SUCCES-Costuums f 36.00 De Bijenkorf, GEMEENTE WIERINGEN. Woensdag a.s. zal alhier herkeuring van trekhonden worden gehouden, des voormiddags te Hippolytushoef bij het Waaggebouw en des namiddags te Oosterland op het schoolplein. Besmettelijke ziekte. In de afgeloopen week zijn opnieuw een viertal gevallen van diphterie in deze gemeente geconstateerd, waarvan 3 te Westerland en 1 te Den Oever. De dienstplichtige der Zeemacht lichting 1929 J. Tijsen is opgeroepen om het tweede ge deelte zijner eerste oefening te komen volbren gen op 1 December 1930. Bij de op 20 Juni jj. j l. gehouden zitting van den herkeuringsraad is de ingeschrevene voor deze gemeente S. Zomerdijk geschikt ver klaard. Bij koninklijk besluit van 30 Mei 1930, afge kondigd in Staatsblad no. 220, zijn onder den naam van „Ansjovisbesluit" nieuwe voorschrif ten gegeven betreffende het gebruik van de han delsaanduidingen Hollandsche ansjovis en/of Hollandsche Sardellen, Brabanter Sardellen, An sjovis en/of Sardellen zonder eenige toevoeging. Getroffen. Zondagavond werd de schoorsteen van het woonhuis van den heer Bern. Mostert teWesterland door den bliksem getroffen. Ook 't behang in de woonkamer werd vernield. F.chter ontstond geen brand en ook de bewoners kwa men met de schrik vrij. Landbouwtelling. De dezer dagen gehouden landbouwtelling heeft voor de gemeente Wielin gen tot de volgende resultaten geleid. Land in gebruik eigen land 1146.70 H.A., ge pacht land 866.37 H.A., van dit laatste in pacht van ouders 195.69 HA. Hiervan is 465.16 HA bouwland 1538.78 HA grasland 9.13 HA tuingrond. Met boomgaarden is bezet 1.56 HA. Overzicht van de grondgebruikers, gesplitst naar de grootte van het bedrijf Eigenaars Pachters Aantal personen, die in gebruik hebben 0.05 0.15 HA 11 2 0.15 0.25 8 4 0425 0.50 10 11 0.50 1 17 8 1—5 31 16 5 10 36 32 10 20 47 28 20 50 7 3 50 100 1 Meer dan 100 HA (De grondgebruiker wordt geacht eigenaar zijn als het grootste deel van den gebruikten grond eigendom is anders pachter.) Veetelling. Aantal paarden veulens 212, andere paarden beneden 3 jaar 22 rij- en tuigpaarden 17 trekpaarden 227 hitten 29. Aantal runderen springstieren 14 melk- en kalfkoeien 1156 mestkalveren 41 ander mest- vee 51 jongvee boven 1 jaar 298 jongvee be neden 1 jaar 363. Aantal heideschapen 3. Aantal andere schapen (boven 1 jaar 855 lammeren 343. Aantal bokken en geiten 126. Aantal varkens biggen beneden 6 weken 129; fokzeugen 62 van 6 weken tot 60 Kg. 406 van 60 Kg. tot 100 Kg. 105 boven 100 Kg. 52. Aantal kippen kuikens 11058 oudere kippen 15385. Aantal eenden eendekuikens 373 oudere penden 17614. Aantal korven en kasten met bijen 7. DOOPSGEZ. GEMEENTE Vrijdag 27 Juni 'sav. 8 uur Doopsgez. Jongerenkr. RAAD van WIERINGEN op Zaterdag j.1. des namiddags te vier uur. Afwezig de heer D. Oden wegens ziekte, terwijl de heer J. C. Lont zonder kennisgeving afwezig was. Er werden geen notulen gelezen. Mededeelingen en ingekomen stukken. Een ontslagaanvrage van den heer Jasperse onderwijzer aan de O.L. school te Oosterland, we gens zijn benoeming te Alphen aan de Rijn, werd eervol verleend met dank voor bewezen diensten. Een aanvrage van het R.K. Kerkbestuur tot 't toestaan van gelden uit de Gemeentekas voor 't stichten van een R.K. lagere school in het gedeel te van Wieringen, wat Hippolytushoef wordt ge noemd, wordt in handen gesteld van B. en W. om praeadvies. Een Voordracht tot regularisatie van Uitgaven dienst 19129 en een Voordracht betreffende wijzi ging van den datum aflossing eener kasgeld- leening worden zonder discussie aangenomen. Toch Rondvraag I De voorzitter zegt, dat hem verzocht is geen rondvraag te houden. De heer Kaan verzoekt toch iets te mogen zeg gen, n.1. of het niet mogelijk is om van de nieuwe school een lokaal af te staan voor het R.K.-onder- wijs. zulks in verband met de hooge kosten, die uit het stichten van een nieuwe school voor de ge meente weer zullen voortvloeien. Voorz. antwoordt, dat dit onmogelijk is, aange zien alle klassen van de school ruim bezet zijn, en dat onmogelijk klassen bij elkander gevoegd kunnen worden. Voorz. heeft de lijst voor zich, waarop 29 ouders geteekend hebben. vertegen woordigend 73 kinderen, welke R.K. onderwijs voor hun kinderen verlangen. De heer P. Kooij zegt, dat het hem weer blijkt, dat de school gevraagd wordt door menschen, dié hier zeer zeker tijdelijk wonen. Op de lijst komt n.1. maar één „officieele" Wieringer voor Hij betreurt het, dat er geen middelen voor aan wezig zijn, om aan zoo iets paal en perk te stellen. De heer Kaan heeft nog iets in het midden te brengen. Hij heeft gister iemand gesproken, die erg knorrig was op een woonwagenbewoner. De man met zijn rollende woning stond dwars over den weg. en de knorrige man moest er door. Hij had het erg druk, doch kon er niet langs en ver zocht dan ook om ruim haan te maken. Hij kreeg toen ten antwoord: dan help je maar 'n handje Noodgedwongen moest de m'an daartoe wel be sluiten, hoewel het zeer tegen z'n zin was. De heer Kaan vraagt dan ook, of dat zoo maar wordt toegelaten: dwars over den weg te staan! Voorz. antwoordt, dat dit natuurlijk niet mag Het bezwaar is, dat het zoo moeilijk is hier een geschikt terrein voor die woonwagens te vinden. Hij heeft persoonlijk reeds zijn best gedaan om 'n gelegenheid te zoeken. Waar de wagens echter met kermis staan, dat gaat niet, aangezien de ei genaar van het land dit niet altijd wil J Het beste zou zijn om ze meteen maar wrp naar Anna Paulowna terug te geleiden. Wethouder Bosker zou ze naar het droog geleg de gedeelte van de Wieringermeer willen zenden Voorz. belooft alsnog naar een geschikt terrein om te zien. Hierna sluiting en ging de Raad in comité BRUTO OPBRENGST „ZONNESTRAALDAG" f 260.97. Wij brengen dank voor al de gaven Op Wieringen bijeengebracht. En weest verzekerd beste gevers(ters) Dat mtenige zieke nu weer lacht. Gij gaaft hun weer een „Zonnestraaltje" In hun zoo somber droef bestaan Want door Uw hulp kan welligt straks De zwakste weer aan d' arbeid gaan. Gij deedt door Uwe mooie gaven Een daad, vol van menschlievendheid. Door Uwe hulp worden velen Van angst en zorg en smart bevrijd Nogmaals bedankt, het was reusachtig, Het was op Wieringen voor elkaar We weten nu te kunnen rekenen Op Uook elk volgend jaar. Den Helder. JAN MENS. Tentoonstelling „Volksonderwijs." De ingang geeft al een fleurig aanzien, dat noodt tot binnen- te gaan. Guirlandes aan zoldering en muren. De ver siering van het loketje, waarachter de menscher tronen, die de entrée's innen. In het gebouw zelf is het een kleurschakeering van het donkerst rood tot het lichtste groen, van het diepste blauw tot het zachtste paars. Veel kleurige hangers, lampioens, spiraalvormige ver lichtingen tusschen oranje-pilaren, beschilderd met geheimzinnige zwarte teekens. Nu de lichtjes branden geeft het geheel een ge zellig, warme indruk. Een tentoonstelling is er speciaal om iets ten- toon-te-stellen. Hier is iets tentoongesteld Wat een verscheidenheid van kleurige kussens en kleedjes. Ook de afdeeling pitriet laat zien dat de jeugd wat presteeren kan. Wat kan in vrije uurtjes veel bereikt worden. Qok is niet te vergeten het snij werk, waai* vele kunststukjes te vinden zijn. De teekeningen en wat al niet m!eer. De veldbloemen, waarin de korenbloem en margriet de hoofdtoon voeren, nemen een groote plaats in, niet alleen in het gebouw, doch ook in de harten der kinderen, aangezien er zeker meer dan honderd bouquetten waren. Hoe moeilijk voor de jury hier te oordeelen Sjoelbak, werptent, touwtjestrekken, wegen en raden naar de naam van een pop geven de gezel lige, leuke afwisselingen, die op een tentoonstel ling niet mogen en kunnen ontbreken. Ook de Radio Centrale is vertegenwoordigd en wel met een toestel, dat tot het geperfectioneer de op radio-toestel-gebied gerekend mag worden. Zijn pich up draait onvermoeid de mooiste wal sen, afgewisseld door vroolijke wijsjes en popu laire nummers. In de volgende afdeeling bevind zich een stand, welke geheel op de historie van Wieringen slaat. Hier zijn voor de liefhebbers, en vooral voor hen die geboren en getogen WUeringers zijn, buitenge woon interessante en belangwekkende dingen te zien. Oude teekeningen van jaren her, toonen aan hoe Wieringen in vroeger jaren nog aan het vas te land heeft vast gezeten. Hier ziet men de kerk van Oosterland, eenzaam op een hoogte staan. Deelen van Stroe, de Belt en nog zoo velen meer. Hier kunt ge zien de groote veranderingen wel ke het eiland heeft ondergaan. Op de teekeningen ziet men nog de menschen met kuitebroek en ge weldig breedgerande hoeden op het hoofd. Daar worden nog de wierriemen geschouwd door de heeren met koets en paard. Lectuur en boeken met beschrijvingen van- en over Wieringen vindt men hier te kust en te keur. Uren en uren zou het vergen dit alles te lezen en te bestudeeren. Het zou zeker de moeite loo- nen. Een schat van gegevens als hier ligt, over de historie van Wieringen, heeft een niet te noe men waarde. De bezitter en eigenaar, de heer O. J. Bosker, die bereidwillig al deze merkwaar dige foto's en boeken in een stand heeft willen doen laten zien aan de Wieringer bevolking, mag daar zeker trotsch op zijn. Op een verhooging aangebracht in een hoek van de zaal, zetelt het orchest, welker leden met rood, bezweete gezichten strijken en blazen dat de stukken d'r afvliegen. Gelukkig voor hen dat in een andere hoek een ijstentje staat, wat zeker de noodige verkoeling kan brengen. Over het geheel kan deze tentoonstelling als goed geslaagd beschouwd worden, tenminste de genen die hier aan hebben medegewerkt, hebben iets tot stand gebracht, vooral omdat hier wat valt te leeren. De afd. WUeringen „Volksonder wijs" heeft getoond reden van bestaan te hebben en iets te kunnen bereiken bij de jeugd, gezien de prachtige en vele inzendingen, die daar ten toongespreid lagen. N. ANNA PAULOWNA. BURGERLIJKE STAND Geboren Jan, z.v. J. Muntjewerf en van E. de Jong Geertje d.v. J. Muntjewerf en van E. de Jong Cornalis Hendricus Johannes, z.v. J. Ange- vare en van M. F. van Dam. Overleden Cornelis Lourens Meeldijk, oud 25 jaar, ongeh., z.v. L. Meeldijk en van H. IJfs. Door Gedeputeerde Staten van Noordhol land is aan W. Prins, te Den Helder, vergunning verleend de dienst Helder—Wieringen uit te brei den met een Republic-bus, waarin 13 zitplaatsen Het besluit van den Raad om aan C. Wisse een perceel grond te verkoopen, groot ongeveer 35 M2, van het bouwgrondcomplex „Ceres" te Breezand is door Gedeputeerde Staten goedge keurd. Aan de firma J. P. Oudshoorn, te Sassen- heim, is door den Hoofdinspecteur van den Ar beid vergunning verleend ten behoeve van het afwerken van droogrekken voor bloembollen, ar beid te laten verrichten van 23 Juni tot en met 5 Juli 1930, gedurende maximaal 9M> uur per <ag en 48 uur per week. POLITIE. Verloren een zilveren speld. CONCOURS. Het groote Spring en Rijconcours Zondag j.1. alhier gehouden is een schitterend succes geworden. Een massa belangstellenden sloeg met spanning de prestaties der deelnemers (sters) gade. En ondanks de warmte bliezen de muzikanten van de Harmonievereeniging Con- cordia van Breezand, dat het een lieve lust was en verhoogden niet weinig de gezelligheid. De jury had zeer zeker een moeilijke taa;k om de prijzen toe te kennen, want prachtige dressuur en rijkunst werd hier zonder uitzondering ver toond. De uitslagen waren als volgt: Individueele dressuurproef voor nieuwelingen: le pr. de heer P. Appel, rijv. West Friesland te Schagerbrug; 2e pr. Mej. T. Saai Anna Paulowna 3e pr. de heer P. Brak, rijv. West Friesland te Schagerbrug; Eerv. verm. de dames Tr. Schager, Anna Paulowna en C. Rens, West Friesland te Schagerbrug Dressaurproef voor Afdeelingen: le pr. Wisselbeker rijv. Bucephalus, Barsinger- horn; 2e pr. Heiloo en Omstreken (heerenafd.) Heiloo; 3e pr. rijv. Anna Paulowna, Anna Paul.; 4e pr. rijv. Wpst Friesland te Schagerbrug Eerv. verm. Heiloo en Omstreken (damesafdeeling.) Concours één-span type landb. tuigpaard. le pr. Minosva eigenaar P. Saai gereden door Mej. T. Saai. 2e pr.Christien, eigenaar Jb. Boon, bere den door den heer P Boon te Purmerend. 3e prijs Nelly, bereden door den eigenaar D. Jimmink van Schagen. Eerv. Verm. Corrie, bereden door den eigenaar D. de Graaf van Schagerbrug; Eer volle verm. Cliatrien eigenaar R. Waiboer, bere den door Mej. A. D. Waiboer; Concours twee-spannen landb. tuigp. warmbloed: le pr. Laura en Jonker, eigen. D. Hoogland Scha geebrug, gereden door dames L en M. Rens; 2e pr. Emma en Melchiora, eigen. T. A Melchior te Winkel, berijder eigenaar; 3e pr. Corrie en Ka- trien, eigenaars D. de Graaf en R. Waiboer; be rijders D. de Graaf en G. Wjaiboer; Eervolle Ver melding Anna en Dora bereden door den eigenaar J. Waiboer te Anna Paulowna; Eerv. vermelding Christien en Marietje bereden door den eigenaar den heer Boon van Purmerend. Keuring van type Rijpaard le pr. Bobby bereden door C. Aarsen (Bucepha lus) Barsingerhorn; 2e pr. N.N., berijder C. Ros sing te Nieuw Vennep; 3e pr. Paul K., berijder Jb. Reijne Barsingerhorn; 4e pr. Catrien, berijder C. Muis Kz. Heiloo en Omstreken; Eerv. Vermel ding Minosva berijdster Mej. T. Saai Anna Pau lowna en Eerv. verm. Christien, berijder J. P. Goon te Purmerend Voorhouding en zit le pr. C. Muis, Heiloo en Omstreken; 2e pr. D. M. Geerlings West Friesland; 3e pr. Mej. L. Rens, West Friesl. Eerv. verm. G. N. Melchior Barsin gerhorn Spring-concours le pr. Jb. Schoorl op Tom; 2e pr. J. Schenk op Vos; 3e prijs M. van Wiering op N. N. 4e pr D. de Graaf op Corrie en Eerv. verm. J. Spaan op Nora .Een extra vermelding komt zeer zeker toe aan Jongeheer Jb. Schoorl, voor zijn kranig werk in het springnummer op Tom. Onweer Ingeslagen. Tijdens het onweder van Zondagmiddag is de bliksem ingeslagen in het woonhuis van den heer T. Briek aan den Midden- vliet, Zeer geschrokken door de hevige knal, za gen de bewoners een gat in het dak geslagen, waar ook de bliksem weer uitging. Brand of per soonlijke ongelukken werden niet veroorzaakt. BREEZAND. Droevig Ongeluk. In het nieuwe kanaal is Zondagmiddag te 1|2 uur een droevig ongeluk gebeurd. Daar is de 25-jarige C. L. Meeldijk Lz. bij het baden jammerlijk verdronken Hij was vergezeld door zijn broer en een zwa ger te water gegaan, doch daar hij niet kon zwemmen, wilde hij zich wat verfrisschen aan den kant. Doch plotseling klonk hulpgeroep en bemerkten zijn beide metgezellen, dat C. uitgleed en in de diepte verdween. De zwager, de heer Heerschap, een goed duiker, heeft vele malen gedoken, doch alle pogingen waren vruchteloos. Eerst ongeveer 4 uur later, na veel dreggen, heeft men het lijk opgehaald. Men kan zich de droefheid der familie, waar van vader en moeder een dagje uitwaren naar Bergen, indenken. Arme ouders bij zulk 'n thuis komst. Nog tragischer is het, waar het slachtof fer Zondag juist zijn 25ste verjaardag vierde. BINNENL. NIEUWS. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN Zondagavond ontlastte zich boven de tuinbouw streek te Langendijk en omstreken een hevig on weer. Dit ging vergezeld van een hagelbui, die te Heerhugowaard veel schade aanrichtte. DEN HELDEN. In het veld werd onder de gemeente Oude Nie- dorp de heer P. van Groet door den bliksem ge troffen en gedood. Alg. Hbld. KINDERVERLAMMING. Te Waddinxveen is een geval van kinderver lamming voorgekomen bij een vijfjarig knaapje. Het is naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den overgebracht. ACHT BOERDERIJEN AFGEBRAND Tijdens het heftige onweer, dat Zondagavond boven westelijk Overijsel woedde, sloeg de blik sem in den hooiberg van een boerderij, in gebruik bij Tiemen Kok in den Polder Mastenbroek. Van den hooiberg sloeg het vuur over op de boerderij zelf, welke met de bijgebouwen een prooi dei- vlammen werd. De boerderij, een der grootsten uit den polder is eigendom van mr. dr. I. A. van Royen en was verzekerd. Alg Hbld SLACHTOFFERS van het ZWEMMEN Zaterdagavond gingen drie jongens van ca 17 jaar te Lith in de Maas zwemmen. Een man die daar aan het visschen was, zag plotseling, dat de. jongelui in levensgevaar verkeerden en schoot onmiddellijk te hulp. Het mocht hem gelukken een der drenkelingen Henri Meyntjes te redden, doch de twee anderen verdwenen in de diepte Een voorbijganger, een uitstekend zwemmer, slaagde er in de beide anderen op het droge te brengen. Twee doktoren waren spoedig ter plaat se, doch slaagden er niet in de levensgeesten op te wekken. De twee verdronken knapen, Nico Schouten en Theodoor van der Sluys, waren bei de de oudste zonen van groote gezinnen. EEN INDAANSCH OPPERHOOFD NAAR AMSTERDAM. Het Indianen-opperhoofd Big Cliief White Hor- se Eagle, die op een toer door Europa Duitsch- land en Oostenrijk heeft bezocht, zal 25 Juni per vliegmachine van Berlijn te Amsterdam op Schip hol aankomen en eenige dagen in Nederland door brengen. Dit krasse 107-jaar oude opperhoofd is het laat ste opperhoofd van den stam der Ossage-India- nen uit het Coloradogebied. In zijn jonge jaren heeft hij verscheidene vorstelijke personen van Europa bezocht en met hen de vredespijp gerookt. Zoo bezocht hij in 1887 tijdens haai- regeeringsju- bileum koningin Victoria van Engeland. In 1889 rookte hij met Bismarck in Berlijn de vredespijp welke hij nog in een blauwen doek gewikkeld voor iedere feestelijke gelegenheid bij zich draagt. Met uitzondering van GeorgeWashington heeft hij ook met alle presidenten der Vereenigde Sta ten van Amerika sedert Lincoln de vredespijp gerookt. De Big Chief zal vergezeld zijn van zijn echtge- noote Queen Wa-The Na. KRANIGE REDDING. Donderdagavond waren eenige jongens aan het visschen in het Kanaal te Vlissingen tegenover het stadhuis. Plotseling verloor de 6-jarige Ernest Louwerst zijn evenwicht, viel in het water en verdween in. de diepte. De 14-jarige Willem Leeuwenburg, die even eens zat te visschen, bedacht zich geen oogenblik, maar dook gekleed den drenkeling na. Hij mocht het genoegen smaken het ventje onder water te grijpen en zwemmende den oever te bereiken, waar eenige voorbijgangers den drenkeling van hem konden overnemen. Alles was zoo vlug ge beurd, dat de kleine baas niet eens zijn bewust zijn had verloren. TENTOONSTELLING HUISVLIJT VOLKSON DERWIJS AFD. WIERINGEN. Wij laten hieronder de prijswinners volgen Handwerken (oudere groep) le pr. Marie Koonv 2e prijs Hielkje Witvliet en 3e prijs Saartje van Roo. Handwerken (jongere groep) le prijs Marie Wit vliet; 2e prijs Nelly Metselaar en 3e pr. Neliy Kooij; troostprijs Dina Rotgans. Veldbouquetten le prijs Nelly Metselaar; 2e pr. Grietje Snooij en 3e pr. Reina Dijkshoorn. De jury bestond uit de dames Mevr. Kol ff, Mevr. Mazure, Mevr. van der Valk, Mej. van dei- Valk, Mevr. van der Plas, Mevr. Bakker - Kuut en Mej. Glaser. Pitriet-vlechtwerk: le pr. Piet Kooij; 2e pr. Piet Dirks en 3e pr. Jan Klaver Houtsnijwerk: (oudere groep) le en 2e prijs Wiggert Lont; 3e prijs Cor Koom Jz. Houtsnijwerk (jongere groep) le pr. en 2e pr H. Baijs; 3e pr. P. Tijsen. Troostprijs Piet Engel. De jury bestond uit de heeren Van der Valk en Ir. Van Oppen. De naam van de pop (geschonken door Mevr. Kolff-Hageman) werd niet geraden. De naam was Trieneke. De pop werd toen op Amerikaan- sche wijze vbrkocht; eigenares werd Mevr. van 't Hof voor de somma van f 5.~ In het krentenbrood waren 527 krenten gebak ken. Het dichtst bij raadde P. de Vri^s Sz. 523. Men verzoekt ons nog bekend te maken, dat de ingezonden voorwerpen kunnen worden terugge haald Woensdag 25 Juni nam. 6 -8 uur. Politie: Gevonden 2 fietssbel.-plaatjes. Inlich tingen bij Gem. Bode. Gevonden portemonnaie met in Terug te bekomen bij brig. Witvliet. TWINTIG JARIG MEISJE AANGERAND Onder Santpoort vonden voorbijgangers een 20-jarig meisje uit IJmuiden, mej. II., bewuste loos op den Middenduinweg liggen. Zij brachten het meisje naar een woning, terwijl geneeskundi ge hulp ontboden werd. Toen het meisje weer tot bewustzijn kwam, deed zij een omlstandig ver haal van een aanranding. Toen zij de bocht van den weg was ingereden, kwam een manspersoon op haar af, die haar den weg versperde en daarbij blijk gaf van minder goede bedoelingen. De wielrijdster schrok door het optreden van den man zoo hevig, dat zij tegen den grond sloeg en het bewustzijn verloor. In dien toestand werd zij door de voorbijgangers aangetroffen. De man had inmiddels het hazenpad gekozen. Het meisje heeft tengevolge van den val nog eenige wonden in het gelaat doch kwam verder met den schrik vrij. De politie heeft onmiddellijk een uitgebreid onderzoek ingesteld BOSKER's BOEKHANDEL heeft zoo juist ontvangen het vervolg ALBUM ZUIDERZEEWERKEN Schitterende beschrijving. Rijk geïllustreerd. PROVINCIAAL NIEUWS. TEXEL. Hevig onweer. Zondagavond heeft bo ven Texel een zwaar onweer gewoed. Te Den Burg sloeg de bliksem öp de Steenen Plaats in de advocaatfabriek E. T. A. en daar naast gelegen confectiemagazijn van de firma Dekker. In het kantoor van de advocaatfabriek werd

Wieringer courant | 1930 | | pagina 2