De Straf der Zonde 21e JaargangDinsdag 13 Mei 1930.No. 37 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Vh «WIÊRINGER COURANT* inntDi Hlppolytnshoel Wielingen. Telefoon Intercomm. No. IS. ADVERTENTIëN: Van 1—5 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10 VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. Brieven uit het Zuiden 395. INDISCHE ONRUST. Het begint er aardig op te lijken, dat het jaar 1930 een keerpunt zal worden in de wereldge schiedenis, belangrijker misschien dan het jaar 1914, al is 't duidelijk, dat wat we in dit jaar zul len beleven goeddeels een gevolg is van de ra zernij, welke met den wereldoorlog over Euro pa losbarstte, welke razernij oud-Europa zijn wereldpositie heeft gekost, althans de ondermij ning van deze wereldpositie in gang heeft gezet. De gebeurtenissen in Engelsch Indic doen ver moeden, dat 't begin van 't einde van het Euro- peesche imperialisme gekomen is. Ghandi, de geweldlooze. met zijn eisch van een vrij en zelfstandig Indië, heeft, toen de En- gelsche regeering niet wilde toegeven, niet be rust, maar een beweging in gang gezet, waarvan het einde en de gevolgen niet zijn te overzien. Be gonnen met een campagne tegen de zoutwetten. is geleidelijk de opwinding onder de Indiërs toegenomen en, ofschoon men lang geaarzeld heeft, omdat men weet. dat ook voor Indië het bloed der martelaren het zaad der kerk zal zijn, heeft men den leider ten slotte toch achter sloi en grendel gezet. Men durft hem niet eens voor de rechtbank te brengen uit vrees voor onlusten, men heeft hem veilig, ver van Bombay opgebor gen, zonderdat men plan heeft hem te vervol gen. Wel een typisch bewijs, hoe zwak zich d; Britsche regeering voelt. Maar de arrestatie van Ghandi is 't sein geweest tot allerlei onrust en reeds zijn aan weerszijden dooden gevallen en werden hier en daar vrouwen en kinderen van Europeanen in veiligheid gebracht, om ze bui ten het bereik van de wraakgierige menigte te houden. En nu gaat 't al niet enkel meer tegen de zoutwetten, maar een scherp boycot tegen alle Engelsche goederen is ingezet en reeds kwam uit meerdere districten bericht, dat de bevolking solidair weigerde landrente te beta len. En meer en meer zeggen de leidende figu ren den dienst aan de regeering op. Het valt dus te vreezen. dat binnen korten tijd het be stuur volkomen gedesorganiseerd zal zijn er aan anarchie prijs gegeven. DE ENGELSCHE KANSEN. Welke zijn tegenover de dreigende verwarring de kansen van de Britsche regeering? Zeer wei nige, naar 't mij voorkomt. Het is waar, dat En geland meer voor heete vuren heeft gestaan in Indië. Ik denk aan 1857, aan den opstand van de Sepoys. Maar dat was een ander Indië. Het ver zet was toen ook zeer fel, maar een karakter als 't thans dreigt aan te nemen, had die opstand niet. De eigenlijke oorzaak droeg toen in sterke mate een religieus karakter en dweepzucht i? een kwaad ding, om te bestrijden, maar thans heeft de beweging een scherp belijnd politiek doel en ieder weet, waar 't om gaat. Bovendien is Indië sedert bewuster geworden, wij hebber ook een ander Engeland. De overtuiging, dat de Brit het recht heeft, om Voor-Indië zijn wil or te leggen, is verre van algemeen in Engeland Velen geven in hun hart de Hindoes gelijk. Heb ben zij geen recht op vrijheid zoo goed als elk ander volk Onder die omstandigheden zijn geen krasse FEUILLETON. (57. O, juffrouw, sprak hij op ontroerden toon, hoe klein en ellendig voel ik mij tegenover u. Mijnheer hernam zij, opstaand, u heeft ge daan wat u moest doen en ik heb u vergiffenis geschonken. Wat onwaardig was, bestaat niet meer. Laat ons vergeten dat wij elkander hebben gekend. Vaarwel, mijnheer, voegde zij er bij, op het punt in snikken uit te barsten. Vaarwel. Zij snelde naar de deur, opende die en verdween. Een oogenblik later verliet markies De Vervei- ne, die bang was den heer Latrade weder te ont moeten, stil het huis. DERDE DEEL. Roerend Tooneel. De coupé van mevrouw Delormc, bespannen met een prachtigen vos. stond voor het huis. Het sloeg drie uur. Louis, de koetsier, was van den bok gestegen en hield een praatje met zijn nieu wen vriend Constant. Op het oogenblik. dat de deur openging, ging deze een weinig terzijde, blijkbaar met de bedoeling om niet gezien te wor den, doch hij had nog juist gelegenheid de woor den op te vangen, die Aurora tot Louis onder het instappen richtte Naar Rue Davy No. 6. Maar, Louis 1 ik wil niet dat iemand, ook mijn vader niet, weet. dat je mij daar hebt gebracht En toen Louis haar eenigszins verbaasd aan keek, haastte zij zich er bij te voegen Vrees niets, daar woont mevrouw Durand mijn onderwijzeres. Ik zal misschien wel lang bij haar blijven. Maar thuis moet gij zeggen, dal wij langs de Champs-Elysées en de groote boule vards gereden zijn. Helaas, sprak zij hierop droe vig, ik ben genoodzaakt te jokken. 't Is goed, juffrouw antwoordde Louis, ik 'Ir"r. "o'nlr v verlengt. UITGEVER I CORN. J. B08XER, WIERINGEN maatregelen te verwachten, voordat 't te laat zal blijken. De Labourregeering durft nietop te treden en ik zal de laatste zijn, om haar dat kwa lijk te nemen. Wie durft in dit verband over iccht spreken De lieerscher moet zijn rech< tot heerschen ontleenen aan den onmondigheid van de pupil. Is deze pupil onmondig Het ziet er donker uit. Voor-Indië telt 320 millioen inwoners. Hoe wil men met een leger van enkele tienduizenden soldaten (waarvan nog de overgroote meerderheid uit inlanders bestaat, bij wie in de ure des gevaars ook nog het bloed zal kruipen, waar het niet gaan kan), een massa van honderden van millioenen in bedwang hou den Het lijkt niet wel mogelijk, zelfs al zendt Engeland nog een leger. Een troef houdt 't nog in handen. In Voor Indië heeft men twee groote Godsdiensten, de Brahmaansche Hindoe-godsdienst en de Moham« medaansche. De spanning tusschen die twee is altijd groot geweest en meer dan den Engelsch- man haat de Mohammedaan den Brahmaan. Wanneer Engeland de Mohammedanen op zijn hand kan houden, dan is 't mogelijk, dat het met behulp van 't eene deel van de bevolking het andere deel overwint. Bovendien zijn de Hindoes," die de meerderheid vormen, verdeeld in scherp gescheiden kasten en 't is mogelijk, da' onder de hoogste kasten velen „trouw"blijven omdat ze bij verandering van bestuur alleen maai- kunnen verliezen en de laagste, omdat zij met de andere kasten niet willen samengaan Men zal dit moeten afwachten. MOEILIJKHEDEN. Maar zult u zeggen Engeland heeft een socialistische regeering. Moet deze krachtens haar beginsel dan niet meewerken, om de Indi sche bevolking zelfstandig te maken Ik denk wel, dat er onder de Labourregeering wel nie mand zal zijn, die Indië niet van harte de vrij heid gunt, maar er zitten groote zwarigheden, die geen regeering uit het oog kan verliezen. Deze zwarigheden zijn van economischen aard. Als de geest van Ghandi en nu bedoel ik dus de maatschappelijke opvattingen over Indië en over de heele Koloniale wereld vaardig wordt dan beteekent dat voor industrieel Europa hon ger en ellende. In economisch opzicht is Ghandi reactionnair. Wie een weinig studie gemaakt heeft van econo misch leven, zal, meenen wij, tot de conclusie^ moeten komen, dat landen als China, Japan, Voor-Indië, ook Java, alleen dan tot welvaart zijn te brengen, als de landbouw gemoderniseerd wordt en als daarnaast een krachtige industrie wordt in 't leven wordt geroepen. Als er in Ne derland 7 millioen en in Duitschland 60 milli oen menschen een bestaan kunnen vinden, dan is dat, omdat de industrie honderdduizenden in staat stelt mee te werken aan een productie, die voor brood geruild kan worden. Onze boeren moeten met moderne landbouwmethodes werken Als de wereldmarkt hun gunstig is en die is 't gunstigst, als overal goed verdiend wordt en de menschen geld hebben, om' te koopen dan krijgen de boeren behoorlijk geld binnen. Dan koopen ze van zelf auto's en piano's, stofzuigers en nieuwe kleeren en de industrie bloeit. Hoe meer de menschen verdienen, hoe meer ze koo pen, hoe harder over de heele lijn gewerkt kan worden. Dat is de les, die Ford ons heeft geleerd. Men reed weg. Lory was geen woord van het gesprokene ontgaan. Ijlings liep hij op een rij tuig toe. dat op eenigen afstand stond te wachter. Binnen een kwartier hield het rijtuig stil Rue Davy No. 6. Aurora stapte uit en vernam van den portier, dat mevrouw Durand thuis was en op de derde verdieping woonde, deur rechts. Zij ging de trap op. Er was geen schel aan dc deur. Zij klopte aan. Dadelijk hoorde zij een stoel verschuiven, daarna iemand loopen en men deed open. Jij. jij riep de gravin, wie de verbazing en de vreugde het spreken beletten. Maar zij had de armen uitgestrekt en het jon ge meisje wierp zich erin, terwijl zij dat lieftal lige en heerlijke woord sprak, dat de moedei nooit meer dacht te zullen hooren Mama Toen kusten zij elkander. De gravin sloot de deur weder, en met den arm om het middel van het jonge meisje geslagen, voerde zij haar met zich naar de canapé, hel voornaamste meubel van het vertrek, dat een kleine eetkamer was, die der onderwijzeres te vens tot salon diende. Zij gingen naast elkaar zitten en Aurora nam de voorwerpen, die haar omringden, aandach tig op. Je kijkt naar mijn onaanzienlijke meubel tjes, sprak de gravin, even beproevend te glimla chen. Het is niet heel mooi en niet heel kostbaar. Men doet wat men kan, lieve Men moet altijd zijn uitgaven regelen naar zijn inkomsten. Ik heb slechts dit eene vertrek en een ander, even groot, hiernaast, waar ik slaap. De huren zijn tegenwoordig geducht hoog. En arme menschen komen niet gemakkelijk aan een goede woning. Ik spreek niet van mijzelve. Mijn woning bevalt mij. Ik ben er rustig. In vergelijking met zoovele andere is bet nog een paleis. De oogen van het jonge meisje hadden zich ge vestigd op die van de onderwijzeres, waarin zij tranen zag glinsteren. Wat deedt u, toen ik aan de deur klopte Wat ik uitvoerde Ik dacht aan jou. En terwijl u aan mij dacht, schreidet gij Weineen, ik schreide niet. Aurora schudde het hoofd. Tk zie het goed. Uw oogen zijn rood en vol Maar Ghandi is van die moderne opvatting niet. Geen groot-industrie, geen machines. Industrie beteekent - zegt hij geldslavernij. De men schen moeten terug naar 't spinnewiel en hij maakt propaganda voor 'I spinnewiel. Ieder moet zijn eigen garen spinnen, zijn eigen kleeren maken. Men moet goed begrijpen, wat dit wil zeggen. Dat beteekent sluiting van Britsch-Indië voor de wereldmarkt, 't verlies van een ontzaglijk af zetgebied voor de industrie. Mogelijk ook, als de geest van Ghandi bezit neemt van 't land, een verbod, om producten te verbouwen, welke de Engelsche industrie noodig heeft, om te blijven werken. De kwestie tusschen Engeland en Egypte is goed deels dezelfde. Egypte wil Soedan hebben, Enge land wil het niet loslaten. Soedan hoort niet bij Egypte, zegt Engeland. Het is wel waar, zegt E- gypte. De kwestie is echter, dat Soedan een ka toenland is en dat Engeland niet meer zeker is van zijn aanvoer, als 't deze katoen in Egypti sche handen laat. W ij zijn allen internationalist en gunnen een ander het zijne, maar onze eigen boterham moei veilig zijn. En zoo wil ongetwijfeld het ministe rie Mac Donald alles doen, om Engelsch Indit te bevredigen, maar de eigen bevolking, die tocl al zoo zwaar lijdt onder de werkeloosheid, moe etende blijven. De wet van de zelfhandhaving laat den mensch niet los. Charity - zegt de Engelschman - be gins at home, 't geen, letterlijk vertaald, betee kent ,.de liefdadigheid begint thuis." Als de on zen veilig zijn en het hunne hebben, kunnen wij aan onze medemenschen denken. Zoolang daï niet 't geval is, lijdt onze naastenliefde schip breuk op ons verantwoordelijkheidsbesef vooi 't eigene. Dat is de reden, waarom zooveel landen hun tariefmuren niet durven afbreken. En die tarie' muren wekken dan weer gevoelens van vijan digheid en op vijandigheid volgt oorlog Zoo sleepen wij arme stakkers de ketens van ons natuurlijk egoisme mee en kunnen er nid van los komen. Waar is de groote kunstenaar die al die ketens aan-een-smeedt, zóó, dat hij als één snoer ons allen kan binden Voordat 't zoover is, zal er, vrees ik, nog heel wat bloed moeten vloeien, zullen nog heel wat tranen vergoten moeten worden. Wie de speech heeft gelezen, die oud-gouverneur-generaal Fock in de Eerste Kamer hield, deze week, weet. da' de kritiek gemakkelijk is en de kunst moeilijk. G. v. AMSTEL. BINNENL. NIEUWS. "POGING TOT VERGIFTIGING VAN EEN WATERPUT. Dezer dagen, in den vroegen morgen, heeft de Rijksveldwachter van Haren uit Esch, te Lennis heuvel onder Boxtel, zekere J. v. d. A., landbou wer aldaar, op heeterdaad betrapt, terwijl hij bezig was den drinkwaterput van zijn buurman te vergiftigen. Toen de man zich betrapt zag, vluchtte hij in den stal naast zijn woning, om di rect daarop terug te komen, gewapend met een mestvork. Met dit wapen stormde hij op den po litieman toe, die slechts door een sprong achter waarts den steek kon ontwijken. De landbouwer is naar het Huis van Bewaring te Den Bosch overgebracht. tranen. Het geluk je te zien. het zijn vreugde tra nen. O, ik durfde niet op dat geluk rekenen Uw leerlinge is geen ondankbaar wezen. O, ik weet het, ik weet hetIk ken je dooi en door. Je hart heb ik gevormd met het beste, dat er in het mijne was. Maar je zult je onderwij zeres niet vergeten, je vriendin. Ik ben daar niet bang voor wat dat betreft, ben ik geheel gerust. Ja, je zult altijd aan mij denken. Maar ik schep mij geen droombeelden. Ik zal niet het ge luk hebben je vaak te zien. Het is waarschijnlijk, dat je nooit meer hier zult terugkomen. Waarom niet Waarom Omdat je vader het je zal verbie den. Het jonge meisje liet het hoofd hangen. De gravin hernam Je bent vandaag gekomen zonder het hem te zeggen Ja. Ik was er zeker van. Waarom heb je hem niet gezegd, dat het je plan was Hij zou neen gezegd hebben. Ja, hij zou je verboden hebben mij dit be zoek te brengen, dat mij zoo gelukkig maakt Toen ben je, omdat je verlangde mij te zien, hier gekomen zonder voorkennis van je vader en je moeder. Welnu, Aurora, weet je wat je gedaan hebt O, heel argeloos, zonder je er van bewusl te zijn, dat je kwaad deed, heb je het groote ver trouwen, dat je vader in je stelt, bedrogen. Je hebt hem misleid Dat, mijn kind moet je niei weer doen. Hoe groot mijn vreugde ook zou zijn. telkens als ik je hier zag komen en op dit kleine kamertje kon ontvangen, mag ik mij die niet ver gunnen, omdat een vlek op de reinheid van je ziel die te duur zou betalen. Aurora, als men eens heeft gelogen en bedrogen, neemt men spoe dig de noodottige gewoonte aan te liegen, te vein zen en te bedriegen en men wordt een huichelaar Neen, neen. je zult jezelve waardig blijven, je zult de reinheid van je hart en je gedachten be waren. Je zult steeds de geliefde leerlinge we zen, wie ik geleerd heb, de leugen te verfoeien, aan wie ik een afschuw van alles wat valsch en leelijk is, heb ingeboezemd. Morgen, als je je va der zult zien, moet je hem er vergiffenis voor vragen, dat je hier zonder zijn verlof gekomen DE FABRIKANTE DER BIVAKMUTSEN. Te Vlaardingen is het witte mobilisatiekruis uitgereikt aan mevrouw M. A. Luteijn, echtge- noote van ds. A. Luteijn, Ned. Herv. predikant aldaar. Het is niet onaardig in dit verband eens even te wijzen op de verdiensten van de predikants vrouw in dc mobilisatiejaren voor onze mannen te velde. In het najaar van 1914 haar echtgenoot was toen predikant te IJselmonde las mevr. Lu teijn in een Engelsch dagblad hoe de vrouwen in Engeland de z.g. Bala clava-mutsen breiden. Zij Zij breide het opgegeven patroon na en vond de muts zoo practisch, dat zij met de meisjes dei Meisjesvereeniging te IJselmonde aan het brei en ging en binnen enkele weken een 300 stuks klaar had, die ter beoordeeling werden opgezon den naar het Legerbestuur. De leiding van het leger roemde de mutsen zoo, dat het bij monde van Generaal Snijders, die mevr. Luteijn kwam opzoeken in de pastorie, verzocht voor het ge- heele leger muisen te willen breien. Een dames comité werd toen gevormd. Mevr. Luteijn raadde generaal Snijders aan, een oproep te zenden aan al de predikantsvrou wen in Nederland, wat ook gebeurde en waar mevr. Luteijn voor zorgde. Ook aan al de burge meestersvrouwen ging een oproep uit. Na afloop van het wintercampagne kon het comité mede- deelen dat door zijn bemiddeling 80.000 mutsen verzonden waren. Van de IJselmondsche pasto rie uit, waar de logeerkamer tot pakkamer was ingericht, werden alleen 18.000 mutsen verzon den. Het was een aardig gezicht destijds als de morgenpost soms drie wagens met mutsen aan de pastorie bezorgde. Generaal Snijders veran derde den naam vas Balaclavamuts in bivak muts. Deze muts was bestemd om des nachts in het bivak, of door soldaten en schildwachten op de kusten, in de forten of aan de grenzen te wor den gedragen. Sindsdien heeft de bivakmuts burgerrecht ver kregen en is er meer dan één aardige herinne ring aan verbonden. Zoo gebeurde het op een keer, dat een meisje uit IJselmonde nog maar elf jaar oud, aan een zijt en dat je gehandeld hebt zonder hem te raadplegen. De oogen van Aurora vulden zich met tranen. O, mamamamasprak zij op onbeschrij felijke toon. Verlegen en bedroefd, liet zij haar hoofd rus ten tegen de borst van de gravin. Mijn beste, beste kind, mijn dochter riep de jonge vrouw uit, buiten zichzelve, terwijl zij het meisje aan haar hart drukte. Daarna riep zij met gebroken stem 'k Zou wel op dit oogenblik willen sterven. Aurora hief haar hoofd op en sprak Sterven Waarom De gravin herkreeg dadelijk de heerschappij over zichzelve en met een gedwongen lachje ant woordde zij Let er niet op, meisje, ik wist niet wat ik zei. O, meisje, hernam Aurora op verwijtenden toon. U noemt mij meisje. Weet u waarom ik u mamatje noem Om u de woorden te hooren spreken mijn kind, mijn dochterMijn kind, mijn dochter Ik weet niet hoe u dat zegt. Maal ais u mij zoo noemt, voel ik in mij een Onbekend gevoel opkomen, dat alles wat men kan uitden ken in liefelijkheid overtreft. Mijn hemel, sprak de arme moeder, diep ontroerd, bij zichzelve. Geef mij moed. Schenk mij kracht bij al die verzoekingen. Maar ik begrijp het al, ging het jonge meis je voort. U is niet tevreden over mij. Welnu ja, ik heb verkeerd gehandeld door hier te komen, zonder dat mijn vader het weet. Ik zal het hem zeggen. Zeker hij zal niet tevreden wezen hij zal mij ook beknorren, daarna zal hij mij omhel zen en alles zal vergeten zijn. Maar wilt u mij dan eerst geen vergiffenis schenken. Lief kind, ik moet je wel verontschuldigen en je vergiffenis schenken, omdat het voor mij is, dat je de eerste laakbare handeling van je le ven hebt verricht. Maar ik heb je te dien opzichte gezegd, wat mijn plicht mij gebood ja te zeggen Laten wij er nu niet meer over spreken. Hoe maakt mijnheer Delorme het Heel goed. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1930 | | pagina 1