-j6 - PRIJSVERLAGING TELEFUNKlN vereeniging tot bestrijding van de tuber culose onder het rundvee en van andere vee 7iekten in Noordholland, hield een vergadering op Vrijdag 26 September in het Landbouwhuis te Alkmaar. Deze vergadering werd geleid door den heei P. Stapel Czn. te Hoogkarspel voorzitter der vereeniging. Het bestuur was bijna voltallig aan wezig. Met een woord van welkom opende de voor zitter de vergadering en memoreerde het feit, dat de vereeniging in het afgeloopen jaar zeer in omvang is toegenomen. In den winter 1928- 192*9 waren aangesloten 1380 leden-veehouders met een onderzoek van 21762 runderen. Een vooruitgang alzoo van 403 veehouders met 5369 onderzochte dieren. Van de ingekomen stukken lokten eenige be spreking uit de beide ingekomen verzoeken van de vereeniging tot bevordering van de hygiëni sche melkwinning te Amsterdam, n.1. verzoek voor lidmaatschap en voor erkenning als orga nisatie voor bestrijding der runderluberculose. Het volgend punt is de rekening over het boek jaar 1929-1930. Deze wordt goedgekeurd en vastgesteld met een ontvangst en uitgaaf van f 42171.25. Bij de begrooting werd medegedeeld, dat het bestuur in verband met de klacht over onvol doende tegemoetkoming der bedrijfsschade heeft besloten de algemeene vergadering voor te stellen het bedrag der uitkeering voor de we gens open vorm afgeslachte runderen, met f2000 te verhoogen en te brengen op f 8000. De bedoeling van het bestuur is, dat naar ge lang van de bedrijfsschade, boven het bedrag van f50 welke tezamen door Rijk en provincie wordt gegeven, nog een toeslag zal worden ver leend. Dit voorstel van het bestuur droeg de goedkeuring weg van de vergadering en de be grooting werd daarna goedgekeurd met een ont vangst en uitgaaf van f 55275.99. In het jaarverslag dat nu volgde, werd er op gewezen dat in de laatste 30 jaren door de re geering en door de organisaties verschillende keeren een methode van bestrijding is aangevat en dat telkenkeer het resultaat niet heeft be antwoord aan de verwachting welke men hier van koesterde- De tegenwoordige wijze van be- reeit, venteen men over nei 101 van uitei u«« 350 visschers in onzekerheid. In tal van visschers gezinnen wordt met angstige spanning op eenig lcvensteeken der vermisten gewacht. De socialist Vander velde over den toestand in Sowjet-Rusland. De Belgische socialistische oud-minister Van- dcrvelde, die na een reis door Sowjet-Rusland thans in China vertoeft, heeft te Peking aan jour nalisten verklaard, dat de Sowjetregeering thans met groote moeilijkheden heeft te kampen. In Rus land moet een zeer ernstige voedingscrisis heer- schen. Niet alleen in de dorpen en in de industri ecle gebieden, maar ook te Moskou bevindt men zich in een moeilijken toestand. De belastingen zijn zeer zwaar. Zwart brood is er in voldoende hoeveelheden voorhanden, doch vleesch is er schaarsch. Er is geen boter, vet of melk te krij gen. Het vroegere Rusland kan men niet meer te mgvinden. Vele winkels zijn ledig en de bevol king is dikwijls verplicht uren achtereen in lange rijen voor de magazijnen te wachten, voordat zij kan worden bediend. Zeer vaak gebeurt het ech ter, dat de magazijnen niet alle wachtenden kun nen helpen, daar men geen levensmiddelen meer kan afgeven. De 'Sowjet-organisatie is op dit punt Politieke Aardwonnpjes. sten dalen door werkloosheid of verkorting van werktijd, doch zijn uitgaven stijgen, want de tarief wet zorgt er wel voor, dat zijn stukje kaas duur blijft. Geen wonder, dat de Engelsche minister van de schatkist, Phi lip Snowden, onlangs in een rede in het La gerhuis zich scherp tegen eiken maatregel van het protectionistischen aard uitsprak, omdat het protectionisme de neiging heeft het werkelijk inkomen van den arbeider aan te tasten, zonder dat er vermeerdering van de ondernemerswinst tegenover staat. In ve le gevallen toch wordt de concurrentie ach ter de tariefmuren met zulk een hevigheid voortgezet, dat er dikwijls van extra-win sten geen sprake is., We zitten over de geheele wereld midden in een crisis, die haar tijd van uitzieken moet hebben. Net zoo min als de tijd van voorspoed (de hoogconjunctuur) in één dag ontstaat, kan men de kwade gevolgen ervan met een handomdraai uit de wereld helpen. Bij het feit, dat ditmaal de eerste stoot tot de groote crisis, tot de verandering van hausse in baisse, van de effectenbeurs is uit gegaan, behoeft hier niet te worden stilge staan. Genoeg zij het om vast te stellen, dat, toen het vertrouwen eenmaal in wantrouwen was verkeerd, de prijzen van de goederen gingen dalen. Het te groote aanbod, in het leven geroepen door een jarenlange uitbrei ding van de productie, deed de prijzen met onweerstaanbare kracht dalen, waarbij nog kwam, dat de geluwde ondernemingslust de de koopers een afwachtende houding deed aannemen. Ook de rente voor crediet op kor ten tijd daalde verrassend snel, want de plot seling toegepaste beperking van de productie maakte veel vlottend kapitaal vrij. Nu is het wel heel gemakkelijk om in zoo'n tijd beschermende maatregelen te verlan gen, doch men kan hardgrondig betwijfelen of dat wel de kortste weg is om uit de ellen de te geraken, een ellende, die schier over de geheele wereld even scherpe vormen heeft aangenomen. Wanneer wij zien, hoe de Am- rikaansche regeering een kwart milliard gul den ten behoeve van de financieering van het opgeslagen graan heeft weggegooid (let terlijk weggegooid, want de graanprijs is na dezen steun nog harder gedaald dan kan men zich in Europa wel stil houden. Wat moeten wij dan wel doen Wij den ken hierbij onwillekeurig aan die twee land bouwers in Pommeren, het land van de z.g. Osthilfe, waar de Duitsche regeering heeft getracht de rogge te beschermen en toen dat niet hielp, de varkensteelt, doch waar men aldoor van kwaad tot erger komt, zoodat en kele boeren het nu in de gaten krijgen, dat men naast den ploeg ook de pen moet han- teeren, speciaal om er mede te rekenen, hoe het met de zaken staat. Welnu, de landbou wer X behoorde tot de gelukkigen, die door middel van een eenvoudig rekensommetje tot de ontdekking gekomen was, dat hij zijn bedrijf op soberder leest moest schoeien. Zijn boerderij droeg darvan al spoedig de sporen, want enkele akkers lagen braak en de knech ten draafden met één inplaats van met twee paarden voor den wagen. In de oogen van zijn buurman boerde hij achteruit. Dan buur man zijn akkers Dat was een en al weelde, ja zelfs pakte hij nieuwe stukken grond aan, want hij had er een grooten stoomploeg bij- gekregen. Met zware bemesting lukte het hem zelfs om suikerbieten te verbouwen, hetgeen in die streek met schralen bodem nog nooit van zijn leven vertoond was. Buur man lachte tevreden en keek medelijdend naar boer X, die blijkbaar geen moed had om iets te ondernemen. Maar boer X dacht: die 't laatst lacht, lacht het bestEn zoo is het ook gegaan. Rechtszaken. VOOR DEN POLITIERECHTE TE ALKMAAR Middagzitting van 29 September. EER EN GOEDEN NAAM AANGERAND. Op den 28 Juli van dit jaar had de gehuw de mej. Rietje K., echtgenoote van V. te Ee- nigenburg (gem. St. Maarten), onder een gewichtig gesprek met een paar buurjuffrou wen de dames Stoop en de Rutter, over een derde buurvrouw, mej. H. Kossen .huisvrouw J. Groot, deze dame zonder eenige restrictie beticht van eenige voor een eerzame huis moeder minder eervolle feiten, die we wel voegelij kshalve hier verder onbesproken zul len laten. De belasterde dame, weinig ge sticht over deze aanranding van. haar eer en goeden naam, deed klacht bij den burge meester van St. Maarten. De loslippige dame moest thans terecht staan, doch was, jam mer genoeg, niet aanwezig. Het schijnt een lastig mensch te zijn en de officier requi- reerde 30 boete of 30 dagen hechtenis. Zij werd daarop wegens smaad veroordeeld tot f 20 boete of 20 dagen hechtenis. DIJKBESCHADIGING. Een met name Jan B. uitgeroepen doch niet verschenen verdachte uit Wielingen werd ten laste gelegd dat hij op 9 Juli den 18-jarigen arbeider A. Mors opdracht had gegeven een gedeelte van den in onbruik ge raakten Stontelerdijk af te graven. Blijkbaar kon door het polderbestuur dat den dijk be- Naar aanleiding van de nieuwe tarifewet in Amerika schreef een groot Amerikaansch biad onlangsdenken de politieke aard- wormpjes misschien, dat de menschheid van politiek alleen kan leven In Amerika komt men derhalve tot de ontdekking, dat deze wormpjes met hun verderfelijk gewroet het zakenleven daar te lande leelijk beginnen te ondermijnen. Hetgeen vooral natuurlijk in dezen tijd van malaise als zeer hinderlijk wordt ondervonden. Amerika ziet plotseling de geheele wereld tegen zich in het egweer, op een tijdstip, waarop het vraagstuk van het vergrooten van den uitvoer dringender dan ooit aan de orde is. De groothandelsprij- zen dalen, de boer kan zijn tarwe niet in klinkende munt omzetten, doch moet terzelf der tijd zijn behoeften op de binnenlandsche markt tegen hoogere prijzen dekken. En zoo vergaat het ook den arbeider. Zijn inkom- Dat het Telefunken Sihaphon vouwmcm- braan een meesterstuk van luidspreker- bouw was, wisten wij toen wij ze in den handel brachten. Dat het publick er zoo enthousiast over zou zijn, als thans gebleken is, konden wij slechts vermoeden. Als vrucht van de zoo duidelijk uitge sproken voorkeur van het publiek en de daardoor mogelijk geworden enorm op gevoerde productie, bieden wij U thans een zeer belangrijke Sihaphon 50, verl. van ƒ35.— tot ƒ25.— Sihaphon 51, verl. van ƒ67.50 tot 52.5.0 Sihaphon 52, verl. van ƒ85.— tot ƒ70.— Gratis brochures en inlichtingen. De oudste ervaring de modernste constructie VERTEGENWOORDIGD DOOR SIEMENS HALSKE, DEN HAAG schouwde als waterkeering deze dijkbescha- diging niet worden getotereerd, vooral niet, omdat aan Jan B. daarvoor geen vergunning was verleend, die hij trouwens ook niet zou hebben gekregen. Ter zake dit feit werd ge vorderd 50 boete of 50 dagen hechtenis. Vonnis niet minder gepeperd werd bepaald op 50 boete of 50 dagen hechtenis conform requisitoir. BLOEDIGE MISHANDELING MET EEN BIERFLESCHJE. Een Heer uit Wieringen, met name Harm H., niet verschenen, had op 10 Juli den heer Jacob Zijlstra te Den Oever eerst een glas bier in 't gelaat geworpen en hem later ont haald op een slag met een bierflesch op het hoofd, dat de glassplinters rondvlogen en het hoofd van Jacob ook niet onbeschadigd bleef. Het bleek dat beide partijen stevig aangeschoten waren en het hier een hefti ge dronkemansruzie betrof. Eisch aanhou ding tot over 5 weken. Conform besloten.

Wieringer courant | 1930 | | pagina 6