J. R. KEUSS Bezoekt De Jonoh's Meubelliuis Tweede Blad. Vrijdag 4 April 1930. No. 26 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Heerenbaai Portorico Blanke Krul Pruimtabak. WIERINGER COURANT a TABAKSFABRIEK „DE WAKENDE LEEUW" LAAT A 125 ALKMAAR. Prima kwaliteit in alle prijzen. 70 80 100 120 140 150 160 180 200 225 250 300 350 400 450 en 500 cent per pond. Openbare Vergadering van den Raad der gemeente Anna Paulowna op Woensdag 2 April 1030, des namiddags te twee uur ten Raadhuizc. Voorzitter burgemeester G. J. Lovink. Aanwezig alle leden. Na het gebruikelijk welkom, aan leden en pers, worden de notulen, na een kleine opmer king van den Heer Kuiken over geldkoersen onveranderd goedgekeurd. Punt 2 mededeelingen a. blijkens brief van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, d.d. 17 Maart 1930, no. 115/4797, wordt het ontvangkan toor der directe belastingen en accijnzen alhier voorhands gehandhaafd. b. van den heer D. Hoexum is bericht ingeko men, dat hij zijne benoeming tot lid der Commis sie lot Wering van Schoolverzuim aanneemt. c. de besluiten tot het aangaan van tijdelijke geldleeningen tot bedragen van 125.000 en ten hoogste 40.000 zijn door Ged. Staten goedge keurd bij besluit van 26 Februari j.1. no. 62. d. de verordeningen betreffende het gemeen telijk grondbedrijf en op het beheer van dat be drijf zijn door Ged. Staten goedgekeurd bij be sluit van 26 Februari j.1. No. 142. e. tot administrateur is benoemd de heer .1 Baken. f. het besluit tot verkoop van grond aan J. Ra ven en P. Meijer is door Ged. Staten goedgekeurd bij besluit van 26 Maart 1930, no. 133. g. bij beschikkingen van den minister van Fi nancien van 3 Maart 1930, no. 62, en 20 Maart, no. 93, zijn voorschotten verleend aan deze ge meente ingevolge de bepalingen van de ï.andar- beiderswet resp. groot 21325.- en 7195. Al deze mededeelingen worden voor kennis geving aangenomen. h. met de gemeente Den Helder is een overeen komst gesloten omtrent vuilverwijdering uit de ze gemeente. Na voorlezing der betreffende overeenkomst waarin o.a. in voorkomt, dat een contract wordt aangegaan voor tien jaar. Wordt zonder discussie besloten, om met de gemeente Helder deze overeenkomst aan te gaan. i. het bouwen van de woning en garage voor den ophaaldienst van vuilnis is aanbesteed en gegund aan den laagsten inschrijver A. A. Schouten voor 5475. Aldus besloten. j. verslagen van het vervolgonderwijs aan de scholen I en II. De Voorzitter leest de verslagen voor, waaruit blijkt, dat aan school I alles naar wensch is ge- gaan en dat de leerkrachten met groote ambitie hebben gewerkt voor de niet meer leerplichtige jeugd. Aan School II bleek het echter niet erg te bo- leren het hoofd der cursus de heer De Vries was in zijn wiek geschoten over te weinig vrijheid in zake het lesrooster. Bovendien bedankten de leer lingen kat achter kat, de een omdat hij tot 'sav. 6 uur moest werken een ander, omdat zij 's av. kousen moest stoppen voor moeder weer een ander omdat zij geen les kon krijgen in nuttige handwerken, enz. De Voorzitter zegt dat hij inzake het leerplan de onderwijzers, hun de volle vrijheid heeft ge geven. Hij heeft de notulen der vorige vergaderingen laten naslaan, doch kan geen uitlatingen van raadsleden vinden, waar de heer de Vries in zijn verslag op doelt. Geroep: Daar krijgen we weer een schop Do beer Koorn verzoekt onderzoek naar de klachten van den heer de Vries. Voorz. zegt dit toe. O nder dankzegging aan de onderwijzers worden de verslagen voor kennisgeving aangenomen. k. procesverbaal van gehouden kasverificatie bij"den gemeente ontvanger. Er bleek in kas te zijn f 1162.68' 1». Door B. en W. was alles in orde bevonden. 1. voor de toegezegde bijdrage voor de versie ring van het nieuwe gouvernementsgebouw is eene dankbetuiging ontvangen. Voor kennisgeving aangenomen. m. het grasgewas aan den toegangsweg naar het spoorwegstation is voor drie jaren verhuurd aan A. Blaauboer alhier tegen den huurprijs van 26.50 per jaar. De heer Komen wenschte hier nog wat over te zeggen, doch wil dat uitstellen tot het einde der ver gadering. Wordt dus aangehouden. Vervolgens was er nog een schrijven ingeko men van den Comm. der Koningin, inzake de Trekhondenwet, waarvoor de Politie-verordening aanvulling behoefde. Houders van trekhonden zijn in den vervolge verplicht, om met hun hon den ter keuring te verschijnen, hetgeen vroeger niet het geval was. Tot aanvulling wordt besloten. 3. Voorstel tot verkoop van 350 M2 grond tegen 3.50 per M2 van het bouwterrein „Ceres" aan C. Wisse. De Raad besluit zonder discussie tot verkoop over te gaan. 4. Verzoeken om voorschot op de gemeentelij ke vergoeding volgens art. 101 der Lager-onder- wijswet 1920 van de bijzondere lagere scholen in deze gemeente. Besloten wordt om vergoeding te geven zooals de Wet die voorschrijft. 5. Voorstel om het vermenigvuldigigingscijfer der plaatselijke inkomstenbelasting over 1930- 31 wederom op 1 vast te stellen. Aldus besloten. 6. Voorstel tot vaststelling van enkele pensi oensgrondslagen. Aangezien het hier gaat over de pensioenrege ling van de Burgemeester, Secretaris en de ge meenteambtenaar waar de raad niets meer in heeft te zeggen, wordt de betreffende regeling zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 7. Verzoeken van R. Boomsma en C. Oudshoorn om tegemoetkoming in de kosten van vervoer van hunne leerplichtige kinderen resp. naar school I en de Chr. School en voorstel tot verlen ging van reeds eerder toegekende tegemoetko mingen. Met algem. stemmen wordt besloten aan R Boomsma en C. Oudshoorn een tegemoetkoming van 50 pCt. toe te staan, en de reeds eerder toege kende tegemoetkoming te verlengen. 8. Voorstel om tot de Kroon het verzoek te richten het maximum aantal vergunningen tot den verkoop van sterken drank in het klein te verlagen van 9 op 8 Van de Nationale Commissie tegen gebruik van Alcohol, was een schrijven ingekomen, waar in werd op aangedrongen om het aantal vergun ningen op acht te brengen. De Heer Jonker vraagt, of dat nu wel zoo noo- dig is, en of hier nu zoo over drankmisbruik valt te klagen er zijn toch gemcentenaren, die op dien manier uit hun brood worden gestooten bovendtfen wordt er meer bier dan jenever ge dronken zoodat het geen steek houdt, om ver gunningszaken op te ruimen, en verlofzaken waar ook bier wordt geschonken, toe te staan. De heer v. d. Berg vraagt inlichtingen omtrent gewaarborgde vergunningen hij voelt veel voor beperking van drankmisbruik, maar zegt dat men toch voorzichtig moet zijn, opdat men geen uitwassen krijgt, welke er toe leiden, dat men drank gaat smokkelen. In het algemeen belang juicht hij het voorstel- echter toe. De Voorzitter zegt dat er momenteel 11 ver gunningen zijn. en vindt in het algemeen eeh aantal van acht voor Anna Paulowna ruim vol doende gewaarborgde vergunningen zijn er in deze gemeente niiet, zoodat belanghebbenden bij verkoop van hun zaak er rekening mee dienen te houden, dat zij de kans hebben, dat de ver gunning wordt ingetrokken. Besloten wordt om het verzoek tot de Kroon te richten. De Heer Jonker verzoekt aanteekening, dat hij heeft tegen gestemd. 9. Verzoeken om tegemoetkoming van voor schotten ingevolge de bepalingen van de Landar beiderswet van W. Breider, M. J. Geense, J. Nuij en R. Koopman. De Voorzitter zegt dat de aanvraag van W. Brei der wordt aangehouden voor nader onderzoek, doch dat tegen de andere drie aanvragen geen bezwaren zijn. Oe Heer Komen is niet tegen het toestaan der gevraagde gelden, doch vraagt of de gemeente wel gedekt is, als de zaak spaak loopt, b.v. door een achterborg. De voorzitter zegt, dat dekking niet mogelijk is volgens de wet, en de gemeente heeft mede de strop als het niet goed gaat. De Heer Koorn zegt, dat er wel eens te licht o- ver gedacht wordt met een aanvrage om een plaatsje hij zegt, dat er menschen zijn met een spaarbankboekje, die echter bij bakker, kruide nier en slager dik in het krijt staan. De Voorzitter antwoordt dat steeds goed wordt onderzocht, of de aanvragers solide zijn en hoopt dat, indien de heer Koorn bezwaren tegen dezen of geenen heeft, of mededeeling kan doen, die het verleenen van een voorschot niet wettigen, deze te noemen Hij wil desnoods hiervoor in Comité gaan met den raad, daar de raad er toch voor is om de gelden toe te staan of te weigeren. Overigens zegt de voorzitter, dat menschen, die van een klein weekloon, een bedrag van vier honderd gulden weten, te besparen, dat die wel vertrouwd kunnen worden dat komt wel goed! De Heer Jonker vraagt of er opzicht is bij de bouw van die plaatsjes, zoodat men weet of er inderdaad wordt gebouwd, waar voor betaald wordt. De voorzitter zegt dat de gemeente-opzichter hier toezicht op houdt. De Heer Koorn zou graag willen vernemen of er pressie wordt uitgeoefend, om op een bepaalde plaats te bouwen, b.v. „Ceres." De voorzitter zegt, dat men goedkoope en dure erond heeft, en dat men de eene dag een stuk grond kan koopen voor zestig cent, en rleia vol genden dag er naast voor negentig centen dat wenscht hij tegen te gaan, zoodat er dan wel eens een stuk wordt afgekeurd. De heer v. d. Ham zegt, dat hij niet gelooft, dat de menschen naar Ceres worden gedreven. Zij moeten echter tegen zich zelf beschermd worden. De heer Kuiken raakt met den voorzitter in discussie over de kwaliteit van verschillende grondsoorten, geschikt voor bloembollen, waarna de heer Kuiken uitroept „mijn arme man", (of hij v^Éde zeggen wal weet je er nu toch van Dolleer van der Ham vraagt of de aanvraag van J. Nuy in orde is. De Voorzitter zegt dat B. en VV. het grondig on derzocht hebben. Besloten wordt de voorschotten te verleenen, behoudens de aanvraag van Breider, welke wordt aangehouden voor nader onderzoek. Aldus besloten. 10. Brief van het Polderbestuur betreffende aanleg en onderhoud van trottoirs en rioleerin- gen. (De brief werd U reeds eerder toegezonden; thans wordt nog overgelegd een van het Polder bestuur ontvangen staat en afschrift van den aangehaalden brief van 1 November 19129. Aan het Polderbestuur is overlegging gevraagd van plannen en kostenberekeningen.) BRIEF door B. en W. verzonden dato 1 Novem ber aan het Polderbestuur van Anna Paulowna: Onderwerp: Verkeerswezen; Wegen. In verband met het onderhoud, hetwelk ons college op 31 October jl. met uw College moclil hebben, betreffende het verbeteren van wegen van Uwen polder, hebben wij de eer u te berich ten, dat de Raad dezer gemeente, welke wij he den daartoe in vergadering hebben bijeengeroe pen, ons heeft gemachtigd U mede te deelen, dat de gemeente bereid is tot 50 pCt. in de kosten van de door U voorgestelde wijze van verbeteren van de wegen vanaf de Coupure in den Noorddijk van den Wieringerwaard tot de Kooij bij te dra gen, evenwel onder voorwaarde 10. dat op gelijke wijze worden behandeld het gedeelte van den Nieuwenweg tot de R.K. Kerk. de Spoorbuurt vanaf de R.K. Kerk tot in aan sluiting van de straat voor het station Anna Pau iowna en den toegangsweg naar het station van deze straat tot den Z. Molenvaartsweg, en 2o. dat tevens voor gezamenlijke rekening (in gelijke verhouding als boven) wordt gemaakt te Kleine Sluis vanaf Veerburg tot het perceel van M. G. de Nijs en in de Spoorbuurt vanaf het per ceel van P. Harder tot de Vlas- en Korenbeurs een behoorlijke loopstraat met rioleering. 3o. dat de wijze van uitvoering van loopstraat en rioleering zal geschieden naar een plan, het welk de goedkeuring van ons college kan weg dragen. DE VAN HE*T POLDERBESTUUR ONTVAN GEN STAAT: Wat de werkverschaffing kostte. Overzicht der kosten van werkverschaffing ten behoeve der gemeente Anna Paulowna verricht door den Anna Paulownapolder, over de jaren 1921 tot en met 1929 met vermelding van de daarin gedra gen aandeelen door het Rijk, provincie Noord- Holland. gemeente A.Paulowna en A.Paul.polder Jaar der werkverschaffing 1921: 40 proc. Rijk f1904.41; 60 proc. Polder f 2856.61'2; totaal bedrag f 4761.02V2 - Jaar der werkverschaffing 1922: Rijk 20 proc. f 1591.63^; Prov. 20 proc. fl591.63', Pold. 60 proc. 4774.88'/2; totaal f 7958.15'/2. Jaar der werkverschaffing 1923: Rijk 15 proc. f1470.04; Prov. 20 proc. f 1960.05; Gem. 5 proc. f490.01; Pold. 60 proc. 5880.17'/^; totaal bedrag f9800.271'*. Jaar der werkverschaffing 1924: Rijk 13 13 proc. f413.561/-» Prov. 20 proc. 620.31 Gem. 6 2 3 proc. 206.78Ï4; Pold. 60 proc. 1861.07; totaal bedrag f 3101.77. Jaar der werkverschaffing 1925: Rijk 13 1/3 proc. f265.65; Gem. 46 2/3 proc f929.77; Pold. 40 proc. f796.95; totaal f 1992.37. Jaar der werkverschaffing 1926: Gem. 10 proc. f 1219.70; Pold. 50 proc. 1219.70; to taal bedrag f2439.40 Jaar der werkverschaffing 1927: Gem. 50 proc. f 1610.24; Pold. 50 proc. 1610.24. to taal bedrag f 3220.48. Jaar der werkverschaffing 1928: Gem. 50 proc. f 1104.65; Pold. 50 proc. f1104.65; totaal bedrag f2209.30 Jaar der werkverschaffing 1929: Gem. 50 proc. 243.18Vfc; Pold. 50 proc. 243.18'/2 totaal bedrag f 486.37 Het totaal over deze jaren bedraagt: Rijk f5645.30; Provincie f 4172.031/^; Gemeente f 5804.34: Polder f 20347.47; totaal f 35969.14'/2. De voorzitter stelt voor om hiervoor in gehei me zitting te gaan, zoodat de pers verzocht wordt om te verdwijnen. Het duurde anderhalf uur voordat men hier over was uitgepraat. Na heropening werd medegedeeld, dat de ge meente blijft bij de aanvankelijk gestelde voor waarden n.1. Kosten van aanleg, Gemeente en Polderbestuur ieder voor de helft. Onderhoud, rioleering en trottoirs voor rekening van het Polderbestuur. 11. Voorstel tot vaststelling van een instruc tie van den chauffeur-werkman voor den vuilnis ophaaldienst. De raad keurt de instructie in de voorgestelde vorm goed. 12. Voorstel tot het aangaan van een 0 rreen- komst met den Vleeschkeuringskring „Barsin- gerhorn", betreffende het verwerken van afge keurde slachtdieren. De Voorzitter leest de betreffende overeen komst voor. welke inhoudt, dat groot slachtvee direkt wordt afgehaald, en klein vee en afgekeurd vleesch van de slagers moet worden gebracht naar een centraal punt. Echter zijn nog bespre kingen met de gemeente Helder gaande, over 'n auto, zoodat zonder hoofdelijke stemming aldus wordt besloten. 13. Voorstel tot het verleenen van machtiging tot het afleggen van verklaringen aan de Direc tie van het Provinciaal Waterleidingbedrijf, dat door de gemeente jaarlijksche bijdragen zullen worden verleend, indien het buizennet van dit bedrijf wordt uitgebreid tot onderscheidene zoo genaamde onrendabele gedeelten der gemeente. B. en \\1 verklaren aldus in hun praeadvies, dat uit het overzicht van 'n briefwisseling met het Provinciaal Waterleidingbedrijf blijkt, dat deze uitbreidingen een jaaïlijksche bijdrage uit de gemeentekas zouden vorderen van een be drag van 4182.92 per jaar. Een jaarlijks terugkeerende uitgaaf tot dit be drag komt ons, zeggen B. en W., te bezwaarlijk voor, zoodat wij geen vrijheid kunnen vinden zonder meer machtiging te vragen alle hierbedoel de uitbreidingen te bevorderen. Het wil ons voorkomen, dat door de betrokkenen moet wor den getoond, dat zij het genot van waterleiding op zoodanigen prijs stellen, dat zij zich willen verplichten tot, het afsluiten van abonnementen tot hooger bedragen dan die gebaseerd op de ge wone tarieven van het waterleidingbedrijf. Wij zouden ons daarom met die belanghebbenden in verbinding willen stellen en hen willen uil- noodigen tot het bijbetalen van een zoodanig be drag als door ons in verband met het belang het- welk ieder daarbij geacht wordt te hebben, rede lijk wordt geacht. Turn einde de totstandkoming van de verschil- dende uitbreidingen te bespoedigen stellen wij u voor ons college thans reeds te machtigen tot het afleggen van deverklaringen als door het Provinciaal Waterleidingbedrijf gevorderd, voor die gedeelten der gemeente, waarvoor naar ons oordeel van de belanghebbenden een voldoend blijk van belangstelling zal zijn gegeven door hunne bereidverklaring tot het afsluiten van ver hoogde abonnementen, met dien verstande dat van alle uitbreidingen te zamen ten minste 60 pCt. zal moeten zijn gedekt. De kosten van alle uitbreidingen tezamen (le en 2e aanvrage) wor den geraamd op 185820.- en de opbrengst van watergelden naar de geldende tarieven op 8784.-, zoodat daarmede gedekt wordt 10 x 8784 is 87840.-, overeenkomende met 47.2 pCt., waar uit blijkt, dat belanghebbenden nog beduidende toezeggingen moeten doen om tot 60 pCt. te ko men. Wij moeten dan ook nu reeds opmerken, dat het niet mogelijk zal zijn, alle uitbreidingen, welke genoemd zijn, tot .stand te brengen. Die, welke slechts gedekt zijn tot een beduidend la ger percentage dan 60 zullen moeten worden af gevoerd. Over dit punt wordt door den raad nog al Iruk gediscuseerd, wat vrijwel overeenkomt met de machtiging welke B. en W. in hun preaadvies aan den raad vragen. Aangezien het P. W. N. zijn aanbod tot 31 A- pril willen gestand doen, verzoeken B. en W. machtiging van den raad om te onderhandelen met het P. W. N. als in het preaadvies, is voor gesteld. Wordt aldus besloten. 14. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een gouden medaille of zilveren lauwertak voor het in dit jaar alhier te houden zangconcours van den Noordhollandschen Zangersbond. B. en W. stellen voor een bedrag van 40. hiervoor beschikbaar te stellen. Wordt goedgev. 15. Rondvraag. De heer Komen vraagt naar aanleiding van de mededeeling inzake opbrengst verpachting grasgewas aan den toegangsweg naar het Spoor wegstation of B. en W. die gelden willen afstaan aan den Polder voor het onderhoud van den weg. De Voorzitter zegt dat B. en W. daar geen be zwaar tegen hebben. De heer Jonker vraagt om bij het samenstellen van de voordracht, betreffende de betrekking chauffeur-werkman rekening te willen houden met. gegadigden uit de Gemeente. De Voorzitter antwoordt, dat indien geschikte personen zich hiervoor aanmelden, er zeer zeker rekening mee gehouden zal worden. De heer Koorn vraagt, waarom de auto, welke door de gemeente is aangekocht, niet door een handelaar uit de gemeente geleverd word. Voorzitter zegt dat door deskundigen is aan geraden een Chevrolet 6-cylinder te koopen. Op een vraag van den heer Jonker of er dan hiervoor geen aanbieding is gekomen van een handelaar uit de gemeente, antwoordt de Voorzitter, dat er geen vertegenwoordiger in de gemeente is van de Chevrolet, en dat hem geen aanbiedingen uit de Gemeente hebben bereikt. De Heer Rezelman zegt dat het zijn bedoeling is geweest, tegen te stemmen bij punt 10, welke in geheime zitting is behandeld hij verzoekt ilsnog aanteekening hiervan. Niets meer aan de orde zijnde sloot de Voorzit ter de vergadering met een woord van dank aan de leden en pers. De lezing van den heer Wieger de Bruin om trent de uitbreidingsplannen is niet doorgegaan, aangezien de heer B. niet is gekomen. ALVORENS U INKOOPEN GAAT DOEN. U vindt daar de grootste sorteering in heeren- clubfetouls,, Meublementen in Trijp, Moquette en Leer, Dressoirs, Buffetten, Theemeubels, klee den en karpetten, Spiegels, eiken linnenkast, Ledikanten, Bedden, Auping matrassen, Gordij nen, Spiegels, Salon- en Schuiftafels, Bloemta- fels, Tafel- en Divankleeden, enorme sortee ring in alles. Ook nog Brandkasten en Brand- kluis. U koopt bij niemand zoo goedkoop en alles prima kwaliteit als in De Jongh's Meubelhuls Tel. 344 2e Vroonstraat 115-117 Den Helder. Aan 't, einde der straat.

Wieringer courant | 1930 | | pagina 3