STER-TABAK YY. over het hoofd, tengevolge waarvan zij bij na onmiddellijk overleed. Het lijk is naar de Mariastichting overgebracht. DE ZUIDERZEE-WERKEN. De directeur-generaal der Zuiderzeewerken heeft aanbesteed het verhoogen en gedeeltelijk verzwaren van den Frieschen zeedijk tusschen Harlingen en Poptazijl met bijbehoorende wer ken. Laagste inschrijver was H. \V. Klos te Baarn voor 409.000 en het afdammen van het verbindingskanaal en het maken van een gedeelte van de aarden baan van den weg langs het Balgzandkanaal na bij de Van Ewijcksluis met bijkomende werken. Laagste inschrijver was C. Klos te Baarn voor 51.900. KINDERSTOEL IN BRAND. Het kind overleden. Te Kollum (Fr.) is het eenjarig kind van H. Slotegraaf, toen de moeder afwezig was, in een kinderstoel in brand geraakt en eenige uren la ter aan de bekomen verwondingen overleden. In dezen ..stoel was een test met vuur geplaatst en om den stoel een schort gebonden. Vermoe delijk hebben eerst de schort en daarna de kleer tjes vlam gevat. Een begin van brand is ge- bluscht. MOND- EN KLAUWZEER. De directeur van het Veeartssenijkundig Staats toezicht, vestigt de aandacht van veehouders en veehandelaren op de verschillende ge\ allen van mond- en klauwzeer, welke zich de laatste da gen, vermoedelijk het gevolg van Lesmetting op de veemarkten, op verschillende bedrijven hebben voorgedaan. Voor zooveel noodig wordt belanghebbenden nogmaals op het hart gedrukt de meest nauw keurige voorzorgen te nemen tegen verbreiding der ziekte en bij verdenking of constateeren van mond- en klauwzeer onverwijld aangifte te doen en in dit geval vooral niet met vee ter markt te gaan. Overigens is het voor een ieder, die vee wenscht te markten, van het grootste belang te voren zijn geheelen veestapel nauwkeurig op verschijnselen, duidende op mond- en klauw zeer te onderzoeken en bij twijfel geen vee te vervoeren. ^TELENDE DIENSTBODE. Toen de bewoners van een huis aan den Nieu wenweg te Amsterdam, Zaterdagavond thuis kwamen, ontdekten zii dat de 21-jarige Duilsche dienstbode, L. O., die een zes-tal weken bij hen in betrekking was, het huis had verlaten niet medeneming van ongeveer 700, vrijwel alle waarde-voorwerpen cn eenige lijfgoederen. Een en ander was haar gemakkelijk gemaakt, doordat geen enkele kast gesloten was. Het staat vrijwel vast, dat zij geholpen is door haar ver loofde, den 30-jarigen Duitschen koopman H. K., die sinds enkele weken in Amsterdam woon achtig was. De kans is groot, dat het tweetal de gelegen heid heeft gehad, over de grens de wijk te ne men. EEN VALSCHE RIJKSDAALDER. Een Bussemsche winkelier heeft bij de politie aldaar gedeponeerd een valschen rijksdaalder. Het stuk draagt het jaartal 1871, is goed nage maakt, hoewel wat loodachtig van kleur, maar vertoont een fout in het randschrift, waar de letter n op den kop staat. POSTAUTO VERBRAND. Zeven postzakken vernield In den afgeloopen nacht is de postauto van Arnhem naar Emmerik, die de poststukken voor Duitschland overbrengt, op den Westervoort- schendijk bij de brug over den IJsel bij YY'estef- voort in brand geraakt. De bestuurder en de post ambtenaar wisten nog intijds van den wagen te springen, kort voordat de ontploffing van de benzinetank volgde. Zij slaagden er in van de vijftien postzakken in den wagen acht in veilig heid te brengen zeven postzakken met inhoud zijn verbrand. De brandweer uit Arnhem kwam met groot materieel ter plaatse en verrichtte de blussching. Ook de burgemeester van ester voort was op het terrein. Naar wij vernemen zijn de waardezendingen grootendeels gered. Er zijn nog fragmenten van geschroeid bankpapier ge vonden. Met een hulpauto uit Arnhem werd het restant van de post voor Duitschland overgeno men en naar Emmerik overgebracht. HET WEEKBLAD „PAN." De Y'ijfde Kamer der Amsterdamsche Rechi- bank heeft gisteren den uitgever van het „mon dain en humoristisch" weekblad „Pan" schul dig verklaard aan het verspreiden en in voorraad hebben van eenig geschrift, aanstootelijk voor de eerbaarheid, en hem veroordeeld tot 1000 boete of 50 dagen hechtenis. De eisch was twee weken gevangenisstraf. ONWEER. Werkplaats verbrand. Tijdens een hevig onweer, dat gisteren boven Hengelo (O.) woedde, sloeg de bliksem in de werkplaats van den orgelbouwer Beckor aan de Cronjéstraat. Het gebouwtje stond weldra in lichte laaie. Een groot orchesttrion en eenige e- lectrische piano's werden een prooi der vlammen Bij de komst der brandweer was de werkplaat.* reeds geheel uitgebrand. De aangrenzende perceelen bleven gespaard. PROVINCIAAL NIEUWS. MAN DOOR TREIN GEGREPEN. Dinsdagavond is bij het station Uitgeest een spoorwegarbeider, afkomstig uit Groningen en werkzaam bij de electrificatie van het baanvak Velsen-Uitgeest, door een voorbijrijdenden trein gegrepen, met het gevolg, dat hem beide beenen werden afgereden. HOORN. Cursus voor Melkcontroleurs L'e jaarlijksche cursus tot opleiding van melk controleurs voor rundvee fok vereenigingen, zui velfabrieken en melkinrichtingen, welke van einde September 1929 tot half April 1930 vanwe ge het Rijkszuiveiconsulcntschap voor Noordliol- land is gegeven, werd tot het einde gevolgd door 18 leerlingen. Na afgelegd eindexamen, dat werd bijgew oond door den heer D. de Boer Dz., (Stom- petoren), Secretaris van de Zuivelcommissie, out vingen allen het diploma, n.1.: Jb. Broersen cn S. Meijer, beiden te Alkmaar; R. Degeling, Yenhuizen, K. Nieuweboer, Hem; G. P. Dekker, YY'inkel, C. Petiel, YY'ijde YYlormer, C. Eggeraat, Zaandam, IJ. Rijswijk, De Rijp, E. Groendijk, Lutjewinkcl; P. Schouten Wieringer- waard; P. L. van Iren, Beets, Ida J. ter Schure, Outendijk; A. J. Kef, Julianadorp, A. Vermeer, Oudendijk; A. Koeman. Graft; D. Visser Jz., Berk hout; YY. van Meerveld, Zunderdorp; Mevr. A. D. E. Zandstra-Boers, Wijde Wormer. HEILOO. Motorongeluk met doodelijken afloop YVoensdagmiddag had op den Rijksstraatweg bij „Blockhove" een ernstig motorongeluk plaats De 34-jarige C. Dekker uit Uitgeest reed met 'n gewonen gang, toen er blijkbaar aan zijn motor iets haperde. Yrolgens ooggetuigen reed hij, gebo gen over zijn stuur, plotseling over den weg en kwam rakelings tegen een boom terecht. De aan rijding was ernstig, want enkele meters verder bleef hij dood liggen met den motor op zich. De ongelukkige was danig verminkt. D. was gehuwd en laat een vrouw met 2 kinderen na. WINKEL. Door een aantal ingezetenen dezer gemeente, voornamelijk hoofden van zaken en be bedrijven, is een adres aan den Raad gezonden, waarin wordt aangedrongen op het nemen van maatregelen, welke tot bespoediging van de e- lectrificatie kunnen leiden. GRAFT. Bij vonnis van den krijgsraad voor de landmacht is de dienstplichtige J. B., uit deze gemeente, wegens opzettelijke ongehoorzaam heid veroordeeld tot een gevangenisstraf van 10 maanden, met ontslag uit den militairen dienst, zonder ontzetting van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. DE NOORD-HOLLANDSCHE BETUWE. Volop bloei begin Mei. In de Bangert bij Hoorn, die men wel noemt de Noord-Hollandsche Betuwe, verlustigd het oog zich reeds aan de bloeiende blauwe kwets. De duizenden bijen zijn zeer druk in de weer en doen zich te goed aan den nectar uit de millioe- nen bloemen. Houdt het zonnetje ons deze dagen gezelschap, dan zullen Zondag 27 April de prui- meboomen bloeien. Volop bloei verwacht men tegen Zondag 4 Mei. ANNA PAULOWNA. BURGERLIJKEN STAND Geboren Margaretha Petronella, d.v. A. F YVeijers cn van G. Kerssens Trijntje, d.v. N. Spigt en van P. Huigen Gijsbertha Adriana, d.v. G. van den Hoek en van W. van der Zon. Ondertrouwd Johannes Zwirs, oud 24 jaar, bloemistknecht en Cornelia Petronella van Loon, oud 21 jaar, zonder beroep, beiden wonende te Anna Paulowna. Jelle Faber, oud 29 jaar, land arbeider, wonende te Hoogwoud en Anna Jon- gejan, oud 27 jaar, zonder beroep, wonende te Anna Paulowna. Getrouwd Everardus Kerkhof, oud 24 jaar. schoenmaker en Maria Cunera van Nuland, oud 20 jaar, zonder beroep, beiden wonende te An na Paulowna. Overleden Gerrit Wit, oud 77 jaar, weduw naar van Ariaantje Kistemaker. Roodvonk. In het gezin van B. J. is een geval van besmettelijke ziekte, roodvonk, geconsta teerd. A. Esseveld, dienstplichtige der lichting 1931, is voor den dienst voor goed ongeschikt verklaard. SPORT. 2e Paaschdag speelde de v.v. Breezand op haar terrein Kleine Sluis een vriendschappe lijke wedstrijd tegen een sterke Helder-combina- tie. Ondanks Breezand aanwinst heeft gekregen door Harder en Rozenbroek in haar gelederen te hebben, moesten zij toch een 43 nederlaag lij den. UITVOERING. Zondag speelt de tooneelverec- niging O. B. K. „De Schaduw van het Verleden" in de zaal van Kossen, Spoorbuurt. Zie advertentie in dit blad. IETS BUITENGEWOONS. Op Zondag 4 Mei zal voor de Nutsvereeniging optreden Jan van Riemsdijk met zijn gezelschap. POLITIE. Verloreneen pakje kledingstuk ken. BREEZAND. Voor den heer C. P. van der Meer zal aan den Verlengden Stoomweg een landhuis en bloembollenschuur worden gebouwd. Aannemer S. Th. Reeuwijk is met den bouw belast. BREEZAND. Naar wij vernemen is aannemer S. Th. Reeuwijk bij aanbesteding belast met den bouw van de smederij en tijdelijke winkel voor den heer P. Schuts en met den bouw van een woonhuis voor den heer YV. J. van der Meer. BRIEF VAN TEUN AAN HARM. Anna Paulowna, datum Postmerk. Brave Harm. Paasch is achter de rug, en daarmee vanzelf ook de Schager Paaschverloterij en ik docht zoo bij m'n eigen zeivers: nou zal er wel 'n telegram van Harm komen, dat ie de vette os gewonnen heb. Maar wat er kwam,.géén telegram Geen wonder jong, want de vette loterijkluif jes zijn bij ons in de Polder neergekomen en wel bij onze jolige Han Benema. Ja, drommels ja, daar het is, wil het toch maar weze Op 2, zeg ge twee lootjes pikte Han maar eventjes 'n slaap kamer-ableublemént en een schrijfbureau Ja, dat laatste ding is 'n juweel, want met één draai zitten alle laden vast. 'n Strop voor de ge heimzinnige inbrekers van kort geleden. Ze heb ben bij Han nou niet meer aan te kloppen, want die heb z'n centen nou zoo achter slot, dat hij weet zelf soms niet hoe ie er bij mot komme Zoo hebben we hier alsmaar van die buitenge- wonigheidjes. Zoo ook Zondag, toen onze ver maarde tooneelclub Ormenio, ter herdenking an heur 19-jarig leven 't stuk van „Bergopwaarts speulde. Mie en ik benne er heen weest en we hebbe ontzettend genoten. Maar toe kwamen er 'n heele hoop redenaars en die gooiden zoo met woorden dat 't liep de spuigaten uit en op lest gaf Mie alsmaar van die groote gapen, dat was net op 't moment, dat 'n sjurielid er zoo maar ef- kes uitflapte, dat de Haarlemmers en Alkmaar- ders erg waren teugenvallen. Nou moe Beleefdheid staat netjes Van Alkmaar victorie! Hebberliefs slipjas -'die staat 'm ferm als too- neel-sucretaris) woei telkes op van trotsch en welvoldaanheid als 'n lofdronk op Ormenio wei d ingezet. Hij was echt goed gemutst, dat kon je zien, bij dopte en boog voor iedereen. Ja, ja, de vorme worden hier in acht genomen, al blijft wellicht het „trot-in-de-war" in de mod der steken, wegens ..gebrek an monnie... Och, och. wat bubberde en trilde Zaterdag voor 'n week 't Polderhuis. M'n Mie zag *t en zei Teun, help nou 's kijke: de bouwers van 't trottwar ben ne daar an 't vergadere en nou is de Babyloni sche spraakverwarring over de dubbeltjes an de gang. Kaik us, kaik us hoe dat ding schudt zoo meteen stort de toren van Babel in. 'k Heb 't wel gezegd Ze hebbe zulke gate in de weg ge wroet, dat je kon als je er in keek Amerika zien liggen. Maar, allah, dat was nog tot daarantoe Maar dat trot-in-de-war was toch zeker de dui vel in verzoeking brenge en nou komt de straf Zoo redeneerde Mie. Nou mot je niet alles van de£ anneme, maar ik geloof ook dat het met 't trottwar 'n beetske in de war is. Nou Ajuus TEUN. HOLLAND BOLLAND. Holland, met je malsche groene weiden, Holland, met je vruchtbaar land Met je molen in 't landschap Ben je d' diamant van 't platteland. Holland, met je rijke Polders Met hun gouden koren-zee. In dat mooie schilderijtje Alom bekend, echt Hollandsch-vee. emd zijn je bollen-velden Over verre vreemde grenzen heen Holland dat is Bolland. Holland-Bolland dat is één. Blijf niet thuis, maar ga genieten Van dat sprookjes tulpenland Gaat.ziet.en overtuigt U Op naar de velden van BREEZAND I Laat de bloemen tot u spreken, In hun kleuren bloementaal Bekijk de velden, als ze bloeien. In hun schoonheid en hun praal 'k Droomde.'k waande me in de velden Met mijn meisje.... hand-in-hand De bloemen vertelden m'n gevoelens. O, wonderbaar, dat tulpen-land. Plots.zat ik nu te suffen De bollenvelden liggen in 't ver verschiet Eén tulp in m'n tuintje wil iets zeggen en. Helaas.'n meisje heb ik niet Schagen, April '30. JAN BUISMAN door zij'n heerlijken geur en fijnen zachten smaak het rooken van een pijp tabak populair heeft gemaakt! Denk daaraan,wanneer ge begint met het rooken van een pijp. Dan zal dadelijk Ster-tabak Uw merk zijn. GEMEENTE WIERINGEN. Vergadering van Hoofdingelanden van het Heemraadschap YVieringen op Zaterdag 19 April 1930 ten lokale van D. D. Lont. Tegenwoordig 14 leden. De voorzitter, de heer C. Maars, opent de ver gadering, waarna de Secretaris de notulen leest, welke onveranderd worden goedgekeurd. Hierna worden gelezen de ingekomen stukken Ten opzichte van een paar adressen van hou ders van ververschinginrichtingen voor eenden- houderijen, wordt besloten dezen te berichten, dat niet de inbreng van het water, doch de uit voer van de ververschinginrichtingen, onver schillig uit welken bron, aan de heffing ten grondslag ligt. Op een ander adres wordt besloten, onder gee nerlei omstandigheden toe te staan, dat afras teringen mogen worden gesteld in de afvoer- slooten in onderhoud bij het Bestuur van het Heemraadschap. Eenige stukken inzake ziekteverzekering, de wijze van opname van gelden, uitkomsten in zake metingen in verband met de grondbelasting worden voor kennisgeving aangenomen. Bij het opmaken van een aanbevelingslijst ter benoeming van een Heemraad, wegens peri odieke aftreding van den heer M. Bakker, wordt een drietal gekozen met als no. 1 de heer M. Bak ker, als no. 2 de Heer Alb. Klein Sz. en als 110 3 de Heer S. Koorn Jz. Bij de beraadslagingen omtrent de begrooting over het dienstjaar 1930, wordt besloten, de zolderbak die wegens drooglegging van den W'ieringermeer niet meer langs de zeeweringen behoeft te worden gebruikt, te sloopen. Voor de stichting van eene nieuwe electri- sche bemalingsinrichting, ten behoeve van de bemaling van de Hoelmer- en YY'esterlander koogen, wordt besloten, een geldleening aan te gaan tot een bedrag van 5000.-. Hierbij wordt mededeeling gedaan van de nieuwe bemalingsinrichting ter bemaling van de Oeversche-, Stroeër- en Hippolytushoever- koogen. De bemalingsinrichting voldoet aan alle daar voor gestelde eischen. Thans .wordt met deze inrichting ongeveer 1300 H.A. bemalen. De ma chine heeft nu ongeveer een jaar dienst gedaan tegen een bedrag van 1700.- stroomkosten Door het plaatsen van overlaten, kunnen de verschillende peilen, een en ander in verband met de hoogte van het maaiveld in de verschil lende koogen op behoorlijke wijze worden ge regeld. Ten opzichte van het verder op diepte bren gen van de hoofdwaterwegen en ljet verder be harden der landwegen in de verschillende koo gen, wordt besloten geregeld voort te gaan en tot dekking der kosten van een en ander, de lasten met 1.- te verhoogen, en alzoo een om slag te heffen van 17.- per H.A. Naar aanleiding van verschillende klachten van ingelanden in de Oeversche- en Ilippolytus- hoever koogen, ten opzichte van de vervuiling van het drinkwater in die koogen, door het zeer vervuilde rioolwater uit de dorpen Den Oe^er en Hippolytushoef, wordt na lange beraadslaging besloten bij het Gemeentebestuur aan te drin gen, maatregelen te willen nemen tegen het houden en gebruiken van waterclosets zonder de daarbij behoorende septictanken. De vaca- liën drijven thans via de rioolen en afvoersloo- ten de koogen in, waarin den toestand, vooral in de nabijheid dier dorpen, onhoudbaar wordt. YVanneer, aldus de vergadering, geen spoedige en geheel afdoende maatregelen worden geno men, zal men er toe moeten overgaan, de toe voer van het rioolwater geheel af te sluiten. De begrooting wordt hierna vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 43428.34. Bij de rondvraag wordt weer de aandacht ge vestigd op het niet uitmaken der slooten door sommige ingelanden. Ook blijkt het tijdens de besprekinigen, dat zelfs een paar leden van het Bestuur niet aan hunnen verplichtingen hebben voldaan. Tenslotte komt men overeen, maar eens een ragia tegen de nalatigen te houden en op te dra gen aan de mannen van het gezag, die in den regel minder sparen en vlugger overgaan tot het opmaken van de nöodige processen-verbaal. Na verschillende besprekingen van meer huis houdelijken aard, wordt de vergadering, onder dankzegging voor de vlotheid die men aan de verschillende besprekingen heeft willen geven, door den voorzitter gesloten. VEREENIGING TER BEVORDERING VAN HET VAKONDERWIJS IN WEST-FRIESLAND. Tentoonstelling te Heerhugowaard. Werkstukken, teekeningen enz. der leerlingen. Eindezamen der teekenscholen 5-jarigen cur sus. Onze YY'ieringer leerlingen maakten een zeer goed figuur. Het volledige einddiploma is toegekend voor timmerlieden aan H. Lont. Het einddiploma voor de teekenvakken is toe gekend voor Timmerlieden aan S. Slikker. voor Metselaars J. Lont Sz. Toegekende prijzen voor het practische proef werk. Schilders: 3e leerjaar letterbord lc pr. Corn. Lont Deur le pr. Corn. Lont Glasplaat: le pr. Corn. Lont. Eindexamen, 3-jarige cursus Corn. Lont. Timmerlieden, le leerjaar Piëdestal, eerv. verm. Corn. Bakker Vuilnisbakken 3e pr. -J Lont, eerv. verm. Corn. Bakker. Wervels, lasschen, nagels, verbindingen 2e pr. J. Lont Einddiploma. Het einddiploma 3-jarigen cur sus werd toegekend aan Corn. Lont. Bekroningslijst van het teekenwerk der leer lingen van de teekenscholen. Handteekencn. 1ste klasse metselaars le pr. C. Lont. 0 Handteekenen. 1ste klasse schilders 3e prijs Elb. Rotgans. Timmerlieden. Vakteekenen. 3e klasse D. Pruimboom, Projectie voor alle vakken. 2de klasse 2de pr. C. Koom 4e pr. D. Hollander. 5e klasse 6e pr. J. Engel, 7e pr. S. Slikker. Aangenomen. De heer J. Doves Sz. heeft zijn benoeming als diaken der Doopsgezinde Gemeen te te YVieringen aangenomen. j Brandspuit Den Oever. Inzake de pogingen om een brandspuit te Den Oever te verkrijgen, zal a.s. Zaterdagavond in het gebouw Land in Zicht aldaar te half negen 'n openbare vergadering worden gehouden. Lauweren O.K.K. Onze wakkere Mandoline club Oefening Kweekt Kunst te YY'esterland, di recteur de heer P. Jongkind, heeft zich op den eersten Paaschdag te Den Haag weder uitne mend van haar taak gekweten. Ze behaalde toch op het concours van den Algem. Bond van Man dolinegezelschappen 'n eersten prijs in de le af- deeling met 450 punten. Hulde aan O.K.K. Benoeming Boekhouder. Op den 2den Paasch dag werd een vergadering van het Visschersfonds gehouden, waarin ter tafel kwam de benoeming van 'n boekhouder voor de Y7ischafslag te Den Oever. Ingekomen waren sollicitaties van C. Duijnker Az., P. Kaleveld, Jb Lont Dz., D. Oden M. Kat en Mej. P. Rietvink. 37 stemmen werden uitgebracht en wel op: Mej. P. Rietvink 12, P. Kaleveld 10, M. Kat 10, Jb. Lont Dz. 3, C. Duynker 1 blanco 1. YVaar geen meerderheid is verkregen, volgt 2e vrije stem ming. Mej. P. Rietvink 16, M. Kat 13, P. Kaleveld 6 en Jb. Lont 2 stemmen. Dan heeft herstemming plaats tusschen Mej. Rietvink en M. Kat. Mej. Rietvink verkrijgt 20 M. Kat 16 stemmen; blanco 1 stem. Gekozen is dus Mej. Rietvink. MARKTBERICHTEN. Eierveiling Schagen 24 April j.1. Aanv. 168842 Kipeieren. Prijs 52-54 kg. 4.30 a 4.40 per 100; 55-57 kg. 4.40 a 4.60; 58-60 kg. 4.60 a 5,-; 61-63 kg. 4.80 a 5.20; 64-67 kg. 5.30 a 5.50. Ongewogen wit 4 a 4.80; Ongewogen Bruin 4.60 a 5.20; Klein 3.30 a 4.30. 12502 Eendeieren 4.20 a 4.40; 185 Kievietseieren: 4 a 5 per 100. SCHAGEN, 24 April 1930. Op de heden gehou den veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 8 Paarden f 200 a 350; 216 Gelde koeien mag. f 215 a 425 58 Gelde koeien vette f250 a 430; 50 Kalfkoeien f280 a 440; 42 Pinken f125 a 195; 489 Nuchtere kalveren f10 a 30; 189 Overhouders f30 a 42; 6 Bokken en Geiten 6 a 14; 4 Varkens mag. f 34 a 42; 72 Varkens vette per kg. f0.70 a 0.74; 199 Biggen f 20 a 34; 6 Konijnen 0.50 a 2.--; 36 Kippen f 1 a 2.50. Eenden 0o50 a 1.25; 64 kg. Boter f 1.40 a 1.60. Eierveiling Helder, 24 April 1930. Aangevoerd 19829 Kipeieren. Prijzen Bruin 4.80 a^.20 Wit 4j20 a 4.90 Klein YVit 3.30 a 4.00 Aangevoerd 320 Eendeieren £.70 3.90 per 100.

Wieringer courant | 1930 | | pagina 2