EÜG. MOTS PEPERMUNT BLIJVENDEGOLF WATERGOLF ringerwaard 2e pr. N. D. Kaan, Wieringerwaard 3e pr, A. Blauwboer Jzn. Sschagen. HL jarige paarden warmbloed, le pr. G. Sshuyt Kzn., St. Maartensbrug 2e pr. Jac. Geer ligs Middenweg Anna-Paulowna3e pr. A. Schenk, Barsingerhorn. 11/, jarige paarden koudbloed, le pr. C. Berk houwer, Schagen 2e pr. L. Vader, Stolpe Scha- gerbrug3e pr. C. Spaans, Wieringerwaard. 21/o jarige paarden warmbloed, le pr. Jac. Schilder, Schagen 2e pr. J. Brak, 't Zand 3e pr. P. D. Timmerman, Schagen. 3 jarige paarden warmbloed, le pr. P. de Graaf Schagen 3e pr. G. v. Roozelaar, Schagerwaard 4 jarige paarden warmbloed, le pr. H. J. Koe man, Bergen 2e pr. C. Schenk, Wieringerwaard 3e pr. Jb. Mulder, Wieringen 4e pr. J. Wit, Blokhuizen. BINNENLANDSCH NIEUWS. AUTOBUS VAN DEN DIJK GEREDEN. Woensdagmorgen is een autobus van den on dernemer Ballegooien, die den dienst Gorcum- Thiel onderhoudt, te Vuurre van den dijk gere den. 'Eenige inzittenden moesten zich onder ge neeskundige behandeling stellen. Zij kregen lichte verwondingen. De auto is zeer gehavend. De oorzaak is aan rijding van een andere auto. MOTORONGEVAL. In den nacht van Dinsdag op Woensdagmorgen heeft in de nabijheid van Nordhorn, daar waar de spoorweg d^n verkeersweg kruist, een ern stig motorongeval plaats gehad, waarbij Dr. F. B. H. H. Erpenbeck van Denekamp het leven liet. Omstreeks 2 uur in den nacht is dr. E. vermoe delijk door slippen tegen een muur opgereden, waartegen hij met zijn hoofd terechtkwam. Hij bekwam een dubbele schedelbreuk en werd be wusteloos om vier uur door voorbijgangers ge vonden. Het slachtoffer is in levensgevaarlijken tcestand naar het ziekenhuis te Nordhprn ver voerd, waar hij zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, om 11 uur is overleden. Het slachtoffer was 42 jaar oud en ongehuwd. VERKEERS-ONGELUK. Woensdagmiddag is het zesjarig dochtertje van den heer Wierstra te Beetgum (Fr.) op weg van school naar huis door een tram overreden en gedood. OUDE MAN OVERVALLEN. In den nacht van Dinsdag op Woensdag om streeks halftwee hoorde de 72-jarige landbouwer J. Hilfert, wonende te Albergen eenig gerucht in zijn woonkamer. Hij ontdekte daar twee per sonen, die bezig waren een geldkist open te breken. Een der inbrekers greep den ouden man bij de keel, terwijl de andere hem met 'n ijzeren voorwerp eenige slagen op het hoofd toebracht. De landbouwer had nog de kracht om hulp te roepen, doch zakte spoedig bewusteloos ineen. De knecht, die het hulpgeroep had gehoord, kwam zijn baas helpen, waarna de inbrekers zich uit de voeten maakten, met achterlating van een regenjas en een pet. Gebleken is, dat alleen de sleutel der geld kist wordt vermist, terwijl de verwondingen van Hilfert niet van ernstigen aard .zijn. HET MIDDEL „MATAFTO". Dr. Frenkel's bevindingen over de resultaten van het middel van Van der Berg tegen het mond- en klauw, zeer. Men meldt 'Dr. Frenkel, die in opdracht van den minister van Staat, minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw een onderzoek heeft ingesteld naar de resultaten, welke met het middel legen mond en klauwzeer „Matafto" bereikt zijn, is van zijn studiereis teruggekeerd en heeft zijn rapport in gediend. Uit deze stukken blijkt, dat de proeven, wel ke in Spanje met genoemd middel zijn genomen op het abattoir te Madrid, geenerlei bruikbaar resultaat hadden, terwijl de proeven in de pro vincie Galicie met een zeer klein aantal runde ren de preventieve werking van „Matafto" niet hebben kunnen bewijzen. •In Duitschland is men op grond van de proef nemingen welke onder leiding van dr. Poeppel werden genomen, tot de overtuiging gekomen, dat 't .Matafto" geen preventieve werking bezit De proeven welke in Beieren werden ingesteld onder leiding van dr. Schörmer hebben even min de preventieve werking kunnen bewijzen. Omtrent de curatieve eigenschappen wordt gezegd, dat het middel in staat is de genezing van weefseldefecten, welke tengevolge van het mond- en klauwzeer ontstaan, te bespoedigen. De afd. Rotterdam en omstreken van de Holl. Het gespreide Bed. Bas hield er niet van, in den kruidenierswin kel van zijn vader te staan. Hij kon niet be grijpen hoe zijn vader ertoe gekomen was, kruidenier te worden. Er hing een weezoete lucht in den winkel, die Bas kwalijk maakte, een weeë lucht van krenten, basterdsuiker, kof fie, foelie, vetkaars, stroop en Geldersche worst. Het gescharrel tusschen al die kisten, tonnen en vaten, zakken en trommels vond hij verschrikkelijk. Den heelen dag in een stofjas rond te loopen, leek hem op den duur doodelijk en hij had dan ook al dikwijls tegen zijn vader gezegd, dat hij den winkel in den steek zou la ten, dat zijn vader maar naar een knechtje moest omzien, want dat „hij" in den handel, cp kantoor of zoo zou gaan. De vader had hem dan op de voordeelen van het „eigen baas" zijn gewezen, maar de zoon had maar met een half oor geluisterd. Op een dag had de vader hem in den winkel aangetroffen zonder stofjas. Dat vond de oude niet in den haak. Een kruidenier moet zich Mij. van Landbouw heeft door een commissie de veeearts, de heer D. G. Ubbels, constateerde in curatieve werking van „Matafto doen onder zoeken, met ongunstig resultaat. De oud-distrits- een rapport, uitgebracht aan den inspecteur van den Veeartsenijkundigen Dienst, dat van een spoediger of beter herstel dan over het algemeen bij niet behandelde dieren, door hem niets Kon worden waargenomen. Wanneer het middel, dat onlangs in toepassing werd gebracht op negen kalveren door de heeren Terbeek, Van Gelder en Stuurman blijkens een artikel in „Het Volk" dd. 2 October 1930 inder daad in wezen met het thans in den handel ge biechte „Matafto" identiek is, dan zou ook deze proef hier te lande gebleken zijn, dat 't als voor behoedmiddel waardeloos is. BUITENLANDSCH NIEUWS. AARDSCHOKKEN Geen schade aangericht. Uit München wordt gemeld, dat in geheel Zd. Duitschland aardschokken zijn waargenomen, \an een sterkte als nog niet is voorgekomen. In Miinchen vielen in verschillende wijken men- schen uit hun bed. In 't Alpengebied schijnen de aardschokken het hevigst te zijn geweest. In Garmisch-Partenkirchen werden drie schok ken waargenomen. Schade van beteekeois is in- tusschen nergens aangericht REVOLUTIE IN BRAZILIË. Men meldt uit Montevideo dal; Braziliaansche opstandelingen den vice-presideat van den Staat Parahyba, een volgeling van de bondsre- geering, hebben gedood. De moordenaar, een kleurling, werd door het volk gedood in de gevangenis. Pernambuco in handen der revolutionairen. In het communiqué dat de Braziliaansche re bellenleider over de verovering van Pernambu co heeft uitgegeven, zegt hij, dat generaal Ta- vora aan het hoofd van achtduizend man de stad heeft ingenomen. Een uit honderd automo bielen en vrachtwagens bestaande afdeeling ver liet Pernambuco in noordelijke richting om den opmarsch voort te zetten. De strijd duurde 24 uur. De bevolking trekt juichend en zingend door de straten. De bureaux van de bladen „Journal" en „Pro- v ine ia" evenals de fabrieken en woonhuizen der families van de parlementsleden Pessoa en Quarnz, de bezitters «van het blad „Jornal", wer den in brand gestoken. Estacio Coimbra, tot nog toe president van Pernambuco, is naar het noorden gevlucht. 'Een Reuterbericht meldt dat er te Pernam buco verscheidene lynchpartijen hebben plaats gehad. Het verzet der Regeeringstroepen. Havas meldt uit Buenos-Aires, dat de voorhoe de der Braziliaansche opstandelingen bij Itare - Sao Paplo - tot staan is gebracht. Aanzienlijke strijdkrachten der regeering in Sao Paolo bereiden zich voor op den tegenstand De regeering van Rio heeft 400.000 reservisten ender de wapens geroepen, van wie er 100.000 binnen 14 dagen gereed zullen zijn voor den op marsch. De sterkte der opstandelingen. Uit Porto Ailegre wordt gemeld, dat het aan tal opstandige soldaten alleen in den staal Rio Grande do Sul 100.000 bedraagt. Een buit van twee millioen dollar. Toen de opstandelingen Pernambuco innamen maakten zij zich meester van twee millioen dol lar evenals van wapenen en munitie. Uitbreiding van den opstand in 't Noorden De revolutionairen verklaren dat de opstand zich uitbreidt in alle staten ten noorden van Pernambuco. Hun verliezen bij de inneming van de stad Pernambuco zouden 150 bedragen. Pantserauto's namen deel aan den strijd die werd voorafgegaan door infanterie- en mitrail- leusevuur. Een oorlogschip der regeering is met troepen naar Pernambuco vertrokken, teneinde de stad te heroveren. Uit al deze berichten blijkt, dat daar de tijd nog niet gekomen schijnt om de wapens tot ploegijzers om te smeden. Het is er een ver schrikkelijk wespennest I Wee hem, die daarin durft te roeren. AAN DE DOUANE ONTSNAPT. Brutaal stukje van een smokkelaar. Aan de Belgische grens is de smokkelhandel den laatsten tijd hand over hand toegenomen en dc op handen zijnde accijnsverhooging wekte het vermoeden, dat speciaal de smokkelarij in gedistilleerd weer haar oude bloeiperiode zou gaan doormaken. Woensdagmorgen omstreeks vijf uur waren de rijksambtenaren op^ heispoor gekomen van een groote smokkelge*-^1'6 is, die zich rèeds ge- ruimen tijd per at 0 Op den ochtend kwam een groote V .auto uit de richting Bel- gie naar Nederland, waarvan de bestuurder geen gehoor gaf aan stopsignalen der kommiezen. Dezen losten daarop eenige schoten, hetgeen hun collega's alarmeerde, die zich tusschen Ber- kel enSchaft en Valkenswaard verdekt hadden opgesteld in de nabijheid van een boerderij. In allerijl versperden zij den weg met twee land- bouwwagens en vier gepunte metalen eggen. De auto die met klein licht reed, naderde langzaam zigzag over den weg, doch toen de chauffeur de hindernis bemerkte, ontstak hij de groote lampen, gaf vol gas en storte zich in donderende vaart op de baricade. Deze werd geheel uitel- kaar gereden, de auto baande zich een doortocht en ondanks de schoten, die de ambtenaren op den chauffeur en den wagen losten, bleef de bestuurder ongedeerd en wuifde de' kommiezen triomfantelijk toe, toen hij met groote snelheid verdween. Op het oogenblik heeft men geen aan wijzingen omtrent voertuig en bestuuurder DE RAMP VAN DEN R. 101. Een merkwaardige redding De marconist Disley heeft aan een vertegen woordiger van de News Chronicle het volgen de verteld, hoe hij uit het brandende luchtschip ontsnapte: „Ik lag in mijn kooi te wachten tot ik dienst meest doen. Plotseling voelde ik, dat er iets ge beurde en sprong op, maar voor ik een schaka laar kon pakken werd ik door een verschrikke lijke vlam verrast die me bijna tegen den grond sloeg. „Alles werd donker. Dan plotseling een nieu we uitbarsting van vlammen naar het inwendige van het schip. Ik dacht dat mijn einde gekomen was en rende de gang in teneinde een weg te inden om te ontkomen. Mijn eerste gedachte was ergens doorheen te breken en ik gebruikte mijn tanden en nagels, maar al mijn pogin gen waren nutteloos. Ik versaagde echter niet. tot mijn krachten afnamen en de vlammen steeds naderbij kwamen. Het materiaal rond mij vatte reeds vlam. Opnieuw deed ik er een aanval op doch het begaf zich niet. Uitgeput zonk ik op den grond en uitte een kort gebed. foen ik iel voelde ik dat er iets onder mij doorboog. Inderdaad stortte ik naar beneden en het scheen alsof ik in een vuurzee viel. Ik stak mijn hand uit en voelde iets nats. Het was gras. ,Op handen en knieën kroop ik verder tot 'n voorwerp mij mijn weg versperde. Ik was bijna bedwelmd, toen ik trachtte het voorwerp te ver ijderen. Het was een stuk metaal dat zoo heet was, dat ik een mijner vingers tot op het been verbrandde. „Eindelijk zag ik twee mannen heen en weer loopen, die riepen ..Daar is er nog een". Het waren Binks en Lecch. Ze droegen me weg en teen ik eenigszins was bijgekomen hebben we tezamen naar anderen gezocht. We ontmoeten nog vijf andere overlevenden en samen hebben we alles gedaan om er nog meer te vinden. We waren verbrand en uitgeput, toen de gondels neer begonnen te storten waardoor millioenen vonken in de lucht spoten. Eindelijk zagen we naderende lichten van auto's en motorwielrij ders die hulp kwamen bieden. Een der helpers vertelde nog, dat hij een Met beste dagelijksche middel ter opwekkingen verfrisschinQ. man uit een cabine in de vlammen zag vallen, maar hulp kon daar niet worden geboden. GEZIN VAN ZES PERSONEN VERGIFTIGD Na het middagmaal onwel geworden. De vader reeds overleden. In het gezin van de familie Hagendijk, Tuin dorp Heiplaat te Rotterdam, hebben zich Zon-' dag na het eten ernstige vergiftigingsverschijnse len voorgedaan, aan de gevolgen waarvan de vader, de 50 jarige P. Hagendijk, baas bij de Rctterdamsche Droogdok Maatschappij Woens dagmorgen is overleden Het gezin bestaat, behalve den vader uit vier kinderen Adriaan, Wim, Nelly en Clazien die resp. 24, 20, 19 en 16 jaar oud zijn. Voorts woont de 80-jarige moeder van den man bij 't gezin in. Om 2 uur Zondagmiddag heeft het gezin gege ten. Het maal bestond uit aardappelen, boon tjes, vleesch en visch, terwijl chocoladepudding met maizenasaus nagegeten werd. Een vriend van Wim, de 19-jarige kantoorbediende AL Hen sen, zat mee aan tafel. De familie is kerngezond en er werd dus goed en smakelijk gegeten. Tegen den avond voelden enkelen zich ech ter niet wel, wat steeds erger werd zoodat al len naar bed gingen, behalve Wim, die zich ook niet lekker gevoelde, doch in staat was de dok ter te gaan waarschuwen. Om 12 uur, toen de zieken zich steeds slechter gingen gevoelen, heeft hij nogmaals den huisdokter gehaald, die daara den geheelen nacht met de patiënten is bezig geweest. Ook Wim was inmiddels erger ziek geworden en alleen de grootmoeder was nog op de been. De patiënten hadden het erg benauwd en sommigen hadden kramp in de buik. Een buurman, de heer Meeuwsen, die hoorde dat de W.C. telkens werd doorgetrokken en verder leven vernam, heeft daarop aangebeld en heeft den heelen nacht assistentie verleend. Maandagmorgen zijn de vader en de oudste dochter die het ergst ziek waren, naar het Zie kenhuis vervoerd terwijl des avonds ook de an dere twee kinderen naar het Ziekenhuis moes ten worden gebracht. Ook de Grootmoeder, die nergens last van had gehad werd Maandagmorgen om 9 uur plot seling onwel en is thans erg ziek. Zij wordt thuis verpleegd. De kantoorbediende 'Hensen was Zondagnacht eveneens onwel geworden en ook voor hem moest de hulp van den dokter worden ingeroe pen. Zijn toestand baarde echter geen zorg. Omtrent de oorzaak van de vergiftiging tast men nog in het duister. Van de groenten en het vleesch en de visch hebben niet allen gegeten, zoodat de familie vermoedt, dat de vergiftiging veroorzaakt is 'door de chocolade-pudding, waara van allen wel hebben gegeten. De -grootmoeder heeft niet veel van de pudding gegeten en ook de kantoorbediende Hensen heeft maar weinig van de pudding gegeten omdat hij er niet zoo van houdt. Daarentegen moeten de vader en de oudste dochter zich juist aan de pudding te g'ced hebben gedaan. Ofschoon men dus vermoedt, dat de vergifti ging door de pudding is veroorzaakt, is het wel eigenaardig dat Zaterdagavond van de pudding is gegeten zonder nadeelige gevolgen. De ver loofde van een van de meisjes had van de pud- C. DE BOER ANNA PAULOWNA. naar de smaak van de klanten kleeden. Een stof jas vond hij, staat netjes en zuiver en op zui verheid komt het in de kruidenierderij toch al tijd aan. Doe je jas aan, zei de vader. Bas deed, of hij niets hoorde, en liet zijn va der eenige malen de vraag herhalen, vóór hij eenig teeken vau begrijpen gaf. Toen kwam er ruzie. Van het ééne woord kwam het andere en Bas deelde mee, dat hij den winkel met ingang van denzelfden dag vaar wel zou gaan zeggen. Dat was een groote teleurstelling voor den vader, die zijn leven lang voor de zaak had ge ploeterd, er goed geld in had verdiend en er nu getuige van zou moeten zijn, dat zijn eenige zoon het moeizaam verkregen goed naar de haaien liet loopen. De jongen z'n kost was erin gekocht, voor nu en voor altijd. De zaak stond op een goeden stand.... 't Was treurig, dat zoo'n jongen niet voor rede vatbaar was en een gespreid bed liet staan. - Dan ruk je maar op, zei de vader verbol gen en hij trok zich verder van den jongen niets aan. De jongeman ging nu de advertentiekolommen van het „Nieuwsblad" trouw na en knipte tal van annonces uit, waar hij dacht vcor in aan merking te komen. Daar waren er verscheiden bij, waarin een handelsreiziger werd gevraagd. Dat werk van den handelsreiziger kende Bas wel zoo'n beetje. Hij had hen in de zaak van zijn vader dikwijls te woord moeten staan. Hij ken de hun verkooptrucs wel wat. Een week of wat later was hij in dienst bij 'n radiohandelaar en moest hij gaan demonstree- ren. Hij had n.1. verstand van radio. Hij had thuis zelf een aardig ontvangtoestel gemaakt en kon er goed over praten. Hij had natuurlijk bij allé sollicitaties heel zijn kunnen geëtaleerd. Het was een snikheete donderbuien zomer. De monteurs liepen de huizen af en waar een demonstratie werd toegestaan, moest Bas 's a- vonds op het appèl verschijnen, maar het ging slecht met den verkoop. Er was haast geen ai ond of er waren luchtstoringen. Soms was er niet te genieten, hoorde je alleen maar een geknetter van electrische ontladingen door den luidspreker komen, zoodat niemand ge wonnen kon worden. Men dacht natuurlijk, dat dat altijd zoo het geval zou zijn en koos dan liever voor hetzelfde geld een gramofoon met een flink aantal platen. .Het zat Bas dan ook niet mee met die lucht storingen. Nooit was het weer zóó veranderlijk geweest als dezen zomer. Hij werd er moede loos onder en zijn baas verweet hem spoedig, dat hij niet verkoopen kon en dat hij liever een ander nam. Bas wilde zijn baas vóór zijn en nam zelf ont slag. Toen zocht hij het in wat anders. Weer snuffelde hij het „Nieuwsblad" na en weer vond hij vele betrekkingen, die hem wel leken. Verscheidene patroons bezocht hij, maar eerst heel laat hij resultaat. Hij kwam als reiziger in dienst bij een firma in aardappelschilmachines en opgetogen ging hij bij de mens??hen demon- streeren. Dat zat hem niet glad. Over het alge meen is het publiek conservatiefdat bemerkte Bas terdege. Hij kwam bij sommige menschen niet eens met zijn machine de deur in. Neen, hij begon te bemerken, dat het beroep van rei ziger heelemaal niet zoo gemakkelijk was, als hij had gedacht. Het was met de radio-toestel len, niettegenstaande de onhebbelijke storingen, nog beter gegaan. Nu had hij dan toch een verzoek gekregen, ding een portie gekregen, maar ze smaakte hem niet en hij had de pudding dadelijk weer uitgespuwd. De beide meisjes hebben daarna 't restant opgegeten doch geen hinder er van on dervonden De Geneeskundige Dienst heeft de zaak thans in onderzoek en op het lijk van den vader zal sectie worden verricht om de oorzaak van den dood op te sporen. De toestand van de jon gens was na dien niet zoo verontrustend doch dc beide meisjes maken het minder goed. Het onderzoek wordt bemoeilijkt door het feit dat van het middagmaal niets is overgeble ven en ook van de faecaliën niets is bewaard. 1227336*0 S3SS=3 eJËS-3 1 S. K00IJ I en G. KOOIJ-Lont 1 S zijn 13 October' 1930 35 jaar ff Q getrouwd. tü J Hunne KINDEREN, a) Behuwd- en Kleinkinderen, jg Den Helder, Hoogstr. 75. Den 18 Oct. a.s. hopen onze j geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouder* E Nan Mostert Riemke Mostert-Minnes 0 den dag te herdenken, dat Q K zy voor 55 jaar in den echt 3 werden verbonden. H Dat zy nog lang voor ons w 21 gespaard mogen bhjven, is j§ 8 de wensch van hunne lief- fë hebbende Kinderen, Be- huwd- en Kleinkinderen. R j§ Opperdoes M. VISSER-Mostert (ff J. VISSER. |9 Amsterdam W A. WERKEMA-Mostert. g G. WERKEMA JU en Kinderen, ft r; J. MOSTERT ft M. MOSTERT-Gorter J en Kinderen. h M. MOSTERT 8 9 M. MOSTERT-Schenk 8 en Kinderen. K w Alkmaar 8 8 W. MOSTERT 2 H. MOSTERT-Stoter en Kinderen. B 8 Opperdoes g E. MASEREEUW-Mostert ff g J. MASEREEUW ra en Kinderen. 2 X Opperdoes, Oct. 1930. S VOOR ELK WAT WILS Machinale brei-inrichting van de fijnste tot de grofste kousen worden door ons aangebreid. Beneden elke concurrentie. Wij wasschen. Wij strijken. Wij stoomen. Wij verven. Wij breien en verkoopen gehaakte Spreien vanaf f 15. Wij wasschen geslagen spreien voor f 0.35. Wij wasschen gehaakte spreien voor f 0.75. Wollen dekens stoomen fl.-. Ileeren - costuums stoomen voor 4 gulden en in een week klaar. T. HENNINK, Beltstraat 38, WieriDgen. TANDHEELKUNDIGE Loodsgracht 37, Den Helder. Spreekuren dagelijks van 10-4 u., behalve Dinsdag en Vrijdag. Avondspreekuur Donderdags van 7 tot 8 uur. Kunsttanden en Gebitten, Kroon- en Brugwerk. Volledige garantie. Pijnlooze behandeling. om ergens te komen demonstreeren, tegen e- tenstijd. Vol moed toog hij op weg en hij trof de heele familie thuis, aan tafel. Heerlijk geur den de nieuwe aardappeltjes in de schaal en ei klonk voortreffelijke dinermuziek door de kamer. De radio klonk zonder één storing. Het was om helsch te worden, vond Bas. Was hij maar bij de radio gebleven. De demonstratie, dacht Bas, slaagde, in ieder geval uitstekend. Opeens kwam de heer des huizes met een naive vraag Hoe schrap je nou de aardappels Krabben zei Bas. Deze machine is 'n aardappel-,,schil"-machine. Dan hebben we er van den zomer dus niets aan, concludeerde de heer des huizes. O, neen, dan wil ik er ook geen hebben. Verbeeld je, als je nu eens een aardappel „schrap"-ma- chine uitvondVan het schillen heb ik geen last. Dat doet mijn vrouw wel. Maar aan het schrappen van mijn eigen portie nieuwe aard appelen.... daar heb ik een broertje aan dood. Daar stond Bas. Laten we kort zijn.. Bas staat weer in den winkel van zijn vader en zal de zaak later o- vernemen.

Wieringer courant | 1930 | | pagina 2