Om het Oude Geloof Rietmatten Eenruiters G. ROOMT „VELO" ONTVANGEN iet Erl eo land 'l JONGKIND Nieuvstr. 6^ vraagt inlichtingen bij de alleenverkoop voor Wieringen erktuig Heeren- en TI«JS KORT Wilt u een Eiectr. WASCHMACMINE die af is, koop dan een f 140 met wringer f 162.50 Versche groenten P. KERSLOOT, „DE BANAAN" Vloerzeilen, Karpetten in tapes Beige en flxminsler in de nieuwste .dessins. 12 [IS KARPETTEN VANAF I 9.50 tastonner en Tapijt in 50 - 70 - 85 - en 100 cM. Ar. Chinamalten in alle malen en kwaliteiten, zoowel afgepast als per el. Verder alle soorlen Loopers, Kleedjes, Deurmatten, Cocosmatjes, Eikenhouten Garnituren, ledikanten, Wollen- en Wallen dekens. VITRAGE S. JONGKIND W. F. GOftm Openbare Heoren - Gostuums r BERENDS Co., Enorme SorSeering LAND- EN TUINBOUW. ONZE GROENTEN II. Spinazie en Postelein. Spinazie. De teelt van spinazie is zeer alge meen. zoowel bij tuinders als bij particulieren. Hoewel wij twee soorten onderscheiden zomer en winterspinazie, is de teelt van de eerste zeer veel meer algemeen als die van de laatste. Meest al gebruikt men scherpzaad breedblad. In het klein verdient het aanbeveling het zaad vooraf te weeken, in het groot is dit niet altijd gemak, kelijk toe te passen. De eerste zaaiing heeft vaak reeds plaats in December onder koud glas, dus in bakken en warenhuizen. Ook op den vollen grond kan men zeer vroeg zaaien, bij gunstig weer en vorstvrij- en bodem reeds in Januari. Er wordt dan dicht gezaaid, omdat een deel der zaden in dit geval niet ontkiemt. In particuliere tuinen zaait men dikwijls op regels en wordt de ruimte tussclien deze regels veelal gebruikt om b.v. sla uit te plan ten. Het zaaien kan voortgezet worden tot April. Na dien tijd loopt men kans, dat de planten gaan schieten en voor de consumptie waardeloos worden. De spinazie kan toch niet veel warmte verdragen. Bovendien heeft de spinazie later in het voorjaar weinig waarde, doordat andere groenten aan de markt komen. De bladgroenten, dus ook de spinazie, vragen veel voedsel en vocht. Men dient hiermede terde ge rekening te houden. Beschikt men over 400 Kg. stalmest per Are dan geve men nog 3 Ivg. Chilisalpeter, 4 Kg. Patentkali, en 7 Kg. Slakken meel of Superfosfaat. Zonder stalmest gebruike men 7 Kg. Chili, 8 Kg. Patentkali en 12 Kg. Slak- kenmeel of Superfosfaat. Wij geven aan deze bemesting de voorkeur, omdat de spinazie zon der stalmest fijner van smaak is. De winterspinazie wordt pas in Augustus ge zaaid en later. De z.g. Nieuw-Zeelandsche spina zie kan hiervoor ook gebruikt worden, doch wordt veel eerder gezaaid. Deze planten verkrij gen een grooten omvang en moeten dus op on geveer 1 Meter afstand gezet, worden de bladen worden geplukt, dus niet gesneden. Postelein. Deze groente wordt meestal onder glas geteeld, wat niet wegneemt, dat ze ook op den vollen grond wordt gezaaid, doch dan niet vóór Mei, omdat postelein in tegenstelling met spinazie veel warmte behoeft. Daarom wordt zii ook veelal in verwarmde bakken geteeld. Het zaad komt onder gunstiee omstandigheden zeer spoedig op. soms al na 24 uur. Het verdient aan beveling vooral bij zonnig weder direct na hel zaaien den grond nat te maken en daarna te be dekken met zakken of iets dergelijks. Deze be dekking. die het uitdroogen moet voorkomen, mag echter niet te lang blijven lieeen. Zoodra men bemerkt, dat de zade*n ontkiemen neme men de bedekking weg, omdat anders de jonge plantjes zich daaraan vasthechten en bij latei verwijderen beschadigd worden. Meestal wordt geruimen tijd achtereen gezaaid om opeenvolgen de oogsten te verkrijgen. Indien met eenige voor zichtie-heid wordt gesneden, kan men tweemaal oogsten. De groene postelein wordt het meeste gevraagd, de gele veel minder. De z.g. winterpos- telein wordt zoo weinig geteeld, dat wij de be spreking achterwege laten. Onder het glas laat men vaak in het midden een plek open, die benut wordt oni komkommer? of meloenen uit te planten. Wij merken nog op, dat het zaad van postelein zeer fijn en donker van kleur is, waardoor m^n niet gemakkelijk kan zien waar het zaad terecht komt. Daartoe is het goed het zaad met krijt wit te kleuren of met zand te vermengen. De be roepstuinders zijn echter genoeg geroutineerd en behoeven dit hulpmiddel niet. Voor de bemesting verwijzen wij naar die van spinazie. P. WIJ BREIEN en repareeren alle soorten Wollen Kieedinc?, Kousen en Sokken, ook de aller fijnste. JAAP SNOR, ZUIDSTRAAT 15, DEN HELDER Let op den Gelen Winkel. Depots voor Wieringen Hippolytushoef Wed. J. de Beurs Den Oever Jb. Kaleveld. FEUILLETON. OORSPRONKELIJKE ROMAN door Levy Gmnwald. (Nadruk verboden.) (4- Maarop den aanrecht vond Mirjam een bankpapiertje van vijf en twintig gulden.... en toen ze de oude Keile naliep, om 't haar terug te geven, werd deze ouderwetsch boos, schold ze Mirjam voor mesjogge uit. „No, wat docht ze wel, dat Keile 't geld op haar rug had groeien Daar had die oude, vrekkige voorzitter Blok wel voor gezorgd, dat ze bijna geen cent hadden kun nen oversparen. Zou zij, die nooit kinderen tot haar last had gehad, anders op haar ouden dag nog een manufacturenwinkel moeten houden Ja, zij zou vijf en twintig gulden in de keuken van ouden Zelig laten liggen Ze wist niet eens, hoe vijf en twintig gulden er uit zagen Nö, als die ouwe Blok ze niet al d'r leven de dampe had aangedaan, als die nar niet met de prijzen ge- klatsjt had. dan hadden ze geld kunnen hebben. Maar nou Vijf en twintig gulde Een schande voor de menschen, die zooveel geld in de keuken lieten slingeren, maar van haar waren ze niet. Ze moest ze maar in het huishouden gebruiken. Zo waren vast van Zelig zelf, die had mezomine. (geld) al deed hij, alsof-ie arm was. 't Was won der, maar in de sjiwwe (treurweek) zwierven de rijksdaalders zoo maar in Zelig's huis. Als Bram Lever, de katsef (slager) was geweest, stond er edn dik stuk naborst, dan weer was er een rijks daalder op tafel getooverd, dan weer een groote kabeljauw, Als er bezoek was, kon Zelig zich weer een oo- genblik aan zijn sombere gedachten onttrekken. Vóór en na 't minjen maken bleven ze allemaal nog zitten praten. Dan werden door Zelig's tijd- genoot.cn. Japie Velleman en Sjimme Noekoet, oude koeien uit de sloot gehaald dan vergaten ze een oogenblik, dat ze in de sjiwwe waren en dampten de mannen er lustig op los, dan wer den oude herinneringen uit het verleden opge- Klieftslr. 12 WIERINGEN. op termijn f 10 per mnd. 5 jaar garantla. Wij demonstreeren U de machine gaarne De Electro- en Radio handel Dan Oavar. Voorstraat. Hls J9 loei. EI.FT. Heden verkrijgbaar als BLOEMKOOL, SLA SPINA ZIE, RAAPSTELEN, RADI]S. Zoute Sla- en SNIIBOONEN BLIKOROENTEN, ZUURKOOL, gekookte BIETEN enz. Zoete SINAASAPPELEN vanaf 8 voor een kwartjeJAFFA SINAASAPPEL zonder pit; ho nigzoet, 8 cent per stuk. enz. enz. bij Groenten- en Fruithandel Zandvaart, BREEZAND. TELEFOON No. 42 Voor elk wat wils. Machinale brei-inrichting van de fijoste tot de grofste Kousen worden door ons aangebreid beneden alle concurrentie. Wij wasschen. Wij strijken. Wij stoomen. Wij verven. Wij breien en verkoopen gehaakte Spreien vanaf f 15. Wij wasschen geslagen spreien voor f 0,35 Wij wasschen gehaakte spreien voor f 0,75 Wollen dekens stoomen f l Heeren-costuums stoomen voor 4 gulden en in een week klaar. T. HENNtNk, Beltstraat 39, Wieringen ONTVANGEN een pracht sorteering ONTVANGEN eeu schitterende collectie in prachtige dessins vanaf 15 cent per el- Vraagt stalen ter inzage. Beleefd aanbevelend, Nieuwstraat 6 H.-hoef WIERINGEN. Beëedigd makelaar, Behagen. Tel. No. 13, belast zich met bet opmaken van boedelscheidingen, suc cessie, Memories (naar eigen schatting) koopacten, ruilin gen, huurcontracten, enz. en het verstrekken van gelden onder hypothecair verband. Geeft advies in belastingaangelegenheden. Zitdag te Hippolytushoef ten huize van N. KOK aan de Nieuwstraat, iederen Zaterdag van 102 uur. verkooping. Zaterdag 12 April 1930,'s nam 8 uur. in café KOSTER te Oosterland, ten verzoeke van de erven J. KUIT Klzn. van: i EEÜ HUIS en aanbehooren te Oudgest, groot totaal 37,90 are, 13V4 snees. Lasten 1 tan, 1930. I Aanvaarden 1 luni 1930 of bij eerdere betaling. Betalen I Juni 1930. 1 Notaris tIBItEEV IIIPI'OLY TUSHOEF WIERINGEN. ONTVANGEN een groote sorteering in de nieuwste kleuren en modellen vl. f 17.50 I Verder een ruime keuze in Heeren Mode artikelen als Overhemden Dassen, Bretels, Sokkeo, I Sokkenhouders en Petten. Beleefd aanbevelend, Levert uit voorraad ,,Westlalia" Melkmachines. Zaai - en Wiedmachines, voor hand en paardekracht „Deering'' Kunstmeststrooiers. „Brabanconne"- „Melotte''- en Eckert-ploegen Cultivators, 7 en 9 tanden. Zaad- en Weide-eggen. Gierpompen en -vaten. Centrifugaalpompen. „Deering" Hooibouwwerktuigen „Martin'- en „Nlcholson'-Harkkeerder. Bascules, Melkbussen, MelkzeeLen en andere Zuivelwerktuigen. Aanbevelend. BERENDS Co.. Schagan, Costuunis met pracht staien- collectie naar maat Zonder prijsvarhooging. Hoeden, Petten, Overhem den, Zelfbinders, Sokken, ZIET DE ETALAGES II Beltstraat 51 WIERINGEN. haald. Gestorven bestuursleden der Joodsche gemeente, al waren ze ook al jaren lang dood, werden uit hun keiwer gehaald en verschenen keurig netjes in levende lijve 't was of je ze zoo voor je zag, in 't kleine kamertje achter het ta grijn-zaakje, waar oude Zelig zat. „Weet je nog wel, Sjimme Noekoet. die oude Appelboom Hij verkocht van die groote, ge rookte Engelsche bokkums. 't Was een beste man, maar een groote gek als Parnes, als die zijn zin niet kreeg in de kerkeraad, lag-ie drie dagen in de zenuwen, bleef-ie in bed, deed-ie voor geen cent massematte. Had-ie niet zoo'n flinke vrouw, dan had-ie nou nog in bed gelegen, want aan werken had-ie een broertje dood. Maar voor z'n Betje had-ie respect, dio sloeg met een mattenklopper 'r op los, wanneer-ie langer als drie dagen onder den wol had gelegen. Parnes spelen, dat kon-ie. Als er een partij oud ijzer met gawroese (in combinatie) van de werf moest ge haald, dan kon-ie ook de lakens uitdeelen, maar oser als-ie een hand vuil maakte...." Ja, er werd dikwijls gelachen in de treurweek bij oude Zelig. De oude trouwe gezichten en do verhalen van Japie Velleman en Sjimme Noe koet leidden zijn gedachten af. Soms zelfs ver helderde 'n glimlach zijn gelaat. Is 't heele leven niet een lach en een traan Maar wanneer het tijd voor Maarief (het avondgebed) werd, dan werden de gelaatstrekken van de bezoekers weer ernstig, dan zette de Rebbe (Rabbijn) zich voor de plechtig wit gedekte tafel en hield, alvo rens het gebed een aanvang nam, een Hesped (treurrede). Dan herrees het beeld van de dierba re afgestorvene weer, dan voelden Zelig en Mir jam wat er van hun was weggenomen, dan was de stoel ledig, o zoo ledig. Dan verstomden de vroolijke gesprekken, luis terden de mannen vol aandacht naar de wijze woorden, die de Rebbe voorlas uit een oud, eer biedwaardig dik boek. En als dan Manus. de sjammes, de twee kaarsen aanstak, die op een onaanzienlijk katheder stonden, dan verhieven j allen zich, om vol aandacht te ooren. HOOFDSTUK IV. De Schnorrer. Het was uitgaande Sjabbos, de avondschadu wen begonnen reeds te vallen, toen de rijke an sjovishandelaar, Samiuel Roos, met zijn 13-jari- gen zoon Arthur, door bochtige steegjes en nau we straatjes zich naar het huisje begaf, waar oude Zelig en zijn kleindochter woonden. Zon dagmorgen zou de treurweek afgeloopen zijn en daar de Rebbe afwezig was, zou Samuel Roos voorgaan in het avondgebed bij Zelig. Samuel Roos was een talmied gogem (Thora-geleerde). Hij was de vraagbaak van de gemeente. In zijn huis werd iederen avond Gemore (geleerd boek) geleerd. Uren, tot ver na middernacht soms. ble ven zij gebogen zitten over oude, vergeelde foli anten en dan scherpten zij hun verstand met de diepzinnige opmerkingen van Joodsche ge leerden, die reeds lang tot stof waren vergaan, doch wier geest, wier sprankelend vernuft nog vol licht over het Joodsche volk schitterde. "Ren minste overde oude garde. Want het nieuwe geslacht dat opkwam, vond die oude ver geelde boeken onzin, die waren in de middeleeu wen goed. De moderne tijd eischte wel iets an ders. Maar wanneer zij deze opmerkingen tegen Samuel Roos maakten, dan werd deze heel, heel ernstig en dan zeide hij, dat de Joden hun ener gie, hun beschaving, hun intellect te danken had den aan die oude, vergrijsde rabbijnen, die met hun kromgebogen ruggen, hun lange baarden rustend op die boeken, hun verstand scherpten weerbaar werden voor debat. Hun rechtsweten schap, hun medische kennis was daardoor opge voerd tot een ongekend hoog peil. Menig be roemd advocaat, die zijn Jodendom verloochen de, had door overerving, aan deze verachte Jo den, die hij nu miskende, zijn geestesgaven te danken. Met Samuel Roos was 't nooit gemakkelijk te debatteeren. Door zijn groote geleerdheid, zijn gulheid, zijn gastvrijheid, droeg hij de bewonde ring van alle gemeenteleden weg. Zijn zoon Arthur was zijn oogappel. Vijf jaar lang was zijn huwelijk kinderloos gebleven. Wanneer hij en zijn mooie vrouw zoo in de kamer zaten, dan kon soms hun gesprek plotseling stokken, als zij buiten het gejuich van heldere kinderstemme tjes hoorden dan voelden zij, dat er iets ontbrak om hun geluk volkomen te doen zijn. Maar dan ging Sam,uel Roos zachtkens naar zijn vrouw toe. vatte teeder haar hand, keek haar liefdevol in de oogen en dan sprak hij „Gam zoe letou- we" (ook dit is ten goede.) „God zal ons misschien toch nog gedenken, Samuel," sprak zijn vrouw vol berusting. Vaak eing zij naar de huizen, waar ziekte en dood binnengetreden was, want Rachel behoor de ook tot het oude geslacht, dat de gemieloeth gesed (het uitoefenen van liefde) met volle over gave van het hart beoefende. In hun weelderig ingelichte vertrekken juichten vreemde kinder stemmetjes, trippelden kinderstapjes van kleine Roosje van den jiddischen melkboer uit de buurt gooide kleine Sally van de buren met zijn kegelbal een heele flesch olie kapot, die de dienstbode op den grond had gezet. Maar de groote olievlek, die over het nieuwe Perzische tapijt gevloeid was. maakte Rachel niet knorrig en verjoeg kleine Sally niet uit het gastvrije huis. „Nebbisj, weet 't kind veel", zeide Rachel, en streek liefdevol kleine Sally over zijn glan zend zwarte haren. „Wjaarom huilt u taantjes, mevou vroeg kleine Sally plotseling, naar het betraande ge laat van die rijke mevrouw kijkend. „As keine Sally vek op 't keed heb gedaan, zal keine Sal ly wel betalen nieuw keed. Ikke heb in mijn spaarpot wel dertig cente." Maar Rachel wendde zich snel af. De lieve stamelende woordjes van het kind brachten haar geheel van streek. Alles, alles had zij, wat het le ven aan rijkdom en welvaart kan brengen, maar dat alles had zij gaame geofferd, om de moeder vreugde te kunnen smaken. Een kind, een klein teer wichtje, te kunnen laven, te koesteren, dat geluk was haar onthouden. „Groote God, geef mij een kind laat mijn gebed als eens van de kinderloozc Ganne verhoord worden. O, Eeuwi ge. ik zal Hem opvoeden in Uw dienst hij zal, evenals het kind van Ganne, een groote in Is raël worden „Mevrouw, daar is een arme Joodsche man, die om wat eten vraagt," verstoorde de dienst bode binnentredende haar verheven gedachte. „Laat hem binnenkomen, Anne en zet spoedig wat warm eten gereed." (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1930 | | pagina 4