De Straf der Zonde 21e Jaargang; relT# No. 54. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR gg WIERINGEN EN OMSTREKEN - '930. WEERINGER COURANTS VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. UITGEVER 1 CORN. J. BOSEER, WIE BUREAU: Hippolytuslioef Wieringen. Teleioon Intercomm. No. 19. AD VERTENTIëN Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10 Bplaven uit het 103. Zuiden VAN ZON EN ZOMER. Mijn beroepsbezigheden voerden me deze week naar een dorpje op de Veluwe. Als ik eerlijk wil zijn, moet ik toegeven, dat ik den man, dien ik daar spreken ging, ook in een brief had kunnen uitleggen, wat hij moest weten. Maar de mooie zonnige dagen en de wetenschap, dat mijn za kenrelatie in een mooie streek woonde, bracht mij tot het inzicht hoeveel 't gesproken woord voor heeft op het. geschrevene. En aangezien het niet de bedoeling was, dat de berg naar Moham med toekwam, is Mohammed naar den berg. op de Veluwe gegaan. En Mohammed is daar voor in zijn geloof aan de goddelijkheid der Na tuur versterkt Men kan veel kwaad van onzen modernen tijd en van de groote-stadscultuur zeggen, maar in één opzicht is ze het voorgeslacht de haas Men zegt wel: het voorgeslacht leefde met de natuur en wij praten er over I)at is onbillijk, geloof ik Het voorgeslacht leefde te midden van de natuur praten er over. Dat is onbillijk, geloof ik. Het, voorgeslacht leefde te midden van de natuur, maar leefde het met de natuur Ik herinner me in een werk van een bekend Duitsch schrij ver eens een brief te hebben gelezen van iemand, die voor 't eerst v.an zijn leven Zwitserland be zocht. honderd jaar geleden en daar de hooge bergen zag. Was deze man onder den indruk van de majesteit der Zwitsersche natuur In 't ge heel niet. Het eenige, wat hij zegt is, dat de Zwit sers een arm volk zijn, armer dan de Duitscliers en dat dit heusch geen wonder is. omdat hun bergen bijna heelemaal kaal zijn. Hijv vindt blijkbaar Zwitserland een land van niks. Het is wel aardig zoo'n opmerking te lezen. Het heet, dat wij moderne menschen zulke stofver- goders zijn in vergelijking van dat edele, brave, idealistische voorgeslacht. Er is niets van aan. Het is net anders om. Er is veel meer geestelijk leven dan er ooit geweest is. al uit zich dat dan op andere wijze. Zoudt n denken, dat de Veiuw- sche boer onder den indruk is van de schoon heid van zijn landschap Wat men altijd ziet, ziet men niet meer. En, als dan daar bijkomt, de zware zorg voor het dagelijksch brood, dan blijft er van de openheid van 't oog weinig meer ovei De liefde voor de natuur moet men in de eer ste plaats zoeken bij den stedeling, die het groot ste deel van 't jaar gescheiden van de natuur leeft. Zijn hart hunkert naar wat hij ontbeert, zijn oog ziet de schoonheid er van in een verheer lijkt licht. KAMPEEREN. Wat een heerlijkheid als men uit een wereld van autogetoeter en belgerinkel en allerlei an dere straatherric komt en in eens buiten staat in de stilte en de warme geurigheid opsnuift van heide en dennen. Ik had een mooie boschlaan te loopen. Voor me wandelde een stelletje jongelui, bepakt en bezakt en ze zongen hun hoogste lied. Vroolijke, bruine koppen met door de zon ge bleekte kuiven, sportblouse, manchester broek, bloote knieën, stevige schoenen. Ofschoon ze heel wat te torsen hadden, droegen ze lnm last, FEUILLETON. (72. Het kwam bij de gravin niet op te beproeven hem' te vermurwen, in hem een gevoel van me- lijden te doen ontwaken. Zij zou zich voor zich zelf hebben geschaamd als zij gepoogd had hem te bidden of zelfs als zij zich maar zwak getoond had. Trouwens, zij wist, dat het nutteloos zou zijn te beproeven hem tot andere gedachten te bren gen. Zij gevoelde, dat het doel door den schurk nagestreefd, de bevrediging was van den doode- lijken haat, door hem aan graaf De Lasserre ge zworen. Opeens sprong zij op de deur van het torentje toe, terwijl zij uit al haar macht riep Mijn doch ter Mijn dochter Zij bleef een oogenblik staan, met ingehouden adem luisterend. Maar aan den anderen kant der deur deed zich geen geluid zich hooren. Au- rora's stem gaf geen antwoord. Toen wierp zij zich op de zware afsluiting, sloeg er uit al haar m^cht met de vuisten op, terwijl zij haar nagels scheurde en het behang openreet. Toen zij begreep dat al haar pogingen vruch teloos waren, kwam plotseling het denkbeeld bij haar op aan haar vijand door de vlucht te ont snappen. Gelukte haar dit dan zou zij op de eer ste bewoonde plaats, die zij tegenkwam stil hou den, om hulp en bescherming vragen en dan te- rugkeeren en haar dochter bevrijden. Zonder zich af te vragen of hetgeen zij wilde beproeven niet onmogelijk was, ijlde zij op de kamerdeur toe. Zij had den tijd die te openen, maar niet om er uit te komen. Den burggraaf was geen harer bewegingen ontgaan hij had zich op haar geworpen en haar om het middel vastgegrepen. Zij spartelde woedend tegen, terwijl zij hem raakte waar zij kon, met handen en voeten. Maar hij hield haar stevig vast. Zijn armen waren ster ke kluisters. Onmogelijk hem te dwingen om los te laten. Wilt gij schrijven sprak hij met liolie of het een veertje was. Ik maakte een praatje met ze. Ze gingen een week uit kampeeren, el- ken avond op een andere plaats, want ze moes ion de Veluwe over van Noord naar Zuid. En ze legden me uit, wat ze allemaal bij zich hadden. Ze droegen een tent mee, eigenlijk nog wel een dubbele. Want ter beschutting tegen regen en wind was 't goed een dubbel tentzeil te spannen. Dan hadden ze een grondzeil, waarop hun de kens werden gespreid, voorts keukengerei, waar \an de primus het voornaamste stuk vertegen woordigde. Over een paar uur gingen ze hun eerste bivak opslaan. In tien minuten was de wo ning in orde, in een uur was 't eten klaar, water haalden ze van een hoer in een waterzak en dan hadden ze fijn hun eersten vrijen avond. De een was plan te gaan lezen, een ander ging planten zoeken en een derde zei, dat hij tevreden was met op zijn rug te liggen en naar de wolken te kijken. Alle gezichten straalden. Ze hadden 't geluksland gevonden en die heerlijke week zou hun maar enkele guldens kosten. „En mag je maar overal kampeeren, waar je wilt vroeg ik. O, nee, geen sprake van. De ei genaars begonnen lastig te worden, maar dat was de schuld van 't publiek zelf, dat zooveel verknoeid had. Maar zij waren lid van de Neder landsche kampeervereeniging en die gaf een boekje uit, waarop alle vrije kampeerterreinen waren aangegeven. Soms had je dan een hcele- boel tenten bij elkaar. Dan kon je lol hebben Ik moest mijn boodschap doen, maar ik had lust, om met ze mee te gaan. Een week lang hee lemaal vrij, aan geen plaats, aan geen tijd ge bonden. En honderden en duizenden hebben de ze vrijheid leeren vinden en genieten. Neen, laat ons niet enkel kwaad vertellen van den modernen tijd. In dit opzicht zouden onze grootvaders van ons een lesje kunnen nemen. GROOT WERK. Wij hebben in den laat st en tijd ons nog al eens scherp uitgelaten over hot. beleid van mi nister Reynïer. Deze kritiek betrof de richting van zijn beleid, niet zijn bekwaamheid of zijn werkkracht. Wie menschen kent, die op de hoog te zijn, met de ontwikkeling van de gemeente Hilversum gedurende de laatste jaren, waar Mr. Reymer burgemeester is geweest, zal over diens initiatief op de meest waardeerende wijze hoo ren spreken. En zoo heeft de minister ook nu een pluim verdiend voor zijn doorzettingsvermo gen. Bij de Tweede Kamer is ingediend oen wets ontwerp, dat, als 't wordt aangenomen, Amster dam eindelijk zijn groote Rijnkanaal zal bezor gen. Het kanaal zal via Utrecht naar Wijk bij Duurstede loopen en vandaar naar Tiel aan" de Waal. Het zal niet minder dan 59 millioen kos ten, waarvan de regeering twee derde voor haar rekening neemt. Van de overblijvende 19,6 mil lioen zal de hoofdstad er 16,4 millioen betalen en 't overige zal uit bijdragen van de provinciale besturen en van de stad Utrecht moeten worden gevonden. Het z.g.n. Mussert-plan zal worden ge volgd, dat een ontwerp is volgens 't welk de schepen van Wijk bij Duurstede tot TJmuiden kunnen varen zonder ook maar éénmaal geschut te worden. Er is voor de hoofdstad reden tot juichen. De verbinding met de Noordzee is na den bouw van 9tem. Zij antwoordde Lafaard Lafaard Welnu, gij zelf hebt het gewild. Hij ging voort, terwijl hij zijn stem verhief Halo Waar zijn jullie Een geluid van zware stappen deed zich hoo ren en twee mannen verschenen. Ik houd mevrouw tot nader order hier, sprak hij, breng haar in het kamertje van den Damestoren, dat voor haar in gereedheid is ge bracht. In weerwil van haar tegenstand en haar ge schreeuw, sleurden Lory en Colibri de gravin naar den Damestoren, waar zij haar opsloten in een cel, gelijk aan die waar Aurora gekerkerd was. De moordenaars. Denzelfden avond kwamen de beide handlan gers van den burggraaf, die hun meestor op het jachthuis hadden gelaten, te Parijs, waar zij zich van een nieuwe opdracht te kwijten hadden. Te dien opzichte hadden zij ernstige voorschrif ten ontvangen. Zij moesten niet dan met de groot ste omzichtigheid handelen, als zij zeker van hun zaak waren, Het kwam er op aan te slagen en zich niet bloot te stellen aan het gevaar om door de politie te worden verontrust. Zij moes ten geduldig een gunstige gelegenheid afwach ten, die zich ongetwijfeld wel in een uag of drie zou voordoen, het tijdsbestek, dat hun toegestaan was. Overbodig te zeggen, dat een belooning# die hun stoutste verwachtingen overtrof, aan ieder hunner was toegezegd. Den volgenden dag stonden Lory en Colibri, beiden onherkenbaar onder hun vermomming op een honderd pas afstand van elkander op «Ie loer in de Rue de Rochter, de oogen gericht op No. 53. Lory had een livrei aangetrokken en zag er uit als een heerenknecht. Colibri had zich ver kleed als een dienstman, zooals men er op de hoeken der straten ziet staan en die in hun vrije uren ook het schoenpoetsberoep uitoefenen. Tegen één uur 's middags riep graaf De Las serre Theodoor, stelde hem den brief ter hand, dien hij zooeven had geschreven en verzocht hem dien op staanden voet aan de markiezin De Mont de groote sluis te IJmuiden voorbeeldig in orde. Geleidelijk zal nu ook het Noordzeekanaal op zoodanige breedte en diepte worden gebracht, dat de grootste schepen te Amsterdam kunnen binnenkomen. Voor een druk zeevaartkanaal is t echter noodig dat de haven een behoorlijk achterland heeft en dat kan er nu komen, als de schepen even gemakkelijk Amsterdam kun nen bereiken als Rotterdam. Velen ook schrijver dezes zullen 't nog betreuren, dat 't kanaal plan door de Geldersche vallei niet is doorgegaan, maar nu 't allerminst zeker is, dat de Zuiderzee zoo snel zal worden drooggemaakt als eerst de bedoeling was, is 't maar goed, dat dit plan is gekozen, dat snel kan worden uitgevoerd. Direct na de vacantie zal 't regeeringsontwerp vermoedelijk worden behandeld. En dan kan reeds in 1931 de eerste spade in den grond wor den gestoken. Het is een zeer belangrijk stuk werk, waarop Nederland weer trotsch zal kun nen zijn. OORLOGSLIQUIDATIE. De verhouding tusschen de mogendheden, die ruim tien jaar geleden met een verbitterd hart vrede sloten, is sneller verbeterd dan men had durven verwachten. Van de week zag ik op een plaatje een gezelschap. Duitsche schooljon gens, die met hun leeraren Londen bezochten en daarbij 't parlementsgebouw bezichtigden. Nie mand minder dan de Britsche eerste minister leidde hen rond in 't oude gebouw. Zulk een vi site levert wel het bewijs, dat er iets veranderd is in de laatste tien jaar. Tusschen Frankrijk en Duitschland gaan de betrekkingen niet zoo vlot als tusschen Duitsch land en Engeland. Toch is verleden week de laatste Fransche soldaat uit het Rijnland huis toe gegaan tot onbeschrijfelijke vreugde der Duitsche bevolking. Er is echter nog altijd een belangrijke Duit sche provincie in Fransche handen. Toen in 1918 de vrede werd gesloten kreeg Frankrijk als schadevergoeding voor de geleden schade aan zijn mijnen, de mijnen van 't Saarkolenbekken in handen. De afspraak was, dat een Commissie uit den Volkenbond het Saargebied zou behec- icn. Frankrijk zou de opbrengst van de mijnen hebben en in 1935 zou er een stemming worden gehouden onder de bevolking, waardoor zou worden beslist, of het Saargebied Fransch dan wel opnieuw Duitsch zou worden. We naderen nu zoo langzamerhand 1935 en Frankrijk heeft al wel begrepen, dat er geen sprake van is, dat de bevolking zal wenschen onder Fransch bestuur te komen. Ze blijft Duitsch gezind. Maar daarom wil Frankrijk de mijnkwestie nu ook wel opgelost hebben. Bij den vrede werd bepaald, dat, als 't Saargebied weci Duitsch werd Duitschland ook 't recht zou heb ben de mijnen van Frankrijk terug te koopen. Frankrijk heeft nu 't voorstel gedaan de mijnen in gemeenschappelijk bezit te houden. Duitsch land denkt er niet aan tegen dien prijs het Saar gebied terug te nemen het wil ook weer het volle eigendom over de mijnen hebben. WJie gehoopt hebben, dat dit laatste stuk oor logsnalatenschap geliquideerd zou kunnen' wor- den, zijn teleurgesteld. De vergadering, waarop perrey te brengen. Theodoor haastte zich gevolg te geven aan dien last. Lory en Colibri zagen hem uitgaan en met haastige schreden de Rue de Rocher afloopen. Zoodra Lory hem uit het oog verloren had, nam hij zijn pet met gouden band af en deed of hij, zich het voorhoofd afwischte. Het was het afge sproken teeken. Colibri snelde toen zijn makker tegemoet. Spoedig stonden zij over elkander. De knecht is een boodschap gaan doen, sprak Lorry zachtjes, om niet de aandacht der voorbijgangers te trekken. Ik geloof, dat het oo genblik gekomen is. Als hij maar naar den boulevard Hausmann gaat zal hij spoedig terug zijn. Wij hebben altijd een half uurtje voor ons. Ten naastenbij. Welnu, dan hebben wij al den tijd. Ik weet niet, maar ik zou liever tot morgen willen wachten. Niets verzekert ons dat de gelegenheid zich morgen zal voordoen. Wij hebben overmorgen nog een dag. Zeg liever dat je bang bent. Ik In het geheel niet Nu, kom dan m'aar mee. Laten wij geen kostbaren tijd verliezen. Ben je besloten Vooruit dan maar. Zij staken de straat over. Lory ging voor op. Deze liep de plaats op en begaf zich naar de ka mer van den portier, terwijl hij Coiibri een oo genblikje op het trottoir liet staan. Brutaal open de Lory de glazen deur van de portierskamer en ging op den drempel staan, zoodat hij de gelieele ruimte vulde en belette op de plaats te zien. De portier, die schoenmaker was, sloeg juist met een zwaren hamer op een zool, die hij klaarmaak te om het bovenleer er op te naaien. Hij hield op, wierp even een blik op Lory, bracht zijn hand aan zijn pet, niet om den man, maar om de livrei te groeten en ging opnieuw op zijn zool hameren. Dat was zooveel als tot zijn vrouw gezegd Antwoord jij maar. Hier woont immers de graaf De Lasserre vroeg Lory. Ja wel. Moet u hem spreken Een brief, dien ik hem voor mijn meester moet geven. Geef maar. Ik zal hem boven brengen. de twee landen hebben geprobeerd, 't samen eens te worden, is mislukt. Men zal dus opnieuw moeten praten. Frankrijk zal straks wel moeten toegeven, denk ik, als 'l de sympathie van Europa niet wil verspelen. Maar de Franschen hebben tijd noodig, om be scheiden te worden. Overwinnaar zijn is slecht voor gevoelens van nederigheid. G. v. AMSTEL. BINNENL. NIEUWS. KINDERVERLAMMING. Te Gouda is het aantal gevallen van kinder verlamming tot 30 gestegen. Vrijdag is de ziekte geconstateerd bij een jongetje van drie jaar. De geheele afgeloopen week bedroeg het aantal nieuwe lijders drie, allen jongens resp. van 7, 12 en 3 jaar oud. Te Arnhem hebben zich twee gevallen van kin derverlamming voorgedaan bij kinderen die 'n R.K. bewaarschool in oost Arnhem bezochten. Er is op advies van het geneeskundig schooltoezicht overgegaan tot sluiting van de school. Ook is er een geval van kinderverlamming voorgekomen op de school van de Arnh. schoolvereeniging. liet geval, dat een leerling in Oosterbeek be trof, is doodelijk afgeloopen. Het bestuur heeft «loze school gesloten en ook zijn tweede school, in een andere straat, omdat de kinderen van bei de scholen gezamenlijk gymnastiekles hadden. ALS DE ZEE TREKT. Do Noordzee had Vrijdagavond ter hoogte van hot Groene Huisje te Scheveningen bijna weer 2 slachtoffers geëischt. Een 20-jarige Duitsche dienstbode, was daar met een vriendin aan het zwemmen en veel te ver in zee gegaan. Geen van heiden kon het strand meer bereiken. Een 16-ja- rige jongen begaf zich aan een lijn in.zee, maar kon de meisjes niet bereiken. Hierop probeerde een 2.2-jarige Amsterdammer het aan de lijn. Deze heer smaakte het genoegen twee menschen- levens te redden. Een agent van politie, die ook bij de redding behulpzaam was; paste op het ee- ne meisje dat bewusteloos aan land kwam. kunstmatige ademhaling toe. hetgeen niet baat to. Zij werd toen naar het ziekenhuis gebracht, waar zij laat in den avond bij kwam. Haar vrien din had rechtstreeks naar huis kunnen gaan. NOODLOTTIGE GEVOLGEN VAN EEN VAL. De heer J. L. te Budel, viel zoo ongelukkig van zijn fiets, dat hij aan de rechterzijde van het li chaam lam werd. Ook heeft hij gedeeltelijk, ver moedelijk tengevolge van den schrik, zijn spraak verloren. In beklagenswaardigen toestand werd hij naar het Gasthuis gebracht. EEN SCHOT DAT ONVERWACHTS AFGING. Onder Heemstede bij Jutfaas, is Zaterdag een ernstig ongeluk gebeurd. De jachtopziener van het kasteel was bezig zijn revolver schoon te ma ken. Op tot nu toe onverklaarbare wijze ging plotseling een schot af. De kogel trof zijn vrouw- beneden de hartstreek, op een dusdanige wijze, dat zij terstond naar Utrecht getransporteerd moest wrorden ter opname in een ziekenhuis. Neem mij niet kwalijk, juffrouw, mijnheer heeft mij uitdrukkelijk gezegd, dat ik zijn brief persoonlijk aan den heer De Lasserre moest o- verhandigen, die mij een antwoord moet mede geven. O, dat maakt onderscheid. Links de trap van de stoep op en op de eerste verdieping. Dank u zeer. En hij sloot de deur van het vertrek, waarin de sclioenmakcrshamei een helsch leven maakte Gedurende die korte samenspraak tusschen Lory en de portiersvrouw was Colibri de plaats opgegaan en in allerijl overgestoken, zonder bij het voorbijgaan van het vertrek door den por tier opgemerkt te zijn. Lory vond hem op de trap Alles gaat goed, fluisterde hij hem in het oor. Wij zullen, zooals afgesproken is, op dezelf de wijze handelen en het zal even goed gaan. Zij gingen naar de eerste verdieping. Colibri klom nog eenige treden van de trap op die naar den zolder geleidde en Lory schelde aan de deur der woning. Na verloop van een paar mi nuten liet zich binnen een licht gedruisch hoo ren en ging de deur open, Zooals hij verwachtte, want hij was uitnemend op de hoogte, bevond de handlanger van De Sanzac zich in tegenwoordigheid van Francesca, de stomme, die hem met groote oogen aanzag. Zij scheen zich af te vragen of zij niet goed zou doen de deur voor den neus van dat heerschap dicht te slaan, wiens gluiperig gezicht en valsche lach haar allesbehalve bevielen. Lory giste het wantrouwen der stomme en sprak Ik ben de knecht van markies De Verveinc. Deze woorden hadden een bijzondere uitwer king. Francesca's gelaat klaarde geheel op en haar oogen glinsterden. Zij deed voor den zooge- naamden bode van markies De Verveine open. Lory trad binnen en de stomtne sloot de deur. Toen dit was geschied, nam zij de lei, die op een tafeltje lag en reikte haar met een griffel aan Lo ry. Zij gaf hem door gebaren te kennen dat hij daarop zijn naam moest schrijven en den naam van dengene, van wien hij kwam, óm hem aan te dienen bij haar meester. (Wordt vervolgd

Wieringer courant | 1930 | | pagina 1