Om bet Oude Geloof ANNA PAULOWNA. Door den architect Chr. Dekker te Scliagenj is te Anna Paulowna aanbesteed het bouwen van 31 huizen te Breezand. Ingek. waren 36 biljetten. Laagste inschrijver R. Wouda te Krom menie voor 90.090. Hoogste inschrijver D Kaaij en Zonen te Leiden voor 120 000. Loop der bevolking. Ingekomen F. J van Hese uit Goes J. de Vos uit Opsterland L. W. Reeuwijk uit Zoeterwolde S. Mensinga uit An- dijk A. van Wijk uit Warmond J. van den Berg uit Noordwijk J. van Keimpema uit Het BildtA. Herder uit Smallingerland R. Huize bosch uit Ruinen Mej. C. van Bostelen uit Lei den G. de Vos uit Callantsoog J. C. Klos en gezin uit WfteringerwaardC. Wisse en gezin uit Rotterdam E. Girmann uit Dusseldorf. VertrokkenMevr. Mevr. Moerel-van den Berg naar Vlijmen C. van Zandwijk naar Wie- ringerwaard M. en G. Wagemaker naar Den Hélder; M. Kuiper en gezin naar Bovenkarspel; P. Kieft en gezin naar Den Helder E. J. van Ginkel naar Den HelderW. Kopmels naar Wieringen B. Raven naar Schagen Mej. C. B. Koning naar Alkmaar J. Jonker en gezin naar Den HelderJ. A. de Ridder en gezin naar Den Helder Mej. I. R. Vorstman naar Arnhem. Het woon- en winkelhuis van den heer P. P. Lammers, Spoorbuurt alhier, zal worden ver bouwd. Aannemer R. Daalder is met de verbou wing belast. In onze gemeente zal gedurende deze week de Emïnabloemcollecte worden gehouden. De opbrengst zal voor plaatselijke tuberculose wor den aangewend. De volgende personen zijn voor herhalings oefeningen opgeroepen B. van Twuijver, lich ting 1925. van 7-24 Aug. 1930 te Amersfoort A. A. Bezuijen, lichting 1927, van 11-28 Sept. 1930 te Leiden J. Hoogeboom, lichting 1925, van 24 Juli tot 10 Aug. 1930 te Amersfoort. Naar wij vernemen is door de Nederland- sche Spoorwegen, naar aanleiding van het ver zoek om tot electrische verlichting van het sta tion en de perrons te willen overgaan, meege deeld dat vooralsnog niet aan het verzoek kan worden voldaan, in verband met mogelijke wijzi gingen van de stations-inrichtingen tengevolge van den aanleg van de Zuiderzeespoorlijn. Door de Generale Commissie der Zuidcr- zeesteunwet is aan J. Bood en J. P. Hoogmoed, visschers te van Ewijcksluis, toezegging gedaan dat de gevraagde huip ter verkrijging van werk zal worden verleend. BURGERLIJKE STAND Geboren Jacob z.v. J Waterdrinker en van J.Schermer Marie Hermijntje, d.v. C. Bakker en van F. Verschoor Anna Maria, d.v. C. J. Mo lenkamp en van C. T. Keet. Ondertrouwd Cornelis Leendert Duijzer, oud 21 jaar, bloemistknecht en Baukje Moolenaar, oud 21 jaar, zonder beroep beiden wonende te Anna Paulowna Jacob Paarlberg, oud 23 jaar, tuinbouwer, wonende te Oudkarspel en Catha- i-ina Keijzer, oud 21 jaar, zonder beroep, wonen de te Anna Paulowna Wilhelmus Hoogeveen, oud 26 jaar, bloembollenkweeker en Cunicra Margaretha Jonker, oud 26 jaar, zonder beroep, beiden wonende te Anna Paulowna. Getrouwd Hendrik Cornelis Eradus en Ali- da Anna Hollander Jelle Faber en Anna Jon- gejan. Overleden Grietje Gorter, oud 73 jaar, wedu we van Johannes Franciscus Siffels. POLITIE. Verloren een bruin lederen por- temjonnaie met eenig geld. Gevonden een duim stok. Inlicht, worden ter secretarie verstrekt. P. C. Keijzer, dienstplichtige der lichting 1930, is ingelijfd bij 't 21e Regiment Infanterie 2e ploeg, te Amersfoort. Door den Hoofdinspecteur van den Arbeid is aan H. Hofland, timmerman te Winkel, ver gunning verleend om van 5 Mei tot 2 Augustus 1930 door één man arbeid te laten verrichten des nam. na 6 uur. De dienstplichtige der lichting 1931, P. M. Jaspers, is door den 26en Keuringsraad voor den dienstplicht geschikt verklaard. FEUILLETON. OORSPRONKELIJKE ROMAN door Levy Gmnwald. (Nadruk verboden.) (12. „Mijn zoon, er is iets, dat u drukt, u terneer- slaat", sprak de oude man op zekeren Sabbath- namiddag, toen zij, na een moeilijke Talmoed- plaats behandeld te hebben, egn oogenblik ver poosden. „Vaak schijnen uwe gedachten af te dwalen, en als ik u dan zoo gadesloeg,zag ik soms zoo'n droefgeestigen, ja zelfs wanhopigen blik in uw oogen, dat ik er van schrok. Is er iets, dat je hindert Kan ik iets voor je doen?" vroeg de oude man, op hartelijken toon. „Je va der is ver weg, hij is een oud studievriend van mij. Wij zaten beiden op dezelfde schoolbanken. Oorspronkelijk zou je vader ook den geestelijken stand kiezen en studeerden hij en ik aan deze Frankforter Jesjiwo. Toen zijn vrome vader ge storven was en er geen opvolger in de zaak was, moest hij het Seminarium verlaten en zich in den handel begeven. Toch is hij een groot geleer de geworden, getuige de opvoeding, die hij jou, zijn zoon, gegeven heeft, Schreef hij mij niet, toen je naar Frankfort kwam Ik zend mijn zoon aan jou, mijn ouden studiemakker. Wat ik niet, door de drang der omstandigheden, heb kunnen bereiken, zal hij voortzetten. Door jou zal hij worden, wat zijne moeder en ik wen- schen „een Godoul bejisroeil", (geleerde onder Israël.) Toen Arthur dit woord zijn ouden leeraai hoorde uitspreken, schrok weer op... Een Go doul bejisroeil, een groote onder Israël, herhaal de hij verschrikt. Maar de rector zweeg, hij was een fijn men- schenkenner. Nu wist hij, dat het geen zorgen waren van materieelen aard, die zijn pupil kwelden en tee- der als een vader, was hij naast Arthur gaan staan, had hem diep in de oogen gezien en ge zegd „Spreek je hart vrij uit, mijn jongen, als Hulde aan onzen kleinen medewerker. Vrijdag middag kwam de ongeveer 8-jarige Pietje Ncu- vel bij onzen verslaggever met de woorden: Mijn heer De Polderbode. Ik heb voor u een bericht, maar onder beloving, dat u mijn naam noemt voor de aanbrenging. En onze verslaggever be loofde dit natuurlijk ten stelligste. En Pietje vertelde toen in één ademi: Er is brand uitgebroken bij den Manufacturier Brink man. Ja, zegt Piet, dat kleine jongetje heb het meen ik, aangestoken. En het brandde wat fijn. Toen werd de brandweer geroepen, maar toen ie er goed en wel was. stond deze machteloos ..want ze hadden het al uitgegooid met emmers water. Komt het in de krant Ja, hé En we hebben ons medewerkertje zijn zin gegeven Weer een drukke BloeinenZondao in Breezand Zondag was het weer enorm druk in de bollen streek Breezand. Veel vreemdelingen enz. trok ken in groote rijen auto's, motorfietsen. enz. langs de wegen. Veel bollenkvveekers hadden de medewerking gegeven, door hun vroege tulpen, die er Vrijdag of Zaterdag al af hadden moeten zijn, staan te laten, en nu Maandag weiden af gesneden. Nu komen de Darwintulpen weer mooi in de knop en de a.s. dagen zullen de vel den weer prachtig zijn en belooft de belangstel ling voor Breezand enorm te worden. BREEZAND. Jan van Riemsdijk. Zondag gaf 't Nut Vriendenkring een openbare uitvoering in de zaal van Borst. De zaal was goed bezet. De voorz., de heer C. Weijers, spreekt bij de opening een hartelijk woord van welkom, inzon derheid tot het gezelschap Van Riemsdijk. De zoo bekende Veluwsche dichter-zanger wist al dadelijk met 'n klein speechje op zijn koddige manier uitgesproken, het publiek in de goede stemming te brengen en bijgestaan door zijn vrouw, die hem aan de vleugel begeleidde begon hij met de afwerking van zijn programma. Met aandacht en vol bewondering hebben we hem gevolgd en het kan niet anders of zelfs de zwart galligste mensch zal Jan van Riemsdijk in goed humeur weten te brengen. WJat echter voor enkelen teleurstellend was Dat enkelen van de nummers veel overeenkwa men met die, welke de heer Van Riemsdijk voor twee jaar terug in Veerburg heeft gezongen. Wellicht heeft de dichter-zanger gemeend, dat Breezand ver van Anna Paulowna aflag en mis schien ^Breezand voor 'n andere gemeente aange zien. Echter de nummers, als De Klokken, of Aan het Scheveningsche Strand zijn wel zoo mooi, dat het niet verveelt als men ze voor de tweede maal hoort. Heel jammer vonden we 't echter voor 't publiek, dat 't repertoir zoo kon was 't Was nog voor elf uur, en toen ha d Van Riemsdijk z'n laatste nummer al gezongen. Ze ker, zijn programma sloeg in. maar een avond vullen is toch eigenlijk anders Het publiek be taalt 'n hooge entree en verlangt dus ook wat, en., heeft daar recht op Een vroeg, maar zeer gezellig bal was het slot van dezen avond GEMEEN TEWIERINGEN- BURGERLIJKEN STAND der gemeente Wieringen over April 1930. Geboren Jitze, z.v. J. Veling en G. Langcn- berg Christoffer, z.v. F. Bont en S. Leemhuis Reina Lugiena, d.v. P. Vos en IJ. Hogewind Sikke, z.v. IJ. Heidema en F. Woliers Jacobus Cornelis, z.v. IJ. Bais en E. de Wit Engel, z.v. E. Niggendijker en G. Jasper Pieter Lucas, z.v. P. Mulder en G. Mulder Hendrikjc, d.v. M. Westerbeke en S. Pijpstra. Ondertrouwd A. A. Leijen en M. Tijsen Jb. Doves en A. Betlem C.de Boer en M. Vroon e B. H. Kraan en M. A. de Haan. Getrouwd P. de Vries en A. de Vries J. Smit en C. Gorter J. Doves en A. Betlem A A. Leij en en M. Tijsen G. van Mook en A. M. de Maos- schalck. Overleden A. van Aller, oud 52 jaar echtge- noote van C. M. Sterrenburgh S. D. Jolis, oud 25 jaar, overleden te Alkmaar levenloos aange geven een kind van P. Kuilt en G. A. Everts een kind van A. Gielis en N. Kooij een kind v. F. J. Nieuwenhuis en J. W. Haafakker. Herhalingsoefeningen. De volgende dienstpl- moeten dit jaar voor herhalingsoefeningen opko men te Amlersfoort J. de Wit op 31 Juli voor 24 dagen W. Bakker, E. Halfweeg, Jb. Lont, J. ik je helpen kan, zal ik het doen." Toen had Arthur zijn hart uitgestort. Verteld van zijn een zame jeugd, zijn vele studeerenvan Mirjam hoe hij de Joodsche Rabbijnen en hun uit spraken vereerde, hoogschatte, doch dat hij zich niet gerechtigd achtte eens een Godoul onder Israël te zijn. Hij voelde er geen roeping voor. Arts had hij willen worden, en dit ook dikwijls zijn vader gezegd, maar deze was van oordeel geweest, dat hij te jong was, hierover te oordcc- len en slechts blindelings den wensch zijner ouders had te gehoorzamen. Nu peinsde hij vaak erover, dat hij een misslag deed als hij, zonder roeping er voor te voelen, eenmaal de hooge positie van Joodsch-geestelijken rang zou innemen. En de oude rector begreep, voelde, dat zijn oude studievriend z'n zoon in de jeugdjaren to veel overladen had, dat deze overdaad schade- lijk was. De oude Dr. Weiszmann had Arthur moed ingesproken, hem gezegd, dat hij zijn va der zou schrijven. Hij zou trachten hem te over reden, zijn zoon in de medicijnen te laten stu deeren, hoezeer het hem ook speet, dat. een groot licht, zooals hij eenmaal had kunnen zijn, voor het Jodendom verloren ging, doch dat men al leen dan Rabbijn mocht worden, als deze taak opgevat werd met volle overgave des harten. Dankbaar had Arthur den ouden man de hand gedrukt, en hem verzekerd, dat hij ook als medicus veel goeds zou kunnen doen en daarbij toch het Jodendom dienen. De oude rector schreef direct na Sabbathuitgang zijn ouden stu diemakker, dat het onverantwoordelijk was zijn zoon Rabbijn te laten worden, hij ried hem drin gend aan, den wensch van Arthur te vervullen en hem naar de Universiteit te zenden. Het is jammer mijn vriend, dat gij in uwe verwachting wordt teleurgesteld, maar men mag niemand dwingen Rabbijn te worden. HOOFDSTUK XII. Terugblik. In zijn kamertje zit Arthur nog steeds over de Thora (wet) gebogen, bestudeert hij de afdeeling Metsora (de melaatsheid.) Evenals vroeger, toen hij nog 'n kind was, is het alsof de stem van zijn vader hem in de ooren klinktAlles wat er in Slikker, P. J. Grin,, C. van Kalsbeek, N. P. Kooij N. Lont, Jb. Oden, P. Portegijs, A. van der Wel le, allen op 7 Augustus voor 17 dagen. Loop der bevolking over April. Ingeschreven j^rsonen D. Bogers en echtg. van Barsinger- liorn H. Trechsel van Vlagtwedde A. Schreu- der van Vlagtwedde; P. A. Plooij en gezin van Den Helder A. Bolt en gezin van Onswedde H. de Jong en gezin van Emmen G. Bos en ge zin van Enschede L. Verbost en gezin van Me- demblik Mej. M. Veldman van Alkmaar J. F. Mollet van Kruiningen Wed. K. Koning en ge zin van Scheemda H. Moorlag en gezin van Onswedde; 11. Wiebrecht en gezin van Harlin- gen H. Buntjer en gezin van Bellingwolde J. «Krol en gezin van Almelo A. L. Sparenburg ?n echtgen. van Harlingen Mw. J. E. Wiegman geb. Bais van TerschellingK. Strootman en gezin van Velsen J. Lely van den Haag A. Roele en gezin van Amsterdam G. Pranger van Amsterdam H. van Hukelum en gezin van An- r* Paulowna J. Griep van Kruiningen S. Ij zer en gezin van Bellingwolde Joh. Westerhof en echtgen. van Emmen A. Zomermaand en gezin van Onswedde Joh. Snepvangers en ge zin van Halsteren H J. Huting van Alkmaar; J. A. Winter van Amsterdam D. C. Kooij van Den Helder J. Niewiek van Bierum C. 'lli. .J. Ruijs en echtg. van den Helder H. Kok van Oss; F. Mollig van Oude Pekela D. H. Kootstra van Oude Pekela W. Kopmels van Anna Paulowna G. Geskus van Amsterdam L. Bakker en gezin van Sliedrecht A. A. Leijen van Callantsoog A. Kop en echtg. van Sliedrecht N. C. Blanken- daal van Alkmaar M. M. Blankendaal geb. Ko ning van Beemster. Afgeschreven personen A. Verblauw naar Den Helder J. Bakker naar Den Haag Jac. de Roo naar Hengelo P. Kroon en gezin naar Heemskerk B. IJoltjes naar Rotterdam A. de Vries geb. de Vries naar Schermerhorn G. Landman en gezin naar Ilattem P. Liemberg en gezin naar Amsterdam P. Iedema naar As sen L. Poorters naar Wonscradeel J. en J. R Vogelenzang naar Rotterdam Mej. J. de Jonge naar Den Haag J. C. Baijs naar Texel J. J. Groffen en gezin naar Breezand R. Gras naar Huizen T. de Groot naar Utingeradeel J. C. H. Schoenmakers en gezin naar Venlo G van Mook en echtg. naar Wonseradeel C. M. Ster renburg naar Voorburg O. Barelds en gezin naar Wonseradeel L. .1. Moelker en echt. naar IJaarlemmerliede en Spaarwoude A. Faust naar Parijs M. J. Faust geb. Baggen en kind naar Geleen. Ten behoeve van de gemeente Wieringen is opnieuw gewetensgeld gestort, thans tot een bedrag van 390-. Op 11 Mei a.s. zal ten bate van de R. K. Ver. ter bestrijding van de tuberculose „Herwonnen Levenskracht" alhier een collectie worden ge houden. Het jaarlijksch onderzoek van dienstplich tigen der lichtingen 1918 en 1921 van deze ge meente zal worden gehouden in het raadhuis op 25 Juni a.s. POLITIE. Gevonden een paar aardappelen- manden en verloren een bos sleutels. Inl. bij den Gem. Bode H.-hoef. DOOPSGEZ. GEMEENTE Vrijdag 9 Mei Doopsgez. Jongerenkring. Uitvoering Gym. Zondagavond gaf de Gym nastiek vereeniging Wieringen 'n uitvoering in Concordia. De zaal was tot in alle hoeken bezet en het publiek heeft genoten van de mooie num mers. die de dames en heeren uitvoerden. Ook 't werk \an de meisjesafdeeling was uitermate keurig en alles werd hartelijk toegejuicht. Een mooie afwisseling waren de voordrachten van de heeren Gebr. Pennekamp van Anna Pau lowna. De Vier Bruidegoms en Dirk en Aal gaan potverteeren gaven aanleiding tot 'n geweldig lachsucces. Aan 't slot van de uitvoering werd den directeur der Gym, den heer Pennekamp 'n mand fraaie bloemen door Mej. Annie Duijnker aangeboden, terwijl de voorzitter, do heer Luc ker woorden van waardeering sprak. Een gezellig bal vormde het slot. Helpt Elkander. In het tijdvak 1 Nov. 1929 -- 1 Mei 1930 waren bij de Onderlinge Vee- en Paar üezen modernen tijd zoo hemelhoog verheven wordt. de bouwwetten, de hjgiëne, de medische kennis, de warenwet, dit alles was den ouden Joden reeds bekendMelaatsche, onreineZiet hoe de dokter-priester het huis laat ontsmetten, hoe de quarantaine, het in af zondering houden, het observeeren van de kwaal duizelden jaren reeds op een wijze geschiedde, die de huidige, twintigste eeuw eerbied moet af dwingen, hoe alles tot in de finesses in hygiëni sche wetten omschreven was. W[as het omdat Arthur roeping gevoelde, dok ter te worden, dat het bestudeeren dezer medi sche afdeeling hem geheel in beslag nam Dr. Weiszmann heeft zijn vader geschreven. Hij zal nu geen Raaw, doch arts worden. Hij glimlacht en denkt Is de Priester, die een verheven taak als arts vervult, die de vreeselijke plaag der me- laatschlieid bestrijdt, niet even noodig als de Priester, die de menschen moet bevrijden van de ziekten hunner ziel De tevreden glimlach blijft op zijn gelaat. Zijn gelukszon zal nü gaan rijzen. Zijn vader zal de verstandige raadgevin gen van zijn ouden vriend, den rector, niet in den wind slaan hij zal hem toestemming ge ven, de universiteit te bezoeken... En in zijn gedachten ziet hij zich reeds zitten in een groot doktershuis. In zijn gedachten verdwijnt het studeerver trek, is het reeds eenige jaren verder.... Tegenover hem zit een lieve, bekoorlijke rouw. Haar oogen zijn teeder op hem gericht. Zoo straks was er een verwonde, hij was niet thuis, maar met zachte, teere hand heeft zijn schoone, reine Mirjam een hulpverband gelegd als een weldoende fee bezoekt zijn vrouw de buizen der arme zieken. Heel gelukkig zijn zij beiden in het groote doktershuis. Die lieve, klei ne reine Mirjam Verheven, vér boven alle an dere vrouwen, muntte zij uit. Hoe smartte het hem, toen hij voor vier jaar afscheid van haar nam. Hij ziet nog, hoe zij hem een klein zijden tefillinzakje, m!et tranen in de oogen overhandigde. De letters er op, had zij zelf geborduurd. Een vreemd kind, die Mirjam. In 't begin kon zij zoo innig en hartelijk zijn, zoo natuurlijk kinderlijk-blij. Zelfs zijn vader, die altijd zoo streng was, zag van Mirjam veel door de vingers. Wie als Mirjam, kon zoo mooi denverzekering Maatpij. Helpt Elkander verze kerd 160 paarden met 'n waarde van f 61.000 Wegens sterfte en afkeuring moesten 3 bees ten worden uitgekeerd. De hiervoor te heffen pre mie werd vastgesteld op f 0.50 per f100.— verze kerde waarde. Meifeest der Afd. Wieringen S.DA.P. Zaterdag avond hield genoemde afd. haar Meifeest in Con cordia. De zaal was geheel bezet. In zijn openingswoord constateerde de voor zitter de heer Lub, met vreugde, dat blijkens de opkomst, dit feest van den arbeid ook hier al lengs meer aan beteekenis wint. De heer Bijmolt uit Amsterdam, die ver volgens het woord verkreeg, schetste uitvoeriger de beteekenis van den één-Meidag, die naast een demonstratie voor verschillende eischen, 'n getuigenis is van millioenen mannen e n vrou wen, die in het Socialisme het geloof in het nieu we leven hebben gevonden. Met ettelijke voorbeelden toonde hij voorts aan de juistheid van Marx' voorspelling, dat de economische ontwikkelingsgang naar eigen wet matigheid gaat in de richting van concentratie, van kleinbedrijf naar grootbedrijf, van groot be drijf naar wercldbeheerschend monopolie. Ook stond spr. stil bij de zedelijke waarden van het socialisme, in spel en dans der jongeren in het planten van den Meiboom is iets zicht baar geworden van de levensvreugde, iets van de eenvoud en de reinheid van het nieuwe ge slacht in het nieuwe getij. De rede werd luide toegejuicht. Vervolgens werd het drama in één bedrijf: De Inbreker opgevoerd. Mooi spel werd gegeven en de medewerkenden kregen 'n hartelijk applaus. Ook de A. J. C. van den Helder met haar zang en dans bracht 'n prachtige aanvulling van den avond, die in alles uitstekend slaagde. COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK WIERINGEN. ZITDAGEN VAN DEN KASSIER TE H.HOEF WOENSDAGMIDDAG: VAN HALF DRIE tot HALF VIJF. TE OOSTERLAND MAANDAGAVOND VAN ZEVEN tot ACHT UUR. WIJ BREIEN cn repareeren alle soorten Wollen Kleeding, Kousen en Sokken, ook de aller fijnste. JAAP SNOR, ZUIDSTRAAT 15, DEN HELDER. Let op den Gelen Winkel. Depots voor Wieringen Hippolytushoef Wed. J. de Beurs Den Oever Jb. Kaleveld. PROVINCIAAL NIEUWS. PETTENERKLUFT. Zondagmiddag werden wij in onze rustige rust gestoord door de mede- deeling dat er brand in de gemeente was uitge broken. Het onheil bleek te woeden aan de Pet- tenerkluft, waar de graanmalerij van den heer Nottelman in vollen vlam stond toen wij er ar riveerden, benevens een daar achter gelegen huis, bewoond door den heer Fijma. De buren waren in volle actie om het woonhuis van den heer Nottelman nat te houden, daar dit een poos je ernstig gevaar liep. De motorspuit van Scha- gerbrug was spoedig ter plaatse en toen deze zijn straal water op het brandende perceel wierp was het gevaar spoedig geweken. De twee pcr- ceelen waren geheel platgebrand, maar de man schappen van den spuit hebben den geheelen nacht moeten werken om de smeulende massa meel. graan en lijnkoeken uit elkaar te halen en nat te houden, daar het vuur telkens weer op laaide. De brand is voor den heer Nottelman, hoewel hij verzekerd is, een groote schadepost, daar zijn bedrijf stilstaat en in het pakhuis een groote voorraad granen en veevoeder aanwezig was. Een zeer klein gedeelte van den inboedel van den heer Fijma heeft men nog kunnen redden. Ook deze was verzekerd. De oorzaak is onbekend, maar in elk geval geen kortsluiting. De heer Nottelman was zelf niet thuis toen de brand uitbrak. Een groot geluk was het, dat de windrichting voor de aangrenzende perceelen gunstig was, anders was de ramp bepaald grooter geworden. De brand trok enorm veel belangstelling, maar Gemeente- en Rijkspolitie zorgden voor een voorbeeldige orde. de oude Vrijdagavond-liederen zingen. Toen de oude Keile haar echter verwende en vertroetel de, h,aar als een prinses in zijde kleedde, haar fijne schoentjes met heel hooge hakjes gaf, toen veranderde. Mirjam. Als zij op Vrijdagavond aan de Sjabbostafel zat, dan ging zij vaak voor den grooten spiegel staan, waar de twee Sjabbos- kaarsen hun schijnsel in terugkaatsten en dan draaide Mirjam op haar hooge hakjes en staar de lang, heel lang, door den spiegel naar haar eigen beeld. Zij werd nuffig en ijdel Arthur's vader, driftig als hij was, had haar en Keile er op gewezen, dat een dochter Israëls zich nooit op kleeding mocht verhoovaardigen. Al tistakal bekankan eelo bemachsjesjesj bou, (zie niet op de kruik, maar op wat er in is.) Een vrouw of meisje in lompenkleeren, kan een kostbare ziel hebben, maar vele vrouwen en meisjes zijn in kostbare zijde gekleed, terwijl hun ziel verdor ven is, sprak Samuel Roos dan berispend. Maar Keile, noch Mirjam luisterden naar deze boetpredikatie. Keile had altijd haar zin doorge zet. Zij had zelf nooit een dochter gehad en zag geen gevaar. Zij was een vrouw uit een ander tijdvak, begreep niet, dat het in een garnizoens stad voor een schoon meisje, dat alleen in de wereld stond, wel eens gevaarlijk kon zijn als ijdelheid en begeerte naar mooie kleeding wer den opgewekt. „Weet hij veel, die Samuel Roos Mazzel (ge luk) heb-ie in z'n -leven gehad met z'n ansjovis. Stom geluk Toevallig is alles hem meegeloo- pen, want van handel heb-ie geen verstand. Wil- ie de baas spelen over jou, mijn kind-? Agge- nebbiesj (ach arme Heb-ie je een standje ge geven W,eet hij veel Verstand heb-ie van de Gemore. Zal-ie mij zeggen, hoe ik een kind moet behandelen Nö, zelf weet-ie niet eens, hoe-ie z'n zoon moet opvoeden Nebbiesj (verschrikke lijk) een boekenwurm maakt-ie ervan Die jon gen heeft een ponem (gezicht), nebeisj Moet hij weten, wat-ie met z'n zoon wil doen Narrisj- kat (dwaasheid), zijn z ij n zaken Moet i k we ten wat ik met jou doe, zijn m ij n zaken," en Keile gaf Mirjam, om haar te troosten, een prachtigen gouden armband. „Voor v?ie zal JJeile sparen Nö, in 't kijwer (graf) kan ik niks meenemen, zal jij 't alvast hebben (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1930 | | pagina 2