A TELEFUNKEN o*c*V LUISTERAARS EEN DRAMA TE LONDEN. Een Nederlandsche vrouw en een Engelschman gedood. In de Zuidelijke voorstad van Londen, Brixton, heeft zich een drama afgespeeld. Een bekend Lon- densch journalist werd, doodelijk gewond door een revolverschot, in het portiek van een flatgebouw gevonden, waar hij spoedig stierf. Men neemt aan dat de man is doodgeschoten door een bewoonster van het flatgebouw, Rita B. geheeten, die volgens de berichten in de Londen- sche avondbladen een Nederlandsche van geboorte zou zijn en echtgenoote van een antiqaiar met een gcede zaak in het westen der stad. iDe vrouw werd dood in een kamer gevonden, met een revolver in de hand. Beide slachtoffers zijn getrouwd en ongeveer 45 jaar oud. Over de oorzaak van het drama is nog niets bekend. Volgens een andere lezing was de vrouw een Francaise en is haar man een Nederlander. NIEUWE DALING VAN DEN GRAANPRIJS IN AMERIKA De geruchten.dat de graancoöperatie financieele moeilijkheden had, welke het ingrijpen van de re geering ten gevolge zouden kunnen hebben, welke geruchten waren verspreid door beurslieden, die eventueel een strafwettelijke actie zouden in- instellen, deden de graanprijzen nog lager dalen dan zij in de afgeloopen 24 jaar zijn geweest. Het verlies op nog niet geoogst graan was 2 tot 3 cent per schepel, niettegenstaande de officieele tegen spraak. De regeering van Manitoba en twee ande re provincies hebben met bankiers, transportfir ma's en beurslieden een conferentie gehouden, teneinde door stabiliseering van de markt tot een verbetering van den moeilijken toestand te komen daar de prijzen, die dezen maken, anders niet kun nep worden goedgemaakt. DE UIT HULL VERDWENEN RUS. Nog geen spoor gevonden. Men is nog steeds zonder bericht van den Rus sischen onderwijzer Alexander Semoesjin, die meer dan een week geleden uit zijn pension te Huil verdween Het mysterieuze wordt nog ver hoogd door het ontdeken van een brief van zijn hand in antwoord op een advertentie waarin een Rus Engelsche les vroeg. In den brief van Semoe jin wordt een onderhoud in overweging gegeven. Verondersteld wordt dat Semoesjin ontvoerd is door den Russischen geheimen dienst en te Huil aan boord van een Russisch schip is gesmokkeld. GRIEPEPIDEMIE IN een GEVANGENIS. In de strafgevangenis te Tegel brak verleden plotseling een griepepidemie uit, waardoor meer dan 200 gedetineerden werden aangetast, zoodat de ziekenzaal binnen korten tijd vol was, evenals twee andere zalen, en de inrichting moest wor den geïsoleerd. Sedert Zaterdag zijn er evenwel geen nieuwe gevallen geconstateerd. TIME IS MONEY. De Maasbode vertelt: Na heel veel vergeefsche moeite om Ford te kunnen intervieuwen, is een journalist te Parijs er eindelijk in geslaagd om den automobiel-koning gèdurende drie minuten te spreken Henry Ford ontving den journalist in zijn hotel, terwijl hij met zijn horloge in de hand stond. „Hoe lang blijft u in Frankrijk „Tot morgen „En waar gaat u dan heen Naar Duitschland". „Om daar de Passiespelen bij te wonen". ,Jn Oberammergau 7" „Ja". „Wanneer gaat u weer terug naar Amerika „Den eersten October". „Heeft de economische crisis haar terugslag ook doen gevoelen op de automobiel-industrie „Tot nog toe absoluut niet „Hoeveel auto's fabriceert u iederen dag „7000 per dag". De journalist aarzelde een oogenblik om nog iets te vragen. Maar Ford zei lachend „De drie minu ten zijn voorbij." EEN HUURDERSLEGER. Huurders van woningen in verscheiden stra ten van Chelsea (Londen) heben een „leger" ge vormd om zich te verzetten tegen uitzettingen. Zij zijn gewapend met dikke stokken en knuppels en zijn „georganiseerd" door den bond van werk looze arbeiders. Dit machtsvertoon is gericht te gen het feit, dat er een aantal woningen in deze buurt zullen worden afgebroken, nadat de bewo ners op straat zijn gezet, wat reeds met twintig gezinnen is gebeurd. De bedoeling is verdere uit zettingen met geweld te verhinderen. Dag en nacht wordt er gepost om te waarschuwen als er deurwaarders in aantocht zijn. De maatschappij, die de eigenares is van de huizen, heeft al het mogelijke gedaan om de huurders tegemoet te komen en uitstel verleend aan huurders om hen in de gelegenheid te stellen een andere woning te vinden. BRUTALE ROOFOVERVAL. In een Gallcisch dorp is een brutale roof overval op een pastorie uitgevoerd. Gemas kerde roovers te paard omsingelden de pas torie en hielden de dorpsbewoners in be dwang. Een deel der roovers drong de pas torie binnen, waar de pastoor en de overige personen, die zich in huis bevonden, gekne veld werden. Daarop richtten de roovers een drinkgelag aan en namen alle voorwerpen van waarde, benevens een groot bedrag aan geld, weg. Zij wisten te ontkomen, zonder herkend te worden. AL TE GEVAARLIJK CIRCUSWERK. Te Philadelphia gaf een zekere Bobby Ro- gers een voorstelling, hoe men met een kaaiman kan worstelen en toch de baas blij ven. Een zware alligator maakte het hem ech ter zoo lastig, dat hij het verloor, en hij schoot er een zijner armen bij inWat een krokodil eenmaal beet heeft, laat hij niet los. TRADITIE Onlangs werd te Blackpool, in Engeland, een gentleman van de ouderwetsche soort begraven. Onder de vele kransen, die de baar dekten, was er een van zijn huisknecht en op het lint stonden de, woorden, waarme de hij iederen avond zijn meester goeden nacht had gewenscht„Het vuur is toege dekt uw badwater is lekker warm ramen en deuren zijn dichtde vallen zijn uitgezet, maar nergens is een muisje te bespeuren wel te rusten, mijnheer Slechts ingewijden begrepen de piëteit van den ouden huis knecht. EEN NUTTIGE UITVINDING. Een vernufteling heeft een uitvinding ge daan, een Columbus waardig. Voor de strand visschers heeft hij plankjes vervaardigd, die met een riem over den voet onder de schoe nen worden bevestigd. Bij het loopen over de schelpen en steenen aan het strand (lang niet alle Duitsche stranden hebben alleen zand, gelijk ons Noordzeestrand) slijten thans de schoenzolen niet door, doch slechts het plankje, dat gemakkelijk en veel goedkooper kan worden vernieuwd. DE RUSSEN BLIJVEN DUMPEN. De Evening Standaard deelt bijzonderheden mede over den aanvoer van Russisch graan naar Europeesche en Amerikaansche markten die tengevolge heeft dat de graanprijzen blijven dalen. Het blad schrijft, dat het proces zeker zal voortgaan. De „dumping" op groote schaal, zooals het blad Ket uitdrukt, heeft noodlottige ge volgen voor de Britsche en Canadeesche graan- bceren. Een bekend graanhandelaar uit de City van Londen heeft aan het blad bijzonderheden mede gedeeld over de gesties van de Russische graan vloot uit de haven van de Zwarte Zee. Deze zegsman vertelt aan het blad dat Rus land dit jaar ongeveer 61 1/2 millioen H.A. graan geoogst, tegen 43 1/2 millioen verleden jaar, 'n toename, die ongeveer gelijk staat met het tota le graanbouwland van Canada. Dit is een record voor Rusland, ofschoon het slechts een klein gedeelte vertegenwoordigt van den Russischen graanuitvoer van vóór den oor log. Rusland heeft verleden week uit de Zwarte- Zee-havens 346000 quarters [bijna 90.000 ton graan verscheept, maar het grootste deel ervan heeft nog geen bestemming en krijgt per draad- looze telefoon instructies ten aanzien van de ha ven, die moet worden bezocht. De Evenir.g Standaard stelt dezen Russi schen aanvoer voor als een machtige samen zwering die is gericht tegen de graanboeren van het Britsche Rijk in het algemeen en die van Canada in het bijzonder. VECHTPARTIJ IN EEN GEMEENTERAAD In den gemeenteraad van Bayreuth [Duitsch land is het Maandag bij de beraadslagingen o- ver de nieuwe gemeentebelastingen tot een he vige vechtpartij tusschcn de nationaal-socialisten en de sociaal-democraten gekomen. Het tumult begon, toen de leider der nationaal socialisten verklaarde, dat hij de uitdrukkingen, welke hij in een openbare rede had gebezigd en die beleedigend waren voor de sociaal-democra ten, handhaafde. Daarop trad een sociaaldemocratisch gemeen tel aadslid op hem toe en gaf hem een slag in het gezicht, waarop spoedig een algemeen handge meen ontstond, waarbij de nationaal-socialisten en sociaal-democraten op elkaar lostimmerden. Ook het publiek op de tribune maakte aan stalten zich in de vechtpartij te mengen en kon slechts met veel moeite door de politie uit de zaal worden verdrongen. Het nationaal socialis tisch gemeenteraadslid Baumgartel werd door 'n slag met een glas ernstig aan het hoofd gewond en moest in het ziekenhuis worden verbonden. PERMANENT WAVE Diplom" a Paris liaison GERRITS. Spoorstraat 128 tel. 457 Den Helder. Telefunken - Persbericht No. 145. ..DE KORTEGOLF - ONTVANGER VOOR.. IEDEREEN. Zooals men weet, heerscht ook op het ge bied der ultrakorte golven in den aether een groote bedrijvigheid. Talrijk zijn de uitzend- stations, welke tusschen 10 en 100 M. golf lengte seinen, telefoneeren en radio-omroep programma's uitzenden. Waar deze zeer kor te golven meestal worden gebruikt voor ra dio-communicatie over zeer groote afstan den, heeft het luisteren er naar zijn eigen aardige bekoring. Het is een geheel aparte sensatie te luisteren naar muziek of gespro ken woord, welke van de verst verwijdèx'de punten der aarde tot ons komt Aan die ontvangst echter waren voor den leek tot op heden haast onoverkomelijke moeilijkheden. De meer technisch ontwikkel de amateur kon met zijn toestel dat hij tot in de kleinste details kende, dikwijls uitste kende resultaten bereiken, door b.v. zeer cri- tische instelling van antennekoppeling en van terugkoppeling, door een uitbalancee- ring der afstemorganen, door verwisseling van spoelen, door het kunstje het toestel door handeffect te beinvloeden, enz., maar als de leek met hetzelfde toestel zooiets pro beerde, draaide het meestal uit op een mis- \ikking. Op een klein deeltje van de afstem- schalen dwarrelden dozijnen stations door elkaar, welke weliswaar elkaar niet onder ling stoorden, maar die onmogelijk te schei den bleken. De veelal veel te grove afstemming was oorzaak, dat zulke proeven voor den leek ontaarden in een soort goocheltoer, die mis lukte Daarom is het toe te juichen, dat Telefun ken het thans met een geheel nieuwe con structie van ontvangtoestel de Telefun ken 32 den leek mogelijk maakt om zich op het terrein der ultra-korte golven te bege ven, zonder gevaar te loopen daar te verdwa len in een chaotische verwarring, want het gebruik van dit toestel is niet moeilijker dan van een normaal apparaat voor ontvangst der lange omroepgolven, terwijl het appa raat voor ontvangst der lange omroepgolven terwijl het apparaat ijkbaar is. Dit wordt bereikt door een vijfvoudigen schakelaar in verbinding met een groepskie- zer, die weer in 60 meetbereiken onderver deeld is, waarbij dan elk dezer 60 onderver- lingen over het geheele bereik wordt afge stemd door een condensator met schaal van volle 360 graden. Dat is de ingenieuse oplossing, welke Tele funken vond voor een kwestie, welke daar steeds dringender naar vroeg. Sydney en San Francisco, Bandoeng en Kaapstad, Nau en Schenectady zijn even gemakkelijk af te stemmen als op het om- roepontvangtoestel Daventry, Hilversum, Parijs, enz. val van kinderverlamming voorgedaan. In het gezin van den heer Joh. Muurling aan den Zwarteweg, is een 16-jarige jongen door deze ziekte aangetast. EEN VREESELIJKE ONTDEKKING. Ten huize van de familie H. aan den Steek terweg te Alphen a.d. Rijn heeft zich van den Zaterdag op Zondagnacht een drama afgespeeld. Naar de- ruim 50-jarige H., van beroep rijwielhandelaar, meermalen had voorgegeven, verkeerde hij eenigszins in fi nancieele moeilijkheden. H., die ongehuwd was, woonde reeds jaren samen met zijn be jaarde, zonderlinge zuster. Toen laatstgenoemde Zondagmorgen om pl.m. 8 uur in den winkel kwam, vond zij haar broer op den grond liggen. Toen zij geen antwoord van hem kreeg, drong het tot haar door, dat haar broer was overleden en wel niet op een natuurlijke wijze. Zij sleepte H., zooals zij later aan de politie heeft bekend uit den winkel, door de huis kamer, naar de slaapkamer, waar zij probeer de hem op bed te krijgen, wat haar echter niet lukte. Zij liet daarop den overleden H. op den grond voor zijn ledikant in de slaapkamer liggen, kamde zijn haar nog uit en zette daarna een gaskraan open, blijkbaar met de bedoeling om te laten voorkomen dat H. door gasverstikking om het leven was geko men. Spoedig daarop deel zij aan de buren mede, dat haar broer door gasverstikking om het leven was gekomen. De buren stelde de poli tie onmiddellijk van een en ander op de hoogte. Een door twee geneesheeren ingesteld on derzoek moet hebben uitgewezen, dat H. niet aan gasverstikking is overleden. De vrouw heeft toen aan de politie ver teld hoe zij haar broer had gevonden en hoe zij het lijk naar de slaapkamer heeft ge sleep^. Ook vertelde zij, dat zij een door haar broer gebruikt touw, dat was gebroken, had verwijderd. De vrouw is voorloopig in de ziekenbarak aan de Schoolstraat opgenomen. Zooals hierboven gemeld, gaf H. voor meer of minder in financieele zorgen te ver- keeren. Hij werd dientengevolge door het arm bestuur ondersteund. De politie heeft even wel in zijn woning een groot bedrag aan geld gevonden. Het geld werd in beslag geno men. De Wieringermeerpolder. Voorbereidingen om den polder in cultuur te brengen. Voor de aanneming van personen voor het in cultuur brengen van de gronden in den Wieringermeerpolder zijn door de directie van den Wieringermeerpolder de volgende richt lijnen vastgesteld Bij het in cultuur brengen van de Wierin- germeergronden zullen verschillende cate- goriën arbeidskrachten worden te werk ge steld le. a. Landarbeiders wier gezin niet in of niet in de nabijheid van den polder woont. Deze arbeiders worden ondergebracht in barakken, boerderijen of andere woningen, zooveel mogelijk bij het werk. Zij worden uitsluitend betrokken door bemiddeling van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzeke ring en Arbeidsbemiddeling dus over de Ar beidsbeurzen en haar correspondentschap pen. Landarbeiders, die voor deze categorie in aanmerking wenschen te komen, behoo- ren zich derhalve bij de betrokken Arbeids beurzen of correspondentschappen daarvoor op te geven. In de eerste plaats zullen voor plaatsing in den Wieringermeerpolder worden aange wezen de arbeiders uit de plaatsen, waar een chronische plattelands werkloosheid heerscht. Binnen enkele weken zullen een 500-tal dezer arbeiders tewerkgesteld zijn verdeeld over vijf kampen, n.1. te Haukes, te Sluis (pl. m. 5 K.M. van de Haukes en van Nieuwe- sluis), te Nieuwesluis, te Kolhorn en te Aarts woud. Een kamp zal worden bezet met ar beiders uit Friesland, 1 kamp met arbeiders uit Groningen, 1 uit Drenthe, en 1 uit Overij- sel en Gelderland. De bezetting van het vijfde kamp zal ver moedelijk uit Brabant en Zeeland komen. Behalve een vijftal barakken zullen dit jaar, zoo mogelijk, nog een 50-tal arbeiderswo ningen worden gebouwd, waarvan het schuur gedeelte wordt ingericht voor het onderbren gen van 6 kostgangers. Uit welke streken de ze bezetting zal komen, is nog niet vastgesteld Het is duidelijk, dat het diep winter is voor deze woningen kunnen worden betrokken. b. Landarbeiders, wier gezin in de nabijheid van den polder woont. Zij worden eveneens uitsluitend betrokken door bemiddeling van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling. Zij, die derhalve in den polder wenschen te werk te worden ge steld, dienen zich daarvoor bij de Arbeids beurzen of de Correspondentschappep op te geven. Deze arbeiders worden slechts tot een beperkt aantal aangenomen om te voorko men, dat te veel arbeiders uit de omgeving van den polder worden weggezogen en de daar bestaande landbouwbedrijven worden ont wricht. 2e. Landarbeiders, wier gezin in den polder komt wonen De Wieringermeer - directie zal een 500-tal landarbeiderswoningen laten bouwen (pl.m. 50 in 1930; pl.m. 300 in 1931 en pl.m. 150 in 1932. Het ligt in de bedoeling voor deze cata- gorie de Landarbeiderswet toe te passen, zoo dat de arbeider op den duur eigenaar wordt. Landarbeiders, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, moeten zich te zijner tijd opgeven bij de Arbeidsbeurzen of haar correspondentschappen. Zij worden betrokken uit het geheele land, dus niet alleen uit de werkloosheidscentra. De arbeidsbeurzen oefe nen de eerste schifting uit, terwijl de define- tieve keuze geschiedt door de Wieringermeer- directie. Behalve op flinkheid en bekwaam heid van den arbeider zal vooral worden ge let op flinkheid en netheid van de arbeiders vrouw. Het schuurgedeelte van deze wonkt- gen zal tijdelijk voor de onderbrenging van zes kostgangers worden ingericht. De arbei dersvrouw moet deze in orde houden en zorg dragen voor middageten, koffie en thee voor de kostgangers tegen een nader vast te stel len vergoeding. 3e. Boeren of boerenzoons, die het voorne men hebben zich in de toekomst in den pol der als eigenaar, pachter, erfpachter, enz. te vestigen. Aan het in cultuurbrengen van zou te gronden zijn verschillende moeilijkheden verbonden, zoodat het gewenscht is landbou wers die zich vrij spoedig in den polder wen schen te vestigen in de gelegenheid te stellen vooraf practische ervaring op te doen. De gelegenheid hiertoe wordt door de Wie ringermeer-directie geopend, door gegadig den aanvankelijk onder dezelfde voorwaar den. als voor de landarbeiders gelden, te werk te stellen. De boeren of boerenzoons die landbouwonderwijs hebben genoten, genie ten de voorkeur. Zij zullen zooveel mogelijk bij de machines, bij het greppelen, draineeren, enz. worden geplaatst. Degenen, die blijk geven van bui tengewone practische bekwaamheid en lei derseigenschappen, kunnen in aanmerking komen voor onderbaas. Zij, die te ver van den polder wonen om dagelijks huiswaarts te gaan, worden zoo veel mogelijk groepsgewijze ondergebracht als kostgangers in de te bouwen landarbei derswoningen. Inzake de plaatsing en de eischen, waaraan de candidaten moeten voldoen, zal met de landbouworganisaties overleg worden ge pleegd en voldoende worden gepubliceerd. 4e. Plaatsing als onderbaas, opzichter, be drijf sboer enz. Velen wenschen plaatsing als onderbaas opzichter of bedrijfsboer. Aangezien de uitvoering der werkzaamhe den gedeeltelijk wordt opgedragen aan de Nederl. Heidemaatschappij, terwijl andere werkzaamheden worden aanbesteed, wordt door de Wieringermeer-directie slechts zeer weinig toezichthebbend personeel aangesteld. In het algemeen kan aan aanvragen in dien geest niet worden voldaan. Zoolang de Regeering niet beslist heeft over de wijze waarop de gronden zullen wor den uit gegeven, kunnen evenmin bedrijfs- boeren worden aangenomen, die dagelijks naar hun woonplaats kunnen terugkeeren. liil'ï Üiih: t»p; BINNENLANDSCH NIEUWS. KINDERVERLAMMING. Tc Dongen heelt zich een tweede geval van kinderverlamming voorgedaan, thans bij een 2-jarig kind. In de gemeente Reeuwijk heeft zich het 12de ge- is de T. 40, het uiterst gevoelige ontvang toestel uit de wereldvermaarde Telefunken- fabrieken, een openbaring. Door eenvou dige aansluiting aan het stopcontact en een draai aan den „stationskiezer" is ieder Europecsch radiocentrum van kunst, wetenschap en ontspanning onmiddellijk ter beschikking. De Sihaphon 52 is uc Telefunken vouw- luidspreker, die met de T. 40 een vol maakt harmonisch geheel vormt. Vraagt brochure. De oudste ervaring - de modernste constructie TEGENWOORDIGD DOOR SIEMENS HALSKE. DEN HA A(i Telefunken - toestellen en Luidsprekers is voor Wieringen en Omstreken Vertegenwoordigd door NICO LUIJT, Radiohandel, Haukes.

Wieringer courant | 1930 | | pagina 2