J. R. KEUSS BLANKE HL PRUIMTABAK 21 Jaargang. Vrijdag 10 October 1930. No. 78 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Heerenbaai Portorico DE VERSCHOPPELING S. COLTOF KANAALWEG DEN HELDER. Onze winkels zijn DINSDAG en WOENSDAG GESLOTEN. HEERENBAM WIERINGER COURALTy VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VHIJBAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. UITGEVER I COEN. J. BOSEEE, WIE BUREAU: I Hippolytushoel Wielingen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTISN Van 15 regels <f 0.50. Iedere regel meer f 0.10. TABAKSFABRIEK .,Df wakende Leeuw" LAAT A, 134 AIKMAAR Prima kwaliteit in alle prijzen Spaart ons* pabussen hebben ook als punten groote waaide 70 80 100 120 140 150 160 180 200 225 250 300 350 400 450 en 500 cent per pond. PARIJSCHE MODEBRIEF. ONZE NIEUWE HOEDEN. Voor de meeste dames beteekent de mode een aangename tydpasseering. Hoe gezellig is het, langs de winkels te wandelen en de mooie etalages te bekijken. In gedachten ma ken we reeds onze keuze of gaan werkelijk naar binnen en passen een keurig japonne tje, een chiquen hoed. Dat is een genoegen op zichzelf. Zijn we 's middags of 's avonds op theevisite, zoo wordt het gesprek dadelijk geanimeerd zoodra men over de mode begint Wie interesseert zich nu niet voor de mode, vooral nu er groote en ingrijpende verande ringen gebracht zijn Maar voor de zakenmenschen, die de nieu we toiletten ontwerpen, en de modehuizen, die ze lanceeren, beteekent de mode hard werken. Zelfs voor degenen die niets anders behoeven te doen, dan alleen maar te kijken. Wanneer deze viermaal op één dag een col lectie hebben bezichtigd en enkele honder den toiletten langs zich heen hebben zien drentelen, kan het gebeuren, dat ze weken lang niets meer over mode wenschen te hoo- ren of te zien. Elk der bekende Parijsche modehuizen heeft z'n eigen, typische kwaliteit. Patou b.v. geeft steeds de nieuwe lijn, Lanvin legt zich vooral toe op een decoratieve garneering, een ander is bekend om z'n bijzondere gratie, weer een ander is specialiteit in sport-cos tuums of geeft kleine verfijningen op het gebied van stoffen en kleuren. Tot deze verfijningen behoort o.a. dat de hoed zeer in overeenstemming met het cos- tuum wordt gekozen, soms van dezelfde stof, dikwijls van fluweel in gelijke kleur, ook wel van jersey waaraan men, door een speciale behandeling, de noodige stevigheid heeft ge geven. Maar in het bijzonder is fluweel in den smaak voor onze wintersche hoofddeksel We zien ze in de meest verschillende vormen, als kapjes, als gedrapeerde modelletjes, als zuidwesters, als groote hoeden met opgesla gen rand enz. We zien ook aardige fluweelen FEUILLETON. (i. Mary, het nichtje van Lady Warburton, sprong op van vreugde, toen haar tante de brief van neef Hugo voorlas, dat hij in de loop der week op Chisholme hoopte aan te komen, om zooals hij schreef van tante's gastvrijheid eenige weken te mogen genieten. Geen wonder Lady Warburton's gastvrij heid was spreekwoordelijk en ook Mary kon dat getuigen had zij niet vroeg haar ouders verloren en had tante zich toen niet dadelijk over de kleine wees ontfermd en haar met moederlijke liefde opgevoed Maar 't was voor de levenslustige Mary wel eens wat eenzaam op Chisholme. Oom Warburton ging veel uitsoms weken was hij afwezig en dan was 't stil in huis. Lady Warburton was een goede vrouw, doch wei nig spraakzaam en de zorg voor het huishou den nam haar geheel in beslag. Haar zoon Cosmo had ook de ingetogen na tuur van moeder geërfd en hij kon soms zijn gramstorigheid niet onder zich houden als Mary vol dolle levensmoed een kwinkslag aan tafel ten beste gaf of als een jonge hinde het veld in huppelde. Toch hield hij van het meisje en van jongs af was 't door 't echtpaar Warburton al be paald dat Mary en Cosmo een paar moesten worden. Of Mary liefde voor Cosmo gevoelde werd niet naar gevraagd. Zeker, tante hield van baretten, met ingezette deeltjes van fluweel of leer in loopende tinten gegarneerd. Voor de jacht worden leuke fluweelen petjes met leeren klep gelanceerd. Een alleraardigst stelletje bestaat uit een klein fluweelen mutsje en taschje. Beiden zijn gegarneerd met blaadjes van verguld leer, terwijl het taschje bovendien een sluiting heeft van verguld metaal. Ook bont wordt weer veel als versiering gebruikt, natuurlijk hetzelfde bont dat op den mantel voorkomt of waarvan pelerine en mof gemaakt zijn. Want, tusschen twee haakjes bemerkt, ook de mof belooft weer popuuair te worden. Toch moeten we niet meenen dat de vilthoed heeft afgedaan. Hij biedt vele voordeelen die we niet onderschatten moeten en vooral, nu men hem weer in aardige nieuwe modellen brengt, zal hij zeker nog geruimen tijd in den smaak vallen. Een dezer nieuwe model len is het jagershoedje met veer, „retour de chasse" gedoopt. Men vindt het in klein, in middelmatig en groot formaat en in alle kleu ren. Deze vorm staat de meeste dames goed en is weer eens iets anders dan de eeuwige klok- en helmhoedjes van den laatsten tijd. Nieuw zijn ook driekantige steekjes, en be- merkingswaard is het streven, den hoed niet meer de hoofdlijn te laten volgen, maar ook den bol te drapeeren. Groote vilthoeden dragen tegen den rand een gesp van steentjes als eenige versiering of zijn om den bol gegarneerd met fluweel in de tint van het costuum. Chic is ook de vilthoed in dezelfde kleur van schoenen, kousen, taschje en handschoenen. Bij sommige vilten modellen heeft men den rand van den bol los gemaakt en iets hooger weer opgezet zoodat men zien kan hoe de bol het voorhoofd omsluit. Hoewel we dus voorloopig nog veel groote hoeden zien, decreteert Parijs toch voor mid- denwinter weer kleine hoedjes, daar de groote modellen veel te lastig zijn bij de e- norme bontkragen welke ons wachten. Daar bij willen we alleraardigste mutsjes dragen uit vierdepartjes tezamengesteld, kleine hoed jes die om het gezicht sluiten, maar toch niet zoo heel erg uit het voorhoofd staan, klokhoedjes, baretten enz. Nu moeten we nog even vermelden dat lichte, luchtige transparante avondhoedjes weer zeer en vogue zijn en dat men dezen winter voor de Rivière heel veel witte hoeden brengt om zwarte costuums te completeeren. WILHELMINA. Lotgevallen van Kinderen in Amerika. EEN VREESELIJKE STATITIEK. Onlangs werd het monsterachtig feit open baar, dat gedurende het jaar 1926 in het ge bied der Vereenigde Staten niet minder dan 17.568 kinderen onder de twee jaar zijn ver dwenen. Van de ongelukkige kleine schepsel tjes. wien dit lot weder voer, kon ongeveer 82 procent gevonden worden, de anderen bleven verloren en niemand weet, wat er verder met hen is gebeurd. In de meeste en naar verhouding de on schadelijkst af loopende gevallen betreft het een ontvoering met het doel, den ouders een losgeld af te persen. Deze vorm van „broodwinning" heeft in de groote Amerikaansche steden een vlucht genomen, welke de politie tot de scherpste maatregelen noodzaakt. De resultaten blij ven helaas ver beneden de buitengewone in spanning, welke de politie zich geeft. De slachtoffers van de kinderroovers zijn spruiten van welgestelde of rijke menschen, wien zeer aanzienlijke, menigmaal fantastisch hooge bedragen worden afhandig gemaakt. De ouders betalen en uit vrees voor de wraak der bandieten geven zij er meestal de voor keur aan, wanneer zij weer in het bezit van hun lievelingen zijn geen aangifte doen. Ge schiedt dat toch, dan is het als regel niet meer mogelijk de voorzichtige en handige roo vers te pakken te krijgen en deze worden dan ook voortdurend brutaler, wat erger is, steeds talrijker. Veel tragischer zijn de gevallen, waarbij het een wraakneming geldt. Alsdan wordt wel onmiddellijk de hulp van de politie ingeroe pen, maar slechts zelden slaagt deze erin, de onschuldige slachtoffers te redden. Alleen voor New York vermeldt de statistiek over 1929 honderd-en-zeventig kinderen, die om die reden werden gestolen en waarschijnlijk een afschuwelijken dood vonden. De misdaden van de kinderoovers hebben begrijpelijkerwijze een hevige zenuwachtig heid tengevolge gehad en daardoor komt het voor, dat kinderen, die zich slechts enkele me ters hebben verwijderd, door de ontstelde en jammerende ouders of verzorgers reeds als verloren worden beschouwd. Komische en roerende straattooneelen van dien aard zijn in de parken van de steden niet zeldzaam. Een ander hoofdstuk over de lotgevallen van Amerikaansche kinderen betreft de ba by's, die in groote zuigelingen-inrichtingen worden geboren. In de laatste jaren is het herhaaldelijk voorgevallen, dat de kleine ver wisseld werden en deze feiten hebben onder de moeders groote onrust veroorzaakt. De di recteur van een der inrichtingen nam daar om het besluit, voortaan ieder pasgeboren kind te voorzien van een identiteitskaart, waarop, buiten de daarvoor in aanmerking komende dagteekeningen, de vingerafdrukken van den kleinen wereldburger of burgeres zouden worden aangebracht. Daarbij deed zich een belangwekkend ver schijnsel voor de bij volwassen karakteristie ke lijnen komen bij pasgeboren zoo weinig uit, dat het niet mogelijk is, er een goeden afdruk van te maken. Bovendien vertoonen ze gedurende de eerste levensmaanden, pre cies als de gelaatstrekken, de neiging te ver anderen. Anders is het gesteld met de voe ten, waarop de lijnen, van de geboorte af, duidelijk zichtbaar zijn. Als het kind later loopt, wordt de huid van de voetzool dikker en harder, doch de lijnen in de opperhuid veranderen niet en blijven tot den dood haar karakteristieken vorm behouden. In verband met het resultaat van de waaT nemingen op dit gebied, besloot de directeur van de bedoelde zuigelingeninrichting op de identiteitskaarten van de pasgeborenen niet meer vingerafdrukken maar teen-afdrukken te plaatsen. Met behulp van deze methode is verwisseling van kinderen met zekerheid te voorkomen. Zij heeft bovendien het voordeel, dat opsporing en herkenning van verdwenen kinderen minder moeilijk wordt. BINNENLANDSCH NIEUWS. HAAST NIET TE GELOOVEN f Twee handelsreizigers ontmoetten elkaar in den trein. „Voor wien reis jij vraagt de een aan den ander. „Voor de firma B. te Amsterdam, fabrikant in brandkasten." „Hè, ook toevallig, ik reis ook in brandkas ten, maar voor C. in Rotterdam." „Ja, maar onze kasten zijn de beste. Ver beeld je, laatst zette ik een kanarie in zoon kast, sloot de deur goed dicht en plaatste haar vervolgens in een verschrikkelijken brand. Het was een proef moet je weten, die in tegenwoor digheid van honderden genomen werd. Toen dc wanden der kast begonnen te gloeien, open- ae we deur, en kijk, onze kanarie vloog zin gend weg." 'k Heb er van gehoord," antwoordde de an der. „En toch overtreft ons fabrikaat dat van jullie Ook ik sloot een kanarie in een brand kast, en toen het diertje twaalf uren aan de grootste hitte blootgesteld was geweest, open den wij de deur en vonden het..bevroren!" EEN SLUWE OPLICHTER. De 30 jarige N. G., wonende te Hilversum die tol voor korten tijd in betrtkkking was als reizi ger bij een naaimachinehandel te Amsterdam is er door listige kunstgrepen in geslaagd, een aantal personen op te lichten. Door de activi teit der te Weesp gestationneerde Rijksveld- wacht is aan G.'s kwade praktijken paal en perk gesteld. In hoofdzaak koos de man zijn slachtoffers onder degenen, die door zijn bemiddeling van de firma L. te Amsterdam, naaimachin'es op af betaling kochten. Zoo. wist hij te Nederhorst den Berg een trapnaaimachine te leveren in ruil voor de reeds eerder verkochte handmachi- ne. Laatstgenoemde is echter door den onbe- trouwbaren reiziger te eigen bate verkocht. In de buurtschap Uitermeer wist G., onder voorwendsel van een voordeelig zaakje aan de hand te hebben, van iemand, aan wien hij een naaimachine op afbetaling had verkocht, een be drag van f 80 los te krijgen, die de betrokkene op de Postspaarbank had staan. Voor dezen dienst teekende G. een kwitantie, waarop ver meld stond, dat de machine nu geheel was af geschreven, terwijl er in waarheid nog een be langrijk bedrag op moest worden betaald. Deze kwitantie heeft natuurlijk niet de minste waarde Te Weesp bracht G. een bezoek aan een ge 11, waar binnenkort de ooievaar werd verwacht De naaimachine-reiziger, die in den volsten des woords, van alle markten thuis is, wist hier een kinderwagen als lokvink diest te laten doen Maar eerst vertelde hij, dat de firma Van Hou ten een 6-tal naaimachines van de hand wilde doen voor den spotprijs van f 45 Als hij nu maar direct dat bedrag in banden kreeg, kon hij er zooveel mee verdienen, dat de aanstaande moe der een kinderwagen, ter waarde van f42.50 van hem cadeau kreeg, terwijl zij de geleende f 45 ook terug zou krijgen. iDe goedgeloovige juffrouw ging op dit voor haar verleidelijke aanbod in, en stelde den be drieger de f 45 ter hand. Wij behoeven wel niet te zeggen, dat het verhaal betreffende de cacao- naaimachines van a lot z verzonnen was, dat de juffrouw de geleende gelden nooit heeft terug gezien en dat de belofte betreffende den kin derwagen al evenmin is nagekomen. De rijkspolitie heeft van G.'s oplichterijen pro ces-verbaal opgemaakt. haar, en die meende dan ook het meisje een groot geluk aan te brengen door op zekeren dag tegen Mary te zinspelen op een verloo- ving van haar pleegkind met haar zoon Cosmo. Zonder zich af te vragen of zij wel liefde voor den jongen man gevoelde, het beschou wende als een schuld die zij tegenover haar tante had af te lossen, stemde Mary willoos toe en weer gingen de dagen voorbij. Toen kwam de brief van neef Hugo het scheen of naast de vreugde ook een gevoel van onrust zich van haar meester maakte slechts éénmaal in haar leven had zij haar neef gezien, hij was toen nog een joggie thans was hij officier en zeker een kranige kerel. Hij meldde ook, dat hij een vriend wilde meebrengen, een Amerikaan, waarmede hij voor kort had kennis gemaakt. Vanzelfspre kend ging per keerende post van tante een toestemmend antwoord, ofschoon Cosmo van meening was, dat ieder maar op zijn ei gen plaats moest blijven 't gaf maar drukte! Eindelijk was de groote dag daar Mary ging met 'n stalknecht de gasten van 't stati on halen, en de begroeting was allerharte lijkst. Tijdens de rit naar huis geleek het of men reeds jaren goede kennissen was ge weest en ooft Hugo's vriend Ashford geheeten, bleek een aller beminnelijkste jongeman te zijn. 's Middags aan tafel roemde Ashford de schoonheid van het Engelsche landschap. U zegt het op een toon, alsof u van En geland houdt, zei Mary, en de meeste Ameri kanen doen dit toch niet. Ik ben geen Amerikaan, zei hij. Zij keek hem verwonderd aan. Tenminste niet van geboorte, ging hij voort, ik ben hier geboren en mijn vader stak den Atlantischen Oceaan over, toen ik nog heel jong was. Dan bent u zeker een van de Ashford's van Wellister, zei Cosmo, die dichter bij de tafel kwam, ik ken Ronald Ashford, en Neen, dat geloof ik niet, zei Ashford, en ik heb ook nooit van hen gehoord. Dus kwam uw vader uit een ander deel van het land Het spijt mij, dat ik u daaromtrent niet volkomen kan inlichten, antwoordde Ashford, want ik was pas vijf jaar toen hij stierf. Mary maakte een eind aan de bespreking van dit onderwerp. Cosmo was heusch onuit staanbaar. Zulke gesprekken en dan nog wel in zijn eigen huis Dit is dus uw eerste bezoek aan Enge land, mijnheer Asford, zeide zij, ik hoop, dat uw oordeel over het land gunstig zal zijn. Cosmo ging wat terzijde en praatte met zijn neef. Wat ter wereld kwam het er op aan of het dien Amerikaan in Engeland beviel of niet Mary nam veel te veel notitie van hem. Hij begreep heel goed waarom en had haar wel om de ooren willen geven. Lady Warbur ton stelde allerlei beleefde vragen en Ash ford vertelde aan de beide dames, dat hij nog maar een paar weken in Engeland ge weest was toen hij Hugo Fraser voor het eerst ontmoette en dat hij het grootste ge deelte van zijn leven in Californië had door gebracht. Ik ken verscheidene menschen, die te San Francisco geweest zijn, zei Mary, hebt u ooit ontmoet Arthur Daintree of kapitein Glyn Ashford antwoordde hoofdschuddend Ik ben niet zoo heel lang te San Fran cisco geweest, want mijn werk lag hoofdzake lijk in een wilde streek van het land. Het is zeker een groote verandering voor u om in Engeland te zijn, merkte lady War- buton op. Mary, schenk Ashford nog eens in. ECHTE FRfESCHE 50 ct. per ons NA 25 UUR WEER UITGEGRAVEN. Deze week is in de onderjjrondsche werken au de Oranje-Nassaumijn II te Schaesberg een instorting gebeurd, waardoor drie mijnwerkers, twee uit Slolbeek en een uit Scbaesberg van de buitenwereld werden afgesloten. Onmiddellijk werd met het opruimingswerk begonnen en na 25 uur onvermoeid werken slaagde men er in, het drietal gezond en wel te bevrijden Eerst ken men de mijnwerkers door een gemaakte opening eten toereiken. Later konden zij geheel uit hun benarde positie worden bevrijd, waarna zij per auto naar hun woning werden gebracht. GRAS- EN KLAVERZAAD VOOR DEN Z.Z.-POLDER. Het Centraal Bureau uit het Ned. Landbouw Comité te Rotterdam heeft zich bereid verklaard om voor de voorloopige directie van den Wie- ringermeerpolder als tusschenpersoon op te tre den voor het betrekken van de benoodigde gras en klaverzaden, die zooveel mogelijk uit ons ei gen land zulen worden betrokken. RUSSISCHE TARWE De Holl. Mij. van Landbouw heeft besloten, het Kon. Ned. Landbouw Comité te wijzen op de invoer van Russische granen en de wijze, waarop hierbij de wereldmarktprijs wordt gedrukt. Een Nederlandsche meelfabriek heeft 13.000 ton Russische tarwe, dat is dus 2 pCt. van onzen totalen tarwe-invoer in het afgeloopen jaar, gekocht. PROVINCIAAL NIEUWS. UITGEEST. Naar wij vernemen schijnt het in cornemen van de Spoorwegen te zijn om de electrificatie van de spoorbaan Velsen—Uitgeest zoo spoedig mogelijk te voltooien en te trachten in ieder geval met 1 Januari a.s. geheel klaar te zijn opdat met ingang van dien datum elec- Irische treinen kunnen rijden op het baanvak Haarlem—Uitgeest WINKEL, Met de benoeming van een onder wijzer in de vacature ontstaan door het ontslag van den heer Rietbergen gaat het nog niet for tuinlijk. Twee sollicitanten waren opgeroepen om op Dinsdag proefles te geven en de raad was in spoedeischende vergadering, opgei oepen om zoomogelijk direct tot 'n benoeming over te gaan Beide sollicitanten trokken echter ter elfder ure hun sollicitatie in, zoodat de proefles moest wor den afgelast en de raadsvergadering niet door ging. TEXEL. Achter de boerenhofstede „De Bun ders en Eierland", welke bewoond wordt door den heer H. Kikkert, sloeg de bliksem in een gioote graanberg, die daar voor 't dorschen as neergezet. De berg brandde af, evenals een zich daarnaast bevindende graanberg. De wo ning bleef gespaard, daar de wind niet hevig was PAARDENKEURING TE SCHAGEN. De uitslag paardenkeuring te Schagen iis als olgl Veulens warmbloed, le pr. H. K. Koster, Wie- ringerwaard 2e pr. M. N. de Koning, Oterleek; 3e pr. D. de Lange, Anna-Paulowna. Veulens koudbloed, le pr. J. A. Mooij, Wie- Er waren op dat oogenblik geen andere gasten op Chisholme en bij het diner zat Ashford aan de rechterhand van Mary en Cosmo had zijn plaats onder aan de tafel we gens de afwezigheid van zijn vader. Als hij er niet zoo kwaad had uitgezien, zou zij ze ker aardiger tegen hem geweest zijn, maar onder deze omstandigheden wijdde zij haar tijd en aandacht meer aan Ashford dan aan haar aanstaande. Cosmo heeft nu weer een onverklaar- baren tegenzin tegen den man opgevat, dacht zij, en dat is onuitstaanbaar van hem. Later zeide zij nog tegen hem Als het niet zoo redicuul was, dan zou ik zeggen, dat je jaloersch was van de af fectie van je moeder voor Hugo. Als die onderstelling wezenlijk zoo ridi cuul is, dan verbaast het mij, dat je er nog woorden aan verkwist, zei Cosmo op zijn kneveltje bijtend. Je hebt onder het diner bijna geen woord tegen mijnheer Ashford gezegd. Jij nam de honneurs tegenover hem waar, Mary, dus had hij mij niet noodig. Wezenlijk, Cosmo, zeide zij men zou je kunnen aanzien voor een bedorven kwaden schooljongen. Dit was wel hard voor hem om te hoorern ofschoon hij het wel verdiende. Zij kon dien laatdunkenden, spottenden toon van hem niet uitstaan en dan kon zij niet aardig te gen hem zijn, maar kreeg zij zin om hem te plagen en tegen te werken. Zij had een hoog idee van wat een man moest zijn en hop hij zich had te gedragen. Hij moest sympathiek zijn en meegaande en hoogst beleefd. Zij vond dat zijn houding tegenover den vriend van Hugo kinderachtig was en kleingeestig. Als hij zelf Ashford geïnviteerd had, dan zou hij niet zoo geïnformeerd hebben naar diens antecedenten. Cosmo had soms zoo'n manier over zich om alle menschen te verachten. Hij sprak uit de hoogte tegen Hugo, juist alsof hij nog een jongen was en daarover ergerde Mary zich steeds geweldig. Haar gemoedstoestand was het beste be wijs dat#zij niet op Cosmo verliefd was, want in dat geval zou zij alles wat hij deed mooi en aardig hebben gevonden. Cupido oefent nooit critiek uit. Cosmo bleef in een slecht humeur en ging na het diner alleen een si gaar rooken. Juffrouw Mary vroeg Ashford met haar mee te gaan om den aanblik van het park bij maanlicht te zien. Hugo vergezelde hen, maar Cosmo bleef niet lang genoeg om daar getuige van te zijn. Hij hoorde wel haar inviatie aan Ashford en dat was hem genoeg. Er broedde nu een storm voor het boudoir van lady Warburton s morgens. Cosmo kon nooit over zijn grieven zwijgen, ten minste niet lang en Mary had het niet zoo ver mis, toen zij hem een bedor ven schooljongen noemde. Hij was het eenige kind even goed als de eenige zoon en had zijn heele leven altijd zijn zin gehad, zelfs te Eton was hij niet veranderd. Het park te Chisholme was het zien wel waard in elk mogelijk licht. Onder den heuvel langs den geheelen oe ver der rivier liep een breed pad, aan den zoom van het gazon stonden prachtige oude boomen, die hun takken op enkele plekken zelfs tot over het water uitspreidden. Hier en daar stond een bank en het maanlicht viel nu op het beweeglijke riet, dat langs den over stond. In het water dreven waterleliën en langs eenige witte marmeren treden van een bree- de trap liep een balustrade, die tot het wa ter reikte. De trap voerde naar de rivier naast het schuitenhuis. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1930 | | pagina 1