J. E. KEUSS EUG. GOYARIS Heerenbaai Portorico Blanke Krui Pruimtabak. PORTRET-ATELIER IAC. DE BOER KEIZERSTRAAT 73 - DEN DEEDER wieringer courant TWEEDE BLAD. VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1930 TABAKSFABRIEK „DE WAKENDE LEEUW" LAAT A 125 ALKMAAR. Prima kwaliteit in alle prijzen. 70 80 100 120 140 150 160 180 200 225 250 300 350 400 450 en 500 cent per pond. Briaven uit Het Zuiden (406. WEENEN. De stad Weenen, eens de trotsche hoofdstad van de Donaumonarchie. is tengevolge van de verbrokkeling van het rijk slechts de hoofdstad gebleven von een klein land met Duitsche be volking, die tevergeefs aansluiting zoekt bij Duitschland. Ondanks 't feit, dat de stad bijna geen achterland heeft en beperkte ontwikkelings mogelijkheden gaan honderden en duizenden daarheen, om studie te maken van de hervormin gen, die men er op sociaal gebied tot stand heeft gebracht. Zoo is t lager onderwijs onder leiding van den sociaal-democratischen minister Göckel ontwikkeld tot een modelinstituut. Het gynina- stiek-onderwijs trekt honderden lichamelijke op voeders, die er het werk van Gaulhofer bewon deren. De bad- en zweminrichtingen in en buiten de stad worden mede door deskundigen bewon derd. Maai 't meest van alles tfekt de aandacht de wijze, waarop het sociaal-democratische stads bestuur den woningnood lieeft weten te overwin nen. Ieder, die een woning heeft, (de huurwetten houden de huren laag) moet belasting betalen, welke te honger is naarmate het huis duurder is. Van het geld. dat deze huurbelasting opbracht, heeft de stad Weenen massa's nieuwe woningen laten bouwen, waarvoor maar heel weinig huur wordt.betaald. Voor een arbeiderswoning is de huur niet hooger dan van 3 tot 5 gulden per maand. De huizen zijn prachtig en de menschen, die zoo'n huis krijgen zijn uiteraard zeer tevre den. Intusschen loopen er over Weenen in onze pers altijd praatjes en het Kamerlid Schaper, die zijn vacantie te Weenen doorbrengt, hoorde reeds in den trein, dat alleen sociaal-democraten in zulke woningen werden toegelaten. Hij besloot zelf op onderzoek uit te gaan en aan de bron te infor- ineeren. Zoo is hij zelf de woningen binnenge stapt en hij heeft kunnen constateeren, dat er van de praatjes niets, maar dan ook niets aan was Natuurlijk heet Weenen niet voor niets „het roode Weenen" en er zijn dus veel socialisten, maar bij het toekennen van de woningen wordt noch op politiek, noch op geloof gelet en men vindt er leden van de Christelijk-sociale en van de socialistische partij door elkaar. De heer De Vlugt. onze burgemeester, is ook in W eenen geweest en een redacteur van „De Standaard" doet verslag. Het doet wel heel pijn lijk aan, dat deze heer nu nog weer met hetzelf de praatje op de proppen komt en zegt, dat 't al les wel heel mooi is in Weenen, maar dat alleen Socialisten daarvan profiteeren. Hoe men zulk een verslaggeverij in Weenen vinden zal en of hel de populariteit van den heer De Vlugt ten goede zal komen Had de correspondent geschreven, dat men van mooie huizen en schoone instellingen alleen niet eten kan en dat Oostenrijk over de eerste vijf maanden van 1930 voor 130 millioen minder invoerde en voor 55 millioen minder uitvoerde dan in dezelfde maanden van 1929 en dat het aantal runderen, dat de bevolking van Weenen consumeerde in één jaar daalde van 157759 tot 134192, dan is daarmee voldoende aangetoond, dat mooi wonen en schoone badinrichtingen geen maatstaf zijn voor welvaart en deze laatste uiter mate zorgelijk blijft. Wij vinden do hervormingen in Weenen dan ook meer bewijs van den hervor- mingsdrang van de bestuurders dan maatstaf voor de welvaart der stad. Het is ongeveer de zelfde toestand als in Australië, „het paradijs van den werkman," dat op 't oogenblik niet min der dan 550millioen pond sterling schuld heeft, zoodat bezuiniging dringend noodig wordt, wil men een bankroet ontgaan. De Engeischc ban kiers, die zich ongerust beginnen te maken over hun geleende millioenen noemen hervormingen, die geen steun vinden in de welvaart van 't land, dat ze invoert „omkooping van het volk met zijn eigen geld." Men hoort Weenen vaak ten voorbeeld stellen aan Amsterdam. Ons ge meentebestuur heeft onder aandrang ook prach tig werk gedaan inzake den woningbouw. Ik heb 't gevoel, dat 't mooie werk, dat hier nog bij voort during wordt verricht, wel op wat sol ieder finan- tieele basis rust dan wat men in Weenen tot stand bracht. EEN TECHNISCH NIEUWTJE. Het nieuwste snufje op technisch gebied wordt op 't oogenblik in Amsterdam vertoond. Een fir ma in de Kalverstraat levert gramafoonplaten in was, waarop men opgenomen kan krijgen, wat men wenscht. Men gaat er heen, houdt een speech zingt een lied, zegt een vers op, houdt een praat je en het wordt op de plaat vastgelegd en men krijgt 't thuis gestuurd. Op deze wijze kan men aan vrienden en familie in 't buitenland een ge sproken of gezongen brief sturen. Deze zetten den brief op de gramofoon, laten dezen afdraaien en zij hooren de stem van den afzender. Optimisten beweren, dat binnen korten tijd het schrijven van brieven tot 't verleden zal be- hooren. Men spreekt zijn brieven, stuurt die weg en degene, die ze ontvangt hoort ze, zooals ze gesproken werden en bewaart ze. om ze net zoo vaak te laten afdraaien als hij wenscht. Op die wijze is het levend contact van menschen, die ver van elkaar^ afwonen, hersteld. We gaan er inderdaad op vooruit TARIEVEN - OORLOG. Zuster Anna ziet den wereldvrede nog niet ko men. Het ziet er zorgelijker uit dan ooit, al wor den er nog zulke vredelievende woorden gespro ken. Het Engelsche weekblad „Truth", dat goed bekend staat, omdat het de dingen durft zeggen, zooals het ze ziet, sprak deze week uit. dat er voor Engeland drie kansen bestaan, om er niet heelemaal onder te raken. De eerste mogelijkheid was Engeland moet aansluiting zoeken bij de Vereenigde Staten van Noord Amerika. Deze twee kunnen samen de wereld aan. Alleen Engeland zal het knechtj'e worden van Amerika. De tweede kans was Engeland sluit zich &an bij 't Europeesch vasteland. Dan zal Duitschland met zijn verbazende technische ontwikkeling de leiding krijgen en allerlei conflicten in Europa zelf zijn onvermijdelijk Derde mogelijkheid Engeland en zijn domini ons, sluiten zich aaneen en voeren onder elkaar den vrijhandel in, wat beteekent, dat alle concur rentie van buiten af geweerd wordt. Ook dan zou deze bond sterk staan. Alleen de dominions zijn als stoute kinderen, die niet meer met moeder willen samenwerken. Wij geven deze beschouwingen niet, om te doen zien, hoe Engeland er tusschen zit, maar, omdat ROOFOVERVAL TE SOEST. Kistje met f 150 buit gemaakt. Maandagavond omstreeks halftwaalf zaten, naar aan De Telegraaf wordt gemeld, de direc trice van het kinderkoloniehuis „De Haagschc bleekneusjes" aan den Amersfoortscheweg te Soest met een zuster uit deze inrichting nog te werken. De gordijnen van de kamer waren niet neergelaten. De dames hadden trouwens de ge woonte deze steeds open te laten, daar de inrich ting eenigszins van den weg afligt, omgeven door zwaar geboomte. Van buiten af kon iemand, die zich onder de boomen schuil hield, dus naar bin nen zien. Iemand, die blijkbaar van de situatie op de hoogte was, heeft hiervan misbruik gemaakt. De directrice moest den volgenden dag op reis en wilde daarom de kas, inhoudende ongeveer 150, aan de zuster overdragen. Het kistje, waar in zich het geld bevond, stond op tafel, hetgeen door den man, die buiten stond, kon worden ge zien. Plotseling gir.g de deur open en de man, die een wit laken over zijn hoofd had geslagen, drong naar binnen. De directrice meende eerst, dat het een grap was, doch spoedig werd het haai' maar al te duidelijk, dat dit niet het geval was. De nachtelijke bezoeker hield in zijn linkerhand een kleine revolver. Hij greep het geldkistje van de tafel en verborg dit onder het laken, haastte zich de kamer uit en vluchtte over een zaal waar een vijftiental kinderen lag te slapen. De directrice greep het eerste het beste voor werp in dit geval een parapluie en zette dan da der na, die echter in het donkere boscli ontkwam. Nadat men van den schrik bekomen was, heeft men de politie terstond gewaarschuwd. Deze vond later het laken op den weg terug. Omtrent den dader is op dit oogenblik niets naders be kend. EEN DORP DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN Vijl personen door den bliksem getroffen. Een hevig onweer, zoools men slechts zelden heeft meegemaakt, heeft Woensdag boven Oost en Zuid-Frankrijk gewoed. In Savoye werd een klein dorpje met slechts 450 inwoners door den bliksem getroffen. Eenige huizen vlogen in brand en weldra was 't geheele plaatsje met alle daar staande gebouwen in de asch gelegd. De omge ving is, tengevolge van den hevigen regenval o- ver een oppervlakte van ongeveer 70 vierkante K.M. overstroomd. Een 23-jarig meisje, dat op het veld werkzaam was toen het onweer uitbarstte, werd door den bliksem gedood. Van *een man, die in de buurt stond te visschen, werden dooi den bliksem alle kleeren afgerukt en hij werd zoo zwaar gewond, dat hij reeds na eenige minu ten overleed. Te Rouffiac werd een groepje land arbeiders door het onweer verrast. Twee hunner werden door den bliksem getroffen en gedood. Ook te Malon werd een persoon door den blik sem gedood. wij Duitschlands beste klant Duitschlands tota le uitvoer bedroeg in 1929 9924 millioen mark, waarvan er 1355 millioen d.i. 14 in Nederland werd geplaatst maar bovendien is die uitvoer dit Duitschland nog bijna tweemaal zoo groot als onze invoer naar Duitschland. Er is dus vol le gelegenheid Duitschland zijn plagerij betaald te zeiten. De Zuivelbond is direct begonnen tot den boycot van Duitsche artikelen aan te sporen voor zijn aangesloten fabrieken. De Duitsche bladen beginnen al te piepen. Het is te hopen, dat 't helpen zal. Maar is 't niet be droevend, dat nog met zulke middelen moet wor den gevochten G. v. AMS.TEL. DE GROOTE HITTE IN AMERIKA Onnoemelijke schade voor de Landbouw. De geweldige hitte, die reeds van 17 Juli af on afgebroken in de Middenstaten van het Westen, en in het Oosten des lands heerscht, waaraan reeds vele personen ten offer zijn gevallen, heeft ook zeer groote schade aan den landbouw aange richt. Sedert weken is er geen regen meer geval len, en de meteorologische bureaux verwachten voorloopig nog geen regen. De voorzitter van het Landbouwkundig genoot schap heeft aan president Hoover medegedeeld, dat hitte en droogte een groote catastrophe drei gen te veroorzaken in tweederde van de Veree nigde Staten. Het te velde staande graan is voor het grootste deel verdord, en de weiden zijn ge heel bruin gebrand. Ten Oosten van de Missisip- pi zijn uitgestrekte weilanden daardoor voor mensch en dier onbruikbaar geworden. Rivieren en meren verdwijnen en de visschen sterven. Ook de veestapel wordt ernstig door de droog te geteisterd, daar men den dieren niet voldoen de water kan geven. In de meeste streken wordt het drinkwater scliaarscher. In verband met de zen toestand heeft "men president Hoover ver zocht, aan den landbouw groote credieten te ver strekken. alsmede de transportprijzen aanzienlijk te verlagen, opdat het vee uit de droge streken naar waterrijke streken kan worden overgebracht In landbouwkringen wijst men er op dat de oogst van vlas, katoen, mais, aardappelen, tabak en fruit nagenoeg geheel mislukt is. De tot dus ver aangerichte schade is reeds zoo aanzienlijk dat de gevolgen nog lang zullen worden gevoeld, zelfs indien thans spoedig regen zou vallen, waar op echter weinig hoop bestaat. TANDHEELKUNDIGE Loodsgracht 37, Den Helder. Spreekuren dagelijks van 10-4 u., behalve Dinsdag en Vrijdag. Avondspreekuur Donderdags van 7 tot 8 uur. Kunsttanden en Gebitten, Kroon- en Brugwerk. Volledige garantie. Pijnlooze behandeling. LIJKT HET NIET EEN PLAATJE UIT GROOT MOEDERS TIJD Van tijd tot tijd trekken door ons land nog de berenleiders met hun beer, zeer tot vermaak van de jeugd, welke dit zeldzame schouwspel ten volle weet te genieten. DE CYCLOON welke boven Voorne en Putten gewoed heeft, richtte zeer ernstige schade aan. Vooral het plaatsje Hoenvliet werd zwaar geteis terd. Een der vele beschadigde boerderijen. DE VORSTELIJKE JAPANSCHE PERSONEN. die eenige dagen in ons land vertoeven, hebben te Den Haag verschillende bezienswaardigheden bezichtigt. Prins Takamatssu en prinses Kikuko verlaten het Mauritshuis er uit blijkt, hoe weinig internationale samen- werkingn nog een rol speelt in den gedachtengang van de redactie van de „Truth." In Engeland maakt men zich met de gedachte, dat een zeeoor log met Amerika onvermijdelijk is, meer en meer vertrouwd. Feitelijk zoo redeneeren velen is de oorlog al begonnen, alleen werken de ka nonnen nog niet. Ons landje krijgt van den moordenden concur rentiestrijd ruimschoots zijn deel. Deze week maakten de bladen melding van twee feiten, die te denken geven. Onze Philipsfabrieken vinden een gedeelte van hun afzet in Duitschland, maar men doet zijn uitersten best ze er heelemaal uit te werken ten gunste van Duitsche firma's. In een proces, dat de firma in Duitschland te voeren had, werd 't dood concurreeren van Phi lips als een daad van Duitsche vaderlandsliefde geroemd. Philips heeft zich thans tot de fabrie ken gewend, waarvan de firma voor vele milli oenen aan materiaal betrekt, veel meer dan zij aan Duitschland levert en daar meegedeeld, dat als de tegenwerking van de firma in Duitschland niet eindigt, zij zich genoodzaakt zal zien in an dere landen leveranciers te zoeken. Maar veel krasser is nog, wat Duitschland on zen landbouw, veeteelt, pluimveeteelt en zuivel- nijverheid probeert aan te doen. Niet alleen, dat het invoerrecht op onze producten' voortdurend stijgt, zoodat. het al moeilijker wordt koopers te vinden voor ons product de Duitsche regeering heeft thans tegen alle recht en redelijkheid in een geheime afspraak gemaakt met de Finsche regeering inzake de leverantie van boter en kaas Zoodanig, dat als in Duitschland niet een bepaal de, afgesproken hoeveelheid werd geplaatst, de Duitsche regeering zich verbond per 1000 Kg. oen bepaalde schadevergoeding te geven. Nu zou dat alles nog zoo erg niet zijn als de gecontracteerde hoeveelheid niet 80 hooger was geweest dan de leverantie uit Finland het vorig jaar had be dragen. Natuurlijk kon die hoogere 80 niet an ders gegarandeerd worden dan ten koste van ou de leveranciers, in hoofdzaak Nederland en De nemarken, die dus met hun waar zouden blijven zitten. Er is een storm opgestoken in ons land onder de zuivelbereiders. En gelukkig heeft de Bond zich te rechter tijd herinnerd, dat Duitschland minstens zooveel belang bij Nederland heeft, als Nederland bij Duitschland. Want niet alleen zijn LfVERf UITSLUITEND 1STE KUS FOTOWERK absoluut houdbare uilioeriug Kaarllolo's bruin ol zwarl vanaf 12.00 p.6.sluls. DINSDAG is te Amsterdam met corpseer be graven, de bij het uitoefenen van zijn plicht om het leven gekomen brandwacht W. van Rooyen. De stoet op weg naar de begraafplaats.

Wieringer courant | 1930 | | pagina 3