.Witte Ster' RUIMTABAK Het goedkoopst adres H. L. VRIES. Direct gevraagd: WIERINGERWAARD. Dinsdagmiddag was de smidsknecht D. v.d. W. bij den heer Iv K. aan den Barsingerweg bezig om een electrische geleiding op den zolder aan te leggen. Deze zolder was ze ker erg slecht, want op een gegeven oogenblik viel hij er door en kwam met zijn hoofd op een betonnen vloer terecht met het gevolg, dat hij 'n groot gat in zijn hoofd kreeg. Alles was bloed. Toch is hij nog bij den dokter weten te komen, die een voorloopig verband heeft gelegd, waarna hij per auto naar zijn patroon is gebracht. WIERINGERWAARD. Tijdens hét hevig on weer, dat Dinsdagavond boven onze plaats woed de, werd een 1'/2-jarig paard van Gebr. Sleutel door den bliksem gedood. Het dier lag in de sloot met z'n voorpooten op den wal. BUITENLANS. EEN LAFFE DAAD Een automobiliste overvallen. Tussclien Potsdam en Rehbruckc is door drie mannen een onbeschaamde aanval gedaan, meldt het YVolffbureau. 's Nachts om twaalf uur kwam een dame alleen in een auto uit Berlijn en ont moette kort voor het "station Rehbrucke een auto die door felle schijnwerpers haar dwong aan den kant van den weg te gaan staan. Daarna spron gen drie mannen uit de andere auto, één met 'n revolver in de hand. De beide anderen beroofden haar van alles wat in de wagen was, o.a. een tasch met 3000 Mark. Vervolgens ontdeden zij haar van al haar kleedingstukken, die zij ook me denamen. Na het volbrengen van deze laffe daad reden zij in snelle vaart naar Berlijn. Deze overval werd een half uur later door een jong meisje ontdekt, dat per fiets langs kwam. De politie werd gewaarschuwd, maar vermocht de daders nog niet te arresteeren. Atg. II.bid. SINAASAPPELEN EN CITROENEN GENOEG. De Italiaansclie sinaasappelen en citroenen- oogst is de grootste sedert menschenheugenis Hij wordt geschat op meer dan 8 millioen cente naars. Verleden bedroeg de oogst 6V2 centenaars. AANSLAG OP EEN KERK. In het Beiersche dorp Obereisendorf werden de bewoners des nachts opgeschrikt door een hevige ontploffing. Bij onderzoek bleek, dat met explosiestoffen de kerk in brand was gestoken. Het dak van de kerk werd afgerukt, terwijl het inwendige van het gebouw ernstig werd bescha digd. Van de daders ontbreekt elk spoor. OOGST DOOR HAGELSLAG VERNIELD. Nabij het Limsmeer in Beieren is de geheele oogst door hevigen hagelslag vernield. De geheele getroffen streek droeg een wintersch kleed. Er vielen hagelsteenen van 80 gram. De boomen steken hun kale takken omhoog. Honderden vo gels liggen dood langs de wegen en in de velden. DRENKELING EN zijn REDDER VERDRONKEN Te Ostende viel een zeeman Maandag van het schip „Omer Denis" in'het water. Een werkman sprong hem na om hem te redden. Toen de red der bij de drenkeling was aangekomen, klampte deze zich aan zijn redder vast, zoodat deze niet aan de oppervlakte van het water kon blijven. Een verwoede strijd volgde. Doch na eenige 00- genblikken verdwenen beiden in de diepte en verdronken. DRAMA IN EEN CIRCUS. Eerst thans wordt bekend, dat een dezer dagen in d« Poolsche stad Opato een vreeselijk drama van wraakneming is afgespeeld. In een circus aldaar traden drie Berlijnsche meisjes in een gymnastieknummer aan de zwevende trapeze onder den naam „De vliegende sterren" op. Een Duitsche clectricien, die eveneens in den circus werkte, was op een der meisje verliefd ge worden, echter door haar afgewezen. Hij had zich daarop in de kleedkamer der meisjes ver stopt en had zijn beminde aangevallen, toen de drie meisjes geheel waren ontkleed. Hij kwam echter aan het verkeerde adres en kreeg van de drie zusters een geducht pak slaag. Bovendien protesteerden zij over hem bij den directeur, waarop hij werd ontslagen. Toen hij nu voor den laatsten keer dienst deed, verbond hij het tra peze met de electrische leiding en toen de „Vlie gende sterren" juist haar nummer afwerkten, maakte hij contact en alle drie de meisjes stort ten van boven naar beneden en braken den nek. Gedurende het paniek, die onder het publiek ont stond, kon de man ontvluchten. BINNENL. NIEUWS. ONWEER Landbouwer gedood. Branden. Wjoensdagavonnd ontlastte zich boven Doetin- chem een geweldig onweder. Tegen zeven uur trad een volslagen duisternis in. Een ware wolk breuk zette vele straten blank, zoodat auto's tot de assen door het water gingen. Vele kelders lie pen vol. In de gemeente Bergh sloeg de bliksem in de woning van den landbouwer NVeyenberg te Stok- kum. Het pand brandde af. Te Kleis-Azwijn werd een landbouwer door het hemelvuur gedood. In de gemeente Gendringen is te Megchelen een schuur afgebrand van den heer Tiemessen te Veldhunten de boerderij van Vonk en te Ulft de boerderjj van Wed. Kroes, waarbij drie var kens omkwamen. In de buurt van Nijmegen. Woensdagmiddag ontlastte zich boven Nijme gen en omgeving een onweer van buitengewone hevigheid. De lucht was pikzwart. Gedurende ee nige uren hield het noodweer aan. Het ging ge paard met een overvloedigen regenval. Op ver schillende plaatsen sloeg de bliksem op electri sche geleidingen. Bleef de stad zelf voor ernstige ongevallen gespaard, in de imgeving en vooral in het zuiden, heeft de bliksem nogal schade aan gericht. In de onmiddellijke omgeving van hotel. „De Plasmolen" te Mook werd de boerderij van den heer A. Lamers getroffen. Zij stond in een oog wenk in lichtelaaie. De woning brandde af. Zoo goed als niets kon worden gered. Huis en inboe del waren laag verzekerd. Op andere plaatsen werden boomen getroffen en koeien gedood. Boven de Over-Betuwe. Boven de Over Betuwe heeft Woensdagavond een hevig onweder gewoed, dat met grooten re genval gepaard ging. Verscheidene ongelukken zijn daarbij gebeurd. Veel vee werd in de weiden doodgeslagen. Te Huissen is de bliksem in twee groote hofste den ingeslagenvan Baptist en van Lentjes. Al les verbrandde, ook de inboedel. Onder Gent is brand ontstaan in de boerderij van Hutmacher deze ging eveneens geheel te gen den grond. Een jongeman uit het naburige Haalderen, die bij de blussching hulp verleende, wordt vermist.. l*e Huissen, aan de overzijde van den Rijn, is de bliksem ingeslagen in de boerderij van het Kroon domein, bewoond door den landbouwer Ed^er- veen. De donkere lucht deed noodweer met hagel verwachten. Gelukkig bleef hagel achterwege, zoodat de fruitstreek daarvoor bewaard werd. f| In Friesland. Te Warns (Fr.) is Woensdagavond de boerderij bewoond door en heer H. A. Stegenga, door den bliksem getroffen en afgebrand. Te Hindeloopen werd de groote watermolen van de heeren Burggraaf en Terpstra getroffen Hij brandde geheel af. Alg. Hbld. DOODGEDRUKT Het drie-jarig zoontje van den landbouwer H. T. aan den Aalsmeerderweg te Haarlemmer meer geraakte spelender wijze onder een stapel erwten. De ouders, die eenigen tijd later hun kind misten en een onderzoek instelden, vonden den armen kleine doodgedrukt onder een zak erwten liggen. ARME KLEINE. Te Ter Aar kreeg een zoontje van J. de Kleer een pan kokend vet over het hoofd, toen het kind spelend tegen zijn moeder aanliep. Het kind is zoo goed als blind. BALDADIGHEID. Gisteren hebben kwajongens te Roermond een met hooi volgeladen kar in brand gesoken. De voerman, die op den bok zat, bemerkte aanvan kelijk niets. Voorbijgangers waarschuwden hem, w aardoor zeker een ongeluk voorkomen is. De brandweer, die inmiddels ontboden was, slaag de erin, het vuur spoedig te blusschen. De kar is niettemin geheel vernield. De daders van deze baldadige streek zijn niet bekend. De politie stelt een onderzoek in. LIJK VAN EEN MEISJE GEVONDEN. Misdaad in het spel Te Makkum is Woensdagavond drijvende aan getroffen het lijk van een 20-jarig meisje. Klaas je Koster genaamd, afkomstig uit Harlingen. In verband hiermede heeft de politie een chauffeur gearresteerd, met wien het meisje betrekkingen had aangeknoopt. HEMDSMOUWEN IN DEN SCHOUWBURG. Er is dezer dagen in de Residentie iets zeer pijnlijks gebeurd, aldus meldt men uit Den Haag aan de Standaard. Iets, dat, zoowel nationaal als internationaal, onze reputatie zeer dreigt te schaden. Onze lezers weten, dat de Residentie een Schouw burg heeft. Zelfs een Koninklijke Schouwburg Welnu op één van deze mooie avonden is in éen van de loges van dezen Koninklijke Schouw burg iemand verschenen in hemdsmouwen. Onze pen weigert het neer te schrijven, want ook zij voelt het vreeselijke van dit feit. Misschien zou zooiets ergens ter wereld kunnen gebeuren, dat een manspersoon in een loge verschijnt in z'n hemdsmouwen, maai* dat is toch zeker on denkbaar in onzen Koninklijken Schouwburg. Wat een blamage voor onze Residentie Het publiek ergerde zich geweldig. Dat is be- prijpelijk. Het Haagsche publiek (en in den Ko ninklijke schouwburg zit het neusje van den zalm ergert zich heel spoedig. Men stuurde den directeur op den bruut af, om dezen te wijzen op zijn onbehoorlijk gedrag. Maar hij luisterde niet, hij bleef in zijn overhemd paradeeren. En nu is de Residentie in felle beroering over deze schending van het decorum. Misschien komt er nog wel een interpellatie in den Raad of een protestmeeting in den Dierentuin, want er staan groote cultureele belangen op het spel. Alleen maar zal het, dunkt ons, een heele puzzel blijven, om uit te maken, waarom de eene helft der bezoekers (de dames) van den Koninklijken Schouwburg wel mag verschijnen bijna niet, of half gekleed, en waarom een manspersoon, als het heet is, niet in z'n overhemdje mag genieten van de kunst en van wat als zoodanig gepresen teerd wordt KINDERVERLAMMING. Bij een IV2 jarig kind te Eefde (G.) is een geval van kinderverlamming geconstateerd. Te Alkmaar is nog een geval van kinderver lamming geconstateerd. Eveneens is deze ziekte geconstateerd bij een kind in de gemeente Oud dorp. Beide patiëntjes zijn in het St. Elisabeth's Gesticht te Alkmaar opgenomen. Te Noordwolde Boyl en Hoeve (in Weststel lingwerf) doen zich onderscheidene gevallen van kinderverlamming voor. Alg. H.bld. GEMEENTE WIERINGEN. Martha-Vereeniging. De Martha-vereeniging hield gisteren haar aangekondigde gezellige a- vond in het gebouw Land in Zicht te Den Oever. Ofschoon gezellige avonden in dezen vorm ei genlijk niet in de zomermaanden thuis hooren, waren desondanks ongeveer 35 genoodigden ge komen. Voor Mevr. van Varik, de ijverige voorzitster van de Martha-vereeniging was het de laatste maal, dat zij hier met de leden te zaïnen kon zijn. Door vertrek naar elders zal zij het werk, dat zij met zooveel liefde gedaan heeft, moeten neerleg gen. Zij kreeg nu nog gelegenheid om over het heerlijke, zegenrijke deel van de vereeniging te spreken. Er werd een overzicht gegeven van het geen in het laatste halfjaar is geschied. Door vriendelijke geefsters en gevers daartoe in staat gesteld kon de Marthavereeniging verschillende gezinnen helpen. Er werd ongeveer f 65 in contan ten tiitgegeven, terwijl nog 83 kleedingstukken konden verstrekt worden. Bij enkele gevallen werd uitvoerig stil gestaan en bleek hieruit weer duidelijk dat de Martha - vereeniging recht van bestaan heeft. Een achttal Driehoekmeisjes dienden de thee rond, getrouw aan hun devies: wees altijd behulp zaam thuis en daarbuiten. Zij vergastten de aan wezigen ook op eenige tweestemmige liederen, terwijl twee meisjes op keurige wijze gedichten voordroegen. Het hoofd en een onderwijzer der Christelijke school verleenden hunne medewerking, resp. door vioolsolo's en het op keurige wijze voorlezen van ernst en luim. Het bestuur mag met voldoening op dezen a- vond terugzien. Er gaven zich nog negen nieuwe leden op, terwijl anderen door milde gaven het werk verder willen steunen. Het zaaltje was door Juffr. van Nol echt huise lijk en net ingericht. Om half elf werd de avond gesloten en keerde men voldaan huiswaarts. Doodgeslagen. Tijdens het onweer dat Dinsdag avond boven onze gemeente woedde is een paard en een veulen van den veehouder C. Kooij Cz. te Westerland in de weide doodgeslagen. Dat is nu reeds de derde maal in enkele dagen tijds, dat het onweer in Westerland onheil veroorzaakt. Nader wordt ons gemeld, dat daar ook nog een koe van den veehouder R. Kuut is doodgeslagen. Een Gift. Prinses Juliana heeft een gift ge schonken aan de vereeniging „Land in Zicht" ten behoeve van de geestelijke belangen der Zui derzeewerkers. Politie: Verloren een gymschoen en zwarte kous van 'n meisje. Terugbezorging ingewacht bij den Gemeente bode. POLITIE. Gevonden een pakje, inhoudende 2 schorten en 1 onderjurk met een stoplicht van een auto. Inl. b.d. Gem. Bode. Het- aantal gevallen van diphterie breidt zich alhier nog steeds uit. Tot heden zijn 10 ge vallen geconstateerd, waarvan 8 te Westerland en omgeving, en 2 te Den Oever. Aan den aannemer L. van der Valk is ten behoeve van het maken van een duikerput met aansluiting aan waterleiding(kanaal) voor water afvoer Wieringermeer met bijbehoorende wer ken, alsmede ten behoeve van het graven van een waterleiding (kanaal) tusschen Wieringermeer en Wieringen tot en met 24 December 1930 overwerkvergunning verleend voor 76 mannen. Bij besluit van den Minister van Justitie dd. 1 Juli j.1. is aan het Bestuur der Afd. Wieringen van de Holl Mij. van Lan'dbouw toestemming verleend tot het aanleggen en houden van een loterij, ter gelegenheid van de dit jaar te houden tentoonstelling. In de maand Juli of Augustus zal in deze ge meente een collecte worden gehouden ten bate van de vereeniging voor doofstommen-onderwijs te Amsterdam. Mond- en klauwzeer. Onder het vee van den heer C. M. Tijsen te Oosterland is een geval van mond- en klauwzeer geconstateerd. Woningbouw. Door de aannemer J. C. Klein zal in de Belt een woonhuis worden gebouwd voor rekening van den heer P. Takes aan den Mekkenstuinweg door den aannemer F. G. Krommedam uit Alkmaar één voor den Heer M. de Haan. In verband met het a.s. vertrek van den te- genwoordigen voorzitter, Ir. J. P. Mazure, is in de vergadering van de Afd. Weeringen der Ned. Ver. tot Afsch. van AlcohOlh. Dranken tot voor zitter benoemd de heer J. de Wit. Succes-Nieuws: Zondag a.s. houdt de Voetbal vereeniging Succes Seriewedstrijden waaraan deelnemen Succes I, VVMP I, FLEVO I en Bree- zand I.Dezelfde elftallen welke op Hemelvaarts dag elkaar bekampten op het terrein van VVMP. Toen haalde VVMP de le, Succes de 2e, Flevo de 3e en Breezand de 4e prijs. Of nu Breezand wel genoegen zal nemen met de 4e pr. betwijfelen wij ten zeerste daar Breezand de laatste weken goed op dreef is en ook het terrein aan de Molgerdijk voor haar een handicap was. Thans speelt Flevo I eerst tegen Breezand I. Aanvang 1 uur. Om kwart twee de derby Succes IVVMP I. De laat ste keer wist V. Succes met 32 te slaan. Om half vier heeft de verliezers-ronde plaats, terwijl om kwart voor vijf de winnaars elkaar zullen be kampen. Het zal dus op het Succes-terrein niet aan spanning ontbreken. Voor deze wedstrijden is een mooie serie prijzen beschikbaar, lie pr. Lau werkrans, 2e pr. Lauwertak, beschikbaar gesteld door Gebr. Vroone; 3ë pr. verguld zilveren Pla- quet beschikbaar gesteld door den heer H. G. Rump; 4e pr. Zilveren medaille beschikbaar ge steld door den heer Jb. Bruul. De prijzen zijn te bezichtigen in de etalage van den heer Nieuw- buurt, Marktplein H.hoef. Kaasrijden. Het kaasrijden voor de kaasfabric- ken alhier naar de kaasmarkt te Alkmaar wérd voor twee jaar gegund aan de laagste inschrijvers C. de Haan Pz. en A. Poel te Wieringen. KUNST. Het is ongetwijfeld een groote kunst om met de tegenwoordige mode goed en goedkoop ge kleed te gaan. Vooral voor den Zondag is een goedpassend costuum onontbeerlijk. Wij raden U daarom aan om nog heden bij ons uw costuum te koopen of te bestellen. Onze speciale reclame serie „Succes" gemaakt van de beste Engelsche heerenstoffen kost slechts 36.00. De Bijenkorf Spoorstraat 43, Den Helder. Adv. Het beste da^eliiksche Idel Ier opwekking 'en verfrissching. ANNA PAULOWNA. Inbraak aan den Middenvliet. In den nacht van Wpensdag op Donderdag heeft een ongenoo de gast zich toegang weten te verschaffen tot de pas nieuw gebouwde woning van den heer Jb. Kossen. Hoewel de menschen er nog niet wonen, was er toch al het een en ander ingebracht. Veel heeft de dief, of hebben de dieven niet kun nen medenemen. Alleen een pak zakken is ver moedelijk ontvreemd. Meerdere vermissing is nog niet geconstateerd. De dief heeft het getrof fen, dat de trap juist geschilderd was. De voet stappen waren nu op de treden duidelijk afgetee kend en is wellicht een goede aanwijzing voor de politie, die ijverig aan het onderzoeken is. BURGERLIJKE STAND Gem. Sint Maarten over de maand Juni 1930. Geboren Margje; dochter van Dirk Leijen en Stijntje Bonthuis Trijntje Maartje, dochter van Adriaan Marinus Witte en Maartje Boerman Grietje Maartje, dochter van Jan Schermer en Aaltje Bruijn Marie, dochter van Mathijs Kriek en Jannetje Baas. Ondertrouwd Lourens Barton, oud 56 jaren en Aaltje Bijvoet, oud 50 jaren, beiden alhier Pieter Molenaar, oud 43 jaren, te Warmenhuizen en Elisabeth Filmer, oud 40 jaren, alhier Klaas Meijles, oud 35 jaren, en Geertje Bouma, oud 24 jaren, beiden alhier. Gehuwd Teunis Paarlberg en Klasina Johan- na Dalenberg Cornclis Hink en Grietje Bleeker; Pieter Molenaar en Elisabeth Filmer Lourens Barten en Aaltje Bijvoet. Overleden Grietje Jonker, oud 81 jaren, we duwe van Klaas de Groot Anthonie Raap, oud 61 jaren, echtgenoot van Antje van Loenen Jan Jonker, oud 56 jaren, echtgenoot van Antje Brom mer. PREDIKBEURTEN. NED. HERVORMDE GEMEENTE Den Oever Kapel half drie de hr. Boon, Breezand Oosterlapd nam. half drie Ds .Van Beek. 9 Juli des av. Ilerv. Ziisterkring Hippolytushoef. 10 Juli av. 8 uur Herv. Zusterkring Den Oever DOOPSGEZ. GEMEENTE H.-hoef 6 Juli voorm half elf Ds. Knipscheer van Knollendam. Dinsdagavond 8 Juli Doopsgez. Zusterkr., 8 uur. EVANGELISATIE Hippolytushoef v.m. 10 uur de heer Bosma. GEREF. KERK te DEN OEVER Voormiddags 10 en nam. 3 uur dienst. Busdienst vanaf Poelweg, Westerland. MARKTBERICHTEN. Eierveiling Schagen 3 Juli 1930. Aanvoer 113298 Kipeieren. Prijs 52-54 Kg. 55 57 Kg. 4,60 a 5,30; 58-60 Kg. 5.-a 5.40; 61-63 Kg. 5,30 a 5,60; 64-67 Kg. 5,60 a 5,70; Ongcwogen W it 4,60 a 5,20; bruin 5 a 5,50. Klein 3,- a 3,90. 5235 Eendeieren 3,90 a 4,-. Veemarkt Schagen 3 Juli 1930. 15 Paarden 175 a 225; 7 Stieren 200 a 260; 8 Gelde koeien mag. 230 a 330; 79 idem' vette 250 a 460; 8 Kalfkoeien 300 a 410; 54 Nuchtere Kalveren f15 a 42,50; 19 Schapen mag. 19 a 28; 80 Idem vette 33 a 38; 36 Lammeren 120 a 25; 12 Var kens mag. 28 a 3156 Idem vette per Kg. 61 a 65 114 Biggen 21 a 26: 11 Konijnen 0,50 a 1,50; 44 Kippen 0,75 a 1,50; Haantjes 0,50 a 0,75; 2\ Kg. Boter 1,60; EIERVEILING HELDER. 3 Juli 1930. Aange voerd 14746 Kipeieren. Prijzen Bruin 5.10 a 5.90 Wit 5 a 5.70 Kleine eieren 440. Aange voerd 91 Eendeieren 400 a 4.90. ADVEKTENTIëN. BURGERLIJKE STAND Getrouwd: Adriaan Jan de Ridder en Maria Jonge jan Overleden: Jacobus Hyacinthe Jean Bartels, oud 31 jaar, ongehuwd. in NIEUWE- en 2e hands MEUBELEN Bedden, Dekens, Vloer- en Divankleeden, Kachels. Fornuizen, Naaimachines, Schil derstukken, enz., enz. is Koningdwarsstr. 69, Den Helder. GROOT EMAILLE FORNUIS, merk CUPERBOS. Zondags geopend tot 12 uur v.m. Vreest geen examen want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijgbaar in kokers van 75 ct bij Apoth. en Drogisten. door V H ONDERWATER, Breezand,

Wieringer courant | 1930 | | pagina 2