Os Straf der Zonde Droogpruimer? 21e Jaargang Dinsdag 6 Mei 1930 No. 35 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR JJgj WIERINGEN EN OMSTREKEN -A WIERINGER COURANT» VERSCHIJNT ELKEN DINIDAB en VEIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. UITBETE! i CORN. J. BOEKER, WIERINGEN ROREAOI Hippolytushoef Wieringen. Telefoon IntercoMm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10 BUITENLAND. FOLTERINGEN IN KROATIË. Gruwelijke bijzonderheden. In den loop van het proces-Matjek, dat thans te Belgrado wordt behandeld, zijn verschillende verklaringen afgelegd over het fol tersysteem, dat in de gevangenis te Agram zou bestaan. In het ..Berl. Tag." heeft dezer dagen de oud hoofdredacteur van de „Ihrvat," Slavko Gihlor, die thans in het buitenland woont, gruwelijke bijzonderheden meegedeeld over dit systeem. De heer Gihlor vertelt, dat hij in het voorjaar 1929 met ongeveer honderd Kroaten in Agram werd gearresteerd. De politiegevangenissen zit ten overvol met politieke arrestanten. Met hem in de eene cel was Barnaditsj opgesloten, die thans allerlei onthullingen heeft gedaan. Tering- patiënten lagen op den betonvloer de politie- arts dr. Farhasj weigerde zwaarzicken te hel pen. „Als je ziek bent, kun je crepeeren,"' was zijn antwoord. Des nachts schrokken we vaak wakker door ontzettend gegil, dat uit de verte tot ons doordrong. Het geluid kwam uit de fol terkamer, waar de detectiven en politiebeamb ten de politieke gevangenen martelden. Gewoon lijk werden zij overdag verhoord; maar wan neer iemand 's nachts voor een verhoor werd gehaald, dan beteekende dit, dat zoo iemand ge folterd zou worden, geregeld bijgewoond dooi den politieprefect Bededowitsj. In kelders wer den gevangenen gedood. Er bestaan verschillen de foltersystemen; het branden van kaarsen on der de voetzolen, het uit het lid rukken en trek ken van armen en becnen, enz. Gedurende zul ke folteringen liet men gewoonlijk een gramo- foon lustig draaien. In den loop van zijn relaas deelt de journalist o.a. mede, hoe kolonel Begitsj door den politie prefect Bedekowitsj en den plaatselijken com mandant generaal Belimarkowitsj werd geran seld. Tenslotte werd Begitsj door gendarmen af gemaakt. Alle bekentenissen, aldus Gihlor, werden door folteringen afgeperst. In antwoord op protesten van de advocaten Pernar en Min- tas antwoordde de chef der politieke politie in Agram, Evjetha Hoi wat: Wij moeten hen slaan, anders vernemen wij niets. Ik zelf sla niet; daar heb ik mijn menschen voor. De in Belgrado volkomen onschuldig aange klaagde Kroaten zijn in de gevangenis op beest achtige wijze gefolterd, verklaarde Gihlor ten slotte. Thans staan zij voor een rechtbank, dal doodvonnissen zonder hooger beroep uitspreekt. Hun geval is het geval van honderden en honder den onschuldigen onder de Servische dictatuur gemartelde en vermoorde menschen. DE STRIJD TEGEN DE SPRINKHANEN Onder leiding van den minister van landbouw en den gouverneur van Wallachye is in het Zui den van de Dobroedsja de strijd tegen de sprink hanen met grooten kracht begonnen. Er zullen loopgraven worden gemaakt, van wraaruit men de sprinkhanen met rook zal aanvallen. De A- deverul-courant bericht, dat de sprinkhanen reeds een oppervlakte van 320 H.A. bosschages hebben kaalgevreten. Op bevel van den minister van oorlog zijn verscheidene compagnieën sol daten naar het geteisterde gebied gezonden ten einde in samenwerking met de boeren den strijd FEUILLETON. (55. Ik heb Latrade naar u gevraagd en hij heeft mij verteld wat ik wilde weten. Gij hebt den naam van uw man afgelegd en dien van me vrouw Durand aangenomen en daar gij toch moest leven, hebt ge een beroep gekozen, het ondankbaar beroep van onderwijzeres. Wat kunt ge daarmee verdienen Op zijn best genoeg om den kost te hebben en uw kleedrren en huis huur te betalen. Dus heeft graaf De Lasserre u geheel aan uw lot overgelaten Nu, dat verwondert mij niet. Dat strookt met zijn ruwen aard. En sinds zes tien jaren gaaft gij den ganschen dag les tegen een paar francs per uur. Sedert zestien jaren leidt gij een plantenleven. Arme, lieve Héléne Ik beklaag en bewonder u tevens. Welk een ge latenheid, welk een wilskracht en welk een moed hebt gij moeten bezitten in den verschrik- kelijken strijd om uw bestaan. O, ge hebt dwaas gedaan mij te verlaten en ik deed nog dwazer u te laten gaan. Welnu, het toeval heeft mij vandaag gediend door mij bij Latrade te brengen. En zoo zijt gij daar dan weer en ik ben bij u, ik heb u terug gevonden Héléne Lieve Héléne De gravin maakte een plotselinge beweging, eensklaps uit haar verdooving ontwakend. De schurk beraamt den een of anderen nieu wen schurkenstreek, dacht zij. O, ik moei trach ten te weten te komen Maar, hernam hij, wij kunnen ons gesprek in dit rijtuig niet voortzetten. Willen wij naar uw huis gaan Mijn huis Neen, neen Ik begrijp het. In het huis, waar gij woont, zijn nieuwsgierigen. Ja. Ik zou u wel willen voorslaan naar mijn woning te rijden. Maar gij zoudt dat weigeren. Ik geloof dat het het beste is maar naar een tegen het ongedierte aan te vatten. EEN WERVELSTORM. Volgens berichten bedraagt het aantal doode- lijke slachtoffers van een wervelstorm, die Vrij dag het Midden-Wiesten van de Vereenigde Sta ten heeft geteisterd, >23, waaronder 8 rouwen. De verliezen aan goederen en vee in 9 Staten worden geschat op 6 millioen gulden. LEVEND VERBRAND. Een auto, waarin een moeder zat met haar 18- jarige tweelingdochters, is bij Edinburg (Enge land) over de kop geslagen en in brand gevlogen De inzittenden zijn levend verbrand. DROOG IS ANDERS. Voor alcoholische dranken heeft iedere vol wassen Engelschman in het jaar 1929 gemiddeld f 120 uitgegeven. In geheel Groot - Brittannlê werd voor 3500 millioen gulden aan alcohol be steed. Een rekensommetje om van te rillen DORSTIGE AMERIKANEN KUNNEN DRIN KEN. Met toestemming van het Amerikaansche departement van Buitenlandsche zaken zal de (Britsche) Cunard-lijn in Juli en Augustus drie kruistochten van vijf dagen van New-York uit organiseeren; men zal gedurende de gehecle reis op zee blijven. De Amerikaansche reeders beschouwen deze kruistochten als 'n nieuw middel om den dorstigen Amerikanen verlich ting te brengen, want daar de booten aan een buitenlandsche maatschappij behooren, m'ogen zij een onbeperkte hoeveelheid drank aan boord hebben. BINNENL. NIEUWS. EEN VREESELIJK DRAMA. Twee vrouwen den schedel ingeslagen. Een vreeselijk drama heeft zich gisternacht te Steenderen afgespeeld. Vlak naast het gemeente huis staat het gebouw van de Coöperatie van de L. T. B. (R.K. Boeren- en Tuinderbond.) Dit huis werd bewoond door den 53-jarigen mole naar K. B. Tot 1 Mei j.1. was het huis zijn eigen dom geweest doch door slechten gang van zaken had hij het aan den bond moeten verkoopen. Ei ken morgen was het de heer B. die de deuren o- pende om het bedrijf open te stellen. Maandag morgen bleven de deuren evenwel gesloten. Te ruim 9 uur heeft men zich, daar men on raad vreesde door het openschuiven van een raam toegang in den woning verschaft. Wat men er vond was vreeselijk. De man had zich in nachtgewaad aan de trap opgehangen. Onmid dellijk werd de burgemeester als hoofd der po litie gewaarschuwd en bij nader onderzoek vond men de 48-jarige vrouw en de 15-jarige dochter op de slaapkamer op de bovenverdieping met in geslagen schedel. Beiden gaven nog teekenen van leven, doch de dochter overleed zeer spoe dig. Bij het afzenden van dit bericht was de vrouw nog in leven doch zij is stervende. Op de slaapkamer, waar overigens geen wanorde was vond de politie de bebloede bijl waarmee de man in wanhoop over den gang van zaken een eind heeft gemaakt aan het bestaan van zijn fa milie. Het gebeurde heeft in het dorp groote con restaurant te gaan. Daar, in een afzonderlijken kamer, kunnen wij vrij spreken. 't Is goed, antwoordde de gravin. Zij nam het voorstel aan, in spijt van de min achting, die zij koesterde voor den man, die de oorzaak was van haar onherstelbaar ongeluk Zij nam het aan, in weerwil van den afkeer, dien hij haar inboezemde. Gevoelend en radend, dat die schurk, die steeds den vijand van graaf De Laserre gebleven was, diens dochter in zijn haat betrok en hopen de, dat zij zijn helsche plannen zou kunnen door gronden en verijdelen, legde zij zichzelve de vreeselijke beproeving op eenige oogenblikken in zijn gezelschap door te brengen Koetsier, riep De Sanzac breng ons naar een restaurant. Een oogenblik daarna bleef het wederom stil staan aan het begin der place de Clichy. De Sanzac opende het portier en stapte het eerst uit op haar beurt sprong de gravin er vlug uit zonder de hand aan te raken, die de burggraaf haar bood. Een windvlaag sloeg haar voile op. Zij trok haar ijlings naar beneden, maar niet zoo snel of een man, die eenige schre den verder was blijven staan, had den tijd haar gelaat te onderscheiden. O, riep de man, terwijl hij groote verbazing verried. Hij was opzelfde plaats roerloos als versteend blijven staan. De gravin De Lasserre. de burggraaf De Sanzac, sprak hij binnens monds, na hen het restaurant te hebben zien binnentreden. Hij loosde een diepen zucht, schudde het hoofd en snelde met versnelden stap zijn weg voort. De Sanzac en de gravin waren vlak tegeno ver elkaar gaan zitten. Laat ons geen tijd verliezen, mijnheer sprak de gravin. Zeg mij nu terstond wat gij van mijn dochter weet. De schurk wist maar al te goed te verhalen, dat zij was bij een zekere mevrouw Delorme. maar hij hield, ondanks al de strikvragen van de gravin, angstvallig voor zich, welke snoode plannen hij nu weer in zijn schild voerde. Echter zij had zekerheid, dat hij in 't geheel niet vermoedde, dat zij zelf als onderwijzeres bij haar kind in betrekking was en het zou bescher sternatie verwekt. De politie heeft de lijken vrij gegeven om te te worden begraven. DE ZOMERTIJD. Voor zooveel noodig, wordt ei' aan herinnerd, dat de zomertijd aanvangt den 15den Mei a.s. De overgang geschiedt in dier voege dat, wan neer de middelbare zonnetijd van Amsterdam, op den dag waarop de zomertijd aanvangt, 2 uur aanwijst in den voormiddag, het geacht wordt te zijn 3 uur in dien voormiddag. De overgang naar den zomertijd geschiedt m. a.w. dit jaar dus in den nacht van Woensdag 14 Mei op Donderdag 15 Mei om! 2 uur. APPELEN MET GOUDEN STEELTJES. Ter V.V.O.B.-veiling te Eist worden thans nog verschillende flinke partijen inlandsche appe len van uitmuntende kwaliteit verhandeld, o.in. goudreinetten, bellefleurs, Ceulemans en sler- appelen. Deze zijn afkomstig uit koelhuis-opslag waar in de vrucht zich buitengewoon hard en gaaf heeft gehouden zoodat er veel vraag voor is. Goudreinetten werden zelfs dezer dagen ver- kocht a 35 ct. per stuk en tot bijna 80 cl. per Kilo Met recht appelen met gouden steeltjes. TEGEN AFSLUITBOOMEN GEREDEN. Zaterdagavond omstreeks elf uur is op den spoorwegovergang te Velsen een ongeluk ge schied. Juist toen de autobus van de firma Mooy vol bezoekers van de juist heden geopende feest week te Beverwijk den overweg naderde, liet de wegwachter de afsluithoornen neer. daar een trein moest passeeren. Daar de bus reeds vlak bij den weg was, kon de chauffeur niet tijdig ge noeg stoppen, zoodat de bus tegen het ijzerwerk van een der hoornen botste. Het gevolg was, dat met een donderend geraas alle spiegelruiten ter linkerzijde van de autobus werden verbrijzeld. Onder de talrijke passagiers ontstond een hevi ge paniek, temeer daar de trein naderde.Geluk kig sprong de boom weer omhoog, zoodat de bus nog bijtijds over de rails kon komen. Eenige pas sagiers bekwamen door glasscherven lichte snij wonden. De schade is aanzienlijk. KIND UIT HET RAAM GEVALLEN. Zaterdagmiddag schoof mej. Wisse een raam op van de voorkamer op de eerste verdieping van haar woning aan de Odastraat te Rotter dam, om haar 5-jarig dochtertje dat op straat speelde, te roepen. Toen zij het meisje niet zag. ging zij naar beneden om het te zoeken, van welke gelegenheid vermoedelijk het ruim IV2 jarig dochtertje M. gebruik maakte om via een stoel in het raam te klimmen. De kleine verloor het evenwicht en viel op straat. Door de hevig ontstelde moeder is het kind naar den Hulppost aan de Maashaven gebracht, vanwaar het per auto van den Geneeskundige, Dienst naar het Ziekenhuis is vervoerd, waar een schedelbreuk werd geconstateerd. DE BENNEKOMSCHE MOORDZAAK. Jan Hoek blijft ontkennen. Naar de Geld. verneemt, is tot nii toe aan Jan Hoek, den verdachte in de Bennekomsche moord zaak, alleen moord ten laste gelegd. Het is te verwachten, dat hij voor de inbra- ken, waarvan hij verdacht wordt, eerst later te Daf ben ik gelukkig niel Want 'k pruim uitsluitend de sappige en malsche recht zal staan. De verdachte blijft nog steeds alle schuld ont kennen. Ook verklaart hij, geen dolkmes in zijn bezit te hebben gehad, maar verschillende per sonen, w.o. een familielid van den verdachte, verklaren pertinent gezien te hebben, dat hij een dolkmes in zijn bezit heeft gehad. Jan Hoek heeft er bij de justitie tegen gepro testeerd, dat men hem gevangen hield en hij toonde zich zeer verwonderd toen de officier van politie hem cr op wees, dat hij naar alle waarschijnlijkheid het er niet levend zou afbren gen, indien hij zich op straat vertoonde. De verdachte blijft voortgaan, met nog steeds getuige a décharge op te geven teneinde zich een alibe te verschaffen. Als deze personen dan gehoord worden blijkt, dat ze niets kunnen verklaren. EEN MOTORRIJDER GEDOOD. Gistermorgen reed de 29-jarige motorrijder M. Kieviet uit Eindhoven met zijn motorrijwiel en zijn broer op de duo-zitting in de richting Son. In deze richting reed een vrachtauto, waarvan de bestuurder eveneens uit Eindhoven afkom stig is. Onder de gemeente Son kwam een aan tal wielrijders uit de tegenovergestelde richting. Bij het uitwijken voor de fietsers reed de vracht auto het motorrijwiel aan, waardoor de bestuur der Kieviet van zijn motor werd geslingerd, zwa re verwondingen bekwam en kort daarna over leed. Zijn broer is er ongedeerd afgekomen. Alg. Hbld. STORM IN EEN GLAS WATER I Te Delft was het Zaterdagavond in het cen trum der stad wat rumoerig. Eenige jeugdige communisten, die met de Tribune colporteerden en daarbij een handwagen bezigden welke laatste bij politie-verordening verboden is werden deswege geverbaliseerd. De handwagen wed in beslag genomen. De politie was daarbij genoodzaakt van de wapens gebruik te maken om het nieuwsgierige en opdringende publiek op een afstand te houden van verzet was geen sprake. Er hadden geen arrestaties plaats. men al was het ten koste van haar leven. Toen hij echter van zijn liefde voor haar sprak en dat zij bij hem terug moest komen siond zij vol verontwaardiging op en minachtend zonder iets te zeggen liet zij hem zitten en hooi de nog slechts zijn satansche schaterlach toen zij ijlings het restaurant verliet. Opnieuw verjaagd. Ijlings sloeg zij de straat in naar huis, niet wetend, welk onheil daar wachtte. De graaf De Lasserre zelf toch was het ge weest, die had gezien, dat zij met De Sanzac het restaurant was binnengegaan en overstelpt van woede en tegelijk van droefheid wachtte hij thans dat de gravin thuis zou komen en hij zou haar op staanden voet als een hond van de deur jagen. Daar ging de schel hij hoorde haar stern Tegelijker tijd begaf hij zich naar haar ka mer. Zij had geen tijd gehad zich van haar klee ding te ontdoen en nog geheel in 't zelfde cos- tuum als hij haar met de Sanzac het restaurant had zien binnengaan stond zij thans voor hem Ja, ja, zij was 't wel hier was geen vergissing mogelijk. „Wjaar kom jij vandaan Zij wankelde Ik Hoe vraagt ge Ha, ik behoef niets te vragen Ik weet Eerlooze Gij huichelt hier liefde voor je kind en en laat je opnieuw in met die schurk. Ga Verlaat oogenblikkelijk dit huis en nooit, versta je, nooit zal je je dochter meer zien De Graaf ging heen, zonder dat zij iets tot verweer had kunnen zeggen. God, waarvoor moest zij telkens zoo zwaar worden gestraft Terwijl zij in allerijl haar linnengoed en haar kleederen bijeenpakte, liet de graaf een rijtuig halen. De dienstboden volvoerden ontsteld en ver wonderd de bevelen van hun meester. Een koffer en een pakje werden naar beneden gebracht en met wankelenden tred, gebogen hoofd als een misdadiger, het hart vervuld van smart, verliet de gravin de kamer. Dit alles was bineen het uur afgeioopen. Klaarblijkelijk had de graaf gewild, dat de arme moeder vóór de terugkomst van Aurora vertrokken was. Twintig minuten later kwamen mevrouw De lorme en het jonge meisje thuis. De graaf wachtte haar in den salon op. Dit verbaasde haar reeds. Maar hoe voelden zij zich te moede, toen hij tot Aurora zeide Ik heb vanmiddag in je afwezigheid een gewichtig besluit genomen. Om zeer ernstige re denen die ik je niet kan mededeelen, ben ik ge noodzaakt geworden je onderwijzeres weg te zenden Het gelaat van het jonge meisje werd eens klaps door een doodelijke bleekheid overtogen. Als wezenloos staarde zij haar vader aan. Opeens barstte zij in een hartverscheurend snikken uit en vloog naar haar kamer. De graaf snelde haar na. Hij vond haar geknield voor haar bed liggen, met het hoofd in de kussens en hoorde haar uit roepen HeengegaanZij is heengegaan zonder mijn thuiskomst af te wachten, zonder mij om helsd te hebben De graaf nam haar in zijn armen, zette haar op zijn knieën, liefkoosde haar en voegde haar, om haar te troosten al de woorden toe, die zijn hart hem ingaf. Maar weet u dan niet, vaderdat ik meer van mijn onderwijzeres houd dan van moeder? De Lassarre rilde. Toch gelukte het hem zijn dochter een weinig tot bedaren te brengen door haar eenige vertroos tende woorden toe te voegen. Hij keerde naar zijn huis terug, ontevreden met alles en met zichzelven. Hij had geen berouw over de ruwe strafoefening, die hij gehouden had. Maar zij verdroot hem en hij was ongerust. Toen hij in zijn kabinet gekomen was, stak hij een kaars aan, want de avond was reeds geval len, en lichtte een gordijn op, dat een deur ver borg. Hij opende deze en betrad een klein vier kant vertrekje, waar altijd een sombere duister nis heerschte, omdat er een zwaar groen-fluwee len gordijn voor het eenige venster hing, dat licht gaf. Geen ander meubel stond er dan een soort rustbank. Maar verscheidene schilderijen, meestal portretten, prijkten aan den muur. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1930 | | pagina 1