J. SCHOU Pz. TE KOOP GEVRAAGD PETROLEUM Sanitaire W. F. GORTER een Keet TWEEDE BLAD. VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1930 Brieven uit het Zuiden 405. ROUWWEEK. Toen verleden week de vacantiegasten in liun pensions waren opgesloten, doordat storm en ïegen hun 't uitgaan belette, was de krantenlec- tuur hun voornaamste bron van genoegen. Dat genoegen was echter ditmaal van een zeer beden kelijke soort. Daar was na de ontzettende mijn ramp in Silezie, waarbij meer dan honderd mijn werkers 't leven lieten, de vreeselijke katastrofe te Coblèntz, waar honderdduizenden waren te zamen gestroomd om in tegenwoordigheid van den hoogbejaarden Von Hindenburg de bevrij ding van 't Rijnland te vieren. Een houten hulp brug over een binnenhaven van de Moezel stort te onder den last van de feestgangers in en tien tallen vonden in 't diepe water een noodlottigen dood. De grijze president moest een rouwdienst bijwonen in piaats van voor te gaan in de feeste lijkheid en de feesten, die te Trier en te Aken zouden plaats hebben en waarvoor reeds duizen den op weg waren, moesten in den vroegen mor gen worden afgelast, toen de ramp bekend werd. En, terwijl we nog de aanvullende berichten zoeken in de nieuwaangekomen kranten, staat reeds weer met groote letters een nieuwe ramp van veel grooter omvang geanonceerd. Italië, 't land der aardbevigen, heeft wederom eenige dui zenden van zijn burgers moeten offeren aan Vul- canus, den god der onderwereld. Nieuwe berichten geven steeds grooter aantal len verongelukten. Van een paar plaatsen, samen 5000 inwoners tellende, zouden niet minder dan 80 pCt. zijn gedood. Toch is deze ramp nog slechts van bescheiden omvang wanneer we die vergelijking mei die van 1908 te Mossina. Niet minder dan 77.000 men schen vonden daarbij den dood en in 1915 werden bij een aardbeving in de Abruzzen opnieuw 10.000 menschen gedood. Geen wonder, dat in een land, waar men tel kens weer zoo tragische verrassingen van Moe der Natuur ondervindt, de bevolking zich ietwat anders gedraagt.dan in deze lage landen, waar men geen andere zware rampen kent dan die welke door zee en rivieren worden veroorzaakt, waartegen men tenslotte zich door dijk en dam aardig weet te beschutten. Een volk, dat zoo zwaar lijden moet, buigt het hoofd ook tegen over machten, die wij niet zouden verdragen. Hel fiere bewustzijn zijn bestaan goeddeels met eigen kracht te beheerschen, geeft aan een volk zijn onafhankelijkheidszin. Als wij op de Veluwe ook eens wat rookende vulkanen hadden, zouden we ons ook wel wat minder zeker van ons zelf voelen. MUSSOLINI. Musolini blijft de groote politieke vulkaan van Zuid-Europa, zooals er in Oost-Europa te Moskou nog steeds een in werking is, waarvoor nog im mer vrees bestaat, al wijst de seismograaf steeds- minder schokken aan. De daverende redevoerin gen van den Duce blijken immer meer voor bin- nenlandsch gebruik bestemd en 't gegrom van zijn stem duidt meer op honger in 't binnenland dan op strijdlust, die op 't buitenland is gericht. Als de teekencn niet bedriegen, dan zijn er in Italië zeer velen, die de dwinglandij van den dic tator hartelijk moe beginnen te worden. In alle hotels cn restaurants vinden de vreemdelingen biljetten opgehangen, waarop gesprekken over politiek verboden zijn. Wie ook maar even een ki itische opmerking maakt, die van spot of onte- tevredenheid getuigt, loopt gevaar door een spi on te worden vastgegrepen en zijn onvoorzichtig heid achter de zware deuren te berouwen. Verleden week heeft een vlieger als propagan dist tegen het fascisme boven de stad Milaan, honderdduizend manifesten uitgestrooid, die op riepen tot den strijd tegen den dwingeland en de gretigheid, waarmee de menigte op straat zich van de biljetten meester maakte en ze als kostbare kleinooden wegstopte, bewijst wel, dat het ook politiek in de Italiaansche onderwereld bruist en kookt. Wie dat nog niet gelooven mocht, kan leeren uit de wijze, waarop het echtpaar Sc'nmidt uit Am sterdam op een vacantiereis door fascistisch Ita lië is bejegend. Man en vrouw werden dagenlang in een smerige gevangeniscel gestopt in gezel schap van boeven en moordenaars om geen ande re reden, dan dat ze een naam droegen, die op de lijst van verdachte buitenlanders voorkwam cn het mocht blij zijn ten slotte als gevaarlijke buitenlanders te worden uitgewezen. Zulke dingen doet geen regeering, die zich vei lig voelt. En al wezen wij er reeds vaker op. dat Mussolini, hoe ook verguisd, waarschijnlijk groo te verdiensten heeft, de gang van zaken leert ons voor de zooveelste maal, dat 't geweld een slech te bondgenoot is. Moskou durft de beste bolsje wieken nauwelijks de verdediging van zijn be langen in 't buitenland op te dragen, omdat ze, eenmaal over de grens, weigeren in de hel der tirannie terug te keeren. Buiten de grenzen van Italië zwerven duizenden Italianen, die loeren op een gelegenheid den Duce ten val te brengen. Voorloopig houden we 't nog maar met de de mocratie. RADIOPERSPECTIEVEN. Dezer dagen las ik, dat in de Betuwe een slim me kersenboer, die met vogelverschrikkers zijn gevleugelde vijanden geen respect meer wist in te boezemen, een nieuw modern hulpmiddel had aangewend, om de musschen en de spreeuwen op een afstand te houden. Hij bracht n.1. den luidspreker van zijn radiotoestel naar den boom gaard en gaf daar den heelen dag concert. Het resultaat was voortreffelijk. Wat geweerschoten zelfs nauwelijks meer kunnen bewerken, dat doet een jankende en klagende, schetterende en boe- mende iango of foxtrottde vogels nemen ijlings de vleugels en stellen zich op rustiger oord in veiligheid. De vraag is nu maar, of de dieren ook aan dit gejammer zullen wennen en straks hun nest in de luidsprekers zullen maken, zooals ik ze vaak den hoogen hoed van een vogel verschrikker tot zitplaats heb zien kiezen, of dat ze te muzikaal zullen blijken om ooit deze men- schelijke herrie te kunnen verdragen. Intusschen, zij zijn gelukkiger dan wij. Ook, zonder dat wij kersen en peren van onzen buur man rooven of hem een stroobreed in den weg leggen, neemt hij in dezen zomertijd de vrijheid de deuren van zijn achterkamer wijd open te zet ten. En, wanneer ge als schrijver dezes op den stillen Zondagmorgen uw wekelijkschen brief zoudt moeten pennen en van de verandah aan de "overzij een foxtrott hoort janken, dan begint ge er over te denken de radio naar de maan te wenschen. Maar nu zie ik uitkomst. Onze politie kan reeds in den arm worden genomen, als men vreest anders gek te zullen worden. Wij hebben nu nog maar een bepaling noodig, waarbij radiomuziek met open verandahdeur gestraft wordt met zes maanden verbanning van het schuldige toestel naar een kersenbongerd in de Betuwe. Aldus krijgen onze gemartelde stadszenuwen rust, er worden minder kersen geroofd door mus schen en spreeuwen, de prijs wordt laag en wij hoeven geen 30 ets. meer voor een pond te beta len Wie van onze wetgevers wil mijn idee overne men en stad en land aan zich verplichten Ik vermoed, dat tango, foxtrott, orthodoxe en mo derne preek op onze gevederde vijanden alle een afdoend effect zullen hebben. OORLOGS WERKZAAMHEID. Terwijl de verdragen, die ons den vrede moe ten waarborgen, voortdurend grooter in aantal worden, neemt in de landen, die aan den oorlog hebben deelgenomen de litteratuur, waarin over een toekomstigen oorlog wordt gehandeld, steeds toe. De specialisten hebben 't gevoel, dat 't op de oude manier niet meer gaat. Het kost te veel aan menschen, maar vooral aan geld. En daarom peinzen ze op middelen, om de militaire uitrus ting minder duur te maken en, zoo 't mogelijk zou kunnen zijn, iets minder bloedig in haar uit werking. Whnt dat 't. in de toekomst zonder oorlog zou kunnen gaan, daaraan gelooven de specia listen niet. De Duitsche generaal Von Seeckt. die na den oorlog het Duitsche leger kreeg te organiseeren. dat niet meer dan 100.000 soldaten mocht tellen, schijnt een methode te hebben toegepast, die ook in andere landen navolgingswaard wordt gevonden. Hij heeft het Duitsche beroepsleger zoo ingericht, dat in geval van nieuwen oorlog elke man uit het beroepsleger een leidende func tie kan vervullen in liet groote leger, waarin dan weer de groote massa van de weerbare mannen kunnen worden opgenomen. Indien men op de scholen en daarna op gymnastiekverenigingen een systeem van militaire vooroefening toepast, dan is binnen enkele weken de recruut een bruik baar soldaat. Van een Italiaansclien generaal is thans een studie verschenen, die ook voor Italië dit systeem aanbeveelt. Men heeft dan maar een betrekkelijk klein kaderleger noodig dat behoor lijk te betalen is en kan de oud-officieren gebrui ken om de leiding te nemen bij de volksweerbaar heid. Of dit een verbetering is Wanneer een heel volk voorgeoefend wordt buiten de kazerne, maar volgestopt wordt met gedachten aan ëen komenden oorlog, zooals de Pruisen dat reeds deden in den Napoleontischen tijd, dan kan men weer elk oogenblik een ontploffing verwach ten. Wie den vrede wil denke nimmer aan oorlog Dat is de eenige wijsheid. Helaas bewijzen de feiten eiken dag opnieuw (men denke aan de Belgische onafhankelijkheidsfeesten hoe popu lair nog immer de oorlogssport is. Overal worden de militairen toegejuicht. In ons land zeker min der dan ergens anders. G. v. AMSTEL. PRIMA AMERICAN 14 cent per Liter. Vrij aan huis. De Antomaat. benoodigdheden. breukban den buikgordels, Elast. kousen vrouwendouches, gummieart. Alle FOTO-Benoodifldheöen. Ontwikkelen en afdrukken. DROGERIJEN Het betrouwbare adres P. «I. Slsinberg Asse. Apotheker Kanaalweg 147 Den Helder. (Naast Casino.) Accountantskantoor te SCHAGEN. Telefoon 82. INRICHTEN, BIJHOUDEN EN CONTROLEEREN VAN ADMINISTRATIES LANDBOUWBOEKHOU DINGEN, BELASTINGZAKEN. VOOR ELK WAT WILS Machinale brei-inrichting van de fijnste tot de grofste kousen worden door ons aangebreid. Beneden elke concurrentie. Wij wasschen. Wij strijken. Wij stoomen. WÜj verven. Wij breien en verkoopen gehaakte Spreien vanaf f 15. Wij wasschen geslagen spreien voor f 0.35. Wij wasschen gehaakte spreien voor f 0.75. Wollen dekens stoomen fl.-. Heeren - costuums stoomen voor 4 gulden en in een week klaar. T. HENNINK, Beltstraat 39, Wieringen. Beëedlgd makelaar, Schapen. Tel. No. 13, belast zich met het opmaken van boedelscheidingen, suc cessie, Memories (naar eigen schatting) koopacten, ruilin gen, huurcontracten, enz. en het verstrekken van gelden onder hypothecair verband. Geeft advies in belastingaangelegenheden. Zitdag te Hipiiolytushoei ten huize van N. KOK aan de Nieuwstraat, iederen Zaterdag van 102 uur. 4 bij 6 Meter ongeveer. Br. opg. prijs G. de Leeuw Anna-PaulOwnt. TE VLISSINGEN is van de helling der Kon. Mij. „De Schelde" te water gelaten het 17.000 ton groote stalen dubbel schroef passagiersmotor schip „Dempo", bestemd voor de Rotterdamsche Lloyd. Een overzicht van de scheepshelling. Op de achtergrond onderscheidt men het schip op het oogenblik, dat het zijn element bereikt heeft- DE EERSTE NEDERLANDSCHE OCEAAN VLIEGER GERIDDERD. Evert van Dijk heeft bij zijn terugkeer in ons land de onderscheiding van Ridder in de Orde van Oranje Nassau ontvangen. Minister Reymer deelde den piloot deze onder scheiding mede en spelde op Schiphol van Dijk deze decoratie op de borst. De huldiging van den Nederlandschen Oceaan vlieger, Evert van Dijk, te Wassenaar ging met grooten geestdrift gepaard. Ieder stelde er prijs op, den koenen vlieger te complimenteeren en bom flo lifiprl fo r1—il-L-n. De aardbeving in Italië. Het stadje Melfi is het zwaarts door de aardbeving geteisterd en werd totaal verwoest, en bood een zeer droeve en troos telooze aanblik. Een zeer groot aantal slachtof fers viel te betreuren.

Wieringer courant | 1930 | | pagina 3