De Straf der Zonde C. v. TRIET.Den Helder 1126, Telef. 3/0 J.HEUSS 21e Jaargang Vrijdag I Augustus 1930. No. 59 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WS§jÈjp WIERINGEN ÉN OMSTREKEN Iheeren-baai srste klasconleclk sn kleedlng naar maat. Heerenbaai Portorico Blanke Krul Pruimtabak. ATTENTIE ■WIERINGER COURANT» VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. DlTUTlli COHN. J. B01KEK, WIERINGEN BUREAU: Hippolytnshoef Wielingen. Teleioon Intercomm. No. IS. AD VERTENTIêN Van 1—5 regels 0 50. Iedere regel meer 0.10 ECHTE FRIESCHE LAND- EN TUINBOUW. Onze Groenten. RHABARBER. Hoewel de rhabarber door zaad vermenigvul digd kan worden, kunnen wij dit niet aanraden, omdat men hierbij niet de zekerheid heeft de ge- wenschte soört te verkrijgen. Beter is het de be staande planten van tijd tot tijd te scheuren. Dit geschiedt in den herfst, als de groei geheel stil staat, dus in het laatst van October. Men verdeelt de oude planten in stukken, klonen of pollen, daarbij zorgdragende, dat elke pol 3 of 4 oogen heeft. Direct na deze scheuring worden de pollen op de bestemde plaats uitgezet op een afstand van 1 a IV2 Meter, al naar mate de soort dit ver eischt. Het eerste jaar na het scheuren laat men in den regel de planten rustig doorgroeien; in 't tweede jaar kan men dan een goeden oogst ver wachten. De stelen worden niet gesneden, doch getrokken. Dit moet met eenige voorzichtigheid geschieden, omdat bij een ruwe behandeling de knop in den okstel van het blad medegenomen kan worden, waardoor dit toekomstige blad ver loren gaat. Over de vraag, of men zooveel mogelijk stelen in één keer moet trekken, of dit over verschillen de keeren moet verdeelen, loopen de meeningen uiteen. Met het oog op het verzwakken der plan ten komt het ons gewenscht voor de laatste wij ze toe te passen. De rhabarber heeft voor den handel alleen waarde van beteekenis, als zij vroeg wordt ge oogst; late oogsten geven niet veel voordeel. Daar om heeft men zich toegelegd op vervroegen. Men kan dit op verschillende wijzen doen. Zeer eenvoudig is een vervroeging, die door ie dereen kan worden toegepast, door in het vroe ge voorjaar de pollen met manden, kisten e.d. af te dekken. Op deze kisten enz. wordt een flinke laag bladeren of paardenmest gebracht. Door- deze verwarming ontwikkelen de stelen zich vrij snel en komen evenals witlof min of meer bleek te voorschijn. Beschikt men over glas (kouden bak of warenhuis) dan kunnen grootere hoeveel heden vervroegd worden. De planten worden met een flinken kluit opgenomen en in een hal ven Meter diepen kuil, voorzien van broeimest geplaatst. De bak wordt met rietmatten afge dekt. waardoor minder warmte verloren gaat en de stelen langer worden. In verwarmde kassen of bakken zet men de kluiten zeer dicht naast elkaar, dekt ze al of niet met rietmatten af en de stelen ontwikkelen zich spoedig. Ook kan het vervroegen geschieden in schuren, kelders, enz. Het hangt dan van de tem peratuur, die daar heerscht af, of de oogst vroe ger of later kan plaats hebben. Voor het vervroegen komen vooral in aan merking Paragon en de Verbeterde Victoria, de laatste speciaal voor het trekken in verwarmde ruimten. Een zeer goede soort voor den vollen FEUILLETON. (77. Nu nog fraaier antwoordde de schavuit, zich erg verbaasd houdend. Wat Wij zouden een jong meisje hebben ontvoerd En om wat er mee aan te vangen Zeg eens, kameraad vind je dat niet grappig Jawel, op onzen leeftijd en met onze leelijkheid zouden wij plezier daarin hebben. Hoe gek-! Waarlijk, ik moet er om la chen. Dus, sprak de graaf, weiger je te spreken Ik weigeren te spreken Mij dunkt toch, dat u mij tamelijk aan het praten hebt gebracht. Wat die geschiedenis van die ontvoerde juffrouw aan gaat, ik weet er geen zier van, man Ik begrijp niet eens wat u ons wilt zeggen. Ik evenmin, gromde Colibri. De graaf kreunde en door pijn, zoowel als door inspanning uitgeput, liet hij zich achterover val len. Breng ze weg, sprak hij tot Gabiron. Een nienwe persoon. Het had tien geslagen. Sedert twee uur zat Van Ossen te arbeiden op zijn bureau. Hoewel hij zich sinds vele jaren te Parijs gevestigd had, had hij zich niet geheel uit zijn zaken terugge trokken. Door zijn bemoeiingen was een aanzien lijk bankiershuis, succursaal van het grootsche Am'sterdamsche huis, te Parijs opgericht, en hij, had zich met de hoofdleiding daarvan belast. Men klopte bescheiden aan de deur. Binnen riep Van Ossen. Een bediende verscheen op den drempel en sprak Mijnheer Wlilliam Durkett vraagt of u hem kan ontvangen Wel zeker, antwoordde de bankier levendig, dadelijk. Laat mijnheer binnenkomen. Hij legde zijn pen neer, schoof de papieren wat op zij, en stond op. William Durkett trad binnen. grond is de Goliath, die zeer dikke stelen levert. Wij hebben er meermalen gezien van Vè KG. En door het feit, dat de plant zware oogsten levert én doordat zij haar voedsel uit een betrek kelijk klein oppervlak haalt, stelt zij aan de be mesting zeer hooge eischen Wij zouden haast zeggen, men kan niet te zwaar bemesten, vooral op zandgronden, zooals wij dit o.a. gezien heb ben bij den heer Velders te Scheveningen, waai de planten zeer zware stelen leverden tengevol ge van de sterke bemesting. Zonder eenig voorbehoud bevelen wij aan per Are te gebrui ken 15 KG. Patentkali, 15 KG. Slakkenmeel of Super en 12 KG. Chilisalpeter. P. BINNENL. NIEUWS. EEN ZONDERLING. Meevaller voor de erfgenamen. Wloensdag werd de 68-jarige oud-bloemist uit Amsterdam, de Duitscher C. H. Leive, wonende te Hilversum, dood te bed gevonden. De man leef de zeer eenvoudig en werd eenige malen per week door een dienstbode in de huishouding ge holpen. Deze dienstbode had Zaterdag j.1. het huis gesloten gevonden en gemeend, dat de eige naar niet thuis was. Toen zij Wpensdagmorgen opnieuw voor een gesloten deur kwam, waar schuwde zij de politie, die de woning binnen drong en den bewoner dood te bed vond liggen. Waarschijnlijk was hij reeds Maandag overle den. Het eigenaardige van het geval is, dat L., die buitengewoon sober leefde, bijv. zelf zijn eten kookte, buitengewoon gefortuneerd bleek. Er werd o.a. een bankrekening van 250.000 gevon den en een aanzienlijk bedrag aan papieren en goudgeld. De overledene bezat vier broers. KINDERVERLAMMING. Nieuwe gevallen van kinderverlamming zijn geconstateerd te Spanbroek en Grootebroek, bei de bij jonge kinderen. Te Vlaardingen zijn twee gevallen van kinder verlamming vastgesteld. De patiëntjes zijn naar de barakken aldaar overgebracht. KIND IN BRAND GERAAKT. Te Vriezenveen raakte een 2-jarig zoontje van den arbeider Dr. tijdens een korte afwezigheid van de moeder door het spelen met lucifers in brand. Het kind liep ernstige brandwonden op en is gister aan de bekomen brandwonden in het zie kenhuis te Almelo overleden. BALDADIGE JEUGD. Auto rijdt kinderen omver. Van een perceel in de Nieuwe Uilenburgerstr. te Amsterdam stond een vrachtauto te wachten, welks chauffeur een oogenblik afwezig was 1 wee kiene meisjes namen de gelegenheid waar om de instrumenten in de cabine eens nader te bekijken. Intusschen kwam de chauffeur terug, die aan de voorzijde van den auto startte. Juist toen hij aan den zijkanf van den auto stond, schoot deze plotseling vooruit. De Jorda ners hadden blijkbaar den lust niet kunnen weer staan om aan de verschillende handels te draai en. De auto, die door den chauffeur niet zoo spoedig tot staan kon worden gebracht, reed op een groepje menschen in. Twee kinderen van 8 en 4 jaar werden gewond aan de beenen en moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd, terwijl een tweetal fietsen wer den vernield. In de verwarring wisten de beide jeugdige boosdoeners te ontkomen en tot nu toe zijn ze niet ontdekt. EEN AANRANDING. De onverlaat gearresteerd. Een surveilleerend rijksveldwachter hoorde Maandag uit 'n korenveld tusschen Dieren en Laag Soeren 't hulpgeroep van 'n vrouw. Hij be gaf zich onmiddellijk in 't veld, en trof daar een man aan, die een 19-jarig meisje uit Laag Soeren aanrandde. Zij deelde later aan de politie mede, dat de man haar met een mes den hals had wil len afsnijden, indien zij zich verzette tegen zijn daden. Later is de onverlaat, die een groot knip mes bij zich droeg, gearresteerd. VADERS GEKLEEDE JAS. Om aan geld voor drank te komen. Vader, die reeds eenige jaren in het oude-lie- dengesticht woonde, dronk erg graag en dat wisten de kinderen meer dan goed voor hem was. Daarom zorgden zij er voor, dat hij zoo wei nig mogelijk geld in handen kreeg. Dat beviel den ouden man maar matig. Hij dacht eens over zijn lot" na en vond al gauw den volgenden uit weg, aldus de „Schakel", het Amsterdamsche or gaan tot bestrijding van den woeker. Bij één van zijn zoons vertelde hij, dat het in het gesticht gewoonte was, dat de mannen een gekleede jas hadden, om bij voorkomende gele genheden aan te trekken. Hij had een heel mooie gezien in een zaak van tweedehand kleeren. die hij graag zou willen koopen. De zoon ging op een avond de jas in de etalage bekijken, vond haar voor zijn vader geschikt en omdat de prijs ook wel meeviel, besloot hij den volgenden morgen met den vader den jas te gaan koopen. Op het afgesproken uur troffen de twee elkaar en stap- ten naar het kleedingmagazijn. De koop kwam, nadat door vader, zoon en winkelier nog wat o- ver en weer gepraat was, tot stand. De zoon ech ter voelde, dat er iets niet. in orde was. Wat dat Lage prijzwi. Het was een groote blonde jongeman van on geveer vijf-en-dertigjarigen leeftijd. Hij was zeei smaakvol gekleed en in weerwil van een hem aangeboren stijfheid, waren zijn manieren en houding die van een man uit de groote wereld. Van Ossen trad hem tot aan de deur van zijn kamer met uitgestoken handen tegemoet Waarde mijnheer Durkettsprak hij, dai mag wel een aangename verrassing heeten. Dus verlaat je New York en komt te Parijs zonder hen, die belang in je stellen, uw vrienden, wil ik zeggen, te verwittigen Het plan kwam onverwacht op en ik ver trok op stel en sprong. Is het een ernstige, belangrijke zaak, die u naar Parijs voert O neen, de zaken, die ik in Frankrijk in orde te maken had» maakte een reis niet noodzakelijk. Alleen het verlangen om Frankrijk, Parijs, weder te zien, deed mij den Oceaan oversteken. Dat kan ik begrijpen, ik, die Frankrijk lief heb en Parijs in het bijzonder. Zijt ge van plan lang bij ons te blijven Ik hoop een maand in Frankrijk door te brengen. Best. Ik hoop dat wij elkander dikwijls zul len zien tijdens je verblijf te Parijs. Als ik het u niet te lastig maak, mijnheer. t— Heb je reeds bepaald wat je dezen middag zult doen Nog niet. Als u geen bezigheid hebt Welnu Dan zou ik u wel willen verzoeken met mij mede te gaan naar graaf De Lasserre, wien ik tenminste één bezoek wil brengen. Het gelaat van Van Ossen nam plotseling een smartelijke uitdrukking aan. Hij vertelde nu «den aanslag, waarvan de graaf het slachtoffer was; geweest, en hoe zijn leven aan een zijden draadje? gehangen had, maar hoe hij nog juist bijtijds gered was door de komst van Gabiron en Noirot. Is zijn wond gevaarlijk Gelukkig niet. En de geneesheeren, die hem behandelen, hebben.' alle hoop op zijn herstel. Op dit oogenblik -open,de een knecht de deur der kamer en diendo den heer Gabiron aan. Laat binnen, sprak Van Ossen. De Amerikaan stoi ld op( on wilde zich verwijde- TABAKSFABRIEK „DE WAKENDE LEEUW" LAAT A 125 ALKMAAR. Prima kwaliteit in alle prijzen. 70 80 100 120 140 150 160 180 20O 225 250 300 350 400 450 en 500 cent per pond. was, kon hij niet zeggen. Na een paar dagen even wel kwam hij er achter, toen de vader in gezei- schap van een paar vrienden in een vroolijke bui werd aangetroffen. Waar had de oude man het geld voor het rondje vandaan gehaald Hij had met den kleerenkooper onder een hoedje gespeeld. Zijn eigen gekleede jas zou de oude man bij hem brengen, om dan later met zijn zoon terug te komen, om haar te „koopen." En zoo gebeurde het. De koopman kreeg van het geld, dat de zoon betaalde, een paar gulden voor zijn moeite en medewerking en een rondje. melk - oorlog. Te Barneveld is tengevolge van onderlinge concurrentie der slijters, de prijs van de melk in een week tijds gedaald van 12 tot 6 cent per liter, aan huis bezorgd tegen een boom gereden. Te Molenbeersel, een Belgische grensplaats nabij Roermond, is gisteravond de heer Knuts, veearts te Rothem, met zijn auto in volle vaart tegen een boom gereden. Hij werd op slag ge dood en de auto totaal vernield. Vermoed wordt dat de verongelukte door een beroerte werd ge troffen. zwaar onweder te hellendoorn. Woensdagmiddag, terwijl niemand vermoedde dat er een onweersbui boven de plaats dreef, wer den de bewoners van Hellendoorn plotseling op geschrikt door een knetterenden donderslag. De bliksem was ingeslagen in de boerderij van dor» landbouwer Schoot Uiterkamp, gelegen in do buurtschap Haarle. Het hemelvuur sloeg dwais door de boerderij. De landbouwer zelf scheen ook getroffen en viel bewusteloos neer. Een varken werd doodelijk getroffen. In een minium van tijd stond alles in volle vlam. Niets kon worden gered. Het vee liep gelukkig in de wei. Verzeke ring dekt de schade. trap van een paard. Woensdagmorgen kreeg te Doetinchem de 52- jarig-e Giezen een trap van een paard, met het gevolg dat hij na eenige uren overleed. Wegens plaatsing van nieuwe zetmachines ver schijnt dit blad Dinsdag a.s. niet. Redactie. Neen, blijf, voegde Van Ossen hem toe. Wij zullen tijding hebben van graaf De Lasserre. Gabiron trad binnen en bleef een oogenblik aarzelend staan, toen hij een vreemde bij Van Ossen zag. Kom nader, mijnheer Gabiron, sprak de ban kier tot hem. Mijnheer William Durkett is een goed vriend van mij en ook van graaf De Lasser re. Wij spraken juist over onze zieke, toen gij werd aangediend. Komt gij ons eenig bericht van hem brengen Hoe is het vanmorgen met hem Zijn toestand is niet veel veranderd. Maar al kan men geen beterschap waarnemen, men kan evenmin zeggen, dat hij achteruitgegaan is. Hoe staat het met uw nasporing^n. mijn heer Gabiron Ik ben niet veel verder gekomen, mijnheer! Het maakt mij wanhopig. Maar toch niet moedeloos, wil ik hopen Het oog van den agent fonkelde. Ik zal niet eerder rusten voor ik die burggraaf De Sanzac heb ontmaskerd. Hé. burggraaf De Sanzac viel Durkett hem in de rede. Ken je dien man, William vroeg Van Ossen. Ik heb hem vroeger wel op partijen ontmoet. Ik kan wel zoo wat vermoeden welke par tijen je bedoelt, William. Als dat een verwijt is O, alleen maar wat het verleden betreft, hernam de bankier levendig. Het verleden verdient het, antwoordde de jongeman even glimlachend. Je bent sedert tot staan gekomen en je oo gen zijn opengegaan, beste vriend Je weet nu met wat voor soort lieden je toen omging. Dat is waar, mijnheerMaar ik heb mij nooit te beklagen gehad over burggraaf De San zac. die mij altijd een fatsoenlijk man toescheen. Heb ik van mijn leven - sprak Gabiron. Beste William, ging Van Ossen voort, je hebt je laten misleiden, zooals menig ander, door het innemend en schitterend voorkomen van den burggraaf, die een groote huichelaar is en altijd geweest is. Mijnheer Van Ossen mag wel zeggen een schurk van den eersten rang, voegde Gabiron er met nadruk bij. 's Is een van die menschen, wien men de hand niet geeft, als men ze ontmoet en die men uit verachting mijdt. Uit afschuw, uit walging, verbeterde Gabi ron. Waarlijk, antwoordde Durkett, ik ben erg verbaasd. Zie, William, je genegenheid voor graaf De Lasserre en de vriendschap, die hij u betoond heeft, geven u recht om te vernemen wat ons op dit oogenblik kwelt, nog erger dan de toestand, waarin hij zich bevindt. Te New York heeft hij zeker dikwijls gesproken over zijn dochter, zijn lieve Aurora Ja. en met een gloed en geestdrift, die be wezen hoe afgodisch hij haar bemint. Welnu, W|illiam sedert een dag of negen is Aurora verdwenen. Ontvoerd Ja, ontvoerd. Door wien Aurora wordt bemind door markies Adrien de Verveine. Het vermoeden van den armen va der viel eerst op den jonge- man, die toevalliger wijze Parijs heimelijk verlaten had, ongeveer op hetzelfde oogenblik dat de ontvoering plaats vond. De markies is evenwel ten eenenmale vreemd aan die ontvoering. Wij weten nu, dat hij Parijs verliet om op Belgisch grondgebied te duelleeren en dat hij toen een kogel in de borst heeft gekregen. Dus veronderstelt men, dat de schuldige is. Om kort te gaan, wij hebben de stellige over tuiging. dat De Sanzac juffrouw De Lasserre ontvoerd heeft. O riep de jongeman uit. Dat is niet alles, William. Wij zijn er even zeer van overtuigd, dat hij het is die de beide schavuiten heeft omgekocht om' den graaf te vermoorden. Maar dat alles is afschuwelijk, afschuwelijk Den ellendeling, die dat alles heeft gedaan. William kent gij. 't Is burggraaf De Sanzac Maar waarom Met welk doel Een haat, die hem tot waanzin vervoert, ant woordde Gabiron. i! i il (.Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1930 | | pagina 1