw. Zij zag weder zich in Ita lië, te Ventimiglia en te Genua, tevergeefs den graaf en Lucie zoekend daarna, te Parijs bij den notaris Corvisier, waar zij fier het vermogen af sloeg, dat graaf De Lasserre haar liet aanbieden. Nochtans, daar zij wilde leven, moest zij ar beiden en haar dagelijksch brood verdienen. Nu zij niet meer den naam van haar echtgenoot kon dragen, nam zij den eersten den besten aan en onder dien van mevrouw Durand, zich uitgeven de voor jonge weduwe, kreeg zij als onderwijze res in een kostschool voor jonge meisjes een plaats. En na veel omzwervingen had zij haar kind weergevonden. Zij was bij haar helaas mocht zij niet zeg gen lieveling, ik hen je moeder Dat was de straf der zonde richting Leiden. Zoo vertelden de twee achtergebleven jongens aan den inspecteur op het politiebureau, waar ze dadelijk naar toe waren geloopen, toen ze hun vriendje hadden zien verdwijnen. Zij hadden achterdocht gekregen. Later bleek maar al te recht. De inspecteur waarschuwde het hoofdbureau van politie. De wegen werden afgezet. De maré chaussée te Wassenaar ging de duinen in. Hoe snel alles in zijn werk gegaan is, bi ijkt uit het feit, dat de maraéchaussée den man op lieeter- daad betrapte. Hij werd aangehouden. WAT TWEE PREDIKANTEN OVER HET VOETBALLEN ZEGGEN. Het bestuur van de Christelijke School te Hen- drik-Ido-Ambacht had tweemaal per week een speelkwartiertje ingesteld, waarin dan de school kinderen op het schoolplein, als lichaamsoefe ning, voetbalden. Echter kwam, aldus het Vad., hij het schoolbe stuur een adres in van den heer T. A. Scheurwa ter, lid van de Staatkundig Gereformeerde Par tij (de partij van Ds. Kersten), inhoudende een ernstig e klacht omtrent het voetballen van dc- schoolkinderen op het schoolplein als lichaams oefening. De heer Scheurwater had erhstige be zwaren, gegrond op Gods Woord, dat voetballen verderfelijk wa9, waar niets uit geboren wordt dan Sabbathschenders, tenzij dat God er aan te pas komt met Zijn bijzondere genade. ,Thans heeft het schoolbestuur naar aanleiding van het ingekomen protest, den heer Scheurwa ter in het gelijk gesteld en met algemeene stem man tevens besloten om het voetballen op de Christelijke School te Hendrik-Ido-Ambacht te erbieden. Naar aanleiding hiervan schrijft ds. G. II. Ker sten in De Banier o.a. ook het volgende „O, mocht de Heere geven dat meer en meer de oo gen opengaan om het onderscheid te mogen zien tusschen goed en kwaad. Want de Heere is te rein van oogen dan dat Hij het kwade zou kun nen aanschouwen." Dat niet alle predikanten over het voetbalspel zoo denken als het Kamerlid ds. Kersten, blijkt uit het volgende artikeltje, wat ds. J. W. P. Ie Roy, Ned. Herv. predikant te Sloterdijk, schreef in Ons Lampje Van 't voetbalspel kunnen wij Christenen veel leeren, heel veel. Ik weet wel, dat veel Christe nen tegen dat spel een leelijk gezicht zetten en, er nimmer naar kijken en daarom dan ook de les er niet uithalen. De vrome dr. G. J. A. Jonker, destijds predikant in de stad Utrecht, ging al tijd, als hij wandelen ging, zeó wandelen, dat hij 'ntkwam O" een plekie, vanwaar hij de jongens kon zien spelen. Daar stond dominé Jonker dan Qn hij had schik. Ik kan u natuurlijk van 't voet ballen niets vertellen, dan dit eene, dat iedere nartij moet trachten zooveel mogelijk doelpun ten te maken. Geen enkele speler van een elftal dat goed speelt zal denken „Als ik de goal maar maak." Als hij een speler ziet, die een betere kans maakt dan hij, zoo geeft hij den bal door. Het doelpunt moet gemaakt worden. Wie 't doet i« bijzaak. Zoo moet 't ook onder ons Christenen zijn, maar zoo is 't onder ons niet. Inplaats van samen te spelen, loopen wij elkaar over de voe- ten. Er zijn er veel te veel die met tasschen en De Graai op Onderzoek. Dagen gingen voorbij. De Graaf vermeed zoo veel mogelijk de onderwijzeres zijner dochter te ontmoeten en als het gebeurde sprak hij op af gemeten toon, als tot een dienares. O, het leed was zoo zwaar voor haar te dragen, maar het was voor haar kind. Toch was de graaf indachtig gebleven omtrent de waarschuwing dat zijn dochter nog altijd A- drien beminde Hij wilde weten, wat de jonge man in de wereld uitvoerde en liet door zijn trou we bediende Theodoor uitvorschen waar Adrien Markies De Verveine, verblijf hield. Onder de in vloed van den valschen De Sanzac was de jonge man een hartstochtelijk speler geworden, en had zijn geheele vermogen verdobbeld. Dit alles kwam Theodoor te weten en hij vertelde het zijn meester. De graaf liet nu onder de naam van Pierre Rousseau een brief aan Adrien toekomen, waarin hij hem melde, dat hij geldschieter was op gemakkelijke voorwaarden, cn de jonge Mar kies zijn diensten aanbood. Al spoedig kwam er tijding van Adrien, die in groote geldverlegenheid zat, dat hij Rousseau wilde opzoeken. Dat was alles wat de graaf wenschte en eindelijk was het tijdstip aangebro ken. 7 Theodoor, sprak de graaf, blijf in den sa lon. Als ik gereed ben den markies te ontvangen, zal ik schellen, dan moet je hem hier binnenla ten. Heel goed, mijnheer-! antwoordde Theodoor. Adrien zat reeds een kwartier op het bankje te V7achten en begon ongeduldig te worden, toen bij hoorde schellen. Bijna op hetzelfde oogenblik ging de deur der spreekkamer open en verscheen de knecht weder. Als mijnheer belieftsprak Theodoor. Mijn heer Rousseau wacht u. Adrien volgde den bediende, die hem in de werkkamer bracht. De man, die daar zat was zonder twijfel Pierre Rousseau had een groote geruite kamerjapon ^an, waarvan het moeiijk was de oorspronkelij ke kleuren te herkennen. Zijn baard, dien hij om de kin had laten staan, was rood en begon hier m daar te grijzen. Zijn sluike haren waren van Jezelfde kleur als zijn baard. Slechts op de sla- len hadden zij de grijze tint van pleister. Op zijn neus had hij een gouden bril gezet, waarvan de portefeuilles loopen, al zit er ook niets anders in dan een paar boterhammen. Velen hebben een gewicht, zoo zwaar, zoo zwaar. En hun belang stelling komt pas, als zij achter de groene tafel zitten in volle breedte. En daarom treffen wij zoo weinig doel. Die Immer doel trof was Chris tus de Heer. GEKNOEI MET PREMIE-OBLIGATIES. Eigen belang ging boven „Beider Belang." Den laatsten tijd zijn bij de Haagsche politie herhaaldelijk klachten ingekomen over de ges tie van de Maatschappij tot Exploitatie van On roerende Goederen „Beider Belang" aan de Wal deck Pyrmontkade te 's-Gravenhage. Deze maat schappij geeft premie-obligaties uit, de meeste ten bedrage van 100 gulden, Die men bij gedeel ten kan volstorten. De houder van de obligatie heeft recht op een twintigste van den prijs., die valt op het correspondeerende nummer, uitge geven door de Staatsloterij. De klachten van het niet uitbetalen van gewonnen prijzen waren den laatsten tijd legio, vandaar dat op een gelegen heid werd gewacht om in dat zaakje in te grijpen Deze gelegenheid heeft zich voorgedaan in het laatst van de vorige week te Drachten. Een daai wonende boer was in het bezit van zulk een pre mie-obligatie en betaalde steeds jaarlijks zijn premie. Dezer dagen kreeg hij bezoek van den heer P„ agent van „Beider Belang" te Drachten, die vergezeld was van den hoofdinspecteur dier maatschappij, den heer v. R„ te Wassenaar woon achtig. Beide heeren wisten den boer te overre den, zijn premie-obligatie van „Beider Belang" in te wisselen voor een dito in de dochter-maat schappij „Walda." Naar zij zeiden was de maat schappij bezig deze obligatien over te hevelen naar „WTalda." Dit laatste bleek vooral het «re- val te zijn met de nummers, waarop prijzen wa ren gevallen. De obligatie-Walda gaf geen recht meer op prijzen, die gevallen waren op die van .Beider Belang". Deze Drachtensche boer is er in geloopen. Toen de omwisseling had plaats ge had, bleek hem, dat reeds in 1927 op zijn nummer de 100.000 was gevallen Als gevolg van één en ander heeft de Justitie te Leeuwarden last gegeven tot arrestatie van den agent te Drachten. Samenwerking met de Haagsche politie heeft ertoe geleid, dat de 's-Gravenhage nog gearres teerd zijn de hoofdinspecteur v. R. te Wassenaar Je heer O., de directeur van „Walda" de heer S. en de commissaris van deze maatschappijen, den zaakwaarnemer K. Allen worden verdacht van oplichting. De agent P. is naar Leeuwarden overgebracht, de overigen bevinden zich thans in politiebewa- ring te 's Gravenhage. DE JONGE LENTE. En het chocolade-ei. Dinsdag meldden wij, dat onder Offingawier /in de buurt van Sneek) het eerste kievitsei ge vonden was, dat zooals te doen gebruikelijk is - naar de Koningin werd verzonden. Naar men thans men, is de vinder de dupe ge worden van een grap van eenige vrienden, die hem vertelden, dat nabij Offingawier een kievit was neergestreken. De man is er toen met spoed op uitgetrokken, en na eenig zoeken vond hij in bet veld inderdaad een kievitsei. groote blauwe glazen geheel en al zijn oogen ver borgen. Onmogelijk was het, dat de markies in dien heer Aurora's vader hei kende, dien hij trou wens slechts eenmaal, en dat wel toen het don- kes was, gezien had, zonder zijn trekken goed te kunnen onderscheiden. En voorts, als men hem niet van heel nabij gadesloeg, kon men niet ont dekken dat hij een valschen baard had en dat zijn hoofd met een pruik bedekt was. Terwijl hij groette en het kaartje overreikte, voelde Adrien zich niet op zijn gemak, want de graaf zag hem door zijn bril scherp aan. Ga zitten, mijnheer De Verveine, sprak hij, hem een leunstoel aanwijzend. De klank der stem deed Adrien sidderen. Die stem is mij niet onbekend, dacht hij. Maar hij was op dat oogenblik zoo ver met zijn gedachten van La Cordeliére, dat hij zich niets herinnerde. Wat is de reden van uw komst, als ik vra gen mag ging De Lasserre voort. Ik moet een vrij aanzienlijke som hebben, stamelde Adrien. Hoe hoog is het bedrag Twintig duizend francs heb ik bepaald noo- dig maar ik zou er wel dertig willen opnemen als het kon. Zoo Mijnheer De Verveine, ik ben eigenlijk geen geldschieter. Maar als ik tusschenbeide dat beroep uitoefen, dat mij echter niet erg aan staat, dan doe ik het, dit verzeker ik u, meer uit beleefdheid dan wel om eenig geld tegen hooge rente uit te zetten. Om bepaalde redenen, die ik u niet behoef te doen kennen, wil ik wel eens een of ander jong- mensch van goede huize een dienst bewijzen. Maar ik veroorloof me dan ook tegelijk de vrij heid hem te beknorren en een goeden raad te geven, dien hij, ongelukkig genoeg, niet altijd volgt. Daarenboven, als ik een meer of minder belangrijk bedrag leen, wil ik weten, hoe men dat denkt te besteden. Dat vraag ik ook aan mijn heer den markies De Verveine. Ja, ja, ik hen een beetje nieuwsgierig. Ik heb u niet te verbloemen, mijnheer ant woordde Adrien. Ik heb gisteren op crediet ge speeld en twintig-duizend francs verloren. En hoeveel hadt gij reeds vooraf verloren Twaalf duizend. Totaal twee-en-dertig-duizend francs op vind!je toverd reven. Maar /onder m'n py pje DRAGOlTShag. zou ih niel- Kunnen leven. VIBGIKIA 5MA6 Dat was het eerste in het voorjaarDe vinder haastte zich het, vergezeld van een briefje, naar Den Haag op te zenden, doch toen hij kort daar op zijn vrienden sprak, kwam uit dat zij hem hadden beetgenomen. Zij hadden een kievitsei uitgeblazen ,met chocolade gevuld en op de aan gegeven plek in het veld gelegd. De zending kon nog tijdig worden achterhaald zoodat zij haar bestemming niet heeft bereikt. Het wachtte is nu op het echte eerste kievitsei. En dan kan de lente komen. EEN ZELDZAME VANGST Toen de heer A. Hol met een schouw door de wetering te Bleskensgraaf voer, zag hij een snoek rechtop in het water staan, met den staart boven de oppervlakte. Voorzichtig wist H. de visch te naderen en met de handen te grijpen. Tot zijn verbazing had hij echter niet één maar twee snoeken gesnapt, daar de grootste, die drie pond woog, een snoek in den bek hield, die een pond woog. SPOORWEGONGEVAL. Woensdagmiddag ongeveer kwart voor twee is, naar het V. D.-bureau meldt, op het spoorweg traject OldenzaalBentheim nabij de Duitsche grens een trein-ongeval gebeurd. Van den D-trein welke omj 13.24 van Oldenzaal naar Berlijn ver trekt, ontspoorde bij de Dinkelbrug op een wis sel de laatste personenwagen van den trein. Daar werkzaamheden aan de Dinkelbrug geschieden, wordt met geen grootere snelheid gereden dan 45 km, terwijl slechts één lijn in gebruik is. Door deze geringe snelheid is het ongeval goed afge- loopen. De ontspoorde wagen heeft ongeveer 200 meter naast de rails geloopen, waardoor deze voor een groot gedeelte zijn verbogen, terwijl die pe gleuven in het wegdek zijn ontstaan. De wa gon werd afgehaakt en na een kort onophoudt kon de D-trein de reis voortzetten. In den laatste wagen zaten geen reizigers. Beide lijnen zijn thans versperd, zoodat reizi gers van en naar Duitschland ter plaatse moe ten overstappen. Persoonlijke ongevallen zijn niet gebeurd. één avond. De jongeman boog het hoofd. Markies, hoe groot is uw inkomen Vijf-en-zeventig-duizend francs. U speelt grof. Als gij één avond per maand slechts het bedrag van gisteren verliest, weet gij wel, dat gij meer dan viermaal uw inkomen kwijt zijt, en dus steeds van uw kapitaal interende, dit in enkele jarengeheel zult hebben opgemaakt, en nu reken ik niet eens de uitgaven voor uw onderhoud, kleeding, ontspanningen, enz. me de. U zal om geld te maken tot allerlei ongeoor- loofde middelen uw toevlucht nemen, uw met hypotheek bezwaarde bosschen laten kappen en wat al niet meerU is de man niet om met ver sleten laarzen en een verstelde jas langs '9 hee ren straten te loopen. Er schiet u dan eindelijk niets meer over dan uw bestolen schuldeischers over te laten.... wat? Zoudt u willen hebben, dat men ook nog van u zeide Markies De Ver veine is een dief De jongeman werd vuurrood. O, mijnheer, sprak hij met trillende stem, ik zou liever. Wat Adrien bleef steken. Hij wist niets te antwoor den. Opperbest, sprak de graaf bij zichzelven Alle gevoel is nog niet in hem uitgedoofd. Hij is nog te redden. XVI. De familiejuweelen. Na een kort stilzwijgen hernam De Lasserre: U is op een slechten weg U klimt niet, u daalt. Aan den voet der helling bevindt zich de af grijselijke afgrond, die den onvoorzichtigen en dwazen wacht. Keer spoedig, ik geloof dat het nog tijd is, terug om een anderen weg te kiezen. U ziet het, ik knor, ik raad. Ik voer mijn pro gramma uit. Met uitnemende gaven toegerust, zijt gij tot wat beters bestemd dan om uw nach ten door te brengen in speelhuizen, of aan vroo- lijke gastmalen, die steeds uitloopen op dronke- mans partijen. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1930 | | pagina 1