De Straf der Zonde C.v.MT, Oen Helder Spoorstr. 126. felef. 370. 2Je Jaargang Vrijdag 2 Mei 1930. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN No. 34 O tWHEEREN-BAAI WIERINGER COURA VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN BUREAU: Hippolytnshoef Wielingen. Telefoon Lnteicontm. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 15 regels Iedere regel meer 0.50. 0.10 ECHTE FRIESCHE 20'50ctpcrons ONS LICHAAM EN ONZE GEZONDHEID. Verkoudheid. In deze dagen, nu de voorjaarszon op de rui ten straalt en, als de kachel nog brandt, onze kamers tot broeikassen maakt nu krijgen ve len plotseling den zomer in 't hoofd Zij verwis selen hun onder-wintergoed voor dat van het warme jaargetijde en gaan erop uit met 'n dun jasje aan en soms zelfs zonder. Maar buiten in de schaduw valt 't niet mee en de wind, die vaak uit het N. of O. blaast, kan nog koud genoeg zijn. En dan krijgt men het te pakken 'n neusver- koudheid, 'n angina, spierrheumatiek, influenza Meestal geneest de aandoening vanzelf, maar bij verwaarloozing kan ze tot ernstige complica ties aanleiding geven, in 't bijzonder tot bronchi tis of longontsteking. Ook zonder zich nog dade lijk als een ernstig zieke te beschouwen, doet men toch verstandig zich in acht te nemen. Reeds bij gewone neusverkoudheid hoede men zich voor snelle wisseling in temperatuur, men kleede zich warm, rooke niet en houde zich ook niet in rookerige lokalen op. Is er angina, dan thuis blijven bestaat er koorts, dan in bed Transpireeren werkt gunstig. Daarom vroeg ter ruste en diep onder de wol, na 'n flinke hoeveelheid van een heeten drank te hebben gebruikt. Een slokje alcohol (principieo- le onthouders nemer» warme citroenkwastkan weldadig werken. Heeft men 't eenmaal te pakken, dan moet men de rijkelijke vochtafscheiding der slijmvlie zen niet verwenschen, maar ze beschouwen als een heilzame reactie van het aangetaste weefsel. Is de afscheiding echter taai en het slijmvlies sterk gezwollen, zoodat de ademhaling wordt belemmerd, dan kan het doorspoelen met wat zout water of opsnuiven en weer uitblazeft daar van veel oplichting verschaffen. Bestaat er an- qina, dan 'n waterverband om de keel en gorge len met chloras kalicus (sommigen verkiezen waterstofperoxyde.) En voorts voor „doorstra ling" zorgen. Ventilatie, bij voldoende verwarming van het vertrek, is noodig. Zuivere lucht bevordert de genezing. En ten slotte (voorzoover iemand, die ziek is, ook nog altruïstisch kan zijn): geen eng contact met andere menschen BINNENL. NIEUWS. NOORDWIJK's 10.000STE INWONER. Gistermorgen is op den Burgerlijken Stand te Noord wijk de 10.000ste inwoner aangegeven, Hermanus Abraham Schelvisch. Burgem. en VVeth. zijn de gelukkige ouders 's avonds gaan complimenteeren en hebben een spaarbankboekje ad 100 voor den pasgeborene overhandigd. Van andere zijde ontvingen de ouders even eens geschenken voor den jonggeborene, a.o. een wieg, een kinderwagen enz. FEUILLETON. (54. Nu ga ik heen. Ik wil u niet langer ophou den. Uw tijd is kostbaar. Daarentegen zal u misschien verlangen een oogenblikje met me vrouw Durand te praten. Tot ziens Komt gij morgen niets eens aan Ik zal morgen met den markies komen als die terug is. Wat een zonderling denkbeeld toch om in deze dagen op reis te gaan. Ik heb het u wel gezegd, mijnheer Letrade, bosschen die gekapt moeten worden, dringende herstellingen aan het slot De Verveine. De burggraaf drukte de hand van den voorma ligen aannemer en ging heen. Laten wij er dadelijk bijvoegen, dat markies De Verveine Parijs niet verlaten had. Daar hij sinds drie dagen beslist weigerde met De Sanzac naar de Latrades te gaan, zonder eenige nadere verklaring te geven, zag de burggraaf zich ge noodzaakt om eerst aan juffrouw Latrade en daarna aan haar vader te zeggen, dat de markies gedwongen was geweest voor eenige dagen uit de stad te gaan. Dat moest een verontschuldiging zijn voor het tijdelijk terugtrekken van den jon geman. Wlant De Sanzac twijfelde er niet aan of hij zou den tegenstand van den markies over winnen en hem weder aan de voeten der rijkf erfgename terugbrengen. Hij dacht wel, dat de herinnering aan Aurora de oorzaak was van de besluiteloosheid van den markies. Maar hij wist niet, dat de jonge, man bij de markiezin Do Montperrey het onschuldige mei? je, dat men juffrouw Delorme noemde en dat hij zoo'laaghartig had durven belasteren, ont moet had. Daar Adrien zijn valschen vriend, wien hij er een grief van maakte, dat hij hem ten opzichte van juffrouw Delorme misleid had, begon te wantrouwen, oordeelde hij het beter een bedacht zaam stilzwijgen in acht te nemen. Hij had lang nagedacht over hetgeen de markiezin hem ge MET BIJLSLAGEN GEDOOD. Maandagmiddag, waarschijnlijk toen men het wilde visiteeren, kreeg mien geen gehoor op een schip, dat bij Smeermaes in het kanaal lag. Onmiddellijk stelde men een onderzoek in en men vond den kapitein van het schip met bijlsla gen vermoord. Maandagavond is het parket van Hasselt tei plaatse geweest. Getracht werd, de identiteit van den vermoorde vast te stellen, wat heel moeilijk was. Inmiddels werd reeds getracht den dader te vinden. De Duitsche knecht van den schipper, zekere II. G., bleek onvindbaar te zijn. Een andere Duit scher die in zijn gezelschap is geweest, de 20- jarige A. M. E., uit Erlach am Main, kon gear resteerd worden. Vast staat vrijwel, dat de moord reeds Zondag moet zijn gepleegd. Het lijk is in beslag genomen MEISJE AANGERAND. Tusschen 's Gravendeel en Puttershoek. Maandagavond, ongeveer halftien, reed de 21-jarige Mej. B. uit 's-Gravendeel op haar fiets op den Molendijk, komende van Puttershoek. Zij werd gevolgd door een fietser, die haar op een eenzame plek van de fiets trok cn haai- naai den onderkant van den dijk sleepte. Het meis je trachtte hulp te roepen, doch de onverlaat hield haar mond dicht, vernielde haar kleeren en mishandelde haar. Daarna ging hij er op de fiets van door, in de richting Puttershoek, na eerst een band van de fiets van het meisje te hebben laten leegloopen. Het meisje is, hevig ontdaan, per fiets naar 's-Gravendeel gegaan, waar zij de politie met het gebeurde in kennis stelde en een signale ment van den dader opgaf. De hoed van het meisje, dien zij bij de worste ling verspeelde, is den volgenden dag op de plaats van het misdrijf teruggevonden. EEN SPIRITUSDRINKSTER. In het Prins Hendrik-plantsoen te Amslerdajn trokken gistermiddag de ongewone gedragingen van een bejaarde vrouw de aandacht der voorbij gangers. Het van alle kanten toeschietende pu bliek zag tot zijn verbazing, dat een vrouw zich onder het uiten van onverstaanbare klanken, ging ontkleeden. Gelukkig waren spoedig twee agenten ter plaatse die de ongelukkige, in wio zij 'n bekend straattype herkenden, dat zich her haaldelijk aan het drinken van spiritus te bui ten gaat, per auto naar het Wilhelmina Gasthuis deden vervoeren. Ook Zaterdagavond was de vrouw voor een dergelijk geval opgenomen. Zij zal thans voor langeren tijd in observatie wor den genomen. IN DEN STROP GERAAKT. Gistermiddag droeg de landbouwer v. E., Ie Aarlanderveen, zijn 15-jarig knechtje J. v.d M op, om in de schuur hooi te gaan schudden. Op onverklaarbare wijze is de jongen toen met zijn hoofd in een lus geraakt van een touw. dat aan den zolder hing. Toen kort daarop de vrouw van v. E. in de schuur kwam, om eieren te ra pen, zag zij den jongen met het hoofd in den strop hangen en waarschuwde zij dadelijk haar man, die het touw doorsneed. De jongen was reeds bewusteloos. Nadat een geneesheer een uur bezig is geweest de levensgeesten terug te roepen, gelukte dit. ONVERKOOPBARE GROENTEN. Den heer Wijnkoop aangeboden Begin dezer week werd mededccling gedaan van vragen, door het Kamerlid Wijnkoop tot de Regcering gericht over de vernietiging van groenten in het Westland en elders hier te lan de. De heer Wijnkoop was belangstellend te we ten, of de Minister reeds maatregelen liad geno men om de groenten, voor vernietiging bestemd gratis te doen verstrekken aan de werkloozen en andere nooddruftigen in stad en land. Nu geviel het, aldus het Hbl., ckit gistermor gen aan de groentenmarkt te Amsterdam, een belangrijke partij spinazie werd aangevoerd die, hoewel uitstekend van kwaliteit, niet kon wor den verkocht wegens gebrek aan gegadigden. Uit louter menschlievendheid en gedachtig aan de vragen, door genoemd communistisch Kamerlid tot de Regeering gericht, belden de handelaren den heer Wijnkoop op, zeiden hem dat nu aan de markt een partij groenten voor de werkloozen beschikbaar was, en of hij die door de nooddruftigen wilden doen weghalen. Het antwoord was eenig onverstaanbaar gebrom, en daarna het plotseling afbreken van het ge sprek. De partij spinazie is niet gebaald, want de heer Wijnkoop zond géén werkloozen. PROVINCIAAL NIEUWS. GEVAARLIJK INDIVIDU GEARRESTEERD. Onder hevig verse*. Een berucht individu, dat geruimen tijd Dei: Helder onveilig maakte door diefstallen en in braken, en de politie handen vol werk gaf, is Woensdagmorgen gearresteerd. Deze arrestatie was een voor Don Helder on gekende sensatie, omdat de man, zich tot het ui terste hardnekkig verzette. Niet minder dan zes agenten waren noodig hem to overmeeste ren, waarna hij onder grooten toeloop van hef publiek de arrestatie geschiedde juist om 12 uur, toen de straten dicht bevolkt waren naai de cel werd vervoerd. De man was Dinsdagnacht op heeterdaad betrapt bij een inbraak. Alg. H.bld. BRANDSTICHTEND DIAKEN. Hii bestal zijn eigen brandkas". Een 53-jarige veehouder en diaken uit West v/oud heeft voor de Arr. Rechtbank te Alkmaar terecht gestaan ter zake van verduistering ten nadeele van dc Ned. Herv. Gemeente in zijn woonplaats. ONZE HSERENKLEEDiNG Koopt dit jaar een GOED COSIUUM hei is bij ons nog GOEDKOOPER. zegd had en ten laatste daarin een verborgen be« teekenis gevonden, die hem in het onderhoud ontgaan was. Had de markiezin hem niet dade lijk gezegd Gij bemint juffrouw Delorme. Als gij ook door haar wilt bemint worden, als gij wenscht. dat men haar u geeft, verander dan uw levens wijze, en maak u door uw gedrag, dooi- hetgeen gij zult doen, harer waardig. XXVI Schermutseling. Toen hij de woning van Latrade verliet, zag De Sanzac het rijtuig staan, dat de gravin bad gebracht. Ik twijfelde er al aan, sprak hij bij zichzelf, zij is niet te voet gekomen. Hij bleef een oogenblik onbewegenlijk slaan, in nadenken verzonken. Ik zou haar zeker kannen volgen, dacht hij en aldus te weten komen, waar zij woont. Maai zij heeft een rijtuig en ik ben zoo dwaas geweest het mijne te laten weggaan. Haar te voet volgen is een onmogelijkheid. Neen, neen, ik wil niet dat zij mij ontsnapt. Lang genoeg reeds zoek ik liaar. Een denkbeeld kwam bij hem op. Wel zeker Waarom niethernam hij. In sommige oogenblikken moet je maar durven. Hij wierp met een plotselinge beweging het hoofd in den nek en liep recht op den koetsier af. Deze stond bij zijn paard, aan welks kop hij den linnen zak met voer had gehangen. De Sanzac had hem slechts aan te zien om te weten wat voor vleesch hij in de kuip hajJ. Hé, vriend sprak hij tot hem, ben jij het niet, die de in het zwart gekleede dame hebt ge teden, die hier binnengegaan is De koetsier nam den burggraaf van het hoofd tol de voeten op en antwoordde Ja, dat ben ik. Heel goed. Wil je twintig francs verdienen? Ik weiger nooit geld te verdienen, antwoord de de man, wiens oogen fonkelden. Wat moot ik daarvoor doen-? Ik moet die dame spreken. Die zwarte da me Begrepen. Er is hier in de buurt wel ergens een een zame stille straat, die je door kunt rijden. De Rue Duret bijvoorbeeld. Heel goed de Rue Duret dan. Die rijdt ge derhalve in. En daarna Daar zal ik je wachten. Je zult mij zien en op een pas of drie van mij af houd je stil. Vervolgens De rest is mijn zaak. Alleen als ik in het rijtuig gesprongen en het portier heb dichtge slagen, moet je flink de zweep over je paard leg gen om het in galop te zetten. Opdat men het geschreeuw der dame niet zou kunnen hooren Waarlijk, je bent ccn snuggere bol. Dus heb je me begrepen Ja, dochging de koetsier voort, zich ach ter het oor krabbend. Wat Ik zou wel vooruit betaald willen worden. Daar heb je je twintig francs. Terwijl de koetsier het goudstuk in zijn beurs stak. sprak De Sanzac bij zichzelf. Dien snaak kan ik nog wel eens gebruiken misschien. En hij ging voort Hoe heet je Colibri. Tot uw orders, mijnheer Afgesproken. Tot zoo dadelijk. Rue Duret. En De Sanzac verwijderde zich haastig. Twintig minuten later nam de gravin afscheid van mijnheer en juffrouw Latrade, zonder iets aangaande markies De Verveine te hebben ver nomen. Toch had juffrouw Latrade haai- gezegd, en dit had haar zeer verbaasd, dat de markies Parijs voor eenige dagen verlaten had. Maar hel meisje scheen zeer kalm en beschouwde nog al tijd haar huwelijk als een beklonken zaak. Na haar voile te hebben laten vallen, verliet zij het huis en begaf zich naar het rijtuig, waar van de koetsier zich gehaast had het portier te openen. Zij ging in een hoek zitten. Colibri sloeg hot portier dicht, klom op den bok en zette het paard in draf. Met half gesloten oogen verzonk de gravin in gepeins. Opeens merkte zij, dat het rijtuig stil hield Zij sloeg de oogen op. Gelijktijdig werd het por tier aan de linkerzijde met kracht opengerukt Verdachte, die gedetineerd is, had in zijn hui ze brand gesticht en zijn brandkast naar buiten gesleept, zoodat de indruk werd gewekt, dat bij hem was ingebroken. Den volgenden dag had men de brandkast in een sloot teruggevonden en toen bleek, dat belangrijke bedragen daaruit waren verdwenen. Ter terechtzitting bleek, dat verdachte op 6 Februari 1929 van zijn voorganger als diaken ccn bedrag van 14694 had overgenomen, zoodat hij toen onder zijn berusting had een bedrag van 20.842, toebehoorende aan de Ned. Ilerv. Gem. te WJestw oud, terwijl bovendien nog een bedrag van J 10.0008 op de Boerenleenbank stond. Verdachte had een deel van deze bedragen ver duisterd, namelijk 7487 en om dit misdrijf te verbergen had hij den diefstal in scène gezet. Hij erkende de feiten en beweerde, dat de tekor ten waren ontstaan door achteruitgang in za ken. Hij is pachter van de Herv. Gem. en de pacht was te hoog, hoewel hij verzuimd had daartegen te reclameeren. De Officier van Justitie releveerde in zijn re- quisitor, dat verdachte na den dood van zijn goede en verstandige vrouw achteruit is gegaan en ten slotte tot de bovengenoemde misdadige handelingen is gekomen, waarbij ook nog een bedrag van 4000 aan bankpapier door verdach te in overspannen toestand is vernietigd. Ten slotte eischte dc officier drie maanden gevange nisstraf, welke eisch verdachte snikkend aan hoorde De verdediger mr. A. Prins Jr. uit Alkmaar, critiseerde het uitgebrachte reclasseeringsrap- port, dat, hij liefdeloos en wonderlijk noemde, daar hierin o.a. werd opgemerkt, dat de welden kende menschen in Westwoud hopen op een strenge bestraffing van verdachte. Spr. betwij felde zeer sterk of het wel juist is, dat verdachte op te grooten voet zou hebben geleefd. Uit angst, dat bij het afleggen van rekening en verantwoording de gepleegde verduistering zou blijken is verdachte tot zijn buitengewoon dom me manoeuvre gekomen. Pleiter was van mee ning, dat deze man, die in economisch opzicht geheel vernietigd is. na twee maanden voorar rest geen gevangenisstraf meer moet hebben en vroeg tenslotte een voorwaardelijke straf die ongeveer gelijk zou staan met den in voorar rest doorgebrachten tijd. en met een sprong nam een man naast haar plaats. De gravin herkende burggraaf De Sanzac. Ver bijsterd van schrik, slaakte zij een doordringen den kreet. De Sanzas had reeds het portier dichtgeslagen cn Colibri had zijn paard een paar flinke zweep slagen toegediend, die het in gestrekten galop deden voortbrengen alsof het op hol gegaan was. Razend van angst vloog de jonge vrouw naar het portier rechts en beproefde het te openen. Zij wilde hulp roepen of op straat springen op ge- va «ar af een ongeluk te krijgen. Maar de burg graaf greep haar beide armen vast en het geluk te hem, niet zonder moeite, want zij spartelde hevig tegen, haar weerloos te maken. Ik moet u spreken, zei De Sanzac tot haar. Het is in uw eigen belang. Neen, neen, neen riep zij, terwijl zij zich los poogde te worstelen. Denk toch even na. Wat hebt gij te duch ten Niets. Luister naar mij en ge zult uzelve er geluk mee wenschen. liet. betreft uw dochter. Zij sidderde en zag hem strak aan. Ja, uw dochter hernam hij. Ja, ik wist wel, dat dit tooverwoord zijn uitwerking niet zou missen. Daar, ik laat uw armen los. Gij wildet de voorbijgangers te hulp roepen .Waarom dat Als gij dat hadt gedaan, weet gij wat er gebeurd zou zijn Men zou ons beiden bij den commissa ris van politie hebben gebracht en daar zouden wij ophelderingen hebben moeten geven. Gij zoudt hebben moeten zeggen, dat gij gravin De Lasserre zijt en veel uit het verleden oprakelen. Wat een schandaal Wiel nu, heb ik gelijk of on gelijk gehad, met u te beletten te schreeuwen en om hulp te roepen Ik herhaal het u, gij hebt niets te duchten. Daarenboven wat voor kwaad kan ik u doen Eindelijk begrijpt gij mij. gij zijt veel kalmer. Zooeven was ik bij Latrade, ik praatte met hem, toen gij kwaamt. Ik had u terstond her kend. En toch is het zestien jaar geleden, dat ik u het laatst heb gezien. Maar uw beeld en de herinnering aan u zijn mij nooit uit de gedach ten geweest. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1930 | | pagina 1